Bisschopswijding benadrukt de scheuring bij orthodoxen Hulp voor Vietnam, Chili en Oost-Pakistan „Wladyko Jacob" gaat nu eerst op visitatiebezoek Verklaring over kerkelijke begrafenissen YMCA-president Prof. Berkouwer jubileert ...of niets ZATERDAG 2 OKTOBER 1965 Erbij ir PAGINA TWEE Geen binding met Moskou fmmmfmf/mitmfmmmfmmmmmmmmiffafmm/mrm/u/n Papieren tijger Scheuring Interdict Heen en weer Predikantensalarissen Protestantenconferenties Kees Maas Nederland heeft er een nieuwe bisschop bij. De 51-jarige Haagse orthodoxe priester J. Akkersdijk is in Brussel tot bisschop gewijd door de leider van de Russische orthodoxe kerk in het buitenland, metropoliet Philaret Visnesensky. De gewezen novice in een Benedictijnenklooster in België is nu vicaris geworden van aartsbisschop Anthony, die in Genève resideert, en één van de 21 bisschoppen van de orthodoxe kerk buiten Rusland. Deze wijding heeft nog eens de aandacht gevestigd op de verbrokkelde situatie, die in Nederland bestaat bij de orthodoxe gemeenten. Want naast „Wladyko Jacob", zoals mgr Akkersdijk voor zijn gelovigen heet, zetelt in Nederland, in Rotterdam om pre cies te zijn, archimandriet (abt) Dionissios, voor zijn gelovi gen „batoesjka", die officieel prior van de Russisch ortho doxe gemeenten in Nederland is. Bisschop Akkersdijk laat monseigneur zien, hoe wordt ge zegend. Om een misverstand uit de wereld te helpen vertelt hij dat zijn kerk zo goed als niets heeft te maken met de kerk van Moskou. Er zijn alleen nog con tacten via tijdschriften. Met de ande re kerken in Europa bestaan wel con tacten, hoewel de orthodoxe kerk geen zitting heeft in de Wereldraad van Kerken. In de toekomst gaat monseigneur Akkersdijk („wij zouden graag een ei gen gebouw willen hebben") zich in da eerste plaats bezig houden met de mis sie. Met de Wit-Russen in Nederland wil hij zich niet te veel bemoeien: „We hebben graag, dat die mensen hun ei gen kerktaal behouden. Ze zijn hier niet eigen en bovendien hebben ze veel meegemaakt". De bisschop gaat in West-Europa de orthodoxe parochies bezoeken. Op 6, 7 en 8 oktober is hij weer terug in Ne derland, want dan komt metropoliet Philaret op bezoek in Den Haag en Arnhem. De archimandriet, die een even in drukwekkende baard draagt als vader Jacobus, en wiens ogen even slim de wereld inzien, neemt de wijding van zijn collega of concurrent? niet zo ernstig. „Een papieren tijger" zegt hij schouderophalend, en hij betoogt dan dat de gemeente van vader Jacob niet meer omvat dan „twee- a drie honderd oude mensjes". Dat is onge veer hetzelfde aantal als de gelovigen van vader Dionissios, die vroeger de overste van vader Jacobus is geweest. De verscheurde situatie bij de Rus sisch orthodoxen hangt nauw samen met de politiek. Voor 1925 erkenden alle Russisch sprekenden het patriar chaat Moskou. De patriarch van Mos kou is een van de twaalf patriarchen, die de Orthodoxe Kerk kent, en die elk aan het hoofd staan van een „Autocephale kerk". Onder die patri archen onder meer van Alexandrië, Antiochië, Jeruzalem en Servië is de patriarch van Constantinopel, de „oecumenische patriarch" de pri mus inter pares. Behalve de auto cephale kerken kent men dan nog de autonome kerken, die hun eigen be stuur hebben, maar van een der auto cephale kerken afhankelijk zijn. Toen in 1927 patriarch Sergius de Sovjet-regering erkende hetgeen hij voor het voortbestaan van de kerk in Rusland noodzakelijk achtte had dit een sterke terugslag in het buiten land. In Parijs plaatste bisschop Eulo- gios zich onder het patriarchaat van Constantinopel. Velen gingen met hem mee, waaronder een parochie in Den Haag. Maar er was ook een groep, die zichzelf tot de Russische kerk in het buitenland proclameerde en min of meer de patriarch van Servië, mgr Antonius, als beschermheer aanvaard de. Na de oorlog kwamen er grote ver anderingen. Metropoliet Nikolaj kwam uit Moskou naar Parijs om de terug keer naar de patriarch van Moskou aan te bieden. De geestdrift over de geallieerde overwinning was zo groot, dat Eulogios daartoe besloot. Maar toen deze in 1946 overleed besloot een grote groep toch maar weer naar Con stantinopel terug te keren. Daarbij be hoorde niet archimandriet Dionissios, die toen nog in Den Haag zetelde, en die het niet eerlijk vond nu Eulogios dood was overstag te gaan en boven dien solidair wilde blijven met de broeders en zusters in de Sovjet-Unie. Maar tegelijk kwam er ook een sy nodevergadering in München van die genen, die streefden naar een eigen orthodoxe kerk in het buitenland en die zich nu onder Anastasius in New York stelden. Deze werd later opge volgd door Philaret, die volgende week in Nederland op bezoek komt. Werden de orthodoxen, die onder Constantinopel stonden, wel erkend, De ring Qosterwolde van de Neder landse herv. kerk constateert dat bij begrafenissen als regel een predikant als voorganger wordt gevraagd en dat deze veelal door de zede min of meer genoopt is aan de uitnodiging gevolg te geven. De ring is van mening, zo wordt in een verklaring meegedeeld, dat deze praktijk, die zowel door kerkelijk mee- levenden als door buitenstaanders ge volgd wordt, kerkelijk-godsdienstige bezwaren heeft, omdat enerzijds de godsdienst voor velen gedegradeerd wordt tot een randverschijnsel van het leven, waarbij het verband tussen dood en godsdienst te veel nadruk krijgt en omdat anderzijds de predikant on gewild en vaak onbewust te veel als verlengstuk der begrafenisonderne ming optredt. De ring Oosterwolde is overtuigd, dat men de begrafenis met een predikant als voorganger niet te vanzelfsprekend mag achten en dat het gewenst is voor elke begrafenis, waarbij men de predi kant als voorganger wil vragen, direkt en rechtstreeks kontakt met hen te zoe ken. De ring verzet zich tegen de ge dachte, dat de voorgang iets is, dat zo hoort. Hij wijst er ook op. dat het vragen van een predikant meebrengt, dat deze alleen beslist, hoe de begra fenis geregeld zal worden en op welke plaats men samenkomt. Tijdens de wereldconferentie van de Wereldbond van Y.M.C.A.'s te Tokio is tot president van de Wereldbond van Y.M.C.A. benoemd mr. James Don- nell II. Mr. James Donnel II is de opvolger van dr. Charles Dunbar Sherman, mi nister van financiën van Liberia. De Wereldraad van Kerken heeft aan alle ledenkerken een oproep ge richt tot het verlenen van steun aan een hulpprogramma voor Vietnam. Her initiatief hiertoe is uitgegaan van de Aziatische kerken zelf, die samen werken in de East Christian Confe rence. De Oostaziatische christelijke ker ken besloten enige tijd geleden al, zo wel in Saigon als Hanoi hulp te gaan bieden. De Indonesische prof. Latuhui- mallo, hoogleraar aan de theologische hogeschool in Djakarta, is naar Hanoi vertrokken. Zijn rapport over de situa tie daar is nog niet binnen, maar door bemiddeling van de Oostduitse kerken worden nu reeds geneesmiddelen ter waarde van 36.000 gulden gereed ge houden voor verzending naar Noord- Vietnam. De vroegere voorzitter van het hulp werk van de Birmese Raad van Ker ken, de heer U Thaung Tin, heeft in Saigon de kleine evangelische kerk van Zuid-Vietnam hulp aangebo den. Het eerst hiervoor in aanmer king komt de stam van de Mon- tagnards, die door de oorlog van huis en haard zijn verdreven. Zij zullen in staat gesteld worden hun oude beroep van zeepmaker weer op te nemen. De stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen in Utrecht heeft haar gironummer 5261 voor de actie in Vietnam opengesteld. De „Wil de Ganzen"-actie heeft op één zondag voor dit doel al 26.000 gulden opge leverd. De stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen heeft een overzichtje gepubliceerd van de be dragen. die de hulpacties voor de slachtoffers van de aardbeving in Chi li op 28 maart en de cycloon in Oost- Pakistan op 12 mei hebben opgeie= verd. Voor Chili gaven de doopsgezinde broederschap, de evangelisch lutherse kerk en de remonstrantse broeder schap elk 1.000 gulden, de Nederland se hervormde kerk 15.000 en de ge reformeerde kerken 25.000 gulden en de „Wilde Ganzen" van het IKOR 16.000 gulden, terwijl particulieren nog eens 16.000 gulden stortten op de gi rorekening van de stichting. In totaal kwam dus een bedrag van 75.000 gul den binnen. Niet veel minder, namelijk 69.500 gulden, was het resultaat van de ac tie voor Pakistan. Dit bedrag werd bijeengebracht door „Wilde Ganzen" (27.000), particulieren (7500), remon strantse broederschap (1.000), gere formeerde kerken (25.000), baptisten gemeenten (500), doopsgezinde broe derschap (15.00), Nederlandse hervor- de kerk (5.000), evangelisch lutherse kerk (1.000), evangelische broederge meenten (500) en de oud-katholieke kerk (500). Prof. dr. G. C. Berkouwer is op 11 oktober 25 jaar hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ter gelegenheid daarvan wordt op 11 okto ber 's middags van 4 uur tot 5.30 uur een receptie gehouden in het ICC-pa- viljoen in het Vondelpark. Daar zal hém een door Roeland Koning geschil derd portret worden aangeboden en een bundel wetenschappelijke opstellen waaraan bekende theologen uit binnen- en buitenland hebben meegewerkt. In het erecomité voor deze jubileum viering zitten onder anderen kardinaal Alfrink, minister prof. mr. I. A. Die penhorst, prof. dr. A. A. van Ruler en de rooms-katholieke theoloog mgr. dr. J. G. M. Willebrands, secretaris van de commissie voor de eenheid der chris tenen in Rome. Ook aan de jubileum bundel voor prof. Berkouwer hebben zowel rooms-katholieke als reformato rische geleerden meegewerkt. Tot de buitenlandse medewerkers behoren prof. dr. Karl Barth, prof. dr. Hans Kueng, prof. dr. Otto Weber en prof. dr. Oscar Cullman en tot de Neder landse professoren dr. H. Berkhof, mag. dr. E. Schillebeeckx O.P., dr. G. C. van Niftrik, dr. D. Nauta, dr. R. Schippers en dr. W. C. van Unnik. longeman, 29 jaar, natuurliefhebber, Noord-Holland, zoekt kennismaking met eenvoudig sportief meisje tot 27 jaar. Geen geloof of Ned. Herv. Brieven nr. enz. (Advertentie in het blad van de Dierenbescherming). dit gold niet voor de laatste groep. Zij werd onder „interdict" gesteld, en dat betekent dat zij niet vertegenwoordigd kan zijn op de conferentie van de au tocephale kerken in Rhodos. Sommige patriarchaten laten hen tot geen enke le bediening toe, andere zijn wat soe peler. Het gevolg is voor Nederland, dat men er nu drie groeperingen heeft: de Moskou-getrouwen onder Dionis sios, de Constantinopel-volgelingen, voornamelijk bestaande uit Grieken en uit de vroegere groep in Den Haag, die toen onder Antonius stond, en de groep van vader Jacobus, die Philaret erkent. Uit dit alles blijkt wel dat vader Ja cobus aan deze ontwikkeling pas veel later is gaan meedoen dan vader Dio nissios. Hij klopte vlak voor de oorlog bij de laatste aan. De novice van het Benedictijnenklooster wilde orthodox worden en slaagde daar ook in. Maar vader Dionissios vertelt dan over moeilijkheden, eerst omdat Jacobus gehoorzaamheid ten opzichte van Dio nissios weigerde, later omdat hij zijn honorering te laag zou hebben geacht. De gelden moeten uit Moskou komen, en dat is niet gemakkelijk in verband met de deviezenproblemen. Vader Dionissios vertelt hoe vader Ja cobus eerst weer naar de rooms-katho- lieken is gegaan, daarna naar de Galli- kanen. Steeds zou hij weer terug zijn gekomen, samen met zijn vriend Adri- anus Korporaal, die ook de priester wijding ontving, nadat Jacobus die al in 1948 had ontvangen. Maar uiteindelijk zou hij dan door Moskou zijn gesuspendeerd waarna (Van onze correspondent) DEN HAAG „Enkele Russische lidmaten van de orthodoxe kerk in Ne derland vinden het geloof ik niet zo prettig, dat er een Nederlandse bis schop aan het hoofd staat van de or thodoxe kerk", zegt monseigneur Ak kersdijk zelf van zijn wijding. fWWWWWWVVWVWVWtfWA«WWWWMWVtfWA(VIA«WWWW „Het was een grote belevenis, ik had nooit gedacht dat ik nog eens bisschop zou worden. Ik ben geen Rus en ook niet orthodox van geboorte". Monseigneur zit in een grote zetel met rood, hier en daar versleten plu che in zijn sombere studeer-slaapka- mer in de orthodoxe kerk annex kloos ter in de Haagse De Ruyterstraat. De kamer draagt geen nummer, maar wordt volgens kloostergebruik aange duid met een naam op de deurpost: H. Hoa Chrysostomus. Aan de wand hangen een paar groepsfoto's, ikonen en een palmpasentak. verdord over blijfsel van de paasviering. „Wladyko" Jacob heeft zijn zwarte hoed (kiobuk) afgezet en draagt nu een zwarte muts. Hij is gekleed in een zwart habijt (podrasnik) waarop een grote ivoren medaillon aan een ketting hangt. Het medaillon heeft hij bij de wijding gekregen. Zijn kin wordt ge sierd door een warrige baard, zijn hoofdhaar hangt tot op zijn schouders. Oorspronkelijk is hij afkomstig uit een Haags rooms-katholiek gezin. In 1940 ging hij over tot de orthodoxe kerk („wat mij boeide was de opvat ting van de kerkvaders over verschil lende theologische gezichtspunten"). Hij zei zijn kantoorbaan op en werd in 1947 monnik, in 1954 priester en tien jaar later archimandriet. Omdat de Nederlandse orthodoxe kerk de laatste tijd groeit er zijn nu volgens hem ongeveer tweeduizend tot drieduizend lidmaten en „West- Europa te groot is voor één man" aartsbisschop Anthony in Geneve, is monseigneur Akkersdijk tot bisschop gekozen. Nog steeds is hij onder de indruk van de ->iechti<?heid in de Gedachtenis- kerk. Twaalfhonderd mensen waren aanwezig. Na afloop heeft monseig neur Akkersdijk hen allemaal persoon lijk gezegend. Geholpen door vader Jo- han (één van de negen kloosterlingen zes nonnen en drie monniken Archimandriet Dionissios De generale synode van de gerefor meerde kerken heeft besloten er bij de kerkeraden op aan te dringen, dat het aanvangstraktement van predikanten te rekenen vanaf 1 jan. '65 vastgesteld wordt op tenminste 9000 per jaar met twintig eenjaarlijkse verhogingen van 150. Tot nog toe gold, overeenkom stig het besluit van de synode van 1963 een aanvangssalaris van 8250 met jaarlijkse verhogingen van 125. Bij dit salaris dient volgens het sy nodebesluit nog te komen: vrij wonen, vakantietoeslag (vier percent) kinder geld en premie A.O.W., A.W.W. en A.K.W. Zowel voor de vakantietoeslag als voor het kindergeld zijn in het sy nodebesluit richtlijnen gegeven. Ook besloot de synode er bij de kerkeraden op aan te dringen om waar de omstandigheden dit toelaten te sa lariëren boven het minimum en te stre ven naar een traktement, dat overeen komt met de salarisschaal voor de le- raen M.O. Een speciaal deputaat- schap is ingesteld voor advies en voor lichting op het gebied van de predi kantstraktementen. Ter gelegenheid van het komende bezoek van paus Paulus VI aan de Verenigde Staten heeft het aarts- diocees van New York een gedenk penning doen slaan. De penning is ontworpen door de beeldhouwer Albino Manca. De ene zijde toont de beeldenaar van de paus; de keer zijde een spreuk van St. Franciscus van Assisi met als achtergrond het gebouw van de V.N. In „Protestants Nederland", orgaan van de vereniging Protestants Neder land wordt door de heer W. A. Mate- man namens de politieke studiecom missie van deze vereniging een plei dooi gevoerd voor protestantenconfe renties. Hij wil meer en veelvuldiger contac ten tussen protestantse politici, in de vorm van studiedagen en conferenties, eventueel samen met theologen, waar op ieder actueel politiek vraagstuk be sproken kan worden, doch vooral die problemen, die samenhangen met de positie, die de reformatorische kerken in ons maatschappelijk bestel innemen. Soortgelijke conferenties zijn reeds voor jongeren gehouden. De vereniging Protestants Nederland die in 1923 op gericht werd, draagt een interkerkelijk karakter. Constantinopel hem op verzoek var; Dionissios ook niet accepteerde. Vader Jacobus belandde toen bij Anastasius en nu dus bij Philaret. Hij werd eerst prior, later bisschop. „Hij dreigde naar Moskou terug te gaan" verklaart vader Dionissios de promoties van vader Jacobus. Het te kent de gespannen verhouding tussen de twee leidende figuren van de or thodoxie in Nederland, waarvan Jaco bus in Den Haag en Arnhem gemeen ten heeft en Dionissios in Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Groningen. Wij vertelden al, dat Jacobus' supe rieur volgende week in Nederland komt. Maar ook Dionissios' superieur, aartsbisschop Basil, die in Brussel ze telt, wordt binnenkort in ons land ver wacht. Ze komen niet tegelijkertijd. Maar dat is gezien de verhoudingen misschien ook maar beter.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 14