Eerste stenentrein over onbeveiligde derde spoorbaan in Velsen-Noord Harry Pools is op weg naar een veelbelovende carrière Man met rode vlag liep voor trein uit Honoraire consuls ontmoetten de koningin Winkelier in Velsen werd opgelicht Mitterand maakt programma bekend Burgerlijke stand van Beverwijk Met Xanthos Narciso bereikte Beverwijker op Mereveld een glorieus hoogtepunt Al zijn dravers zijn hem even lief m utme--. Tankauto tegen bakfiets Schipper gewond bij botsing FILM EN FILMWERELD DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 7 /w ï</'srt - IJmuideti Beverwijk Niet met rust Succes Vanmorgen klokslag negen uur is de eerste trein geladen met stenen voor de nieuwe IJmuidense noordpier over het geruchtmakende derde spoor gereden bij de overweg de Wijkerstraatweg in Vel sen-Noord. Zoals bekend ligt dit nieuwe baangedeelte buiten de met automatische spoorbomen beveiligde overweg tegen welke voorziening het gemeentebestuur van Beverwijk scherp bij rijkswaterstaat heeft geprotesteerd. Voorafgegaan door een spoorwegman met een rode vlag passeer de de 60 wagens tellende trein „stap voets" en zeer behoedzaam de overweg. Dit gebeuren werd nauwlettend gadege slagen door o.m. mr. W. J. Uhlenbeck, chef van de lijndienst district Amsterdam van de Ned. Spoorwegen, de stationschef van Beverwijk de heer G. J. Lenderink en de heer A. Roos, technisch hoofdamb tenaar van Rijkswaterstaat. In precies zeven minuten was de stenentrein voorbij De eerste stenentrein rijdt aan de buitenzijde van de automatisch slui tende spoorboom (rechts) de over weg op het kruispunt Wijkerstraat- weg-Velserweg-Schulpweg in Vel sen-Noord op. Voorop loopt een spoorwegman met een rode vlag om het wegverkeer te waarschuwen. K v =XÏ 85 h±> - '\V-s Het ingebruiknemen van het derde spoor in Velsen-Noord werd gade geslagen door onder meer mr. W. J. Uhlenbeck, chef van de lijndienst van de N.S. (links) en de Bever- wijkse stationschef, de heer G. J. Lenderink. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft aan de koningin de 240 honoraire consuls van Nederland voorge steld, die deze week de gast van de Ne derlandse regering zijn. Dat geschiedde op een receptie van de regering in de Rid derzaal. Ook maakten de consuls kennis met de minister-president, mr. Cals en met vrijwel alle ministers en staatsse cretarissen. Een winkelier aan de Genieweg te Vel sen deed aangifte bij de politie van op lichting tot een bedrag van 42. Een nog onbekende man had voor dit bedrag wa ren bij hem gekocht. Hij gaf voor in de polder werkzaam te zijn bij een aanne mingsmaatschappij voor kabelwerken. Hij moest, volgens zijn zeggen, voor 35 man koken. De man is nog spoorloos. en konden de wachtende auto's, fietsers en voetgangers hun weg vervolgen. Hoewel het opvallend was dat de ste nentrein met grote omzichtigheid het nieuw door spoorbomen beveiligde gedeel te van de overweg naderde en passeerde blijft de situatie ter plaatse onbevredi gend. Het is de bedoeling dat per dag 3 a 4 stenentreinen deze overweg zullen passeren. De meest voor de hand liggende oplossing zou zijn het verplaatsen van de spoorboom aan de kant van Beverwijk zo dat het derde spoor eveneens binnen de spoorbomen komt te liggen. Maar ook dan blijft deze overweg met de zich daar be vindende wegkruisingen bijzonder inge wikkeld, onoverzichtelijk en daardoor ge vaarlijk. Aan rijkswaterstaat de taak deze „gordiaanse knoop" door te hakken. PARIJS (AFP) De tegenkandidaat van generaal De Gaulle bij de komende presidentsverkiezingen, de liberale mi nister van Binnenlandse Zaken, Francois Mitterand, heeft dinsdag op een persconfe rentie de voornaamste punten van zijn programma uiteengezet. Hij hield een plei dooi voor vreedzaam naast elkaar bestaan van democratische en communistische landen, de eerbiediging van het Atlan tisch bondgenootschap en uitte scherpe critiek op het Franse leger en de per soonlijke macht van De Gaulle. De 49-jarige advocaat, Mitterand, die verscheidene malen minister geweest is en nu leider is van de linkse niet-commu- nistische oppositie, schetste zijn dilem ma: hoe de stemmen van de communis tische partij te aanvaarden, die zich donderdag over zijn kandidatuur zal uit spreken, en hoe trouw te blijven aan het Atlantische bondgenootschap zonder de communisten te treffen. De communistische landen eisen voor een vreedzaam naast elkaar bestaan niet, dat vooraf het Atlantische bondgenoot schap moet verdwijnen", zei Mitterand. Hervorming van de NAVO sluit hij niet uit, maar wel keurt hij de voorwaarden af die de Gaulle daartoe in zijn perscon ferentie heeft gesteld. Hij vond de internationale politiek van De Gaulle „humeurig en vol van mis lukkingen. De Gaulle is anti-Amerikaans met de Zuid-Amerikanen, anti-Russisch met de Chinezen, anti-Brits met Europa en anti-Europees met de vrijhandelszone". Mitterand is voorstander van vriendschap met Duitsland. Hij vindt het Frans-Duitse vriendschapsverdrag „een mislukking". Mitterand riep de Fransen op zich te gen mythologieën te keren en een demo cratie van gewetensvolle burgers te gaan vormen. Hij keerde zich tegen de gaullis tische ideologie van de staatsmystiek. GEBOREN: Annie, d. van C. Boon en A. S. Pronk; Marcus A., z. van A. C. Snij ders en C. E. van Wilgenburg; Anna, d. van A. Gerlach en H. F. J. Hamel; Cor nelia C„ d. van A. J. Langendijk en J. C. Weel; Inge M., d. van P. F. van Velzen en S. C. de Koning; Wouter K„ z. van W. H. Luimes en E. M. Matthes; Jan, z. van J. van Amersfoort en A. C. Markelbach; Olga, d. van P. F. Lievers en A. A. Oost- rom; Marjoleine, d. van W. Vis en A. Been. ONDERTROUWD: A. Verkerk en M. E. Kleijn; F. J. Zijnen en L. Mante; A. H. Aardappelboer Bent Roiseland uit Holum is tevens voorzitter van de Noorse liberale partij. In Noor wegen gelooft men dat hij de aan gewezen figuur is om minister president van een coalitiekabinet te worden. V Eeltink en M. E. Steba; P. M. de Nijs en S .S. Michler; K. Huttinga en C. Soede; J. P. H. Bodewes en J. S. de Ruijter; A. J. Kayer en W. C. Pannevis; G. Smit en C. Takke. GETROUWD: Q. E. G. Schram en M. A. Niesten; N. J. J. van den Berg en A. Ver baan; B. J. Sinnema en C. Allan; R. Boscher en J. Wijninga; A. Grapendaal en G. J. A. Bakker; M. de Klein en H. Breman; L. C. Stern Jonkheer en A. A. C. van Roon. OVERLEDEN: J. Tromp, 80 j.; J. J. M. Kant, 82 j. City). Door middel van de film „Gelieimagente in Gibraltar" kan het publiek tot en met zondag getuige zijn van de actie van luitenant Jackson (Gérard Barray), die onder het mom van een lichtzinnig en in Gibraltar gestationeerd militair connecties aanknoopt met de danseres Lola Marques, daardoor vele schulden maakt en aldus in contact komt met Elinor van Berg, schoonheids specialiste in Tanger, die hem spontaan het benodigde geld verschaft, onder voorwaarde echter dat Jackson haar enige geheime dokumenten in handen zal spelen. Hij wordt bij het stelen van deze papieren kwasi gearresteerd, maar slaagt erin uit de gevangenis te ontsnappen. Jackson zoekt daarop zijn toevlucht bij Elinor, die hem nu gaam in haar bende opneemt en hem daarmee de gezochte kans geeft een gevaarlijk spionagenest op te rollen. Eten en drinken dus voor de liefhebbers van een spannende spionnenfilm. DONDERDAGAVOND WORDT de aan dacht gevraagd voor de Duitse film „Waarover men niet spreekt", een titel die alleen maar voor een voorlichtings film kan zijn bestemd. Een verleidelijke, maar ook misleidende titel, want wat de ze film van Wolfgang Glück laat zien en horen „ist schon dagewesen", met ande re woorden dus, er is en wordt wel de gelijk over gesproken. De inhoud heeft dan ook betrekking op de vriendschap tussen jonge mensen, welke tot zwanger schap leidt en tot het bekende advies aan het meisje om naar een bevriende dokter te gaan, die haar wel even zal „helpen". Deze dokter is echter een begrijpend mens, die de aanstaande moeder in zijn kliniek met het wonder van het leven en bovendien met de pijnloze bevalling con fronteert. Waarna alles in goede banen naar een gelukkig einde wordt geleid. WAAR MEN NIET over spreekt in deze film is de wenselijkheid om dit soort voor lichting, maar dan zonder het obligate verhaaltje ergens anders dan in de bios coopzaal te doen plaatsvinden. Maar ja, wat had Wolfgang Glück dan moeten be ginnen? Voor de rest bestaat dit weekprogram- ma Uit de vertoning van „Dood aan de Rondkoppen" (zondagmiddag!de strijd omstreeks 1650 tussen de aanhangers van het verjaagde koningshuis der Stuarts en de „Rondkoppen", de volgelingen van Cromwell, hetgeen resulteerde in een romantische kostuumfilm vol wapenge kletter, schilderachtige gevechten en idyl lische intermezzi. Dinsdag en woensdag tenslotte de boeiende speelfilm „Het dag boek van een kamermeisje", die verleden week in deze rubriek nog uitvoerig is be sproken naar aanleiding van de vertoning in Beverwijk. (Stadsschouwburg). Het korte weekpro- gramma van dit theater vermeldt voor tot en met zondag de mooie Silvano Man- gano als „Anna", die het publiek in dit verhaal bezig houdt met de vraag of zij een engel van barmhartigheid is of een vrouw, die wordt beheerst door hartstocht en lage passie. Zondagmiddag laat Roy Rogers die wel eens de koning der cowboys is genoemd zich nog eens be wonderen met een stoere hoofdrol in d« western „Song of Texas". .v vy.>;X y' y. 4$ S >'s V In de stille verlatenheid van het weid se Noordhollandse polderlandschap is het entrainement van trainer-pikeur Harry Pools maar een nietig stipje. Niet temin is het er, en vormt een wezenlijk bestanddeel van het levenspatroon van Harry Pools. Een bestanddeel, dat merk [e direct, dat een bruisende activiteit ten toon spreidt rondom dé grote hobby van Nederlands jongste trainer-pikeur hij is pas 23 jaar de paarden. Neen, geen gewone paarden; dravers. Hij bereikte dit seizoen al een glorieus hoogtepunt in zijn opmars naar een veel belovende carrière, door met zijn favorie te en brave ruin Xanthos Narciso, Mere- velds Mijlrecord te winnen. Een geweldi ge prestatie, niet alleen van de 9-jarige Xanthos maar, en misschien wel des te meer, van Harry Pools zelf. Hij heeft met dit succes dan ook duidelijk aangetoond zich nu al met de beste trainer-pikeurs van Nederland te kunnen meten. Succes behalen is weliswaar een schone zaak, maar het komt heus niet vanzelf. Harry Pools heeft er dan ook heel hard voor moeten werken. Hoe hard, vertelt hij zelf. „Op 10 juli 1942 werd ik in Beverwijk geboren. Na de lagere school en de VGLO bezocht ik de Landbouwschool in Assen delft omdat ik nu eenmaal belangstelling had. voor het boerenbedrijf. Via een ad vertentie in Paardensport echter (het or gaan van de Nederland.se Draf- en Ren sport) kwam ik als 15-jarige bij wijlen trainer-pikeur Nico Bloemzaad in Utrecht terecht. Ik begon als stalknecht en werd op 16-jarige leeftijd de vereiste limiet leerling-pikeur. Ik verdiende f 45 per week en dat vond ik een bom duiten. Door een dodelijk ongeval op 9 juli '59 (één dag voor mijn verjaardag: ik zal het nooit meer vergeten) van de heer Bloemzaad, verhuisde ik voor enkele maanden naar Beverwijk waar ik op een boerderij ging werken. Maar de paarden lieten mij, in gedach ten althans, niet met rust. Dus liet ik de paarden niet met rust en werd leerling- pikeur bij de gewiekste Jan Wagenaar sr. op zijn prachtig geoutilleerde entrai nement te Otterloo. Zes maanden hield ik het hier uit. Vooral „de ouwe" Wage naar was een streng en hard man. Ik verlegde mijn domicilie naar Alkmaar. Ton Kooyman werd daar mijn baas. Het werd een fijne tijd. Bij hem behaalde ik het pikeurschap door op Duindigt met Art Erebus als eerste te finishen, het geen mijn tiende zege was tijdens mijn leerlingentijd. Dit aantal overwinningen is nodig om van leerling pikeur, pikeur te worden. Maar ondanks mijn succes (ik was toen net 21 jaar) bekroop mij telkens als ik 1 «r met de paarden van Kooyman op uit- - v.-- In alle rust traint Harry Pools in het wijdse polderland met zijn beste paard op dit moment, de lichtbruine ruin, Xanthos Narciso. ging, één (doch duidelijk voor de ogen staand) verlangen: zelf beschikken over een stal met dravers. Nu bijna twee jaar geleden heb ik dit verlangen omgezet in de daad. Het begin was héél moeilijk. Want welke eigenaar bracht zijn paarden nu naar mij, die nergens bekend was? Maar gelukkig was het lot met mij. Door een gelukje wist ik beslag te leggen op enkele niet al te dure paarden waaron der Xanthos Narciso. Niemand maar dan ook niemand kon met deze ruin, die vol gens velen kreupel liep, overweg. Ik ge lukkig wel. Tijdens de training (aan het strand van Wijk aan Zee) bemerkte ik na melijk al spoedig wat het euvel was: Het paard liep eenvoudig niet uitgebalan ceerd. Dat wil zeggen dat door het gebruik van een verkeerd hoefbeslag het paard in één van de natuurlijke gangen, voor deze dra ver dus de draf, werd belemmerd. Toen ik het juiste hoefbeslag had gevon den was alle pijn geleden. Xanthos Narci so werd een klassedraver van de eerste orde. Hij bewees het in 1964 door voor zijn eigenaar niet minder dan 10.000,- te verdienen. Ook dit jaar is hij tot nog toe bijzonder succesvol geweest. Ruim f 14.000,- heeft hij nu al in de wacht ge sleept, met als hoogtepunt de prijs ver bonden aan Merevelds Mijlrecord, op 8 augustus. Ik ben Xanthos daar zeer dankbaar voor omdat wij samen vanaf de oprich ting van dit entrainement naar dit suc ces hebben toegewerkt. En zoals U weet leven wij nu eenmaal voor het grootste gedeelte van de inkomsten van het ver diende prijzengeld. Door dit magnifieke succes heb ik mijn stal terstond omge doopt tot Stal Xanthos. Als U dit zo alle maal hoort zult U misschien gaan den ken dat alleen Xanthos de gelukmakende voor mij is geweest. Maar dat is perti nent niet waar. Want ook Yackie Moore, Wings, Zoon Erebus en Bianco Old Gold hebben reeds een aardige duit in het zak je gedaan en (met nadruk)... mijn paar den zijn mij dan ook allemaal even lief!" Harry Pools, die pas 8 jaar in dit kei harde vak zit, kijkt plotseling op zijn horloge. „Tien uur!" Verschrikt staat hij op en neemt haastig afscheid. „Nog even de paarden voeren en dan naar bed", zegt hij lachend. De deur slaat dicht. Binnen gnuiven de paarden bij hun „laatste" avondmaal (Luxor) Eindelijk is dan „Goldfinger" ook in Beverwijk te zien, een der Jame» Bonds avonturen, waarmee reeds miljoe nen gewone mensjes hun droomwensen hebben uitgeleefd. De film zet in op het strand van het luxueuze Fontainebleau Hotel in Miami, waar James Bond (Sean Connery, zoals u weet) een avontuurtje begint met Goldfingers verleidelijke as sistente; een kort intermezzo, dat drama tisch eindigt met het slotbeeld van een met goudverf beschilderd lijk van het vermoorde meisje. DAARNA VERPLAATST de handeling zich naar Londen, waar Bond opdracht krijgt de internationale zwendelaar Gold finger te schaduwen, vervolgens naar Zwitserland, waar Bonds reeds legenda risch geworden pantserauto wonderen doet en tenslotte naar Amerika, waar Goldfinger, met James als zijn gevange ne een overval pleegt op Fort Knox, met de bedoeling het daar opgeslagen goud van Amerika door middel van radio-actie ve besmetting onbruikbaar te maken. ALS UITBEELDING van de „wereld van James Bond" is „Goldfinger" buiten gewoon instructief. Het is een wereld waar de schurken en hun bestrijders het zelfde robot-achtige karakter hebben en het onderlinge gevecht wordt beslist door technische en niet door intellectuele over macht. Beide partijen, ook nu weer het Westen (de Engelse en Amerikaanse Ge heime Diensten) en het Oosten (een bende Noord-Koreanen, aangevoerd door Gold finger, die handelt in opdracht van com munistisch China), putten zich uit in het vinden van technografisehe bestrijdings middelen, waarvan Bonds pantserauto en Goldfingers laser-straal typerende voor beelden zijn. Alles bij elkaar een avontu renfilm van formaat, vol opwindende fragmenten en een illustratie van de di verse uitspraken, die op reklame-tech- nisch en op intellectueel niveau over het fenomeen Bond zijn gemaakt. De film draait de gehele week en gelet op de grote belangstelling in andere plaatsen zou het wel eens op prolongeren kunnen uitlopen. (Kennemer theater) In „Wat een vrouw" (van zondag tot en met woens- dat in dit theater, komt taxichauffeur Paolo (Marcello Mastroianni) via zijn be roep in aanraking met de hartelijke, maar onbetrouwbare familie Stroppiani, die onder aanvoering van een welbe spraakte pa (Vittoria de Sica) en met as sistentie van een lieftallige dochter (So phia Loren) Rome onveilig maakt door diefstal en bekwame staaltjes van zakken rollen. Hoe meer Paolo zich van deze fa milie tracht te distanciëren, hoe meer hij raakt betrokken met haar a-sociale prak tijken, zodat hem als enige oplossing ten slotte een huwelijk met de dochter over blijft. ONDER REGIE van Allesandro Bla- setti wordt dit volkse verhaal, vooral door toedoen van de prima op elkaar in gespeelde acteurs van naam, een kluch tige en onderhoudende film, die geen moei te zal hebben een op amusement belust publiek op aangename wijze bezig te houden. Dit weekprogramma was dan reeds begonnen met de romantische film „Het zwaard van de Islam" (vrijdag en zaterdag) de vermaarde speelfilm „Zater dagavond. zondagmorgen" (voor de traditioneel geworden voorstelling van za terdagnacht) en „De Mongolen" een fijn spektakelstuk voor de zondagmiddag. (WB-theater). Vrijdag en zaterdag laat John Derek in „De wraak van Ro bin Hood" deze legendarische held weer eens herleven, bij welke plezierige op dracht hij door Diana Lynn werd geassis teerd. In „In Marokko loert de dood" (zondag en maandag) is olie weer het hoofdmotief en Lex Barker speelt aldus de directeur van een Anglo-American oliemaatschappij, die erop uittrekt om de moord op zijn vriend Peter Kennedy te ontraadselen en te wreken. Zondagmid dag komen dan de lachers weer volledig aan hun trekken met Laurel en Hardy in de klucht „Liever lui dan moe". Op de hoek Vissershavenstraat-Halka de te IJmuiden botste een tankauto tegen een driewielige bakfiets. De chauffeur van de tankauto hield niet voldoende rechts, de bestuurder van de bakfiets ver leende geen voorrang. De bestuurder van de bakfiets liep een vleeswond op aan de linkerknie. De ongevallendienst heeft hem behandeld en naar huis gebracht. Op de hoek Wenckebachstraat-Staalha- venweg te Velsen-noord verleende een 70-jarige schipper uit IJmuiden op de fiets geen voorrang aan een motorrijder. De wielrijder werd bij de botsing gewond. I In de verbandkamer van Hoogovens is de man medische hulp verleend.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7