„Oorlog van nature in strijd met evangelie van Christus" Het evenwicht van de vrees schept hachelijke situatie Djokjakarta door de opstandelingen bezet HET W Rijnland weert woonschepen Johnson wordt geopereerd Nederlands aanbod aan de V.N. HOFNAR Regenkleding STOP 'N TIJGER IN UW TANK! £ssa T matras MORRIS Kardinaal Alfrink pleit op concilie voor ontwapening Indonesische opstand niet gedempt Tweede prijs werd toto-hoofdprijs L. Smit gaat 's werelds grootste tinbaggeraar naar Indonesië slepen Groter contingeti voor vredesmissies Schadeclaim van Beltman (Go Ahead) is afgewezen \L uy\ 50e JAARGANG NUMMER 282 WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 M oeilijkheden A nti-communistische betoging op Sumatra IN DEZE KRANT Weinig verandering Waardering Visum voor Oost-Europa IV pagina 9 Christelijke coalitie in Hoorn pagina 2 b Om verontreiniging tegen te gaan Het woord is aan m II l/ll UITSLUITEND TABAK 30-50 °/o korting Nederlandse Optiek Centrale DAMSTRAAT 4zw - HAARLEM TEL. I 90 34 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN KOLEN W. A. VERWOERD en ZONEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, rjmniden Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije VATICAANSTAD (AP en ANP)/- Kardinaal Alfrink heeft op het concilie gezegd van mening te zijn dat vermindering en afschaffing van de bewapening het enige redmiddel is in een wereld, waarin het „evenwicht van de vrees" heerst. „De oorlog", aldus de Nederlandse kerkvorst, „ook de recht vaardige oorlog gesteld dat er in de huidige situatie nog sprake kan zijn van een rechtvaardige oorlog is in strijd met de geest van het evangelie van Christus. De kerk van Christus mag in haar uiteenzettingen over oorlog en vrede deze boodschap niet achterwege laten", aldus de kardinaal. Hij vroeg de kerkvaders zich in ieder geval niet te stellig uit te spreken voor de noodzaak van defensieve wapens. De kardinaal richtte zijn opmerkingen vooral tegen enkele zinsneden in het „schema over de moderne tijd" die zich bezighouden met de vraagstukken van vrede en oorlog. Hij betoogde dat het verstandig is dat in dat schema gezegd wordt dat het in stand houden van defensieve wapens niet verkeerd is, maar hij gaf als zijn mening dat hieraan wel een beperking moet worden verbonden. „In de paragraaf over het „evenwicht van de vrees", aldus de kardinaal, „is sprake van het gebruik van moderne wa pens èn van het bezit van deze wapens. Zonder twijfel is dit een belangrijk onder scheid. In de tegenwoordige omstandighe den hangt de vrede af van het „even wicht van de vrees," waarvan terecht ge steld wordt dat de voordelen van deze hachelijke situatie als deze er al zijn uiterst precair zijn en dat niemand deze situatie kan beschouwen als een gezonde basis voor de internationale betrekkin gen. In deze nu eenmaal bestaande situa tie wordt gezegd dat het bezit van deze wapens, alleen om een tegenstander af te schrikken, die over dezelfde wapens be schikt, niet kan worden aangemerkt als op zichzelf ongeoorloofd." Kardinaal Alfrink De kardinaal zei te vrezen dat een der gelijke uitspraak van het concilie aanlei ding kan worden tot zeer ernstige moei lijkheden, omdat een dergelijke uitspraak binnen de begrenzing van de huidige si tuatie wel een zekere geldigheid bezit, maar geenszins onbegrensd is. „Het enige redmiddel tegen dit „even wicht van de vrees" is immers vermin dering en afschaffing van deze wapens, zoals Pius XII en Joannes XXIII dat her- DJAKARTA, (Reuter en AP) Vol gens radio-Djakarta is Djokjakarta, de belangrijkste stad in het zuiden van Cen traal -Java weer in handen van de com munistische opstandelingen. Linkse bla den die steun verlenen aan de „30-sep- tember Beweging" zijn verboden. Het mohammedaanse vakverbond, vier poli- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJniond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Achtergrond: Nasoetion 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving .4, 5, 6', 7 In de Vishal en op zee7 Langs sluizen en havens7 Radio en tv 11 Kunst 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking. Overdag zonnig perioden. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Iets lagere mid- dagtemperaturen Volledige weerrapporten op pagina twee. tieke partijen en enkele massaorganisa ties hebben aangedrongen op verbod van de Indonesische communistische partij (PKI). In Medan op Sumatra zou betoogd zijn tegen de PKI. De demonstranten riepen: „Laten we Aidit leider van de Indo nesische communisten ophangen." Een merkwaardige tegenstelling tot dit anti- communisme vormde het telegram dat president Soekamo aan de Chinese lei ders in Peking heeft gezonden: „Wij wensen vurig dat de vriendschappelijke betrekkingen van samenwerking die tus sen onze beide landen bestaan onder uw gezag steeds nauwer zullen worden." „Als generaal Soeharto en generaal Nasoetion nu niet handelen zullen ze een gelegenheid missen zoals ze niet gemak kelijk meer zullen krijgen", zo luidde een commentaar uit Singapore op de huidige situatie in Indonesië. „Als ze nu niet in grijpen zou het kunnen dat ze hun eigen doodvonnis tekenen." De kans of er een grote burgeroorlog zal uitbreken, lijkt af te hangen van de conferentie van burgerlijke en militaire leiders die vandaag in de residentie van president Soekarno te Bogor wordt ge houden. Men is het er in het algemeen over eens dat minister van Defensie, ge neraal Nasoetion, tevens stafchef van het leger, als sleutelfiguur uit de Indo nesische crisis naar voren is gekomen. Volgens de Philippijnse ambassadeur is de minister inderdaad gewond geraakt tijdens de coup van vrijdag. Maar zijn verwondingen blijken niet ernstig te zijn. Hij werd gisteren in Djakarta gezien tij dens de begrafenis van de zes vermoor de generaals. Volgens deze Philippijnse bron is Nasoetion de naaste adviseur van president Soekarno bij het herstel van orde en rust in Indonesië. (Op pagina 3 meer nieuws over de ver warde situatie in Indonesië in „Achter grond" een schets van generaal Nasoe tion.) haaldelijk hebben gezegd," aldus kardf naai Alfrink. Maar in de uitspraak over het „recht matig bezit" van deze wapens zal en kan ieder volk, dat meent in dit „evenwicht van de vrees" deel te moeten nemen, grond vinden om deze wapens te maken en te bezitten. „Zo zou het concilie ge> moeid gaan worden in uiterst ingewik kelde kwesties van politieke aard." De beide laatste zinnen van deze alinea zouden volgens de kardinaal moeten ver vallen. In plaats daarvan moet worden herhaald wat genoemde pausen over af schaffing van wapens hebben gesteld. Verder zei de kardinaal over de passa ge: „Als de schending van de goddelijke wet niet duidelijk is, moet aangenomen worden dat de competente autoriteit ge lijk heeft en moet men aan haar opdrach ten gevolg geven," dat deze uitspraak theoretisch wel juist kan zijn, maar in de praktijk aanleiding kan geven tot twijfel en zelfs tot misbruiken, speciaal in to talitaire staten. Deze zinsnede zou moe ten worden weggelaten. Wel zou ge handhaafd moeten blijven wat over „dienstweigeraars" wordt gezegd, omdat het de taak van de kerk is de vrijheid van het menselijke geweten te bescher- Kardinaal Alfrink wil waardering tot uiting gebracht zien voor de wetenschap pelijke instituten die de vraagstukken van oorlog en vrede tot onderwerp van hun studie maken. „Er is een nieuwe wetenschap in wor ding, de polemologie, die de oorzaken en wetmatigheden van oorlog en vrede be studeert tot nut van het mensdom. Deze instituten leiden met name in de Ver enigde Staten een bloeiend bestaan, maar ook in Europa, bij voorbeeld in Neder land, beginnen zij zich te ontwikkelen." Ten slotte vroeg kardinaal Alfrink drin gend om in het desbetreffende hoofdstuk duidelijk te stellen dat iedere tweedracht, elk geweld en elke oorlog al moge die in de aardse situatie van het mensdom niet absoluut te vermijden zijn van na ture in strijd is met de geest van het evangelie van Christus. g§| SS De nieuwe Australische ambassa deur in Nederland, de heer A. R. Cutler, is gisteren in Den Haag aangekomen. Het Hoogheemraadschap Rijnland gaat de vervuiling van de in zijn gebied lig gende wateren met forse hand aanpakken. De nieuwe acties van Rijnland zullen vooral gericht worden op de zogenoemde „kleine vervuilers", waaronder vooral be woners van woonschepen worden begre pen. Dit heeft de dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Rijnland, mr. F. M. A. Schokking, vanmorgen in Leiden meege deeld. Rijnland is van mening dat de wateren in het schap in verontrustende mate ver ontreinigd worden. Tegen de „grotere vervuilers" kan al worden opgetreden. De woonarkbewoners zullen nu ook moe ten meewerken om verdere vervuiling te gen te gaan. Rijnland heeft daarom besloten een in ventarisatie te maken van alle woonsche pen binnen het gebied en paal en perk te stellen aan het kiezen van nieuwe lig plaatsen. Sinds 19 augustus van dit jaar is het verboden verontreinigde stoffen te storten of te lozen in de boezemwateren van Rijnland, maar ook om er een lig plaats te kiezen of te houden. De op die datum met vergunning liggende woon schepen zullen voorshands een onthef fing verkrijgen. Er zal paal en perk moeten worden ge steld aan een verdere vervuiling. Het wa ter is thans op vele plaatsen al zo sterk verontreinigd dat enkele plaatsen, met na me op de Kaag, nu al zeer gevaarlijk zijn voor recreatieve doeleinden. Het ge bied van Rijnland strekt zich uit van het Noordzeekanaal tot Amsterdam, dan in zuidelijke richting tot Woerden, Gouda en Leidschendam en dan verder langs de kust noordwaarts. In onze krant van morgen zullen we uitgebreid op deze maatregelen terugko- De 830.664 deelnemers aan sporttoto ze ven hebben een totaalbedrag van 1.203.870 ingelegd. Het prijzenbedrag bedraagt 397.277,waarvan voor de eerste prijs 218.502,35, voor de tweede 119.183,10 en voor de derde 59.591,55 beschikbaar is. Geen enkele deelnemer vulde het formulier foutloos in, zodat van de eerste prijs 2/3 naar de tweede en 1/3 naar de derde prijs ging. Voor de tweede prijs hebben zich 22 kandidaten gemeld, die ieder een bedrag van 12.038,zul len toucheren. De eerste acht uitslagen werden door niet minder dan 187 deelne mers feilloos voorspeld. Zij werden elk ongeveer 707,rijker. WASHINGTON, (AP en Reuter) - Pre sident Johnson zal vrijdag in een zieken huis worden opgenomen. Hij moet ge opereerd worden aan zijn galblaas. John son maakte dit gisteravond zelf bekend. Verwacht wordt dat de Amerikaanse president zeker een kwartier tijdens de operatie buiten kennis zal zijn. Deze om standigheid maakt noodzakelijk dat vice- president Humphrey hem in het Witte Huis vervangt om tot snelle actie over te gaan, als dit noodzakelijk mocht zijn. Er moet ten alle tijde rekening wor den gehouden met een plotselinge vijande lijke kemaanval. Deze mogelijkheid wordt in Washington uiterst minimaal ge acht. Een vijandelijke raketaanval op de Verenigde Staten zou echter een maxi male beslissingsperiode van vijftien minu ten overlaten voor tegenacties. President Johnson heeft in 1955 een hartaanval gehad. Zijn toestand werd sindsdien steeds goed genoemd. Volgens dr. Hallenbeck die de operatie zal uitvoe ren zal president Johnson nog veertien tot zeventien dagen na de operatie in het ziekenhuis moeten blijven. Het werk aan de grootscheepse uit breiding van de nationale lucht haven Schiphol vordert gestadig. Dit is de nieuwe 53 meter hoge ver keerstoren, waarin de verkeers leiding van de Rijksluchtvaartdienst en de meteorologische waar nemingspost worden ondergebracht. Eind oktober zal de zeesleepboot „Ierse Zee" de grootste tinbaggermolen ter we reld, de „Bangka 1" van Glasgow in Schotland naar Indonesië slepen. Voor en na de tweede wereldoorlog heb ben sleepboten van L. Smit en co's inter nationale sleepdienst te Rotterdam, waar toe ook de „Ierse Zee" behoort, een aan tal van dergelijke transporten uitgevoerd. De „Bangka 1" is de eerste tinbaggermo len die sinds 1947 naar het verre oosten wordt versleept. Dit gevaarte is 90 meter lang en 25 meter breed. Disraeli: Het geniale komt voort uit het enthou siaste. NEW YORK Minister Luns heeft in de algemene vergadering van de Verenig de Naties aangeboden het Nederlandse militaire contingent voor vredesoperaties van de Verenigde Naties uit te breiden. Onlangs heeft Nederland voor dit doel driehonderd mariniers ter beschikking ge steld die na een oproep van de V.N. on middellijk paraat zouden zijn. Thans heeft minister Luns verklaard dat Nederland dit contingent wil uitbreiden tot zeshon derd man en voorts schepen, vliegtuigen en materieel van marine, land- en lucht macht ter beschikking wil stellen voor eventuele V.N.-vredesmissies. (Voor bijzonderheden zie pagina 3). De president van de Almelose recht bank, mr. I. Duvour heeft vanochtend uit spraak gedaan in de zaak-Beltman, de ex- manager van de voetbalclub Go Ahead, die van SC Enschede 100.000 geëist heeft als schadevergoeding voor de beschuldi ging aan zijn adres in de kwestie La- garde, de doelman van SC Enschede, die zwaar gewond werd bij een botsing met een speler van Go Ahead. De immateriële schade acht de recht bank niet hoog en is daarom bepaald op 500. Beide partijen moeten ieder de eigen kosten van het proces dragen. Ten aanzien van de vordering van 10.000 van de heer Beltman op de heren P. Bak- kenes en H. Olijve, bestuursleden van SC Enschede, veroordeelde de rechtbank de heer Beltman in de proceskosten, groot 500. De beide heren hebben zich, aldus de rechtbank, niet aan een onrechtmatige daad jegens de heer Beltman schuldig gemaakt. Bij een ongeluk in Amsterdam is een 15-jarige jongen om het leven gekomen. Hij zat achterop de bromfiets van zijn va der. Doordat de chauffeur van een vrachtauto bij het passeren te snel naar rechts stuurde raakte de laadbak de bromfietser met het gevolg dat hij en zijn zoontje kwamen te vallen. De jongen werd door het rechter achterwiel van de vrachtwagen overreden en was op slag dood. Advertentie UNIEK IN HAARLEMS OPTIEK lEDEM COÖP ONTVANGEN DIVIDENDZE-GELS Barteljorisstr., Haarlem, te-I. 15352 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon (47 jaar Rijksleverancier) 4420

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1