Stefanopoelos met „schande" begroet in Grieks parlement Moerba-partij verboden Willy Brandt niet opnieuw kandidaat-bondskanselier Oder-Neissegrens als probleem II ARACHNE Wereldnieuws^ Van dag tot dag Gebrek aam Britse liberalen strijdvaardig op partijcongres Pasjesbespreking in het slop Schmidt mogelijk zijn opvolger (Op de <~Praatótozl DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 3 V enizelisten Kort nieuws Malinovski naar Oostenrijk Bom in effectenbeurs van Rio de Janeiro Uitgangspunt: 1937 Slimme Adenauer gouden hanger met 2 tourmalijner Het is geen geheim dat het beoefenen van communicatie en voorlichting niet be paald tot de sterke kanten van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland behoort. Herhaalde keren is in de praktijk geble ken dat dit eerbiedwaardige college er weinig of geen behoefte aan heeft van zijn beleid naar buiten in openheid en duidelijkheid een markant beeld te geven of onderdelen van dat beleid toe te lich ten. Dezer dagen hebben G.S., zoals we hebben bericht, de minister van onder wijs en wetenschappen er van op de hoogte gesteld dat hun voorkeur uitgaat naar Alkmaar als plaats van vestiging van de vierde Technische Hogeschool. Het wel zeer summiere communiqué bevat slechts de mededeling dat twee hoofdmo tieven aan de beslissing van G.S. ten grondslag liggen. Deze beide hoofdmotie ven worden dan even aangetipt, maar verder niet geargumenteerd en toegelicht. Nadat de burgemeesters van twee kan didaat-gemeenten voor de T.H., namelijk Haarlem en Beverwijk, er hun teleurstel ling over hebben geuit dat G.S. niet heb ben gewacht op de uitvoerige rapporten van deze gemeenten rapporten die juist dezer dagen van de pers zullen ko men blijkt thans dat de Provinciale Staten pas een week na het nemen van het besluit op de hoogte zijn gesteld. De brief aan de minister is namelijk gedateerd 14 september en de Provincia- le-Statenleden hebben hetzelfde summiere communiqué, gedateerd 21 september, ontvangen. Terecht vragen zij nu, zoals blijkt uit het betrokken bericht op de voorpagina, om de volledige argumenta tie van de beslissing der Gedeputeerde Staten. Dat Provinciale Staten hierom echter nog moeten vragen, lijkt ons nu sympto matisch voor het gebrek aan mededeel zaamheid en openheid dat het beleid van G.S. betreft. Een gebrek waarover zich niet alleen de Provinciale Statenleden kun nen beklagen. Het weinig of geen bedrijven van com municatie en voorlichting of om het met het modewoord te zeggen: public re lations door een belangrijk overheids lichaam als Gedeputeerde Staten, past ze ker niet in onze tijd. Wellicht kan het college zich toch eens gaan beraden of en hoe op dit terrein op korte termijn verbeterende maatregelen kunnen worden getroffen. ATHENE Alle parlementariërs wa ren aanwezig gisteravond, behalve vader en zoon Papandreoe, om het program van de nieuwe Griekse premier aan te horen. De derde binnen twee maanden. Premier Stefanopoelos en zijn ministers werden bij hun binnenkomst begroet met een luidkeels „schande" uit een twintig tal kelen van afgevaardigden van de Cen trum-Unie. De linkerzijde hield zich dit keer opvallend rustig. Toen de orde enigs zins was hersteld begon Stefanopoelos met zijn regeringsverklaring. Daarop barstte het rumoer weer los, waardoor de premier niet of nauwelijks te horen was. Hij kon niet dat air van Tsirimokos opbrengen van jarenlang aan het bewind te zullen blijven, maar maakte ook niet die indruk van Novas, dat zijn dagen zijn geteld. Het zijn ook inderdaad ditmaal meer de itemmen, dan de dagen die ge teld zijn en dat stemmenaantal is bevre digend gevonden. Verrassingen voorbe houden zullen het er minstens 152 zijn van de 300. De regering pretendeert dat haar aan staande parlementaire meerderheid zich al aftekent in een aanzienlijk gunstiger economisch klimaat, blijkend onder ande re uit teruggang van de prijs van het goudpond. En het feit dat het zwaarbe proefde Plein van de Grondwet gister avond heel rustig bleef en de klaarstaan de afzettingen van de politie niet hoef den te worden ingesteld, zal de regering voorstellen als een definitieve terugkeer naar normale verhoudingen. Van de zijde van Papandreoe wordt dit laatste natuurlijk afgeschilderd als een blijk dat het „volk" dit parlement heeft afgeschreven en er alle belangstelling voor heeft verloren. Er is na de succes volle bijeenkomst in Thessaloniki, waar Papandreoe zondagavond nog zo'n 150 a 200.000 personen bijeen wist te krijgen, sprake van een dergelijke demonstratie in de hoofdstad. Maar het feit dat voor de voorbereiding daarvan een commissie is ingesteld, duidt er niet op dat er veel haast mee wordt gemaakt. De impasse in de ontwikkeling der Europese gemeenschap, door de meeste Europese partners toegeschreven aan de tegenwerking van president De Gaulle van Frankrijk, moet diepere oorzaken hebben dan de grilligheid en eigengereid heid van de Franse ex-generaal. Met an dere woorden: deze Franse tegenwerking kan de uitkomst zijn van een aantal fac toren, die in de Europese situatie zijn meegegroeid en door Frankrijk als on aanvaardbaar zijn onderkend. Eén van die factoren is duidelijk ge noeg. Het is de typisch Europese moei lijkheid dat in een eventuele eenwording van dit werelddeel de suprematie van een bepaald land onvermijdelijk is. Wan neer men de nationale economieën afzon derlijk in ogenschouw neemt, dan moet in een verenigd Europa de Duitse poten tie op economisch en industrieel gebied worden aangemerkt als de machtigste, vooral omdat er een stevige politieke in jectie van de Verenigde Staten bij te pas komt. Heeft De Gaulle, na het mislukken van de Duits-Franse verbroedering, de ont wikkeling daarom willen stoppen? En zou een dergelijke vertraging dan niet even zeer voor de kleinere partners als de Benelux-landen een periode van herade ming en voorzichtigheid kunnen zijn, om toch vooral de toekomst van Europa te bewaren voor een situatie, waarin zij zo wel economisch als politiek zouden wor den opgeslokt? Voor dit denkbeeld zou pleiten, dat de Britse houding al van het begin der na oorlogse periode af gekenmerkt is door grote voorzichtigheid en terughoudend heid, wat de toetreding tot Europese bloc- vorming betreft. Er zijn in Europa altijd drie mogendheden geweest die de leiding in dit werelddeel begeerden: Duitsland Frankrijk en Engeland. De Duitse poging om die leiding met geweld te verkrijgen, is tweemaal mis lukt. De Franse pogingen zijn nooit dui delijk tot gelding gekomen door een zwak ke economische basis, maar De Gaulle heeft die zwakte overwonnen en ziet .nu betere mogelijkheden. De Britse politiek is altijd die van het gewiekste diploma tieke spel geweest, tot Engeland in 1939 gedwongen werd tot een wanhoopsdaad op het slagveld. Maar deze aderlating heeft niet verhinderd, dat de Britten star zijn blijven vasthouden aan hun spel regels ten opzichte van het continent. Wat zich ten aanzien van de E.E.G. afspeelt, is veel meer een zoeken naar evenwicht door de grote drie dan een louter Franse tegenwerking. De doem van Europa is de praktische onmogelijkheid om de nationale egocen tra tot het opofferen van hun leidersdro men te brengen. Ondanks de Franse ob ■truktie die nu actueel is, zijn de Duitse en Engelse aspiraties schuld aan de im passe. Zolang die toestand zo blijft, zullen de kleinere landen er goed aan doen de veiligste zijde te kiezen: dat is ongetwij feld de Britse, die niet op hegemonie maar op het voorkomen daarvan is ge richt. UWWWW\AA#IAA#WIAAfWVWt#WI#lfWWWWI#WIIIA#tA#lfli yUW\AAA/VWWWWWW\/WIA/WWUWUVWIA/l#*mill#W%AllfVWVyy Als een van de problemen waarmee de commissie worstelt wordt naar voren ge bracht dat er geen plein in Athene groot genoeg is om de menigte te bevatten, die nu naar Papandreoe zou komen en een enthousiaste briefschrijver heeft al voor gesteld de Thessalische vlakte ervoor te gebruiken. Wel is nu Papandreoe's tournee door Kreta vastgesteld. Deze beoogt ongetwij feld een afstraffing van het ongewoon grote aantal afvalligen dat juist van dit trotse eiland afkomstig is. Ook het be richt dat de weduwe van Sophokles Veni- zelos en schoondochter van de op Kreta verafgode oprichter van de liberale par tij, Stefanopoulos een felecitiatietelegram heeft gezonden, moet op Kreta verwar ring hebben gewekt. Kleinzoon Nikita Venizelos blijft echter Papandreoe toegewijd en zal hem onge twijfeld op diens tocht door Kreta bege leiden. Di+ alles is van enig belang, om dat al wat de laatste maanden „verraad" is genoemd voor een groot deel kan wor den teruggebracht tot een poging tot her oprichting van een liberale partijformatie onder afschudding van Papandreoe. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche communistische partij heeft een be langrijke overwinning geboekt. De Indo nesische regering heeft gisteravond be kendgemaakt. dat president Soekarno de anti-communistische Moerba-partij had verboden. De communisten hadden al lang aangedrongen op ontbinding van deze invloedrijke anti-communistisch ge zinde partij. Volgens hen wilden sommige Moerba-lei- ders Soekarno ten val brengen. Vooraan staande leden van de Moerba zijn de derde vice-premier dr. Chairoel Saleh, die nu aan het hoofd van een regeringsdele gatie een reis naar China en Noord-Korea maakt, en de minister voor Geleide Eco nomie, Adam Malik. Of hun positie in gevaar is gekomen was gisteravond nog niet duidelijk. Duizenden Indonesische vrouwen hebben volgens het ANP voor het Indonesische ministerie van Handel een betoging ge houden tegen de duurte van primaire le vensbehoeften in Indonesië. Dit meldt het Indonesische communistische partijblad „Harian Rakjat". De vrouwen drongen aan op krachtige actie „tegen kapitalisten, bureaucraten, zwendelaars en oplichters." (Van onze correspondent) Jo Grimond, de lange en altijd vriende lijke leider van de Britse liberalen, was op de opening van het jaarlijkse con gres van de Liberale Partij gisteren in Scarborough bijzonder fel. In een krach tige rede sprak hij zijn teleurstelling uit over het regeringsbeleid, maar hij vroeg zij partijgenoten toch nog maar even ge duld te hebben en te kijken naar wat Labour het volgend jaar zal brengen. Voor het eerst sinds jaren is de kleine liberale partij een instrument geworden dat het een Britse regering bijzonder moeilijk zal kunnen maken. „Wij hebben macht", riep de Grimond grimmig uit. Voor het eerst sinds jaren hebben zij weer tien van de 630 parlementszetels en zelfs 3 miljoen van de ongeveer 25 mil joen stemmen in Groot-Brittannië en dus de mening van meer dan tien percent van de bevolking. Maar vooral omdat zij de regering met zijn geslonken meerder heid van twee zetels in het zadel kunnen houden is hun macht vrij groot. De libe ralen, die sinds de 10-jarige leiding van Grimond, een links-radicale koers volgen, hebben een grote partij, te vergelijken met de Amerikaanse democraten, voor ogen. Enkele malen heeft Grimond een balle tje opgeworpen over een eventuele coa litie van liberalen en Labour. Maar La bour heeft tot nu toe niet gehapt. Juwelensmokkel. De Mexicaanse douane heeft een uitgebreide smokkel van edel stenen via Italië en Zwitserland ontdekt en voor tien miljoen peso waarde in be slag genomen. De Italiaanse miljonair en edelsteen-importeur Ubaldo Onorato Scala wordt voor de leider van deze smokkelbende aangezien. Het is duidelijk de bedoeling van een andere Kretenser, Mitsotakis, de sterke man te worden van deze nieuwe Centrum- Unie, maar het is Nikita Venizelos die hem intussen voor is geweest met de her oprichting van de partij van zijn groot vader en de bijschrijving van deze par tijnaam bij het hooggerechtshof. Het dag blad van Mitsotakis „Elefteria" schreef dat de nieuwe regering het program van het Centrum zal voortzetten. BERLIJN (AP) Een Oostduits ver zoek om verlenging van een passenover- eenkomst voor de Berlijnse muur die za terdag ondertekend zou moeten worden heeft een snel maar beperkt antwoord van West-Duitsland gekregen. De twee partijen zullen zaterdag bijeen komen zoals voorgesteld door de Oost duitsers, maar de kwestie of een verlen ging van de huidige passenovereenkomst ondertekend zal worden bleef open staan. De Oost-Duitsers hebben een beperkte verlenging van de regeling aangeboden die voorziet in seizoenspassen voor aan staande kerstmis en een programma voor speciale passen voor gezinnen in speciale omstandigheden vanaf vrijdag tot 31 janu ari 1966. De regering in Bonn had dit aanbod al eerder verworpen als onbevredigend. WENEN (DPA) De Russische mi nister van Defensie, maarschalk Rodion Malinovski, brengt op uitnodiging van zijn Oostenrijkse ambtgenoot van 29 sep tember tot 5 oktober een bezoek aan Oos tenrijk. Hij zal oefeningen bijwonen van het Oostenrijkse leger. Dit is de Canadese Michelle Duclos, die ervan beschuldigd wordt te hebben deelgenomen aan een com plot om onder meer het Ameri kaanse vrijheidsbeeld op te blazen. RIO DE JANEIRO (AP) Gisteren zijn twee bommen ontploft in de effecten beurs van Rio de Janeiro. Acht men sen moesten voor spoedbehandeling naar ziekenhuizen worden overgebracht. De ontploffingen veroorzaakten paniek onder de naar schatting 500 aanwezigen in de beurszaal. Sommige Braziliaanse effectenhandelaren schrokken zo dat zij zich op de grond wier pen. Anderen holden naar de uitgangen. Iemand had gezien dat een zwarte tas tegen een muur werd geplaatst ongeveer 20 minuten voordat de eerste ontploffing plaatsvond. Hij had de aandacht van de portier erop gevestigd, maar voordat de> ze de plaats bereikt had vonden de ex plosies plaats. BONN (AP en DPA) De socialis tische burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft gisteren in Bonn be kendgemaakt, dat hij zich in 1969 niet kandidaat voor het bondskanselierschap zal stellen en dat hij afziet van de zetel die hij in het Westduitse parlement heeft gekregen. Zoals bekend heeft Brandt, op wie de sociaal-democraten hun hoop hadden ge steld bij de bondsdagverkiezingen, zondag een nederlaag geleden tegen bondskanse lier Erhard. Brandt deelde zijn besluit mee na af loop van een bijeenkomst van het SPD- partijbestuur. Ook de leden van het so ciaal-democratische „Schaduwcabinet" hebben hun mandaat teruggegeven. Tijdens een persconferentie deed hij een aanval op wat hij de unfaire cam pagne noemde die tegen hem persoonlijk was gevoerd. „Ik keerde met schone han den naar Duitsland terug met schone handen" herhaalde hij hees. Brandt, die uitweek voor de nazi's, keerde na de tweede wereldoorlog als Noors officier naar Duitsland terug. Later kreeg hij zijn Duits staatsburgerschap terug. Brandt zei, dat hij zal voortgaan de SPD te leiden samen met de vice-voor- zitter Fritz Erler en Herbert Wehner. Het was, zo meldt de correspondent in Bonn, voor de tweede maal, dat Brandt een nederlaag leed. Ook in 1961 had de SPD al verloren. Het heeft in de bonds republiek grote indruk gemaakt dat het SPD-presidium met Brandt m het hoofd gisteren al zo snel een zo verstandig be sluit genomen heeft. De manier waarop de socialistische lei ders hun nederlaag hebben geleden, heeft alle achting verworven. Vooral de versla gen Willy Brandt had zondagnacht laat op de televisiekijkers een indruk van waar digheid gemaakt. Door het besluit van de Berlijnse bur gemeester om naar zijn stad terug te ke ren, staan in het socialistische hoofdbe stuur alle mogelijkheden voor een nieuwe kandidaat-kanselier nog open. Als veelbe sproken eventuele kandidaat voor de vol gende verkiezingen geldt de Hamburgse senator Helmut Schmidt. Het is duidelijk dat de Grote Drie in de laatste fase van de oorlog, in 1944 en 1945, belangrijke besluiten hebben genomen over het toekomstige verloop van de grens tussen de Sovjet-Unie en Polen en in verband daarmee over de compensatie die Polen zou krijgen in Oost-Pruisen, Pommeren en Silezië. Die beslissingen zijn gerealiseerd. Drie feiten maken ze onherroepelijk: De inlijving van Oost-Polen in de Sovjet-Unie vond plaats; Delen van Duitsland werden door Polen ingelijfd tot aan de Oder-Neisse grens; De Duitsers werden uit die door Polen ingelijfde gebieden uitgewezen. Reeds tijdens de besprekingen in Potsdam was echter gebleken dat pre sident Truman en zijn kersverse mi nister van Buitenlandse Zaken, James Byrnes, zich nauwelijks gebonden ach ten door de afspraken gemaakt in Te heran, Yalta en Moskou. De kloof tus sen de westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie was toen al zeer breed. Byrnes, wiens kennis van de interna tionale kwesties zeer onvolledig was, maakte een dankbaar gebruik van het feit dat Roosevelt zich formeel steeds op het standpunt had moeten stellen dat slechts via een vredesverdrag grensregelingen juridisch konden wor den gesanctioneerd. Dat men in Polen voor een voldongen feit stond, deerde hem blijkbaar niet. Door Truman, die in zijn gedenk schriften met zoveel woorden toegeeft dat hij op het moment dat hij presi dent van de ^renigde Staten werd slechts een flauwe notie had van het Poolse vraagstuk, werd in Potsdam geëist dat men bij het vraagstuk van de Duitse grenzen als uitgangspunt de situatie in 1937 zou nemen. Die opvat ting is later door de Westduitse poli tici steeds herhaald. Hun biedt dat im mers een bijzonder aantrekkelijke mo gelijkheid om bij eventuele vredeson derhandelingen te betogen dat Duits land genoegen wil nemen met het her stel van de Duitse grenzen, zoals zij in dat jaar liepen. Wat er tussen 1937 en 1945 is gebeurd, kan dan wat ge makkelijker worden „vergeten". Byrnes was reeds in 1945 een warm voorstander van een „harde" politiek van de Verenigde Staten tegen de Sov jet-Unie. Zes september 1946 hield de Amerikaan een rede in Stuttgart, waarin hij stelde dat de Grote Drie slechts waren overeengekomen de stad Koningsbergen aan de Sovjet-Unie over te dragen. Hij ontkende gladweg dat er overeenstemming was bereikt over andere grenswijzigingen. Het land ten oosten van de Oder-Neisselijn was aan de Polen afgestaan „om te admi nistreren", zo zei hij. „De staatshoof den zijn (in Potsdam) niet overeenge komen bij een vredesverdrag de af stand van bepaalde gebieden te steu nen". Byrnes vertelde in Stuttgart echter niet, waarom zijn land dan wel had meegewerkt aan de „verplaatsing" van de Duitsers uit het omstreden ge bied naar Duitsland ten westen van de Oder-Neissegrens. 22 oktober 1946 er kende de Britse minister van Buiten landse Zaken, Bevin, in het Lagerhuis dat de Britse regering met de regeling van Potsdam was akkoord gegaan, hoe wel met „de grootste tegenzin." Konrad Adenauer werd in de zomer van 1947 de erkende leider van de C.D.U. Hij was bereid in de kaart te spelen van de Amerikaanse militaire gouverneur in West-Duitsland, gene raal Clay, de exponent van de gedach te om van dat land een bondgenoot te maken van de Verenigde Staten in de steeds scherper wordende controverse met de Sovjet-Unie. De Amerikanen maakten van Adenauer een man van politiek wereldformaat. Zakenbelangen in het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van Defensie, droegen daartoe Adenauer Byrnes Truman in niet geringe mate bij. Adenauer was immers de exponent van het weer ontwakende financiële en zakenleven van zijn land! De slimme ex-burgemeester van Keu len heeft dat spel van de Amerikanen op zijn manier meegespeeld. Reeds in zijn maidenspeech als Bondskanse lier deelde hij mee, dat zijn regering de Oder-Neissegrens „nooit zou erken nen". Hij werd luid toegejuicht, door vrijwel alle afgevaardigden. Sinds dien zijn er in West-Duitsland vele ge organiseerde groepen ontstaan die een sterk revanchistisch karakter hebben. Er bestaat zelfs een organisatie de leden dragen uniformen die de naam voert van „Deutsche Jugend des Ostens". Hiervan zijn kinderen lid van mensen die twintig jaar geleden zijn uitgewezen. De jongelui zelf zijn in West-Duitsland geboren en getogen. Zij kennen hun „stamland" slechts van-horen-zeggen. De huidige minister van Buitenlandse Zaken van de Bondsrepubliek, Schro der, poogt sinds enige jaren een wat realistischer politiek ten aanzien van het gehele „Oostprobleem" te voeren. Op zijn hoofd komt dan ook de cri- tiek terecht van allen die niet willen erkennen dat Duitsland de oorlog ver loren heeft en er verstandig aan zal doen de harde consequenties daarvan te aanvaarden. Geen wonder dat de Londense Times veertien september jl. in een hoofdar tikel de hele officiële Westduitse argu mentatie over de Oder-Neissegrens „onwerkelijk" noemt. „De belangen van Duitsland en Europa zouden het best gediend worden door af te zien van eisen die ertoe bijdragen dat oude vrees levend blijft", aldus dit blad. Een wens die na de verkiezingsover winning van de CDU voorlopig wel niet in vervulling zalgaan. De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Stewart verzekerde de Polen een dag na die verkiezingen dat zijn land en de Ver enigde Staten nimmer territoriale aan spraken van een verenigd Duitsland „in het Oosten" zullen steunen. Oude vriendschap Vriendschap, zo plegen we te roepen, is een zeldzaam en kostbaar geschenk in het leven. Een waar woord. Maar hoè zou het dan komen, dat we er dikwijls zo achteloos mee omspringen. Ik had een vriendin, met wie ik drie barre jaren in een Japans vrouwenkamp heb-doorgeworsteld. Lief en leed hebben we die drie jaren gedeeld, alsmede ons laatste blikje melk en ons laatste krie- meltje koffie. Toen er niets meer te delen viel, hebben we toch nog samen kunnen gieren om kleine, zotte voorvalletjes, die er ondanks alles, ook wel waren. We haalden elkaar uit de put, als het juk een van ons te zwaar dreigde te worden; we ruzieden ook wel samen. Maar uit dat alles groeide een band die, dachten we, nooit meer door iets of iemand te verbre ken zou zijn. Zo stel je je dat voor, maar meestal gaat het anders. Toen de barre jaren voorbij waren, bleef mijn vriendin in Holland wonen, er gens wat dieper het land in. Ik heb haar daar nog dikwijls opgezocht, tot het lot mij een aantal jaren weer naar een ander deel van de aardbol zond, Eerst schrijf je elkaar dan nog ellen lange brieven, maar tenslotte hielden ook die op. Hoeveel keren in zijn leven zegt een mens: „Nu ga ik tóch Mientje eens schrijven, of Greetje, of Arnold?" Je doet het alleen nooit. Je bent ook voortdurend van plan ze eens te gaan opzoeken. Maar ze wonen zo vèr. En net als je wilt gaan, regent het en de storm waait met wind kracht negen. Of er is iets met de kinde ren, of de loodgieter komt die ochtend. Ons leven zit zo boordevol futiele pro bleempjes, dat niet zelden belangrijke dingen er in tenonder gaan. Op een dag ontmoette ik een gemeen schappelijke oppervlakkige kennis. Ze zei: „Een hele tijd geleden heb ik Nel nog eens ontmoet. Ze vroeg me, of ik ook wist waar jij gebleven was." „Ik hoor nooit meer iets," had ze ge zegd. „Ach ja, zo gaat dat." Toen ben ik zomaar op een dag in een trein gaan zit ten en heb me naar haar woonplaats la ten rijden. Onaangekondigd, en op goed geluk, want het zou een verrassing wor den. Je kunt, als je eenmaal tot dat be sluit gekomen bent, al van tevoren een enorm plezier beleven aan zo'n ontmoe ting. Tientallen oude herinneringen kwa men in die trein bij me boven, waarover we straks samen als vanouds zouden gnuiven. En blakend van voorpret zette ik, toen de trein me op het kleine, rustige perron had uitgelaten, koers naar haar huis. Op de deurpost stond een naam die ik niet kende en in de geopende deur ver scheen een grijze, mij onbekende me vrouw. „Ja," zei ze, in antwoord op mijn vraag, „die dame heeft hier gewoond. Ze is een jaar geleden gestorven. Wij heb ben toen het huis gekocht." Het was een vriendelijke oude dame. Ze vroeg me bin nen voor een kopje thee. En om me te vertellen hoe het allemaal in zijn werk was gegaan. „Zo'n jonge vrouw nog," zei ze meewarig. Maar ik wilde niet. Ik ben teruggegaan met de volgende trein. Met een naar, wee gevoel ergens van binnen. -„Ach ja, zo gaat dat," had ze gezegd. Wat springen we vaak achteloos om met de kostbare geschenken van het .le ven. En als wij dat eindelijk beseffen is het meestal te laat. Ine Wierda Advertentie Hans en Anneke van der Heijden edelsmid naaldkunstenares Spekstr. 3 (achter de Vleeshal) teL 15745 Kernconferentie. In Tokio is de negende zitting van de algemene conferentie van de IAEA (International Atomic Energy Agency) begonnen. Het is de eerste maal dat het agentschap buiten Wenen bijeenkomt. Uitnodiging. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat president Johnson Bonds kanselier Erhard op een nog niet nader vastgestelde datum zal ontmoeten. De Amerikaanse president wenste Erhard geluk met de verkiezingsuitslag en zei in hetzelfde telegram hem graag spoe dig te willen spreken. Recht. De politie in de Italiaanse plaats Nichelino houdt Bruno de Nigris opge sloten wegens vrijheidsberoving van zijn vrouw, hoewel de vrouw zelf heeft gezegd dat ze er helemaal geen be zwaar tegen heeft in huis te worden op gesloten. „Hij is mijn man en hij heeft het recht met me te doen wat hij wil", zei de 21-jarige Angela de Nigris tegen de politie. Badpak. Een computer van 64.000 dollar is ingeschakeld om een roze zwempak te ontwerpen voor miss Universe, da Thaise mejuffrouw Apasra Hongsakoela. Haar universele maten zijn 35-22-35 (in ches, geen centimeters). Het basisont werp wordt afgetast door een machina die de lijnen vastlegt op een magneti sche band. Bruidsprijzen. De trouwlustige jonge mannen in Australisch Nieuw-Guinea klagen steen en been: de bruidsprijzen zijn weer eens te hoog. Deze prijzen zijn in de laatste tijd zo gestegen, dat de Papoea-leiders menen, dat de bruids prijzen uit de hand lopen. Zij wijzen erop, dat hierdoor de familieschuïden te groot worden. Geen erkenning. Oostenrijk heeft pre mier Cyrankiewicz van Polen, die op het ogenblik een officieel bezoek aan dit land brengt, laten weten dat het niet van plan is tot formele erkenning van Oost-Duitsland over te gaan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3