Paleis op de Dam wordt in Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Jan Roelofsen klimt in hoge bomen met speciale „fiets" zijn oude luister hersteld Betaling abonnementsgeld per giro Spectaculair luchtnummer dient bosbouwproeven in Wageningen Verbalisanten spraken geen Engels: Schot vrijgesproken Voor vier Utrechters is de Leidseweg verboden terrein Hoge gasten bij huwelijk van de prinses zullen er waardig ontvangen kunnen worden Verzending van zeepost VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 9 Het werk van een buschauf- Standplaatsen: LEIDEN, feur heeft vele aantrekkelijke VOORBURG en HAARLEM, kanten. Wij zullen u gaarne in- Minimum leeftijd21 jaar. lichten over onze opleidings- Loopt u eens binnen op onze mogelijkheden,overonzeloon- wekelijkse contactavonden: en arbeidsvoorwaarden (waar- AMSTERDAM: Eikemaandag- onder vijfdaagse werkweek, avond in het N.Z.H.-haltekan- twee weken vakantie, vrij ver- toorMarnixstraat/Elandsgracht voer en uitstekende sociale (Tramlijnen7,10en 17).Telkens voorzieningen). van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon 12.03 in: Naam: Adres: Woonplaats: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Fluoridering van drinkwater Advertentie» WAGENINGEN Hoewel wij weinig weten van de stemkwaliteiten van de Stevige, rustige Jan Roelofsen, die als bosarheider in dienst is bij de Stichting Bosbouwproefstation in Wageningen, zouden wij hem zonder bezwaar kunnen rekenen tot de familie, waartoe ook zangvogels als boomkruiper en boomklever behoren. Want deze Wageninger is een van de weinige professionale Nederland se boomklimmers, voor wie op voorwaarde dat het niet te hard waait en de Stammen door regen niet te glad zijn geen douglas te hoog gaat. En dat kan wel eens zo'n dikke dertig meter zijn. De boomklim-activiteiten van Jan Roelofsen en een handvol collega's zijn uiteraard gericht en zeker niet dagelijks. Hij klimt alleen op zijn „boomfiets" als ir C. P. van Goor, hoofd van de afdeling houtteelt naaldhomen en ir R. Koster, hoofd van de afdeling selectie en veredeling van dit proefstation het moment ge komen achten om uit de kruinen van homen de jonge kegels te halen, die de kwalitatief beste zaden bevatten. Voordat wij de evoluties van de moder ne boomklimmer gaan volgen, lijkt het ons gewenst met beide benen op de grond eerst in het kort na te gaan, waarmee een staf van zevenenveertig personen in en rond het bosbouwproefstation zich bezig houdt. Het proefstation, in 1947 ontstaan als onderdeel van de TNO, werd in 1958 een zelfstandige stichting, ressorterend onder het ministerie van landbouw. Do micilie is een wit, kapitaal landhuis. De Dorschkamp aan de bosrand van Wage ningen, waarin architect Berlage eens telgen uit de familie Vab Pabst bijna liet verdwalen. Staatsbosbeheer kocht na 1945 De Dorschkamp met zeventig hectare grond van een totaal dat aanzienlijk gro ter is. Het bosbouwproefstation heeft thans van Staatsbosbeheer die zeventig hectare gepacht, waarvan er vijftien als kwekerij in gebruik zijn. Hopelijk nog dit jaar zal er naast de in alle voegen kra kende Dorschkamp een begin worden ge maakt met de bouw van een nieuw proef station. Dit telt zeven afdelingen, waarvan wij er al twee noemden. De overige vijf zijn: teelt van loofhout, groei- en opbrengston- derzoek, pathologie- en resistentieonder- zoek, rationalisatie en economisch onder zoek, iepenonderzoek. Recreatie Om te voorkomen dat wij door al deze stuk voor stuk interessante facetten van het bosbouwproefstation door de bomen het bos niet meer zouden zien, beperken wij ons tot enkele hoofdpunten. Wanneer wordt geconstateerd dat om redenen van recratie en houtproduktie de betekenis van het Nederlandse bos vooral na de oorlog belangrijk is toegenomen, wordt daarmee niets nieuws onthuld. Onze met miljoenen toegenomen bevolking sedert 1940 kan voor haar noodzakelijke recrea tie niet of nauwelijks toestaan, dat er van een totaal bos-areaal van bijna 300.000 ha. nog veel verloren zou gaan. Daarnaast is het even noodzakelijk, dat er naar wordt gestreefd om aan de binnenlandse vraag naar bijv. zaag- en fineerhout en papier hout zo veel mogelijk te voldoen. Momen teel dekt de eigen houtproduktie bijna 20 percent van de behoefte en het zou voor de Nederlandse papierindustrie te wensen zijn, dat een in omvang en kwaliteit toe genomen populierenteelt in de komende tientallen jaren de behoefte ruimer zou kunnen dekken. Daarbij denken de des kundigen van het bosbouwproefstation dan in het bijzonder aan de komgrondge- bieden, de veenkoloniale gronden en ook aan gebieden in de nieuwe IJsselmeer- polders, uiteraard met behoud van de voor landbouwproduktie benodigde gron den. In de rug steeds krachtiger gesteund door planologen en natuurbeschermers denken bosbouwers en daartoe behoren dan natuurlijk ook de Ned. Heide Maat schappij, de Grontmij en het Staatsbos beheer in termen van verhoogde hout produktie tegen verlaagde kosten, betere houtsoorten, betere rassen, betere teelt methoden, uitvoeriger bodemonderzoek en nog vele andere zaken, die met de ont wikkeling van de wetenschap en techniek verbeterd zouden kunnen worden. Bij dit alles wordt dan van het axioma uitgegaan, dat het totale bosareaal in Ne derland, ondanks de nog steeds doorzet tende bevolkignsaanwas zeker niet veel kleiner zal worden. Pootaardappelen en zaaizaden, die ver edeling van het produkt beogen,zijn in de landbouw al vele jaren bekende begrip pen. In de Nederlandse bosbouw waren deze zaken veel minder of niet bekend. Er werd lange tijd veel uit het buiten land geïmporteerd, waarbij men dan over de erfelijkheidseigenschappen van het zaad weinig wist. De behoefte aan zaad werd steeds groter om in eigen land bos sen en bomen op te sporen, die het beste zaad leveren en daarbij zijn wij dan ge komen tot de activiteiten van de mo derne boomklimmers, die de beste zaden in de kruinen vinden. Er zijn uiteraard verschillende manieren om op hoogten van twintig tot dertig meter te komen. Dut kan gebeuren met een uitschuifbare ladder, waarbij de wagen, waarop de lad der is gemonteerd, niet te breed moet zijn, omdat deze zich dan moeilijk tussen de bomen kan bewegen. Boomfiets Een andere werkwijze is die met zeer lange touwladders, die dikwijls in loof- houtbossen wordt toegepast. Voor het klimmen in naaldhout gebruiken de boom klimmers van het bosbouwproefstation al een aantal jaren de boomfiets, een in Zwitserland ontwikkelde apparatuur, waaraan men in Wageningen nog enkele elementen ter verhoging van de veiligheid heeft toegevoegd. De boomfiets bestaat uit twee forse metalen voetsteunen. Aan de neus van deze „schoenen" bevindt zich een licht bolvormig oppervlak, dat bij het beklimmen tegen de stam van de boom drukt. Verder zijn aan deze neuzen bevestigd de spiraalvormige stalen banden, die door de klimmer om de stam worden geslagen. Door zijn lichaamsgewicht klemmen deze banden zich vast om de stam. Maar het klimmen alleen met deze apparatuur zou toch een te riskante zaak zijn, vooral bij regen, wanneer de stammen nat worden en het gevaar bestaat, dat om de stam geslagen banden gaan slippen. Vandaar het gebruik van de veiligheidsgordel, die hier weer is verbonden met een zoge naamd parachutistenharnas, waardoor de klimmer in een noodsituatie „plezieriger" komt te hangen. Maar nog was men in Wageningen niet helemaal content. Er werd gezocht naar een oplossing die het onmogelijk zou ma ken, dat een vallende klimmer eerst me ters valt, voordat hij tussen hemel en aarde blijft bungelen. Op de vallijn werd 'n anti-chute aangebracht: een klein me talen kastje waardoor de lijn zich vrije lijk beweegt, zolang de klimmer met een van zijn duimen een knop ingedrukt houdt Valt deze druk weg, dan wordt in de anti- chute de lijn vastgeklemd. Daarbij is ge dacht aan situaties, waarbij de boomklim mer door een val gewond raakt of mo gelijk het bewustzijn verliest. Klimmer Roelofsen en z'n drie collega'» Aan het slot van de zitting heeft het Haagse gerechtshof woensdag vervroegd een vrijsprekend vonnis gewezen in de zaak tegen een 45-jarige Schot, die in beroep was gekomen tegen een vonnis van veertien dagen gevangenisstraf, hem opgelegd door de Dordtse politierechter wegens dronkenschap achter het stuur. In het proces-verbaal van de Zwijn- drechtse politie waren zoveel onduidelijk heden èn tegenstrijdigheden geslopen die hun oorsprong vonden in het feit dat de verbalisanten de Engelse taal niet of onvoldoende machtig waren, terwijl bij het verhoor van de Schot geen tolk aan wezig was geweest dat de procureur- generaal bij het Haagse hof niet anders meende te kunnen eisen dan vrijspraak, omdat de politiële constateringen inzake 's mans rijden op zichzelf onvoldoend bewijs van dronkenschap opleverden. Aan vier Utrechters is het de komen de jaren verboden op de Leidseweg tus sen het stationsplein en de Catharijne- singel te komen. Deze bijzondere voor waarde is verbonden aan de straf die de rechtbank te Utrecht hen heeft opgelegd wegens vernieling, mishandeling, beledi ging en huisvredebreuk, 't Viertal had vo rige maand de inventaris van een ca fetaria op de Leidseweg vernield en de buffetchef mishandeld. Drie van hen, 26, 30 en 32 jaar, zijn veroordeeld tot ge vangenisstraffen van tien maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk en de speciale bepaling dat zij twee jaar lang niet op de Leidseweg mogen komen. Dat geldt ook voor een 25-jarige opperman die veroordeeld werd tot zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Aan de Utrechtse Waterleidingmaat schappij is vergunning verleend tot hei toevoegen van natriumsilico-fluoride aar het water, dat wordt afgeleverd door he< pompstation Hilversum. Eenzelfde ver gunning is verleend aan de n.v. Water leiding Oostelijk Gelderland. Ook is ver- I gunning gegeven tot fluoridering van het I leidingwater in de gemeente Enschede. Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening rorg te dragen DE ADMINISTRATIE. bosarbeiders, wier leeftijden zich rond de dertig jaar bewegen, denken gelukkig tij dens hun evoluties meer aan hetgeen hun boven dan beneden wacht. Bij het „fiet sen" naar de top hebben zij het te druk met het telkens met één hand verplaat sen van de stalen banden om de stam en het hanteren van de zaag, waarmee zij takken die zij op hun weg in de naald boom tegenkomen, moeten wegzagen. Al klimmende zoeken zij een plaats, waar zij hun boomfiets kunnen „parkeren" om zich dan tijdelijk gemakkelijker in de kruin te kunnen bewegen. Bij een beetje bries mpeten zij bepaald niet gevoelig zijn voor zee- of luchtziekte, want wind geeft de kruinen al gauw uitslagen van enkele meters. Toen wij gespannen de verrichtingen van klimmer Roelofsen in Wageningen volgden, was het meer het fascinerende van dat ogenblik dat ons boeide. Maar later, het geheel overziende, de arbeid van het bosbouwproefstation, heb ben wij ons nog eens te duidelijker ge realiseerd, dat het spektakulaire „lucht nummer" uiteindelijk het belang van mil joenen Nederlanders dient. Niet voor van daag of morgen. Maar zeker wel voor overmorgen, dat altijd dichter bij is dan Het paleis op de Dam in Amsterdam zal komend voorjaar luisterrijker dan ooit het middelpunt kunnen zijn van een grootse viering van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Onder leiding van prof. ir. C. Wegener Sleeswijk wordt op het ogen blik de laatste hand gelegd aan eep. in grijpende restauratie van het paleis. Naar verwachting zullen de werkzaam heden, waarmee in 1960 begonnen werd, rond de jaarwisseling voltooid zijn. Ten wij denken. Want de boomklimmer en zijn boomfiets op twintig, dertig meter, de mannen van de wetenschap op de grond denken steeds aan het bos voor de on misbare recreatie en de hogere en kwali tatief betere houtopbrengst. Daarvoor gaat hun geen (geselecteerde) boom te hoog. (Ontleend aan „19NU", een uitgave van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw). koste vin 12 miljoen gulden zal de ruim driehonderd jaar oude schepping van Jacob van Campen dan in meer dan oude luister hersteld en ook praktischer ingericht zijn. Bij de restauratiewerkzaamheden, die in nauw overleg met de koninklijke fami lie werden uitgevoerd en waarbij vooral prinses Beatrix regelmatig actief van haar belangstelling blijk gaf, zijn een aantal verbeteringen aangebracht die het paleis nu zeer geschikt maken voor een waardige ontvangst van een groot aantal hoge gasten. De mogelijkheden van het gebruik van het paleis zijn vergroot door het aanbren gen van moderne technische voorzienin gen. Zo is op de eerste verdieping een 1 kamer ingericht met apparatuur die een directe radio-uitzending mogelijk maakt. In de kelder van het paleis is een 800 vierkante meter grote ruimte ingericht voor de huishoudelijke diensten. Het aan tal logeergelegenheden in het gebouw be draagt nu twintig, alle bestaande uit een zit-, slaap- en badkamer. Voor het per soneel zijn op de vierde verdieping veer tig slaapkamers met elk drie bedden in gericht. In het paleis zijn vijf liften aan gebracht. Houten wanden en betimme ringen die gevaar voor brand opleverden zijn verwijderd. De gevels van het door 13.659 palen ge dragen gebouw zijn gerestaureerd. Ver schillende zalen, gangen en trappen zijn in de oorspronkelijke toestand hersteld. Cellen in de kelders zijn ingericht als wijnsopslagplaatsen. Het paleis is ook een prachtige eetzaal rijker geworden doordat de zo genoemde krijgsraadzaal op de derde verdieping, die als opslagruimte gebruikt werd, daar- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd zijn achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Diego" (29/9); Australië: ms „Reifenstein" (26/9); ms „Simonskerk" (29/9) en ms „Songkla" (2/10); Brazilië: ms „Charles Tellier" (29/9); Canada: ms „Belgien" (29/9); Chili: ms „Maren Skou" (28/9); Indone sië: ms „Laertes" (27/9); Kenya, Oegan da, Tanganjika: ms „Si-Kiang" (26/9); Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlan den" (29/9); Nieuw-Zeeland: ms „Port Lincoln" (28/9); Suriname: ms „Oranje stad" (28/9); Verenigde Staten: ms „Kam- perdijk" (29/9); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Pendennis Castle" (26/9) en ms „Oldekerk" (29/9). Inlich tingen betreffende de verzendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. voor is ingericht. Verder zijn verschillen de andere zalen in het paleis er veel op vooruit gegaan doordat marmeren vloe ren en in een enkel geval fraaie plafond schilderingen in de oude staat terugge bracht konden worden. Het paleis op de Dam, dat onlangs nog de inzet vormde van felle debatten toen in de Amsterdamse gemeenteraad de kwestie van een nieuw stadhuis aan de orde kwam, is door de restauratie een unieke gelegenheid geworden waar het huwelijksfeest van prinses Beatrix op pas sende wijze gehouden kan worden. Het kerkelijk huwelijk zal, zo wordt aangenomen, eveneens in de hoofdstad gesloten worden en wel in de Westerkerk, omdat de Nieuwe Kerk door restauratie werkzaamheden niet beschikbaar is. De Westerkerk biedt plaats aan ruim 1200 personen. Advertentie JONGELUI, sluit een leugdspaarovereen- Nutsspaarbank in de gemeente Velsen KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv.. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Loosduinen (vak. W. van Beem) C. Schellevis te Gou da; te Oud- en Roodkerk K. van de Sloot te Pietersbierum-Wijnaldum; te Rijswijk (Gld.) M. Ruster te Anjum; te Meerkerk (toez.) L. Doppenberg te Wilsum (O); te Urk H. P. Bos, kand. te Bierum. Aangenomen het beroep door de classiea- le vergadering van Delft, tot pred. van buitengew. werkz. (ziekenhuispred.) dr. K. Roubos te Zwolle. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam J. P. Geels te Haarlem-C. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 10.40, post- abonnees f 11.65. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9