FILATELIE ARA CUILI 15 ,Week van de Sowjet-Unie gaf wodka, kaviaar en inspiratie" Ie ES ZATERDAG 2 OKTOBER 1965 Erbij J*\ w ww WW' w. w. üf 'WW. WÊ I Uit het vakantiedagboek van Gaston Gourmet 3 Pierogie Pirosjki Pan-makreel Sjasjliek FRANKRIJK. Op 8 november zal een postzegel van 1 fr. worden uitge geven, waarop een werk van de schil der Raoul Dufy (1877-1953), getiteld ,.De rode viool" is gereproduceerd. Het stelt een viool en een partituur voor. De zegel is ontworpen en gegraveerd door Pierre Gandon. (Afbeelding). NIEUW-ZEELAND. Ter gelegenheid van het Jaar van de Internationale Samenwerking (I.C.Y.) zal op 28 sep tember een postzegel van 4 d. ver schijnen. De zegel toont het I.C.Y.- embleem, bestaande uit twee in elkaar geslagen handen, omgeven door twee olijftakken. WEST-DUITSLAND. De jaarlijkse weldadigheidsserie zal op 6 oktober in omloop worden gebracht. De zegels geven ditmaal afbeeldingen uit het sprookje „Assepoester" van de gebroe ders Grimm. De waarden zijn: 10 5, 15 5, 20 10 en 40+ 20 pf., alle uitgevoerd in veelkleurendruk. ARGENTINIë. De zevenhonderdste geboortedag van de Italiaanse dichter Dante Alighieri (1265-1321) is her dacht door de uitgifte van een post zegel van 8 pesos met als motief het standbeeld van Dante dat voor de kerk van het Heilig Kruis in Florence (Ita lië) staat. LUXEMBURG. De Luxemburgse Europazegels zijn uitgegeven in de waarden 3 fr. (groen, donkerbruin en bruinrood) en 6 fr. (bruin, donker groen en donkerblauw)De zegels dra gen het gemeenschappelijk ontwerp van de landen aangesloten bij de Con férence Européenne des Administra tions des Postes et des Telecommuni cations (CEPT). PORTUGAL. De Portugese Europa zegels zijn verschenen in de waarden 1, 3.50 en 4.30 esc. met het gemeen schappelijk ontwerp. POLEN. Een serie van negen waar den is uitgegeven, waarop in veelkleu rendruk verschillende bloemen zijn af gebeeld. De reeks bestaat uit de waar den: 20, 30, 40, 50, 60 gr., 1.35, 4, 5.60 en 6.50 zloty. HONGARIJE. Met toeslag ten bate van de slachtoffers van de recente wa tersnood is een zegel van 1 ft. 50 uitgegeven. De zegel toont geredde mensen in een boot. Ook is een blok van 10 5 ft. verschenen, waarop een bas-reliëf dat aan de watersnood van 1838 herinnert en een kaartje, waarop de hoogste waterstanden van de Donau zijn aangegeven, voorkomt. NOORWEGEN. Het tweehonderd jarig bestaan van het muziekgezel schap „Harmonien" zal op 25 oktober worden herdacht met een serie van twee waarden, 30 'óre (groen) en 90 óre (blauw) (afbeelding). Afge beeld is St. Sunniva, de patrones van de stad Bergen. OOSTENRIJK. Ter herinnering aan het feit, dat vijftig jaar geleden de Oostenrijkse stedenbond werd gesticht zal op 4 oktober een postzegel van 1.50 s. verschijnen. De zegel laat een deel van het Oostenrijkse staatswapen zien en wel de adelaarskop met muur- kroon, daarnaast de Oostenrijkse na tionale vlag (afbeelding). EGYPTE. Ter gelegenheid van de kampioenschappen lange-afstand- zwemmen, gehouden in Alexandrië, is een postzegel van 10 mills uitgekomen. De zegel toont de Arabische zwem mers Zeitun en Abdl el Gelil en het wapen van Alexandrië. INDIA geeft op 31 oktober een post zegel van 15 p. uit, waarmee de staats man Vallabhbhai Patel (1875-1950) wordt herdacht. Op de zegel is zijn portret voorgesteld (afbeelding). AUSTRALIë. Op 20 oktober zal de jaarlijkse kerstzegel in omloop worden gebracht. Het ontwerp, voorstellende de geboorte van Christus, is van de hand van John Mason uit Armadale, Victoria. OVERSLAGJE Het spelen om matchpunten (viertal- lenwedstrijd) vereist geen techniek die ingrijpend verschilt met die van het rob berbridge. Anders is het met de popu laire paren wedstrijd: een „vast" contract is daar weinig interessant en de overslag- jes zijn hier het zout in de pap. In het viertallentoernooi van de Gooise Bridgeclub gold een telling, waarbij men per spel 2-0, dan wel 1-1 of 0-2 kon sco ren. Het overslagje moest hierbij dus in hoge ere worden gehouden, wat beide leiders in onderstaand spel verzuimden: A B 7 3 V B 4 O H B 9 6 3 A H JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOCVOOOOOCCO -'OO Enklaar manoeuvreerde maar wat. welis waar met behoud van zijn positievoor deel, maar onder het verspelen van bijna al zijn bedenktijd. Zo ontstond na zwart's 39e zet de volgende stelling: KUYPERS JOOOOOOOOOOOOCOOOTOOCCOOOÜOOOoOOOOOOOOOOOOOOOOt 6 4 V 7 2 O A 4 B 9 8 7 4 2 Het biedverloop (noord gever, allen kwetsbaar) was: noord één ruiten oost doublet zuid twee klaver west paste noord paste oost twee harten zuid en west pasten noord drie klaver allen pasten. Noords laatste bod was uitstekend: het steunen met slechts twee troeven mag slechts geschieden als het zeker is, dat de partner een lange kleur heeft. In de gegeven situatie kon daarover géén twij fel bestaan zuid móest voor zijn bod bepaald beschikken over een lange kleur. Tegen drie klaver speelde west harten drie voor, door oost genomen met har tenheer. In slag 2 vervolgde oost met schoppenheer, hoe had zuid verder moe ten spelen?? Een normale speelwijze is schoppenaas te nemen, twee malen troef te trekken (de vrouw valt niet) en dan harten van de tafel te spelen. OW kunnen dan maken twee harten, één schappen en één klaver. Een betere speelwijze is, in slag 2 schoppenaas te nemen, dan twee malen troef te trekken en nu eerst ruitenaas en ruitenheer te proberen. Zou het gebeu ren dat de ruitenvrouw tweede valt, dan kan zuid in elk geval een schoppentje kwijt. De juiste speelwijze bij deze wedstrijd- vorm is echter een geheel andere. Zuid moet in slag 2 oosts schoppenheer nemen met schoppenaas op tafel (noord) en er nu op spelen, dat zowel de ruitens als de klaveren niet al te ongunstig verdeeld zijn. In slag 3 daarom ruitenaas, slag 4 ruitenheer, slag 5 een ruiten uit noord (oost doet harten weg) en zuid troeft laag. Slag 6 is voor klaverheer op tafel en in slag 7 wordt nogmaals ruiten gespeeld, die zuid laag aftroeft bij west valt de ruitenvrouw, zodat noords vijfde ruiten- tje vrij is. In slag 8 komt noord aan slag met klaveraas (bij oost blijft klavervrouw steken), waarna noord de vrije ruiten speelt. Oost kan die wel introeven met de klavervrouw, doch zuid kan nu zijn ver liezende schoppen opruimen en maakt het begeerde overslagje. Misschien merkt u op, dat zuid hetzelf de resultaat bereiken zou wanneer hij op de ruitenvrouw had gesneden. Die op merking gaat dan uit van de gelukkige kennis der open kaarten. In de praktijk zou snijden op ruitenvrouw bijzonder slecht zijn, want als oost die kaart heeft, verliezen NZ één ruitenslag, één schop penslag, twee hartenslagen en de klaver vrouw. Hetgeen betekent, dat het vast gewonnen contract terwille van de over slag in gevaar is gebracht en dat risico moet men zelfs in dergelijke wedstrijden niet nemen. Filar ski Bridge vraag dezer week: Oost gever, NZ kwetsbaar, viertallenwedstrijd. Zuid heeft: A V 7 3 9 4 O A V 8 5 753 Oost één schoppen zuid past - west past noord vier harten oost past wat moet zuid doen?? Zwart: acht stukken op 3, 9, 14, 18, 19, 21, 25, 26. Wit: acht stukken op 28, 29, 30, 34, 36, 37, 45, 47. Wit forceert winst door 1) 37-31 26x37. 2) 47-41 37x46. 3) 36-31 46x23. 4) 31-27 21x32. 5) 29-24 23x40. 6) 24x4 25x34. 7) 4x9 3x14. 8) 45x34 en wit wint. Verrassend en overrompelend is de damzet waarop de heer A. Douma bij Damclub Santpoort in de volgende con- tactlze stelling speculeerde. m 1 www/. www.'www. oooooooocooooocxxxxxxx>oooooo:<x^ooooooocoooo^coooc^'^c-r>- >oc 50CX)0000000000080000e«»000000<XXX>tX)0000000000<XXXXX)00000 Zwart: negen stukken op 7, 10, 11, 12, 14, 18, 19, 25, 35. Wit: negen stukken op 27, 29, 32, 33, 34, 37, 39, 41, 44. Wit aan zet 1) 27-21 11-16? 2) 21-17 12x21. 3) 29-24 19x30. 4) 44-40 35x44. 5) 39x50 21x23. 6) 32x1 met gewonnen eind spel. Na 1) 27-21 11-16 is ook 2) 32-28 en 28-23 33x13 maar het is nog lastig voor wit tot winst te komen. Tot slot dezer rubriek een probleem van de heer Van Proóyen uit Rotterdam. icooooooooooooooooooooooooooooooooooonooooooooc ENKLAAR (aan zet) Kuypers had nog 5 seconden, Enklaar 5 minuten voor de laatste zet voor de tijdcontrole. Iederpen zag de mogelijkheid 40) Te6: plus 41) Ph6:f gh6: 42) Dg6f met sterke aanval voor wit tegenover het ge offerde materiaal. Enklaar ging er eens rustig voor zitten, vier minuten, 30, 40, 50 seconden verstreken. Nog 4, nog 3 se conden, de vlag op vallen. „Enklaar ver geet zijn tijd, Kuypers wordt kampioen", dachten alle aanwezigen. Maar de wit- speler voerde net op tijd de 40e zet uit: Pf5 x h6f en Kuypers kon in zijn resteren de seconden niet meer berekenen of hij het paardoffer wel of niet moest aan nemen. Zou Enklaar eerst 40) Te6: fe6: en pas daarna 41) Ph6: hebben gespeeld, dan had Kuypers weer over bedenktijd be schikt om de consequenties van gh6: te onderzoeken. Hij zou dan stellig het offer hebben aanvaard, want na 42) Dg6f Kf8 staat hij weliswaar slecht, ja zelfs ver loren, maar de witspeler had nog proble men dienen te overwinnen. Zo had hij moeten vinden, dat 43) Dh6f: sterker is dan het voor de hand liggende 43) Rh6:. Na 43) Dh6f: Kf7 44) g5 ziet het er in derdaad voor zwart wel slecht uit, b.v. 44)-... Pg8 45) g6t Ke8 46) Dh7 enz., maar hoe licht kon Enklaar, mede gezien de gevaarlijke d-pion, niet misgrijpen? Wat hiervan ook zij, Kuypers vervolg de a tempo met 40).... Kg8-f8, doch na 41) Ph6-f5 won Enklaar met zijn gezonde pluspion „vanzelf". Gezegd zij, dat dit nog duurde, totdat het slotdiner reeds vrijwel ten einde was, zonder Kuypers Inmiddels had Prins vakkundig gewon nen van Van den Berg, die dit toernooi twee klassen onder zijn gewone kracht speelde. Doch kanshebber drie, Langeweg, werd uitgeschakeld, door Ree; de anders zo hoffelijke Bussummer kon ditmaal zijn teleurstelling niet verbergen; het zij hem vergeven. En zo kon de „oude meester" Lod. Prins nog slechts opzij worden gestreefd door de „twenny" Zuidema. Tussen haak jes, dertigers waren ditmaal niet van de partij, drie boven de 40, de rest onder de 30- Alles hing af van het resultaat der heksenketel BredewoutZuidema, ont staan na wit's 32e zet. ZUIDEMA (aan zet) 3O0000O0<X<XX)0000C)000<»^^raD0000d^^»O0000^^«»0C>000 Zwart: negen stukken op 7, 8, 9, 10, 13, 20, 25, 35, 37. Wit: negen stukken op 17, 21, 22, 29, 31, 33, 42, 43, 45. Wit speelt en wint. B. Dukel Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmui- den. mooooocxy XX3ÖOOOOOOOOO Nu in het najaar de damcompetities weer op volle toeren draaien doen wij een beroep op onze lezers om interes sante en leuke voorvallen te melden en zodoende anderen mee te laten genieten. Onderstaand spelgedeelte is voorge komen in de Haarlemse Damclub en werd ingestuurd door de heer A. A. de Haan. OOOOOOÖOCOOOOOOOOOOOCCOOOOCOOCCC-OOOOOOOOO^ ^ooooocóoocpcc WW 9 Zwart: elf stukken op 2, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 25, 26. Wit: elf stukken op 20, 22, 27, 29, 30, 31, 32, 34, 37, 39, 43. Zwart aan zet kon niet 14-19? wegens meerslag 27-21. Maar bijzonder geestig won wit na 13-19? 2) 30-24 19x30. 3) 29-24 30x19. 4) 22-18 12x23. 5) 27-21 26x17. 6) 34-29 23x34. 7) 39x30 25x34. 8) 31-27 14x35. 8) 27-22 17x28. 9) 32x1 met gewonnen eindspel. Heel fraai! Van de heer D. Kleen volgt hier een partijstand, voorgekomen in de Damclub Heemstede. Zeer terecht toont de inzen der aan, dat problematiek en partijspel ten nauwste aan elkaar verbonden zijn. TE MACHTIGE SPANNINGEN Het was me de ronde wel, die laatste om het kampioenschap van Nederland! Merkwaardige coïncidentie met Feij en- oordReal Madrid; het begin viel precies samen met „Rotterdam", het slot met „Madrid". Maar wat men in de Spaanse hoofdstad door het grote krachtsverschil objectief aan wedstrijdspanning te kort kwam, dat konden de schaakliefhebbers in de kantine van het Haagse Caltexge- bouw gecompenseerd zien. Bij de start van de eindspurt waren er in de residentie evenveel kanshebbers als in het zonnige Zuiden goals: vijf. Titelhouder Kuypers had op papier de beste kansen; 614 uit 10 evenals Langeweg, Zuidema en Prins. Maar volgens het reglement zou hij bij een gelijke eindscore op zijn troon blij ven zitten. En zijn tegenstander was En klaar, een talentvol speler, maar een debutant, met minder ervaring en nave nant minder punten. Dus, Kuypers zou het wel worden, al won Prins van Van den Berg, Zuidema van Bredewout (met 6 punten de naaste achtervolger) en/of Langeweg van Ree. Er is echter een bekend Zwitsers spreekwoord: „Erstens kommt es anders, zweitens wie man denkt". Er is ook nog zoiets als morele druk, als spanning die te machtig wordt, juist voor de grootste kanshebber. Het was ditmaal Kuypers die hiervan het slachtoffer werd. Na circa vier uren spelens stond hij duidelijk min der; zijn geïsoleerde d-pion, van alle kan ten bestookt, leek ten dode opgeschreven. Erger nog was, dat hij voor een kleine 20 zetten slechts één, zijn tegenstander nog drie kwartier over had- Was het psycho logie van Enklaar dat hij telkens weer niet toesloeg op de manier welke ieder en dus ook Kuypers verwachtte, of onmacht-door-zenuwen Hoe dan ook, BREDEWOUT Met het voor de hand liggende 32) De5:f en ook met het wat riskanter 32) Re5:f kon zwart de overwinning en daarmede de gedeelde eerste plaats nauwelijks meer ontgaan. Maar wat doet een mensenkind, moegespeeld na 14 dagen schaken, met bijna de begeerde kampi oenstitel, doch zonder voldoende bedenk tijd? Hij gaat spoken zien, b.v. 32) Re5:f 33) Kgl Rf6: 34) Df6: en nu dreigt zowel De7:f als Rc5:. Natuurlijk loopt dan alles na b.v. 34)Tc7 met een sisser af, maar ja. Zo kwam Zuidema op de onzalige ge dachte, in de diagramstelling 32) Tg7-g5?? te spelen. Bredewout aarzelde geen moment. 33) Tf6xe6! Tg5 x f5. 34) Te6 x e7 en toeschouwer Prins trok gnui vend aan zijn splinternieuwe baard. Zwart kan de dreiging Tc7:t 4- Tc8f Rc5: mat nog slechts afwenden met het onvoldoen de dameoffer 34)De5:f. In zijn doods nood en haast greep Zuidema naar 34) a6-a5. En nu gaat het mat in 435) Tc7:f Ka6 36) Tc6f Ka7 37) Rc5:f en 38) Tc8 mat. Na 35) Ka8 36) Tc8t gaat het even snel. Prins Kampioen! Kam pioen? Op zo een moment blijkt de schaakkampioen Ca'ssa een duivelin te zijn. Want de arme Zwollenaar, met nog slechts seconden, verwisselde de zetten: 35) Te7 x c7t Ka7-a6 36) Ra3xc5??? en nu ging plotseling 36)..-. De2 x e5t be nevens 37)De5 x c7 en zwart won. Het schaken is geen spel, aldus Prins aan het slotdiner, maar een tortuur! En dan te bedenken dat hij nu een match moet spelen met zijn ASC-clubgenoot Zuidema om Nederland's hoogste schaak eer! Mr. Ed. Spanjaard AAAAAAAAlUUlAIMAAAIMAAItAAAAA/UWWMAAAAAAAIUUV •13)351 ap us ;od ap uba pini -ag apu35f3q )aq uapaiq ua;aoui peq ,,ja5]ra)s" pmz )ep puoA p'joofi -apSmiag uapaiq paog uba )atu )bm 'uapieq aaiA uep •iapraA )aiu ZN uaiueM^ jfft^Bid ap ui 9HV* 6HO S983AHV6 9 VIER LICHTRODE vlaggen met sik kel, hamer en ster klapperden onlangs in de frisse bries (windkracht 5, snel heid 7,5-9,8 m.lsec., of voor de min der snelle rekenaars: 27-35 km./u) op het vierde en jongste eiland van Zwolsmans Pier te Scheveningen. De enige Nederlandse driekleur bij dit kwartet, deed met zijn gerafeld uitein de wat pover aan. De dertien Russen, die met ons naar het bovenste terras van dit eiland klommen, plasten wat onwennig rond in het één centimeter hoog staande regenwater, achtergeble ven na een van de vele buien die in mijn eerste vakantiedagen zijn geval len. IK PROBEERDE me te herinneren hoe dit wandelhoofd met terrassen en eilanden er met zonnig weer kan uit zien, maar duwde de beelden van ei volle terrassen, bruinverbrande men sen en haastige obers snel in de me morie terug. Nu waren er alleen de zee, de rust en een handvol moedige wandelaars. Met die moedigen heb ik mij ver gaapt aan talloze soorten echte wodka en wijnen uit de Sovjetrepublieken en aan het grote assortiment visconserven waaronder de door kenners begeerde en geprezen kaviaar uit de Kaspische Zee. Dit alles te koop in de kiosken op de Pier ter gelegenheid van de „Week van de Sovjet-Unie." Oh, er was nog veel meer, maar wij wilden ons tevreden stellen met het eet- en drink bare gedeelte van de expositie. Vastbesloten iets van de kookkunst van de Russische chefs te gaan proe ven die in de week van de Sovjet-Unie in de restaurants mede de scepter zwaaiden, stapten wij over en door de alomtegenwoordige plassen naar een van de eetgelegenheden. Helaas, de chefs deden nog geen dienst op dat uur. Dan maar een Hollandse hap! We bekeken de prijskaart naast de voordeur van een ander Pierrestaurant waarheen wij waren gegaan een ge waarschuwd man telt voor twee en lazen daar: „De prijs van onderstaan de Menu's wordt bepaald door de Hoooftschotel". Nu zullen wij de laat ste zijn om te ontkennen, dat een goed maal aan een gedicht gelijk zou kun nen zijn, maar wat de hongerige Pier- bezoeker daar op een papier, wente lend van taalfouten werd beloofd loog er niet om, evenmin als de prijzen. Wij noteerden voor u dat een gewo ne niet-Russische Chateaubriand voor twee personen er tweeëntwintig harde Hollandse guldens moet kosten, en bedachten toen, dat een beloofd mi nisterieel ingrijpen in de prijspolitiek van het Horeca-bedrijf zeker niet te vroeg was aangekondigd. Wij wisten niet of de Russische re gering subsidie verleende aan de be zoekers van Zwolsmans restaurants, we hebben het trouwens niet geprobeerd, maar zelden leek ons een week vol evenementen, georganiseerd door de Unie van Socialistische Sovjet Repu blieken, minder op zijn plaats dan in deze weinig proletarische omgeving met uitgesproken kapitalistische prij zen. Geen woord meer hierover. Onder het genot van een op de pier gekochte fles, echte onversneden wodka en piep kleine hapjes kaviaar met toast, ei en wat druppels citroensap, zullen wij u een paar gerechten voortoveren uit de Russische keuken, die het maken dub bel en dwars waard zijn. Allereerst de KLEINE driehoekige envelopjes van pannekoekendeeg, die met een voor zoetekauwen aantrekkelijk mengsel ge vuld worden. De Pierogi lijken wat op de Italiaanse Ravioli eveneens deegenvelopjes maar met een door gaans pittig gekruide inhoud. Voor deze Russische specialiteit hebt u nodig (voor het deeg) 250 gram bloem en 2 eieren. Het deeg moet goed gekneed worden en vervolgens uitge rold tot een heel dunne plak. U snijdt er vierkantjes uit van ongeveer 5 cm. Voor de vulling hebt u nodig: pond kwark (of twee potjes Bulgaarse yog hurt), 1 eetlepel gesmolten boter, 1 ge klopt ei, 2 eetlepels suiker, 3 eetlepels krenten en een snuifje kaneel. Kwark of yoghurt, gesmolten boter, gewassen krenten, ei, suiker en kaneel tot een glad pappeke roeren. Leg op elk deegplakje een lepel van dit mengsel. Dek het toe met een schoon deegplakje, plak het dicht (goed aandrukken de randen) met wat eiwit. De envelopjes worden in water, dat juist tegen de kook aangehouden wordt, in ongeveer een half uur gaargekookt. :pnq pjoou jeep 'uaqqaq noz ptapg poquiajs )aq jbbu J35jaz )Bp 'uaddoqos jatA 5ft )qoe poq paog uag -uapjoAv itaflnz 'pjeéuiag {aA\ Sou 5199 I30) aatu pdspmz )ip ;aut aip 'uajads 'ubbS ua^aoui uajj'eq jftA uep ZN )Bp st ue5f uajnaqag ja )b/a a)s§.ia }aq uapaiq ua^aoui ibz S)ai a)sutuiua) nu IBAag qi'a ut pmz )ep 'uaa'ui 5{i '^rtiauiau -UBBUO si uaqqaq ibz puaqarag uageisdo) jatA qasipiejd do jajqaa poq uftz jooa pjoou )bq qjaaq puasfajag (ptnz) jaupied uftz ftq )qOBJ5( agtua do pM ^doopaApaiq )aq uatzag" jajadspjoou ap )ep ^fqauiau -uBB si )3H :3eBJAagpuq do pjoomjuv Dan gaan ze in het vergiet. Goed la ten uitlekken. Vervolgens opdienen op een tevoren verwarmde vuurvaste schaal met gesmolten boter en be- schuitkruim. Voor de liefhebbers van zoet (denk aan de slanke lijn!) kunt u een potje bruine suiker op tafel zet ten, maar dat is een Nederlandse va riant. EEN POOLSE versie van de pierogi kregen wij van een vriend die tijdens een zakenreis deze gevulde pannekoek jes kreeg voorgezet. Pirosjki heten ze daar, aldus zijn fonetische schrijfwijze van moeilijke Poolse klanken. U zult zien dat dit gerecht veel overeenkomst vertoont met de eerder genoemde Ita liaanse Ravioli. Het deeg maakt u op dezelfde wijze als voor de Russische koekjes. Voor de vulling gebruikt u kippevlees (ongeveer 2 ons), 2 hardgekookte fijn- geprakte eieren, wat ansjovisboter (voor de smaak en smeuigheid) en een snuifje nootmuskaat. Van dit mengsel legt u een lepel op een deegplankje en maakt er weer een envelopje van dat u goed dichtplakt. In een heldere bouillon van bijvoor beeld kalfsvlees maakt u de pirosjki gaar. Voor de smaak kunt u de soep bij het opdienen nog wat opsieren met fijngeknipte peterselie. ALS U een liefhebber bent van pan haring, die typische lekkernij waar van de echte Amsterdamse huisvrouw het geheim schijnt te bezitten, ner gens aten we deze vis lekkerder dan in de Jordaan dan hebben wij voor u een recept dat ermee kan wedijveren. Het is Russisch en het kostte ons de rijkelijk besproeide vertaalhulp van een vriend die zich in deze taal bekwaamt. Wij hebben er ons bij die gelegenheid opnieuw over verwonderd hoe een geestrijk vocht de tong losmaakt en ons nuchtere Nederlanders de schroom doet overwinnen om moeilijke taalbar rières te overwinnen. Wees gerust: we hebben oorspronkelijke versie en ver taling later gecontroleerd en we kwa men daarbij tot dezelfde resultaten. Voor deze Russische pan-makreel ge bruikt u makrelen in moten ge sneden die u in gezelschap van een in ringen gesneden ui, een in julienne gesneden wortel, een snuifje kum- mel wat zout en peper, 2 suikerklont jes en een dessertlepel wijnazijn in een kookpot doet. Giet er dan zoveel water bij dat de vismoten juist worden bedekt en po cheer de vis (in water juist tegen de kook aangehouden) in 25 minuten. Laat de vis afkoelen zonder de moten uit het kookvocht te halen. U geeft ze bij bruin brood, of bij aardappelen en een frisse salade, u doet er de huisgenoten deugd mee. TENSLOTTE een vleesgerecht, dat dankzij de Nieuwzeelandse lamsbout, die op het ogenblik diepgevroren, te gen billijke prijzen wordt ingevoerd door een paar grote warenhuizen, een ware verrassing kan vormen op de dis. Het vlees van een lamsbout snijdt u in gelijke stukken, iets groter dan u gewoon bent voor sateh te doen (3 bij 3 cm). U laat het vlees marineren in een mengsel van zout, peper, tijm, laurier, ui en een goede olie (tarwe- kiemenolie is smaak- en reukloos!). Laat het vlees hierin een paar uur staan. Zet het regelmatig om. Rijg het tenslotte, afgewisseld met plakjes spek of rauwe ham in ongeveer een half uur in de oven gaar. HIERBIJ geeft u rijst die u in plaats van met water met een gelijke hoe veelheid bouillon (vooruit dan maar voor een keer van een blokje ge maakt) hebt drooggekookt. Ook hier bij serveert u een salade van tomaten of komkommer, naar keuze. Gaston Gourmet t

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19