China staat gereed om leger van de VS te vernietigen" HET WEER Vulkaan Taal werkt weer Ex-werkgever van vermoorde Brit Berkeley vrijgelaten Hongersnood in Kasjmir UITGERUST! DRAKACEL Minister van Buitenlandse ZakenTsjen Ji: cJwtxZmMtomfa Nederlandse officieren naar Karachi Suriname moet onafhankelijk zijn, zegt PSP Antwoord Dubbele bijdrage woningwetbouw Nieuw mysterie in koffermoord Zal Willeke Alberti zingen of niet? Onrust bij Labour over immigratie Onderzoek op dood spoor Uitgeslapen? néén... 55 <5EEF MIJ MAAK Voor modieuze dames- en feenerkleding Visserij-conferentie pagina 4 Hitzacker in feesttooi Visum voor Oost-Europa pagina 15 Enige regen Kernbom „Oorlogszuchtig" Per 1 januari Het woord is aan Bewoners van „Blauwe Saffier" geïsoleerd 50e JAARGANG NUMMER 278 DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR V E L S E N-ij M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije De Chinese minister van Buiten landse Zaken Tsjen Ji. Advertentie Een verrukkelijke chocoladedrank mei slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 18 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 13 15 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9, 11 Films 7 Ferdinand 12 Topsy 13 Radio en tv 17 Kunst 17 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Economische nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23 Luidsprekers 25 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. PEKING (AFP en Reuter) „Een krachtmeting tussen het Amerikaanse imperialisme en China zal buitengewoon voordelig zijn. Heel China zal erdoor verenigd worden. Wij zijn gereed om een aanval van de Amerikaanse strijd krachten af te slaan en hen te vemieti gen. Wij zullen de Amerikanen achter volgen tot hun imperialisme uit de ge hele wereld verdwenen zal zijn". Dit zijn de woorden van de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Ji. Hij spra op 'n persconferentie gisteren in Peking. Dreigend voegde hij er aan toe: „De mo derne revisionisten (waarmee hij de nieuwe Russische leiders bedoelde) zul len hun doodvonnis tekenen als zij met de Verenigde Staten zullen samenwer ken bij een aanval op China. Het grote Russische volk zal nooit toestaan dat zijn leiders een dergelijke misdadige actie ondernemen In antwoord op een vraag over de ver houding tussen de Verenigde Naties en Peking zei de Chinese minister, dat China alleen op vier voorwaarden bereid is tot de Volkenorganisatie toe te treden. O In de eerste plaats zouden de verte, genwoordigers van Formosa moeten ver dwijnen. Daarnaast zou echter de resolutie van 1950, waarin China als „aanvaller" in Ko rea werd veroordeeld, moeten worden in getrokken. In een nieuwe resolutie zou moeten worden erkend, dat de V.N. zich destijds hebben vergist. Vandaag zijn drie Nederlandse officie ren van het Korps Mariniers per vliegtuig vertrokken naar Karachi. Zij zijn de eer sten van een groep van tien Nederlandse officieren, die door de Nederlandse rege ring op verzoek van de secretaris-generaal der Verenigde Naties ter beschikking zijn gesteld voor de nieuw opgerichte „United Nations India-Pakistan Observers Mis sion", die nu belast is met het toezicht op de naleving van de resolutie van de Veiligheidsraad van 20 september over het „staakt het vufen". De drie officieren zijn majoor J. Grave- Stijn uit Katwijk, majoor L. van Klinken uit Doom en kapitein P. Hiemstra uit Loosdrecht. De andere officieren, vijf van de land macht en twee van de luchtmacht, zullen in de loop van de volgende week ver trekken. In een brief aan het Centraal Comité van het Permanent Surinaams Congres voor eenheid heeft het bestuur van de P.S.P. uitgesproken dat Suriname een onafhankelijk en soeverein land moet zijn. Men meent dat de grotendeels door toe doen van Nederland voortgaande uitver koop van „Suriname's nationale rijkdom men door het volk van Suriname behoort te worden verhinderd" en dat „het Ko ninkrijksstatuut slechts een neo-kapitalis- tische verhouding maskeert". MANILLA (AP) De Philippijnse vul kaan Taal, die dinsdag uitbarstte, is van daag opnieuw stoom en lava gaan spui ten. De hernieuwde activiteit heeft reeds tot paniek geléid. Nieuwe evacuatiemaatre gelen zijn gelast. Reddingsploegen zoe ken nog naar slachtoffers van de uitbars ting van dinsdag, die honderden mensen het leven kostte. Een in Rotterdam-zuid wonende do minee heeft echt geprobeerd zijn over vloedig fruitdragende vruchtbomen op eigen wijze te beschermen tegen vaak voorkomende rooftochten van zijn buurtjeugd. Groot moet namelijk de verbazing van de jeugdige fruitdiefjes zijn geweest toen zij bij een recent be zoek aan de boomgaard tussen de ap pel- en perebomen een bord zagen staan met het waarschuwende op schrift: „God ziet alles". Vermoedelijk nog groter moet de ver bazing van de predikant zijn geweest, toen hij een dag later het antwoord van de jeugd ontdekte. Onder zijn bord stond namelijk een ander bord. Er stond op:maar hij verraadt ons niet". Ten slotte zou het Handvest van de V.N. volledig moeten worden herzien. Wat de toelating van Peking tot de V.N. betreft vond de Chinese minister ook, dat alle onafhankelijke landen moeten worden toegelaten en alle „marionetten-staten" uit de organisatie moeten worden gezet. Hij zei dat hoe meer kernwapens in han den van de landen van Afrika en Azië zouden zijn, des te beter zouden de voor uitzichten zijn. Onderhandelingen over Vietnam blijven onmogelijk zolang de Amerikanen Zuid- Vietnam niet hebben verlaten. „Zelfs als zij van goede wil zijn, doen degenen die over bemiddeling praten niets anders dan aan het Amerikaanse imperialisme dienst verlenen." De maarschalk zei dat China niet bereid is zijn kerngeheimen te delen met de ontwikkelingslanden. „Geen enkel land heeft deze kwestie nog te berde gebracht. Wanneer zij eenmaal een basis-industrie hebben kunnen zij gemakkelijk zelf kern bommen maken. Wij hechten zelf niet veel belang aan kernwapens. Als men hon ger heeft kan men geen kernbom eten. Als het koud is kan men er zich niet mee kleden," zei hij. Wat India betreft heeft China geduld ge toond, en „zelfbeheersing door niet onmid dellijk van zijn leger gebruik te maken. India had 56 militaire stellingen op Chi nees gebied gevestigd. Het ontmantelen daarvan was een teken van intelligentie van de Indiase regering. Maar er bestaan nog meer Indische versterkingen, aldus Tsjen Ji op zijn persconferentie die onge veer vier uur duurde. De verklaringen van maarschalk Tsjen Ji zijn in de Verenigde Naties met een zekere „verrassing" ontvangen. Op dat moment was iedereen in de Algemene Vergadering begonnen met het tellen van degenen die voor toelating van China zou den stemmen. De indruk is dat de woor den van Tsjen Ji zeker zullen worden ge bruikt door de landen die tegen toelating van Peking zijn. Een Amerikaanse afgevaardigde wees er op dat Tsjen Ji's woorden bevestigden wat de V.S. al lange tijd zeggen: dat „China een oorlogszuchtig land is." Het orgaan van de Tsjechische commu nistische partij, de „Rude Pravo" schrijft boy en een lang verslag over de redevoe ring van maarschalk Tsjen Ji: „Onverant woordelijke verklaringen van de Chine se minister van Buitenlandse Zaken." Het blad vindt dat Tsjen Ji's uitlatingen niet „het socialisme dienen." Minister Bogaers heeft de gemeentebe sturen meegedeeld, dat hij van plan is voor het verlenen van een dubbele jaar lijkse bijdrage voor woningwetwoningen de datum van gereedkomen als criterium te vervangen door de datum van de machtiging tot gunning. Daarbij wil de minister tevens rekening houden met ver schillen in bouwtijd van grote en kleine complexen. De minister wil de nieuwe verhoogde bijdrage ook van toepassing verklaren op: complexen tot en met 25 woningen waarvoor machtiging tot gunning is ge geven op of na 1 oktober 1964, complexen van 26 tot en met 50 wo ningen waarvoor machtiging tot gunning is gegeven op of na 1 juli 1964, complexen van meer dan 50 woningen waarvoor machtiging tot gunning is gege ven op of na 1 april 1964. De maatregel zal 1 januari 1966 ingaan. Een Japanse rederij te Kobe heeft ver klaard dat de namen van een schip en van een Japanner, die op een haar door de Amsterdamse politie gestuurde enve loppe zijn geschreven, van een van haar vrachtschepen en van een van haar vroe gere personeelsleden kunnen zijn. Het betreft de enveloppe van een ano nieme brief, die de politie te Amsterdam onlangs heeft Ontvangen en die de foto van een onthoofd lijk bevatte. Op de en veloppe stond Daiten Maru, de naam van het schip, en de naam Shoji. Deze brief is bij de Amsterdamse po litie binnengekomen toen zij een onder zoek instelde naar de koffermoord. Taiyo Kaiun heeft bekendgemaakt, dat de naam Daiten Maru overeenkomt met haar 8.764 brt. vrachtschip Daiten Maru. Dit schip had een 42-koppige bemanning aan boord, waartoe ook Shoji behoorde. Deze dekknecht, die nooit in Europa zou zijn geweest, staat als vermist opgegeven sinds hij in november met een verlof van een maand van boord ging. Sinds zaterdag posten jongeren continu voor het Amerikaanse con sulaat op het Museumplein in Am sterdam als demonstratie tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam. De demonstratie is georganiseerd door een „initiatiefcomité voor vrede en zelfstandigheid in Viet nam" en gaat onafgebroken door tot zaterdag. De foto toont, dat de demonstranten ook over „onwillige meelopers" beschikken. (Van onze medewerkster) AMSTERDAM Zingt ze nu wel, of zingt ze nu niet? Dat is de vraag die de organisatoren van het Grand Gala du Disque bezig houdt in verband met Wille ke Alberti, Nederlandse Edison-winnares, die het niet juist vindt dat ze maar één liedje mag zingen. De buitenlandse gas ten op deze nogal overladen avond treden steeds ongeveer tien minuten op. De feestcommissie van het Grand Gala wil voor Willeke geen uitzondering maken op de regel die voor de Nederlandse arties ten geldt: één liedje. Willeke en vader Willy hebben daarop besloten dat de tie nerster zich dan helemaal niet zal laten horen. De moeder van Willeke, die in deze roerige dagen als enige van de fa milie bereikbaar is, zegt: „Het kind is altijd zo nerveus, dat haar eerste liedje er eigenlijk nooit goed uitkomt. Daarom wil mijn dochtertje meer." De organisatoren van het Grand Gala nemen het nogal filosofisch op. Zij heb ben het druk genoeg met de laatste orga nisatieloodjes, het ontvangen van de bui tenlandse gasten enzovoort. Ze kennen nu Willeke's bezwaren, die de tienerster al eerder had laten horen en teruggenomen. Dat laatste doet de organisatoren ver moeden, dat er nog een sprankje hoop is en dat mejuffrouw Alberti alsnog zal op treden. Saphir Er zal nooit een tweede zondvloed komen; de eerste heeft immers ook al niet geholpen. BLACKPOOL (AP) Het congres van de Britse Labourpartij in Blackpool kreeg woensdagavond een wanordelijk karakter, toen het regeringsbeleid voor de beper king van immigratie aan de orde kwam. Een resolutie waarin de regering ge vraagd werd haar voorstellen in te trek ken, kwam er echter niet door. De moeilijkheden begonnen toen Colin Jordan, de leider van de kleine nationaal- socialistische beweging in Engeland die de zaal had weten binnen te dringen, op stond en riep: „Stop de gekleurde immi gratie. Het Britse volk wil dat de immi granten weggaan." Hij werd snel via een branduitgang weggewerkt. Het parlementslid John Fairhaven dien de een resolutie in, waarin om intrekking van de regeringsvoorstellen werd ge vraagd. Deze werd met 4.736.000 tegen 1.518.000 stemmen verworpen. Volgens het regeringsplan is de immi gratie in Groot-Brittannië sinds twee augustus beperkt tot 8500 personen per jaar, met een voorkeur voor artsen, tand artsen, verpleegsters, onderwijzers en geleerden. (Van een onzer redacteuren) Gistermiddag om vijf uur is het onder zoek naar de moord op de Engelse film regisseur Claude Berkeley, wiens lichaam de dag tevoren uit het Amsterdam-Rijn kanaal bij Weesperkarspel was opgevist, van voren af aan begonnen. Na een uit puttend verhoor is de vroegere werkge ver van het slachtoffer, de 45-jarige direc teur van Oscar-films te Amsterdam, op dat tijdstip op vrije voeten gesteld. „Wij waren op een dood spoor gekomen", al dus hoofdinspecteur A. M. Koppejan, chef van het politiebureau Jonas Daniel Meyerplein. De directeur is de laatste geweest, met wie Berkeley op 20 september, de avond van zijn verdwijning, contact heeft gehad Na de vondst van het stoffelijk over schot was de eerste conclusie: de moord is binnenshuis of aan boord van een schip gebeurd. Niemand gaat op straat zijn slachtoffer in zeildoek verpakken. De verwondingen aan het hoofd de schedel was ingeslagen wijzen op het slaan met een hard voorwerp en dat met grote kracht. Berkeley was homofiel, maar een ge sloten man die weinig over zijn privéle- ven sprak. In de Amsterdamse clubs van homofielen kwam hij nooit. Hij had even min een vaste vriend gezocht, maar nam vreemde jongemannen mee naar zijn wo ning aan de Schippersgracht 13. Hoofdin specteur Koppejan acht het niet waar schijnlijk dat er verband bestaat tussen het homofiele gedrag van Berkeley en de misdaad. Het feit, dat er een zakelijk conflict be stond tussen de vermoorde en zijn vroe gere werkgever leidde ertoe dat deze in de nacht van dinsdag op woensdag van zijn bed werd gelicht en als arrestant naar het politiebureau bij het Waterloo- plein werd gebracht. Maar er bleek geen enkele bewijs te vinden. De recherche is nu met een schone lei begonnen. Er zijn contacten opgenomen met de zedenpolitie die het onderzoek in de homofiele wereld zal voortzetten. De hoofdinspecteur heeft zijn mannen opge dragen na te gaan wat de herkomst is van het zeildoek en de koorden waarmee het pakket was dichtgebonden. Een vak man zal onderzoeken of het horloge van het slachtoffer dat is blijven stilstaan op 14 minuten over 12 in het water nog heeft gelopen of niet. Tenslotte hoopt de politie tips te krij gen, die enig licht kunnen verschaffen in het privéleven van deze vrijgezel waar over maar weinig bekend is. Gisteravond is de moeder van het slachtoffer uit Londen in Amsterdam aan gekomen. Zij heeft bepaald dat het stoffe lijk overschot, dat inmiddels door de of ficier van Justitie is vrijgegeven, morgen zal worden begraven op de Portugees- joodse begraafplaats te Ouderkerk aan de Amstel. Socialistisch overleg op hoog niveau in Blackpool tijdens het 64ste La- bour-congres. Van links naar rechts: Partijvoorzitter Len Williams, pre mier Wilson, afgevaardigde Harry Crane en de minister van Arbeid Gunter. MOEZAFFARABAD (Reuter) - Volgens functionarissen in Moezaffarabad in Kasj mir gaan 50.000 mensen in een afgelegen dal de hongerdood tegemoet omdat zij niet van voedsel kunnen worden voorzien. De smalle bergweg, die de enige toe gang tot het dal vormt, is door beschie ting door de Indiërs onbruikbaar gewor den. Het dal, „blauwe saffier" (Meelam) genaamd, ligt ten noorden van Moezaf farabad, de hoofdstad van Pakistaans Kasjmir. Dragers met 36 kilo voedsel moeten pas sen op 2440 meter hoogte doortrekken om hen te bereiken en de eerste sneeuw zal dit weldra onmogelijk maken. De duizenden vluchtelingen in „Azad (Pakistaans) Kasjmir" vormen een groot probleem, ongeveer duizend vluchtelingen uit Indisch Kasjmir, die in een kamp in de omgeving van Moezaffarabad verblij ven worden door het internationale Rode Kruis en het V.N.-kinderfonds (UNICEF) geholpen. De president van Azad-Kasjmir, Abdoel Hamid Khan, zei gisteren tegen verslag gevers dat er geen sprake kan zijn van een onafhankelijke staat Kasjmir. „Wij willen aansluiting bij Pakistan. Hoe zou Kasjmir onafhankelijk kunnen bestaan?", zei hij. India heeft de Verenigde Naties een rapport gezonden over 42 „ernstige schen dingen van de wapenstilstand in één week." Uit Indisch Kasjmir worden ver spreide botsingen gemeld. Advertentie Cronjéstraat DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE"

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1