Goldberg stelt de Sovjet-Unie voor: „kernbommen opruimen' VS blijven China weren uit de Verenigde Naties Olie op Grieks trottoirvuur Overval in Chicago-stijl te Londen door bende van 12 man GEMAKKELIJK IN HET DRAGEN GEMAKKELIJK IN ONDERHOUD schut Mitterand krijgt steun van Franse communisten WERELDNIEUWS Renniesffl Van dag tot dag Spionne opgepakt in Noorwegen Maniak waart rond in Noord-Londen Rijnmond binnen twee jaar van Shell-lucht" af Deurkruk terecht Russisch-Duitse deur op een kier gentlemen prefer te? VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 3 FA. FLINTERMAN Buit 300.000 gulden Kosmos-91 gelanceerd Waarborgen SCHOENEN VOOR MOOI EN VOOR 'HONDENWEER'! Gr. Houtstraat 153 Haarlem HUSH PUPPIES SPECIALIST - 30 soorten en kleuren Eerste paal voor hoge schoorsteen Plan voor Frans-Brits en mogelijk ook Duits subsonisch vliegtuig - Geen officieel links verkiezingsprogram opgesteld Een kil najaar kan toch behaag lijk zijn in een modieuze mantel uit de sprankelende collectie die Lippits voor U samenstelde. Warme tinten in tweed, loden, bouclé, mantels met bontkraag. SPECIAALHUIS REGENKLEDING- Verburgerlijking Nieuwe regering in Syrië onder premier Zouayen -£JLejc± PRE SHAVE LOTION Xf1' Hotel Restaurant Taveerne „DE UILENBOOM" HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560-8623 Brandend mapgzuur? helpen direkt! ^ff Ofschoon protesten tegen een eventuele parlementaire goedkeuring van het huwe lijk tussen prinses Beatrix en Claus von Amsberg van particuliere zijde geacht mo gen worden weinig effect te hebben op de reeds gevestigde mening der Kamerleden, vormen zij een ernstig en betreurenswaar dig verschijnsel. Het feit dat waarlijk niet de eersten de besten in onze Nederlandse samenleving, afkomstig uit sterk geschakeerde kringen en zeker niet uit een „bepaalde" hoek, menen hun stem in deze aangelegenheid te moeten doen horen, zou tenminste een diepe bezinning moeten bewerkstelligen bij allen, die in de functie, de waarde en de betekenis van ons koningshuis op recht de binding zoeken, zonder welke ons volk een traditioneel en beproefd houvast zou moeten missen. Het heeft geen zin, de persoon van de heer Von Amsberg in deze aangelegenheid te betrekken. Dat doet het laatste protest, waarvan wij gisteren melding maakten, dan ook niet behalve in symbolische, re presentatieve zin. „Ik vind geen schuld in deze man" is een zinsnede, die wonderwel op hem past. Maar het onbehagen dat in de ondertoon der protesten klinkt, betreft ook niet „deze man". Het betreft heel wat anders, een aspect van het komende hu welijk dat ingrijpt op de eenheid van ons volk en zijn verbondenheid met de vorst: een nog levende generatie van ons volk voelt zich, voor een deel, door die vorst verlaten. Zo onpersoonlijk mogelijk aange duid, is „de vorst" niet alleen symbool maar ook granieten voetstuk van de na tionale eenheid. Wanneer een deel van die nog levende generatie dat voetstuk plotse ling verloren voelt gaan, omdat een daad gesteld gaat worden die indruist tegen de diepste en trefbaarste gevoelens dezer mensen, dan kan men een waardig ge steld en beheerst protest begrijpen. En dat niet alleen, men kan het ook verstaan als een tragische noodkreet, omdat een zeker heid verloren ging. Twee, drie generaties verder zou een koninklijk huwelijk met een man als Von Amsberg bron van eensgezinde vreugde hebben kunnen zijn. Déze, nog levende ge neratie, omvat mensen die vertrouwd had den dat in naam van de nog treurenden onder oorlogsleed en in naam van de nog niet vergeten doden de mogelijkheid tot een dergelijke verbintenis van een toe komstige koningin niet zou zijn gerezen. In dat licht moeten de protesten worden gezien en als zodanig zijn ze niet met boze of spottende exclama ties Eif te doen. Zij moeten worden be schouwd als een ernstige aanwijzing dat onze nationale samenleving een element voor bezorgdheid en spijt erbij heeft ge kregen, dat op de nog resterende gene ratie van omstreeks 1915 een zware druk legt en op de nieuwe generatie een be roep om begrip en medewerking doet. lAAAAAAAAAAAAAAAAAAAIWVWIAAAAAAAAAAAIWWVWVI OSLO (Reuter) In Noorwegen is za terdag een vrouw gearresteerd. Ze wordt verdacht van spionage en is in voorlo pige hechtenis genomen. De vrouw werk te bij het Noorse defensie-apparaat. Meer wilde de Noorse politie niet zeggen, met het oog op verder onderzoek. Volgens de pers werkte de vrouw als secretaresse bij de strijdkrachten en spioneerde zij voor de Sovjet-Unie. Vorige maand werd een Noorse soldaat, die bij het legercommando werkte, in hechtenis genomen omdat hij getracht zou hebben voor de Sovjet-Unie te spioneren. Een Noorse kapitein werd in de afgelopen lente wegen spionage voor Rusland tot veertien jaar gevangenisstraf veroor deeld. NEW YORK De Amerikaanse af gevaardigde bij de Verenigde Naties, Goldberg, heeft gisteren in een rede over de Amerikaanse politiek in de Al gemene Vergadering de Sovjet-Unie uit gedaagd een aanmerkelijk aantal kern bommen te vernietigen. Hij stelde voor dat Moskou 40.000 kilo voor bommen geschikt uranium gaat gebruiken voor vreedzame doeleinden. De V.S. zullen dan hetzelfde doen met 60.000 kilo, zei hij. In dezelfde verhouding zouden de Amerikaanse en Russische voorraden plutonium dat voor de waterstofbom wordt gebruikt in zee geworpen kun nen worden of op andere manier aan Advertentie XXXXWOOOOOOOOOOOCXJOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO DEALER VOOR HAARLEM en OMSTREKEN Zandvoortselaan 365 - Telefoon 42212 ÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOC (Van onze correspondent) ATHENE De rechtse partijleider Kanellopoelos blijft in de Griekse crisis een element van verrassing. Eerst opper de hij in de kroonraad verkiezingen te houden onder zijn leiding. Dit moest hij later intrekken. Nu is er zijn oproep in het parlement waarin zich langzaam maar zeker het afkabbelend einde van de Griekse crisis leek te voltrekken tot een rechtse demonstratie. Deze is ver schoven naar maandagavond. Papandreoe reageerde vanzelfsprekend onmiddellijk met een demonstratie-oproep voor dinsdagavond. Daarmee heeft de crisis een onverwach te homerische wending genomen. De be langstelling ervoor leek de laatste tijd af te nemen met gelijktijdige toeneming van die voor de voetbalcompetitie die zondag begint. Dat Kanellopoelos nu olie op het wat smeulende trottoirvuur gooit, stemt tot nadenken en zal hem misschien nieuwe critiek in eigen gelederen opleveren. Maar maandag zal het land hoogstwaar schijnlijk een parlementaire regering hebben met de rechtse partij ERE erin vertegenwoordigd terwijl Papandreoe voorlopig uitgerangeerd is. Speculeert Kanellopoelos misschien op een slechte eigenschap die men het Griek se volk vaak toeschrijft, dat het overdre ven graag wedt op het winnende paard? Onlangs nog toen Stefanopoelos zeker bleek van een meerderheid zei mij een koningsgezinde Griek: „Nu zou Konstan- tijn zich overal aan volksmassa's moeten vertonen net als Papandreoe heeft ge daan." Advertentie Van onze correspondent) LONDEN Een korte maar bloedige veldslag vond gisteren plaats in Noord- Londen, in een rustige straat vlakbij het voetbalveld van de beroemde voetbalclub Tottenham Hotspur. Negen mensen, van wie drie politiemannen, werden gewond door een uiterst brutale bende die ruim 300.000 gulden buitmaakte. Een politiewa gen begeleidde een auto van een bouw bedrijf die zes ton aan lonen van de bank had gehaald. Maar de politiebewaking scheen de on geveer 12 bandieten gewapend met ijze ren staven en met nylonkousen over het hoofd getrokken niet erg te imponeren. Een zwarte auto ramde gistermorgen omstreeks tien uur de wagen met het geld. De politieauto die probeerde te remmen werd klem gereden en vóór de agenten van de schrik waren bekomen Advertentie werden de ruiten en hun hoofden met de staven hardhandig bewerkt. Vijf sterke personeelsleden van het bouwbedrijf konden evenmin weerstand bieden. Ook zij werden uitgeschakeld. Een politieagent die probeerde uit te stappen verloor het topje van zijn duim, toen het portier werd dichtgesmakt. Ten slotte wist de agent toch alarm te slaan. Een wegwerker probeerde met zijn wals de bandieten het ontsnappen onmo gelijk te maken. Maar hij werd ook bloe dend neergeslagen en moest naar het zie kenhuis worden gebracht waar zijn hoofd wond werd gehecht. In een bestelwagen wisten de overval lers te ontsnappen. Getuigen die de agen ten bloedend in een goot aantroffen, ver klaarden op hun geschreeuw afgekomen te zijn. Eén man is later gearresteerd en de politie heeft een geladen revolver bij hem aangetroffen. Een verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van 30.000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen die kunnen leiden tot de opsporing van het gestolen geld. MOSKOU (AP en AFP) De Sovjet- Unie heeft gisteren een nieuwe kunst maan gelanceerd van de Kosmosreeks: de Kosmos-91. Het is de elfde onbeman de Kosmos-satelliet die binnen drie weken tijd gelanceerd werd. Eerder deze maand hebben de Russen voor twee spectaculai re lanceringen gezorgd door vijf Kosmos- satellieten met één enkel raket te lance ren. militair gebruik kunnen worden onttrok ken, zei Goldberg. Men verwacht pas een officiële Russi sche reaktie wanneer Gromiko, de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, vandaag de vergadering toespreekt. Hij was niet in de zaal toen Goldberg sprak. De Amerikaan vergat in zijn rede, die een uur duurde, geen enkel wereldvraag stuk. Hij prees het bestand tussen India en Pakistan als een triomf voor de Ver enigde Naties, herhaalde het verzoek van Amerika, te helpen bij het aangaan van onderhandeling over Vietnam, stond erop dat China buiten de V.N. wordt gehouden en drong erop aan president Johnsons „grote gemeenschap" programma te vertalen in economische en sociale voor waarden voor alle landen. Wat het remmen van de bewapenings wedloop betreft vond hij dat allereerst een verdrag over het tegengaan van kem- wapenbezit moet worden gesloten. Een dergelijk verdrag moet ook die landen, die van het vervaardigen van eigen kern bommen hebben afgezien, waarborgen te gen „chantage met kernwapens". „Het verdrag van Moskou van 1963 zal moeten worden uitgebreid tot de onder grondse kernproeven", aldus Goldberg. Hij nodigde een groot aantal leden van de Verenigde Naties uit voor een bezoek aan het Amerikaanse opsporingsstation in Montana op 12 en 13 oktober, om eens te komen zien wat daar gedaan wordt om te waken tegen ongeoorloofde proeven. De Verenigde Staten zijn terstond be reid een einde te maken aan het bijeen brengen van strategische kernbomtrans- portwapens en willen het aantal kern bommen bevriezen. Goldberg keerde zich vervolgens tegen de verklaring van de Chinese minister van Defensie, Maarschalk Lin Pao, die onlangs zei voorstander te zijn van revo lutionaire oorlogen. „Amerika blijft vast besloten Zuid-Vietnam van de communis tische aanval te redden", zei Goldberg. Washington blijft echter altijd bereid tot onvoorwaardelijke besprekingen en de V.N. behoorden te helpen bij het tot stand brengen daarvan". De Amerikaanse afgevaardigde stelde tenslotte de V.N. voor, te gaan werken aan een uitgebreid verdrag over de ver kenning van hemellichamen. (Van onze correspondent) LONDEN Zeventien vrouwen zijn de laatste maand in Noord-Londen aangeval len. Drie van hen werden aangerand. Honderd leden van de Britse politie zijn op zoek naar een man die volgens de be schrijvingen van de .slachtoffers tussen de 35 en 40 jaar moet zijn. Gisteren werd een invalide vrouw van 50 jaar aangevallen toen zij in het bad zat. Alle slachtoffers waren alleen thuis. De man eiste geld en dreigde de vrou wen te wurgen. De politie heeft de buurt gewaarschuwd alle deuren en ramen te grendelen. Advertentie ZIE DE VELE NIEUWE MODELLEN BIJ D 1 Van onze correspondent) Twee jaar geduld vraagt de Shell nog, dan heeft men in de Rijnmond van Per nis geen last meer. Over twee jaar to rent daar hoog boven raffinaderij en che mische fabrieken bij Rotterdam uit, die enorme schoorsteen van 213 meter hoog die de wijde omgeving als één remedie moet verlossen van hinderlijke dampen en geuren. De hoge schoorsteen spuwt de rookgassei. zo hoog de lucht in dat ze op de lange weg naar de aarde zodanig worden verdund, dat zij onwaarneem baar zijn. Die superschoorsteen kost de Shell 16 miljoen gulden. Hij vervangt een stuk of twintig lagere schoorstenen, die de rookgassen van een aantal fornuizen uitbraken, die ruim twee derde deel verstoken van de totale hoe veelheid brandstof die de raffinaderij zelf verbruikt. Waarom heeft Shell Per nis, grootste olieverwerkende centrum in West-Europa, er 16 miljoen voor over om uit de kwade reuk te komen. Ir. T. P. v.d. Bergh, directeur van Shell Nederland Raffinaderij, zei gistermiddag bij het slaan van de eerste paal voor de schoor steen: „Wij willen in goede nabuurschap met onze omgeving leven en wij willen eraan meewerken dat de mensen die in de omgeving van Pernis en Rotterdam leven en werken, zo weinig mogelijk last van luchtverontreiniging hebben. Dat is ook in het belang van het bedrijf zelf", aldus ir. v.d. Bergh. Het is een levenskwestie de personeelsvoorziening voor de toe komst veilig te stellen. Zonder personeel geen produktie. Maar dan moet ook de gemeenschap waarin dit personeel werkt en met hun gezinnen woont, leefbaar zijn. We kunnen ons niet veroorloven alleen ons eigen terrein schoon te houden". PARIJS (AP) Frankrijk, Groot-Brit- tannië en mogelijk West-Duitsland zullen samenwerken aan een subsonisch vlieg tuig dat plaats biedt aan tweehonderd pas sagiers. Het geld voor de bestudering van het project werd toegewezen op de be grotingen van 1966 van de regeringen. Het toestel zal een bereik hebben van 2.000 kilometer en niet zo snel zijn als het supersonisch Concorde vliegtuig dat door de Fransen en de Britten gebouwd wordt en waarover de Franse minister voor Transport, Mare Jacquet, gisteren bij zijn terugkeer uit Londen zich optimis tisch heeft uitgelaten. „Het project vindt zeer goede en zeer snelle voortgang," zei hij. Het is een dwingende eis dat wij de drie jaar voorsprong behouden die wij op het Amerikaanse supersonevliegtuig heb ben. Dat is onze enige kans op het aan vaarden van de Concorde door buiten landse luchtvaartmaatschappij en." Van onze correspondent) PARIJS Het hoofdbestuur van de communistische partij heeft gisteravond, na de eerste dag van zijn tweedaagse zit ting. bij monde van secretaris-generaal Waldeck Rochet, bekendgemaakt de links-liberale kandidaat voor het presi dentschap, Frangois Mitterand, in zijn campagne te zullen steunen. Al eerder hedden de socialisten van Guy Mollet (de SFIO) zich eveneens achter Mitte rand geplaatst, terwijl het waarschijnlijk is dat ook de radicale partij eenzelfde houding zal aannemen. Op de linkervleu gel blijven nu alleen de afgescheiden so cialisten van het dwergpartijtje de P.S.U. de kandidatuur-Mitterand bestrijden. Dit standpunt nemen ook de communistische studenten in. Heel veel gewicht werpen deze beide organisaties echter niet in de electorale schaal. Heel onverwachts is het besluit van het communistische partijbestuur zeker niet Ziek. Volgens geruchten uit de Saoedi- Arabische stad Djeddah is Imam Mo hammed el Badr van Jemen ernstig ziek. De Imama vluchtte, nadat hij was afgezet naar Saoedi-Arabië vanwaar hij de acties van de hem trouw gebleven troepen tegen de republikeinen heeft geleid. Advertentie JOHANNESBURG (AP) Twee jaar na een ernstig auto-ongeval klaagde een Zuidafrikaanse man nog steeds over een knagende pijn in zijn linkerzitvlak. Art sen van een ziekenhuis in de Kaappro vincie gaven hem de raad om röntgen foto's te laten maken. Zij waren ver baasd toen hieruit bleek dat een auto deurkruk van bijna 8 centimeter zich daarin bleek te bevinden. Er was een lichte operatie nodig om het ongemak te verwijderen. De man zei na afloop: „Nu herinner ik me weer dat wij na dat on geluk die deurkruk maar niet konden vinden". gekomen. Men wist dat de communisti sche leiders bevreesd waren met een ei gen kandidaat uit te komen, waardoor het verlies aan stemmen dat de partij de laatste jaren zeker geleden heeft dan voor iedereen onbewimpeld aan de dag zou moeten treden. In 1962 behaalde de Franse C.P. 3.990.000 stemmen. Bovendien bood de kandidatuur-Mitterand de communisten een dankbare gelegenheid eindelijk de rij en met de socialisten te kunnen sluiten, een doel waarop hun streven sedert ve le jaren is gericht. In tegenstelling tot de aanvankelijke linkse kandidaat, de socia list Gaston Defferre, die zich als burge meester van Marseille hun solide haat op de hals had gehaald, is Mitterand voor de Franse communisten een figuur ge bleken met wie ze nu wel in zee durven te gaan. Op zijn persconferentie heeft Mitterand de communisten deze stap trouwens ook gemakkelijker gemaakt, door hun gevoe ligheden zo veel mogelijk te ontzien. Niet temin moest ook hij toen iedere officiële onderhandeling over een verkiezingspro gramma met de communisten blijven weigeren. Zulke besprekingen die de com munisten tot dusver altijd hadden geëist, heeft Mitterand tenminste -officieel, met de andere partijen evenmin gevoerd. Belangrijk is de beslissing inderdaad geweest en niet alleen voor de Franse communisten. De scheuring op de linkse vleugel van de Franse binnenlandse poli tiek ook hier de erfenis van de koude oorlog zal nu misschien eindelijk kun nen worden opgeheven. Met de dood van de laatste stalinist in West-Europa, Maurice Thorez, die twee jaar geleden door de veel minder kracht dadige Waldeck Rochet werd opgevolgd, is er ook binnen de rijen van de Franse communistische partij een kentering of zo men wil een verburgerlijking opgetre den DAMASCUS (AFP) In Syrië is gis teren een nieuwe regering gevormd. De premier, generaal Amin el Hafez, is af getreden en opgevolgd door dr. Youssef Zouayen, lid van de nationale raad van de revolutie en regionaal leider van de Baat-partij. MOSKOU (AP) De Westduitse on derminister van buitenlandse zaken, Karl Carstens, heeft meegedeeld, dat hij giste ren en woensdag belangrijke Duits-Russi sche problemen heeft besproken met de eerste Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Vasily Koeznetsov. Het was de eerste ontmoeting op hoog niveau sinds ex-kanselier Adenauer in 1955 Mos kou heeft bezocht. De besprekingen die niet tevoren waren aangekondigd duurden enkele uren. Carstens zei dat beide partijen het er over eens zijn dat persoonlijke contacten nuttig zijn. De betrekkingen tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie zijn de laat ste tien jaar bijzonder koel geweest. West duitse zakenlieden willen meer uitvoeren naar het Oosten, maar hun activiteiten worden door het Westduits regeringsbe leid beperkt, het grote struikelblok tussen Bonn en Moskou is het probleem van de hereniging en Berlijn. Advertentie van 3.75 af een produkt J Beroepsgeheim. De Britse artsenvereni ging BMA heeft meegedeeld dat zij be zig is met een campagne achter de schermen voor een wijziging in de wet die artsen kan dwingen hun beroepsge heimen aan een rechtbank mee te de len. „Fru". „Dagens Nyheter", een van de grootste Zweedse kranten, is een cam pagne begonnen om alle vrouwen in Zweden aan te spreken en te schrijven met Fru (mevrouw), of ze getrouwd zijn of niet. Tot nu toe zei men in Zweden tegen ongetrouwde vrouwen „Froken" (mejuffrouw of juffrouw). Het idee is van hoofdredacteur Borja Dahlqvist. Kunstmatig. Russische scheikundigen in Gorky zijn er voor het eerst in geslaagd een blauwe saffier langs synthetische weg te vervaardigen. De steen schijnt nagenoeg dezelfde hardheid en schoon heid als een natuurlijke saffier te be zitten. Advertentie vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. Overstromingen. Het midden van de Ver enigde Staten is getroffen door zeer zware regenval. Vele beken en rivieren zijn buiten hun oevers getreden. In noor delijk Texas is meer dan 250 millime ter regen gevallen. Zwanenmaal. Twee Russische mannen van vierentwintig en een Russisch meis je van negentien jaar zijn jl. woensdag door een Moskouse rechtbank tot enkele jaren verblijf in strafkampen veroor deeld wegens het doden van een zwaan uit een Moskous park. Zij hadden de zwaan willen opeten. Complot. In Leopoldstad is een complot ontdekt om premier Moise Tsjombe van Kongo en drie hoge functionarissen van zijn partij te vermoorden. Twee man nen zouden met pistolen en een aantal patronen in hun bezit zijn gearresteerd toen Tsjombe deze week een voetbal wedstrijd tussen Kongo en Liberia bij woonde. Aandrang. Op aandrang van aartsbisschop Krysostomos van Athene heeft de sy node van de Grieks orthodoxe kerk be sloten geen waarnemers te zenden naar de vierde zitting van het Concilie. Beledigingen. De politie in Tandjong Ka- rang, in Zuid-Sumatra, heeft een West duitse burger gearresteerd wegens bele diging van president Soekarno. De West duitser zou in een koffiehuis een bele digende uitlating over de president heb ben gedaan en daarbij een bankbiljet van 25 roepia hebben verscheurd. Stormachtig. Ongeveer twintig passagiers van het Franse passagiersschip France hadden doktershulp nodig toen het schip in de haven van Le Havre aan kwam na een zware overtocht over de oceaan. Enkele passagiers hebben lede maten gebroken. Velen hadden kneuzin gen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3