„JODL, BRANDT Hitier zwoer de totale vernietiging van de Franse hoofdstad Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlenischè Courant en IJ mui der Courant In dit bijvoegsel o.tn.: Encycliek en oecumene pag. twee De eerste Miss Universe pag. vijf :Xy. Zo trokken de trotse ver overaars van Parijs ge durende de bezettingsjaren dagelijks door de straten van de Franse hoofdstad. Dagelijks moesten de Pa- rijzenaars dit schouwspel zien en dagelijks werd hun haat tegen de „boches" er door vergroot, zodat zij op het moment van de be vrijding hun opgekropte gevoelens vaak niet meer konden beheersen. Stelsel matig werd de nationale trots der Parijse Fransen gekwetst en getergd door de Duitse bezetting, die haar vreugde om de re vanche van Versailles niet opkon en in de geest van Hitier alles ondernam om de eigenwaarde der bezette volken uit te roeien. Het gevolg was echter tegen overgesteld, een bewijs dat Duitse psychologische in zichten faalden en dat de Duitsers het uiteindelijk wraakgericht over zichzelf afriepen. voor de geallieerde samenwer king. Drie jaar lang hebben deze twee auteurs de geschie denis doorvorst, documenten opgespoord en geschift, radio boodschappen gedecodeerd, microfilms bestudeerd, offi ciële archieven doorsnuffeld en geheime correspondentie tussen de grote figuren van de laatste oorlog nagepluisd. Lar ry Collins was hoofd van het Parijse bureau van Newsweek. Lapierre was verslaggever van Paris-Match en maakte per soonlijk de bevrijding van Pa rijs mee. Een samenweefsel van persoonlijke belevenissen en officiële gegevens ontstond onder hun handen, een boek dat als geschiedschrijving in de beste zin van het woord een van de meest indrukwekkende drama's uit de laatste oorlog deed herleven. HET BOEK is bij Gottmer in Haarlem uitgegeven onder de titel: „Brandt Parijs?" De gelijknamige film wordt door Paramount vervaardigd en zal binnenkort in première gaan. „Jodl, brandt Parijs al?!" De brullende stem van een waanzinnige in zijn laatste levensdagen klonk door de bunker, waarin Hitier zich met zijn staf had verscholen. De hoofdstad van Frankrijk was bij de weste lijke veldtocht in 1940 symbolisch geweest voor het succes van Hitiers bliksemoorlog. Generaal De Gaulle beleeft het mooiste moment van zyn leven. Dadelijk na de beëindiging van de gevechten in het centrum van Parys trok hij de Franse hoofdstad binnen. De miljoenen uitgelaten Parijzenaars liepen hem in hun enthousiaste bijna onder de voet. Rondom De Gaulle van links naar rechts: Laniel, Levy, Le Troquer, Pleven, Bidault, Parodi en Juin. Namen die in de naoorlogse geschiedenis van Frankryk zouden opduiken in een niet altijd gunstig licht. De smet van 1918 was voor deze Duitse revanchist uitgewist: Parijs had gedreund onder de stap van de Duitse laarzen, het Bois de Boulogne was toneel geweest van een groteske ballade, waarin de Franse glorie onderging. EN NAUWELIJKS vier jaren na deze triomf drongen geallieerde troepen op naar Parijs en wankelde het Duitse front in de Franse linies. Maar de wereld zou weten dat Hitier geen genade kende. Parijs moest van de aardbodem ver dwijnen, de Duitse bevelen tot algehele vernietiging van de bakermat der Europese demo cratie waren koel en berekend gegeven. De machten der ver nietiging zouden losbreken over de Franse hoofdstad, zon der dat de zegevierende ge allieerden er iets tegen zouden kunnen uitrichten. Voor hun ogen zou Parijs ten ondergaan. Een gigantisch vuur van helse explosies zou de laatste steen van Parijs verpulveren en de eeuwen zouden de verlaten woestijn van puinen en stof be dekken met hun vergetelheid. Parijs zou vergeten worden zoals een voetstap door de wind wordt uitgewist. De voet stap der beschaving in Europa zou verwaaien onder het ge weld van Duitslands doods strijd. Op het gezicht van de verrader Philippe Henriot plakte de Parijse verzetsorganisatie de oproep tot de opstand. daten in dit uur konden op brengen. Wat Hitier niet be sefte of niet wilde beseffen was, dat zijn macht over de Duitse soldaten reeds aan ont binding onderhevig was en het „sauve qui peut" al was be gonnen binnen de rangen van zijn „onkreukbare" Wehr- macht. IN DIE ene zin, uitge schreeuwd met een begin van achterdocht en gevoel van in de steek gelaten te worden, brulde Hitier als het ware een samenvatting van de situatie uit. Want Parijs brandde nog niet het zou nooit branden en het zou triomferen in de dagen der totale overwinning op de Duitse horden, het zou feestvieren en opnieuw licht stad zijn en de glorie van Frankrijk bombastisch uit bazuinen boven de hoofden van miljoenen krijgsgevange nen en doden. MAAR WAT ging eraan vooraf, waaraan was het be houd van Parijs te danken? Op 25 augustus 1944 trokken de troepen der Vrije Fransen de Seinebruggen over. Hun ver overing van de Franse hoofd stad vormde het sluitstuk van een zenuwslopende periode, waarin het lot van Parijs aan een zijden draadje hing. DE VOLLEDIGE geschiede nis van de bijna wonderbaar lijke redding, die Parijs voor Frankrijk en Europa behield, is het onderwerp geworden van een boek en een film. Het boek is geschreven door Larry Collins en Dominique La pierre, twee namen die in hun combinatie symbolisch zijn Place de l'Etoile. Een gruwelijk incident begeleidt de verovering van Parijs, als het fanatisme van een Duitse officier tot uitbarsting komt. Deze man, krijgs gevangen gemaakt en met een aantal kameraden onder bewaking gesteld op dit plein, haalt plotseling een handgranaat te voorschijn en gooit die naar majoor De Mirambeau, commandant van de tweede divisie der vrije Fransen. De explosie heeft ellendige gevolgen, niet alleen voor de getroffen Fransen maar ook voor de Duitse krijgsgevangenen, want na deze wanhoopsdaad wor den de Duitsers allen door machinegeweervuur neergemaaid. In hun woede om de verraderlijke Duitse daad ontzien de Franse bevrijders geen van de ver zamelde krijgsgevangenen, een verklaarbare maar daarom niet minder be treurenswaardige reactie. In de hitte van de strijd om Parijs zijn trouwens meer van dergelijke dingen gebeurd. Duitse officieren werden door woedende Parijzenaars gelyncht, als zij gevangen werden weggeleid. ZO HAD Hitier het gewild. Zijn bevelen lieten niets aan duidelijkheid over. Zijn wil was nog steeds wet in Europa, ook al brokkelde zijn macht in het westen af onder de moker slagen van Eisenhowers troe pen, van Montgomery's leger scharen, van de patriotten- legers van generaal Leclerc. Zijn wil was duidelijk genoeg. MAAR ZELFS een tiran met ongebreidelde terreurmacht als Hitler was afhankelijk van de stipte gehoorzaamheid zij ner ondergeschikten, van de feilloze werking zijner organi satie en van de mate van doodsverachting, die zijn sol- <~J! <t ft *A-r 5 x *-a o?J' A-.A V' *-y v "x Z s'-' v •- v <->.W z - v- v'" PARIJS

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13