Ruim drieduizend bejaarden bezoeken nieuw stadhuis 'V Mobile stations van de ANWB vijf dagen in gemeente Velsen Coaster „Karei", aan de grond bij Mutton Island, raakte geheel geboeid Kapitein van rampschip voor zes weken geschorst Wim Sonneveld komt naar Heemskerks dr. Prinsenhal Ook busrit door gemeente Veisen A Diverse inbraken bij winkeliers in Velsen Diefstal van vlaggen in de gemeente Velsen Uitspraken van R.v.d.S. moeten gelezen Hengelen met „'t Snoekje" Een avond met Wim" op 12 oktober „Heemskerk" houdt jaarlijks toernooi DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 i U t* If ff ia ff s m 7* ft w w ÜS Ir Gratis controle verlichting Stuurman schoot tekort en schip strandde Berispt voor aanvaring op de Theems Ondeskundig gebruik van radar Een dodelijk ongeval Tafeltennis in Prinsenhal m w w w <s» -*-*» *f Tot en met 6 oktober zullen groepen van maximaal 225 ouden van dagen uit de gemeente Velsen een bezoek brengen aan het nieuwe stadhuis op Plein 1945 te IJmuiden. Iedere werkdag, met uitzondering van zaterdag, komt er zowel 's morgens als 's middags een groep bejaarde ingezetenen een kijkje nemen in het nieuwe representatieve, bestuurlijke en administratieve centrum can de ge meente. In verband met de raadsvergadering is er morgen evenwel één keer be zoek, namelijk 's ochtends. De ruim drieduizend ouden van dagen, die worden verwacht, vormen meer dan de helft van het totale aantal personen van 65 jaar en ouder dat de gemeente Velsen telt. Voordat ze in bussen van de NZH daar voor belangeloos beschikbaar gesteld op Plein 1945 arriveren maken ze eerst nog een rondrit door de gemeente. Door de tunnel naar Velsen-noord tot aan de Hoog ovens. Later via Stationsweg en de Ka naaldijk naar de kop van de haven en dan langs de vishallen en de vissersha ven. De bustocht voert de bejaarden ook over de Heerenduinweg en de Zeeweg, door Driehuis en over de Santpoortse- dreef. Vandaar via de minister van Hou tenlaan en de De Noostraat naar het nieuwe stadhuis. De chauffeurs van de bussen geven onderweg nog een explica tie van de bijzonderheden op de route, aan de hand van gegevens, die van ge meentewege zijn verstrekt. Luisteren en kijken De bejaarden worden ontvangen in de burgerzaal, waar zij allereerst namens het gemeentebestuur worden toegespro ken. Gisterochtend gebeurde dat door wethouder Kolkman, gistermiddag door wethouder De Boer. Daarna wordt de bandopname gedraaid van de hymne, die vrijdagmiddag ter gelegenheid van de officiële opening is uitgevoerd. Dan wordt een deel van het nieuwe stadhuis bezichtigd: de trouwzalen, de raadzaal, een kamer van een wethouder, De aankomst gistermiddag van de bejaarden, die toen een kijkje kwamen nemen in het nieuwe stad huis. zaal worden verrast met een reepje cho colade, verpakt in een speciale gelegen heidswikkel. Dit is een reepje chocolade in een speciale stadhuiswikkel. Aan alle dames onder de bejaarde bezoekers wordt zo'n reepje uitgereikt. i «<"*A de vergaderkamer van B. en W. en ook kan de bladzijde van „het gouden boek" der gemeente, waarop prinses Margriet haar handtekening zette, worden bezich tigd. Tot besluit van het bezoek is er een samenkomst in de recreatiezaal, waar koffie met een versnapering wordt geser veerd, de heren een rokertje krijgen en de dames bij het weer verlaten van de Belangstelling voor het beeld van koningin Wilhelmina, welk beeld vrijdagmiddag door prinses Margriet is onthuld. Gisteren hebben al ruim vierhonderd bejaarden het nieuwe stadhuis bezocht. Zij hebben dit bezoek èn de rondrit per bus zeer op prijs gesteld. In het afgelopen weekeinde zijn in de gemeente Velsen diverse inbraken ge pleegd of pogingen tot inbraak gedaan. Bij een kruidenier aan de Esdoornstraat in IJmuiden-Oost klom men naar binnen via een vernield bovenlicht. Uit een bu reaula in de huiskamer worden een porte- monee met wat kleingeld vermist. Bij een winkelierster aan de Groene- weg in IJmuiden-Oost werd een glas-in- loodraampje boven de voordeur van een bovenwoning ingedrukt. Een poging om het deurslot te openen mislukte. In een bakkerswinkel aan de Esdoorn straat werd geprobeerd op dezelfde ma nier binnen te dringen. Het is niet be kend of hier iets wordt vermist. Aan de Valeriusstraat in Driehuis werd bij een melkhandel een glasruitje uit de voordeur gestoken. De opening bleek ech ter te klein om het deurslot te bereiken. Een soortgelijke poging tot inbraak werd ondernomen in een sigarenwinkel aan de Driehuizerkerkweg in Driehuis. Ook hier bleef het bij een poging. In twee scholen in Driehuis is dit week einde ingebroken. Van de houten Jan Campertschool aan de Driehuizerkerk weg werden twee glasruiten vernield. De ramen waren hier echter dusdanig vast geklemd dat ze niet geopend konden wor den. Vermoedelijk is de indringer niet verder gekomen. In de stenen Jan Cam pertschool werd eveneens bij de raam- sluiting een glasruit vernield. Daarna kwam men binnen en werden de lesse naars van de leerkrachten doorzocht. Tot nog toe wordt er niets vermist. Van 5 tot en met 9 oktober staan in de gemeente Velsen (aan de Planetenweg te IJmuiden en op het Stratingsplantsoen te Velsen-noord) mobiele stations van de ANWB. Daar kunnen automobilisten, ai dan geen lid van deze bond, de juiste werking van de verlichting van hun voer tuig laten controleren en zonodig de kop lampen laten afstellen op de goede hoogte. Deze controle is geheel gratis en is een onderdeel van een grote actie die de ANWB ook dit jaar tegen het wintersei zoen op vele plaatsen in het gehele land houdt. In totaal worden hierbij vijftien specialisten van de afdelingen keuringen en de Wegenwacht ingeschakeld, verdeeld over drie equipes. De controle en even tuele nadere afstelling zullen worden uit gevoerd in voor dit doel geconstrueerde tenten, die zijn uitgerust met het aller modernste materiaal. Van dinsdag tot en met vrijdag kunnen auto's (ook bestel wagens en micro-busjes) ter controle worden voorgereden tussen 12.00 en 19.00. Op zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. In Beverwijk wordt daartoe gelegenheid ge boden van 12 t.m. 16 oktober. Een controle als deze is zeker niet over bodig. De cijfers van vorig jaar hebben dat overduidelijk uitgewezen. In het win terseizoen 1964-1965 werden bijna 15.000 personenauto's aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen. Daarbij werden bij meer dan 85 pet. van de wagens ge breken aan koplampen geconstateerd. Bijna een kwart van de onderzochte wa gens moest bovendien verdere reparaties ondergaan aan verlichting en signalering. Zowel in Velsen-Noord als te IJmuiden- Oost zijn nationale vlaggen gestolen van de feestversiering, die de gemeente ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe stadhuis had aangebracht. In de nacht van zaterdag op zondag pakte een inwoner van IJmuiden-Oost een twee tal vlaggen af van opgeschoten knapen, die deze vlaggen kennelijk ergens hadden weggehaald. Uit. De plaatwellers gaan 15 oktober naar de Snip en Snap-revue in Amster dam; op 12 november wordt een bezoek gebracht aan Holiday on Ice; voor 26 november worden nog plannen beraamd en om het jaar als gebruikelijk af te slui ten is er op 17 december een oudejaars- bijeenkomst. Vorig jaar, op 5 december, is het mo torschip „Karei" op de reis van Gyon naar Galway aan de westkust van Ier land bij Mutton Island aan de grond ge lopen en geheel geboeid geraakt. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft de kapitein gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van zes weken. Het schip stootte bij hoogwater hevig op de rotsen, waardoor aanzienlijke schade werd toegebracht. Bij laagwater kon men bijna geheel rondom het schip lopen. Op 7 december arriveerde de „Jacob Heems kerk" en na alle voorbereidingen getrof fen te hebben en na een mislukte poging gelukte het tenslotte de „Karei" op 17 december 1964 te 4.00 uur in dieper wa ter te brengen. Na aangebrachte noodre- paraties te Galway werd het schip naar Rotterdam gesleept, alwaar op 2 februa ri 1965 werd gearriveerd. De stranding van het motorschip „Ka- rel" bij Mutton Island is de vierde stran ding in dit gebied, die de raad sedert 1962 heeft behandeld. De gevallen zijn vrijwel identiek. De raad betreurt, dat de kapitein van deze uitspraken geen kennis droeg. Hij had zich hieraan kunnen spie gelen in zoverre, dat de raad in deze uit spraken het bij nacht onder slechte weersomstandigheden naar binnen varen bij Mutton Island heeft ontraden. Hij heeft met zijn besluit om onder bovenge schetste omstandigheden naar binnen te gaan een onaanvaardbaar risico geno men. Dit klemt te meer nu de radar aan boord onbruikbaar was en hij zonder goede grond aannam, dat er tegenstroom stond, hoewel hij zich hiervan aan de hand van de Irish Coast Pilot had kun nen overtuigen. Tijdens de door de Heemskerkse hen gelsportvereniging ,,'t Snoekje" georgani seerde viswedstrijd voor bejaarden leek het wel een omgekeerde wereld: de vis kwam op het droge en de hengelaar dook in het water. De 70-jarige heer Burger, ere-voorzitter van 't Snoekje, merkte namelijk op een gegeven moment, dat hij beet had en met de triomfantelijke uitroep: „Ja, ik heb er eentje" haalde hij het visje van 14 centimeter op het droge. Door de plotse linge draai echter, waarmee de heer Bur ger zijn hengel ophaalde, gleed hij van de wat gladde oever en kwam achterover in het water terecht, zij het dat zijn hoofd nog juist boven bleef. Nadat de onfortuinlijke hengelaar met man en macht weer op de kant was ge hesen, werd hij per auto naar in de nabij heid wonende mensen gebracht, waar hij van droge kleding werd voorzien. Hij gaf de moed niet op, want na een kwartier gooide ook de heer Burger zijn simmetje weer uit. Aan deze wedstrijd, in de omgeving van de Westzaanse watertoren, werd door 42 deelnemers, onder wie drie dames, deelgenomen. De heer J. Beentjes be haalde met ruim 100 centimeter voor sprong op nummer twee de eerste prijs; hij ving 191 cm. vis. Tweede werd R. v.d. Werf sr. met 73y2 cm. en J. van Tunen werd met 30 Vz cm. als derde ge klasseerd. Zomerzegels. In de zomerzegelactie is door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers aan de plaatselijke bedrijven en in het hoofdpostkantoor van IJmuiden aan zegels en kaarten verkocht voor de som van 2613,28, terwijl aan de loketten der postkantoren van het rayon IJmuiden aan zomerzegels werd verkocht voor een be drag van 6671,54, zodat in totaal in Vel sen - IJmuiden werd verkocht voor 9284,82. De meerwaarde ten bate van de zomerzegelactie beloopt 3053,36. Op uitnodiging van de culturele sectie van de Gemeenschapsraad Heemskerk, waarin 't Nut, de KCS en het KIVO sa menwerken, zal Wim Sonneveld op dins dag 12 oktober in de dr. Prinsenhal zijn cabaretprogramma „Een avond met Wim Sonneveld" presenteren. Terwijl het grandioze optreden van Wim Kan, waarmee het vorige culturele seizoen werd besloten, nog fris in het ge heugen ligt, mag de Heemskerkse ge meenschap bij de opening van het nieu we seizoen dus opnieu w een van de groot meesters van het Nederlandse cabaret begroeten, ditmaal zelfs binnen de eigen gemeentegrenzen. Wanneer over twee weken honderden uit Heemskerk en omgeving de dr. Prin senhal binnenstromen en zullen genieten van „Een avond met Wim Sonneveld" zal het opnieuw duidelijk zijn, dat de cul turele sectie van de Gemeenschapsraad er met alle kracht naar streeft de Heemskerkse bevolking het allerbeste te presenteren. Dat dit slechts mogelijk is door de krachtige medewerking van een gemeentebestuur, wie deze zaken zeer ter harte gaan, mag bij deze gelegenheid nog wel eens opnieu w met waardering worden vastgesteld. De komst van Sonneveld naar Heems kerk is zonder twijfel een bijzondere ge beurtenis. Noch Heemskerk in zijn totali teit en evenmin de nog jonge dr. Prin senhal hebben immers tot dusver een ar tiest van zo'n formaat in haar midden zien optreden. Voor het optreden van Wim Kan moest om technische redenen worden uitgezien naar een accommodatie buiten Heems kerk. Tot voldoening van de culturele sec tie is het echter mogelijk om deze keer door enkele speciale technische voorzie ningen de dr. Prinsenhal geschikt te ma ken. Het programma van Wim Sonneveld en zijn medewerkers (Marijke Philips, Jan Blok, Cees Rosbergen, Tom Dissevelt en Paul Lagaay) bestaat uit een bonte aan eenschakeling van liedjes, sketches en conférences. Zijn optreden vermeldt on der andere „Nikkelen Nelis" „Frater Ve- nantius" en ook het minder bekende „Croquetten" van Simon Carmiggelt. Het programma van deze grootmeester van de humor behoeft bijna geen nadere uit leg en propaganda. De dr. Prinsenhal zal wellicht te klein blijken om de ongetwijfeld vele belang stellenden te kunnen herbergen. Ook uit de omliggende plaatsen zullen velen van deze „Avond met Wim Sonneveld" willen profiteren. Het Sonneveld-feest belooft dus een IJmondiaal gebeuren te worden. Men doet er daarom verstandig aan zich vroegtijdig van een plaats te verze keren. Toegangskaarten zijn verkrijg baar op de volgende adressen. Heems kerk: boekhandel ABC, Maerelaan 4; boekhandel ACO, v. Coevenhovenstraat 34; VVV, Wagenaarstraat 7; kapsalon Kater, Bachstraat 71; kapsalon Zonneveld Rijksstraatweg 53; kapsalon Bekker, Deutzstr. 16; sigarenmagazijn Sip. Beet- hovenstraat 19; sigarenmagazijn Ooster- wijk, Europaplein 47; Beverwijk: boek handel Burger, Breestraat 86; Castricum sigarenmagazijn Heeremans, Burg.- Mooijstraat 3; Uitgeest: zuivelhandel Vredenburg, Middelweg 215; IJmuiden: fa. Wilms Floet, Kennemerlaan 65. Bo vendien voorzover voorradig 's avonds vanaf 7 uur aan de zaal. De aanvang is gesteld op 8 uur. Wie „ja" zegt reserveert snel voor de 12de oktober voor „Een avond met Wim Sonneveld". De raad wil nogmaals wijzen op de wenselijkheid, dat gezagvoerders en stuurlieden regelmatig van de uitspraken van de raad kennis nemen. Het bekend zijn met de hierin behandelde rampen en aanbevelingen kan voor hen een richt snoer zijn en daardoor bijdragen tot een verhoogde veiligheid ter zee. De Raad voor de Scheepvaart heeft de betrokken stuurman van het motorschip Lien", dat op 7 januari van dit jaar tij dens de reis van Kingslynn naar Hoek van Holland aan de zuidkant van Hais- borough Bank op 52*53'9" N.B. 1*44' O.L. is gestand, berispt. Betrokkene is tijdens zijn wacht ernstig te kort geschoten. Hij heeft zich na het vertrek van de kapitein van de brug te 4.15 uur uitsluitend beziggehouden met het uitkijken naar de S. Middle Haisbro- boei, die hij niet in zicht kreeg. Hij heeft toen verzuimd aandacht te schenken aan zijn opgedragen orders en de normale wachtswerkzaamheden niet verricht. Hij heeft het kompas niet gecontroleerd, de peiling van het vuurschip Haisbro en de tijd niet in de gaten gehouden en niet voortdurend de aanwijzingen van het echolood bijgehouden. Hierdoor wist hij niet of het schip de opgegeven koers voorlag. Hij waarschuwde de kapitein niet op het hem opgedragen tijdstip en hij bemerkte plotseling, dat het echolood van 17 a 18 vadem was opgelopen tot 5 vadem. Daarom heeft de stuurman schuld aan de stranding van de „Lien" en dient hij deswege tuchtrechtelijk gecorrigeerd te worden. Anders dan de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, is de raad van oordeel, dat de kapitein geen schuld treft aan deze stranding. Hij heeft aan de stuurman uit drukkelijk de order gegeven om hem te 4.45 uur te waarschuwen. Achteraf is weliswaar gebleken, dat hij er te veel op heeft vertrouwd, dat de stuurman deze order stipt zou nakomen, doch de raad meent de kapitein hiervan geen verwijt te moeten maken, nu gebleken is, dat hij de wacht behoorlijk heeft overgedragen en hij van een zorgvuldige navigatie heeft blijk gegeven door zijn voornemen om, vóór het definitief naar kooi gaan, eerst nog op de brug de positie van het schip en de navigatie te controleren. De gezagvoerder van het motorschip „Alletta" heeft een berisping van de Raad voor de Scheepvaart gekregen, om dat op 20 december 1963 zijn schip op de reis van Dagenham naar Amsterdam op de rivier de Theems, ter hoogte van Ford Motor Works, in aanvaring is geko men met het Engelse motorschip „Eng land". De „Alletta" kreeg na de aanva ring water binnen, maakte slagzij over stuurboord en werd aan de grond gezet. De kapitein van de „Alletta" is schul dig aan de aanvaring. Het rondgaan ter plaatse in de betrekkelijk druk bevaren Theems is een manoeuvre, die zowel grote zorg vereist als kennis van de plaatselijke signalen. De kapitein is te kort geschoten, nu hij de „England" niet eerder heeft waargenomen, terwijl toch eerdere waarneming bij volvoeren van de manoeuvre ruimschoots mogelijk moet zijn geweest. Aan te nemen valt, dat de toplichten van de „England" tegen de lichten op de wal moeilijk te onderscheiden waren, doch deze moeilijkheid had dan door de kapitein onderkend moeten worden en hem of tot groter voorzichtigheid moeten nopen of hem moeten doen wachten tot er een loods beschikbaar was. Voorts valt te laken, dat de kapitein het klaarblijke lijk veilig heeft geoordeeld, zonder lokale deskundige te verstomen, hoewel hij met de plaatselijk gebruikelijke seinen niet bekend was. In plaats van één lang aangehouden stoot en na een halve mi nuut één korte stoot had viermaal kort, gevolgd door éénmaal kort, moeten zijn geblazen. De „England" had dan inzicht in de situatie kunnen hebben. Het door dit schip gegeven signaal éénmaal kort en éénmaal lang het voornemen om aan stuurboord te willen passeren is niet, zoals ter plaatse gebruikelijk, door de Alletta" ten teken van begrip op de zelfde wijze beantwoord. De raad is van oordeel daarbij een mogelijke schuld van de „England" ge heel daar latend dat de ontijdige waarneming van de „England" door de Alletta" en de onbekendheid van de kapitein met de signalen tot de onder havige aanvaring hebben medegewerkt. Lettend op de omstandigheid, dat de kapitein ter zitting blijk heeft gegeven lering uit het gebeurde te hebben getrok ken, en op zijn overigens goede staat van dienst, volstaat de raad met het opleggen van een berisping. Op 15 juli van het vorig jaar is het motorschip „Marconi" op reis van Brix- ham naar Dordrecht in de Straat van Dover in aanvaring gekomen met het Noorse tankschip „Anco Bergljot". De Raad voor de Scheepvaart beschikt slechts over gegevens van de kant van de „Marconi". Van de kant van de „An co Bergljot" zijn geen getuigenverklarin gen beschikbaar. Hierdoor is de raad niet tot een gefundeerd oordeel over de toe dracht van de aanvaring in staat. Mits dien onthoudt de raad zich van enige uit spraak nopens de schuldvraag. Dit neemt niet weg, dat de raad ern stige kritiek heeft op de ondeskundige wij ze, waarop de kapitein van de Marconi van de radar heeft gebruik gemaakt en zijn waarnemingen heeft geïnterpreteerd, met name dat hij heeft nagelaten zijn ra- dargegevens regelmatig op te nemen, te noteren en te plotten, ten einde de koers en vaart van het andere schip vast te stellen, en bovendien te laat immers toen de afstand nog slechts 2% mijl was en onvoldoende maatregelen heeft ge nomen om te voorkomen, dat de schepen in een gevaarlijke nabijpositie zouden geraken. Hem is te verwijten, dat hij zich ge durende de 14i jaar, dat hij als kapitein met radar aan boord heeft gevaren, nimmer de moeite heeft getroost zich op enigerlei wijze op dit gebied te bekwa men. Aan boord van het motorschip „Waar- drecht" dat 26 juli van het vorig jaar op reis van Le Havre naar Dairen gemeerd lag op de westelijke rede van Singapore, is een staalkabel gebroken, waardoor een laadboom neerstortte en de bediende G. J. Meerding dodelijk werd getroffen. Uit het onderzoek door de Raad voor de Scheepvaart is komen vast te staan, dat de gebroken kabel zich in goede staat bevond. Er is aan boord van de „Waar- drecht" voldoende zorg besteed aan het onderhoud der installaties en het mate riaal. Van enige schuld van de scheeps- leiding aan het ongeval is niet gebleken en de betrokken kapitein en stuurman gaan vrijuit. De raad betuigt zijn medeleven met de nabestaanden van de schepeling G. J. Meerding, wiens leven door dit tragisch ongeval zo'n vroegtijdig einde heeft ge nomen. In de fraaie Dr. Prinsenhal te Heems kerk organiseert de tafeltennisvereniging „Heemskerk" zondag a.s. voor de tweede maal haar jaarlijkse toernooi. Dit toer nooi is vorig jaar duidelijk goed in de smaak gevallen. De belangstelling steeg tot rond vijfhonderd inschrijvingen, wat de wedstrijdleiding van 's morgens 11 tot 's avonds 9 uur werk te over zal geven. In de ere-klasse zijn de voornaamste deelnemers Carel Deken en Henny Habes van SNL-Smash, Paul Gimbel en Ed v.d. Berg van AMVJ en Carel Kramer van WGA. Bij de dames zullen in aktie ko men de Amsterdamse dames Hameke- man en de Waal en voorts de meisjes Klaver en Bos uit de eigen afdeling. Ria Klaver van Togido, onlangs uitgekozen voor de landelijke top-training, is duide- 1 lijk favoriet.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4