schutters Bloemenveiling te Beverwijk midden in chrysantenseizoen In Santpoort zijn de nog altijd actief „V.Z.O.S." viert in 1966 vijfenzeventigjarig bestaan Tentoonstelling „Herfsttooi" bij „Johanna's Hof" te Bakkum Bijverwarming LOENDERSLOOT ROND DE LOSPLANK Samen meten „Woord en wederwoord" van Plattelandsvrouwen Ernstige autobotsing in IJmuiden Fa. v. d. Outenaar Raave ZATERDAG 2 OKTOBER 1965 5 stoutenbeek Roemrijke historie Tien geboden AL UW DRUKWERK IS BIJ ONS IN VAKKUNDIGE HANDEN Drukkerij P. W. Nijssen voor de kille avonden Petroleumkachels Butaangaskachels Elektrische kachels 'T JUISTE ADRES Lange Nieuwstraat 433-435 IJmuiden - Telefoon 4654 TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS extra attracties Kort nieuws Groenteprijzen neigen tot dalen op veiling Kennemerland Burgerij in drommen naar het stadhuis Ook een aantal Hoewel het alweer vele jaren geleden is dat het zogenoemde Koning- schietenin Santpoort tot de grote evenementen behoorde en zelfs de omgeving uitliep om dit gezellige dorpsfeest te kunnen meevieren, zijn de boogschutters hier op dit gebied toch altijd nog actief. En wel in voldoende mate om een bloeiende vereniging in stand te houden, waarvan de leden op geregelde tijden met grote animo pijl en boog hanteren. Het is de boogschuttersvereniging Vriendschap Zij Ons Streven", welke 1 november 1891 werd opgericht, zodat de leden zich kunnen opmaken om in 1966 het vijfenzeventig jarig bestaan te vieren. Hiermee kan „V.Z.O.S." zich er dus op beroemen de oudste plaatse lijke vereniging te zijn. Volgens de enthousiaste beoefenaars is het boogschieten een fascinerende sport, welke het voordeel heeft dat hiervoor vrijwel geen leeftijdsgrenzen gelden. Zo is het jongste lid van „V.Z.O.S." thans vijftien en het oudste zeventig jaar. Ook bevinden zich hieronder vier dames. voor al uw loodgieterswerfc aanleg en verkoop van sanitair llMWdarsstraat 91-93 IJmukfe» (QJ [telefoon er zijn zóveel aparte geschenken in de WONINGINRICHTING BEVERWIJK VAN DE PIJL EN BOOG uit de mid deleeuwen en de rimboe is dan ook wei nig meer overgebleven en dit eenmaal zo geduchte wapen behoort reeds lang tot de museumstukken. De houten boog is geheel verdrongen door soepele constructies uit Zweeds staal, meestal van Amerikaans fabrikaat en de daarbij behorende pijlen worden nu van aluminium of glasfiber vervaardigd. Voor de luxe uitvoering dient ongeveer vijfhonderd gulden te worden betaald, maar deze prijs behoeft geen en kele gegadigde te weerhouden, want met een weinig geluk kan men zich reeds voor luttele twee rijksdaalders een twee dehands combinatie verwerven, waar even goed de roos mee kan worden ge raakt dan met de kostbare uitrusting. „V.Z.O.S." bezit een aan roem rijk ver leden en de vereniging is dan ook zelfs eenmaal landskampioen geweest. Vandaar dat de Santpoortse schutters ook in Bra bant de bakermat van deze sport als gevreesde tegenstanders worden be schouwd en men hier bij hun komst niet sprak van „V.Z.O.S.", doch van „S.O.S." Geen wonder overigens, want het archief vermeldt de namen van talrijke schutters- koningen, waarvan de inmiddels overle den heer Chr. Smit het zelfs eenmaal tot keizer wist te brengen. Helaas is er van de vele honderden, aldus bij elkaar ge schoten prijzen nog slechts weinig over, want tijdens de bezetting werden ook pijl en boog door de Duitsers als wapens be schouwd en bij het in beslag nemen daar van namen zij met de van hen bekende „Gründlichkeit" ook de bekers en medail les maar mee. NA DE OORLOG moest de wederop bouw van „V.Z.O.S." dus weer met ener gie ter hand worden genomen en deze taak was de leden wel toevertrouwd. Dank zij de welwillende medewerking van het Velsense gemeentebestuur hebben de leden, via de Velsense Sportstichting reeds geruime tijd de beschikking over een eigen schietbaan, welke aan de Hoofd straat in Santpoort is gelegen. Hier ko men de schutters op geregelde tijden bij een, om te trachten met een zo vast mo gelijke hand en een geoefend oog de roos te treffen. De huidige voorzitter, de heer C. Roskam, uiteraard een enthousiast be oefenaar van deze sport, verzekerde ons dat een adspirant-schutter die nog nim mer pijl en boog hanteerde, na drie maan den wekelijks een uur te hebben ge oefend, al redelijke resultaten kan berei ken. Vanzelfsprekend is het daarbij al leen aan hen met een zekere aanleg voor behouden het in deze sport tot „koning" te brengen. Maar ook zonder deze aspira ties moet het een even aantrekkelijke als fascinerende bezigheid zijn. VOOR HET EIGEN MAKEN van een goede stijl geldt een tiental voorschriften, dat bij het hanteren van pijl en boog nauwkeurig in acht dient te worden geno men. Het eerste hiervan luidt: „Ik plaats mijn voeten steeds op precies dezelfde plaats," waarbij de resterende negen stuk voor stuk de volgende posities behande len. Zoals de manipulaties met vizier, pees en pijlen, met als uiteindelijk doel de roos te raken van de op het „blazoen" bevestigde schietschijf. HET BESTUUR is bijzonder gelukkig met en trots op het bezit van de eigen schietbaan in Santpoort, ofschoon men toch ook weer niet helemaal voldaan is. Al vele jaren wordt een overdekte baan als ideaal beschouwd en nu ziet het er eindelijk naar uit dat hier niet lang meer van een utopie sprake zal zijn. Het be stuur meent namelijk gegronde redenen te hebben om te mogen aannemen, dat de ze binnen afzienbare tijd in gebruik kan worden genomen. Voorts is het huidige le dental nog voor uitbreiding vatbaar, zodat de vereniging gaarna voor nieuwe leden wordt opengesteld. Ook jongeren zijn van harte welkom. Dat zij nog nimmer pijl en boog hebben gehanteerd behoeft geen enkel bezwaar te zijn, want de grondbe- Voorzitter C. Roskam concentreert zich voor een „schot in de roos" ginselen van deze aantrekkelijke sport zul len hun wel door de geoefende leden wor den bijgebracht. Ook verleent het bestuur eventueel zijn bemiddeling bij de aanschaf van het benodigde materieel. Voor verde re inlichtingen kan men zich eventueel vervoegen bij de voorzitter van V.Z.O.S., de heer C. Roskam, Brederodelaan 57, Bloemendaal-Noord. Men zit aan de bloemenveiling te Be verwijk nu midden in het chrysanten' seizoen. Dagelijks komen grote partijen van deze najaars bloemen aan de veiling. Zo passeerden vrijdag maar liefst 9945 bossen chrysanten de veilingklok en er Advertentie VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NUKO" OOSTERDUINWEG 31, IJMUIDEN TELEFOON 2029 De drukker die er tevens woont, ook 's avonds geopend werden ook nog 11740 stuks grote chry santen aangevoerd. De handel verliep niet slecht, maar de chrysanten waar iets aan mankeerde kwamen niet hoog in prijs en bleven veelal onder de 40 cent per bos. Voor een goede bos troschrysan- ten werd tot ruim een gulden betaald. De grootbloemige chrysanten brachten het tot 35 cent per stuk. Er waren ook nog heel wat anjers waarvoor vooral vrijdag de markt sterk opliep, namelijk tot tussen de 12 en 23 cent per stuk. Er was een aanbod van 30475 stuks anjers. Rozen (21210 stuks), konden vlot verkocht verkocht worden voor een prijs tussen 8 en 34 cent per stuk. De aanvoer van Nerine gaat iets gro ter worden met tot nog toe gunstige prij zen. Er komen nog regelmatig enige par tijen lelies aan de veiling die tot een gul den per stuk noteerden. In totaal werden er vrijdag 70.219 stuks bloemen geveild en 20.147 bossen bloemen. Naast de chry santen waren het de fresia's die in aan tal bossen bovenaan stonden. De aanvoer beliep 7964 bosjes fresia's, die van 25 tot 65 cent per bosje noteerden. Bij de potplanten voerden de potchry- santjes verreweg de boventoon. De aan voer overtreft de vraag in belangrijke mate. Advertentie Advertentie meer noodzakelijk zijn om rond de 50 te betalen voor een kist makreel. Het zou namelijk te betreuren zijn indien de ho ge prijs het publiek zou afschrikken ge rookte makreel te eten. Veel schelvis Door de overstelpende aanvoer van schelvis wordt hiervan veel opgenomen door de visverwerkende industrie. Er zijn ook diverse ladingen naar de Scan dinavische landen gegaan. De handel heeft te kust en te keur schelvis kunnen kopen. Dat was niet altijd zo met de wijting. Verschillende dagen moest nog tot 25 be taald worden voor een kist met goede kwaliteit. De eerste drie dagen van de week wa ren er in IJmuiden mooie partijen stij ve kabeljauw aan de markt. Ze werden in hoofdzaak opgekocht door exporteurs naar België tegen een prijs van rond de 100 voor de regels grote kabeljauw en 50 voor de regels kleine. Met de aanvoer van gullen was het niet ruim gesteld. De grote gullen varieerden van 50 tot 40, de middelgullen van 40 tot 30 en de kleine schommelden in prijs van 25 tot 15. Platvis was er deze week zeker weer tekort. Grove schol werd maar heel wei nig aangevoerd. De exporteurs van deze vis op Engeland kunnen bij de huidige prijsvorming maar zeer moeilijk handel drijven. Kleine schol werd gretig gekocht. De handelaren die deze kleine schol laten fileren en de binnenlandse markt hadden er zoveel vraag naar dat de prijs op de afslag de gehele week rond de 40 lag. De aanvoer van ongeveer 80.000 kg. tong was niet toereikend voor een norma le handel. Temeer omdat het grootst» deel hiervan uit kleine soorten bestond. De IJm-82 „Rotterdam" die in de noor delijke Noordzee 1400 kisten vis kon van gen, waarvan 1000 kisten koolvis, kreeg van de rederij opdracht de lading te ver kopen op de woensdagmarkt te Bremer haven. Van dezelfde rederij was vrijdag aan de markt de IJm-28 „Amsterdam" met hoofdzakelijk roodbaars, gevangen in de wateren rond IJsland. Te IJmuiden stond men aanvankelijk wat sceptisch tegenover het lossen van een paar honderd kleine kistjes. Die tijd is nu wel voorbij. Wanneer er een gun stig tij water in de haven staat zien de vislossers kans om 350 tot 400 van de ze kistjes in een uur te lossen. Per twee tegelijk komen ze uit het ruim, waarna ze op daarvoor bestemde sleperskarretjes naar de verkoopplaats worden gereden. Op de foto ziet u twee pakkers klaar staan om daar de kistjes op kavels van vijftig stuks te stapelen. Advertentie DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200 - 6285 Tussen de gemeenten Heemskerk, Be verwijk en Velsen is thans overleg gaan de om tot de oprichting te komen van een organisatie die nu reeds begint met de meting van het vuil in de lucht. Men is van oordeel dat dagelijks metingen ver richt moeten worden om een juist gemid delde van de verontreiniging vast te stel len. Ook tijdens de ongunstige dagen (met zwakke oostelijke wind) moet er ge meten worden. Het veerstel om deze or ganisatie op te richten zal zeer binnenkort aan de drie gemeenteraden van de betrok ken gemeenten worden aangeboden. zonderlij ke ruimte worden korte lezingen (verlucht met kleurendia's) gehouden over het Noordhollands Duinreservaat. In een grote tent wordt een duindiora ma gecreëerd. Dat zal een nabootsing zijn van een stukje van het Noordhol lands Duinreservaat, waarin de meest voorkomende planten en dieren zullen worden ondergebracht. Voorts zal de mogelijkheid bestaan in de onmiddellijke omgeving van het thee huis „Johanna's Hof" duinwandelingen te maken. Communisme. Een Peruaanse parlemen taire commissie, ingesteld om een on derzoek in te stellen aan het doordrin gen van het communisme in Peru, heeft in een rapport verklaard dat er een in ternationaal communistisch plan be staat om Peru en andere Latijnsameri- kaanse landen onder communistische overheersing te brengen. Atmosfeer. Sterrenkundigen van het ob servatorium van Poelkowo bij Lenin grad hebben op 't spectrum van de gro te manen van Jupiter lijnen ontdekt die op de aanwezigheid van een atmosfeer duiden. Deze lijnen verschijnen in 't al gemeen wanneer het zonlicht door een atmosfeer wordt geabsorbeerd. Hormoon. Een Zweedse die vorig jaar na een hormoonbehandeling een doodgebo ren zevenling kreeg, heeft na een twee de hormoonbehandeling het leven ge schonken aan een gezonde zoon. Pro fessor Gemzell, die haar behandelde, zei dat in Zweden door zijn methode honderd kinderen zijn geboren, waar van de moeders tevoren onvruchtbaar werden beschouwd. De plaatselijke afdeling van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen heeft in Beverwijk een der provinciale cursussen georganiseerd onder het motto „Woord en Wederwoord". De cursus die daar gehouden werd en waarvoor vrij dagmiddag de laatste bijeenkomst was, werd bezocht door dames uit Beverwijk, Assendelft en Akersloot. De cursus „Woord en wederwoord",', werd geleid door de agrarisch-sociale voorlichtster van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen voor Noord- en Zuid-Holland, mej. C. A. van Zoelen uit Den Haag. Er is naar gestreefd de da mes meer inzicht te geven in diverse problemen, op het vrijer kunnen spreken en het leiden van bijeenkom sten. Deze cursus is in de bloemenveiling het Centrum gegeven. Doordat de groei van de tuinbouwpro- dukten nog door niets belemmerd wordt, zijn de aanvoeren aan de veiling Kenne- merland voor de tijd van het jaar nog vrij groot. In het algemeen was de groente nog prijzig maar er is een ten dens waar te nemen waarbij een prijsda ling van verschillende produkten merk baar is, al dient gezegd te worden dat de kwaliteit ook iets minder gaat wor den. Maar dat is zeker nog niet het geval met de andijvie, waarvan de prijzen toch terug liepen tot 8-20 cent per kilo. Ook de sla daalde in prijs en varieerde van 4 tot 22 cent. Spinazie onderging zelfs een gro te prijsdaling. Lange tijd lag de hoogste notering om en nabij de gulden per kilo, maar vrijdag zag men 38 cent als hoog ste kilo prijs. Daarentegen ging de bloem kool in prijs omhoog. Hiervoor werd tot 85 cent per stuk betaald. Bij de bonen gaat men al weer zachtjes aan op de kasbonen overschakelen. Zo wel voor de sperciebonen als voor de snijbonen lagen die uit de kas tegen de twee gulden per kilo. De restanten van de bonen van de koude grond noteerden van 70 tot 170 cent per kilo. De prijs van de pronkbonen lag tussen de 25 en 85 cent per kilo. Ook hiervan neemt de aanvoer nu snel af. Tomaten werden nog steeds rijkelijk aan de markt gebracht, met prijzen die tussen de 30 en 62 cent per kilo lagen. De export was nog steeds een grote afnemer. Zowel bij de bos- als de waspeen varieerden de prij zen van 15 tot 36 cent per kilo en per bos. In de koolsector zijn de prijzen nog vrij goed te noemen. Men betaalde voor de rodekool tussen de 13 en 22 cent per kilo, de groene kool noteerde van 28 tot 35 cent per kilo. De uien werden duurder en kwamen op 28 cent per kilo. Er zijn nog maar wei nig spruiten. Die werden aangevoerd zijn voor 1,45 per kilo verkocht. Aard beien varieerden van 40 tot 75 cent per doosje. De spanvissers, die vorige week in deze rubriek werden genoemd als vermoedelij ke deelnemers aan de haringvisserij, heb ben de IJmuider handel niet lang in het ongewisse gelaten. Reeds woensdag kwa men acht spannen aan de markt met la dingen, die varieerden van 300 tot 600 kis ten. Uit- en thuisreis meegerekend was deze haring in slechts drie etmalen ge vangen. Sterk verslechterende weersom standigheden maakten dinsdagavond een einde aan de visserij van deze scheepjes. Zelfs de grote trawlers moesten toen hun netten op de pennen houden vanwege het weer. Woensdagavond zijn de spanvissers weer naar zee vertrokken en vrijdagmor gen waren ze weer terug. Toen echter met als beste vangst slechts ruim twee honderd kisten. Meegelopen was het die keer dus niet, hetgeen evenmin het geval was voor de grote trawlers. Grote scho len haring zijn deze week niet waargeno men. De hektrawler KW 15 „Rijnmond I" is met nog enkele andere schepen ruim 150 mijl naar het noorden gaan versto men om te proberen op ongeveer 56 a 57 graden N.B. een betere vangplaats te vin den. Deze poging is mislukt want donder dagavond meldde schipper K. van der Plas aan zijn rederij dat men weer 150 mijl in zuidelijke richting koerste. Een enkele trawler maakte toch nog een dag vangst van een 100 kantjes in de omge ving van de Silverpit. Dat was aantrek kelijker dan op 57 graden N.B., want daar was helemaal geen haring te van gen. Vrijdagmorgen hebben van IJmuiden uit de VL. 73 „Elly" en de VL. 90 „Ca roline" dan ook koers gezet naar de Ier se Zee in de hoop daar haring of ma kreel te kunnen vangen. Voldoende haring Ondanks klachten over slechte vangsten is er voor de handel toch geen tekort aan haring geweest. Er zijn deze week te IJmuiden ruim 15.000 halkisten en 7000 kleine kistjes haring aan de markt geko men. Er moesten ook nu weer diverse schepen in nalossing gelost worden. Don derdagmorgen omstreeks acht uur kwa men na elkaar nog binnen de VL. 34, VL. 153 en de VL. 121. De lossing begon met een. Om twaalf uur was de lading er uit en konden de schepen worden overge haald naar de zuidzijde om te worden uit gerust voor de volgende reis. De haring is ook deze week weer voor pracht prij zen van de hand gegaan. Het merendeel werd verkocht tussen de 25 en 20 met voor een enkele partij zelfs een top tot 30,20. De grootste afnemers waren wederom de exporteurs naar Duitsland, België en Frankrijk. Rokerijen en conservenfa- brieken moesten hun inkopen naar hen richten. De rokerijen waren wel toonaan gevend voor wat betreft de aanvoer van makrelen. Het wordt voor de rokerijen inmiddels hoog tijd dat er weer een bun- kervoorraad wordt aangelegd in de koel huizen. Misschien zal het dan niet direct Om daarna met penningmeester J. Schreyers de resultaten te bekijken Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAESZENSTR. 1 DAG en NAGHT Op de hoek OranjestraatKanaalstraat in IJmuiden heeft zich gistermiddag een ernstige autobotsing voorgedaan. Bij de ze botsing is een zeeloods uit Haarlem gewond geraakt. Hij liep een hersen schudding, gekneusde ribben en vermoe delijk een grbroken onderbeen op. De botsing ontstond toen een inwoner van Urk met de door hem bestuurde auto geen voorrang verleende aan de wagen waarin de zeeloods zat. De loods is over gebracht naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden en daar opgenomen. Zijn auto werd bij de botsing zeer zwaar bescha digd. Nu het bezoek van het Velsens kader ten einde is, kreeg gisteravond voor de eerste keer ook de burgerij gelegenheid het nieuwe stadhuis te bezichtigen. De ge meente is in wijken verdeeld voor dit bezoek, dat duurt tot en met 8 oktober. Een telling heeft uitgewezen, dat alleen al gisteravond tussen de 1500 en 2000 in woners van de gemeente Velsen op be zoek zijn geweest. De gelegenheid tot bezoek staat iedere avond (behalve zondag) ODen tussen half acht en tien uur. Van 8 tot en met 11 oktober organi seert het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland nu voor de dertiende keer een tentoonstelling van al hetgeen het Noordhollands Duinreservaat in dit jaargetijde biedt. De belangstelling voor de met veel zorg samengestelde exposi tie is in voorgaande jaren steeds bijzon der groot geweest. Verwacht wordt dat men er nu weer in zal slagen een zeer gevarieerde collectie van paddestoelen en herfstvruchten op in structieve en overzichtelijke wijze tentoon te stellen. De juiste tenaamstelling zal worden verzorgd door deskundigen op dat gebied, onder wie de heren G. D. Swamenburg de Veye uit Alkmaar en J. Daams uit Oud-Loosdrecht. Vrijdag middag 8 oktober wordt de tentoonstel ling officieel geopend. Er zullen aan deze expositie, die wordt ingericht nabij het theehuis „Johanna's Hof' aan de Zeeweg te Bakkum, ook ex tra attracties verbonden zijn. In een af- Advertentie sunart de kunst- nijverheids- afdeling van

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5