Rijk neemt voor f 2.5 miljoen deel in de oliepijpleiding Europoort-N oordzeekanaal Veiligheidsraad eist nakomen van bestand HET WEER Sociale premies met 2 percent omhoog Vakbeweging vreest voor aanslag op „loonruimte VS E IJmuider Harmonie in BesanQon „F L E X 0 R 0 L" opnieuw van Pakistan en India Lang beraad Vier mannen bij autobotsing omgekomen Huisbrandolie niet duurder Hertzbergerprijs voor mej. dr. I. van Eeghen Noodweer in Italië PER 1 JANUARI 1966 Comité verzamelt nu handtekeningen tegen goedkeuringswet '4 .-j Voor modieuze dames- en teenerkleding Visserijconferentie in Scheveningen pagina Weinig wind Duitse granaten W 3 m I mlÊÊ0^: si**,» SÉ^ Het woord is aan Welkom in Willemstad HAARD EN BRANDSTOF BIJ één ADRES UW DE HOUTWERF „DE STEENWERF" E C e JAARGANG NUMMER 275 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, [Jmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -ij MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post f 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het rijk gaat voor tweeëneenhalf miljoen gulden deelnemen in het kapitaal van de n.v. Nederlandse Pijpleiding Maatschappij, een bedrijf dat de aanleg en exploitatie zal gaan verzorgen van een pijpleiding tussen het gebied van het Noordzeekanaal en dat van de Nieuwe Waterweg. Verder garandeert de Nederlandse staat de betaling van rente en aflos sing op de helft van de geldleningen van ten hoogste 56 miljoen gulden, die door deze n.v. zullen worden ge sloten. Zoals bekend is de leiding een uitvloeisel van het besluit om in het gebied van het Noordzeekanaal een petro-chemische industrie te vestigen door de n.v. Mobiloil. In het wetsontwerp dat vandaag bij de beide Kamers is ingediend zegt de rege ring onder meer dat haar besluit is ge grond op de zeer grote betekenis, die de vestiging van de Mobiloil zal kunnen heb ben voor de economische groei van met name de streek rondom Amsterdam. On danks een op het eerste gezicht niet on bevredigende situatie komt in dat gebied een toenemend onbehagen voor over de vooruitzichten op wat langere termijn. De voorkeur van het concern voor de ze vestigingsplaats was aldus de rege ring daarop gegrond dat zij in de on middellijke nabijheid van een groot in dustriecentrum ligt, dat zij gunstig gele gen is voor de afvoer van de produktie en dat aldaar op korte termijn een gro te aaneengesloten, terreinoppervlakte voor de raffinaderij en voor de verwer kende chemische industrie ter beschik king kan komen. De regering diende echter op twee pun ten een voorbehoud te maken. In de eer ste plaats is uitdrukkelijk vastgesteld, dat het project alleen doorgang zal kunnen NEW YORK, (Reuter en AP) - Een stemmig heeft de Veligheidsraad gis teravond opnieuw geëist dat Pakistan en India zich onverwijld houden aan de wapenstilstand. De Raad eist verder dat beide landen hun troepen terugtrekken op stellingen die zij voor het uitbreken van de vijandelijkheden innamen. De Indische en Pakistaanse vertegenwoor digers reageerden onmiddellijk met be schuldigingen dat de andere partij ver antwoordelijk was voor de schendingen van het bestand. De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Amerikaan Goldberg antwoordde daarop dat het al de vierde maal was dat de Raad tot beëindiging van de vijandelijkheden had opgeroepen. „De Raad heeft volkomen het recht te eisen dat de resolutie wordt nageko men", zei hij. Voor het eerst heeft een lid van de Indische regering in het openbaar aanbe volen dat India ernaar zal streven kern wapens te krijgen. Mehr Chand Khanna, minister van Openbare Werken en Huis- W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7, 13 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Topsy 8 Radio en tv 9 Beeldverhalen 11 Feuilleton 11 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Ferdinand 16 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achtien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op klaringen en enkele lokale buien. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk zuidwestelijk en weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. vesting, zei in een toespraak dat de re cente gebeurtenissen geleerd hebben dat India alleen op zijn eigen kracht kan vertrouwen en dat het daarom tijd wordt dat India zijn eigen kernbommen gaat maken. Ook leden van premier Sjastri's Con grespartij hebben een petitie aan de re gering overhandigd waarin zij aandrin gen op kernbewapening. Verondersteld wordt dat het land ander half jaar nodig zal hebben voor de ver vaardiging van kernbommen. India heeft echter nog geen vliegtuigen of raketten voor het vervoeren van de nucleaire wa pens. Er zijn opnieuw meldingen gemaakt van gevechten in de omgeving van La hore. Bovendien meldt een Indische mili taire woordvoerder in de hoofdstad van Sikkim, dat de Chinese militairen in de afgelopen dagen bezig zijn geweest met het aanleggen van loopgraven langs vrij wel de gehele grens tussen Tibet en Sik kim. Hij trok hieruit de conclusie dat de Chinezen van plan zijn hun stellingen in dit grensgebied te handhaven en dat zij hun tegen India gerichte politiek zullen voortzetten. India heeft gisteren de beschuldiging ge uit dat Pakistan in de 22-daagse oorlog met India gebruik heeft gemaakt van Westduitse antitankgranaten van het type Bolkow 810 (Cobra) die een bereik heb ben van 1600 meter en die in staat zijn een plaat van 50 mm te doorboren. Vol gens de Indische verklaring heeft het Westduitse leger dezelfde granaten. vinden, als een naar het oordeel van de betrokken bewindslieden verantwoorde regeling ten aanzien van mogelijke geva ren voor lucht- en waterverontreiniging kan worden gevonden. In de tweede plaats zal het project alleen kunnen wor den uitgevoerd, als aan de terreinen in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude, die een agrarische bestemming hebben, via de normale procedure van streek- en uitbreidings (c.q. bestemmings) plannen alsnog een industriële bestem ming wordt gegeven. Wat dit betreft, heeft het provinciaal bestuur van Noord- Holland een streekplancommissie inge steld, waarin alle ruimtelijke aspecten van het Noordzeekanaalgebied aan de or de zullen komen. Nader vernemen wij dat burgemeester en wethouders van Amsterdam op korte termijn bij de gemeenteraad een nota in willen dienen inzake de vestiging van Mo biloil in het Westelijk havengebied van Amsterdam. Tegelijkertijd zullen voor stellen worden gedaan tot deelneming van de gemeente Amsterdam in de op te richten Nederlandse Pijpleiding-maat schappij. De heer E. Houwer, die gedurende een reeks van jaren het raadslidmaat schap voor de P.v.d.A. in Steenwijk heeft bekleed, heeft als lid van deze partij bedankt en tevens zijn raadsze- tel ter beschikking gesteld. De reden van het bedanken van de heer Houwer vindt nog zijn oorsprong in de Vara-uitzending „Zo is het toe vallig. met het gewraakte „beeld- religie"-onderdeel. De heer Houwer vond na lang en rijp beraad dat in deze uitzending met zaken was gespot, die hem heilig waren. In omgeving van Doetinchem Een verschrikkelijk ongeluk op -e Arn- hemseweg tussen de E-36 en Beek in de Gelderse Achterhoek heeft vanmorgen vroeg tussen vijf uur en halfzes het le ven gekost aan vier werknemers van de Vredesteinfabriek in Doetinchem. Drie anderen werden min of meer ern stig gewond. De slachtoffers zaten allen in een Volkswagenbusje van de Doetin- chemse fabriek. Zij behoorden tot de ochtendploeg. Op weg naar Doetinchem botste het busje door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak frontaal tegen een Duitse vracht auto met aanhanger, bestuurd door een inwoner van 's-Heerenberg. Het busje werd totaal verpletterd. De bestuurder, de heer G. Meyer uit 's-Heerenberg, was op slag dood, evenals drie inzittenden, G. Groenestijn, A. Will en K. Verweyen, al len uit Elten. Gisteren is de heer H. A. Schmidt uit Zuidlaren met zijn auto verongelukt, toen hij bij Hoogezand tegen een boom reed. L e n i n Een politiek vluchteling is iemand die stemt met zijn voeten. Koningin Juliana en prins Bernhard wuiven vanaf HMS Zeven Provin- ciën naar de bevolking van Willem stad die zich bij hun aankomst op de kade stond te verdringen. De ont vangst was allerhartelijkst. Een verslag vindt u op pagina 2. Volgens de Nederlandse Olie Detaillis ten Organisatie (NODO) zullen bij even tuele aanvaarding van de door minister Vondeling ingediende wetsontwerpen, tot verhogingen van het bijzonder invoer recht op minerale oliën, de prijzen van petroleum en huisbrandolie voor particu lieren, die deze brandstoffen gebruiken voor verwarmingsdoeleinden, geen wijzi ging ondergaan. De bestaande vrijstellings-, c.q. restitu tieregeling van dit bijzonder invoerrecht zal namelijk ook gelden voor de eventue le verhogingen. Alleen zij die deze brand stoffen niet als particulier en/of niet voor verwarmingsdoeleinden gebruiken, zullen dus eventueel, 1,40, respectievelijk 1,10, meer moeten betalen. Tegen deze verhoging zal de NODO protest aanteke nen, mede omdat hierdoor de concurren tieverhouding olie-aardgas op haars in ziens dubieuze wijze zou worden scheef getrokken. De voorzitter van het comité Menno Hertzberger-prijs, prof. mr. H. de la Fon taine Verwey, zal dinsdagmiddag 5 okto ber in het gebouw Arti et Amicitiae te Amsterdam voor de eerste maal die prijs uitreiken, en wel aan mei. dr. I. H. van Eeghen, werkzaam aan het Gemeentear chief van Amsterdam. De prijs (groot 1500) is op 1 oktober 1962 ingesteld ter gelegenheid van de zes tigste verjaardag van de Amsterdamse antiquair Menno Hertzberger. Hij wordt eenmaal in de drie jaar toegekend ter aanmoediging of ter waardering van bi bliografisch werk door een Nederlander verricht of door een buitenlander, wan neer diens werk betrekking heeft op enig aspect van Nederlandse bibliografie. Het comité, dat tevens als jury optreedt, be staat met de reeds genoemde voorzitter uit prof. mr. A. Pitlo, dr. C. Reedijk (bi bliothecaris van de Kon. Bibliotheek) de heer Menno Hertzberger en de voorzitter van de Antiquairen Vereniging, thans de heer N. Israel. ROME (AP) Italië wordt getroffen door noodweer. Opnieuw zijn delen van het land overstroomd. Op de hoogvlakte in de alpen viel vandaag 30 cm. sneeuw, de kusten van de Riviera worden over spoeld door hoge golven, dorpelingen vluchten uit hun overstroomde huizen langs het Arno-dal ten westen van Flo rence en de buitenwijken van Rome staan weer onder water. In de eerste week van september werd Italië ook al getroffen door ongewoon hevige stormen, waarbij ten minste veertig mensen om het leven zijn gekomen en een schade van meer dan zestien miljard lire werd aangericht. tifw» d-& - fr t r* pwr - jr -|m ar >r I «y -»*• J> 35 mr» Duizenden enthousiaste Franse toe schouwers verdrongen zich zondag morgen rond de Place du Huit Sep- tembre in Besangon, om getuige te zijn van de muzikale show, die hier door de IJmuider Harmonie in samenwerking met het charmante Nationale Majoretten Peloton uit Bergen op Zoom werd gegeven. In ons blad van gisteren hebben wij reeds een uitvoerig verslag opge nomen over de succesvolle verrich tingen van het korps uit Velsen, dat in de Franse bladen „l'Harmonie Royal de Jumiden" werd genoemd. Op pagina 5 nog enige foto's van de grandioze optocht, de „Caval cade 1965", waar de IJmuider Har monie des middags, temidden van een internationaal gezelschap op nieuw een uitstekend figuur sloeg. De vakbeweging maakt zich momen teel ernstige zorgen over het feit dat een niet onbelangrijk deel van de „loon ruimte" voor volgend jaar bij voorbaat dreigt te worden opgesoupeerd door stij ging van de premies voor sociale verze keringen. Naar wij vernemen gaat de premie voor de interimwet invaliditeits- trekkers in elk geval omhoog van 1,5 naar 3 percent. De ziektekostenpre mie stijgt met 0,3 precent. De kinderbij slagpremie eveneens met 0,3 percent. In totaal dus per 1 januari een premiever hoging van ruim 2 percent. Tot verhoging van de ziektekostenpre mie is reeds aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geadviseerd door de ziekenfondsraad. Stijging van verplegingstarieven, enz. is hiervan de oorzaak. De premie zou van 5,4 op 5,9 percent komen. Zij wordt gedeeld gedra gen door werkgevers en werknemers. De kinderbijslagpremie moet omhoog wegens de verhoging van de uitkeringen die heeft plaatsgehad als compensatie' voor het feit dat grote gezinnen minder van de 1 juli- belastingverlaging merken. De premie, die volgens het advies van de sociale ver zekeringsbank van 1,8 naar 2.1 percent moet, wordt geheel door de werkgevers gedragen. Over de verhoging van de premie in terimwet invaliditeitstrekkers is nog geen definitief advies aan de minister uitge bracht. Ingewijden verwachten dat de premie, die geheel door de werkgever wordt gedragen, in elk geval moet wor den verdubbeld (van 1,5 op 3 percent). De sociale verzekeringsbank zou tekorten van enkele honderden miljoenen guldens hebben bij de afwikkeling van de invali- diteitsregeling die per 1 januari 1967 moet overgaan in de arbeidsongeschikt heidsverzekering. In Rotterdam is het comité verzoek schrift Staten-Generaal gevormd, dat handtekeningen wil verzamelen om er bij de Staten-Generaal op aan te dringen het ontwerp van wet voor toestemming tot het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg niet te aan vaarden. Het comité is gevormd door personen, die staan achter de open brief van het landelijk comité van oud-verzetstrijders 1940-1945, die enkele weken geleden werd gepubliceerd, en anderzijds door mensen die dezer dagen een verzoekschrift tot de Staten-Generaal hebben gericht, waarin werd gevraagd om niet-aanvaarding van de goedkeuringswet. Uit het comité is een landelijk bestuur gevormd, bestaande uit prof. dr. D. Wiersma uit Leiden, voorzitter, mr. C. L. van Mourik uit Amsterdam, vice-voorzit- ter, mevrouw drs. D. I. Eringa uit Am sterdam, secretaris, de heer W. J. Hazen berg uit Amsterdam, tweede secretaris, mevrouw J. C. van Bijsterveld-Muller, penningmeester en de leden F. A. van der Hoeven en Th. Evenwel, beiden uit Rotterdam. Het secretariaat van het comité is ge vestigd Stadhouderskade 145 in Amster dam. 99 Hoewel het grootste deel van de te ver hogen premielast uit de portemonnee van de werkgevers moet komen, is de vak beweging er ten zeerste over verontrust. Want wat de werkgever aan extra pre mies betaalt, kan hij uiteraard niet meer aan loonsverhoging uitgeven. In het stre ven van de vakbeweging naar verlaging van de premielast voor de werknemers past bovendien slechts een stijging van (ook) het werknemersaandeel in de ziek tekostenpremie. Momenteel is het zo dat de werknemer» in Nederland 14,85 percent van hun loon aan premies betalen; de werkgevers be talen daarnaast 14,05 percent. Minister Veldkamp was vanmorgen niet bereid zich al uit te laten over de premie verhogingen. Hij hield het bij: „Er zitten veranderingen in de lucht". Voordat die een feit zijn zal de vakbeweging onge twijfeld een gesprek met hem aanvragen. Advertentie KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN TELEFOON 4643 P.V.C. vloerbedekking op vilt. Bestand tegen naaldhakken. In voorraad bij Kampersingel 2024. Tel. 11932 Spaarndamseweg 48. Tel. 53750, Haarlem.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1