Beverwijk rookt met industrieplan rondom haven geen slechte „Pijp'' Tweederde deel van grond is verkocht of in optie gegeven IN DE VISHAL EN OP ZEE VEEL ANIMO VAN BEDRIJVEN Vrouw liep in Santpoort tegen bromfiets op Scheepsongelukken in de mist Twee Statenleden stellen vragen over pijpleiding van Mobil Oil Ook wapenverkoop in Beverwijk LANGS SLUIZEN EN HAVENS Oranjeplaat Santpoorter werd abonnee tegen wil en dank m K9B WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 7 Hl - Rem van bouwvolume Bodecentrum A mbachten Kerkelijk nieuws WEEKABONNEMENTEN lil V. Arie van der Veer Op het industrieterrein „De Pijp" in Be verwijk wordt op het ogenblik flink ge bouwd. Verscheidene nieuwe bedrijven zijn er begonnen te draaien en andere zijn in aanbouw. Van de ongeveer negentig hectare, die het gemeentelijk industriege bied totaal meet, is thans tweederde be zet, in optie of gereserveerd. Deze gang van zaken stemt het Beverwijkse gemeen tebestuur en in het bijzonder de wethou der voor industrie, de heer E. Gerritse uiteraard tot voldoening. „Het is een aantrekkelijk industrieplan. Toch zetten we er niet zo'n haast achter om het terrein volgebouwd te krijgen. Wel zouden we graag zien dat er zich meer bedrijven uit onze binnenstad gin gen vestigen," zegt de heer Gerritse in een gesprek met ons over de huidige en toekomstige mogelijkheden van het Be verwijkse industriegebied. Het industrieplan „De Pijp" is van de aanvang af alleen bestemd voor verzor gende industrieën. De laatste tijd is er van de zijde van het bedrijfsleven een groeiende animo merkbaar voor de aan koop van grond op het industrieterrein. Sinds kort heeft „De Pijp" de beschik king over een haven die diep genoeg is om de grootste kustvaarders toe te laten. Het nog onbebouwde terrein aan de zuid zijde van deze haven blijft gereserveerd voor bedrijven die vlak bij het water moe ten zitten. Gaat de ontwikkeling van het Bever wijkse industriegebied dus naar wens, het valt niet te ontkennen dat deze groei min of meer afgeremd wordt door de be perkingen van het bouwvolume. „Wanneer 't probleem van het bouwvo lume niet zou spelen dan zouden we in de Pijp een heel andere bebouwing te zien krijgen," meent wethouder Gerritse. „Er is heel wat grond in optie gegeven aan bedrijven die om hun bouwvolume zitten te springen. Als gemeente kunnen we slechts toestemming tot bouwen geven als de bouwsom de 50.000 niet te boven gaat en dat is vanzelfsprekend voor bedrijven van enige omvang veel te laag." Goede verwachtingen heeft de heer Gerritse ook van het bodecentrum dat aan de Zuiderkade is geprojecteerd. Ver scheidene vervoersbedrijven hebben bij het gemeentebestuur al een aanvraag in gediend om voor een plaats op dit 1,2 hec tare grote terrein in aanmerking te ko men. Meer naar het noorden zijn twee grote ondernemingen zich in „De Pijp" gaan vestigen t.w. de Centrale Zand- en Grind- handel en de IJmortelcentrale die voor heen op het Hoogoventerrein stond. An dere bedrijven, zoals het ingenieurs- en projectenbureau Alpha-Engineering aan de Parallelweg, zijn drug bezig met een uitbreiding van hun accommodatie. Bij het tankstation van Commandeur n.v. zijn twee meer doelmatige dan fraaie zoge noemde nishutten van gegolfd plaatijzer verrezen die als garage dienst doen. In de naaste omgeving van de Wijker- meerweg liggen eveneens diverse perce len grond op bebouwing te wachten. Die aan de Ambachtstraat wil men bij voor keur bestemmen voor ambachtelijke be drijven. Wanneer te zijner tijd het terrein waarop nu het woonwagenkamp staat, vrij komt zal deze grond gebruikt wor den voor de uitbreiding van de rioolwater zuiveringsinstallatie. „Een industrieterrein is in de eerste plaats een gebied waar gewerkt wordt. Toch streven we er naar de Pijp ook voor het oog aantrekkelijk te maken door waar het maar mogelijk is tussen de bedrij ven beplantingen aan te brengen. Ook daarom geloof ik dat de toekomst van het industrieplan De Pijp er bepaald roos kleurig uitziet," zo besloot wethouder Gerritse. Tijdens het oversteken van de Hagelin- gerweg in Santpoort is een 64-jarige voet gangster dinsdagmiddag tegen een brom fiets opgelopen. De uit IJmuiden-oost af komstige vrouw kreeg een wond aan het linkeronderbeen. In het Antoniuszieken- nuis is zij behandeld. Tal van kleine en middelgrote be drijven bouwen in de Beverwijkse „Pijp" aan een nieuwe toekomst. De ligging van het industrieterrein in de IJmond is bijzonder gunstig. De haven is onlangs aanzienlijk verbeterd. w Ongeveer 6 mijl ten noorden van Ame land zijn vanmorgen omstreeks elf uur twee Duitse schepen met elkaar in aan varing gekomen, het 2.336 ton metende ms „Rodenbek" en de coaster „Winds- braut" van 100 ton. Op het verzoek van de „Rodenbek" om hulp voor de coaster, die zwaar beschadigd zou zijn, hebben twee Nederlandse sleepboten, de „Simson" en de „Holland" koers gezet naar de plaats van het ongeluk. Vanmorgen om zes uur heeft het Duit se motorschip „Tunis" (5355 brt.) het Nederlandse binnenschip „Adrianus" tij dens dikke mist overvaren op de Wester- schelde nabij Terneuzen. De opvarenden van de „Adrianus" konden aan boord van de „Tunis" worden genomen. Het binnenschip is gezonken. De Parallelweg in Beverwijk wordt mede als gevolg van het gestaag toenemende aantal bedrijven in het industriegebied „De Pijp" een steeds drukkere verbindingsweg tussen Beverwijk en Velsen. Rechts op de foto twee zogenoemde nis hutten die als tijdelijke garages worden gebruikt. Mede naar aanleiding van de publica tie in Haarlems Dagblad met betrekking tot de vestiging van Mobil Oil en de even tuele gevolgen daarvan, zijn door de le den van Provinciale Staten van Noord-Hol land, de heren dr. O. Noordenbos en H. de Nieing (beiden P.S.P.) de volgende vragen aan het college van Gedeputeer de Staten gesteld: Zijn Gedeputeerde Staten van mening dat voor een verdere gezonde economische expansie van het Noordzeekanaalgebied de vestiging van een olieraffinaderij een dwingende voorwaarde is? Moet er niet tengevolge van de overca paciteit van de geplande oliepijpleiding terdege rekening gehouden worden met de vestiging van meer raffinaderijen? Zijn Gedeputeerde Staten niet van oor deel dat de te verwachten nevenactivitei ten als vestiging van petrochemische in dustrieën, toeleveringsbedrijven etc. de in dustriële overdruk in het onderhavige ge bied onevenredig zullen toen toenemen? Vinden Gedeputeerde Staten het toelaat baar dat de in het streekplan voor agra rische bestemming en tevens als groene longen gereserveerde gronden voor een belangrijk deel zullen worden geofferd? Zijn Gedeputeerde Staten niet van me ning dat ten onrechte in het wetsontwerp er geen rekening mee is gehouden, althans niet vermeld is, dat het aantal beschik bare arbeidsplaatsen nu reeds groter is dan het aanbod, zodat tot import van ar beidskrachten moet worden overgegaan met alle daaraan verbonden sociale en andere problemen? Zijn Gedeputeerde Staten ook niet van mening dat de regering geen enkele ga rantie kan geven dat de hygiëne van het milieu niet nog meer wordt aangetast dan nu reeds het geval is, daar er ener zijds nog geen konkrete afspraken in de ze met de Mobil Oil bekend zijn en an derzij ds hanteerbare en veilige normen voor dit gebied ontbreken? Zijn Gedeputeerde Staten niet van oor deel dat een ongewenste urbanisatie in dit gebied in een reeds ver geürbaniseer de provincie door de vestiging van een olieraffinaderij met wat deze verder met zich meebrengt voorkomen moet worden? Zijn Gedeputeerde Staten bereid op grond van overwegingen die ten grond slag liggen aan bovenstaande vragen er bij regering en parlement erop aan te dringen de aanleg van de pijpleiding niet te doen plaats vinden? Na Velsen zijn ook in de gemeente Beverwijk processen-verbaal opgemaakt wegens onwettige verkoop en koop en het in bezit hebben van vuurwapens, slag- en steekwapens. Een militair uit Beverwijk verkocht deze wapens door aan particulie ren. Bij deze wapens waren onder andere een hagelgeweer, een stengun, pistolen en een karabijn. De militair verkocht ook bijpassende munitie, ploertendoders en boksbeugels. Aanvoer van woensdag Twaalf vaartuigen hebben woensdag morgen te IJmuiden aangevoerd: 3713 kisten vis, 7000 kilogram tong en 280 stij ve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 1820 kisten schelvis, 110 radio, 110 wij ting, 180 gul en kabeljauw, 680 koolvis, 280 haring, 820 kleine kisten haring, 190 makreel, 80 schol, 3 tarbot en 120 varia. Prijzen van woensdag Per kilogram, in guldens: heilbot 5.70- 5.20, tarbot 5.20-4.30, grote tong 7.23-7.12, grootmiddel tong 6.98-6.63, -kleinmiddel tong 6.67-6.48, tong een 4.39-4.22, tong twee 2.29-2.12. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 116- 98, middel kabeljauw 122-98. Per tien stuks: grote kabeljauw 80-65, middel kabeljauw 51-40. Per stuk: kreeft 21. Per 50 kilogram: grote schelvis 60, mid del schelvis 40-37, kleinmiddel schelvis 36- 32, schelvis een 27-18, schelvis twee 22-15, schelvis drie 12-10, gul een 52-42, gul twee 40-34, gul drie 25-15, koolvis een 37-34, koolvis twee 18-15, grote en middel schol 82-73, kl.middel en schol een 73-67, schol Beroepen te Groningen (als jeugdpred.) D. Th. Rutgers te Diever. Bedankt voor Warmond C. van Gelder te Tricht. Ger. Kerken Beroepen te Gorinchem (vac. W. G. Scherus) W. L. Mulder te Bolnes te Slikkerveer J. Couvee te Schiedam te Siegerswoude C. Moens te Heerlen te Gorinchem ds. W. v. d. Zwan te Weesp te Ferwerd W. C. P. den Boer te Uithui zen. Aangenomen naar Joure (2e pred.pl.) H. J. Lambers Heerspink te Soestdijk. Bedankt voor Wolphaartsdijk B. Boe lens te Delden. Aangenomen naar Surrey (Brits Co lumbia) H. Bade te Taber (Alberta-Can.) (voorheen te Valthermond) naar Zwijndrecht (vac. H. J. v. Duinen) J. P. Kakes te Appingedam. Ger. Gem. in Nederland Aangenomen naar Terneuzen J. Panne- koek, kand. te Zierikzee. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Pekela-Winschoten J. J. F. Herrmann te Alkmaar. Geref. Kerken Beroepen te Loppersum G. Sinia te Ee (Fr.). Aangenomen naar Leiden (als jeugdzorgpredikant) H. Post te Rijns burg. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE twee 57-44, schol drie 51-36, schar 33-26 poon 22, haai 34-22, gestripte wijting 24-15, dichte wijting 22-10, haring 31-27, makreel 60-38, tarbot 212-114, griet 100, tongschar 78, rode poon twee 41-28. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond woensdagmorgen uit: 120 kisten schol en 3500 kilogram tong. Katwijk Kw 42 368, IJm. 46 46 kantjes haring Prijzen: volle haring van 60 tot 70.80 steurharing van 52 tot 57.60 en ijle ha ring van 56 tot 58 gulden per kantje. m,,.. imm IJMUIDEN heeft van het begin af aan heel wat schepen zien komen en gaan. Van de stoomtrawlersvloot is niets over gebleven en er zijn heel wat schepen ge weest van Amsterdamse scheepvaart maatschappijen, sleepboten van Zur- miihlen, Wijsmuller en Goedkoop, en vaartuigen van het Loodswezen die vroeger geregeld door de IJmuider slui zen kwamen, maar die nu niet meer be staan. In de loop der jaren zijn ze door nieuwe vervangen. Alleen sommige scheepsna men herinneren aan vroeger. Een bekende maatschappij uit de Am sterdamse haven, maar die in IJmuiden evenveel bekendheid genoot, was bij voor beeld de Mij. Alkmaar Packet, die al be stond voordat het Noordzeekanaal officieel voor de scheepvaart was opengesteld. De maatschappij werd namelijk in 1864 te Alkmaar opgericht. Het was een com manditaire vennootschap met als behe rend vennoot de heer Cornelis Bosman. Het doel der vennootschap was: de exploi tatie van een stoombootdienst voor het vervoer van passagiers en stukgoederen dagelijks van Alkmaar over de Zaan naar Amsterdam en terug. Alle aandelen wer den geplaatst onder neringdoenden te Alk maar. De zaak werd opgezet met één stoomboot, lang 28 en breed 4,85 m., voor zien van een kajuit eerste en tweede klas se, genaamd „Alkmaar Packet No. 1" en gebouwd door de Werf Ceuvel te Amster dam. De afmetingen van het schip waren gebonden aan die van de schutsluis te Zaandam, waarvan de lengte 28 en de breedte 5 meter bedroeg. De onderneming had een succesvolle start en na twee jaar volgde de aanbouw van een tweede boot. In 1908 werden op de werf van de Ne- derl. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam ge bouwd te grote salonboten „Czaar Peter" en „Prins van Oranje", afmetingen 52 x 7,34 m., met een vervoerscapaciteit van 1400 personen plus 10.000 kg. aan goede ren, bestemd voor de vaart Zaandam-Am sterdam v.v. Deze lijn werd verzorgd in samenwerking met de twee boten van de Zaanlandsche Stoomvaart Mij., die oor spronkelijk met deze bootverbinding was begonnen. In 1913 kreeg de Nederlandse Scheeps bouw Mij. opdracht voor de bouw van een motorpassagiersboot, die als „Alk maar" in de vaart kwam. Het was de eerste driedekker als binnenvaartuig, voorzien van drie schroeven, aangedreven door drie Kromhout-motoren, later door drie Bronsmotoren elk van 100 pk. In 1920 werd van de Reederij Gebr. Goedkoop te Amsterdam overgenomen de passagiers- en goederendienst Amster- dam-Velsen-IJmuiden, met de salonboten „Prins Hendrik", „Koningin Wilhelmina' en „Prinses Juliana"; de vervoerscapaci teit was respectievelijk 1890, 1100 en 500 passagiers. De motorboot „Alkmaar" werd toen bestemd als derde boot op IJmuiden in de zomermaanden en als re serveboot. De vroegere „Oranjeplaat", die nu „Veermansplaat" heet. Zo waren de „Koningin Wilhelmina", de Prins Hendrik" en de „Alkmaar" en la ter ook de „Stierop" bekende boten in IJmuiden, die in de loop der jaren heel wat reizigers van en naar Amsterdam hebben vervoerd. De Alkmaar Packet werd in de oorlogs jaren flinke schade toegebracht. Na de oorlog konden de diensten beperkt worden hervat, maar de goede vooroorlogse jaren bleken voorgoed voorbij. Al spoedig was men genoodzaakt de diensten te staken en de boten werden te koop aangeboden. De Alkmaar Packet eindigde haar bestaan. De meeste boten vonden elders emplooi. Een bijzonderheid is dat de „Czaar Pe ter" en de „Prins Hendrik" verbouwd werden tot motorsleepboot en thans zijn ze nog werkzaam op de Rijn. De „Alk maar" en de „Stierop" gingen in 1952 over naar de Havendienst Spido in Rot terdam. De /„Alkmaar" kreeg de naam „Oranjeplaat" en de „Stierop" werd de „Nassauplaat". Beide schepen ondergin gen een verbouwing. De „Oranjeplaat" zien we op de foto. De naam van deze boot is in de zomer van dit jaar veranderd in „Veermans plaat". De Velsense politie stelt een onderzoek in naar de verblijfplaats en bezigheden van een colporteur van een Duits blad, die een inwoner van Santpoort tegen wil en dank abonnee van het tijdschrift heeft gemaakt. Dezer dagen vervoegde zich een man aan de woning van de Santpoorter, die niet thuis was. Het twaalfjarige dochter tje dat open deed, voldeed aan het ver zoek van de man haar naam op een for mulier te zetten. Kort daarop ontving de vader van het meisje de mededeling dat hij als abonnee van een Duits blad, dat door een Limburgse firma in ons land wordt verspreid, was genoteerd. De Sant poorter deed van deze vreemde manier van abonneewerving aangifte bij de poli tie. Hij is niet van plan het abonnements geld te betalen. De politie waarschuwt het publiek zich niet door deze soort van col portage in de luren te laten leggen. De winter komt naderbij. In het strijklicht van de zon dwarrelen de in herfsttinten gekleurde bladeren door een lichte nevel tussen takken en stammen van de bomen naar de vochtige aarde. De natuur bereidt zich voor op de winterslaap. Ook in Velserbeek, waar deze stemmings foto werd gemaakt.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7