President Soekarno neemt in Indonesië heft in handen Telefoneren met Djakarta nog steeds niet mogelijk Berkelse arts bekent moord op zijn vrouw HET WEER t Paus wil naar China Zwolsman wil de VLAM overnemen Brandt bedankt voor Bondsdag Morgen kunt u mooier zijn! B VS In gratieverzoek aan de Kroon Vuurgevecht bij grens van Sikkim N oordzee vissers vloot spoedt zich naar wateren rond Ierland lata maakt reizen over oceaan goedkoper Aandelenkapitaal en reserves van bedrijf zijn verloren Voor modieuze dames- en teenerkleding OPHEFFINGS UITVERKOOP SCHERK Keurslagerij BUTTER Sport 15 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Vrij warm Het woord is aan Niet onder de indruk Bonneterie i^lodeïux A N E 0 A N G 3 WOENSDAG GEHAKTDAG DE UW WARMTE-ADRES 50e JAARGANG NUMMER 281 DINSDAG 5 OKTOBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, iymuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Umuider Courant DAGBLADVOOR V£LS£N-lj M U 1D£N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post f 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJ muider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: ]os L. Lodewijks fHVm/||yiAniVWWWIAA#%AAAAA/IAAAAAAIVWVW\AAAAA/V%AA IflA/IAAAAnA/WWIAAAAAA/WWlAflAAAAAAAilAAAA/WWVWW* (Van onze correspondent) GRONINGEN In een gratieverzoek heeft de Berkelse arts O., die in enkele geruchtmakende processen tot tweemaal toe veroordeeld is tot levenslange ge vangenisstraf wegens moord op zijn echtgenote in 1951 en op zijn medege vangene Arie Lodder in 1961, bekend zijn vrouw te hebben vermoord. Hij heeft deze bekentenis zonder enige ver dere uitleg geschreven in zijn verzoek. Over de dood van Lodder schrijft de 49- jarige arts, dat hij deze gevangene alleen heeft geholpen bij zijn zelfmoord. De procureur-generaal van het Leeuwar der gerechtshof, mr. baron W. A. van der Feltz, heeft medegedeeld dat er geen gede tailleerde bekentenis is afgelegd en dat het verzoek om gratie, waarover de gerechts hoven in Den Haag en Leeuwarden moeten adviseren, nog niet in behandeling is ge> nomen. De dubbele veroordeling tot levenslang betekent voor de Berkelse arts dat hjj on geveer 30 jaar gevangenisstraf moet onder gaan omdat zoals gebruikelijk is een tot levenslang veroordeelde daarna gratie krijgt. Dr. O. heeft jarenlang ontkend iets te maken te hebben gehad met de moord op zijn vrouw. De zaak kreeg indertijd een sensationele wending toen de medegevangene van de Berkelse arts, Arie Lodder, vergiftigd in zijn cel werd aangetroffen. Op hem werd een schriftelijke bekentenis gevongen dat hij de vrouw van de arts had vermoord. Het gerechtshof kwam echter tot de con clusie dat Lodder geen zelfmoord had ge pleegd maar dat diens dood het werk van de Berkelse arts was geweest die had toe geslagen in een poging om zichzelf vrij te pleiten van de moord op zijn vrouw. Dr. O. verblijft thans in de gevangenis te Gronin gen. Hij is gedetineerd in de gevangenis in Winschoten, maar wegens herstelwerk zaamheden aldaar is hij tijdelijk naar Gro ningen overgebracht. Het gratieverzoek van de arts zal naar de kroon worden gezonden die daarna aan de gerechtshoven van Leeuwarden en Den Haag advies zal vragen alvorens over het verzoek te beslissen. Advertentie DJAKARTA, (Reuter, AP en AFP) - President Soekarno lijkt in Indonesië het politieke heft weer in handen te hebben. Hij heeft de viering van de „Dag van de strijdkrachten", die eerst vandaag zou daargaan, uitgesteld tot tien november. Hij bracht, sprekend voor radio-Djakar ta, hulde aan de zes generaals, onder wie het hoofd van de landstrijdkrachten, generaal Jani, wier verminkte lijken in een put zijn gevonden. De zes slacht offers van de „30-september Beweging" zullen tot „helden van de natie" worden uitgeroepen. Ze zijn vandaag met mili taire eer begraven. Generaal Nasoetion leidde de begrafenisplechtigheid. Van daag komt het Indonesische kabinet in Soekarno's zomerpaleis, in Bogor, bijeen. Gisteren heeft de Indonesische president al een gesprek gehad met vice-president dr. Soebandrio wiens naam voorkwam op de lijst van de opstandelingen. Dr. Leimena, de tweede vice-president was bij het onderhoud aanwezig. Op Midden-Java woeden nog gevechten tussen het leger en gewapende commu nistische opstandelingen. De stad Djokja karta is heroverd door gezagsgetrouwe eenheden van de Indonesische „Dipone- goro"-divisie. Op het platteland en langs de grote wegen zwerven gewapende groe pen opstandelingen. Luitenant-kolonel Oentoeng, de leider van de mislukte coupe in de Indonesische hoofdstad, is naar Midden-Java gevlucht waar de opstandelingen zich hergroepe ren. In een door radio-Djakarta uitgezonden dagorder heeft generaal Nasoetion, die aan de rebellen wist te ontkomen, aange drongen op eenheid van de strijdkrachten en van de politie. Hij noemde de „bui- modehuis Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Topsy 4 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 9 Kunst 9 Feuilleton H Beeldverhalen 11 Ferdinand 12 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 73 Beurs 12 Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. .Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee GANGTOK (Reuter) Indische en Chinese soldaten hebben gisteren aan de grens tussen Tibet en Sikkim op elkaar geschoten. Officiële Indische woordvoer ders zeiden dat 30 tot 40 Chinezen posi ties hadden ingenomen op de 4800 meter hoge Yakla-pas, die op Indisch grondge bied ligt. Sikkim is een protectoraat van India. Na de schietpartij trokken de Chi nezen terug. President Tito van Joegoslavië heeft zijn steun betuigd voor de pogingen van India tot oplossing van het conflict met Pakistan over de kwestie-Kasjmir. Tito noemde de kwestie een binnenlandse aangelegenheid van India. tenlandse bases in Zuidoost-Azië haar den van politieke conflicten". Indonesische waarnemers zeggen dat het duidelijk is dat de kans om bloed vergieten en een communistische staats greep te voorkomen berust bij president Soekarno en zijn minister van Defensie, Nasoetion. De legerleiding is nu in han den van general Soeharto. Maarschalk Omar Dani de bevelheb ber van de Indonesische luchtmacht heeft een dagorder uitgegeven waarin hij „verraders die de naam van de lucht strijdkrachten afbreuk hebben gedaan" met zware straffen bedreigt. De Indone sische luchtmacht schijnt vrijdag toen de staatsgreep begon op het punt te hebben gestaan om met vliegtuigen vol bommen een aanval te doen op regeringsstellingen. Van generaal Dani was aanvankelijk ge zegd dat hij aan de zijde van de opstart delingen stond. Gisteren nog circuleerde het gerucht dat hij op het punt stond om naar China of Pakistan te vluchten. Vanochtend was telefoonverkeer met Djakarta nog steeds niet mogelijk. Rege ringstelegrammen met bestemming Dja karta zijn inmiddels toegestaan, maar particulieren kunnen nog steeds op geen enkele manier verbinding met het land krijgen. De op de Noordzee vissende Neder landse trawlers spoeden zich naar zuid oostelijk Ierland, waar twee Vlaardin- gers prachtige vangsten haring hebben gedaan. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft zich eveneens daarheen be geven. De VL. 90 en de VL. 73, die vrijdag morgen hun koers verlegden naar Z.O.- Ierland, kwamen maandagmorgen in een rijk viswater. Dezelfde morgen om streeks elf uur reeds meldden zij hun op de Noordzee achtergelaten collega's dat zij tien tot twaalf last haring hadden buitgemaakt en gisteravond gaven de twee Vlaardingers een dagvangst op van 20 tot 25 last. Dit was het sein voor een massale uit tocht door de op de Noordzee opererende Nederlandse trawlers, die thans volle kracht opstomen naar het rijke viswater ten zuidoosten van Ierland. Kapitein Rog van het hospitaalkerk schip „De Hoop" kwam met zijn colle ga van de Duitse „Fritjof" overeen, dat het Nederlandse hospitaalkerkschip de zich verplaatsende vissersvloot zou bege leiden en dat de Duitser de visgronden op de Noordzee voor zijn rekening zou ne men bij eventuele hulpverlening aan de daar achtergebleven vissers. De „Frits- jof" beloofde tot 20 oktober voor dit doel beschikbaar te blijven. Rousseau: Vriendelijkheid komt voort uit wijs heid. De luchtvaartmaatschappijen, die aan gesloten zijn bij de internationale vereni ging voor luchtvervoer (IATA) hebben op een conferentie in Bermuda besloten vol gend jaar de groeps- en Ité-reizen over de Atlantische Oceaan aanzienlijk goed koper te maken. De belangrijkste beslissingen, die op 1 april van het volgend jaar van kracht zul len worden, indien tenminste in de betrok ken landen rijksgoedkeuring wordt ver kregen, zijn: Een verlaging van twintig percent vooi besloten groepsreizen met minstens vijf tien passagiers naar Noord-Amerika en van twaalf percent in omgekeerde rich ting. Reducties voor de 21-daagse excursie- reizen. Het instellen van nieuwe Ité-basis-tarie- ven voor reisbureaus ten aanzien van het verkeer tussen Noord-Amerika en Europa en het Midden-Oosten. Ook mevrouw Jacqueline Kennedy had gisteren een ontmoeting met de paus. Op de achtergrond boven in de foto de jongere broer van de vermoorde president, senator Ed ward Kennedy. NEW YORK, (Reuter) - Paus Paulus heeft in New York tegen verslaggevers gezegd, dat hij bereid is om een reis naar China te maken ter wille van de vrede. Ook is hij bereid een reis te maken met het doel een bijdrage te leveren tot het totstandbrengen van vrede in Vietnam. De paus voelde ook veel voor het denk beeld van een tweede, uitvoeriger be zoek aan de Verenigde Staten. De paus is vanmiddag in Rome terug gekeerd van zijn bedevaartstocht naar de Verenigde Naties voor de vrede en de broederschap onder de mensen. Twee mensen waren in elk geval niet onder de indruk van het bezoek van de paus aan New York. Temidden van de menigte die de paus verwel komde bij de Sint-Patricks kathedraal werden tivee mannen gearresteerd om dat ze aan het zakkenrollen waren. Over enkele dagen gaan koningin Juliana en prins Bernhard naar Suriname, waar zij onder meer de nieuwe stuwdam in de Suriname- rivier zullen bezichtigen. Het stuw meer, links op de foto. is nog niet volgelopen. In het midden de elek triciteitscentrale. De heer R. Zwolsman, voorzitter van de raad van bestuur van de E.M.S. en de Zwolsman-groep, voelt voor een over neming van de n.v. Vlissingse aanne mingsmaatschappij „VLAM" in Papen- drecht, het bedrijf, waarvan enige tijd geleden bekend werd dat het in moeilijk heden verkeert. Op 28 september is aan de VLAM voor lopige surséance van betaling verleend. De schadecommissie voor het bouwbe drijf in Rotterdam e.o., die een belang rijk deel van de grote schuldeisers van de VLAM onder haar leden telt, heeft de heer Zwolsman dadelijk na de surséance verzocht zo mogelijk een voorstel te doen. Hierop heeft deze een „saneringsplan" ontworpen, dat een oplossing kan bieden voor de moeilijkheden op het gebied van de financiering en de bedrijfsvoering, waarmee de VLAM kampt. Dit plan, dat voorziet in een overneming van de oude VLAM-aandelen, heeft het voordeel dat het bedrijf van de VLAM zal worden voortgezet, dat de lopende projecten be hoorlijk zullen worden uitgevoerd en dat BERLIJN (DPA) Burgemeester Wil ly Brandt van West-Berlijn heeft bedankt als lid van de Bondsdag. De plaats van Brandt, die ook voorzitter is van de So cialistische Partij Duitsland, zal worden ingenomen door zijn partijgenoot Rein- hard Bühling. de werkgelegenheid van het betrokken personeel gewaarborgd is. Voor de financiering van het plan heeft Zwolsman de steun nodig van de bankier en de opdrachtgevers van de VLAM. Bij deze financiering zullen zes percent-grond brieven van de Nederlandsche Grond- briefbank (waarin de Zwolsmangroep een belang heeft) een grote rol spelen. Van het geplaatste aandeel in het kapi taal van de VLAM staat voor circa 400.000 gulden bij derden uit. Het „saneringsvoor stel" voorziet niet in een bod op deze stukken. De aandelen zullen evenmin wor den afgestempeld, heeft de heer Zwols man verklaard. Hij heeft erop gewezen dat volgens zijn berekeningen ten minste het gehele aandelenkapitaal ad 1 miljoen gul den en de reserves van de VLAM als verloren moeten worden beschouwd. Maandag is er nog in deze stukken ge handeld tegen een koers van tussen de 90 en 100 percent. Men veronderstelt dat het hier gedwongen dekkingsaankopen van a baisse-speculanten betrof. Bewindvoerders van de „VLam" heb ben verklaard het saneringsplan van Zwolsman niet in het belang van de ven nootschap te achten. Een der bewind voerders, mr. A. Th. E. Kastein, wees met name op de positie van de opdracht gevers, de bankier en de oude aandeel houders, van wier steun het welslagen van het plan afhankelijk is, maar die niet over de voorstellen zijn geraadpleegd. Hij vond het onjuist dat ook de bewindvoer ders zijn gepasseerd, want dezen zijn door de rechtbank aangewezen om de be langen van alle partijen te dienen. „Het voorstel is daarom al bij voorbaat tot de ondergang gedoemd", zo concludeerde mr. Kastein. Advertentie WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks, wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U Grote sortering wollen en ge breide pakjes en japonnen. Ook grote maten. Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichtslotion. Scherk verwijdert stof en make pp, dringt zacht maar intens de poriën binnen en activeert de bloedcirculatie. Verstandig idee... begin morgen met Scherk! In flacons v.a. f2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3,- en f3,85) en Scherk Gezichtsmelk flacon f4,95). UTTER IEDT 'T ESTE Spaar onze COTÉ-zegels 40 spaarwinst Mager VLEESGEHAKT kost dan500 gram 1.78 incl. kruiden. 100 gram BOTERHAMWORST 39 Ct KENNEMERLAAN 43 - 45 KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN TELEFOON 4643

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1