Mari Andriessen het Nationale vordert gestaag met Marinemonument Kr 1 1 L V 1 Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten r Boekenhoekje Menno Hertzbergerprijs aan mej. Van Eeghen uitgereikt O.T.N. vraagt zendtijd Marinus Adam door publiek en orkest gehuldigd met „lang zal hij leven" 1msmmIali mm Down Town Jazz Band en de Loosdrechtwinnaars op de plaat NEGEN MUZEN m WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 11 V Mr. C. P. Lohr benoemd tot directeur van Schouw burg en Concertgebouw OSRAM Hugo Claus werkt aan nieuw toneelstuk La Gondola Company gaat jubileren Best verzorgde jaar verslagen van 1964 Fred Plevier van De Mounties overleden W nabeschouwingen Verlies en winst 5r- De radio geeft donderdag T elevisieprogramni In de tuin van zijn woning aan de Wagenweg te Haarlem werkt sinds vijf maanden Mari Andriessen geassisteerd door de beeldhouwer Paul van Krim pen aan het 4,20 meter hoge beeld, het Nationale Marinemonument, dat in 1967 geplaatst zal worden in Scheveningen op een dijk nabij de Vissershaven. Het beeld, dat 25 ton woog toen mannen van de firma Swaalf het in mei in de tuin opbouwden uit vóórgehakte stukken tufsteen (in dit geval een vulkanische steensoort met grote weervastheid), wordt vervaardigd in opdracht van een Nationaal Comité, ter herdenking van de drieduizend marinemannen die in de laatste wereldoorlog zijn gesneuveld. Wmmm'™ AANVANKELIJK had de beeldhouwer een ander ontwerp (in onze bladen gepu bliceerd op 3 april 1963); dat heeft hij echter verworpen toen hij de schets had vervaardigd die zou leiden tot het huidi ge beeld. Hier zijn nog twee ontwerpen in steen en drie in gips aan voorafgegaan, net grootste op een schaal van 1:3. De beeldhouwer heeft elementen, die met het begrip marine verbonden zijn, gebruikt om tot een zo eenvoudig, helder en expressief mogelijk teken te komen, dat zich krachtig zal kunnen aftekenen tegen de lucht boven het dijklichaam en de zee. Hij heeft daarom afgezien van het aanvankelijke ontwerp, dat te naturalis tisch was om aan deze hoge eisen te vol doen. Het beeld zal worden geplaatst op een plateau van een meter hoog, dat te gen de dijk zal worden gebouwd en dat ongetwijfeld het vrij-in-de-ruimte-staan van het monument zal accentueren. In totaal zal de hoogte van het monument dus 5,20 meter worden. IN HET MONUMENT zijn elementen als golven, boeg, geschutstoren, matrozen volstrekt dienstbaar gemaakt aan de plastische expressie die het monument, op zijn toekomstige plaats, een waardig en monumentaal teken zal doen zijn van de gevoelens die de Nederlandse natie haar Marine toedraagt. Bij zijn werkzaamheden is Mari An driessen geassisteerd door Paul van Krimpen die, dankzij een buitengewone affiniteit met de materie de steen en een intelligent begrip voor de intenties van de beeldhouwer een groot aandeel heeft gehad in de vorm die het monu ment thans reeds heeft. In zijn vergadering van gistermiddag heeft het College van B. en W. van Haar lem mr. C. P. Lohr benoemd tot direc teur van Stadsschouwburg en Concertge bouw. Dit betekent tevens dat B. en W. is ge bleken dat de Haarlemse raad in princi pe akkoord gaat met het voorstel de bei de gebouwen in een nieuwe stichting on der te brengen. De raad zal het desbe treffende voorstel op 13 oktober behande len. De voorzitter van het comité Menno Hertzbergerprijs, prof. mr. H. de la Fon taine Verwey, heeft in het gebouw Arti et Amicitiae te Amsterdam deze prijs voor de eerste maal uitgereikt en wel aan mej. dr. I. H. van Eeghen, werk zaam aan het Gemeentearchief van Am sterdam. De prijs, groot 1500 werd op 1 oktober 1962 ingesteld door de „Neder- landsche Vereeniging van Antiquaren ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van de Amsterdamse antiquaar Menno Hertz berger. Van de zeven ingezonden werken werd het boek van mej. dr. Van Eeghen „De Amsterdamse Boekhandel van 1680-1725 bekroond (van dit werk zijn thans drie de len verschenen. Nog twee delen zullen het completeren) De jury zegt in haar rapport grote be wondering te voelen voor het werk van dr. Van Eeghen, „dat een geheel nieuw licht werpt op het boekenbedrijf uit het einde van de 17e en het begin van de 18e eeuw en ongetwijfeld zal prikkelen tot verder onderzoek". Naar het oordeel de jury verdient deze arbeid, de vrucht van vele jaren onverdroten speur werk, de hoogste lof. Advertentie Rechts van het beeld Mari Andries sen. Op de steiger Paul van Krimpen. Advertentie Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. BRUSSEL Hugo Claus heeft meege deeld dat hij aan een nieuw toneelstuk en aan een roman werkt. Van het toneel stuk, dat het leven van koning Leopold de Tweede van België tot thema heeft, heeft hij twee versies geschreven; een do- kumentaire en een die hij „burlesk" noemt. Die gaat hij thans tot een geheel proberen te verenigen. De première zal zoals gebruikelijk in Nederland plaats hebben. Claus heeft nog gezegd dat zolang hij leeft er nooit een toneelstuk van hem te Gent zal worden gespeeld. Hij is nog steeds boos dat men hem het vorige jaar toen daar een nieuw stedelijk toneelgezel schap werd gevormd, niet heeft verzocht de leiding ervan op zich te nemen. Het is overigens gebleken dat hij nooit, nadat een oproep in de dagbladen was versche nen, heeft gesolliciteerd naar het direc teurschap. De heer L. de Jager te Rotterdam, de voorlopige president van de „Organisatie Televisie Nederland" (OTN), heeft zich met een schrijven gewend tot minister Vrolijk, waarin deze opnieuw wordt ver zocht de aanvraag om televisie-zendtijd van de O.T.N. in gunstige overweging te willen nemen. In het schrijven wordt in zeventien pun ten uiteengezet welke de doelstellingen van de organisatie zijn (de stichting van een coöperatieve vereniging van televisie- toestelbezitters) en wordt de organisatie- «tructuur beschreven. Gewag wordt ge maakt van de mogelijkheid van aandelen- uitgifte aan leden van de organisatie en van de uitgifte van een eigen weekblad. In het schrijven wordt gewag gemaakt van het feit, dat een verzoek van de heer De Jager om door minister Vrolijk in audiëntie te worden ontvangen werd af gewezen. HET EERSTE CONCERT van het nieuwe seizoen vanhet Noordhollands Philharmonisch Orkest was tevens het laatste waaraan de scheidende dirigent Marinus Adam zijn medewerking ver- 'eende. Het programma was gelijk aan dat hetwelk maandagavond voor het jaarlijkse Stichtingsraadconcert ten ge hore was gebracht. Geopend werd met Haydn's „Abschieds-Symphonie"no. 45 in fis, die men bezwaarlijk een uitschie ter in het copieuze oeuvre van de mees ter kan noemen (onder zijn 104 symfo nieën zijn er echter vele die men in de toekomst een herleving bij het N. Ph. O. toewenst). Een nogal academisch werk stuk, gespeend van die geestrijke scherts die bij Haydn het merkteken van zijn stijl is, alleen de finale kondigt zich veel belovend aan, en als ze verder verloopt in een wat plichtmatige trant, wordt de aandacht op het visuele vlak bepaald door de orkestleden die één voor één hun kaarsje uitblazen en heengaan. Dit gebeurde nu ook, en het liet de dirigent alleen achter tegenover het publiek dat hartelijk van zijn instemming blijk gaf. SOLIST VAN DE AVOND was Hans Richter-Haaser, een geliefde figuur op het Haarlemse podium, die Mozart's Piano concert in C, KV 503, een minder vaak gespeeld werk, ten gehore bracht. Rich ter-Haaser leek niet direct gedisponeerd, misschien kwam dit ook omdat de samen werking met het orkest te wensen over liet. Het is alleszins begrijpelijk als Marinus Adam deze avond wat nerveus zou zijn geweest; zijn aanpassingsvermo gen als begeleider is immers welbekend, Hoe het zij, de solist vatte uiteindelijk de draad op in het midden van het slot- rondo, op de plaats waar een verbluffen de, op Schubert zinspelende melodie op treedt, en begon vanaf dat moment met een overtuiging en veerkracht te spelen die op het orkest oversloeg, zodat het eind goed al goed was. Na de pauze hoorde men de Symphonie Fantastique van Berlioz, een lievelings werk van de dirigent, dat hij ontelbare malen met het Haarlemse orkest uitge voerd heeft. Als uiting van die sector van de orkestlitteratuur die hem het meest aan het hart ligt, de Franse romantiek, was het een gepaste keuze, en het warme applaus dat hem na deze laatste directie beurt ten deel viel, werd door het orkest overgenomen met een (niet in het pro gramma vermelde) Lang Zal Hij Leven waarmee de zaal instemde. Sas Bunge La Condola Company, de vereniging van enkele Haarlemse poppentheaters bestaat tien jaar. Op 8 oktober 1955 gaf de leider Jacques Vernout de eerste voor stelling met zijn marionetten-theater Ma rion. In de loop van de jaren kreeg hij gezelschap van een tiental andere ama teur-poppenspelers. Zij vormen nu teza men La Condola Company. Het tweede lustrum van La Condola Company wordt in oktober gevierd met diverse voorstel lingen. Op zaterdag 16 en 23 oktober treedt 's middags het Irene-theater op de Grote Markt op. Maandag 18 oktober geeft Jac ques Vernout in de muziekzaal van res taurant Brinkmann een lezing met licht beelden over het poppenspel. Woensdag 20 oktober en maandag 25 oktober speelt het handpoppentheater Irene „Jan Claeszen" in de bovenzaal van het Concertgebouw, De lustrumvoorstelling heeft plaats op 27 oktober. In de tuinzaal van het Con certgebouw worden uitvoeringen gegeven met de marionettentheaters Marion en La Condola, en het handpoppentheater Irene, Dan wordt ook „Na het beleg van Haar lem" opgevoerd, het stuk waarmee Jac ques Vernout tien jaar geleden begon. Het jaarboek in 1964 der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag is bekroond als het esthetisch en druktechnisch best verzorgde jaarverslag in de groep niet of niet overwegend geïl lustreerde jaarverslagen, die in het afge lopen jaar zijn verschenen. Dit jaarboek kreeg, in een vergelijkbare uitvoering, vo rig jaar een eervolle vermelding. Het Stedelijk Jaarverslag Amsterdam 1963 verwierf een bekroning in de groep geïllustreerde verslagen (binnenwerk ge drukt in meer dan twee kleuren). Er wa ren dit jaar 11 jaarverslagen ingezonden en het was de zevende keer dat ze wer den bekroond door een jury, ingesteld door de Federatie der Werkgeversorgani saties in het Boekdrukkersbedrijf. De be kroningen zijn bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam. De belangstelling voor deze competitie is nu al enkele ja ren op hetzelfde niveau, maar dat niveau is niet geheel bevredigend. Nog zo veel jaarverslagen verdienen een beter jasje dan ze nu dragen. De waarde van een goede representatie, ook op dit gebied, wordt kennelijk nog steeds onderschat", aldus het hoofdbestuur der federatie in zijn voorwoord van de catalogus. Fred Plevier van het bekende duo De Mounties, is gistermiddag tijdens een re petitie in de Bussemse studio A onwel geworden en kort daarna in een zieken huis overleden. Hij is 35 jaar geworden en laat een vrouw en twee kinderen ach ter. i Van vaderlandse bodem zijn de laatste tijd weinig jazzplateen verschenen, maar wat op de markt gekomen is de laatste maanden heeft dan ook een uitzonderlijk goede kwaliteit. Roefie Hueting's Down Town Jazz Band werd een tijdje geleden op de CBS-plaat gezet met een aantal frisse dixielandstukken, die het zeker zul len doen. De Haagse Down Town Jazz Band, die sinds 1951 reeds bestaat, heeft zich een stijl verworven die modern is, gemakke lijk aanspreekt en goed in het gehoor ligt en beschikt verder over solisten die na de collectieven de aandacht van de luisteraar goed weten vast te houden. Op de eerste kant van de plaat staan La Rocca's „Original Dixieland One Step", de Weary Blues, Royal Garden Blues, Muskrat Ramble, Doctor Jazz, een zeer goed gearrangeerde Saint Louis Blues van Handy en de Battle Hymn of the Republic- De tweede kant wordt gevuld met onder meer High Society, When the saints go marchin' in, Jazz me blues en de Tiger Rag. CBS heeft een goede keuze gedaan door dit Haagse toporkest op een langspeler op te nemen. Er is slechts één schaduwzijde: twee stukken op deze plaat worden aan gevuld met bijzonder slechte vokale bij dragen van Ann van Duren, de vokaliste van de Down Town. Die hadden wat mij betreft achterwege kunnen blijven. Verder alle lof. Label: CBS 52058. Uitgave; Arto- ne-Haarlem. Waardering: Goed. Een tweede langspeler, van Basart-Am- sterdam, bevat opnamen van twee orkes ten die elk seizoen weer in het Zandvoort- se Caramella optreden: Het Holland Kwin tet en het kwintet Ger Dijkshoorn. Deze combo's die elke zomer in Zandvoort zo veel succes oogsten hebben nu hun ver antwoorde, prachtig gearrangeerde stuk ken aan de minigroeven toevertrouwd. Het spreekt van zelf dat de beide kwin teten stukken brengen, die zich in de po pulariteit van de massa verheugen, maar deze brengen zij dan ook met verfijning en muzikaliteit. De Beatlenummers van Lennon en Paul McCartney zijn rijk ver tegenwoordigd, zoals Eight days a week, I feel fine en No reply. Verder een Let- kiss en enkele andere toppers, die deze plaat tot een succes maken. Label: Euro- phon P 9009- Uitgave: Basart. Amsterdam. Waardering: Goed. Philips-Phonogram was er snel bij om een „singeltje" te maken van de winnaars- oude-stijl van het Loosdrecht Jazz Con cours 1965: „Papti Gay Pohl's Low Down Blues Groep". De winnaars van Loosdrecht hebben een pianola die op de plaat de Sheik of Araby laat horen en zij beschik ken verder over twee vocale talenten: Vicky Varekamp en Leo Unger die res pectievelijk de Dope Head Blues en Good- mornin' Blues zingen. Een originele plaat. Uitgave: Philips-Phonogram. Label: JF 327909. Waardering: Goed. Berry Zand Scholten U.S.O. op tournee. Het Utrechts Stedelijk Orkest gaat voor een tournee van tien dagen naar Zwitserland en Zuid-Duits land. Paul Hupperts zal alle acht con certen tijdens de tiendaagse tournee di rigeren. Als solisten gaan mee de pia nist Daniel Wayenberg, de zangeres Elly Ameling en de harpist Edward Wit- senburg. Het is de eerste maal dat een Nederlandse harpist een tournee van een Nederlands symfonie-orkest naar het buitenland meemaakt. Concerten worden gegeven in Bazel, Ascona, Bad Homburg, Regensburg, Memmingen, Ansbach, Villingen en Offenbach. Het programma vermeldt Bruckner, Brahms, Mahler en (het pianoconcert voor lin kerhand) Ravel. Op 20 oktober komt het U.S.O. in Utrecht terug. Plevier was samen met Piet Bamber- gen bezig met repetities voor de Mounties- show, die de VARA binnenkort zou uit zenden in het kader van het 40-jarig ju bileum van deze omroep. Het zou de eer ste televisieshow van dit duo worden, dat vooral door hun optreden in de Rudi Car- rell-shows grote bekendheid kreeg. Een deel van de show, waarin zij als speur ders zouden optreden, was reeds opgeno men. Voor het duo in 1947 als amateurs begon, oefende Fred Plevier het beroep van kantoorbediende uit en zijn maat dat van diamantslijper. Het duo ging aanvan kelijk de jcant van de variété-program ma's uit en imiteerde onder meer Johnny Ray en Louis Armstrong. In 1953 maak ten zij een tournee met Johnny Jordaan en zochten toen enige tijd hun heil in het buitenland. Hun grote tijd brak aan toen Rudi Carrell ze vroeg op te treden in zijn shows. Fred Plevier had reeds enkele jaren last van zijn hart. In 1963 is hij enkele maanden voor deze kwaal in een Haar lems ziekenhuis behandeld; zijn zwakke gezondheid was ook de reden dat het duo besloot zijn optreden bij Carrell te staken. •i Vraaggesprekken van drs. F. Hoogen- dijk met vier leden van 't kabinet-Cals, de tweede uitzending van de drie-tegen-een „Interpellatie" en een extra-reportage, waarin mr. G. B. J. Hiltermann aan de Riviera interviews had met belangrijke mannen als oud-minister Zijlstra, de Fransen Mitterand en Deferre over het door president de Gaulle nogal vertroe belde toekomstbeeld van een verenigd Europa. Veel werd er dus gepraat in het AVRO-programma van gisteravond, heel veel, maar de gesprekken waren zo boei end en actueel, dat zij geen afbreuk deden aan de kwaliteit van de gehele avond uitzending. In dat programma „Interpellatie" zat de nieuwe voorzitter van de Pacifistisch Socialistische Partij, de heer H. Wie- benga, tegenover een journalistiek drie- HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte grammofoonmuziek en aktualiteiten. (7.30-7.32 Nieuws). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Concilie journaal. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.32 Nws). 8.45. Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Semi-klassieke orkestwerken (opn.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Fagottrio (opn.): moderne muziek. 12.10 Leven op het land: Brusselse kanttekeningen. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Deze week: bijdra gen van binnenl. en buitenlandse corres pondenten. 13.15 Promenadeorkest en so list: klassieke muziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Zang en instrumen taal trio: volksliederen. 14.30 Amster dams Pianokwartet (opn.): klassieke mu ziek. 15.00 Bijbeloverdenking. 15.30 Vocaal ensemble: geestelijke liederen. 16.00 Om roeporkest en solist (opn.): klassieke mu ziek, en moderne muziek. 17.00 Five O' clock, praatje. 17.10 Country and Western music (gr.). 17.30 Italiaans kinderkoor. 17.55 Sportrubriek. 18.10 Promenade-or kest (opn.) :moderne muziek. 18.40 Halte: programma voor twintigers. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Koorzang (gr.). 19.45 Op de man af, praat je. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorspel 20.30 Samen uit samen thuis, amuse' mentsprogramma. 22.00 Pianorecital: ro mantische Russische pianomuziek. 22.15 Overdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbe spreking. 22.45 Kerkorgelconcert. 23.15 Klassieke kamermuziek (gr.). 23.30 Vers in het gehoor: voordracht van gedichten en muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek (8.25 De groen teman). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Klassie ke grammofoonmuziek 9.00 Zwerftochten door operaland (gr.). 9.40 Tophits van toen voor mensen van nu (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoonmu ziek (11.00 Nieuws). 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Lichte orkestmu ziek (gr.). 12.40 Licht instrumentaal en vocaal ensemble. 13.00 Nieuws. 13.10 Ra diojournaal en beursberichten. 13.30 Zang en pianospel. 13.55 Huishoudelijke zaken, praatje. 14.10 Die lustige Witwe, operette. 15.20 Sereo: Oude kamermuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Van vier tot vijf, program ma in een notedop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Radiojournaal. 18.30 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Sportprogramma. 19.30 Jeugd en rit me. 20.00 Nieuws. 20.05 Utrechts Stedelijk Orkest en zangsoliste (opn.): klassieke muziek (20.55-21.10 Voordracht). 21.45 Kunstkroniek. 22.10 Electronisch orgelspel (opn.). 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal en beursberichten. 23.05 Stereo: Discota ria: nieuwe grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS voor de schippers. 12.45 Buitenlands persover zicht. 12.50 Beursberichten en programma overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio (15.00-15.03 Nieuws). 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Franse les. 16.24 Tophits. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelin gen. 17.15 Grammofoonmuziek. 17.30 Lich te muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardensportberichten. 18.30 Le chanteur de Mexico. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.4 Medley. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Klassieke muziek (in de pauze: boekbe spreking). 22.00 Nieuws en berichten. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I NCRV: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les (les 1). 19.20 Pa- rij s-New York: Franse kroniek. VARA: 19.35 Mickey Rooney Show. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Tel uit je winst, quiz. 21.20 De zeven hoofdzonden, muzikaal spel. 22.00 De toe komst van toen, documentaire over Ne derland en de Nederlanders in de achter ons liggende halve eeuw. NTS: 23.00-23.05 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV: 20.01 Dieren kijken. 20.20 't Is zó bij de luchtmacht, TV-film. 20.45 Wijzer worden, documentair programma. 21.10 The Dutch swing college Band. 21.35 Attentie. 22.00 Voordracht. NTS: 22.10-22.15 Journaal. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I NTS: 14.15-14.30 Socutera Vrouwelij ke Hulpverlening. KRO: 14.30-15.04 Voor de vrouw. NTS: 15.15-15.45 Teleac Ken nis van textiel. 19.00 Nieuws in het kort, 19.01 Klaas Vaak. 19.06 De Verrekijker Internationaal jeugdjournaal. 19.15 Van Gewest tot Gewest, regionaal week jour naal. KRO: 19.35 De Flintstones, teken film. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Vleugelvlucht, showpro gramma. 21.30 Dance Macabre, TV-thril ler. 22.35 Conciliejournaal. BTS: 22.45- 22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO 20.01 Rooster 5e jaargang: kroniek voor de tieners. 20.35 De schone heks, TV- film. 20.55 The Saint De grote heler, TV-film. NTS: 21.45 Zonder formules, po pulair wetenschappelijk programma 22.10-22.15 Journaal. manschap, dat werd geformeerd door de heren Drs. Gruyters (Alg. Handelsblad), mr. v.d. Kallen (Tijd-Maasbode) en H. Greven (Dagblad van het Oosten). Het actuele en tere punt, het voortbestaan van de Nederlandse monarchie, dat door de P.S.P. ongewenst geacht wordt, werd op waardige wijze behandeld. De geïnterpel leerde zat deze keer niet in een wat ten dentieus clair-obscuur, de vragenstellers waren er beslist niet op uit hem dan wel de kijkers te choqueren en niettemin leg den zij de republiekein Wiebenga het vuur na aan de schenen. Onze conclusie was, dat deze laatste dan ook het onderspit moest delven, maar dat behoeft natuur lijk niet uit te sluiten dat anderen in dit gesprek winst voor hem en zijn geestver wanten zagen. De AVRO doorbrak dan gisteravond de Nederlandse televisietraditie, geen boks wedstrijden op de beeldbuis te brengen. In de eerste serie amateurbokswedstrij den, speciaal voor de t.v. georganiseerd, onderkenden wij natuurlijk momenten, die er duidelijk op wezen, dat men de „nobele sport der zelfverdediging" aan de kijker wilde verkopen. Dit gebeurde ech ter, vooral dankzij de medewerking van promotor Huizenaar (die eens in een uit de handgelopen AVRO-uitzending onver hoeds werd afgemaakt) op een oirbare en sympathieke wijze. Op één partij na, gaven deze ringontmoetingen goede sport te zien, die uiteraard hard en mannelijk is. En wij moeten vaststellen, dat wij tegen deze tak van sport, mits zo be oefend, beveiligd en bewaakt, geen be zwaar kunnen hebben. De AVRO gaf Hui zenaar en zijn sportvrienden dus gister avond een revanche; propagandistisch gezien, boekten zij beiden winst, welver diende winst. J. Damshuizer „ACHTER DE SCHERMEN" van ko lonel Vernon Hinchley. (Uit het Engels vertaald door B. van der Tuin; Nijgh en Van Ditmar 's-Gravenhage). Zevenentwintig raadselachtige spio- nagegevallen uit de twintigste eeuw, zo luidt de ondertitel van dit boek. Enkele van de klassieke mysteries zal iedereen zich kunnen herinneren: Mata Hari, Canaris, Burgess en Maclean. De schrijver een deskundige in het „vak" reconstrueert, probeert recente gevallen van spionage die nog niet zijn opgehelderd tot klaarheid te brengen. Een enkele keer werpt zijn visie een verbijsterend licht op geval len, waarvan de dossiers al gesloten leken. Zijn opvatting bijvoorbeeld dat Gary Powers' U-2 vliegtuig niet door een Russische raket zou zijn getroffen. Het toestel zou volgens de schrijver door sabotage zijn verongelukt. Vernon Hinchley rekent volledig af met spionnen van het soort James Bond- En dan nog iets: „Vrouwelijke spionnen zijn waardeloos. Kan een vrouw een geheim bewaren? Vrijwel nooit."

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11