Groeiend verzet in Indonesië tegen communistische partij Leider Aidit is in Peking Coalitiegesprek CDU-FDP heeft nog veel voetangels Geen angst meer, Rhodesië tussen blank en zwart Wereldnieuws Neo-SllvlKrln Van dag tot dag Slag om de arm Nieuwe poging van Spaak crisis in EEG op te lossen Politiek touwtrekken in Bonn Johnson herstelt zich goed van galblaasoperatie De Gaulle stelt zich verkiesbaar Honderden Japanse vissers vermist <~Praatótosl ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 Twee Duitse ploegen op Olympische Spelen Mexico Kernproef in Sovjet-Unie Parijse bladen zeggen want er is Neo-Silvikrin! NEEM NEO-SILVIKRIN! Continuïteit Snel U merkt niets - anderen merken niets! tampons Premier Ian Smith mm lül! fir - Federatie AFRIKA Op de Ondanks het feit dat de schatkist op het ogenblik boordevol zit, acht mi nister Vondeling het wenselijk om een staatslening aan te gaan. Daarbij wordt een slag om de arm gehouden ten aan- lien van het bedrag dat er zal worden geleend. Hiervoor zijn twee redenen aan te voeren. In de eerste plaats wil de mi nister de gebruikelijke stortvloed van in schrijvingen afwenden, die ontstaat door het majoreren. In een tijd van grote be leggingsbehoeften is het gebruikelijk dat alle financiële instellingen trachten een zo groot mogelijke portie van de lening in de wacht te slepen teneinde de cliënten zo goed mogelijk te kunnen bedienen. De jongste inschrijvingen hebben in dit opzicht aangetoond tot welke excessen dit kan leiden. Bij de vorige staatslening was de toeloop zo groot dat de toewij zing slechts 1,105 percent van het inge schreven bedrag bedroeg, ondanks het feit dat de minister gebruik maakte van de vooraf gestelde mogelijkheid om de lening van 200 miljoen gulden tot 300 mil joen uit te breiden. In feite was er voor 2,75 miljard aangeboden, een bedrag dat de markt in de verste verte niet op tafel had kunnen leggen. Een dergelijk overdreven resultaat, dat geen enkel houvast gaf ten aanzien van het werkelijk beschikbare bedrag, dwingt de minister tot capriolen bij het aangaan van een nieuwe lening. Door het bedrag pas achteraf te bepalen, wordt een onzekerheidsfactor voor de financiële Instellingen geschapen, die noopt tot voor zichtigheid bij de inschrijving. Dit is niet de enige reden, waarom de minister een slag om de arm moet hou den. De tweede reden is wel dat niet valt te zeggen wat de psychologische invloed is van de inflationistische tendenties die door de begroting worden gewekt. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat een aantal dergenen, die bij de vorige staats lening nog te hoop liepen voor obligaties, nu minder geporteerd zijn voor belegging in de risicomijdende sfeer. Ook weet men niet wat het buitenland gaat doen. De zwakke houding van de staatsfond- ■enmarkt, die er in de afgelopen week viel te constateren, lïield ten dele ver band met een afneming van de belang stelling van kleine beleggers. Aan de an dere kant werd er vooruitgelopen op de komende lening, waarvan de obligaties zonder aankoopprovisies kunnen worden verkregen. In elk geval zal door de slagen om de arm kunnen blijken hoeveel de financiële wereld werkelijk bijeen kan en wil bren gen om een steentje bij te dragen in de last der komende verhoogde staatsuitga ven. Voor de politici die de minister on der druk wilden zetten en hem dachten te bewegen meer te lenen in plaats van belastingen te verhogen, wordt het gras voor de voeten weggemaaid. DJAKARTA, (Reuter, AP, AFP en I DPA) Steeds luider klinkt in Indonesië de eis om de „Partai Kommunis Indone sia" (PKI), de Indonesische communisten teverbieden. Vrijdagochtend heeft het eger bij een in Djakarta uitgevoerde jliksemactie honderden communisten gearresteerd. PKI-leider, Aidit, bevindt zich volgens geruchten in Peking. Het is niet waarschijnlijk dat hij naar zijn land terugkeert voordat de toestand daar enigszins is opgehelderd. Volgens het le- gerhlad „Berita Joedha" is de generaais- moord voorbereid door een dorpshoofd, Hasan Djang, die communist zou zijn. De overvallers verschenen in uniform voor de generaalswoningen, die zij eerst neschoten en daarna binnendrongen. Voorzover de ontvoerde generaals on derweg niet waren doodgemarteld, zijn zij tenslotte op beestachtige wijze ver moord in het dorp Lobang Boeaja, waar 'uchtmachtpersoneel communisten een militaire opleiding gaf. Het leger heeft de hand gelegd op stukken en wapens die de communistische rebellen door le den van de luchtmacht ter beschikking waren gesteld. Er deden gisteren in Djakarta geruch ten de ronde, dat het leger enkele com munisten, als vergeldingsmaatregel voor de generaalsmoord, zonder meer terecht heeft doen stellen. In de van haat door trokken stad, die Djakarta sinds de mis lukte staatsgreep van de „30-september- beweging" is geworden, is het echter moeilijk bevestiging van dergelijke ge ruchten te verkrijgen. Op de gisteren in Djakarta gehouden massabijeenkomst waarbij het bureau van de PKI in brand werd gestoken is de eis gesteld dat de communistische minis ters en alle in ministeries zitting hebben- ^/WWWVtAAIWlfWWWIA/M/tAAAAAAAAfWWI/WWWWWWWW #IAAAAAA/WV\AA/\AA/WWUWAAA#VWWIAAAfMWWWWWimWV\* BRUSSEL De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, zou een me morandum aan Nederland én Luxemburg hebben gestuurd over de huidige crisis in de E.E.G. Aangenomen wordt dat daarin enkele aanpassingen worden voorgesteld In het „Plan-Spaak" om uit de huidige crisis in de E.E.G. te komen. De hoofdpunten van het initiatief van minister Spaak zijn een regeringsconfe rentie tussen de zes E.E.G.-landen zon der de Europese Commissie om na de Franse boycot van de Europese instellin gen contacten tussen de „zes" te herstel len, een bevestiging van de vijf partners van Frankrijk in de Europese gemeen schappen, dat de Europese verdragen zul len worden geëerbiedigd en de bereid heid van Duitsland, Italië en de drie Be- neluxlanden een „harde politiek" te voe ren tegen Frankrijk, als de verzoenings pogingen zouden mislukken. In de toekomst zullen zowel Oost- als West-Duitsland door een afzonderlijke ploeg vertegenwoordigd worden op de Olympische Spelen. Dit besluit werd vrij dag genomen tijdens het congres van het Internationaal Olympisch Comité in Ma drid. Totnutoe werd op de Olympische Spelen slechts een gecombineerde Duit se ploeg geaccepteerd. In regeringskringen in Bonn is men zeer teleurgesteld over de beslissing van het Internationaal Olympisch Comité om op de Spelen van 1968 te Grenoble en Mexico aparte vertegenwoordigende ploe gen van West- en Oost Duitsland toe te laten. Staatssecretaris Von Hasse ver klaarde vrijdag op een persconferentie dat de beslissing helaas tot resultaat zal hebben, dat het Duitse saamhorigheidsge voel tijdens belangrijke sportevenemen ten niet meer tot uitdrukking zal komen, Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag gezegd dat er geen wijziging ge komen is in het standpunt van de Franse regering dat Duitsland door één ploeg op de Olympische Winterspelen van 1968 in Grenoble vertegenwoordigd dient te zijn STOCKHOLM (AP) Het seismolo gisch instituut in Uppsala in Zweden heeft gisteren eer ondergrondse kern' proef geregistreerd in het gebied van Semi-Talatinsk in Siberië. de communisten zullen worden ontslagen. Het leger, dat de luchtmacht nog steeds niet geheel schijnt te vertrouwen, heeft weer stukken luchtdoelgeschut naar Dja karta overgebracht. De kanonnen waren afgelopen weekeinde al in de stad opge steld, maar dinsdag weggehaald nadat de bevelhebber van de luchtmacht, vice- luchtmaarschalk Omar Dhani, zijn trouw aan president Soekarno had betuigd. Radio-Djakarta meldde gisteravond dat de personeelsbond van Antara, het offi ciële Indonesische persbureau, de „30- Septemberbeweging" heeft veroordeeld en er bij de president op heeft aange drongen, communistische infiltranten van het bureau te verwijderen. De indertijd door Soekarno gestichte, links gerichte nationalistische partij, P.N.I., heeft ook de mislukte staatsgreep veroordeeld. Het verzet tegen Soekarno's lezing, dat de staatsgreep van Oentoeng slechts een „inwendige aangelegenheid van het leger" is, neemt hand over hand toe. Maar president Soekarno bewaart in zijn hermetisch afgesloten paleis in Bo- gor (het vroegere Buitenzorg), een tot nu toe volstrekt stilzwijgen tegenover de steeds meer wassende golf van verzet. WASHINGTON (AP) President John son herstelt zich uitstekend van de gal blaas-operatie, die hij gisteren heeft on dergaan. Vijf uur na de operatie deed hij al enkele stappen. De artsen die hem be handelen zijn tevreden over zijn toe stand. Behalve de galblaas hebben de chirurgen ook een steen uit de urinewe gen verwijderd. De operatie heeft twee uur en een kwartier geduurd. Het bericht dat de operatie volledig ge slaagd was veroorzaakte overal in de Verenigde Staten grote opluchting. In Wallstreet stegen de aandelen en in het marinehospitaal in Bethesda stroomden de gelukwensen binnen. Ex-president Eisenhower stuurde Johnson bloemen. PARIJS (AFP en AP) Van officiële zijde is nog niet het bericht in tal van Parijse bladen bevestigd dat president De Gaulle besloten heeft zich voor een twee de ambtstermijn verkiesbaar te stellen. Volgens deze kranten heeft De Gaulle dit aan premier Pompidou te verstaan ge geven. Hij zou zijn besluit pas 25 oktober officieel bekend maken. „Le Monde" heeft vandaag een aantal argumenten opgesomd die er op wijzen dat De Gaulle al beslist heeft zich her kiesbaar te stellen. Ook een vijftigtal Fransen, mensen uit de omgeving van de generaal, ministers en hun medewer kers, zijn ervan overtuigd dat De Gaulle zich kandidaat zal stellen. (Van onze correspondent) BONN. De beraadslagingen over de vorming van een nieuwe re geringscoalitie tussen de C.D.U.- C.S.U. en de F.D.P., zijn in een nieuw stadium gekomen. Nadat de C.D.U. en haar Beierse zusterpartij, de C.S.U., het erover eens geworden waren, hoe de binnen- en buitenland se politiek de komende vier jaar moet worden gevoerd, was de tijd rijp om met de F.D.P. over een programma en minister-kandidaten te gaan praten. Na de verkiezingen zijn de F.D.P. en de C.S.U. even sterk, ieder met 49 ze- Advertentie Eerst komt roos... dan volgt haaruitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwach ten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. Silvikrin bevat in de juiste verjjouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! de biologische haarvoeding Voor dagelijkse haarverzorging is •N er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt het haar gezond en 2) laat het gemakkelijk kappen. Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig altijd en overal! tels, uit de strijd te voorschijn ge komen. Het C.D.U./C.S.U.-verhond heeft daarmee 245 zetels, tegenover de sociaal-democraten 202. Voor een absolute meerderheid in de Bondsdag heeft de C.D.U./C.S.U. dus de hulp van de vrije-democraten van Erich Mende nodig. Een dag voor het eerste gesprek tussen kanselier Erhard en Erich Mende, die in het nu demissionaire kabinet vice-kanse- lier is en minister voor de Hereniging van de Beide Duitslanden, had de C.D.U.- C.S.U. in een verklaring te kennen gege ven dat in haar politieke lijn weinig ver andering zal komen. Dit is vooral van be lang in verband met de positie van de minister van Buitenlandse Zaken, Ger hard Schroder, die wordt bedreigd door de oud-minister van Defensie, Strauss oud-kanselier Adenauer, en bondsdagpre- l sident Gerstenmaier en, tot voor kort ook door president Lübke. Continuïteit is de leus ten aanzien van het buitenlandse politieke programma van de kanselier. Schröders aflossing van de wacht hij heeft zelf verklaard te willen blijven zou dan ook een zeer vreemde indruk maken. Tijdens de inter ne besprekingen tussen de leiders van de C.D.U. en de C.S.U. was Schroder die geen partijbestuurder is pas later in de discussie betrokken. Hij had zich toen duidelijk achter de politiek van kanselier Erhard gesteld. Mogelijk heeft hij de ver wijten van zijn politieke tegenstanders kunnen ontzenuwen, die overigens hoofd zakelijk op persoonlijke animositeit zijn terug te voeren. Voor Adenauer betekent de eventuele te rugkeer van Schroder en diens politiek een nederlaag voor de politieke ideeën en de tactische bekwaamheid van de oud kanselier. Volgende week dinsdag ontmoeten de onderhandelingscommissies van de C.D.U. de C.S.U. en de F.D.P. elkaar voor het eerst. Kanselier Erhard hoopt (nog) op een snelle kabinetsvorming. Wanneer al les tot nu toe zo vlot verlopen is, is het voor een groot deel aan de fractievoorzit ter van de C.D.U., Rainer Barzel, te dan ken. Toch loert op de achtergrond nog steeds het gevaar van Strauss en zijn Beierse manschappen. Zij werden donderdag ontvangen door kanselier Erhard, kort voor deze zijn be sprekingen met Erich Mende begon. Het hoofd van Mende eist Strauss in ieder ge val. Hij zal zich bij een benoeming van Schroder eventueel wel neerleggen. In het „hof'-blad van de C.S.U. in München, de „Bayern-Kurier" stond intussen te lezen dat bondsdagvoorzitter Eugen Gersten maier „de beste kansen" had, om met de leiding van het ministerie van Buiten landse Zaken belast te worden. Sport, fietsen, dansen, baden. Alles kunt u blijven doen. Heerlijk vrij en ongehinderd door gordel. Geen ver band of spelden. Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet - ziet men niet en merkt men niet. Gemakkelijke toepassing Bij o.b. tampons heeft men geen schuifkoker nodig. Men kan ze mee nemen in het kleinste tasje en na ge bruik altijd ongemerkt wegdoen. Onopvallend en absoluut safe o.b. tampons tekenen zich niet af onder nauwsluitende kleding of bad pak en... u kunt zich veilig voelen onder alle omstandigheden. Medisch verantwoord Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele West Europese landen heeft aangetoond, dat de o.b. methode aan alle eisen vande moderne maand- hygiëne voldoet. de moderne maandhygiëne Per pakje van 10 tampons «voldoende voor maandelijks gebruik) Normaal f 1.15, speciaal f 1.40 TOKIO (AP) Gevreesd wordt, dat zeven boten met 208 Japanse vissers aan boord het slachtoffer zijn geworden van een tyfoon in het zuid-westen van de Gro te Oceaan. Bij Agrihan een van de Marianen-eilan- den is het wrak van een schip gevonden. Van de 40-koppige bemanning verdronk slechts een man. Van de andere boten is sinds de zware storm taal noch teken gehoord. ft Het gemiddeld jaarlijks inkomen van een blanke in Rhodesië is ongeveer 12.410 gulden. Voor de negerbevolking ligt dit gemiddelde op ruim 1200 gulden. Van de 65 Rhodesische parlementsleden worden er vijftien door zoge naamde B-kiezers (negers) gekozen. Op de overige vijftig zetels zitten afge vaardigden van het A-electoraat: de „superieure" kiezers voornamelijk grootgrondbezitters, voornamelijk blanken. De gemiddelde oppervlakte van een „blanke" boerderij in Rhodesië is tien maal groter dan de oppervlakte die een zwarte boer ter beschikking staat. In Rhodesië wonen 250.000 blanken en bijna vier miljoen negers. Op deze manier kan men doorgaan. Onnodig te vermelden dat de kloof die in dit land gaapt tussen blank en zwart gevuld is met een modderige brij van sociaal onrecht. Een gevolg van het klasseverschil is een allesverteren- de angst van de blanken voor de ne gers. „Als wij iedereen maar stemrecht zouden geven, zal mijn tuinjongen mij ook zonder gewetensbezwaren kunnen vermoorden", zo verdedigt een blanke huisvrouw uit Salisbury zonder logica het blanke standpunt. Of ook een veelgehoord argument „Om de chris telijke, beschaafde leefwijze te hand haven is het nodig dat de blanke de suprematie behoudt". Bijna twee jaar geleden, 31 december 1963, werd de Federatie van Rhode sië en Nyassaland ontbonden. Nyassa- land werd in het voorjaar van 1964 on afhankelijk onder de naam Malawi. Noord-Rhodesië volgde in het na jaar. Het nam de naam Zambia aan. Het derde land van de Federatie noemt zich sindsdien Rhodesië. De on derhandelingen over de onafhankelijk heid van deze autonome Britse kolonie zijn de afgelopen week in Londen ge voerd. De situatie in Rhodesië ver schilt aanzienlijk van die in Malawi en Zambia, waar veel minder blanken wo nen. De blanke bevolkingsgroep van Rhodesië voelt zich gesteund door en is geïnspireerd op de rassenpolitiek die in Zuid-Afrika door het Verwoerd-regime wordt gevoerd. De banden met Zuid- Afrika zijn hecht: meer dan de helft van de Rhodesische blanken zijn van origine Zuidafrikaans. Veel Rhodesiërs hebben zelfs nog een Zuidafrikaans paspoort. Premier Ian Smith voerde deze week een aantal besprekingen met de Britse Kanbo Demtali BEETSJOE- ^^\_West Nicholson' RHODE5IË4 Beübridge iÓ'.vX Spoorweg Stuwdam 0 km 400 regering. „Als wij geen onafhankelijk heid krijgen zoals wij blanken wensen, zullen we onszelf wel onafhan kelijk maken". Dat moeten ongeveer zijn gedachten zijn geweest, toen hij in Londen aankwam. Maar premier Wilson van Groot-Brittannië kreeg steun van de conservatieve oppositie leider, Heath, en van de Canadese pre mier Lester Pearson, in zijn streven alleen aan een werkelijk democratisch Rhodesië onafhankelijkheid te geven. Het Londens dagblad „The Guar dian" schreef deze week: „Het ge sprek met Rhodesië kan geen succes opleveren. Het doel van Groot-Brittan- nië algemene verkiezingen in Rho desië te organiseren wordt toch niet bereikt. De Britse regering kan beter handelend optreden, net zoals zij heeft gedaan in elke andere kolonie waar openlijk verzet werd gepleegd. Zoals in Brits-Guyana en Aden." Premier Ian Smith weet maar al te goed dat er alleen onderhandeld kan worden als er concessies worden ge daan van beide kanten. Toch hoeft hij maar te kijken naar zijn voorgangers om te weten, hoe het hem zal vergaan als hij er niet in slaagt onafhankelijk heid te verkrijgen. Onafhankelijkheid op z'n Rhodesisch, wel te verstaan, om het land te besturen zoals de blanken het willen. De eerste Rhodesische premier, sir Edgar Whitehead moest aftreden, om dat hij het in zijn hoofd haalde tege moet te komen aan de wensen van de negers. Zijn opvolger, Winston Field, kwam voor hetzelfde dilemma. Ook hij trad af. Premier Ian Smith weet ook maar al te goed wat hem te wachten staat, als hij met lege handen uit Lon den terugkomt. De Rhodesische Front Partij voor een deel ook zijn crea tie zal hem terzijde schuiven en een man verkiezen die beter aan haar ex treme verlangens tegemoet komt. Voor de spiegel Er zullen wel niet veel mensen zijn die van zichzelf vinden dat ze een dom hoofd hebben. Een lelijk hoofd, ja; dat wil men nog weieens toegeven, 's avonds laat voor de spiegel, als er niemand an ders in de buurt is maar dom, dat nooit. Kijk eens naar die uit de ogen stralende intelligentie en dat machtige denkersvoorhoofd. Het is misschien niet zo'n mooi voorhoofd, met al die knob bels, knoesten en uitwassen, maar het is duidelijk dat daarachter een machtig brein werkzaam is. En ook de spitse glimlach om de lippen spreekt boekdelen. Goed, het zijn lippen waar je alleen on der grote dwang een kus op zou willen drukken, maar wat doet dat er eigenlijk toe? Zijn er geen belangrijker dingen in het leven? Geest gaat heel wat langer mee dan schoonheid. Ik heb ook altijd gedacht dat ik een intelligente kop had. Het had allemaal wat fijnbesnedener gekund, maar het leek me dat het voor iedereen duidelijk moest zijn dat hier een gelaat te bezich tigen viel dat rond voor zijn geestelijke capaciteiten uitkwam. Maar nu heb ik een weekblad in handen gekregen dat er in geslaagd is mijn geloof in mijzelf gron dig aan te tasten. Dit weekblad (waarom het niet bij na me genoemd: het heet Beatrijs) wijdde onlangs drie artikeltjes aan drie nu al weer een jaartje of 15 jonge schrijvers: Simon Vinkenoog, Harry Mulisch en mij, zei de gek. Bij die artikels drukte men meningen van lezers af en daaronder was er een van een zekere Frans, die over mij het volgende te berde brengt: „Ik vind zijn werk uitstekend en lees het met veel genoegen". Nu, zoiets laat zich graag lezen. Maar dan gaat Frans op eens uit een heel ander vaatje tappen: „Alleen wilde ik even zeggen t- ja, het doet wel niets ter zake dat ik zijn hoofd uitermate dom vind en dat hoeft volgens mij helemaal niet". U kunt zich waarschijnlijk wel voorstellen dat de uit spraak van Frans mij niet onberoerd liet. Het duurde dagen voor ik mijzelf weer voor een spiegel durfde opstellen en toen ik uiteindelijk daarvoor de moed op bracht, zag ik onmiddellijk dat Frans ge lijk had. Inderdaad, een uitermate dom hoofd. En niet zo mooi ook, maar dat wist ik al. Ik kan me nu alleen nog maar vastklampen aan het feit dat Frans zelf vindt dat het niets ter zake doet. Maar waarom zei hij het dan? Mijn laat ste toevlucht is nu mijn goede hart om me op te beroemen. Tot Frans of een ander ook aan deze mythe een einde maakt. Remco Campert Honds. Geschoren en met de meest uit eenlopende kledingstukken getooide hon den zijn geen zeldzaamheid. Een unicum vormt echter waarschijnlijk een das hond in Saarburg die van zijn baas, een banketbakker, een gouden gebit had ge kregen. Dezer dagen kwam de hond treurig thuis, zonder gebit. De gouden tanden waren met een scherpe tang ver wijderd. Of de eigenaar de hond weer een gouden gebit zal laten aanmeten, staat nog te bezien. Kraak. Uit de woning van een notaris in Rome is een verzameling postzegels ter waarde van negentig miljoen lire ge stolen. Werklozen. Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is voor het eerst sinds 1957 beneden de drie miljoen ge daald. Het bedroeg in september 2,9 miljoen of 4,4.percent van het arbeids potentieel. Treinbotsing. In het Oostduitse district Neubrandenburg is bij dichte mist de D-trein Malmö-Oost-Berlijn door 'n on veilig signaal gereden en in botsing ge komen met een personentrein. De ma chinist en de stoker van deze trein kwa men om het leven. Drie inzittenden van de D-trein liepen verwondingen op. Afkeuring. De Argentijnse Kamer van Af gevaardigden heeft, met alleen de stem men van het conservatieve blok tegen, een uitspraak afgekeurd van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, vol gens welke de Verenigde Staten tussen beide moet komen in alle landen van het Amerikaanse continent waar com munistische dreiging ontstaat. Uitnodiging. Het Columbiaanse Huis van Afgevaardigden heeft besloten een dele gatie van de Volkskamer van Oost- Duitsland uit te nodigen voor een be zoek. Bezoek. President Novotny van Tsjecho- slowakije heeft een uitnodiging geaccep teerd voor een bezoek aan India. Aanklacht. De Italiaanse minister voor Buitenlandse Handel, Mattarella, heeft een aanklacht wegens smaad ingediend tegen de sociale hervormer Danilo Dol- ci. De minister zou betrokken zijn bij de activiteit van de maffia, het gehieme genootschap op Sicilië, zo heeft Dolci gezegd. Kunstmanen. Frankrijk zal nog dit jaar twee eigen kunstmanen de ruimte in sturen. Een „D-l"-satelliet zal met be hulp van de Franse diamantraket van de basis Hammaguir in de Sahara wor den gelanceerd. Een „Fr-l"-kunstmaan met een Amerikaanse raket gaat van een basis in de Stille Oceaan de ruimte in. Eerste vlucht. Het tot dusver grootste van de grond af bestuurde luchtschip model, een nabootsing van de befaamde en in 1937 in Lakehurst verongelukte „Hindenburg", heeft in Gersthofen bij Augsburg een succesvolle eerste vlucht gemaakt. De horlogemaker Otto Buch- man heeft het zes meter lange minia tuurluchtschip van licht Zuidamerikaans hout en het fijnste Japanse papier ge maakt. Een motor ter grootte van een duim geeft het model een snelheid van twintig kilometer per uur. Overtredingen vleeskeuringswet. Het ge rechtshof heeft een 34-jarige veehouder uit Wilnis veroordeeld tot een boete van 800 wegens in totaal tien over tredingen van de vleeskeuringswet. En kele daarvan betroffen het slachten zonder vergunning van kalveren en de overige het ter verkoop in voorraad hebben van ongekeurd kalf- en rund vlees.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3