Soekarno bepaalde vele jaren de Indonesische geschiedenis Twijfelachtig of zijn rol nu voorgoed is uitgespeeld OOSTENRIJKS Pausen in het algemeen tamelijk reislustig Zoals de (tijd)bom in Aden tikt... Wereldnieuws Castro biedt weer vrije uittocht aan Cambodja boycot VN-commissies Rusk en Gromyko spreken met elkaar I mmm - I Een aantal heeft Rome nooit gezien Dolci getuigt tegen de maffia UIDARABISCHE FEDERATIE Op de <^PraatMoel ZATERDAG 2 OKTOBER 1965 Revolutionair Kort nieuws De breuklijn De lange weg Strijd en zege Britse regering wil Rhodesië geen onafhankelijkheid geven Ir GRÜSS GOTT Winter-wonderland Oostenrijk groet U. En roept U voor een heer lijke wintervakantie. Kom genie ten van een majestueuze natuur. Kom bruin worden in een witte bergwereld. Kom skiën en arre- sleeën, schaatsen en curling spe len. Begin met inlichtingen bij Uw reisbureau of bij het T oeristenverkeers-Bureau, Herengracht 437, Amsterdam-C. Tel.: 020-621 88 Propagandareis Tweemaal Loreto Guerrilla's OOSTELIJK f BEIHAN *1 Beihon ol Qosob bpPE PROTEKTORAAT ADEN «sur Hobbon WAHIDI JEMEN HAUëJA|l/; pnqa DATHINA NEDER AULAKI vlf van Men FADHLI AL ITTIHAD LAHEDZJ de titel „Indonesië klaagt aan". Zijn ver oordeling in dat jaar is door velen, ook vooraanstaande Nederlanders in Neder- lands-Indië, destijds scherp veroordeeld. Het was een politiek vonnis. (Van onze buitenlandredactie) De 64-jarige Soekarno lijkt buitenspel te zijn gezet. Hij mag zijn witte paleis het Huis der Vrijheid niet verlaten. Zijn lot is onzeker. De rol die hij wel of niet heeft gespeeld in de revolte van de generaals en het op het toneel verschij nen van de 45 leden tellende Revolutio naire Raad gaat nog schuil achter de fagade van onduidelijke en tegenstrij dige radio-berichten. De waarschijn lijk nabije toekomst zal ons wel Ieren, of het politieke spel van de man die er zo lang in slaagde de naar macht dor stende groeperingen van zijn land in evenwicht te houden voorgoed is uit gespeeld, of niet. Dat spel heeft vele jaren de loop van de Indonesische ge schiedenis bepaald. Het heeft bovendien zijn merkteken gezet op een niet gering stuk wereldgeschiedenis. Vooral voor vele Nederlanders is het altijd bijzonder moeilijk geweest het In donesische staatshoofd onbevangen en objectief te beoordelen. Te veel persoon lijke banden van hen zijn door de door hem met succes gestreden strijd om de volledige onafhankelijkheid van zijn land en zijn volk doorgesneden. Te veel per soonlijk leed heeft de breuk tussen Neder land en Indonesië over duizenden Neder landers gebracht. Het is voor deze vrou wen en mannen moeilijk, zo niet onmo gelijk, een eerlijk antwoord te zoeken op de vraag naar de werkelijke betekenis van Soekarno. Men kan niet ontkennen dat deze Soe karno zoon van de dorpsonderwijzer Soekemi en de Balinese Ida Njoman Rai voor tientallen miljoenen in zijn land de „vader des vaderlands" is. Hij is een Indonesische revolutionair van onverdach te huize. Hij heeft, ook toen hij in Ban doeng als architect was afgestudeerd, steeds geweigerd in Nederlandse dienst te treden. Hij was reeds als kleine jongen nationalist. Hij was een „knappe kop". Hij bezocht de Europese lagere school en daar na de HBS in Soerabaja. Raden Oemar Said Tjokroaminoto betaalde zijn hele studie. Hij werd diens pleegzoon en woon- MIAMI (Reuter) Premier Fidel Cas tro van Cuba heeft vrijdag aangeboden per dag twee vliegtuigen beschikbaar te stellen voor Cubanen die zich bij hun fa milie in de Verenigde Staten willen voe gen. Castro zei in een verklaring voor radio Havanna dat dit zijn antwoord is op de twijfel die Amerikaanse functionaris sen hadden geuit over het aanbod dat hij dinsdagavond heeft gedaan. Castro bood toen aan betere boten beschikbaar te stel en voor degenen die naar de VS vluch ten. Amerikaanse functionarissen meen den dat dit niet ernstig gemeend kon zijn. De zuster van Castro waarschuwde dat dit een val was voor Cubanen die het niet met Castro eens zijn. Castro zei nu dat deze Cubanen vrij vliegtuigpassage naar de VS konden krijgen. NEW YORK (Reuter) Cambodja heeft vrijdag in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties een boycot van de V.N.-commissies aangekondigd en geklaagd dat de organisatie onmachtig is geworden de veiligheid te garanderen van kleine landen. De Cambodjaanse vertegenwoordiger, Sambath, zei daarbij echter dat zijn land geen plannen had de Verenigde Naties de rug toe te keren. Cambodja was enige tijd geleden in een geschil met Zuid-Vietnam gewikkeld naar aanleiding van grens- schendingen die Zuidvietnamese troepen zouden hebben begaan. Sambath zei dat zijn land diep teleur gesteld was te moeten contstateren dat de organisatie, „onze eigen toevlucht", 'n instrument in de handen van bepaalde grote mogendheden was geworden. De af gevaardigden van Cambodja zullen wel de algemene vergadering bijwonen, doch niet deelnemen aan het werk van haar com missies. Cambodja had zich al uit de spe ciale commissie voor kolonialisme terug getrokken. NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dean Rusk, heeft vrijdagavond een gesprek van drie uur gehad met zijn Russische ambtgenoot, Gromyko. Het ge sprek vond plaats op uitnodiging van de Russische minister. Na afloop zei Rusk dat gesproken was over ontwapening en de Europese veilig heid. Over Vietnam en de ontwikkelingen In Indonesië was niet gesproken. Rusk noemde 't onderhoud „een nuttige uitwis seling van standpunten". Het was de tweede ontmoeting die de ministers deze week met elkaar hadden. Dure brief. Een brief van Lee Harvey Os wald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, aan zijn moe der bracht 11.000 op, bijna het dubbe le van wat op dezelfde veiling werd betaald voor de brieven van mevrouw Jacqueline Kennedy aan de acteur Rathbone. Prlesident Soekarno de in diens huis. Misschien heeft dit nau we contact met de radicale Tjokro zijn verdere politieke loopbaan bepaald. Tjo kro was de stuwende kracht van de eer ste politieke vereniging voor Indonesiërs op Java, de Sarekat Islam. Daarnaast bestond nog de Boedi Oetomo het Scho ne Streven waarvan vooral deftige Javanen lid waren. Soekarno stond dus als zeer jonge, ont vankelijke man, aan de wieg van het In donesische politieke réveil. De verhalen over de vernietigende nederlaag van de Russen tegen de Japanners, in 1905 zul len hoop in zijn ziel hebben gewekt. Bij Tjokro thuis ontmoette hij mannen als E. F. E. Douwes Dekker en H. Sneevliet. In 1915 reeds werd hij een actief lid van de politieke jeugdorganisa tie „Jong Java". De overwinning van de communisten in Rusland, in 1917, maakte op hem een diepe indruk. Hij werd architect en weigerde een hem aangeboden aissistentschap in Bandoeng aan de Technisch Hogeschool. Hij had ve le Nederlandse vrienden, maar wenste zich niet te binden aan het koloniale be wind. Dat besluit was beslissend. Het zou zijn verdere loopbaan bepalen. Het zou hem maken tot de architect van de Repu bliek Indonesië. Hij had een lange, harde, bochtige weg betreden. De weg die hem tenslotte mannen als Hatta, de intellectuele Sumatraan, en Shahrir, de kleine beschouwende socialist, zou doen overschaduwen. De weg die hem tot absolute non-coö peratie met de Nederlanders zou brengen. De weg die hem in 1927 maakte tot de stichter van de Partai Nasional Indonesia naar het voorbeeld van Ghandi's Con grespartij. De weg die hem door de gevangenissen van zijn land zou voeren, in 1929 tot 1933 en, in dat zelfde jaar, naar Boven Digoel en in 1936 naar Banda-Neira. Zijn hele nationalistische geloofsbelij denis legde hij in zijn pleitrede van 1929 neer. Die verscheen in boekvorm onder Maart 1942 „bevrijdden" de Japanners Soekarno. Hij was niet enthousiast. Hij vertrouwde de nieuwe heersers niet. Zij maakten geen haast met het stimuleren van een nationalistische Indonesische be weging. In mei 1943 kwam het keerpunt. Japan begreep dat de oorlog niet meer gewonnen kon worden. Het wilde toen in ieder geval de terugkeer van de oude ko loniale macht verhinderen. Tojo, de Ja panse minister-president, reisde naar Ba tavia en installeerde er de Centrale Ad viesraad. Soekarno werd er de voorzitter van. De Japanners misrekenden zich. Soe karno werd nimmer hun gewillig instru ment. Hij gaf vorm aan het verlangen van het Indonesische nationalisme, aan het „Merdeka" van een onafhankelijk en zelfbesturend Indonesië. Het verwijt dat vooral van Nederlandse zijde is gehoord dat Soekarno met de Japanners heeft gecollaboreerd is on rechtvaardig. Het geeft blijk van volslagen onbegrip voor de werkelijke rol die Soe karno heeft gespeeld onder de Japanse overheersing. Soekarno benutte de aan wezigheid van de Japanners om zuiver Indonesische nationalistische doelstellin gen te verwezenlijken. Men kan Soekarno veel verwijten, maar niet dat hij met de vreemde heersers van zijn land Neder landers of Japanners heeft gecollabo reerd. Na de Japanse nederlaag aarzelde Soe karno. Maar de loop der gebeurtenissen drong hem de leiding van het land op. 17 augustus 1945 proclameerden Soekar no en Hatta de Republiek Indonesië. Het heeft vele jaren van harde, meedogenloze strijd gekost om die proclamatie waar te maken. Strijd tegen de Nederlanders en strijd tegen vele binnenlandse rivalen. Soekarno ontpopte zich daarbij als een politicus die op waarlijk meesterlijke wij ze het internationale steekspel speelde. Hij maakte gebruik van de chaotische in ternationale toestand om op het politieke wereldforum de Nederlanders te over spelen. Dat duurde jaren en aan beide zijden vloeide bloed, veel bloed. 27 decem ber 1949 droeg de Nederlandse regering de soevereiniteit in Indonesië over. Vele jaren voerde hij strijd om zijn po sitie binnenslands te consolideren, tegen Hatta, tegen Sjahrir, tegen Thn Malakka, tegen de Daroel Islam. Maar hem volgde het Indonesische volk, omdat hij een schilderachtige figuur was, een boeiend en vurig redenaar, een man die zichzelf door God gezonden achtte. De Republiek draagt zijn stempel, ze ker van 1957 af. Hij brak met de Ver enigde Naties. Hij haalde de banden met Peking-China nauwer aan, hij bepaalde de „Konfrontasi-politiek" tegen Maleisië, hij was Indonesië. Hoe dat land er uit zal zien, als de be roeringen die het nu hebben getroffen er toe zouden leiden dat hij van het politie ke toneel zou zijn verdwenen, kan nie mand zeggen. Zijn dictatoriaal regime had vele kwade kanten. Het is echter zeer de vraag, of een andere Indonesiër erin zou slagen zozeer alle draden van de macht in zijn hand te houden. Als zijn plaats op het politieke toneel van zijn land inderdaad door een ander wordt be zet, zou die wel eens niet tegen de zware rol die hij moet spelen, opgewassen kunnen zijn. Voor Indonesië èn de wereld zou dat rampzalige gevolgen kunnen heb ben. Die wereld heeft aan de brandhaard Vietnam in Zuidoost-Azië reeds meer dan de handen vol. BLACKPOOL (AP) De regering van de Britse premier Wilson, versterkt door dat het partijcongres de regeringspolitiek heeft goedgekeurd, nam vrijdag de crisis in behandeling die veroorzaakt wordt door de definitieve eisen van Rhodesië op on af hankelij kheid. De premier van Rhodesia, Ian Smith, komt maandag met vijf van zijn belang rijkste ministers aan. Verwacht wordt, dat zij twee weken in Engeland zullen blijven. De Britse regering zal proberen Smith ervan te weerhouden eenzijdig de onaf hankelijkheid af te kondigen. Het 64ste congres van de partij werd besloten met een bespreking, waarin geen beslissingen genomen werden over de be lofte uit de verkiezingstijd tot nationali satie van de enorme Britse staalindustrie. Het merendeel van de zich onbehaaglijk voelende afgevaardigden aanvaardde de verzekering van zijn leiders dat, met de zwakke greep die zij op het parlement hebben, zij zich het recht moeten voor behouden te kiezen wat volgens hen het meest geschikte ogenblik is om de staal industrie door de staat te laten overne men. Advertentie VA- (Van onze correspondent) ROME De pausen van de rooms- katholieke kerk zijn tamelijk reislustig geweest. Alleen in de jaren 1870 tot 1960 bleven zij voornamelijk in Rome. In de vroegste middeleeuwen werden kerken, heiligdommen, oude bibliotheken en kloosters bezocht. Paus Johannes XIII, die nu als tegen-paus wordt beschouwd, heeft deelgenomen aan het concilie van Constanz in Zwitserland. Aan het con cilie van Trente, dat 18 jaren in de 16de eeuw heeft geduurd hebben wel drie verschillende pausen deelgenomen. Voorts ging Clemens VII, in 1530 naar Bologna om daar Karei V tot keizer van het Duitse rijk te kronen. Dan zijn er nog de vele reizen waar toe de pausen werden gedwongen. Het kwam vroeger herhaaldelijk voor dat een paus Rome moest ontvluchten, omdat de stad in opstand was gekomen. Tal van pausen hebben Rome zelfs helemaal nooit gezien en zijn hun leven lang ballingen geweest. Adrianus III, die paus was van 884 tot 890, is de eerste paus die buiten Rome stierf en begraven werd. Tachtig jaar later is paus Benedictus V, hoewel Romein van geboorte, zelfs heel ver van huis gestorven, namelijk in de stad Bre men. In de loop van de daaropvolgende eeuwen zijn er heel wat pausen geweest die tot hun dood toe niet eens in Rome konden verschijnen. Ze werden begraven in Napels, Benevento, Orvieto, Veterbo, Pisa, Florence en Perugia. In het begin der 14de eeuw is er een hele rij Franst pausen geweest, die zich in Avignon had den gevestigd. Een zeer bijzonder soort reizen onder nam Pius II. Hij probeerde omstreeks 1460 de christenheid warm te doen lopen voor een nieuwe kruistocht en heeft daar voor heel Italië doorkruist om er propa ganda voor te maken. Maar toen hij zich zou inschepen naar het Heilige Land, is hij in de stad Ancona gestorven. De Franse revolutie liet Rome aller minst ongemoeid en de paus raakte ver wikkeld in de oorlog tegen de Franse re publiek. Rome werd door de Fransen be zet en op 15 februari 1798, precies op de verjaardag van zijn pauskroning, werd paus Pius VI gevankelijk uit Rome weggevoerd en werd zijn macht tijdelijk opgeheven. Hij trok van de ene stad naar de andere en kwam tenslotte in Va lence in Zuid-Frankrijk. 6 weken later is hij in die stad in gevangeschap gestor ven. Zijn opvolger, Pius de 7de, heeft vele reizen gemaakt. Pius IX is de laatste paus geweest die nog een reis heeft ondernomen louter voor zijn genoegen en wel in 1859, toen hij het heiligdom van Loreto bezocht. In 1870 gaat Rome zelf voor de paus ver loren en van die tijd af verscholen de pausen zich in het Vatikaan. Dit heeft bij ons de gedachte doen ontstaan dat de paus in het Vatikaan thuis hoort. Paus Joannes XXIII was de eerste die weer een werkelijke reis maakte: hij ging per trein naar Loreto. Van Paulus VI herinneren wij ons de (eerste) vliegreis naar Palestina en de in zekere zin nog veel opzienbarender reis naar Bombay. Nu gaat hij naar New York om de Verenigde Naties toe te spreken, PALERMO (Reuter) Danilo Dolci, de Italiaan die bekend is geworden door zijn strijd tegen de armoede, in het bijzonder op Sicilië, zal dertien oktober worden ge hoord door de parlementscommissie, die de activiteit van de maffia onderzoekt. Volgens Dolci zou de minister van Buiten landse Handel, Bernardo Mattarella, met de geheime organisatie te maken hebben. Deze heeft al laten weten, dat hij Dolci wegens smaad zal aanklagen. Op de uiterste zuidwest-punt van het Arabische schiereiland ligt de Britse haven Aden. Lange tijd werd het, na Singapore, beschouwd als de belang rijkste schakel in de Britse defensieketen naar Azië. Eind vorige week schoof de regering in Londen de premier van Aden, Abdoel Mackawee, terzijde. De Britse hoge commissaris, sir Richard Tumbull, kreeg alle macht in handen en een van de meest imposante vliegkampschepen van de Royal Navy, de „Eagle", verliet Malta met de opdracht naar Aden op te stomen. In een rede voor het jaarcongres van de Britse Labour-partij zei president Wilson dat de maatregelen „met bezwaard hart" waren genomen, omdat in het gebied van de Rode Zee een „campagne van moord, terreur en opstand aan de gang is, die georganiseerd wordt door buitenlanders." Wilson noemde geen namen. Maar het is geen geheim dat deze guerrillastrijders uit de noordelijke Radfan- bergen steun ontvangen van Nasser, via Jemen. listendochter" van een Zuidarabische grootgrondbezitter is getrouwd zegt: Groot-Brittannië heeft zijn laatste kans gemist in Zuid-Arabië. Er blijft de Britten nog maar één mogelijkheid over: zo snel mogelijk hun biezen te pakken". Dat klinkt bijzonder drei gend. Maar heeft hij voldoende macht om zijn dreigementen ook tot uitvoer te brengen? zullen wij dat in Aden ook doen zoals dat hoort, door middel van onderhan delingen en niet onder dwang van ba zooka's, bommen en kogels van scherpschutters". NLF-leider Abdoella Asnag die overigens net in ongenade is gevallen bij de machthebbers in Cairo, omdat hij met zijn jeugdliefde, een „kapita- De Britse minister-president her haalde deze week de belofte om tegen 1968 de macht over te dragen aan de Zuidarabische Federatie. In augustus liepen besprekingen hierover vast om dat de Zuidarabische nationalisten wil den dat Londen eerst zou afzien van zijn vlootbasis in Aden. De Britse re gering staat hier niet geheel afwijzend tegenover. Men is van plan de basis eenvoudig te verleggen naar een ei landje voor de kust, omdat de tegen woordige installaties toch niet houd baar zouden zijn. Mackawee die eind vorige week als premier van Aden de laan uit werd gestuurd staat bepaald niet als na tionalistische scherpslijper te boek. Maar hij vreest de macht van het Zuidarabische Bevrijdingsfront (de NLF) en weigert er krachtige maatre gelen tegen te nemen. Bovendien wil hij dat aan zijn land onafhankelijkheid wordt verleend via de Verenigde Na ties, waarbij hij nogal onvoorzichtig op een groot aantal Engelse tenen is gaan staan, want, zo kan men in Lon den bitter horen verkondigen, heeft Groot-Brittannië na de wereldoorlog niet het spits afgebeten in het verle nen van onafhankelijkheid. „Maar dan VVWWVVVtfWWVVVVVVWWWVVWWVVVWWVVWWWMVtfWVVWMVWVWWVWVrWVVVMWWWVMMWWinnn Interessant is in dit verband de vi sie van de Amerikaanse journalist John Carlson die onlangs de guerrilla- voerende bedoeïnenstammen in het Radfan-gebergte, het grensgebied tus sen Aden en Jemen, bezocht. Na een gesprek met hen blijkt uit niets dat jij uit nationalistische of vaderlands lievende beweegredenen de Britten het leven zo zuur maken, zo schrijft hij in het Westduitse weekblad „Christ und Welt". Ze vechten uitsluitend omdat ze daarvoor met goud en geweren be taald worden door Nasser. De Engelsen hebben echter een slu- AFRIKA AULAKI SHA'IB \y. v\,y we methode gevonden om Nasser met zijn eigen wapens te bestrijden. Ten einde het noorden van Aden vrij van landmijnen te maken beloofden de Britse autoriteiten aan iedere woestijn bewoner dat zij elke „gevonden" en in geleverde landmijn zouden belonen met een flinke som geld. Er zou niet gevraagd worden hoe men aan zo'n mijn was gekomen. Van alle kanten kwam men naar het „bureau voor gevonden mijnen". Ook landmijnen (van Nasser) die nog niet gelegd waren werden ingeleverd. Voor de woestijnbewoners van het „Bevrij dingsfront" sneed het mes aan twee kanten, want eerst toucheerden zij hun guerrilla-soldij van Nasser en daarna kregen zij van de Britten „statiegeld" voor de landmijnen, waar Egypte zijn kostbare defensiegelden aan had uit gegeven. Het verhaal heeft nog een vervolg: veel van deze mijnen bleken van Britse makelij te zijn ze waren blij ven liggen na de mislukte Suez-actie in 1956 Voor het geld kopen de bedoeïnen onmiddellijk twee Mark- 4 geweren en wat munitie, waarmee ze zich in hun woonsteden een vrouw aanschaffen. Het schijnt dat de koers van de bedoe ïenenvrouwen in het Radfan-gebergte tegenwoordig ook berekend wordt in landmijn-eenheden. Het is duidelijk dat er nog veel zand in de woestijnen zal opwaaien voordat aan de feodale toestanden op vrij wel elk gebied een einde is gemaakt in Zuid-Arabië. De Zuidarabische Fede ratie (vijf keer de oppervlakte van Ne derland met 760.000 inwoners) ontstond in 1959. Ze is samengesteld uit een aan tal sultanaten, emiraten en sjeikdom- men (zie kaart) waar in vele gevallen nog middeleeuwse gezagsverhoudingen gelden. De vroegere kolonisators heb ben er de toestand veelal gelaten zoals hij was. Daarvoor krijgt men nu de re kening gepresenteerd. Genieënkweek Wat zouden we toch beginnen zonder damesbladen? Ja ja, u kunt goed spotten met deze vorm van lektuur die ons vrou wen dompelt in een zalige wereld van suikerzoete en hard glimmende glamoer die weinig te maken heeft met de bitte re en naakte werkelijkheid, maar deson danks herhaal ik: wat begonnen we zon der damesbladen? Het damesblad is immers ons vademe cum op ieder terrein'. We halen er goede manieren uit en lelijke tafelkleedjes; mooie huidjes en monsterlijke breiwer ken. We vernemen hoe de voorgemelde huidjes te verzorgen opdat die kwaje ouwedag er geen vat op zal hebben, en ook hoe de lelijke kleedjes liefdevol te verzorgen met stijfsel en strijkbout. Met het damesblad vermageren we via citroe nen en slappe thee. Met het damesblad vervetten we ook weer op zijn tijd met slagroom en bruine suiker. Het dames blad leert ons omspringen met huishoud geld hoe giet ik van dertig eindjes kaars een mooi nieuw exemplaar voor Kerstmis? maar ook met mannen: ze dénken dat ze kerels zijn, maar wij weten beter! Grote kinderen zijn het allemaal, maar laat hen in die kerel-waan! Dat komt de huiselijke vrede ten goede. Het damesblad zorgt er voor dat het leven één groot feest is, in ieder geval behoort te zijn. Nu heeft het bovendien het terrein der wereld-verbetering aangesneden. Voort aan weten we precies via twee erg knappe en natuurlijk Amerikaanse dok ters hoe we om zo te zeggen in ons eigen nest genieën kunnen kweken zon der kans op mislukking. Iedere baby na melijk, aldus de twee knappe dokters, bergt op de manier van die soldaat met zijn maarschalkstaf een genie in zijn in wendige. Aan mama de taak om dat ge nie uit de bolster te pellen en dat moet ze in de eerste levensmaand van het proefkonijn klaarspelen. Eenvoudig is de methode natuurlijk niet (maar welk be langrijk werk is dat wel?) en aan het einde van die maand zal de mama zelf een zenuwwrak en haar huis een chaos zijn, daar ze nergens anders tijd voor heeft, maar is dat niet alleszins de moeite waard??? Want dan kan men het dames blad met de regels terzijde leggen en verklaren: ziedaar het genie. En dat is nu mijn kind! Als alle moeders nu maar dat blad le zen en die regels opvolgen zal de wereld er allerzonnigst uit gaan zien. En over twintig jaar zal de wereld voorzien zijn van een dikke onderlaag jeugdige ge nieën met daarop dobberend een soort „lost generation" .WIJ! Maar zoals al tijd schuilt er ook bij dit waterdicht sy steem, waarbij de wereld zal geregeerd worden door louter genieën, een naar ad dertje onder het gras. Genieën zijn na melijk niet de gemakkelijkste mensen om mee om te gaan. De historie heeft ons dit droeve feit wel geleerd. Genieën, op welk. gebied ook, zijn geneigd erg ego centrisch te zijn; hun ouders niet voor vol aan te zien; de rest van het mensdom klunzen te vinden. Stel je voor dat je je geniale spruiten zult moeten bijstaan als ze, in IIA beland, de geheimen van het Sanskriet doorvorsen, of in IIIB willen weergeven hoe de snede van een hyper- boloide en een epidendron er uitziet! Maar ach, misschien hoef je ze niet eens bij te staan en kunnen ze je zelfs bij het schrijven van een essay over de geestes toestand van Pausanias bij het betreden van een complexe egypto-romeinse hypo- stiële zaal missen als kiespijn, daar ze zich in genoemde geestestoestand volledig kunnen indenken, compleet met het oe deem-trauma, waaraan genoemde Pausa nias toen leed Het wordt alleen moeilijk als je echt gaat doordenken, iets wat die twee knap pe (Amerikaanse) dokters toch niet ge daan lijken te hebben. Stel je hébt al die genieën. Maar dan? Wie moet er nog riolen leggen? En gasleidingen doorbla zen? En koeken bakken? En vloeren boe nen? En klaarover spelen? En melk rondbrengen? In het kort gezegd: wie moeten er dan in vredesnaam alle gewo ne dingen doen? Je kunt je nog voor stellen dat je als genie voor de klas gaat staan; dat je ongelooflijk ingewikkelde spoorboekjes in elkaar zet; dat je de meest ingewikkelde van alle ingewikkelde schotels componeert. Ja, zelfs dat je een geniale bandiet wordt in de geest van een soort super-James Bond. Maar kunt u zich voorstellen dat een genie gras maait? Of een hondje trimt? Of de krant in de bus gooit? Het lijkt me het veiligst de damesbla den te gaan rantsoeneren opdat niet al teveel mama's van een baby een genie draaien. Anders zitten we straks met de gebakken peren omdat die kweek-genieën ons voor het karretje van de vervelende dingen gaan spannen. Dan worden zij lek ker Kamerlid en mogen WIJ de kamer- banken voor hen afstoffen. Of ZIJ worden oliesjeik en WIJ mogen in het zand krab ben om die olie te vinden. Ze zijn wat begonnen bij die damesbladen! Het hek is van de dam. Het veiligst is misschien om alle nieuwbakken mama's de eerste maand ergens veilig op te bergen, opdat de baby's lekker dom blijven. Daarna kan het immers geen kwaad meer! Sporry Toerisme. Naar schatting 105 miljoen toe risten hebben verleden jaar meer dan tien miljard dollar in het buitenland uitgegeven. Dat deelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling mee. Bosbranden. In verscheidene delen van het Australische Nieuw-Zuid-Wales zijn bosbranden uitgebroken. In het noorden van deze staat, bij Baradine, woedt een brand over een gebied van 74 kilometer lengte. Immigratie. Het Amerikaanse Congres heeft een regeringsvoorstel aanvaard om bij de toelating van buitenlandse immigranten de bestaande regeling af te schaffen, waarbij van elk land jaar lijks een bepaald maximum aantal emi granten werd toegelaten. Vulkaan. Een nieuwe vulkaan op het In donesische eiland Lombok groeit dage lijks en is begonnen met het uitstoten van rook.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3