Toestand onoverzichtelijk, nog gevechten in Djakarta HET WEER Sjastri heeft geen vertrouwen in de vredeswil van Pakistan N S U IV*1 MERCEDES-BENZ „Soekarno nog steeds president, staatsgreep volledig mislukt" Visserijgrens van Ierland „Monetaire stelsel in de wereld verbeteren" In Noordzeekanaalzone komt méér petrochemie dan officieel verkondigd Oosierscheldebrug is nu compleet Politie-onderzoek bij het casino in Bennebroek Proclamatie voor radio-Djakarta Scherk Gezichtsmelk Nieuw en ideaal! SCHERK CHRISTIAANSE 50e JAARGANG NUMMER 2 ZATERDAG 2 OKTOBER 1965 i VANDAAG IN ERBIJ: Uit de geschiedenis van een Hollands dorp Afscheid van Marinus Adam Vanavond: Grand gala du disque populaire IN DEZE KRANT Vrij zonnig Gevechten Niet interessant President Johnson tot IMF Velsense wethouder: Het woord is aan „ELLEN" aluminium voorzetramen „De Steenwerf" N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES N.V. VAN WIJK - OVERVEEN - TELEFOON 0 2500 - 11926 Generaal Nasoetion. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 7 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Achtergrond: Tijdbom in Aden 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Kerkdiensten 6 Weg en Wiel7 Effecten en Geldmarkt 9 Beurs 9 Sport 11 Kunst 23 Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht plaatselijk een bui en hier en daar mist. Mor gen overdag op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Politieke waarnemers in Djakarta me nen dat de Indonesische communistische partij, het door communisten geleide vak verbond „Sobsi" en de linkervleugel van de nationalistische partij PNI de eigen lijke machten achter de schermen waren bij Öentoengs actie. In de voorsteden van Djakarta werden vrijdag semi-militaire eenheden van de communistische jeugdorganisatie samen getrokken. Men gelooft dat Öentoengs ac tie reeds geruime tijd geleden is voorbe reid, met steun van de Peking-communis- ten. Chinese vliegtuigen zouden de afge lopen weken herhaaldelijk wapens boven verschillende Javaanse gebieden hebben afgeworpen. De Indonesische communisten stellen sinds lang de eis dat de Indonesische boeren en arbeiders „in verband met de konfrontatiepolitiek tegen Maleisië moe ten worden bewapend. De legerleiding, onder opperbevelheb ber Jani en minister en stafchef Nasoe tion, heeft zich hiertegen steeds verzet, omdat zij daarin een plan der commu nisten ziet om zich op wettige wijze van wapens te voorzien, die zijn bestemd voor een uiteindelijke afrekening met het le ger. Zo rustig als Soeharto in zijn procla matie voorgaf, is het in Djakarta nog niet. Er schijnt in de omgeving van het radiostation nog steeds gevochten te wor den. Opvallend is in ieder geval dat pre sident Soekarno tot op heden nog geen en kele verklaring heeft uitgegeven. Dat werkt de geruchten in de hand die meld den dat de toestand van de Indonesische president niet goed is. Hier en daar dui ken in persberichten geruchten op dat hij bij de acties van de lijfwacht tegen hem zou zijn gedood. Onze reisredacteur die in augustus in In donesië was, seint dat zijn eerste conclu sie is dat Soekarno niet langer in staat is gebleven als een soort buffer te fun geren tussen de communisten, de aan hangers van de islamitische partij en het leger. Nasakom, het magische eenheids front van deze drie groeperingen, bestaat niet meer. Met Nasakom hoopte Soekar no het uitbarsten van ï.en machtsstrijd te voorkomen. „Op het ogenblik lijkt het lot van pre sident Soekarno minder interessant dan dat van generaal Nasoetion en minister Soebandrio. Afgezien van de omstandig heid dat president Soekarno politiek steeds minder betekende, is het de vraag of een nieuwe Indonesische regering het aan zou durven hem te elimineren. Pre sident Soekarno is voor de meeste Indo nesiërs de enige naam in de politieke su perwereld die zij kennen, een naam ook met een voor hen bijna heilige klank. Bovendien is het niet uitgesloten dat de president ook deze crisis overleeft en op nieuw als staatshoofd tevoorschijn komt, al zou hij in dat geval deeg zijn gewor den in de politieke handen die dan de eigenlijke scepter zwaaien. Het lot van Nasoetion en Soebandrio staat veel minder vast. Zeker is dat een van hen zal verdwijnen, en ook dat deze verdwijning het einde betekent van een politiek eenheidsfront in de trant van Soe- karno's Nasakom. Niet alleen de ogen van het Westen zijn op Djakarta gevestigd. In Peking loenst men al jaren in de richting van de eve naar. Indonesië is op weg naar een heel andere „konfrontati" dan die met Ma- lesië. Het is een route naar een nationa le catastrofe of een tijdelijk uitstel daar van", aldus onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar. De berichten over de staatsgreep in In donesië zijn in Washington en Londen als een bom ingeslagen, Men onthoudt zich vooralsnog van elk officieel commentaar. Officieus verheelt men niet dat een bur geroorlog in Indonesië de hele situatie in Zuid- en Zuidoost-Azië nog moeilijker zou maken dan ze reeds is. De directie van de K.L.M. besloot vrij dag de voorgenomen vluchten van Am sterdam naar Djakarta te laten doorgaan. Zie ook pagina 3) WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft in zijn rede in de slotbij eenkomst van het Internationale Mone- tiare Fonds (IMF) en de Wereldbank een dringend pleidooi gehouden voor hervor ming van het internationale monetaire stelsel. Tevens verklaarde hij, dat „goud alleen niet voldoende zal zijn om de ge zonde groei te steunen, waarom de ge hele wereld vraagt". Verder drong hij aan op nauwe samen werking der industrielanden met inbegrip van de Sovjet-Unie en Oost-Europa, bij het helpen van de ontwikkelingslanden. Hij stelde voor dat de Wereldbank en het IMF samen met de Verenigde Sta ten zouden helpen bij de bevordering van het onderwijs in de economisch minder ontwikkelde gebieden. President Johnson verklaarde dat ,,'t in ternationale monetaire stelsel aan een nieuw en van verbeeldingskracht getui gend aanzien toe is niet omdat het in het verleden niet goed zou hebben ge functioneerd, maar omdat wij ons voor een nieuwe situatie geplaatst zien". Deze nieuwe situatie ontstond doordat de Ver enigde Staten vastbesloten waren een eind te maken aan het tekort op hun betalings balans, dat vele landen in staat had ge steld krachtiger valutareserves te vor men. (Van een onzer verslaggevers) „Het is zonder meer duidelijk dat het in het Noordzeekanaalgebied niet bij één olieraffinaderij met petrochemische in dustrieën blijft, maar dat in de toekomst zeker drie grote industrieën in deze sec tor zullen komen; verder staat het vast dat hiervoor niet vijftienhonderd hectare, zoals nu geclaimd is, maar zeker drie of vierduizend hectare kostbare grond nodig zijn en tenslotte ben ik van mening dat men het met de voorschriften ten aanzien van de lucht- en waterverontreiniging niet al te nauw zal nemen." Wethouder H. de Boer van Velsen (on derwijs en volksgezondheid) deed ons deze mededeling tijdens een interview. Het is trouwens niet de eerste maal dat de Velsense wethouder tot opzienbare uitspraken ten aanzien van de vestiging van petro-chemie in het Noordzeekanaal gebied komt- Enkele jaren geleden reeds waarschuwde hij tegen de plannen van Amsterdam om het havengebied in weste lijke richting met deze industrie uit te breiden. Aan de Zierikzeese zijde van de in aan bouw zijnde Oosterscheldebrug is gister middag het laatste brugdeel geplaatst. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zullen de brug en de aansluitende wegen in december gereed zijn. De konin gin heeft zich bereid verklaard de brug te openen, hetgeen waarschijnlijk op 15 december zal geschieden. Het laatste gedeelte van de Oos terschéldebrug is gisteren, met de vlag in top, ingevaren. Lin Yu Tang: Ik voel mij een zondig mens, maar ik bespeur in mij geen enkel geloof aan de verdoemenis. NEW DELHI (AP) Premier Sjastri van India heeft verklaard dat hij ver wacht dat opnieuw vijandelijkheden zul len uitbreken tussen zijn land en Pakistan. De wijze waarop Pakistan zich na het bestand gedraagt acht hij daarvan de oorzaak. Hij heeft dit gezegd tegen een verslaggever van een Indisch persbureau in een interview aan de vooravond van zijn 61ste verjaardag. „De militaire voorbereidingen die Pa kistan treft en de dreigementen die het uit tegen India kunnen slechts één ding betekenen het land is niet geïnteres seerd in vrede met India," aldus Sjastri. „India daarentegen gunt Pakistan wel vaart en stabiliteit, maar president Ajoeb Khan spreekt nog steeds in termen van „het op zijn nummer zetten van het le ger van India en over het vernederen van India". In opdracht van de officier van justitie in Haarlem mr. G. W. F. van der Valk Bouman heeft de rijkspolitie in Ben nebroek vrijdagavond een onderzoek in gesteld in het casino „Oud Berg en Dal" gevestigd in het caférestaurant van die naam aan de Rijksstraatweg. Omstreeks half elf arriveerden de poli tiemannen met aan het hoofd de burge meester van Bennebroek de heer D. v.d. Hoop van Slochteren bij het casino, dat in de week gedurende welke het in „Oud Berg en Dal" gevestigd is, reeds door zeer veel leden uit Den Haag en Haarlem en omgeving bezocht is. Doel van dit politie- bezoek was een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken teneinde na te gaan of hier een overtreding van de wet op de kansspelen wordt gepleegd. Het onderzoek verliep in een prettige en volkomen rustige sfeer zonder enig spoor van nervositeit onder de aanwezi gen. Zowel de bestuursleden van de Stichting Casino „Oud Berg en Dal" als het personeel en alle aanwezige medespe lenden werden gehoord. De actie stond onder leiding van de adjudant der rijkspolitie J. Boerma, geas sisteerd door opperwachtmeester B. Gre- vink en wachtmeester D. J. Schaay allen met standplaats Bennebroek en de wacht meesters Kroese en Opdam van de rijks politie in Hillegom. De verhoren duurden tot diep in de nacht. Daarna konden allen naar hun wo ningen terugkeren. Er werd niets in be slag genomen en evenmin werd het casi no gesloten. Vanmiddag en vanavond wordt het be hendigheidsspel „spel 24" in casino „Oud Berg en Dal" dus weer normaal voortge zet. Sjastri zei verder dat hij tijdens de strijd in de Rann van Koetch in april weerstand heeft geboden aan alle druk om een tweede front te openen. Toen echter in augustus 5.000 Pakistaanse in filtranten Kasjmir binnentrokken en een massale aanval op Chamb werd geopend in september, was het geduld van India uitgeput en moest uit zelfverdediging worden opgetreden. Zijn boodschap aan het volk van India ter gelegenheid van zijn verjaardag was: „Wij moeten de vrede winnen, zoals we de oorlog hebben gewonnen". De 480 mil joen inwoners hadden tijdens de strijd van 22 dagen als één man achter de re gering gestaan, zei Sjastri. Nu moet men met dezelfde eensgezindheid streven naar een hogere produktie op boerderijen en fa brieken, „want dat is in wezen de rugge- graat van de landsverdediging". Advertentie Kant en klaar geplaatst. Spaarndamseweg 48 Haarlem Telefoon 53750 Lange Herenstr 36 - 38 Haarlem Telefoon 14371 WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 Lange Nieuwstraai 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Kantoon Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, pei kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 DAGBLAD VOOR V L S E N -1] M U I D N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau. 20 cent Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. LodewijksAdjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Advertentie KOEALA LOEMPOER (REUTER,, AP en AFP) „Soekarno is nog steeds president van Indonesië". Dat bericht is vanochtend door radio Djakarta uitgezonden. Soekarno en de minister van Defensie, generaal Nasoetion, zijn in veiligheid en verkeren in goede gezondheid. De verklaring voor de radio werd afgelegd door brigade-generaal Soeharto. De toestand in Indonesië is nog zeer on verzicht eljjk. Het lijkt er op dat de staatsgreep van luitenant-kolonel Oentoeng is mis lukt. Generaal Nasoetion zou de opstand hebben neergeslagen. Er zijn berichten die erop duiden dat Nasoetion daarbij gewond is geraakt. Generaal Achmed Jani, de bevelhebber van het leger, zou zijn gesneuveld, evenals zijn naaste medewerker, generaal Pan Djaitan. Kolonel Soehirman, de territoriaal commandant van Midden Java heeft zich achter de rebellen geschaard. Of zjjn troepen hem gehoorzamen is niet bekend. In de proclamatie voor radio-Djakarta kondigde Soeharto aan dat er strenge maatregelen zullen worden genomen tegen de opstandige opperofficieren. Opvallend is dat in een andere uitzending vice-admiraal Martadinata meedeelde dat de marine en het leger samenwerken tegen de opstandelingen. Hij noemde de luchtmacht niet. Bekend is dat juist vele offi cieren van de luchtmacht sterke communistische sympathieën hebben. Hebt u een droge huid, mevrouw? Of een niet meer zo jeugdige huid? Kies dan do nieuwe, wonderlijk-weldadige Scherk Ge zichtsmelk voor het veilig, intensief reini gen van de huid. Scherk Gezichtsmelk maakt stralend schoon, is mild, be schermt! Royale flacon ƒ4,95. Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes 3,- en f3,85. DUBLIN (AP) De Ierse republiek heeft zijn visserijgrens verlegd van drie tot twaalf mijl uit de kust. Een daartoe strekkende wet was een jaar geleden door het Ierse parlement aangenomen. t'resident Soekarno stond de laat ste tijd steeds onder zware bewa king als hij zich in het openbaar vertoonde. Blijkbaar werd reeds lang gevreesd dat er tegen hem zou worden samengezworen De wet maakt uitzonderingen voor som mige landen met traditionele visgronden voor de Ierse kust. Tot deze landen be horen België en Nederland. Tot eind 1966 mogen vissersschepen van deze landen tot de driemij lsgrens vissen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1