Catastrofe dreigt in Europa door vervuiling van rivieren HÈaranka Meubelen Vele schokkende feiten in studie Raad van Europa Boswachter Reinders mag in „De Kievit" blijven wonen enmesj De verkeerschaos in de stad dwingt tot maatregelen VAUXHALL VIVA NIEUWS IN HET KORT wiel Snelle coupé uit Duitsland WAT IS VISCOSITEIT? „Het publiek wordt collecte-moe" Moeilijkheden in Vlodrop opgelost Nieuwe borden Europa in ZATERDAG 2 OKTOBER 1965 We zoeken een aardig meisje Handvest Mr. A. Korthals Altes: beleg in Prof. dr. J. Mulder overleden N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning AuL oliestoof Op zoek naar een oplossing OPLOSSING HEFFING STOPVERBOD INHAALVERBOD AL LÉÉN VOOR VRACHT AUTO'S EINDE VAN EEN INHAAL VERBOD 10 STRAATSBURG De verontreiniging van het water in de Europese rivieren begint rampzalige afmetingen aan te nemen. Alleen een internationale actie kan een catastrofe nog voorkomen. Schokkende feiten over die watervervuiling zijn aan het licht gekomen in een rapport dat een speciale commissie van de Raad van Europa heeft uitgebracht. „De Rijn is een internationaal riool. Het zwemmen in deze rivier zou men moeten verbieden, omdat de gezondheid van de zwemmers groot gevaar loopt. De Seine is, nadat de rivier Parijs is voorbijgestroomd, een ziekteverwekker van de eerste orde. Elke kubieke centimeter water ervan bevat dan anderhalf miljoen gevaarlijke bacteriën. De veront reiniging van het meer van Zurich is zó ontstellend dat elk plantaardig en dierlijk leven erin is vernietigd. Dat deelde de voorzitter van de studiecommissie, de Belg Housiaux, donderdag mee op een persconferentie. Hij stak niet onder stoelen of banken dat de Europese parlementariërs zo schrokken van de in de studie genoemde feiten dat zij meteen begonnen zijn met het maken van plannen voor een Europese krachtsinspanning om te redden wat nog te red den valt. „De mensheid heeft water gebruikt, als of het niet op kon," aldus Housiaux, „maar slechts een fractie van een per cent van al het water ter wereld is ge schikt voor menselijke consumptie, land bouw en industrie. De rest is zout 98 percent of in bevroren toestand, bijna twee percent. Het wordt nu al moeilijk om in de waterbehoefte van de mensen te voorzien, en dat terwijl men nu reeds weet dat over twintig jaar zeker twee- Advertentie dat past in de goede harmonie die bij ons heerst. Zij moet kunnèn typen en lichte admi nistratieve werkzaamheden kunnen verrichten. Daarnaast moet ze enigszins huis houdelijk zijn aangelegd. Werkzaam heden als koffie zetten, afwassen en stof afnemen, zullen ook haar taak zijn. Ze heeft een vijfdaagse werk week; 's maandags is haar vrije dag. Haar leeftijd kan variëren tussen 16 en 20 jaar- Zwaar werk krijgt ze niet te doen, wel erg afwisselend, bij ^NEGANG 39 - HAARLEM - TEL. 1634C Aanbiedingen dagelijks aan de zaak, persoonlijk, schriftelijk of telefonisch. Vraagt u even naar de heer Van Maarseveen maal zoveel drinkwater nodig zal zijn als nu en voor het einde van deze eeuw drie maal zoveel." In het rapport wordt gepleit voor een Europees waterhandvest met nationale en internationale regels om te verzekeren dat water na gebruik zodanig gezuiverd naar meren en rivieren wordt afgevoerd, dat het natuurlijke reinigingsproces niet ver stoord wordt. Nationaal zouden organen de verontrei niging moeten controleren. Het spuien van afval en verontreinigd water zou gebonden moeten worden aan een vergunningenstel sel. De voorschriften moeten streng wor den toegepast en overtredingen dienen zwaar te worden gestraft. Internationaal zou het handvest ervoor moeten zorgen dat landen die aan dezelf de meren grenzen of die door dezelfde ri vieren worden doorsneden, overeenkom sten sluiten om de reinheid van hèt wa ter te verzekeren. „Water is een algemeen goed," aldus Housiaux. „Iedereen heeft er recht op. Sommige landen verkeren toevallig in een bevoorrechte positie doordat rivieren over hun grondgebied lopen. Maar dit vergroot alleen maar hun verantwoordelijkheid, Duitse industrieën maakten er natuurlijk bezwaar tegen als zij kostbare reinigings installaties moeten bouwen en hun Fran se concurrenten ongestraft hun vuil in de Rijn kunnen lozen. Maar dit toont alleen maar aan, dat internationale actie nodig is. Geen enkel land kan dit probleem al leen aan." „Dat is dan ook de leus van zijn rap port, evenals de aanmaning om op te schieten met internationale acties en de schets voor een Europees waterhandvest spoedig om te zetten in een bindende con ventie: de tijd dringt. Housiaux gaat volgende week naar Ge- nève, waar deze pioblematiek aan de orde zal komen op een conferentie van de V.N.-organisatie voor economische samen werking in Europa, dus in aanwezigheid van Oosteuropese landen. Hij wil na mens het parlement van de Raad van Europa proberen de denkbeelden die in Straatsburg ontwikkeld worden ingang te doen vinden. „Want water kent geen gren zen, ook niet tussen Oost en West." „Het publiek is tegenwoordig niet min der vrijgevig of medevoelend dan het vroeger was, maar het wil zijn medele ven op een andere wijze gehonoreerd zien." Dit zei mr. A. P. Korthals Altes, burgemeester van Zeist, in Utrecht tij dens de herdenking van het 40-jarig be staan van het „Centraal Archief en In lichtingenbureau inzake het Inzamelings wezen." De heer Korthals Altes sprak van een zekere „collectemoeheid", die men de laatste jaren constateert. Deze collecte moeheid vindt naar zijn mening voor een groot deel in de kentering van de maat schappij haar oorsprong en daarom vond hij dit verschijnsel niet ongezond. Het publiek is zeker nog bereid voor sterk in het oog vallende noden buiten het nor male patroon van de dagelijkse zorgen bijdragen te vragen en te geven, maar volgens mr. Korthals Altes moeten dit dan ook duidelijke uitzonderingen zijn. Verschillende collecten zullen naar zijn oordeel binnenkort van het collectenplan moeten verdwijnen. De tegenzin tegen be paalde collecten houdt zeker geen minder grote bereidheid tot geven in, maar in zeer veel gevallen is het geven van geld niet meer de vorm van hulp waaraan de samenleving in de eerste plaats behoefte heeft. Belangrijker is het z.i. het zichzelf inzetten voor de noden van de medemens. In dit verband noemde hij de grote be hoefte die er bestaat aan verpleegsters en verplegers, aan gezinsverzorgsters, aan kinderverzorgsters en bejaardenhulpen. Daar kan men zich niet met een finan ciële gave van af maken. De gift wordt in zo'n geval een fooi als men niet be reid is zichzelf op de een of andere wij ze in te zetten, aldus de heer Korthals Altes. De totale opbrengst van collecten in 1961 en 1962 waarmee het Centraal Ar chief had te maken, wordt respectievelijk getaxeerd op 110 miljoen en 130 mil joen. De 62-jarige boswachter Theo Reinders uit Vlodrop zal met zijn gezin in de nog nieuwe boswachterswoning „De Kievit" mogen blijven wonen. Ook zal Theo Rein ders een nieuw dienstverband als onbe zoldigd ambtenaar van de rijkspolitie worden aangeboden. Maanden geleden pakten donkere wol ken zich samefri boven het gezin van de boswachter. 28 jaar lang had hij als een middeleeuwse horige zijn heer, baron M. J. Ghislain Gilles de Elichy gediend. Toen na het overlijden van de baron en de baronnesse negen Belgische adellijke erfgenamen het uitgebreide familiebezit in de Middenlimburgse Roerstreek moesten verdelen wensten zij Theo Reinders niet meer als boswachter te handhaven. Ook eisten zij dat de boswachter de woning, die de oude baron enige jaren geleden uit dankbaarheid voor trouwe dienst voor de boswachter had laten bouwen, zou ont- ruimn. Ook de zoon van boswachter Rein ders, die al jaren als bosarbeider bij de adellijke familie dienst deed, werd ont slagen. Pijnlijk was het voor boswachter Rein ders te ervaren dat de maatregelen tegen hem een gevolg waren van intriges van de assistent van rentmeester Paul van Cruchten uit Roermond. Deze was tevens pachter van de jacht op de uitgestrekte eigendommen van de baronnen. De bos wachter had zich de woede van deze pach ter op de hals gehaald doordat hij het als zijn plicht had beschouwd zijn principalen ervan in kennis te stellen dat een andere kandidaat voor de jachtrechten het tien voudige van de huidige pachtsom had geboden. Het aangezegde ontslag ging niet door omdat de directeur van het Arbeidsbu reau te Roermond zich in een uitvoerig schrijven tegen de gang van zaken ver zette. De Belgische graven en baronnen kregen van hem medegedeeld welke voor schriften hier te lande bij het beëindigen van een dienst in acht moesten worden genomen. Bovendien waren de Belgische edelen nogal geschrokken van de publici teit die het geval in de Nederlandse en Belgische dagbladen verwierf. Graaf de Loos Corswarem uit Brussel begon zich kort daarna het lot van de bos wachter aan te trekken. Er ontstond een fikse ruzie binnen de familie. Een van de erfgenamen heeft onlangs losgelaten dat die ruzie op een justitioneel gevecht zal uitdraaien. Geen der Belgische edelen heetf het nog gewaagd een officiële ont slagaanvrage bij het Arbeidsbureau in Roermond in te dienen. Ook is de bos wachter daarna niet meer met uitzetting bedreigd. Moeilijkheden met de betaling van het loon die zich in de maanden juni en juji voordeden, werden opgelost nadat rent meester H. Hendriks uit Heythuysen het beheer van de eigendommen had overge^ nomen. De laatste schaduw van de don kere wolk is voor de boswachter nu ook weggenomen. Graaf de Loos Corswarem heeft bij een bezoek aan zijn eigendom men in Limburg enige weken geleden het voorgeschreven verzoek ondertekend, waardoor Th. Reinders zij het als on bezoldigd ambtenaar in de gelederen van het corps der rijkspolitie zal terug keren. s Advertentie helpen direct tegen brandend maagzuur Advertentie NV. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617. Den Haag EXAMENS Amsterdam (Gem. Un.). Met lof is ge slaagd voor het doctoraal examen soc. we tenschappen E. van Praag (Amsterdam). Groningen Bevorderd tot arts mej. H. J. Dijkhuis, Winschoten. Doctoraal rechts geleerdheid E. Wilmink, Zuidwolde, Gr., idem (fiscaal-juridische richting) A. J. Woelders, Leeuwarden. Doctoraal godge leerdheid J. Kamerling, Groningen. Docto- roal Frans J. P. Menting, Haren, Gr. Doc toraal geneeskunde mej. P. L. Snel, Har- denberg en P. van Hasselt, Wierden, A. Ruud, Noorwegen, K. C. J. Duffhaus, Hel mond, mej. Hageman, Apeldoorn, B. Oese- burg. Hoogkerk, J. F. Pik, Veendam. Doc toraal biologie mej. K. J. Hartmans, Lippenhuizen en de heren J. H. Neuteboom, Veendam, A. J. A. Prins, Haren, Gr., (cum laude), W. N. Konings, Maastricht (cum lande). Doctoraal scheikunde J. Heeres, Nw Pekela, M. L. Wiersum, Beilen en A. J. Sein, Groningen, P. Richters, Appingedam R. J. Mulder, Gieten, J. A. van Zorge, Vorden, R. de Jonge, Groningen. Doctoraal natuurkunde B. C. van Zorge, Vorden. Amsterdam (Gem. Un.). Kandidaats psychologie (cum laude) G. Mulder, Drie huis. Promoties aan universiteit van Amsterdam. Amsterdam (Gem. Un.). Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde de heer S. A. de Lange (Rotterdam) op een proefschrift getiteld „Operatieve behande ling van progressieve hydrocephalus, door middel van ventrico-cardiale drainage, met gebruikmaking van het Spitz-Holter- klepsysteem". romotor was prof. dr. A. Biemond. A. F. L. Golterman (Amsterdam) promoveerde op een proefschrift getiteld „Letsels van het enkelgewricht." diens pro motor was prof. dr. A. Kummer. Wageningen Tropische landhuishoud kunde kandidaats D. Quik (Haarlem). Be rn tingsleer kandidaats: W. van Vuure (Driehuis Velsen). Propedeutisch examen: mej. M. E. de Groot (Overveen), mej. M. C. Heidinga (Haarlem), E. M. Ridder van Rappard (Haarlem), F. W. Sa vrij Droste (Vogelenzang). Op 64-jarige leeftijd is in het acade misch ziekenhuis te Leiden overleden prof. dr. J. Mulder, sinds 1946 hoogleraar in de inwendige geneeskunde aan de Leidse uni versiteit. Prof. Mulder heeft grote be kendheid verworven door zijn baanbre kend werk op het gebied van het influen- za-onderzoek en het virus-onderzoek. Na zijn studie in Leiden was hij enige tijd in Indonesië werkzaam. Daarna werd hij assistent voor inwendige geneeskunde aan het academisch ziekenhuis in Gronin gen. In 1937 promoveerde hij cum laude in Groningen. Advertentie Tel. 02500 - 60002. 57290 en 57833 VVW\AAA/\AAA^W\AAAAAAAAAAAI%AA#WIAAAAA«WWWVWW»#WIII«IA#WlfWIA/WIAA>lfinAIIIWWIIW«/«AAIIAfllW«AAAA#WVVWIfW«AA«WWWW%AAAA#WWWWW«AAAAA#W««WWWWWWWiAIWWWWWiAA#W«#«AMIWMW%Mi Ondanks de schade die de langdurige bouw van de Rotterdamse metro aan winkelstand en horeca heeft toe gebracht, staat het onomstotelijk vast dat deze stad met de verwezenlijking van dit soort personenvervoer de radi cale oplossing van de chaos in het huidige stadsverkeer dicht heeft benaderd. Na de opening van de metro (voor lopig nog in 1967) zal er een verschuiving in het vervoer- patroon optreden. De bovengrondse vervoerdiensten zul len naar verwachting sterk worden ontlast, automo bilisten zullen hun wagen aan de rand van de stad kun nen parkeren en verder reizen per gemeentelijk vervoerbedrijf, de opstoppingen in het verkeer noord-zuid, waarbij de barrière van de Nieuwe Maas moet worden genomen, zullen grotendeels tot het verleden behoren. Rotterdam is wat dit betreft dus een gelukkige stad, maar welke maatregelen staan nu de andere steden ten dienste die nog niet aan de bouw van een ondergronds vervoernet toe zijn? Gezien de radicale oplossing van de Maasstad, kunnen de maatregelen die deze steden hebben genomen, niet anders dan als noodmaatregelen worden omschreven. Hun uitwerking zal immers altijd achter blijven bij het resultaat dat de Maasstedelingen over en kele jaren hopen te boeken. Als voorbeeld Amsterdam, met de nauwe binnenstad, de grachten en het hopeloze gebrek aan parkeerruimte. Afsluiten van de binnenstad voor langparkeerders, het inrichten van parkeerruimten langs de stadsrand en de verplaatsing van het vervoer- centrum zullen slechts tijdelijk en dan nog in beperkte mate enige bewegingsvrijheid geven. De originele op lossing van vervoer per rondvaartboot is weinig praktisch en van weinig nut gebleken. Amsterdam ontbeert een metro en een man als Hauss- mann die in de vorige eeuw Parijs openbrak: een oplos sing die zeker tientallen vrienden van oud-Amsterdam in het geweer zal brengen. Het probleem van het stadsverkeer nu en zoals het zich in de toekomst zal ontwikkelen, is intussen zo complex geworden dat het moeite zal kosten een oplossing te vinden die naar alle zijden voldoet. In de brochure van Drs. J. B. Polak „Verlies of winst in het stedelijk vervoer" wordt de financiële zijde van het ge heel nog eens nader bekeken. Zo dient er een einde te komen aan de voortdurende stijging van de verliezen die de stedelijke vervoerbedrijven lijden. In de drie grote steden van ons land werd een totaal- verlies van bijna 58 miljoen geleden. Zou dit verlies ge compenseerd worden met de betaling naar prestaties, dan zou dit een (te) forse verhoging van het vervoerbedrag inhouden. Worden de gemeentelijke vervoerbedrijven ge steund uit de algemene middelen, dan impliceert dit dat het vervoerbedrijf wordt gezien als een voorziening van algemeen nut. Een in zeker opzicht parallel probleem, is dat van de speciale heffingen op voertuigen in het stadscentrum. Ook hier zou de wenselijkheid van een dergelijke heffing af hangen van het feit, of men de wegen al dan niet ziet als een collectieve voorziening. Het is overigens wel duidelijk dat zo'n speciale heffing de ruimte in het stadscentrum ten goede zou komen. Technisch gesproken is dit ge makkelijk te verwezenlijken, maar het zou een principiële politieke discussie uitlokken, die een daadwerkelijke uit voering in de weg kan staan. Drs. Polak wijst erop, dat er nog heel wat maatregelen ge nomen dienen te worden om uit de toenemende verkeers chaos te geraken. Hij adviseert het bouwen van parkeer garages buiten het centrum, de verspreiding van de ex peditiebedrijven en de aanleg van een metro. In de meeste steden is het echter nog niet zover. Als eerste stap zal dan een noodmaatregel moeten worden genomen, zoals: het afsluiten van de binnenstad voor alle verkeer, behalve voor openbaar vervoer en taxi's. General Motors heeft een luxe versie van de Vauxhall Viva ver vaardigd. De voor naamste vernieuwing naast de meer uit gebreide luxe van het interieur bestaat uit de montage van schijf remmen op de voorwielen. Door extra isolatie is het motorgeruis tot een minimum beperkt. Men heeft in Engeland een nieuwe methode van auto spuiten ontwikkeld, waarbij het mogelijk is binnen zes uur een auto volledig over te spuiten. De nieuwe methode is gebaseerd op het gebruik van een volledig synthetische sneldrogende lak in combinatie met een andere opbreng- techniek. Deze lak is verkrijgbaar in 26 mengkleuren, waarmee zeshonderd kleuren kunnen worden gemaakt. Goed nieuws voor de bromfietsers: binnenkort zullen zij een zogenoemde „anti-pechdoos" kunnen aanschaffen. In deze plastic doos vindt men onder meer een bougie, lampjes, bandafnemers en al het verdere materiaal dat nodig is om een band te plakken. Girling heeft een nieuwe schijfrem ontwikkeld, waarbij de handrem in het remmechanisme bij het wiel is ver werkt. De automatische afstelinrichting van deze rem geeft constante speling op het pedaal. De Duitse Glas-fabrieken hebben een acht cilinder GT-coupé op de markt gebracht, die ondanks zyn sportieve vormgeving plaats biedt aan vier personen. Deze Coupé 2600 V8 bezit een motor met een vermogen van 140 pk, ruim vol doende om een snelheid van rond de 200 km per uur te bereiken. De wagen voortgekomen uit de 1300 GT en de 1700 GT heeft stuurbe krachtiging en schijfremmen, terwijl het luxu euze interieur het nodige comfort biedt aan be stuurder en passagiers. Kenmerken van het ex terieur: een sierlijk aflopende motorkap en rechthoekige koplampen. De inhoud van de mo tor bedraagt 2576 kubieke cm. Compressiever- houding 91. Europa krijgt waar noodzakelijk nieuwe verkeersborden die in ge heel West-Europa geldig zijn. Dit is besloten op een ministersconferentie in Parijs. De bestaande verkeersborden waren reeds het resultaat van een internationale confe rentie (in Genève), maar afwijkende nationale bor den, veelal met een ver schillende tekst, braken de internationale eenheid. Dit gaat nu anders wor den. In ons land werkte men reeds lang met inter nationale verkeersborden, maar toch is het nodig de bebakening langs de weg nog meer in overeen stemming te brengen met de borden zoals die over enige tijd in geheel Euro pa de automobilist zullen waarschuwen. Dit inter nationaal aanvaarden van de nieuwe borden be tekent niet dat de reeds bestaande verkeersbor den zullen verdwijnen. Alleen de borden die niet in overeenstemming zijn met de gemaakte afspra ken zullen worden aan gepast. Hierbij vindt u enige van de nieuwe bor den die in Europa hun intrede zullen doen. De kleuren waarin de borden worden uitgevoerd zijn zwart, wit, rood en blauw. i Onder de vele begrippen en benamingen die in de auto branche worden gebruikt bevindt zich ook het woordje „viscositeit". Wat betekent viscositeit en in welk ver band wordt het gebruikt? De olie die zich in het motorblok bevindt verricht velerlei functies en moet daarom ook voldoen aan een verscheidenheid van eisen. Koeling, smering en reini ging zijn enkele functies van de motorolie en om nu deze olie in de verschillende weersomstandigheden zijn taken naar behoren te laten vervullen heeft men deze olie onderscheiden in verschillende soorten waarbij als graadaanduiding het begrip viscositeit wordt gebezigd. Viscositeit is de weerstand die een vloeistof ondervindt bij het stromen. Deze weerstand nu wordt sterk be ïnvloed door de temperatuur. Bij een verhoging van temperatuur wordt de olie dunner, bij een verlaging wordt deze vloeistof dikker. Om nu een juiste door stroomsnelheid te behouden zal men in de zomer dik kere olie gebruiken dan in de winter. Die „vloeibaarheid" van olie moet uitgedrukt worden in een zeker getal, dat de viscositeit aanduidt. De meeste bekendheid geniet de aanduiding in SAE-ge- tallen, vastgelegd door de Amerikaanse Society of Automotive Engineers. ■'VIAAAIVW%AAIVWVIAAAAAAAA/VWIAIWlAAAIIAA#WWWWIAililllllAIWWIIIIIAAIWWIAAIWWVWWIIMIMAAflAfWlilllfifW«#WWIiWVIAAAiWlflAAAIW%IVW%AAIWlAAIWWVWWIJW%MVWW\A#W\/W\AAA#WWWIAAIWWWM

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7