Prinses Margriet verricht de officiële opening van het Velsense stadhuis Zwaar getroffen gemeente heeft een nieuw „hart Dudok thans ereburger 't Is feest in Velsen! Velsen in de vlaggen A. R. de BOER Verpleegsters Antoniusziekenhuis begroeten toekomstige collega Burgemeester Bührmann: Schooljeugd ook vertegenwoordigd Ook voor het NTS-journaal Laatste en eerste Stcidsom roeper door gemeente l- - - - - /I®-' UIT DE ZAKENWERELD VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 STOFZUIGERS vanaf 63.50 DE VILDER CONSTANT verlovingsringen NIEUWS Weg naar de wereld v.. -V" P Hartelijk begroet door vele honderden inwoners van de gemeente Velsen, die zich tussen Santpoort en IJmuiden langs de wegen hadden opgesteld om een glimp van de koninklijke gaste op te vangen, is prinses Margriet vanmiddag om streeks half drie in Velsen aangekomen om de officiële opening te verrichten van het nieuwe stadhuis aan het Plein 1945. Voor het Antoniusziekenhuis aan de Zeeweg hield de door de Velser politie geëscorteerde hofauto stil voor een begroeting van het personeel van het ziekenhuis. Na een welkomstwoord van de geneesheer-directeur dokter C. F. J. Lampe hebben twee verpleegsters van het Antoniusziekenhuis, zuster Christel en zuster Fien Graafsma, hun toekomstige collega zoals bekend is heeft prinses Margriet de wens te kennen gegeven in de verpleging te gaan verrast met een zilveren polsteller en een bloemstuk in de vorm van het esculaapteken. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Dit is het beeld van koningin Wil- helmina, vervaardigd door Mari Andriessen. Het heeft een plaats ge- kregen naast de ingang van de burgerzaal en wordt vanmiddag onthuld door prinses Margriet, die met deze handeling de officiële opening verricht van het nieuwe stadhuis Ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe stadhuis heeft burge= meester Biihrmann vanmiddag een toespraak gehouden. Daarin wees hij er op dat massale evacuatie, afbraak en bombardementen maakten, dat Velsen na Rotterdam relatief als Neerlands zwaarst getroffen gemeente uit de oorlog kwam. Vooral IJmuiden, waar 3400 huizen waren neergehaald en 4600 panden bescha digd, bedrijven ontmanteld en haveninstallaties vernield, verkeerde in een deplo rabele toestand toen architect Dudok van het gemeentebestuur de opdracht ont ving tot het maken van een wederopbouwplan. De eerste opgave was de vervanging van de verloren geganë woonruimte voor terugkerende en nieuwe inwoners. Bij de verwezenlijking van het stedebouwkundig ontwerp lag het accent duidelijk op de woningbouw. Het was een eenzijdig gerichte bouwac tiviteit, waardoor evenals elders in ons land een harmonische ontwikkeling werd belemmerd en deze gemeente lang, te lang het eigenlijke stedelijke „hart" ontbeerde: het centrum, waaraan in het wederopbouwplan een dominerende plaats werd toegekend, te weten een stadhuis op een centraal plein. In de stad aan de zee, in IJmuiden- Oost het geografische midden van het ge meentelijk territoir, van waaruit verkeers aders leiden naar de woongebieden in de richting van de zee, in Driehuis, beide Santpoorten, het dorp Velsen en in Velsen- Noord werd in dat midden, op dat knooppunt van wegen een plein gepro jecteerd. Op dat Plein Plein 1945 ge naamd, plaats van het bevrijdingsmonu ment middelpunt op nationale en an dere hoogtijdagen; is thans het stadhuis verrezen. Onder degenen, die voor de officiële openingsplechtigheid zijn uitgenodigd be vinden zich o.a. de ereburgers ir. A. Eg- gink en G. M. van Herpen (bouwers van de Velser tunnel), dokter A. J. van Leu- sen (dienaar van de publieke zaak) en ir. P. van Delden (die meehielp de industrie van Velsen groot te maken). Verder leden der Staten-Generaal, van het provinciaal bestuur, besturen van an dere gemeenten, leden van de rechterlijke macht en militaire autoriteiten. Ook afge vaardigden van de partnersteden Ber- gisch-Gladbach en Lokeren, directies van plaatselijke bedrijven vertegenwoordi gers van het geestelijk leven en diverse organisaties alsmede afgevaardigden van rijkswaterstaat, loodswezen en visserij. Onder de gasten van vanmiddag is ook een deputatie uit de leerlingen van de scholen voor lager en voortgezet onder wijs te Velsen. Overal in de gemeente Velsen wap pert nu de nationale en de gemeen telijke vlag op deze hoogtijdag, waarop prinses Margriet het nieuwe stadhuis op Plein 1945 officieel gaat openen. 7,50: M. Gerhardt, Lindenstraat 61, IJmuiden-Oost. 5,J. E. Meijer, Jupiterstraat 26, IJmuiden. ƒ2,50: Mevrouw J. Visser, Kanaalstraat 216, IJmuiden. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Aan de opening van het stadhuis van Velsen zal vanavond ook aandacht worden besteed in het NTS-journaal van acht uur. Verder in het KRO-radio- programma „Echo" om 19.10 uur en zoals wij reeds berichtten in het VPRO-radioprogramma „Uit de kunst" om 19.30 uur. VAN DE IJMOND Maison Smits opent 2 oktober haar der de zaak te IJmuiden en wel in het pand Kennemerlaan 48. De officiële opening geschiedt door de heer M. Smits, te 15 uur. Daarna is er gelegenheid tot geluk wensen. De twee andere zaken te IJmuiden van Maison Smits zijn gevestigd Velserduin weg 5 en 149. Dudok gaf de stad een nieuw „hart", maar hij deed meer. Hij gaf Velsen een wederopbouwplan voor IJmuiden, een kantoorgebouw voor de Kon. Nederlandse Hoogovens, gebouwen voor het cremato rium Westerveld en een aula op de be graafplaats Duinhof. Burgemeester Biihrmann heeft ook zijn erkentelijkheid betuigd aan architect Mag- nee, het architectenbureau Dwars, Heede- rik en Verhey en aan alle andere bou wers van hoog tot laag. In die dank be trok hij eveneens de kunstenaars voor het cachet dat zij met hun artistieke gaven aan het gebouw hebben gegeven. Ook ver tolkte de burgemeester de grote dank baarheid van het gemeentebestuur jegens allen, die hetzij in de beiaard, hetzij op andere wijze hebben bijgedragen om dit stadhuis waardevol te maken. Het Velsense amateurtoneel leverde met het stemmenspel „Een weg naar de wereld" een bijdrage aan de feestelijke opening van het nieuwe stadhuis. Het door Max Dender- monde geschreven spel werd iri de stijlvolle Burgerzaal opgevoerd. De gemeenteraad van Velsen heeft besloten om het circuit en omgeving, dat het hart vormt van het stra mien van IJmuiden, een stramien dat een anker opgehangen aan het Noord zeekanaal uitbeeldt, te noemen naar de heer Dudok. Dit heeft burgemeester Biihrmann vanmiddag tijdens zijn toe spraak onthuld. De burgemeester ver telde tevens dat ook het besluit is ge vallen de markante figuur Dudok te benoemen tot ereburger van Velsen. een groepje Velsense amateurspelers een opvoering werd gegeven van Max Dender- mondes stemmenspel „Een weg naar de wereld". Een opvoering welke resulteerde in een stijlvol intermezzo, dat tot de hoogtepunten van deze openingsplech tigheid behoorde. Ook al omdat de auteur erin is geslaagd in klare en duidelijke taal de historie van Velsen in een reeks boei ende dialogen vast te leggen, waarbij door hem vooral de aandacht werd gevestigd op de ontwikkelingsperiode van de ge meente, welke met de openstelling van het Noordzeekanaal werd ingeluid. Jan Velzeboer is als regisseur in Vel sen geen onbekende, zodat hij ook thans werd aangezocht voor dit kleine ensemble als spelleider te fungeren. Met het ac cepteren van deze opdracht belastte hij zich met een tamelijk gecompliceerde taak, omdat het spelmanuscript geen en kele indicatie bevat. Vandaar dat het ge vaar niet denkbeeldig was dat het lance ren vah de tekst beperkt zou blijven tot een monotone declamatie. Jan Velzeboer heeft dit onmiddellijk onderkend en voor komen, door hier door middel van bewe ging en geluid de nodige actie aan toe te voegen. In de eerste plaats illustreerde hij de tekst met een reeks van geluidseffec ten, waarmee de betekenis van het ge sproken woord telkens treffend werd ge accentueerd. Hierbij was dikwijls sprake van ware vondsten, zoals in de herinne ring aan de oorlogsperiode, welke scène door het sinistere luchtalarm een waarlijk beklemmende nadruk werd verleend. Ook voor de andere scènes wist hij telkens een passende geluidsillustratie te bedenken. Even knap was de mise en scène waar bij door de regisseur de betrekkelijk ge ringe mogelijkheden van de speelruimte volledig werden uitgebuit. Getuige de ge lukkige opstelling der spelers op trap en podium, waarbij de figuur die op een be paald moment aan het woord was, op lo gische wijze centraal werd gesteld. Bo vendien vond hij bij de spelers Ant Clausen-Elshove, Lilian de Vente, Cor Gravemaker, Toon Toonen, Gé Weijers en Henny Zwanenburg zulk een ruim be grip voor zijn bedoelingen, dat het een schier vlekkeloze representatie werd met een bezielend karakter. Vandaar dat het spel door het selecte publiek met de grootste aandacht werd gevolgd en ken nelijk veel waardering ontmoette. Het laatste huwelijk, dat in Velsens ou de raadhuis wordt gesloten,zal zaterdag morgen te jialftien plaats hebben. De heer L. E. Musch uit Velsen-zuid trouwt dan met mejuffrouw C. P. van der Vlugt uit IJmuiden-oost. Eerder op zaterdagmor gen trouwen de heer C. J. van Duijn en mejuffrouw J. P. A. Huijboom, beiden uit Santpoort. Burgemeester mr. J. C. Biihrmann zal maandag om halftwaalf in Velsens nieu we stadhuis aan Plein 1945 te IJmuiden het eerste huwelijk aldaar voltrekken. Zo als wij al eerder hebben gemeld, trouwt dan Linda Ann Verhagen uit Driehuis met de Gulf Oil-inspecteur uit de Bahama- eilanden Cornelis W. Rus. Na het huwe lijk vertrekken de ussen naar de Baha mas. Ten dienste van allen Wij laten hieronder nog de tekst van de gisteravond voorgelezen proclamatie volgen: Burgers van de gemeente Velsen „hoort"! Morgen, de 24ste september van het jaar 1965, des namiddags 3 uur, zal het nieuwe stadhuis, staande in het hart van onze gemeente, aan het Plein 1945, fees telijk worden geopend. Het gemeentebestuur van Velsen hoopt, dat alle inwoners van Santpoort, de pol dergebieden, Driehuis, Velsen-noord en Velsen-zuid en IJmuiden op het plein ge tuigen zullen zijn van dit heuglijk gebeu ren. Het nieuwe stadhuis zal niet alleen de zetel van het gemeentebestuur zijn maar vooral ook het „huis der gemeente" ten dienste van ons allen. Het nieuwe stad huis is tevens het symbool van de door gezamenlijke inspanning tot stand ge brachte wederopbouw van onze, in de don kere oorlogsjaren vernielde gemeente. Hare Koninklijke Hoogheid, Prinses Margriet zal bij deze gelegenheid in het stadhuis een standbeeld onthullen, dat haar grootmoeder, wijlen Koningin Wil- helmina voor ons vereeuwigt. Koningin Wilhelmina zal voor ons een lichtend voorbeeld blijven van vrijheidszin en on verzettelijkheid. Mede namens ons allen De stadsomroeper in Velsen-Noord, liet voorlezen van te midden van het publiek, tijdens de proclamatie. Velsen viert feest! Gisteren, aan de vooravond van de dag van de officiële opening van het nieuwe stadhuis, zijn in diverse delen van de gemeente muziek- en tamboerkorpsen door de straten ge trokken. Hun tromgeroffel en vrolijke marsmuziek deed de mensen samenstro men naar de plaatsen waar een in oud- Hollands herautencostuum gestoken stadsomroeper zich van een moderne ge luidsinstallatie bediende om de bevolking officieel op de hoogte te brengen van het *--•=*. In Velsen-noord en Santpoort speel de stadsbeiaardier Hein de Ligt op het rijdend carillon ook feestelijke melodie tjes, in Driehuis zorgde alleen het rij dend carillon voor de muzikale omlijs ting van het voorlezen van de proclama tie. Druk was het gisteren in Velsen-noord, waar bij de winkelgalerij aan de Wijker- straatweg de stadsomroeper deze avond voor de eerste keer op zijn gong sloeg en toen het woord nam. Vlak daarvoor deed zich nog even een organisatorische kort sluiting voor. Want terwijl de stadsom roeper wachtte op het moment dat „De Eendracht" was uitgespeeld zette de Hoogoven Harmonie al in voor de af mars. Flinke belangstelling was er ook aan de Driehuizerkerkweg te Driehuis en op het Broekbergenplein te Santpoort. Maar de meeste mensen waren gister avond samengestroomd op Plein 1945 te IJmuiden, tot vlak vóór het nieuwe stad huis. Toen daar om half negen de stads omroeper voor de laatste maal zijn pro clamatie had voorgelezen werd ook het imposante bouwwerk van architect Du dok in het licht van de schijnwerpers ge zet. zal aan het gemeentebestuur een carillon worden aangeboden, dat voortaan zijn zin gende klanken zal laten horen aan vrou wen en mannen, aan de werkers in de industrie, handel, nijverheid, scheepvaart visserij, land- en tuinbouw, aan de wer kers in kantoren, werkplaatsen, labora toria, scholen of waar dan ook. Het is feest in Velsen! Steekt daarom morgen allen de vlag uit! Maken wij samen het stadhuis tot een huis der gemeenschap! Zegt het voort, zegt het voort! Na deze informele begroeting die zicht baar door de prinses op prijs werd ge steld reed prinses Margriet, die verge zeld was van haar particulier secretaresse mej. M. C. C. Wijnen, door de bij het Plein 1945 opgestelde erepoort van denne- groen, bloemen en oranje bessen naar de ingang van het' nieuwe stadhuis. Daar werd de prinses begroet door de Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland mr. F. J. Kranenburg en de burge meester van Velsen mr. J. C. Bührmann. Bertien Bührmann, de 14-jarige dochter van de burgemeester, bood de prinses bloemen aan. Vóór de aankomst van de prinses had zich op het Plein 1945 een grote menigte verzameld. De IJmuider Harmonie zorgde voor de muzikale om lijsting van de feestelijke ontvangst. Nadat prinses Margriet het stadhuis was binnengegaan begaf zij zich naar de burgemeesterskamer waar aan haar wer den voorgesteld mr. J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, drs. Th. J. Westerhout, staatssecretaris van Binnen landse Zaken, de wethouders van de ge meente Velsen de heren H. de Boer, R. Verbeek, J. van Leeuwen en J. G. Kolk man, de gemeentesecretaris de heer J. Veenstra, de heer J. van Os van den Abeelen, voorzitter van de Stichting Vel ser Gemeenschap en architect W. M. Du dok, de ontwerper van het nieuwe stad huis. Hierna begaf het illustere gezelschap zich naar de fraaie burgerzaal, waar in aanwezigheid van tal van genodigden door

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4