Onderhandelingen over Rhodesië zijn mislukt Partij van de Arbeid is voor wapenstilstand in Vietnam HET WEER Ma rk t- tafr(- to n)eel Londen: Toestand is zeer ernstig Maandag mogelijk einde Newyorkse krantestaking Lager waterpeil in Noordzeekanaal Velsens stadhuis heeft al 25.000 bezoekers gehad Koningin opende in Suriname een smelterij „TH Haarlem is opgeofferd aan olieraffinaderijen" J. W. Martijn volgt C. Ockeloen op bij de ANMB CHRISTIAANSE Voor MORRIS en M,G. Automobielen VAR LOON's Automobielbedrijf 50e JAARGANG NUMMER 285 ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 Broederoorlog i ili| - - iüiil Het woord is aan „Geen oplossing is mogelijk langs militaire weg Minister Bogaers over leegstaande huizen pagina Dinsdag begint de kinderzegelactie pagina IN DEZE r.RANT Koude nacht Helm met staartjes Wethouder De Boer: N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES „LEVELOR" Zonnewering „DE STEENWERF" Korte Kleverlaan 30-42 - BLOEMENDAAL Tel. 59311 (3 lijnen) GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES SALISBURY, (Reuter en AP) „De enige kaart die wij nog kunnen uitspelen is een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring", zei premier Ian Smith van Rhodesië gisteravond. Hij was juist uit Londen in Salisbury aangekomen, nadat de besprekingen met de Britse regering over onafhankelijkheid van Rhodesië waren mislukt. In officiële Britse kringen werd gisteravond de toestand die na het mislukken van de onderhandelingen is ontstaan „buitengewoon ernstig" ge noemd. .ff Onze correspondent in Londen meldt nog het volgende over de kwestie-Rho- desië: „Wij zijn overeengekomen van mening te verschillen," zei premier Ian Smith van Rhodesië gisteren met een zure glimlach, toen hij Downingstreet 10 verliet. Groot- Brittannië rekent er nu op dat Rhodesië, een Britse kolonie die 43 jaar zelfbestuur heeft, binnen enkele dagen zich onafhan kelijk zal verklaren. Na een week onderhandelen zijn beide partijen geen stap verder gekomen. Ian Smith wenst geen meerderheid in het par lement aan de Afrikanen te geven. Ook niet eenderde van de stemmen plus één, om te voorkomen dat de toekomstige Rho- -desische grondwet ten nadele van de Afri kanen veranderd wordt. Waarborgen dat de Afrikanen een betere opvoeding zullen krijgen wilde de Rhodesische regering niet geven. Tevergeefs heeft premier Wilson de Rhodesische premier gewaarschuwd voor de gevolgen. Groot-Brittannië zal na een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring alle banden met het zeer welvarende Rhodesië verbreken, en het zal een mis daad zijn voor iedere Brit om op welke wijze ook de „verraders van de konin gin" te steunen, te helpen, of er handel mee te drijven. Engeland importeerde voor ruim 300 miljoen gulden per jaar, hoofdzakelijk tabak, uit Rhodesië. Groot-Brittannië huivert er voor om in een broederoorlog de rebellenregering onlangs in Aden, de grondwet buiten wer king moet stellen en de macht in handen moet geven van de hoge commissaris in Salisbury. De VS hebben laten weten, Rhodesië niet te zullen erkennen en geheel achter Groot-Brittannië te zullen staan. Merk waardig is, dat de twee bondgenoten van Rhodesië, Portugal en „buur" Zuid-Afri- ka, hebben aangedrongen om geen over haaste stappen te nemen. Gevreesd wordt voor een bloedige opstand van de Afri kanen, die zich door Groot-Brittannië on getwijfeld verraden zullen voelen. In Londen hebben afgevaardigden van de verboden nationalistische partij van Rhodesië gezegd: „Wanneer de blanken zich onafhankelijk zullen verklaren, zullen wij niet aarzelen ogenblikkelijk een tegen regering te vormen, die de blanke indrin gers zal vernietigen. De meeste Europea nen in Rhodesië menen echter het risico te kunnen nemen. (Op pagina 3 in „Achtergrond" meer over de kwestie-Rhodesië). mm H. M. van Randwijk: Sjoelbakken in kerkelijk verband is een lollige boel, vergeleken bij wat de t.v. ons heden ten dage als ontspan ning voorzet. - Het partijbestuur van de Partij van de neer te slaan, maar de kans is met ge- Arbeid is van mening dat een duurzame ring dat troepen van de Verenigde Naties naar Rhodesië gestuurd zullen worden. De Afrikaanse Gemenebestlanden hebben ge dreigd uit het Gemenebest te treden als de Britse regering Ian Smith zijn gang laat gaan. Zij menen evenals verscheide ne Britten dat Groot-Brittannië, zoals ook en rechtvaardige oplossing van het pro- bleem-Vietnam langs militaire weg niet kan worden bereikt. Het blijft er daarom met de meeste V/eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond Rhodesië3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten 6 In de Vishal en op zee6 Hoe is het ontstaan?7 Economisch nieuws 7, 9 Topsy 8, 29 Efecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Erbij 13 t/m 18 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Radio en t.v. 21 Kunst 21 Ferdinand 22 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen Erbif Verwachting tot morgenavond: Koude nacht en ochtend met plaat selijk mist en in hoofdzaak in het noordoosten van het land hier en daar nachtvorst. Morgen overdag droog en op de meeste plaatsen zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Engelse coiffeur Alexe heeft in Londen zijn nieuwe kap sels gepresenteerd. Op de foto een van zijn nieuwste creaties. Het is een zogenoemde „op-art" coiffure geïnspireerd op de helmlijn. Deze lijn is terug te vinden in het boven ste deel van het kapsel. De vlech tjes, die er onderuit komen, com pleteren de „op-art". De mogelijkheid is groot dat maandag een einde komt aan de nu 23 dagen du rende staking bij de New York Times. Morgenavond komen de directie en de stakingsleiders bijeen om te stemmen over een regeling, die is ontworpen door bur gemeester Wagner van New York. Deze omvat onder meer arbeidsrechtelijke waarborgen voor het personeel bij de voortschrijdende automatisering. Zoals be kend zijn ook de andere New Yorkse kranten uit sympathie niet verschenen. klem bij de strijdende partijen op aan dringen zich ten behoeve van de Vietna mese bevolking en van de stabiliteit der verhoudingen in geheel Zuidoost-Azië rond de conferentietafel te scharen. In overeenstemming met hetgeen hier omtrent tijdens het partijcongres van de Britse Labourparty te Blackpool werd bepleit, meent het dagelijks bestuur van de P.v.d.A., dat een vreedzame oplossing van het probleem Vietnam zal moeten worden gezocht op basis van het volgen de program: Gestreefd moet worden naar een „staakt het vuren" voorafgaande aan of tijdens een vredesconferentie. Door een „staakt het vuren" worden de kansen op een succesvol resultaat van de conferen tie aanzienlijk vergroot, i Tegelijk met het stopzetten van de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord- i Vietnam zal Noord-Vietnam op zich moe ten nemen te verhinderen dat verdere militaire steun, bijstand of materieel aan het nationale bevrijdingsfront wordt ge leverd. Doeltreffende garanties dienen te wor den gegeven, zowel aan Noord- als Zuid- Vietnam, tegen elke vorm van agressie. Daardoor kan een toestand worden ge schapen, waarin het terugtrekken van vreemde troepen en het opheffen van bui tenlandse bases worden mogelijk gemaakt. Noord- en Zuid-Vietnam zullen geen deel nemer mogen zijn in welke militaire al liantie dan ook. Een sociaal en economisch herstelpro gram onder auspiciën van de Verenigde Naties dient voor Noord- en Zuid-Vietnam te worden opgezet. Dit program moet er op gericht zijn die omstandigheden te scheppen, die, zo spoedig mogelijk, vrije verkiezingen onder toezicht van de Ver enigde Naties mogelijk maken en Noord en Zuid-Vietnam in de gelegenheid stellen in onafhankelijkheid hun wederzijdse be trekkingen te regelen. Het bestuur van de P.v.d.A. heeft zich gewend tot de Tweede Kamerfractie ten einde deze zienswijze bij de regering in gang te doen vinden." Strijd tegen stank in de Zaan Als bijdrage in de pogingen om de stank van het Zaanwater, die de laatste dagen erger is dan ooit te voren, zoveel mogelijk terug te dringen, heeft de direc tie van het arrondissement Noordzeeka naal van Rijkswaterstaat besloten met ingang van de volgende week het water peil in het Noordzeekanaal met ongeveer tien centimeter te verlagen, waardoor het mogelijk zal zijn meer water uit de Zaan in het Noordzeekanaal te spuien. Doordat op deze wijze meer schoon IJsselmeerwater in de Zaan kan worden toegelaten, zal een hoger zuurstofgehal te van het Zaanwater kunnen worden verkregen. Op het ogenblik zit er tussen Wormerveer en Zaandam geen milligram zuurstof meer in. De verlaging van het peil van het Noordzeekanaal geschiedt bij wijze van proef en zal tot omstreeks mei, juni du ren. Het peil zal echter telkens worden opgevoerd als de havenmeester van Am sterdam zulks nodig oordeelt met het oog op aankomst en-of vertrek van grote zee schepen. In genoemde maanden, ruim 3 maan den eerder dan aanvankelijk verwacht, hoopt men het Zaangemaal in Zaandam in gebruik te kunnen nemen. Als dit een maal werkt zal het Zaanwater om de drie dagen geheel worden ververst, waarmede dan naar verwachting een einde aan de huidige stank zal komen. Gisteravond hebben ruim tweeduizend personen uit Velsen-Noord, Velsen-Zuid en Driehuis het nieuwe stadhuis te Velsen bezichtigd. In acht avonden waren in to taal 17.000 burgers op bezoek en met de drieduizend bejaarden en enkele duizen- kaderleden komt men tot het respectabe le aantal van 25.000. Op 14 oktober ko men dan nog een kleine 150, speciaal uit genodigde, invaliden uit de gemeente op bezoek. Het gemeentebestuur van Velsen meent, dat de burgerij blijk heeft gegeven, dat zij de „opendeur-politiek" wel gewaar deerd heeft. Vandaag is openbare werken begonnen met de vlaggen bij het stadhuis weg te halen. De winkeliers aan Het Plein 1945 wachten daar nog even mee. Volgende week wordt de toestand voor het stadhuis (en voor allen die hebben meegewerkt om de massale bezoeken zo vlot moge lijk te doen verlopen) weer normaal. Het Franse kabellegschip Marcel Bayard zet zwaar-gewichtballonnen overboord om de onderzeese tele foonkabel Frankrijk-Verenigde Sta ten op zijn plaats te houden in het ondiepe water voor de kust van Bre- tagne bij Saint Hilaire de Riez. Op de tweede dag van haar bezoek aan Suriname heeft de koningin het eerste ge heel geïntegreerde aluminiumbedrijf in Suriname officieel geopend. Koningin Ju liana deed dit met een druk op de knop waarmee zij een suralcowerker het sein gaf te beginnen met het gieten van het eerste schuitje Surinaamse aluminium. Het nieuwe bedrijf is het eerste ter we reld waar een bauxietmijn, een aluinaar defabriek en een aluminiumsmelterij op één plaats gevestigd zijn. De heer H. de Boer, wethouder van On derwijs, Volksgezondheid, Sport, Culture le en Jeugdzaken in Velsen, meent dat Haarlem vergeefs vecht voor de vestiging in die gemeente van Nederlands vierde technische hogeschool. Dit zal blijken wanneer de kaarten, waarin de geplande olieraffinaderijen en alles wat er bij hoort zijn aangegeven, worden opengelegd. Men zal dan zien, dat de koek op is en dat er dus voor een T.H. met bijbehoren eenvou dig geen plaats meer is. Wethouder de Boer gaf gisteravond zijn mening tijdens een gesprek dat een onzer verslaggevers met hem had naar aanleiding van de brief aan de minister van Onderwijs, waarin Haarlem pleit voor de vestiging van de zo begeerde T.H., om dat Haarlem „de enige geschikte vesti gingsplaats" zou zijn. In onze krant van gisteren heeft men bijzonderheden over deze brief kunnen lezen. „Dit is dan de eerste teleurstelling, maar er zullen er nog veel meer volgen, ook voor andere gemeenten, die offers zullen moeten brengen," zo voorspelde de heer De Boer. „Haarlem is het eerste slachtoffer. Het heeft het gevaar niet ingezien toen het zich schaarde achter de economen en zo als het meende „het algemeen belang, dat ook een belang voor Haarlem zou zijn." Haarlem plukt er nu de wrange vruchten van. Ook Velsen had niets liever gezien, dan dat de vierde T.H. in Haar lem zou komen, Velsen heeft dit streven altijd gesteund." De heer J. W. Martijn, districtshoofd te Utrecht van de Algemene Nederland se Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en electrotechnische industrie (A.N.M.B.) is benoemd tot districtshoofd voor Noord- Holland. Hij is de opvolger van de heer C. Ockeloen, die zoals men weet onlangs wethouder van openbare werken te Vel sen is geworden. Advertentie Lange Herenstr 36 - 38 Haarlem Telefoon 14371 Diverse kleuren en dessins. Leverbaar in 35 en 50 mm lamel breedte. Kant en klaar gemonteerd. Spaarndamseweg 48, Haarlem. Tel. 53750. OFFICIAL DEALER voor Haarlem en Omgeving Geopend 7.3022.00 uur. Ook het smeer- en benzinestation. WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 Ken handelaar on het Waterlooplein in Amsterdam heeft een grote partij toneelkostuums opgekocht. De be langstelling ervoor is groot. De foto toont twee mannen, die zich even terugwanen in een romantische tijd. Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. iJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. 1 111 10,40, franco per post 11,65 - Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -ij MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129-8 Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1