Brood moet 71 ct duurder' HET WEER Prinses Margriet in juichend Veis en Nederlandse officieren voor Verenigde Naties naar Kasjmir-bestandslijn telefoniste/ receptioniste twee typistes Loongrens van f 11.500 voor ziekenfonds N S U F L E X 0 R 0 L" Ad jBOON Bakkers: Koers KLM op recordhoogte Briefport volgend jaar 20 cent Onderzoek naar het ongeval in de Ripperdakazerne Meerderheid „Adelbert" heeft bezwaar tegen huwelijksvoorschriften „Geen verspreiding van kernwapens' SER adviseert: Kruiser bleef bij kust voor wedstrijd Feijenoord-Real Duitse schepen mogen niet schieten bij Vlieland CHRISTIAANSE P R I N l N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES 99 „DE STEENWERF" Kort geding tegen Zwolsman pagina 2 IN DEZE KRANT Ander weer Uniform EEG-tarief Het woord is aan Brezjnev en Gromiko: Valse verklaring over valse moordaanslag Geen Wim Kan op oudejaarsavond „Eet ons" COIFFURES DE VRIES GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE 50e JAARGANG NUMMER 273 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. er Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post f 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije 99 De bakkers gaan in oktober naar het departement van Economische Zaken om daar te praten over een totale herzie ning van de prijsafspraken die zij des tijds met minister Andriessen hebben ge maakt. Volgens hen heeft diens opvolger, minister Den Uyl, zich niet aan die over eenkomst gehouden door zonder meer te weigeren dat de uitkering-ineens in de broodprijs zou worden doorberekend. Volgens berekeningen van de grote pro ducenten in de bakkerijwereld zou de broodprijs op grond van onder meer ge stegen bloemkosten en de uitkering uiter lijk in januari met 2 cent omhoog moe ten. Dezelfde kringen menen dat op grond van de slechte rentabiliteit ook doorbere kening van de te verwachten loonkosten stijgingen en kosten die voortvloeien uit de verwezenlijking van de vijfdaagse werkweek gewettigd is. Zij wensen daar om een totale prijsverhoging van 7,5 cent. De verwachting is niet dat het voor 1 januari nog tot prijsverhogingen komt, behalve dan de cent die op die datum volgens afspraak op de bezorgprijs mag worden gezet. Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 P.V.C. vloerbedekking op vilt. Bestand tegen naaldhakken in voorraad bij: De Houtwerf. Kampersingel 2024, Telefoon 11932. Spaarndamseweg 48. Tel. 53750 Haarlem. Weerrapporten 1, 2 Agenda van I]mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 8 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 Kerkdiensten 6 Topsif 6 Rond de losplank7 In de Vishal en op zee7 Economisch nieuws9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Ferdinand 12 Beurs 73 Erbij 13—20 Kinderkrant 21 Beeldverhalen 21 Feuilleton 21 Radio en tv 23 Kunst 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig, pagina's waarin opgenomen Erbif Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen of enkele buien en kans op verspreid onweer. Aanvankelijk matige tot vrij krach tige zuidoostelijke wind later draaiend naar zuid tot zuidwest en afnemend. Aanzienlijk lagere tem peraturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Prinses Margriet, het petekind van de Nederlandse koopvaardij, is gisteren in de gemeente Velsen uitbundig door de bevolking toegejuicht. Zij arriveerde om streeks half drie in Santpoort voor haar tocht naar Plein 1945 te IJmuiden-Oost, waar zij de officiële opening verrichtte van het nieuwe stadhuis. Langs de gehele route via Driehuis naar IJmuiden waren de mensen uitgelopen om een glimp van de koninklijke gaste op te vangen en haar toe te wuiven. Het welkom aan prinses Margriet op de voor Velsen zo belangrijke dag, groeide al naar een hoogtepunt tijdens haar oponthoud bij het Antoniusziekenhuis te ITmui den. Op Plein 1945, bij het nieuwe stadhuis, hadden zich enkeTeTTuizehden men sen verzameld. De prinses werd daar luid toegejuicht toen haar auto het plein opdraaide, op weg naar de hoofdingang van het grote bouwwerk van bouw meester Dudok. Prinses Margriet verrichtte de officiële opening door het ont hullen van een beeld van koningin Wilhelmina. Dit beeld staat in de ontvangst hal, links naast de ingang naar de burgerzaal. Meer bijzonderheden en foto's over deze hoogtijdag voor de gemeente Velsen treft u aan op de pagina's 4 en 5. De fors gestegen winst van de KLM in de periode april tot en met 31 augustus heeft gisteravond in het telefonisch ver keer de koers van het aandeel opgestuwd tot de recordhoogte van 229. In de mid dag was ƒ215 -)-15voor een aandeel van 100 betaald. In Wall Street liep het fonds bij een omzet van ruim 20 miljoen gulden 8V2 dollar op tot 69kt dollar. Ook dit was een recordhoogte. Zoals in een groot deel van oplage van gisteren al ge meld heeft de KLM in de vijfmaandse periode die per eind augustus eindigde een winst gemaakt van 42.6 miljoen te gen 16.3 miljoen in de overeenkomstige periode van 1964. Deze aanzienlijke winst stijging is veroorzaakt door een forse stij ging van de vervoersinkomsten. De postzegel op een brief gaat volgend jaar in Nederland 20 cent kosten, een briefkaart 15 cent. Niet alleen minister Suurhoffs waarschuwing „als de loonkos ten stijgen moeten de tarieven volgend jaar omhoog", ook een thans uitgevaar digde EEG-richtlijn wijst in die richting. Vóór eind 1966 en daarna met hoog stens een jaar uitstel voor de landen die dit niet voor elkaar kunnen krijgen moet er in Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, Italië en Duitsland voor binnenlands en internationaal verkeer één tarief gelden voor brieven tot 20 gram en briefkaarten. Dat komt, omgerekend uit de goudfranken waarin het is uitge drukt, neer op 21,24 cent op een brief en 13,34 cent op een briefkaart. Er mag worden afgerond met 10 percent en dan komt men, het een naar boven en het ander naar beneden afrondend, terecht op het tarief voor post naar Duitsland, dat bij de PTT wordt beschouwd als „reeds verwezenlijkt EEG-tarief". Kipling: De gissingen van een vrouw zijn be trouwbaarder dan de zekerheden van een man. Minister De Jong heeft in antwoord op vragen in de Tweede Kamer gezegd dat hij al geruime tijd geleden een order heeft uitgevaardigd, dat bij werkzaamheden als het wekken van militairen geen ge laden wapens mogen worden gedragen. Het ongeluk in de Haarlemse Ripperda kazerne, waar een sergeant, die een col lega wekte, deze per ongeluk met een UZI doodschoot, is dan ook te wijten aan een persoonlijke fout, en niet aan het wapen. De minister heeft een nader onderzoek aangekondigd. NEW DELHI (Reuter en AP) Van morgen was het rustig aan de bestands lijn tussen India en Pakistan. Een rust echter die elk ogenblik verstoord kan worden door nieuwe gevechten. Over en weer beschuldigen India en Pakistan el kaar van grensschendingen. Gistermid dag nog zouden Indische kanonnen het vuur hebben geopend op Pakistaanse stel lingen. De vorming van een VN-missie van waarnemers wordt door secretaris generaal Oe Thant met grote voortva rendheid ter hand genomen. Vier Neder landse officieren de voorhoede van een groep van tien man zijn onder meer op weg naar de bestandsgrenzen om toe zicht te houden op de naleving van de Veiligheidsraad-resolutie. De Canadese generaal Bruce McDonald is tot hoofd be noemd van deze waarnemers. Peking heeft opnieuw geëist dat India alle (vier) „weggevoerde Chinese grens bewoners vrijlaat". Verder woedt terug gave gevraagd van 800 schapen en 59 buffels. Deze schapen vormden de aanlei ding voor een merkwaardige betoging De meerderheid van de leden van „Sint Adelbert" voelt onbehagen over de bin dende voorschriften van de r.k. kerk in zake de huwelijksbeleving, de jongeren meer nog dan de Ouderen. Het percentage van de leden dat het oneens is met de bindende voorschriften van de kerk inzake de praktische huwe lijksbeleving ligt met grote waarschijn lijkheid tussen de 54 en 60 percent. Het percentage dat verandering wenst in de bindende voorschriften van de kerk, ofwel meent, dat de kerk geen bindende voor schriften moet geven ligt met grote waar schijnlijkheid tussen de 75 en de 79 per cent. Dit zijn wel de voornaamste conclu sies uit een rapport op initiatief van de afdeling Rotterdam der vereniging uitge bracht, dat vandaag tijdens de landdag van de vereniging in Rotterdam door de voorzitter van de afdeling Rotterdam, de heer J. van Doorn, wordt aangeboden aan de algemeen voorzitter dr. F. Nuyens. De resultaten van het onderzoek zijn aan de Nederlandse bisschoppen ter beschikking gesteld voor zij naar het con cilie in Rome vertrokken. Advertentie Wie wil bij ons worden Hiervoor zoeken wij een opge wekt meisje, beschaafd van stem en optreden, in staat ook wat tikwerk voor haar rekening te nemen. Wie een redelijke snelheid heeft en netjes tikt, heeft hier werk waar afwisseling in zit: niet steeds hetzelfde. Graag een briefje met de be langrijkste gegevens aan de directie van Reclame en Verkoopontwikke ling voor de Detailhandel N.V. Zuiderstationsweg 5a vlak bij het station Bloemendaal. Telefoon (0 2500) 6 36 50. NEW YORK (A.F.P.) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Gromiko, heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een ontwerp-verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens voorgesteld. Kernmogendheden zouden dergelijke wa pens op geen enkele wijze mogen over dragen, direct noch indirect. De niet-kernmogendheden zouden zich moeten verplichten geen kernwapens te vervaardigen en zich op geen enkele ma nier met kernwapens in te laten. Gromiko stelde voor dat volgend jaar in Genève een internationale ontwape ningsconferentie wordt gehouden waaraan alle staten, ook niet-leden van de V.N., deel kunnen nemen. De Russische minister deed voorts een aanval op de Amerikaanse politiek in Vietnam. Hij zei dat de Sovjet-Unie het Vietnamese volk zal blijven helpen. Ook hekelde hij „derde partijen" die munt willen slaan uit het conflict tussen India en Pakistan over Kasjmir. De Europese naoorlogse grenzen noem de hij definitief. In Moskou deed Leonid Brezjnev, leider van de communistische partij, een op roep nieuwe pogingen te doen om een overeenkomst te bereiken waarbij de ver spreiding van kernwapens naar niet- kernlanden wordt verboden. Hij zei dat West-Duitsland anders vroeg of laat in het bezit zal komen van kernwapens, of via de NAVO of door ze zelf te maken. Brezjnev sprak op een vriendschapsbij eenkomst met de Oostduitse leider Wal ter Ulbricht. LEOPOLDSTAD (Reuter en A.P.) Twee Kongolezen, die ervan worden be schuldigd begin deze week een aanslag op premier Tsjombe van Kongo te hebben gepleegd, zaten op het moment dat de aanslag gepleegd zou zijn in de gevange nis Deze sensationele verklaring leg de gisteren de Kongolese minister van Binnenlandse Zaken, Nendaka, af. Hij zei dat de beschuldiging was gebaseerd op een vervalste akte van een plaatselijke rechter. Maar volgens een woordvoerder van Tsjombe zijn deze twee gevangenen juist voor de aanslag vrijgelaten. „Dit was een afspraak van de samenzweerders", zo werd gezegd. „Zij wilden bepaalde feiten voor het publiek verborgen hou den." Premier Tsjombe zal spoedig een verklaring afleggen over deze al dan niet gefingeerde moordaanslag, die na afloop van een voetbalwedstrijd zou zijn ge pleegd. Elke werknemer die in 1966 minder dan 11.500 verdient moet onder de verplich te ziekenfondsverzekering vallen. Dit staat in een advies dat de SER gisteren minister Veldkamp van Sociale Zaken heeft uitgebracht. De premie wordt bere kend over een dagloon van en hoogste 30. Zoals bekend was de loongrens voor dit jaar 10.000. De aanpassing van de loongrens in de Ziektewet, die tevens geldt voor de zie kenfondsverzekering gebeurt sinds jaren onder meer op grond van de ontwikkeling van de prijsindex der kosten van levens onderhoud. Sinds kort is echter een be paling opgenomen die liet mogelijk maakt van die regeling af te wijken als toepas sing van die regeling het aantal verzeker den zou toe- of afnemen. De minister wil de hiervan voor het volgend jaar gebruik maken, omdat per 1 januari van dit jaar ruim 43.000 verplicht verzekerden meer dan 10.000 gingen verdienen en zich par ticulier moesten verzekeren. Dit was veel meer dan normaal, waardoor de minister het verzoek heeft gedaan de grens wat hoger op te trekken dan gerechtvaardigd was op grond van de prijs- en loonont wikkeling. Een Pakistaanse officier schudt de hand van een Indische collega na de afkondiging van het bestand dat deze week tussen Pakistan en India werd afgedwongen door de Veilig heidsraad. Ondanks de wapenstil stand blijft in Voor-Indië de situatie explosief; er zijn al vele schendingen van het bestand gemeld. „Om misverstanden vroegtijdig te voor komen," deelt Wim Kan mede, dat hij dit jaar tot zijn grote spijt niet in de gelegen heid zal zijn een oudejaarsavond-confe rence voor de radio te verzorgen. „Niet omdat er niet voldoende stof zou zijn (er is zoveel dat ik gemakkelijk twee uur zou kunnen vullen) maar omdat ons ABC-cabaret nog dit hele speelseizoen avond aan avond op tournee is met het programma „wat een land, wat een land". Op Oudejaarsavond 1966 hoop ik echter „ijs en weder dienende" weer van de partij te zijn, van welke partij, hangt van de volgende troonrede af", aldus Wim Kan. voor de Chinese ambassade in New Del hi. Een menigte van drieduizend mensen dreef hier een kudde schapen die zwarte linten om de nek hadden met daarop de woorden: „Eet ons, maar spaar de we reld" in de richting van het gebouw onder het roepen van anti-Chinese leuzen. Een delegatie van de betogers, die werd ont vangen door een tweede secretaris van de Chinese ambassade, bood deze func tionaris aan de schapen dan meteen maar te nemen. Het aanbod werd ge weigerd. De commandant van de kruiser „De Zeven Provinciën" heeft op de avond van 8 september zijn schietoefeningen on der de kust gehouden teneinde binnen te- levisiebereik te komen en zodoende de bemanning in de gelegenheid te stellen de interlandwedstrijd FeijenoordReal Madrid op de televisie te volgen. De minister van Defensie, de heer P. de Jong, deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Ka- merlid Van Pelt (PSP) over hetgeen zich die avond voor de Noordzeekust ten wes ten van Egmond heeft afgespeeld. Er werden toen lichtverschijnselen waargenomen, die werden opgevat als signalen van een in nood verkerend schip. De reddingboot Neeltje Jacoba van IJmui den voer uit en vertoefde een half uur op zee, onnodig zoals bleek. Het is zo goed als zeker, vertelt de minister van Defen sie, dat die lichtverschijnselen afkomstig waren van „De Zeven Provinciën", die ten tijde van het voorval schietproeven deed ter hoogte van Egmond. Het was dus loos alarm. De commandant van de kruiser had verzuimd via Scheveningen-radio een waarschuwing te doen uitgaan, dat er na zonsondergang nog schietproeven zouden plaatsvinden, zoals hij had behoren te doen. De minister heeft de commandant aan deze procedure laten herinneren. De mededeling, dat de commandant on der de kust heeft willen oefenen om de bemanning naar de wedstrijd te kunnen laten kijken, werd door minister De Jong, naar hij onderstreepte, niet ter vergoe lijking van het gebeurde gedaan Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen Advertentie dealer WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 De Koninklijke Marine heeft voor de Duitse oorlogsbodems, die in het komen de weekeinde met scherpe raketten zou den komen schieten op „De Vliehors" op Vlieland, naar een ander oefenterrein moeten uitzien. Het gemeentebestuur van Vlieland heeft geweigerd vergunning krachtens de hinderwet te verlenen en de commandant zeemacht Nederland in Den Helder te verstaan gegeven dat dergelij ke oefeningen niet kunnen worden toege staan. De „Natter" en de „Otter", met raket werpers uitgeruste bodems van de Duitse marine, zullen nu gaan oefenen op „De Haaks", een zandplaat ten westen van Den Helder, die door de Koninklijke Ma rine als schietterein wordt gebruikt. De Nederlandse strijdkrachten hebben wel een hinderwetvergunning 'oor schiet oefeningen op Vlieland met tanks en vliegtuigen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1