vIJ Geheimzinnigheid in Djakarta over president Soekarno's rol Lijfwacht van president in paleistuin ingegraven Veiligheidsraad in de eerste plaats verantwoordelijk voor de vrede FILMAVOND SLIK UW PIJN WEG MET EEN 'AKKERTJE Batak Nasoetion geen politicus Wereldnieuws Van dag tot dag Helde aan Mr. Luns in V.N.-vergadering mamL ^^Praatótosl Dit is dè jas! GRONINGEN ~Jeïdenka WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 o 3 Rood-witte vlag Groter contingent voor V.N.-vredesoperaties MEXICO - FOTOSAFARI AFRIKA - CEYLON en .WINTERSPORTPARADIJS SEEFELD (Oostenrijk) Ster rijst Controverse Op de Remco Campert De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. DE JAS 0 0.2 0 0 0 0 0 1 0.1 7 0 0 0.1 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 5 32 Minister Luns heeft in New York voor een knal-effect in de Verenigde Naties gezorgd, aoor een voor Nederlandse maat staven nogal indrukwekkend aanbod van militaire mankracht te doen ten dienste van de V.N.-strijdkrachten. „Militaire eenheden tot behoud van de vrede," al dus luidt de formule voor dit V.N.-leger- in-wording, dat in het recente verleden reeds bij diverse gelegenheden de politiek der V.N. kracht heeft bijgezet, de laatste maal in Kasjmir, waar ook reeds Neder landse militairen dienstdoen bij het toe zicht op de naleving der bestandsovereen komst tussen India en Pakistan. De relatief grote bijdrage van Neder land is verantwoord en aanvaardbaar, omdat de positie der kleinere draagkrach tige naties minder kwetsbaar is in be paalde internationale geschilsituaties dan die der grootste mogendheden. Een ge ruststellende factor in deze aangelegen heid wordt gevormd door de eis der Ne derlandse regering, dat bij ieder afzon derlijk gebruik der Nederlandse V.N.- strijdkrachten tevoren overleg met haar zal worden gepleegd. Dit voorbehoud is noodzakelijk om te voorkomen, dat V.N.- acties worden aangewend ten dienste van bepaalde subjectieve belangen van ande re mogendheden. Dat is bijvoorbeeld ge beurd in de kwestie-Korea, ofschoon na derhand om den lieven vrede wille in Westelijke kring daarover geen moeilijk heden zijn gemaakt. De Nederlandse regering heeft het als een plicht gezien, de mogelijkheden tot inkrimping van ons bijzonder kostbaar de fensie-apparaat om te zetten in een ver grote bijdrage aan de V.N. De onttrekking van strijdkrachten aan hun nationale en Atlantische taak betekent immers, dat zij voor die taak gemist kunnen worden, al is dat uiteraard in vredestijd in collectief verband te bezien. Men kan er vrede mee hebben dat geldt zowel letterlijk als fi guurlijk wanneer kosten worden ge spendeerd aan een bij uitstek vredelieven de functie van Nederlandse strijdkrachten. Wanneer daarnaast ook onze diplomatie en politiek meer en meer worden afge stemd op bevordering en versterking van de vredelievende tendenzen in de interna tionale contacten, wordt de rol van Neder land in de wereld meer dan tot dusver in overeenstemming gebracht met zijn na tuurlijke plaats en functie in de interna tionale verhoudingen. De Kamercommissie voor Financiën heeft blijk gegeven van enige bewogen heid over de plannen van minister Vonde ling tot verhoging van indirecte belastin gen op artikelen die tot de dagelijkse be hoeften behoren, althans, men kan uit vraagstellingen afleiden dat zij niet geluk kig is met sommige geopperde details van het onderhavige wetsontwerp. Dat is in ieder geval nog een straaltje hoop in de duisternis van Vondelings voor nemens, die de eventuele voldoening over „belastingverlaging" wel drastisch heeft omhuld met onoverzichtelijke consequen ties voor de kosten van levensonderhoud, de loonstrijd en de sociale rust. Het is de vraag of de bewogenheid van deze Kamercommissie tot iets positiefs zal lei den, maar in ieder geval kan Vondeling er van overtuigd zijn dat de openbare mening over deze aangelegenheid in het parlement niet zal worden doodgezwegen. Op 20 oktober zal door de Vrije Uni versiteit een eredoctoraat worden ver leend aan dominee Martin Luther King, de Amerikaanse strijder voor gelijke bur gerrechten en de onvermoeibare, onbe vreesde voorman der Amerikaanse negers in hun actie tot „kleurloze" socialisatie der Amerikaanse maatschappij. Deze Nederlandse hulde aan een groot man is een onverdachte en eerlijke be tuiging van bewondering en instemming. Als zodanig staat zij tegenover de ver dachtmakingen, die rassenhaat tegen de ze man heeft gewekt. Het is eenvoudig een geste van beschaving en humaniteit, die de Vrije Universiteit niet heeft willen nalaten om de buitenwereld te tonen dat deze twee levenswaarden voor Neder land uiterst belangrijk zijn. De aanstaande eredoctor zal er een sterke aanmoediging in vinden niet al leen voor zijn strijd maar vooral voor zijn vredelievendheid, die in de gecompli ceerde en provocerende situatie der ras sentegenstellingen niet uitdrukkelijk ge noeg kan worden gewaardeerd. SINGAPORE, (AP) Radio Djakarta heeft vanochtend bekendgemaakt dat de gezondheidstoestand van president Soekamo van Indonesië goed is. De Indone sische president is echter dagenlang niet gezien. Wel kon men zijn stem enige malen via de radio horen. Volgens een Westers diplomaat in Djakarta was de staatsgreep van vorige week niet tegen de Indonesische president gericht. Soekarno zou op de hoogte zijn geweest van de communistische greep naar de macht en hij zou zelf een van de belangrijkste figuren van de staatsgreep zijn geweest. Maar het krachtige verzet van het leger zou hem tot andere gedachten hebben gebracht. De president zou hebben beseft dat het leger een te geduchte tegenstander is en hij zou even de controle over de situatie zijn kwijtgeraakt toen de generaals krachtdadig optraden tegen de communistten. Volgens deze bron zou hij nu de macht weer stevig in handen hebben. Hoe het zij Antoine Yared een verslaggever van het Amerikaanse persbureau Associated Press bezocht maandag de residentie van de president in Bogor om een tip van de sluier, die boven het Indonesische politieke leven hangt op te lichten: In de grote fraaie tuin van het paleis van president Soekarno in Bogor grazen de herten rustig in het gras. Onder de hoge bomen hebben leden van de presidentiële lijfwacht met hun rode baretten zich ingegraven. Bij het paleis staat een helikopter. Met twee andere journalisten reed ik maandag de zestig kilometer van Djakar ta naar Bogor. De weg was vol verkeer. Halverwege tussen Djakarta en Bogor bevond zich een militaire post. Als de pa pieren in orde zijn, mag men verder rij den. Bij de ingang van de stad stonden twee pantserauto's. Een presidentiële paleis wacht deelde beleefd mee dat geen jour nalisten tot het paleis worden toegelaten. Op de vraag wat er in het paleis aan de hand was, zei de officier dat er zo juist een vergadering was beëindigd. Maar hij wilde niet zeggen wie eraan deelgenomen hadden en of president Soekarno binnen was. Voor het paleis wapperde de roodwitte Indonesische nationale vlag. Maar de NEW YORK Minister Luns heeft vandaag in de algemene vergadering dei- Verenigde Naties een aanzienlijk uitbreiding aangeboden van het Nederlandse aanbod om de vredesoperaties van de V.N. daadwerkelijk te steunen. „De erva ring heeft geleerd dat de V.N. in de toekomst grotere en meer gedifferentieerde militaire bijdragen van hun leden nodig zullen hebben om zich op effectieve wijze te kwijten van hun taak om de vrede te bewaren", verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken. Hij deelde mee, dat Nederland naast het detachement mariniers ook eenheden van de marie, het leger en de luchtmacht ter beschik king van de V.N. wil stellen. De bijdrage van de Koninklijke Marine zal in eerste instantie bestaan uit zes honderd mariniers, een bevoorradings schip, zo nodig uitgerust met vier transport- en verbindingshelikopters, als mede uit een aantal schepen voor pa trouillediensten. In een later stadium kan de bijdrage van de marine nog worden uitgebreid met andere eenheden, zoals een licht vliegkampschip voor transport van personeel en materieel en verdere eenheden, te gebruiken als hoofdkwartier schip of voor logistieke ondersteuning. Van de Koninklijke Landmacht zal een op zichzelf staand en zichzelf verzorgend pantserinfanteriebataljon, dat in de loop van 1966 beschikbaar zal zijn, en een ge neeskundig detachement ter sterkte van een op zichzelf staande compagnie van de geneeskundige troepen worden bijgedra gen. Deze legereenheden kunnen op korte termijn beschikbaar worden gesteld, als zij gereed zijn voor transport naar 't bui tenland. De bijdrage van de Koninklijke Lucht macht bestaat uit één Fokker F-27 (Friendship voor troepengebruik) met bemanning en/of drie helikopters van het type Alouette n, eveneens met be manning. Het spreekt vanzelf, zo zei minister Luns in de algemene vergadering dat er bij dit aanbod van wordt uitgegaan dat in elk geval voorafgaand overleg en instem- gele presidentiële vlag, die anders wordt gehesen als Soekarno aanwezig is, ont brak. Soekarno werd donderdag het laatst in het openbaar gezien toen hij een toe spraak hield. Zondagnacht onthulde hij in een radioboodschap waar hij sinds don derdag geweest is. Hij zei dat hij naar het Halim-vliegveld aan de rand van Dja karta was gegaan, omdat hij daar een vliegtuig bij de hand zou hebben. Volgens buitenlanders die lang in Indo nesië wonen klonk de stem van Soekar no in zijn eerste toespraak op zondag ochtend gedempt. Ook in zijn tweede toe spraak, die drie minuten duurde, leek hij moeilijk te spreken. „Dit is niet de Soe karno die we kennen", zo zeiden deze mensen. Hoewel Soekarno stelt dat hij nog steeds opperbevelhebber van het leger is, is zijn werkelijke macht niet bekend. Duidelijk is dat de president probeert een gewapend conflict te vermijden dat tot een burgeroorlog zou kunnen leiden. Op de weg terug van Bogor naar Dja karta regende het. De boeren bleven werken op hun velden. Evenals in Dja karta waren de Indonesiërs apathisch ten aanzien van de gebeurtenissen die hun land in grote chaos dreigen te storten. In België komen nieuwe munten die de beeldenaar van koning Boudewijn, maar zonder diens bekende „uïlebriF, zullen dragen. De koning der Belgen heeft een hekel aan zijn bril en draagt daarom sinds enige tijd contactlenzen. Sommigen van zijn onderdanen zeggen dat de vorst zonder zijn bril nauwelijks te herkennen is; Boudewijn zelf echter ervaart het afschaffen van zijn bril als het opruimen van een barrière, die hem al lang gehinderd heeft. Advertentie Internationale Reisorganisatie Hotelplan N.V. en Passagekan toor „Delftwijk" hebben de eer u uit te nodigen tot bijwoning op DINSDAG 12 OKTOBER 1965 - AANVANG 20.00 UUR in de Bovenzaal van het Concertgebouw te Haarlem. Getoond zullen worden films over Kaarten zijn op aanvraag beschikbaar. PASSAGEKANTOOR DELFTWIJK - Marsmanplein 9, tel. 63428 HAARLEM - Agenten HOTELPLAN N.V ming van de Nederlandse regering ver eist is. Mr. Luns zei te hopen dat het Neder landse aanbod een toenemend aantal lan den van verschillende regionale groeperin gen zal bewegen eveneens contingenten voor de V.N. beschikbaar te houden. Mr. Luns herinnerde aan de financiële crisis waardoor de negentiende algemene vergadering vorig jaar was verlamd. Slechts een grote concessie van enkele landen heeft het mogelijk gemaakt dat de twintigste algemene vergadering weer normaal kan werken. Hij steunde het Franse voorstel om de gehele financiële situatie en de werkwijze van de V.N. in studie te nemen. De Verenigde Naties kunnen zich niet veroorloven dat er weer een controverse ontstaat over een bepaalde operatie tot het behoud van de vrede. In de toekomst dient volgens minister Luns alleen maar tot dergelijke operaties te worden overge gaan indien er een redelijke mate van overeenstemming bestaat tussen de gro te mogendheden en indien de financiering ervan is verzekerd. De Nederlandse regering wil meewer ken aan de totstandkoming van een com promis waarbij een nieuw evenwicht tot stand wordt gebracht tussen de bevoegd heden van de Veiligheidsraad en die van de Algemene Vergadering. Daarbij moet er opnieuw meer de nadruk op worden gelegd dat de Veiligheidsraad in de eer ste plaats de verantwoordelijkheid draagt voor de internationale vrede en veiligheid. Over het tot stand brengen van een sta ken van het vuren tussen India en Pakis tan zei minister Luns dat het resultaat van die bemoeienis van de Veiligheidsraad van buitengewone betekenis is. Het ge wapend conflict tussen de twee landen is het ernstigste dat de Verenigde Naties tot dusver hebben doen eindigen. Misschien zal op de lange duur blijken dat het van nog groter betekenis was dat de Veiligheidsraad voor het eerst in vele jaren krachtig heeft kunnen optreden op grond van eenstemmigheid van de perma nente leden. In de afgelopen zes maanden heeft de raad niet alleen een grotere ac tiviteit aan de dag gelegd dan in de af gelopen jaren, ook hebben alle leden ge toond zich bewust te zijn van de nood zaak om algemeen aanvaardbare oplos singen te vinden. Advertentie Om het Toba-meer aan Sumatra's Oostkust wonen de Bataks. Een interes sant volk, waarvan men nog geen eeuw geleden nauwelijks méér wist te ver tellen dan dat ze menseneters waren. Ze hebben een heel eigen cultuur, waar in het bovennatuurlijke een belangrijke plaats inneemt. Lang voordat de Bataks met de westerse beschaving in contact kwamen, bezaten Batak-pries- ters een schrift voor magisch-religieuze doeleinden. De familiebanden in de Batakse samenleving zijn hecht en worden beheerst door een strenge traditie. Deze etnologische gegevens krijgen een zekere betekenis bij het bericht dat maandag werd bekendgemaakt door radio-Singapore dat het zesjarig doch tertje van de Indonesische generaal Nasoetion dat vrijdag door opstande lingen van de „30-september Bewe ging" was gewond, in een ziekenhuis zou zijn overleden. Nasoetion is een Ba- tak. Het zou niet verwonderlijk zijn als zijn optreden in de toekomst mede be paald zal worden door de moord van communistische revolutionairen op zijn dochtertje. Abdoel Waris Nasoetion werd drie december 1918 in Kotonopau in het dis trict Tapanoeli geboren. Deze streek behoorde tot het centrale Batak-gebied. Nasoetion, zoon van een mekka-pel- grim, is moslim. Na de Nederlandse la gere schoolen middelbare school te hebben gevolgd, kwam hij op de mili taire academie van Bandoeng. Hij trouwde een Javaans meisje bij wie hij twee dochters heeft. Nasoetion werd leraar, later officier, in het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (KNIL). Als KNIL-militair vocht hij tegen de Japanners toen die in 1942 Nederlands- Indië overvielen. Nasoetion werd ge vangengenomen, maar korte tijd later vrijgelaten, omdat hij geen uitgespro ken pro-Nederlandse sympathieën koesterde. Nasoetion is nooit erg in politiek geinteresseerd geweest. Wel was hij korte tijd lid van een moslim organisatie en stond hij min of meer onder invloed van de groep Sjahrir- socialisten. Praktische politiek heeft hij nooit bedreven. Na de strijd tegen Nederland rees Na- soetions ster met spoetnikachtige snel heid. Hij werd chef-staf van het Indo nesische leger na de soevereiniteits overdracht in 1949. Maar drie jaar la ter beging hij de fout met zijn tanks president Soekarno onder druk te wil len zetten. Hij, en andere legerleiders, eisten van de president algemene ver kiezingen en ontbinding van het voor lopige parlement. Deze zogenaamde ,,17-oktober affaire" georganiseerd, omdat de nationale partij, PNI reor ganisatieplannen van de toenmalige mi- lister van Defensie, de sultan van Djokja, had getorpedeerd verliep door handig manoeuvreren van presi dent Soekarno. Nasoetion viel in onge nade en drie jaar lang hoorde men vrijwel niets meer van hem. Maar het getij keerde in 1955. Hij werd toen opnieuw tot chef-staf be noemd. Een jaar later kon Nasoetion Abdoel Waris Nasoetion het bewijs leveren dat hij geleerd had van de „17 oktober-affaire". Eerst be vrijdde hij de minister van Buitenland je Zaken, Roeslan Abdoelgani, die door ontevreden Indonesische officieren van corruptie werd beschuldigd. Later ver ijdelde hij een staatsgreep van mili tairen die strenger optreden tegen de communisten wensten. Dat was in 1956. Merkwaardig genoeg was, evenals nu beweerd wordt, deze staatsgreep beraamd op 5 oktober, de zogenaam de „dag van het leger" in Indonesië. Een tweede militaire greep naar de macht op 20 november, mislukte, om dat generaal Nasoetion vóór Soekarno koos en Djakarta liet omsingelen- Na soetion schaarde zich daardoor on voorwaardelijk achter het beleid van president Soekarno. Er is sinds 1956 nog een enkele maal sprake geweest van controverses tus sen Soekarno en Nasoetion. Zo zou de generaal bezwaar hebben gehad tegen de „geleide economie" (1957) van de president. Ook zou de legerchef kwaad zijn geworden, toen Soekarno plannen had om communisten in de Indonesi sche regering te brengen. Bovendien uitte hij zich een enkele keer op een heel eigen, onafhankelijke manier. Wanneer de kruitdamp uit de straten van Djakarta zal zijn opgetrokken, zal ook blijken of generaal Nasoetion zijn positie aan de Indonesische top heeft verstevigd. Voorzover men de berich ten uit de afgelopen dagen betrouw baar mag noemen, lijkt hij een grote overwinning te hebben behaald op mi nister van Buitenlandse Zaken. Soe- bandio, die genoemd werd als lid van de „30-september Beweging". Soebandrio werd algemeen gezien als een belangrijke concurrent voor Na soetion bij een eventuele machtsstrijd over de opvolging van Soekarno. Zou de 47jarige Nasoetion een politieke machtspositie verwerven, dan valt te verwachten dat Djakarta's banden met Peking in de toekomst minder hecht zullen worden. Contact In België komen binnenkort nieuwe munten en op die munten zal koning Boudewijn zonder bril worden afgebeeld. De vorst heeft namelijk besloten, in het vervolg contactlenzen te zullen dragen. Over de reden van zijn beslissing heeft hij zich bij mijn weten zelf niet uitgela ten, maar in hofkringen wordt gemom peld dat koning Boudewijn zijn bril als een soort barrière tussen hem en zijn volk voelde. Ik heb geen volk, maar wèl een bril en ik voel me daardoor enigszins gerech tigd me met de zaak te bemoeien. Met alle verschuldigde eerbied twijfel ik toch een beetje aan het nut van de maatre gel die koning Boudewijn genomen heeft. De helft van de wereld draagt langza merhand een bril en hoewel het verve lende dingen zijn en blijven, wil het er bij mij toch niet in dat ze barrières zou den vormen. Misschien dat de koning afstand voelt tussen zichzelf en de niet-brïldragers, maar dan loopt hij nu toch het gevaar de wèl-brildragers van zich te vervreem den. Eigenlijk zullen alleen de contact- lenzers zich zonder voorbehoud achter hun vorst scharen. Er komt nog iets heel anders bij. Zal de vorst, als hij zijn bril eenmaal van zich heeft geworpen, nog wel herkend worden door zijn onderda nen? Heeft men daar in die hofkringen weieens over nagedacht? Men is eraan gewend geraakt dat de Belgische koning een bril draagt; het verleent hem een ernstig en ietwat droevig uiterlijk, "een koning niet onwaardig. Bestaat nu niet het gevaar dat het volk, als het zijn ko ning zonder bril ziet verschijnen, zal uit roepen: wie is die vreemde heer zonder bril? Wat moet hij daar naast onze Fa- biola? Ik geloof dat koning Boudewijn het risico dat hij met zijn verandering van image loopt, op dit punt heeft onder schat. Zelf ga ik, behalve in bed, nooit zonder bril, tenzij hij van mijn neus is geslagen. Het is een kaal, bloot gevoel, géén bril op je neus. Je voelt je van alle kanten bedreigd. Je hebt de indruk dat overal om je heen complotten tegen je worden gesmeed. Tussen jou en de mensen lijkt een onoverkomelijke barrière te zijn op getrokken. Overigens: als die bril de enige barriè re is tussen de Belgische koning en zijn volk, dan loopt het nog wel los. Advertentie 5 Vandalisme. Vier kinderen, in leeftijd va riërend van zes tot tien jaar, hebben dinsdag op de joodse begraafplaats van de Noordduitse stad Hildesheim 92 grafstenen omvergehaald. Aardbevingen. In Amerika heeft een groep vooraanstaande geleerden aange drongen op het opstellen van een pro gramma voor de bestudering van aard bevingen. Daarmee zou een bedrag van 137 miljoen dollar gemoeid zijn. Ziekenhuis. In Wenen gaat men volgend jaar een ziekenhuis van 120 bedden bouwen met een kernbomvrije opera tieruimte. Ongeluk. Bij Nürtingen in Württemberg zijn dinsdag vier mensen omgekomen, toen een goederentrein in dichte mist op zeven arbeiders inreed die de rails herstelden. Betoging. In Tokio hebben dinsdag onge veer twintigduizend mensen betoogd te gen het „verzoeningsverdrag" tussen Ja pan en Korea. Dertien studenten wer den gearresteerd. De protestmanifesta ties waren georganiseerd door socialis ten en communisten. Verhuizing. De in Aken gevestigde West- duitse luchtmachtschopl voor 't gebruik van luchtdoelraketten zal nog dit jaar naar fort Bliss in de Amerikaanse staat Texas worden verplaatst. Het personeel wordt van 880 tot 280 man ingekrompen. V

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3