IJmuider Harmonie bij „Cavalcade 1965" 5^ „Overbevissing bedreigt visstand op ons halfrond' Taptoe bij afscheid wethouder van Totogelden onontbeerlijk voor financiën van IEV Ontsierend Betaling abonnementsgeld per giro m Ook een inbraak in technische school Westen ropese visser ijconfer en tie in Scheveningen is begonnen Leraar bij botsing ernstig gewond Tevredenheid tijdens jaarvergadering Gemeentebibliotheek Velsen Ein Walzertraum" in Velser stadsschouwburg |P DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 f IEBE P urn* 'rë."r< W f 1 5 f£ Mr. Kiewiet de Jonge waarschuwt: Kort nieuws •XV...- ,vv. ,;,v f Jv Onder de critische blikken van de IJmuider Harmonie houden de char mante meiskes uit Bergen op Zoom des morgens nog even een repetitie op een verscholen binnenplaatsje. Een der fraaie praalwagens uit de I schillende representaties was samen- optocht, die uit bijna veertig ver- Franse folklore in „Cavalcade 1965" gesteld n (UW- f V Er is in het afgelopen weekeinde ook een inbraak gepleegd in de technische school aan de Briniostraat te IJmuiden- oost. In de rijwielstalling werd een ruitje ingeslagen en in de kamer van de direc teur werd een stalen sleutelkast openge broken. Verder werden in die kamer en in de aangrenzende vertrekken alle laden en kasten doorzocht. Voor zover valt na te gaan wordt er evenwel niets vermist. Tijdens het weekeinde is ook een in braak gepleegd in een scheepstimmer manswerkplaats aan de Industriestraat te IJmuiden-west. Daar werd een raam pje verwijderd en heeft zich kennelijk iemand naar binnen begeven. Maandag morgen werd geconstateerd dat de zaag selhoop in de zagerij in brand stond. Het was nog maar een begin van brand, die door de timmerman, toen hij op zijn werk kwam, werd geblust. Op het noordelijk halfrond en in het bij zonder in het noordoosten van de Atlan tische Oceaan is overbevissing het ernsti ge probleem waarvoor de grote visserij- landen zich gesteld zien. Dat heeft de voorzitter van de stichting van de Neder landse Visserij en van Europêche (de or ganisatie van het visserij-bedrijfsleven in de E.E.G.), mr. J. H. Kiewiet de Jonge, dinsdagochtend te Scheveningen gezegd in zijn openingstoespraak tot het jaarlijkse congres van de Westeuropese visserijcon ferentie. Zoals gemeld is nemen aan dit congres van het samenwerkingsorgaan van het Wethouder R. Verbeek van Velsen, die zijn ambt neerlegt en dezer dagen af scheid neemt van de verschillende groe pen waarmee hij in de uitoefening van zijn ambt nauw heeft samengewerkt, heeft gistermiddag afscheid genomen van het personeel van de gemeentelijke dien sten Openbare Werken en Volkshuisves ting. Dat personeel was daartoe nagenoeg voltallig bijeengekomen in de recreatie zaal van het nieuwe stadhuis. Daar werd de wethouder, die vandaag zijn 75ste verjaardag viert, toegesproken door de directeuren ir. D. N. Dammers van Openbare Werken en R. van Wetter van Volkshuisvesting. Beide sprekers be lichtten markante feiten en gebeurtenissen uit het werk van de wethouder op het terrein van deze beide diensten en getuig den van hun grote bewondering voor zijn doortastend beleid en grote werkkracht. Als afscheidsgeschenk ontving de wethou der een map met handtekeningen van het personeel van beide bedrijven. Daarbij werd de toezegging gedaan dat hem een werkbank voor zijn knutselactiviteiten zou worden thuisbezorgd. Na een dank woord van de wethouder namen alle per soneelsleden persoonlijk afscheid. Zoals bekend is zullen de vele rela ties van wethouder Verbeek morgen, woensdagavond, tijdens een doorlopende receptie, die om 19.30 uur begint, in de gelegenheid zijn afscheid van hem te ne men. Het is dus niet een receptie met zitplaatsen, zodat de gehele avond voor de komende en gaande afscheidsnemers beschikbaar is. In verband met de te verwachten druk te bestaat woensdagavond geen gelegen heid om het stadhuis te bezichtigen. De taptoe, waarmee de officiële festiviteiten rond de opening van het stadhuis worden afgesloten, vindt plaats tijdens deze recep tie. De Velser muziekkorpsen die aan deze muzikale demonstratie medewerking ver lenen, zullen hierbij tot een groot korps worden verenigd, onder de algemene lei ding van kapelmeester J. Groot. Het programma omvat een zestal num mers, die worden afgewisseld met het op treden van drumbands. Een bijzonder programmapunt is de uitvoering van de hymne van Sas Bunge door de 150 koor leden, blazers en slagwerkers, die ook op de dag van de opening hieraan meewerk ten. De stadsbeiaardier Hein de Ligt be speelt het carillon, Hans Waanders diri geert. De taptoe zal worden besloten met het Wilhelmus. Na woensdag zullen de versieringen en verlichtingen in de ge meente worden verwijderd, uitgezonderd die van Plein 1945, welke nog gehand haafd blijven gedurende de periode dat de burgerij het stadhuis zal bezoeken. Kindertehuis. De personeelsvereni ging van de Plaatwellerij heeft grootse plannen voor het winterseizoen. Allereerst wordt aandacht besteed aan het geadop teerde kindertehuis „Oosterweide" te Zaandam, dat nu al meer dan tien jaar de belangstelling van de plaatwellers heeft en ook nu met de jaarlijkse Sint Nicolaasactie voor kindertehuizen weer tot de „treffers" zal gaan behoren. Reeds is van de vereniging voor dit doel de eer ste kienavond gehouden. visserijbedrijfsleven in de Westeuropese landen afgevaardigden deel uit tien lan den, te weten België, Denemarken, de Duitse bondsrepubliek, Frankrijk, Groot- Brittannië, Nederland, Noorwegen, Portu gal, Spanje en Zweden. Het behoud van de visstand, zo zei mr. Kiewiet de Jonge, wordt op de hoogste na tionale en internationale niveaus be schouwd als het hoofdprobleem van de visserij in onze tijd, waarvoor uitsluitend een oplossing kan worden gevonden door internationale samenwerking en onder doelmatig internationaal toezicht. Hij wees erop dat de modernisering en vervolmaking van de visserij vloten van belangrijke landen als Japan en Rusland ertoe hebben geleid dat deze landen hun vissersschepen over alle wereldzeeën zijn gaan uitzenden. Verder sprak mr. Kiewiet de Jonge over de bemoeienis van wereldorganisa ties met de visserij. De voedsel- en land bouworganisatie (F.A.O.) van de V.N. besteedt sedert twintig jaar regelmatig aandacht aan de visserij. Hij noemde met name de gegevens die de FAO verstrekt op het gebied van het economisch en technisch speurwerk. De uit 1919 dateren de internationale arbeidsorganisatie (ILO) bemoeit zich de laatste jaren met de so ciale vraagstukken in de visserij. Zoals gemeld is duurt de dinsdag geopende bij eenkomst twee dagen. De IJmuider Harmonie voor het eeuwenoude stadhuis van Besangon, eenmaal het domicilie van de uit onze vaderlandse historie bekende kardinaal Granvelle. Op de T-splitsing van de oude rijksweg Santpoort-Velsen-Zuid en de nieuwe af bui Santpoort-Velsen-Zuid en de nieuwe af buiging vanaf de Velsertunnel verleende gistermorgen een 27-jarige leraar uit Haarlem, toen hij op zijn bromfiets de weg overstak naar het fietspad aan de overzijde, geen voorrang aan een auto. De man is bij de botsing levensgevaarlijk gewond. Hij werd door de auto geschept en sloeg via de motorkap tegen de weg. De Haarlemmer liep een zware hersenschud ding op en een diepe hoofdwond. Hij is naar het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden vervoerd en is gistermiddag overge bracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden. Zijn toestand is zorgwekkend. De auto waarmee hij in botsing kwam, werd bestuurd door een 25-jarige sportleraar uit IJmuiden-Oost. Laswedstrijd. Onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging voor Lastech niek is de jaarlijkse voorronde gehouden om de Philips' lasprijs. Van de n.v. De Plaatwellerij heeft aan deze wedstrijden een twintigtal personeelsleden deelgeno men van wie de heer Y. P. Zeilstra de eerste en de heer J. Scholten de tweede prijs verwierf. Wijnfeest. Het trompetter- en tam boerkorps van de Beverwijkse Harmonie kapel heeft zondag in het Belgische plaatsje Hoeilaart medewerking verleend aan het aldaar gehouden wijnfeest. De Beverwijkers in hun prachtige uniformen trokken grote belangstelling en werden overal met applaus begroet. Op 16 okto ber gaat het korps naar Oostende. De algemene ledenvergadering van de r.k. sportvereniging IEV (In Eenheid Vooruit) te Velsen-Noord, die maandag avond in „De Meerpaal" aan de Ban- jaertstraat haar jaarlijkse bijeenkomst had om te spreken over het wel en wee van de drie onderafdelingen en de ver eniging zelve, bleek volgens de algemeen voorzitter, ir. P. Bormans, aan financiële kracht te hebben gewonnen, dank zij een voortgaande stijging van inkomsten uit de voetbalpool, die het afgelopen jaar ruim vierduizend gulden aan de kas toevoegde. De heer Bormans merkte in zijn ope ningstoespraak op, dat IEV geen jaar van grote sportprestaties heeft geleverd, maar beschouwde daarentegen het thans eigen bezit van een clubhuis met kantine op „Rooswijk" en tribune als een hoogtepunt van het jaar. Hij roemde de samenwer king met de v.v. Kinheim bij deze bouw, die voor beide clubs van groot belang was en dankte alle medewerkers, niet het minst de heer P. Harsveld, die materiaal en werkplaats voor de tribune beschik baar stelde. Het jaarverslag van de heer L. J. Moonen constateerde een totaal ach teruitgang in ledental van ruim tien per cent over de drie afdelingen met een hui dig totaal van 537 leden en-donateurs. De heer R. Michel werd de nieuwe trainer. Voor hun werken aan de accommodatie werden de leden G. en J. Heeremans tot leden van verdienste benoemd. Ook de he ren A. Wisse en H. Muskee van de v.v. Kinheim kregen wegens hun grote aandeel in het tot stand komen van de accommo datie hun waardering door evenzeer tot le den van verdienste te worden benoemd. De afdeling handbal maakte een moei lijke tijd mee, doch bleef overeind. Met viering in de parochiekerk worden gehou den, waarna om twaalf uur een vetera- nenvoetbalwedstrijd op Rooswijk de aan dacht zal vragen met afwisseling van U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 10.40, post- abonnees 11.65. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen DE ADMINISTRATIE. gymnastiekdemonstratie en handbal, 's Middags is er voorts een jubileum-wed strijd tussen de eerste elftallen van IEV en Velsen. 's Avonds wordt besloten met een grandioos slotfeest. Dertigjarig bestaan De viering van het dertigjarig bestaan van IEV, die op 16 oktober 1935 haar op richting beleefde, wordt op dezelfde dag 16 oktober van dit jaar ingezet met de gymnastiek lukt dit minder goed; een jongensgroep werd opgeheven wegens ge brek aan belangstelling. Bij de verkiezingen werd wegens het onlangs aftreden van de heer Th. Willems als voorzitter van de afdeling voetbal, tot opvolger gekozen de heer P. Persijn. De afdeling handbal kreeg als bestuurders mej. Eijman en de heren C. Hazenberg, een feestmiddag voor de jeugd. Zondag, 17 oktober zal een gemeenschappelijke mis- Nieuwe aanwinsten van de gemeente bibliotheek zijn de volgende boeken. Nederlandse en vertaalde romans en novellen: Asimov, Spionage in de ruimte; Le Carré, Telefoon voor de dode; Cloete, Flarden van de roem; Edqvist, De scha duw wordt korter; Giono, De grote weg; Mortimer, En die man kiest een vrouw; Shellabarger, Prins der vossen; Simenon, De ijzeren trap; Svevo, Bekentenissen van Zeno; Willock, De Grootwildvangers; For tuin, Klein fortuin; Steinbeck, De felle gloed; Polak, De mensen zeggen Buitenlandse romans en novellen: Bau er, Siebtens die Gottesfurcht; Basset, The pompeians; Gillespie, A fresh start; Pea cock, To drill and die; Prior, The inter rogators; Dhótel, Le mont Daminon; Ek- man, Eté sicilien; Jelinek, La route du whisky; Studieboeken: Van Santen, Public rela tions; De Fraine, De bijbel over roeping en verkiezing; Trooster, Evolutie in de erfzondeleer; Damen, De orde van St. Be- nediktus in Nederland; Van der Plas, Het tweede dagboek van het concilie; Müller, Ambt en dienst; Buskë's, Het bier is weer best; Van Duinen, Als uw koffers te zwaar worden; Van Doorn, Beeld en betekenis van de Nederlandse sociologie; De volks huisvesting in Nederland; Wright, Invali diteit; Van Hedel, Midden- en klein be drijf en fiscus; Lindeijen, De nieuwe be lastingwetten; Ogilvy, Credo van een re clameman; Bettelheim, Massificatie en zelfbehoud; Sanders-Woudstra, Het zieke kind; Belser en Kuppers, Maar zij kunnen zich niet concentreren; Burnford, Stil staan en rondzien; De planten; Grzimek, Wij dieren zijn nu eenmaal anders; De zoogdieren; Nissen, 100 paarderassen; Van Rheenen, Honden die niet iedereen heeft; Wilson, Energie; De Hartog, Het zeilschip; Simons, Omgang met boeken; Guardini, Lofrede op het boek; Bakema, Van stoel tot stad; Diehl, Picasso; Ro senberg, Die Zauberflöte; Prick van Wely, Het orgel en zijn meesters; Schmidt, Dik- kertje Dap; Schregel, De ganzepen; Sneth- lage, Montesquie; Wright, Shakespeares Engeland; Chamoux, De Griekse bescha ving; De Coster, Zijne vrouw zet bloed zuigers; De Negro-Afrikaanse mens en zijn cultuur; Manvell en Freankel, Het ju- li-complot; Roy, Dien Bien Phoe; Moore- head. De blauwe Nijl; Huibregtse, Angola is anders. Op 23 augustus trad circus Sarassani voor het laatst op in Haarlem. Maar ruim een maand later worden de Sant poorters nog dagelijks geconfronteerd met een bijzonder schreeuwerig aan plakbiljet van dit circus in een van hun hoofdstraten. In vuurrode „koei en" van letters staat de naam van het circus te lezen op de buitenmuur van een pand aan de Hagelingerweg. Vele Santpoorters vragen zich af hoe lang ze nog tegen dit ontsierende „visite kaartje" op moeten kijken. Reclame maken is een goed recht, maar in dit geval achten we het niet nodig de aan dacht te vestigen op een circus dat reeds lang een ander heenkom.en heeft gezocht. Misschien dat de gemeente het bewuste aanplakbiljet nog eens zou kunnen verwijderen of heeft het circus mogelijk een contract voor een jaar gesloten tot de eerstvolgende voorstelling in 1966....? Dat een gerenommeerde operette het nog altijd met succes kan opnemen tegen de televisie bewees maandagavond de operette „Ein Walzertraum", die onder auspiciën van de Velser kunstkring „Voor Allen" in een uitverkochte IJmuidense stadsschouwburg op de planken werd ge bracht. Het was een fraai aangeklede opvoering waarin het talrijke publiek weer eens zijn hart kon ophalen aan de zoetklinkende melodieën van Oscar Strauss. Daarmee is eigenlijk alles gezegd over de positieve zijde van deze uitvoering. De begeleiding van het orkestje bleef namelijk letterlijk en figuurlijk ver onder de maat. Dat mag zeker niet geweten worden aan de heer Gerard Meyer, die de zieke vaste diri gent Willem Rietveld te elfder ure moest vervangen. De onvoldoende interpretatie van Oscar Strauss' composities stelde daardoor zware, meer dan eens te zware eisen aan de medewerkenden op het to neel, hetgeen uiteraard aan het totale beeld van de operette veel afbreuk deed. Niettemin hebben de aanwezigen zich, te oordelen naar de veelvuldige reacties in de zaal, wel met „Ein Walzertraum" geamuseerd. De romance van prinses He- lene en luitenant Niki werd op aanvaard bare wijze door respectievelijk Antonia Galli en Walter Hoffmann voor het voet licht gebracht. Herman Valsner en Ru- dolf Vogler vormden als vorst Joachim en zijn neef Lothar een goed op elkaar in gespeeld komisch duo. Voor veel Weense charme en een behoorlijke vocale presta tie zorgde Lizzi Schöffmann als Franzi, de op luitenant Nik verliefde dirigente van een dameskapel. Aan Claire Clairy was het wel toevertrouwd in haar rol van Fiffi een wat clowneske bijdrage te leve ren. Na afloop toonde het publiek met een gul applaus zijn dank aan het gezelschap. Diploma's. Vrijdagavond 1 oktober te 20.00 uur zal de heer W. Bakker, lid van de raad van bestuur van Hoogovens, in de kantine van het opleidingscentrum aan de Wenckebachstraat aan 135 ge slaagde leerlingen van de bedrijfsschool diploma's en getuigschriften uitreiken. Het betreft hier diploma's van de IJmond- school en van de landelijke leerlingstel sels Bemetel en V.E.V.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5