2 TON Amerikaanse ambassadeur Cabot Lodge: „Geen onderhandelingen over oorlog in Zuidoost-Azië voeren' Radicale en katholieke winst bij Franse senaatsverkiezing i Schermutselingen in Aden na machtsovername van Britten WERELDNIEUWS Van dag tot dag scnsis Lübke wil Schroder buiten Westduitse regering houden ^Praatótoel Sovjet-leiders gaan naar Birma nuttig laadvermogen! Op de Auto-accessoires voor ALLE MERKEN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1965 3 Guerrilla-bestrijding in Columbia en Peru Bosbranden in Australië Mercedes-Benz bestelwagen Chinezenf Gaulisten verliezen drie zetels Scott Carpenter vestigt onderzees record Paus bezocht zigeuners Gö/fivaft=zïïden Nasser weigert Thomson te ontvangen Elias HAARLFMSE AUTO SHOP Nog steeds overheerst ten aanzien van de „geregelde ongeregeldheden", die in Amsterdam door „provo's" en op relle tjes beluste jongelieden worden veroor zaakt, de indruk dat de Amsterdamse po litie de herrieschoppers in de kaart speelt door te veel aandacht en beweging. Het afgelopen weekeinde is de politie in de hoofdstad het verbod tot samenscholin gen gaan hanteren, een verbod dat in ons rustige en vredelievende vaderland slechts in hoogst zeldzame gevallen van oproer pleegt te worden gebruikt. Nu zijn zaterdagnacht slechts een ge ring aantal „samenscholers" opgebracht en- dat wijst erop, dat het bevel tot ver spreiden toch tamelijk bereidwillig is uit gevoerd. Maar men moet de bedoelingen van de „provo-actie" goed begrijpen: het is duidelijk dat deze gericht zijn op het verstoren van de goede verstandhouding tussen politie en burgerij. De Amster damse sfeer is daar uitstekend geschikt voor, omdat de gemiddelde Amsterdam mer snel geneigd is partij te kiezen voor de in de knel geraakte burger, zonder zich af te vragen of deze zijn benauwenis wellicht aan zichzelf te wijten heeft. De populariteit van de provo's, tot dus ver zeer gering bij het gros van de beza digde Amsterdamse toeschouwers, zou volkomen ten onrechte kunnen worden vergroot door hardhandig politie-optreden tegen argeloze kijkers en voorbijgangers. Over die groei van de burgerlijke sym pathie moet men niet te licht denken. We leven in een gevaarlijke tijd een tijd waarin het gezag een crisis doormaakt en waarin gevestigde instituten op bijzonder snelle manier hun aanzien kunnen verlie zen. De hardnekkige straatrellen in Am sterdam maken de indruk dat zij slechts afspiegelingen zijn van een ernstiger en wijder verspreid ongenoegen, dat onder gronds door allerlei grote en kleine erger nissen kan worden gevoed maar dat op een bepaald moment kan samenvloeien tot een verlies van vertrouwen in de tra ditionele gezagsorganen. De politie is in dat opzicht uiterst kwetsbaar en het lijkt erop dat zij niet altijd de juiste psycholo gie toepast om haar prestige te verste vigen. Hier en daar in den lande rijzen plan nen en suggesties tot reorganisatie van de politie in de zin van grotere nationale eenvormigheid. Misschien heeft dat te maken met het besef, dat de politie in Nederland, zoals zij momenteel is geor ganiseerd, niet doelmatig kan functione ren met het oog op „nieuwe verschijnse len". Het zou zin hebben aan dit onder werp ernstige studie te wijden, vooral eer men tot hervormingen overgaat. De nieuwe generatie vertoont merkwaardige kronkels in denken en doen. Een tijdige toepassing van nieuwe ideeën bij het handhaven en verstevigen van het gezag zou grote narigheid kunnen voorkomen. De politie zal echter altijd zeer zuinig moeten omspringen met de gevoelens van onschuldig publiek, wil zij „rebelse ele menten" isoleren en deze de kans ontne men, school te malden. WWWtAAIWWWWWWVIAAAfWIlWWWVWtAJWWIMAJ VUVWVUWWUWWUUWWUMMMAAAMWVWWWVWUWI' Oud-president Juan Bosch, is zater dag teruggekeerd in de Dominicaan se Republiek. Hij heeft twee jaar in ballingschap geleefd in Portorico. De foto werd genomen op het vlieg veld van San Juan in Portorico. BOGOTA (AP) Een Columbiaanse regeringsstrijdmacht heeft zondag in de onafgebroken strijd tegen twee groepen guerilla's in een bergachtig gebied, 70 kilometer ten zuiden van Bogota, zestien verzetstrijders om het leven gebracht. Het leger gebruikt vliegtuigen en artille rie tegen de bandieten, die men tot de laatste man wil uitroeien. In Peru hebben eenheden van leger en luchtmacht in de Andes straffe maatrege len tegen de daar opererende guerilla's genomen. Volgens de berichten zijn 35 rebellen gevangen genomen en acht ge dood. De gevechten vonden plaats nabij Pucuta in de bergen op 400 kilometer ten oosten van Lima en bij Mesa Pealada, een rebellenbolwerk op 480 kilometer ten zuid-oosten van Lima. Volgens de Peruaanse regering probe ren de guerilla's, die zij communisten noemt het bewind omver te werpen. SYDNEY (Reuter) De Australische brandweer is drie grote bosbranden die de kustgebieden van Nieuw Zuid-Wales teisteren niet meer meester. Een van de branden heeft de belangrijkste hoofdweg ten zuiden van Sydney gedurende drie uur geblokkeerd. De branden worden veroorzaakt door een lange tijd durende hittegolf. De brandweer van Sydney heeft al 140 klei nere bosbranden geblust. Advertentie of iets meer of iets minder, naar gelang welke bestelwagen U kiest uit de liefst 60 verschillende fabrieksuitvoeringen. Voorts: 98 km/uur, met 60 P.K. diesel. Standaard: Vacuum rembekrachtiging, verwarming en airconditioning. Mercedes-Benz: precies de bestelwagen die U nodig hebt! Vraag inlichtingen bij: N.V. Automobielbedrijf Van Wijk, Bloemendaalseweg 329, Overveen. Tel. 1 1-9 26. MERCEDES-BENZ Uw goede ster op alle wegen NEW YORK, (Reuter en AP) De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Viet- nam, Henry Cabot Lodge, heeft van daag de Amerikaanse regering verzocht „het gepraat over onderhandelingen in de Vietnamese oorlog stop te zetten." Deze uitlating van Lodge had betrek king op de rede van Arthur Goldberg, de Amerikaanse VN-afgevaardigde, die verleden week zei dat de Verenigde Sta ten bereid zijn troepen uit Vietnam terug te trekken „als de communistische agres sie ophoudt." In een artikel van het Amerikaanse blad „Herald Tribune" wordt gezegd, dat het argument van Lodge is, „dat op een ogenblik dat het getij zich tegen de communistische Vietcong schijnt te ke ren de Amerikanen moeten vermijden vredesbesprekingen te houden." De Vietcong heeft gisteren, twee Amerikaanse militairen een kapiteit en een sergeant terechtgesteld. Dit is meegedeeld door „radio-Bevrijding", een Vietcong-zender. De executie werd uit gevoerd omdat een Zuidvietnamees vuurpeloton vorige week in Da Nang drie Vietkong-aanhangers had geëxecu teerd. De Vietcong had al eerder ge waarschuwd, dat de Amerikaanse krijgs gevangen met hun bloed zouden moeten boeten voor de executie van Vietkong- mannen in krijgsgevangenschap. Niettemin heeft premier Ngoeyen Cao Ky vandaag verklaard, dat de Zuid Viet namese regering zal voortgaan met het ten uitvoer leggen van de openbare exe cuties van Vietcong-agenten en sympathi santen. „Dit is nodig" aldus Ky tijdens een persconferentie. Ky weigerde com mentaar te leveren op de radio-uitzending van de Vietcong over represaille voor de executie van verleden week. Ky was in Da Nang toen de drie Vietnamezen door een vuurpeloton om het leven werden ge bracht. Bij de hevige gevechten die vorige week ten noorden van Saigon hebben gewoed, zouden volgens Zuidvietnamese verkla ringen tien Chinese adviseurs zijn gedood. (Van onze correspondent) PARIJS Het zijn de radikalen en de katholieke volksrepublikeinen van de MRP die bij de indirecte verkiezingen die in een deel van Frankrijk gehouden werden om een derde van de Senaat te vernieuwen, gisteren een lichte zege heb ben behaald. Daarvan moesten vooral de gaullisten en de conservatieve onafhanke- lijken de rekening betalen. De radikalen wonnen vier, de volksrepu blikeinen vijf zetels, terwijl de gaullisten er drie en de conservatieven er zes ver loren. De communisten handhaafden zich en de socialisten moesten een zetel prijs geven. In totaal waren 91 zetels te ver nieuwen. Onder de herkozen leden bevond zich gisteren de huidige president van de Se naat, de radikale kleurling Monnerville die door het staatshoofd als een van zijn scherpste tegenstanders wordt beschouwd en bestreden. Ofschoon de gaullisten al po gingen hadden ondernomen de voorzitters zetels van de Senaat aan een geestver want of sympathisant waarvoor de radi kale oud-premier Edgar Faure in aan merking had moeten komen, in handen te spelen, is het zeker dat Monnerville op nieuw zijn plaats zal kunnen behouden. Minder zeker is intussen nog altijd het lot dat de Senaat zelf te wachten staat. Want nog altijd worden de presidenten der republiek boze plannen toegeschreven dit lichaam dat uit de derde republiek stamt maar tegenwoordig weinig politieke bete kenis meer heeft, op te heffen of met de Economische en Sociale Raad die even min veel om het lijf heeft te combine ren. BONN President Lübke probeert de minister van Buitenlandse Zaken, Schro der, buiten de nieuwe regering te hou den. Dit is het hardnekkige gerucht dat het weekend in Bonn de ronde begon te doen. Donderdag had bondskanselier Er- hard een gesprek van drie uur met de bondspresident en de opvallende duur van dit onderhoud deed toen al het ver moeden rijzen dat de naam van Schroder ter tafel was gebracht. Lübke heeft een privé-hekel aan Schro der en deze afkeer is wederkerig. In 1961 al probeerde de koppige president, die in de onontwikkelde landen zijn aanzien aan zijn witte haren dankt, om minister Schro der buiten de regering te houden. Toen zou Schroder „de belangen van Berlijn niet goed behartigd" hebben. Nu dit ar gument niet meer opgaat, probeert Lübke het met het voorwendsel dat Schroder „de verhouding van de Bondsrepubliek tot Frankrijk" zou hebben verstoord. Vice-kanselier Mende (de leider van de Vrije Democraten, die met de CDU van kanselier Erhard opnieuw een coalitie zullen aangaan) verklaarde terzelfdertijd in de „Welt am Sonntag", dat zijn partij zich achter de terugkeer van Schroder op zijn oude post zou stellen. In het zelfde blad verklaarde de leider van de Beier se CSU, Franz Jogef Strauss, daarente gen in bedekte termen dat hij zich tegen de terugkeer van Schroder (evenals te gen terugkeer van Mende) te weer zal stellen. De Vietcong heeft gisteren de Ameri kaanse en Zuidvietnamese troepen be schuldigd in de provincie Binh Dinh een „chemische en bacteriologische" oorlog te zijn begonnen. „Op 17 augustus hebben zij giftige che micaliën uitgespoten boven de streek van Canh Lanh. De volgende dag werden in secten en wormen uitgestrooid boven het gebied van Triem. Op 4 september wier pen zij giftige chemicaliën uit boven het gebied van Dong Train en andere plaat sen, enzovoort. Deze giftige chemicaliën, gifgas, wor men en insecten hebben veel mensen ge dood of ernstig aangetast, bomen en planten doen verdorren en oogsten ver nield". LA JOLLA (AFP) De cosmonaut Scott Carpenter, die een maand lang Amerikaanse aquanauten heeft geleid in een laboratorium op 62 meter onder de zeespiegel is zondag weer naar de opper vlakte gekomen. Hij bracht ongeveer 29 dagen en 14 uur door in het „Sealab" van de Amerikaanse marine dat ter hoog te van La Jolla (Californië) op de bodem van de Stille Oceaan rust. Scott Carpenter heeft met zijn verblijf op de zeebodem een record gevestigd. Hij is tweemaal zo lang onder water geble ven als ieder ander menselijk wezen. Op het ogenblik bevindt hij zich voor 24 uur in een drukkamer om aan de omgeving op aarde te wennen. Intussen is er een derde groep aquanauten naar het „Sealab" af gedaald. Het onderzee-experiment duurt in het geheel 45 dagen. POMEZIA (AP) Paus Paulus VI heeft in de maat meegeklapt toen zigeu ners naar hun mandolines en gitaren gre pen bij het bezoek dat hij zondag op zijn 68-ste verjaardag aan een geweldig ten- ten- en caravankamp van Europese zi geuners bracht. MASKAAT SAOEDI-ARABIE/ &ÖMAN •Thamoed AFRIKA INDISCHES OCEAAN OOSTELIJK PROTEKTORAAT ADEN Seiwoen JEMEN J^Beihon'elKosob !'w?Nisob •Lodor WESTELIJK PROTEKTORAAT ADEN AOEN(KOLONIE) NDEB- ADEN (AFP en Reuter) In Aden waar de Britse hoge commissaris zater dag op last van de regering in Londen de macht uit handen van regering en parle ment heeft overgenomen, zijn maandag de scholen met Britse onderwijskrachten uit veiligheidsoverwegingen gesloten. Ca fés en bioscopen zijn verboden voor Britse soldaten en het uitgaansverbod is na en kele schermutselingen tussen militaire patrouilles en Arabische terroristen tot elf uur uitgebreid. De oppositiepartijen waarschuwden gis teren het volk in Aden niet met de Britse hoge commissaris, sir Richard Turnbull samen te werken. De met Egypte sym pathiserende „Organisatie voor de bevrij ding van het bezette zuiden" noemt sa menwerking met de „kolonisator een mis daad tegen het land." Zaterdagavond werd er vanaf de daken tegenover het hoofdbureau van de politie in Aden geschoten op Britse soldaten die voor het bureau op wacht stonden. De Britten schoten terug. Niemand werd ge troffen. In de afgelopen maanden werden in Aden enkele politieke moorden op Britse functionarissen gepleegd. Sinds 1963, toen in Aden de noodtoestand werd afgekon digd, verloren elf Britten bij aanslagen in het protectoraat het leven. In haar bekendmaking zaterdag zei de Britse regering dat zij blijft bij haar plan om Zuid-Arabië voor eind 1968 onafhan kelijkheid te verlenen. President Nasser heeft besloten de Brit se onderminister van Buitenlandse Zaken Thomson, die op het ogenblik in Cairo is, niet te ontvangen. Dit meldde het gezag hebbende Egyptische blad „Al Ahram" vanochtend. Nasser zou dit besluit na overleg met de ministerraad en het bestuur van de Socialistische Unie hebben genomen. Vol gens het blad zou de Egyptische presi dent hem niet willen ontvangen omdat de aanwezigheid van Thomson in Cairo sa menviel met het ontnemen van de macht aan regering en parlement van Aden door de Britse regering. Premier Ali Sabri zou geweigerd heb ben met Thomson te spreken over kwes ties betreffende Aden en Zuid-Arabië. De Egyptische premier zou voorts hebben ge zegd dat „er na de actie van de Britse regering voor de Egyptische regering geen enkele reden was het gesprek met Groot-Brittannië voort te zetten." Het woord EEN of andere buitenlandse hoogleraar (vergeeft mij, dat zijn grote naam mij is ontschoten) heeft het taalgebruik der communisten hun machtigste wapen ge noemd. Taal en taalge- of misbruik inte resseren mij in hevige mate. Nietwaar? Ten slotte is zij een van de belangrijk ste gereedschappen in mijn knutselkist. Professor heeft enige duidelijke voorbeel den gegeven: „Vrede" betekent in het communisti sche taalgebruik en in de communisti sche ideologie, niet anders dan communis tische wereldoverheersing. „Onderhandelen" overhalen tot een concessie. „Coëxistentie" een tijdelijke situatie ter voorbereiding van de uiteindelijke overwinning. „Bevrijding" betekent: overneming van het beheer over een land. De communistische leiders, die zich met de ideologische propaganda bezig houden, zijn geen kleine jongens. Zij overschat ten de gemiddelde mens die, ondanks zijn geestelijke beperktheid, onbewust de macht in handen heeft, niet. Zij weten hoe dom hij is qn hoe hij zich als een willoos vod laat misbruiken door de taal die, in eerste instantie, zijn wijze van denken en daarna, uiteraard, zijn handelingen, bepaalt. Van dit geleide denken en doen moeten de leiders der mensheid ook de niet-totalitaire het hebben. Daarom hebben zij niet alleen nieuwe woorden geschapen en aan oude woorden een nieuwe betekenis gegeven, zij hebben ook bepaalde, voor hen levensgevaarlijke, woorden doen verdwijnen. Van klasse-oorlog, terrorisme, arbeiders- legers vernemen wij niet veel meer; doch wel en met eindeloze herhaling, van nationale zelfbeschikking, volksdemocra tieën en oorlogshitser. Dit onderwerp is grenzeloos interes sant. Het bewust op- en indringen van woorden, die in hun schijnbare onschul digheid en kortheid levensgevaarlijk zijn, is niet minder luguber dan de meer spec taculaire, afgrijselijke hersenspoeling. Het is er altijd geweest, doch het is nooit zo bewust, zo wetenschappelijk, zo kundig en met zoveel kennis van de menselijke geest, met zó veel egards voor de minimale beperktheid van deze geest, gehanteerd. De verborgen overredingskracht wordt niet alleen toegepast om de niet critisch denkende mens murw te maken voor het kopen van bepaalde merkartikelen, maar ook en op veel bekwamer wijze om hem te brengen tot het aanvaarden van politieke ideologieën en systemen. En even beschamend als het is te er varen hoe de horde zich willoos laat lei den door het slimbedachte woord, waar het geldt het kopen van sigaretten, mar garine of tandpasta is het te bemerken hoe zij zich willoos gewonnen geeft aan het psychologisch gerichte woord. Het woord en het woord alleen heeft de mensheid dikwijls de verschrikkelijkste rampspoed gebracht. Als het woord maar mooi is en het lied je leuk, dansen ze wel mee. Eén twee op de maat, anders wordt de meester kwaad. Advertentie Jansweg 9 (Stationsplein) telef. 18680 toestel 20 J Gratie. Een 17 jaar oude jongen in Saoedi- Arabië die ter dood veroordeeld was wegens moord op een kameraad, heeft gratie gekregen van de vader van het slachtoffer die zelf het doodvonnis had moeten voltrekken. Op het laatste ogenblik kon de vader het niet over zijn hart verkrijgen de jongen dood te schie ten. Lidmaatschap. Hoewel de Zuidafrikaanse delegatie de conferentie van de Interna tionale Telecommunicatie Unie in Mon- treux heeft verlaten, is het niet van plan het lidmaatschap van de ITU op te ge ven, zo heeft de Zuidafrikaanse minis ter voor de Posterijen, Albert Hertzog meegedeeld. Nodig. Contact met de technologie van het Westen is noodzakelijk voor de Co mecon (het economische blok van Oost- Europa) zo zei de Poolse vice-premier Piotr Jaroszewicz. Hij zei dit nadat het bestuur van de Comecon, waarvan hij de leiding heeft, gedurende een week in Moskou had vergaderd. Klacht. Premier Tsjombe van Kongo zal de invallen van Kongo-Brazzaville aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voorleggen. Hij bedoelt daarmee de acties die twee weken geleden bij Luozi, ongeveer 150 kilometer ten zuid westen van Leopoldstad, ondernomen zouden zijn. Er werden toen een paar schoten afgevuurd, maar niemand werd gewond. MOSKOU (AP) Partijleider Brezj- nev, premier Kosygin en president Miko- jan van de Sovjet-Unie hebben allen uitno digingen voor een bezoek aan Birma aan vaard. In de officiële bekendmaking wor den geen data voor het bezoek genoemd. Generaal Ne Win, de premier van Bir ma, had de Sovjet-leiders uitgenodigd tij dens zijn officiële bezoek aan de Sovjet- Unie vorige week. Onafhankelijk. De Britse minister van Koloniën, Greenwood, heeft bekendge maakt, dat Groot-Brittannië heeft be sloten Mauritius een eiland in de In dische Oceaan, in 1966 onafhankelijk heid te verlenen. Eén dag. Het bezoek van paus Paulus VI aan New York is definitief vastgesteld op één dag. Er zijn geen plannen voor een verlenging. Staatsbegrafenis. Koning Frederik van Denemarken zal zaterdag de begrafe nis bijwonen van de vier jonge politie agenten die verleden week door een in breker werden vermoord. De vier do den krijgen een staatsbegrafenis. Adderplaag. Italiaanse genietroepen bran den met vlammenwerpers gras en struikgewas weg op open terreinen in de buitenwijken van Florence om een ad derplaag te bestrijden. Gereed. D. N. Aidit, de leider van de In donesische communistische partij, heeft een beroep op de Indonesische arbei ders gedaan gereed te zijn om „de on dernemingen over te nemen van kapi talisten, bureaucraten, kruimeldieven en corruptoren". Arrestaties. De Zuidkoreaanse centrale inlichtingendienst heeft elf studenten gearresteerd op beschuldiging van een samenzwering tegen de staat. Naar zes andere studenten wordt nog gezocht. Ether. Een Russische bergbeklimmer die een val gemaakt had is gestorven door dat de aanwijzingen voor zijn operatie onverstaanbaar gemaakt werden door vijf zendamateurs. Een verpleger kreeg voor de operatie via de radio aanwij zingen van een arts in een naburige grote stad, Samarkand. Maar deze wer den onverstaanbaar gemaakt doordat vijf studenten met transistorzendertjes vuile moppen aan elkaar aan het ver tellen waren. Legeroefeningen. Russische troepen zul len in de tweede helft van oktober in Oost-Duitsland manoeuvres houden. Hieraan zullen ook troepen uit Oost- Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije deelnemen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3