Telefoto-ontvanger Haarlems Dagblad en IJmuider Courant officieel in gebruik gesteld Loitgering HET WEER T ïmiTi r! Pr Crvirrmt Communistische staatsgreep in Indonesië lijkt mislukt Geruchten over strijd op Midden-Java Soekarno vraagt trouw PSP achter republikeinse koers van het bestuur Nog twee zetels voor de CDU Mutaties in de Sovjet-leiding UST MORRIS Tweed- en Cameljassen •T matras Wethouders Geluk en Kolkman van Haarlem en IJmuiden ontvingen boodschap i» UW OPHEFFINGS UITVERKOOP Keurslagerij BUTTER Verhoging indirecte belastingen als onsociaal afgewezen m iê MMêèê&ifdiÊé«W Mr. C. P. Lohr directeur der Haarlemse kunsthuizen 50e JAARGANG NUMMER 280 MAANDAG 4 OKTOBER 1965 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Zonnig Het woord is aan Bonneterie Modelux ANEGANG 8 Butter i e d t 'T Ziek? Veilig" Honderdduizend op 28365 TEL. 8166 Belangstellend keken wethouder D. J. A. Geluk van onderwijs en kunstzaken, in zjjn functie van loco-burgemeester van Haar lem, en wethouder J. G. Kolkman van Vel- sen, die onder meer de afdeling voorlich ting in zijn gemeente leidt vanmorgen toe bjj de ingebruikneming van de nieuwe te- lefoto-apparatuur van Haarlems Dagblad en de IJmuider Courant. In de kantine van onze drukkerij had de directeur van Haarlems Dagblad en de IJmuider Courant mr. H.C. van der Mije even daarvoor een uitleg gegeven van de nieuwe vinding. „Met deze zend en ontvangapparatuur kunnen foto's uit de gehele wereld zeer snel ontvangen worden en eigen foto's even snel verzon den via gewone P.T.T.-kabels" aldus de directeur. De heer Van der Mije gaf een over zicht van de bij het fotonet aangesloten bladen, de zogenoemde Grote Provinciale Dagbladen en verklaarde de werking van de apparatuur. Daarna stelden de beide wethouders de directeur, gedelegeerd commissaris, de heer P. W. Peereboom en hoofdredactie en technische leiding van onze bladen zich bij de toestellen op om de eerste foto, met een boodschap van burgemeester Kolfschoten van Den Haag en een stads beeld van de residentie, in ontvangst te nemen. Burgemeester Kolfschoten seinde: „Hulde voor deze informatieprimeur. Al is de nieuwsdienst nog zo snel, de foto achterhaalt hem wel!" De heer Geluk en de heer Kolkman kregen ieder een afdruk van de foto aangeboden. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT S - TEL. 10771 AMSTERDAM5EVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL.~84373 Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Tel et. (020) 22 35 96 - Amsterdam Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 17 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Topsij 6 Radio en tv 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Ferdinand 11 Sport 13—17 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. A. P. Herbert: De gelijkheid der mensen kan niet worden gediend door de bestaande on gelijkheid om te keren. WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks, wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U Grote sortering wollen en ge breide pakjes en japonnen. Ook grote maten. Spaar onze COTÉ-zegels 40 °/o spaarwinst ESTE LET OP ONZE DINSDAG-RECLAME 300 gram HACHÉVLEES 1 met kruiden -4° 500 gram RIBLAPPEN 2.98 Nog voordeliger per kilo 5.48 KENNEMERLAAN 43 - 45 Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. 1 Abonnement per week 80 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. 10,40, franco per post 11,65 Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VË LSEN-1] M U 1 DE N, SAN IPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Een schrijnende plaat voor dieren dag. Deze foto van hulpeloze run deren, die door havenarbeiders met hun horens aan de kabel van een hijskraan zijn vastgemaakt. Een Engelse koopvaardij-officier maakte de foto van deze mensonwaardige behandeling van slachtvee in Lagos, Nigeria. De Internationale Vereni ging voor Dierenbescherming heeft al een protest ingediend. DJAKARTA, (Reuter, AP, AFP en ANP) Het lijkt er op dat een communis tische poging in Indonesië een greep naar de macht te doen is mislukt. President Soekarno heeft zaterdag en zondag voor radio-Djakarta toespraken gehouden, waarin hij zei de leiding van de regering en de strijdkrachten nog in handen te hebben. Uit zijn verzoek „de orde en de rust te herstellen" kan echter worden afgeleid dat de toestand nog niet „normaal" is. Volgens radio-Maleisië zijn op Midden-Java gevechten aan de gang. Een divisie staat daar aan de zijde van de opstandelingen. Uit de hoofdstad zijn de opstandelingen verdreven. Ze zouden zich hebben teruggetrokken op een vliegveld buiten Djakarta. Indonesische troepen zouden bezig zijn communistische organisaties te ontbinden en leden ervan te arresteren. Djakarta ziet er uit als een belegerde vesting. Er geldt de staat van oorlog en beleg. Op alle belangrijke punten staan militairen van de Siliwangi-divisie regeringsgetrouwe militairen met pantserauto's en luchtdoelgeschut. Er is een avondklok ingesteld. Kranten mogen niet verschijnen. Alleen de radio voorziet de bevolking van nieuws; na afloop van een nieuwsuitzending zond het station moderne muziek uit, waaronder een aantal opnamen van de Beatles, die in het verleden door Soekarno „decadente Westerse musici" werden genoemd en sinds dien niet meer werden gehoord over de Indonesische radio. De commandant van de Siliwangi-divi sie, generaal-majoor Abrahim Adjie heeft vandaag voor radio-Djakarta de opstan delingen een ultimatum van 72 uur ge steld om hun wapens in te leveren. Hij waarschuwde dat geweld zal worden ge bruikt als de wapens niet worden neer gelegd. Van een groot aantal hoge Indonesische functionarissen is niet bekend waar zij zich op het ogenblik bevinden. President Soekarno zou zich dicht bij Bogor bevin den. ongeveer zestig kilometer van de hoofdstad Djakarta. Generaal Jani, hoofd van de landstrijd krachten is volgens geruchten gedood. Ge neraal Panjaitan hoofd van de logis tieke afdeling van het leger schijnt sa men met zijn broer te zijn doodgeschoten door militairen van luitenant-kolonel Oentoeng, die zelf nu ook van het toneel verdwenen is. Hij schijnt naar Midden- Java gevlucht te zijn. Uit het Indonesische kabinet is tweede vice-premier Leimena als belangrijke fi guur naar voren gekomen. Zijn naam werd door president Soekarno genoemd in verband met een conferentie om het „Indonesische probleem" op te lossen. Veelbetekenend is dat Soekarno niet zijn eerste vice-premier Soebandrio heeft ge noemd. Soebandrio kwam voor op de lijst van leden van de kortstondige revolutio naire „30 september" raad. Vice-premier Saleh bevindt zich in Peking, waar hij een Indonesische economische missie leidt. Tijdens een rede woensdagavond schijnt Soekarno enkele malen bijna flauw te zijn gevallen. Hij kreeg van een Chinese arts enkele injecties. Volgens radio-Singapore, heeft deze arts toen Indonesische commu nisten gewaarschuwd dat het einde van de president spoedig was te verwachten. Een communistische groep, die op het bij Djakarta gelegen vliegveld Perdanakoe- soemah een militaire opleiding kreeg, werd daarop op dezelfde manier gewa pend en gekleed als de lijfwacht van Soe karno. Luitenant-kolonel Oentong was een hoge post beloofd als hij zou meewerken. Terwijl een communistische groep de le gerleiding in Djakarta overmeesterde, vloog Oentong Soekarno in een helikopter naar een veiliger plaats. Minister van Defensie, Nasoetion, wist ternauwernood te ontsnappen door over een muurtje te springen. Zijn zesjarig dochtertje werd tijdens de vlucht door een kogel getroffen. Zij zou ernstig gewond zijn en nu in een ziekenhuis in Djakarta in een zuurstof tent liggen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gisteravond bekendgemaakt dat voor zover bekend was zaterdag de Ne derlandse gemeenschap niet in gevaar verkeerde. Radio-Djakarta heeft bekend gemaakt dat morgen de viering van de dag der strijdkrachten normaal zal door gaan. Er wordt onder meer een militaire parade gehouden. 'fc. A (Van onze parlementaire redactie) De algemene vergadering van de Paci fistisch Socialistische Partij, die zaterdag en zondag in Koog aan de Zaan bijeen is geweest, heeft zich met algemene stem men uitgesproken tegen het voorgenomen huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg en tegen de monar chie in het algemeen. Op voorstel van de afdeling Amsterdam werd een resolutie aanvaard, waarin werd uitgesproken dat hij, die tot Hitiers wehr- macht heeft behoord en zich, toen daar ruimschoots gelegenheid voor was, nooit duidelijk heeft gedistancieerd van het na- tionaal-socialistische regime, geen voor aanstaande positie in Nederland behoort in te nemen. Het voornemen een dergelijk iemand door een huwelijk met de kroonprinses tot prins-gemaal te bestemmen heeft de on aanvaardbaarheid van de monarchie meer dan ooit duidelijk gemaakt, aldus de re solutie, waarin instemming werd betuigd met het door de Tweede Kamer-fractie bekendgemaakte afwijzende standpunt ten aanzien van de monarchie als zodanig. Van de onderwerpen die op deze ver gadering werden besproken, bleek het voorgenomen huwelijk de gemoederen het meest bezig te houden. De voorzitter van de pacifistische Tweede Kamer-fractie, de heer Lankhorst, zei in antwoord op ge maakte opmerkingen dat de P.S.P.-Ka- merleden de monarchie tot nu toe niet in discussie hadden gebracht omdat de kwestie niet actueel was. Wanneer het echter de verkeerde kant opgaat wordt het opportuun te handelen. Die situatie is thans aangebroken, aldus de heer Lank horst. Men had naar zijn mening bij het hof moeten inzien dat men dit het Neder landse volk niet kan en mag aandoen. De vergadering nam nog enkele andere resoluties aan. Onder meer wordt er bij de regering met klem op aangedrongen krachtige maatregelen te nemen tegen de verontreiniging van lucht, bodem en wa ter. Voorts sprak men zich uit voor een minimum-loon van 120 gulden schoon per week. De vergadering vond verder dat de aan gekondigde verhogingen van de indirecte belastingen als on-sociaal dienen te wor den afgewezen. Daarnaast bleek men van mening dat de regering onvoldoende op treedt tegen de voortdurende prijsstijgin gen. Tijdens de discussies uitten vele afge vaardigden grote waardering voor het op treden van partijbestuur en Kamerfracties in het afgelopen jaar. Dit in tegenstelling tot de vorige algemene vergadering, toen er nogal scherpe critiek was op het optre den van een aantal P.S.P.-Kamerleden. De voorzitter van de P.S.P., de heer J. Vogt, deelde in zijn openingswoord mee, dat de partij alles zal doen wat in haar vermogen ligt om de vorming van een multilaterale atlantische kernmacht te verhinderen. FRANKFORT (AP) De CDU heeft haar verkiezingszege geconsolideerd met successen in twee districten, waar later gestemd is. In Schweinfurt won een kan didaat van de Christen-Sociale Unie, de Beierse vleugel van de CDU. Een chris ten-democratische kandidaat won in het district Obertaunus, waar een sociaal-de mocraat vier jaar geleden met een klei ne marge naar de Bundestag werd afge vaardigd. De zetelverdeling in de Bondsdag is als volgt: Christen Democratische en Chris ten Sociale Unie 245 zetels; Socialistische Partij Duitsland 202 zetels; Vrije Demo craten 49 zetels. In de heden gehouden trekking van de staatsloterij is de 100.000 gevallen op lot 28365. De loten van de vijf series zijn verkocht in Hilversum, Den Haag, Rot terdam, Heemskerk en Dieren. Onmiddellijk hierna kreeg de foto-ont vanger de meest actuele krantenfoto's te verwerken. De lezers van onze bladen zul len hierdoor van het allerlaatste beeld- nieuws op de hoogte gebracht worden. Hierover leest u meer op pagina 2. Soldaten van de Siliwangi-divisie zijn president Soekarno trouw ge bleven. Zij zijn in allerijl naar Dja karta overgebracht, waar ze stra tegische punten bezetten. (Telefoto). MOSKOU (TASS-Reuter) In verband met de plannen om de industrie in de Sovjet-Unie te reorganiseren, is de zes tigjarige Lomako ontslagen als plaatsver- vangend-premier en voorzitter van de machtige staatsplancommissie. De 47-jarige Dmitri Poljanski, die lid is van het twaalf man tellende partij pre sidium, is eerste vice-premier geworden en Nikolai Baibakov werd vice-premier en voorzitter van de staatsplancommissie. Beide kamers van de Opperste Sow- jet hebben zaterdag met algemene stem men de wet aangenomen, waarbij de structuur van het industriële toporgaan gewijzigd wordt. Dit betekent onder meer de instelling van 28 nieuwe ministeries en de opheffing van de economische ra den. Morgen is benoeming te verwachten van de 32-jarige mr. C. P. Lohr uit Amster dam tot directeur van de schouwburg en het concertgebouw te Haarlem. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor op 13 oktober goed te keuren dat beide kunst huizen worden ondergebracht in een van gemeentewege te benoemen stichting en delen daarbij mede dat zij voornemens zijn het directeurschap der stichting in handen te stellen van mr. Lohr. Als de fractievoorzitters reeds heden principieel akkoord gaan met het voorstel een stich ting op te richten, kunnen B. en W. mor gen officieel de benoeming van mr. Lohr bekrachtigen. Sinds het overlijden van de vorige di recteur, Herman Deinum, op 27 juli 1964, zijn de beide kunsthuizen geleid door res pectievelijk de heer Hamer en de heer Meesters, krachtens een tweemaandelijks verlengde exploitatieovereenkomst. De lange duur van de benoemingsprocedure is veroorzaakt door het grote aantal kan didaten (153) en door de bestudering van de gewenste beheersvorm der beide kunsthuizen. De heer Peter Lohr zal zijn functie per 1 november kunnen aanvangen- Hij heeft zich bijzonder grondig georiënteerd op zijn nieuwe functie. Hij is werkzaam ge weest als acteur, dramaturg, cabaretier, concertorganisator, toneelschrijver en heeft landelijk vooral faam gekregen door zijn optreden in de VARA-televisieru- briek „Zo is 't toevallig ook nog 'ns een keer". (Men zie voorts pagina 7). Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN <4

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1