Ondanks bestand opnieuw strijd tussen India en Pakistan Geruchten dat India over één jaar kernbom beproeft weekend-systeem voor zessen klaar! HET WEER X Geen motoren uit VS voor Indonesische Friendships Dr. C. Brouwer overleden Donderdag gesprek in Stichting UST Loitgering NU VERFT U GRAAG I *t* matras MORRIS Tweed- en Cameljassen General Electric: „Wij hebben het veel te druk" Lonen voor 966 Wachtlopen voor Amerikaans consulaat VLAM vraagt surseance Arthur Miller weigert invitatie van Johnson Pleegde officier van justitie discriminatie? Auto bij botsing totaal vernield i 50e JAARGANG NUMMER 274 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1965 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, pet kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening ÏJmuider Courant no. 129288. FLEXA DEALER De Wolf van 1835 Gevangenen van het jaar pagina 2 Rustig weer Met dr. G. Ras schrijver van Schzvere Wörter TEL. 8166 Het woord is aan m yj UW SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN 1 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJimiiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560 6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N V. ÏJmuider Courant Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije NEW DELHI (Reuter, AP en AFP). De voorzitter van de Veiligheids raad, de Amerikaan Goldberg, heeft de leden van de Raad onofficieel ge raadpleegd over de noodzaak de Veiligheidsraad bijeen te roepen over de Indisch-Pakistaanse kwestie. On danks de wapenstilstand tussen Pa kistan en India is het afgelopen week einde heftig gestreden in de omgeving van Lahore. Secretaris-generaal Oe Thant heeft zondag in New York ver klaard dat het nu vijf dagen oude be stand is geschonden. Geen van beide partijen wil zijn troepen terugtrek ken, aldus Thant. Er zijn volgens de secretaris-generaal honderd man no dig om de 1.600 kilometer lange grens tussen India en West-Pakistan enigs zins te controleren. Acht landen waaronder ook Nederland hebben ruim 70 man toegezegd. De Canadese generaal Bruce MacDonald die zaterdag onverwijld uit Cyprus naar de Pakistaans-Indische grens is ge reisd is zoals bekend tot hoofdoffi cier van de V.N.-troepen de zo genaamde Unipom benoemd. In New Delhi doen geruchten de ronde dat India een kernhom tot ontploffing zal brengen. Dit zal over een jaar gebeuren. Indische parlementsleden, die zich aan vankelijk verzet hadden tegen de ontwik keling van een eigen kernapparaat, zou den nu van mening zijn veranderd. Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk Tel. 23417 Hoofdstraat 140 - Santpoort - Tel. 7362 W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving .4, 5, 13, 14 Economisch nieuws5 In de Vishal en op zee5 Beurs 5 Scheepsbericht 5 Radio en tv 6 Kunst 6 Beeldverhalen 7 Feuilleton 7 Ferdinand 8 Sport 9—13 Topsy 14 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. In het noordoosten en noorden van het land tijdelijk enige regen, elders opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Canadese generaal Bruce Mac Donald die door secretaris-generaal Oe Thant tot commandant van de bestandscommissie voor India-Pa kistan is benoemd. In een kernreactor in Bombay produ ceert India plutonium. Naar schatting is er al een voorraad van ongeveer tien kg gemaakt. Op grond van een akkoord met Canada, dat de reactor heeft ge leverd, mag het plutonium echter uitslui tend voor vreedzame doeleinden worden gebruikt. India bouwt nu een nieuwe reactor in Kalpakkam bij Madras, die ook pluto nium zal vervaardigen, zonder beperken de voorwaarden. Naar schatting is vijf kilogram plutonium nodig voor een kern explosie. President Ajoeb Khan van Pakistan heeft de Russische eerste-minister Kosy- gin geantwoord op diens voorstel op Rus sisch grondgebied een vredesconferentie met premier Sjastri van India te houden. Hij sprak er zijn twijfel over uit of een dergelijke conferentie in het huidige sta dium nut heeft. China heeft zijn troepen teruggetrokken uit alle posities die zij in de afgelopen dagen aan de grens tussen Tibet en de Indiase staat Sikkim hadden bezet. Dit is officieel in New Delhi bekendgemaakt. (Van onze correspondent) De Amerikaanse General Electric fa brieken zien geen kans om aan Fokker motoren te leveren, bestemd voor Friendshipmachines, die naar Indonesië zullen gaan. De Amerikaanse fabriek heeft meegedeeld, dat zij haar handen vol heeft aan de bestellingen die door" het Amerikaanse departement van Defensie worden gedaan. Al eerder zijn er in Amerika politieke protesten opgegaan tegen de levering van motoren voor vliegtuigen die naar Indo nesië zouden gaan. De politieke relaties tussen Djakarta en Washington zijn de laatste tijd verre van hartelijk. Daarom rekent men er bij Fokker ook niet op dat Op 80-jarige leeftijd is in Haarlem over leden dr. C. Brouwer, voormalig leraar Duitse taal en letterkunde aan de Haar lemse H.B.S.-B, die samen met de Haar lemmer dr. G. Ras de bekende boekjes over de Duitse taal heeft geschreven. Vooral het boekje „Schwere Wörter" heeft grote vermaardheid gekregen; het was bij middelbare scholieren zelfs berucht. Dr. Brouwer is 47 jaar werkzaam geweest bij het middelbaar onderwijs, waarvan 33 jaar in Haarlem. De begrafenis is van daag in stilte geschied. Dr. Brouwer werd in 1917 benoemd aan de Haarlemse H.B.S.-A en ging in 1927 Advertentie Kwaliteitsreinigen over naar de H.B.S.-B, het huidige Lou- rens Costerlyceum. Spoedig werd hij be noemd tot waarnemend-directeur van de ze school. Zijn naam is bekend op vrijwel alle scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in ons land en in Indonesië. Uit de Brouwer en Ras leer boeken een combinatie die tot een begrip geworden is hebben tallozen de beginselen van de Duitse taal geleerd. Ook buiten het onderwijs heeft dr. Brouwer een grote activiteit aan de dag gelegd. Vele lezingen heeft hij gehouden over Faust, Heine en het Volkslied. Het laatstgenoemde was het onderwerp van zijn dissertatie, waarop hij in 1930 pro moveerde. Das Volkslied is een studie die al spoedig de status kreeg van een stan daardwerk. Zijn Haarlemse leraarschap sloot dr. Brouwer in 1950 op 65-jarige leeftijd af. Maar ook daarna heeft hij steeds contact onderhouden met zijn mede-schrijver van Duitse leer-, spraakkunst- en oefenboek jes, de 85-jarige dr. G. Ras, die aan de Twijnderslaan in Haarlem woont, op en kele honderden meters van het villaatje aan de Buitenrustlaan, dat dr. Brouwer zich in 1925 liet bouwen en waar hij tot aan zijn dood heeft gewoond. Dit jaar is nog van de hand van dit duo na een arbeid van twee jaar versche nen de geheel herziene negende druk van „Deutsch-Niederlandisch", een idi oomboek voor studenten aan de Neder landse universiteiten. In dit werk dat zij samenstelden in samenwerking met de rector van het Lorentzlyceum in Haar lem, drs. D. C. Monté, is de opzet van „Schwere Wörter" terug te vinden. Zaterdagochtend is een houten kerkgebouwtje van 21x7.20 meter, de „Pinksterkapel"met behulp van negen vorkheftrucks over een af stand van zeven kilometer in Am sterdam verhuisd. De reis ging van de Van Boshuizenstraat naar de Max Havelaarlaan. Op de foto: het nemen van de bochten moest na tuurlijk extra voorzichtig gebeuren. een andere Amerikaanse fabriek wel mo toren voor de Friendships zal leveren. Bij Fokker heeft men de zekerheid dat de motoren van de Russische Antonof 24 in de Friendships gebouwd zouden kun nen worden. De Russische machine is een getrouwe kopie van de Friendship. Maar voorlopig wenst de Fokker-directie nog geen bestelling in de Sovjet-Unie voor de gewenste motoren te doen. De Stichting van de Arbeid zal donderdag bijeenkomen om te spre ken over de mogelijkheden voor een overgangsfase naar een nieuw en vrijer loonbeleid. Het overlegorgaan van de drie vakcentralen (NVV, NKV en CNV) had de stichting hier om zaterdag verzocht. Zoals bekend bestaat er bij de vakcentralen de vrees dat de onderhandelingen over het nieuwe systeem voor 1966 in tijd nood zullen raken. In het gesprek zullen de vakcentralen een aantal gedragsregels aan de orde stellen. Dit komt er op neer. dat het in het najaar uit te brengen SER-rapport reeds het karakter dient te hebben, zoals de vakcentralen dat wensen. Hierin zal met name een oordeel gegeven moeten wor den over de economische situatie en de totale inkomensontwikkeling, alsmede over de vooruitzichten voor de nabije toekomst. De verantwoordelijkheid voor de loonvorming dient volgens de drie vak bonden reeds bij de contracterende partij en te berusten. Enkele centrale loonpolitieke elementen kunnen in de Stichting van de Arbeid worden overeengekomen en behoeven in dat geval de goedkeuring van de Stichting van de Arbeid. Het college van rijksbe middelaars zal zich naar de mening van de drie vakcentralen met name ten aan zien van de uitoefening van zijn bevoegd heden tot zeer excessieve gevallen die nen te beperken. Zaterdag heeft de N.V.V.-secretaris de heer A. de Boon op een vergadering van de Amsterdamse bestuurdersbond gezegd, dat wij in 1966 geen herhaling zullen krij gen van het loondrama van 1964/65. „Wij moeten op korte termijn weten hoe de loononderhandelingen voor 1966 dienen te worden gevoerd." De heer De Boon was zich ervan bewust, dat zeker niet reeds begin 1966 met het nieuwe vrije toonstel sel kan worden gestart, omdat eerst de wetgeving aan de nieuwe situatie moet worden aangepast. Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 TEL. 11561 BINNENWEG 137 TEL. 84373 Koningin Juliana en gouverneur Roberto Sanchez Vilella van Puerto Rico praten op de internationale luchthaven van San Juan, kort na dat de koningin en prins Bernhard, daar vlak achter, zijn gearriveerd voor een bezoek aan het Caribische gebied. Na een verblijf van drie uur stapte het paar op de kruiser „De Zeven Provinciën" over voor een bezoek aan de Nederlandse Antillen. H. M. van Randwijk; Het diepste geheim van de kosmos is barmhartigheid. Sinds zaterdagmiddag half zes wordt bij het Amerikaanse consulaat aan het Mu seumplein in Amsterdam „wacht" gelo pen door aanhangers van de jongeren ini tiatiefgroep voor vrede en zelfstandigheid voor Vietnam. Het is de bedoeling de wacht ongeveer dertienduizend minuten vol te houden één minuut voor elke tien Amerikaanse soldaten die in Vietnam zijn. Het besluit hiertoe werd zaterdagmid dag genomen op een bijeenkomst van de initiatiefgroep in Krasnapolsky. De groep wordt gevormd door vertegenwoordigers van een aantal studentenorganisaties en verenigingen van jongeren. De wachtkloppers worden om de twee uur afgelost. De wacht gaat dag en nacht door en zal in de loop van volgende week maandag worden opgeheven. Paramaribo maakt zich op om ko ningin en prins vorstelijk té ont vangen. De N.V. Vlissingse Aannemings Maat schappij Vlam in Papendrecht heeft be sloten surséance van betaling aan te vra gen. Dit om de te benoemen bewind voerders in staat te stellen de besprekin gen over overneming van de vennoot schap door derden voort te zetten. Zoals bekend heeft de Vlam hiervoor drie des kundigen aangetrokken. Over het algemeen wordt aangenomen dat de moeilijkheden bij de Vlam zijn ontstaan door een onjuist algemeen be leid dat tot uitdrukking kwam iri te la ge aannemingssommen voor een groot aantal objecten. De aandelen Vlam worden op de in courante markt genoteerd. Nadat over 1963 nog 22 percent dividend was uitge keerd, moet over 1964 het dividend wor den gepasseerd. De directie noemt de vooruitzichten echter bevredigend. De drie samenwerkende werknemers bonden zullen de ontwikkeling bij de Vlam nauwlettend blijven volgen, zo heeft de heer A. Buys, voorzitter van de Al gemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, namens de drie bonden desgevraagd mee gedeeld. De contact commissie bouwnij verheid (waarin de drie werknemersbon den samenwerken) heeft reeds twee we ken geleden contact gehad met de direc tie van de Vlam. Ook nadien heeft de directie herhaald, dat zij de verplichtin gen tegenover de werknemers volledig zal nakomen Deze toezegging is vanochtend telefonisch tegenover de heer Buys her haald. Bij de Vlam werken 640 weeklo- ners en 140 maandloners. De toneelschrijver Arthur Miller heeft een uitnodiging van president Johnson om woensdag in het Witte Huis de onder tekening van de Arts and Humanities Act bij te wonen, afgewezen. Miller heeft Johnson getelegrafeerd dat met de onder tekening van de wet die voorziet in overheidsfondsen voor culturele projec ten een nieuwe en vruchtbare verhou ding tussen de Amerikaanse artiesten en hun regering begint, maar „dat de ge legenheid voor mij zo wordt verduisterd door de Vietnamese tragedie dat ik er niet met een zuiver geweten aan kan deelnemen." Miller zegt voorts: „Het is vijfenhalve maand geleden sedert Radio-Hanoi vier voorwaarden omriep onder welke men be reid was over een wapenstilstand te on derhandelen. Tot nog toe is er geen con creet antwoord van de president geko men." „Als de geweren knallen, sterft de kunst en deze levenswet is veel sterker dan welke, die de mens ook kan beden ken", aldus Miller. Hij zette uiteen dat hij niet vroeg de voorstellen van Hanoi te aanvaarden, „ik ben er zeker van dat er iets niet in de haak is met de voor stellen van Hanoi, maar ik zou ons ant woord willen weten." De dichter Robert Lowell wees vier maanden geleden een uitnodiging van het Witte Huis van de hand als protest te gen de Amerikaanse politiek in Vietnam. „Die middelen horen misschien in de rimboe thuis, maar niet in Amsterdam" of woorden van soortgelijke strekking zou den door een officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank zijn gesproken bij de berechting van een Surinamer. Het Eerste Kamerlid Brongersma (P.v.d.A.) heeft de minister van Justitie schriftelijk gevraagd of deze uitlating in derdaad is gebezigd. Hij meent dat ver tegenwoordigers van de overheid zich in hun functie van dergelijke opmerkingen zorgvuldig moeten onthouden. Het gaat hier om uitlatingen die bedoeld zijn of al thans begrepen kunnen worden als deni grerend voor de bewoners van andere lan den en werelddelen, vooral wanneer het andere delen van het koninkrijk betreft. Op het zo langzamerhand berucht ge worden kruispunt Laan der Nederlanden- Hoflanderweg te Beverwijk is zaterdag middag een personenauto uit Bever wijk aangereden door een truck met op legger, bestuurd door een chauffeur uit Velsen. De personenauto werd bij de bot sing totaal vernield. De truck met oplegger reed op de Hof- landerweg, richting Uitgeest. De perso nenauto op de Laan der Nederlanden, in de richting van de Plesmanweg. De vrachtwagenbestuurder verleende op het kruispunt geen voorrang. Bij de botsing liep de bestuurder van de personenauto hoofdwonden en een hersenschudding op. Hij is naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk vervoerd en is daar ter ver pleging opgenomen. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1