Vier dagen „Herfsttooi 1965" bij „Johanna's Hof" Bakkum Trio van zangeres Henny Vonk concerteerde bij de H.J.C. IJmuiden krijgt uniek restaurant Noordersluispaviljoen verplaatsten gemoderniseerd Jaarlijkse tentoonstelling van Provinciaal Waterleidingsbedrijf Jeugdgebouw Herv. Kerk in Santpoort-Noord gemoderniseerd Jazz in de Koudenhorn: Veel groenten uit Beverwijk ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 5 i Grote collectie Duindiorama TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS Tot en met maandag wordt bij het theehuis „Johanna's Hof" aan de Zee weg te Bakkum de jaarlijkse tentoon stelling gehouden, georganiseerd door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland. Deze expositie die van daag en morgen van 's morgens half ne gen tot tien uur 's avonds geopend is en maandag van 8.30 tot 18.00 uur, is gister middag geopend door gedeputeerde W. Mensink, voorzitter van de raad van toe zicht van de provinciale bedrijven. Deze tentoonstelling dit jaar voor de dertiende maal geeft een overzicht van al hetgeen het ruim 4800 ha grote duin reservaat in dit jaargetijde biedt, aan flora en fauna. In de grote tent vlak bij „Johanna's Hof", waar men beschikt over 600 m2 expositieruimte en waar een groot herfst- boeket op een prachtig stuk boomstam direct de aandacht trekt, is het linkerge deelte ingericht als instructieve wand. Op overzichtelijke wijze kan men daar ken nis nemen van het leven van de ontel bare soorten zwammen en mossen. Gro te tableaus tonen ditmaal een collectie paddestoelen, die aanzienlijk uitgebreider is dan in voorgaande jaren het geval is geweest. De omstandigheden voor de groei van de zwammen, waartoe ook de padde stoelen behoren, zijn namelijk gunstig ge weest. Men heeft voor „Herfsttooi 1965" niet minder dan 150 tot 200 soorten kun nen verzamelen. Daarnaast maar liefst negentig soorten bloeiende planten en vijftig soorten besvruchten. Dit alles is samen met allerlei bomen en struiken op zeer aantrekkelijke wijze Een deel van het in een aparte tent ingerichte duinreservaat met bomen, planten, dieren en vogels die men nu in het reservaat kan aan treffen. uitgestald in de grote tent. Aan de rech- terzijwand zijn ook herfsttekeningen op gehangen, vervaardigd door leerlingen van scholen uit Castricum. In een andere tent, in de buurt van het museum, is een duindiorama gecreëerd. Een stukje duinreservaat met bomen, planten, dieren en vogels, die men er in deze tijd van het jaar kan vinden. In 't museum zelf zullen tijdens de ten- toonstellingsdagen korte lezingen (ver lucht met dia's) worden gehouden over het Noordhollands Duinreservaat. Er wor den zeker een zesduizend bezoekers ver wacht, onder wie meer dan zestienhon derd leerlingen van scholen uit de naas te omgeving, en ook uit IJmuiden, Be verwijk en Heemskerk. Voor de schooljeugd wordt nog een wed strijd gehouden in het raden van de juis te namen van bepaalde dieren, planten en takken met bessen. Tijdens de expositiedagen bestaat öok gelegenheid in de onmiddellijke omgeving van „Johanna's Hof" duinwandelingen te maken. Advertentie DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL 6200-6285 De juiste tenaamstelling van de vele soorten zwammen werd verzorgd door deskundigen op dit gebied, van wie hier de heer G. D. Swa- nenburg de Veye uit Alkmaar aan het werk is tijdens het inrichten van de tentoonstelling. Nadat drie en een half jaar geleden de plannen werden gemaakt om tot verbou wing over te gaan van het wijk- en jeugd- gebouw van de Hervormde kerk aan de Burgemeester Enschedelaan in Sant- poort-noord, is gisteravond op feestelijke wijze het gemoderniseerde gebouw weer in gebruik genomen. In zijn openingswoord wees ds. J. C. Remijn van de Hervormde kerk in Sant poort-noord er op dat men noodgedwon gen tot de verbouwing was overgegaan, daar de brandweer het niet meer verant woord achtte, in verband met de brand veiligheid, in het oude gebouw bijeen komsten te organiseren. Ook de geluids hinder van buitenaf vormde een belang rijk punt, dat leidde tot de verbouwing. Maar helaas, zoals bij vele kerkelijke ge meenten, ontbrak ook hier het geld (bouwkosten 100.000 gulden). Na een in zameling in de gemeente werd echter in korte tijd een aanzienlijk bedrag bijeen gebracht, zodat men zes maanden ge leden tot de verbouwing kon overgaan. Na ds. Remijn, kreeg de heer J. B. Rongen, voorzitter van het college van kerkvoogden, het woord. Nadat deze de vele zichtbare werkers maar ook degenen die achter de schermen hadden gewerkt, had bedankt, werd door de architect, de heer Van Kempen een litho van A. Dob- benburgh aangeboden. De aannemer, de heer Ten Broeke, merkte eveneens op, dat men vooral de mensen, die indirekt bij de verbouwing betrokken zijn geweest, niet mocht vergeten. De heer Ten Broeke bood de gemeente een lessenaar aan. Nadat de heer Hirdes, uit naam van het jeugdcomité, een hobbyset voor de handenarbeidclub had aangeboden (de jeugd neemt in deze gemeente een bij zondere plaats in; de bovenbouw van het wijk- en jeugdgebouw staat geheel tot hun beschikking), besloot men de avond met een rondgang door het fraaie gebouw. Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAESZENSTR. 1 DAG en NACHT Elke vrijdagavond houdt de Haarlemse Jazzclub in een kamer van de Koudenhorn- kazerne trouw haar clubavonden. Werden deze avonden in bet recente verleden voor namelijk gevuld met het houden van lezingen, het draaien van nieuwe platen enz., thans legt het verjongde bestuur van de H.J.C. meer het accent op de levende muziek, hetgeen mjj de leden kunnen immers aan de leestafel genoeg theoretiseren een stuk aantrekkelijker lijkt. In ieder geval was het gisteravond een dikke avond voor de Haarlemse Jazz Club. Daarvoor zorgde het trio van zange res Hennie Vonk met Rob van den Broeck piano, Wim Essed bas en drummer Eric Ineke. Hennie Vonk is een donkerharig meis- ke uit Amsterdam, dat zoals ze zelf zegt nog zeer kort actief in de jazz- wereld werkzaam is. „Daarvóór was ik een trouwe bezoekster van jazz clubs en luisterde ik veel naar platen, maar in 1964 ben ik eigenlijk pas gaan zingen!" Hennie Vonk heeft een prachtige stem. Zij beschikt over een uitstekende timing en heeft verder een zeer goed improvi satietalent. Wat wil een jazz-zangeres nog meer? Zingen! En dat doet Henny nu. Enkele weken geleden hoorden we haar ook al bij de Haarlemse Jazz Club met de Dutch Swing College, waarmee zij een ,-y S De heer H. Dahmen uit Haarlem, hier bij velen bekend omdat hij aan de Jansstraat ruim zeventien jaar hotel „Oud Sint Jan" heeft geëxploiteerd, waarna hij vervolgens nog een jaar eigenaar van het Noordersluispaviljoen in IJmuiden is geweest, heeft thans het voornemen de bekende slogan „Uit, goed voor U!" van enige nieuwe en sterke motieven te voorzien. Zoals ook door ons al uit voerig is bericht, moest enige maanden geleden zijn houten paviljoen bij de Noordersluis aan de uitbreiding van het havenkantoor worden opgeofferd en wat nu voor vele restaurateurs een regelrechte ramp zou hebben betekend, is voor de heer Dahmen in zekere zin nog een uitkomst gebleken. Want hierdoor kwam hij in de gelegenheid zijn zaak naar de overzijde van de sluizen te ver plaatsen, waar deze wellicht een nog gunstiger positie zal gaan innemen dan voorheen reeds het geval is geweest. Ook al omdat het restaurant op moderne wijze en bij de huidige omstandigheden aangepast zal worden geëxploiteerd. Het attractieve gebouw, dat thans snel zijn voltooiing nadert, bestaat uit twee verdiepingen, waarvan de bovenste etage als restaurant zal worden ingericht. Dit met het oog op het waarlijk unieke en onbelemmerde panorama, dat de bezoe ker straks op de bedrijvigheid van Noord zeekanaal, sluizen en Hoogovens kan wor den geboden. Daarom wordt het restau rant ook aan drie zijden van grote glas ramen voorzien en is er verder een rui me veranda geprojecteerd, waar hetzelf de uitzicht kan worden genoten. Hier kun nen geregeld respectievelijk tachtig en zestig bezoekers van spijs en drank wor den voorzien. Deze worden toebereid in de functioneel ingerichte keuken, ge bouwd als verlengstuk van het restau rant, waardoor de afstand van kok tot gast tot een minimum beperkt kan blij ven. De onmisbare sfeer voor het restaurant zal moeten ontstaan door een smaakvolle aankleding, onder meer bestaande uit een combinatie van anthracietzwarte fauteuils met een warm-rode vloerbedekking van tapison. Ook de verlichting is zorgvuldig „uitgekiend", waarbij tenslotte aan een uit Oostenrijk afkomstige serie ornamen ten de voorkeur werd gegeven. Deze zijn van een vrij uitzonderlijke constructie, omdat de verlichting van het interieur hiermee zodanig dient te worden afge stemd dat, met het oog op de scheepvaart door het Noordzeekanaal, geen licht naar buiten zal mogen uitstralen. Gelijkvloers komen garderobe met toi letten en sanitair, uiteraard behoorlijk gescheiden van een ruime snackhal, waar voor vluchtige bezoekers ijs, patates frites en kleine hapjes verkrijgbaar wor den gesteld. In de omgeving daarvan zal voor bezoekers met een meer verfijnde smaak een apart vertrek worden inge richt, waar zij zich temidden van een sfeervolle omgeving kunnen vergasten op Het nieuwe restaurant bij de Noor dersluizen, dat wellicht nog deze maand kan worden geopend. diverse wijn- en kaassoorten. De heer Dahmen hoopt hiervoor een speciale kring van kenners aan te trekken, even tueel sociëteitsverband. Ook voor de keuken zal hij zich voorlo pig zelf met de koksmuts tooien, omdat de heer Dahmen wil trachten zijn restau rant zo spoedig mogelijk onder de „gour mets" bekend te maken. Aan vakkennis en ervaring ontbreekt het hem immers niet, getuige de door hem behaalde titel „Commandeur de Tastevin", een onder scheiding welke slechts voor de beste koks is gereserveerd. Zijn zoon Tom Dah men ook reeds „Chevalier de Taste vin" verblijft thans nog in Frankrijk om zich verder in de kennis van wijnen te bekwamen, met de bedoeling zijn va der binnenkort in de zaak te komen assisteren. Over Frankrijk gesproken, de heer Dah men heeft zich meermalen afgevraagd of ook de Nederlander het niet op prijs zou stellen buitenshuis te ontbijten. Hij gaat nu de proef op de som nemen door voor lopig alleen des zondags tegen een rede lijke prijs dejeuners te serveren, waarbij de gasten door middel van diepvries zelfs knappende broodjes zullen worden voorgezet. De heer Dahmen veronder stelt dat hier, vooral in familieverband, wel eens een druk gebruik van zou kun nen worden gemaakt. Binnenkort zal hij het weten, want er wordt naar gestreefd het restaurant woensdag 27 oktober voor het publiek te openen. Hiermee zal IJmuiden ongetwij feld een unieke zaak rijker zijn, die wel licht is bestemd een toeristische attractie van de eerste orde te worden. Zangeres Henny Vonk met pianist Rob van den Broeck, bassist Wim Essed en drummer Eric Ineke, die gisteravond bij de Haarlemse Jazz club optraden. grandioze uitvoering gaf van het bekende „Won't you come home, Bill Bailey". Gisteravond trad Henny Vonk op met haar eigen trio, waarvan de bezetting al verraadt dat het in een wat moderner idioom gezocht werd. Zij zong enkele bekende jazzstukken, zoals „On Green Dolphin' Street", „It's you, or no one", „Love for sale" en de evergreen „Pennies from heaven". Hennie Vonk heeft een stem, die in de laagte bijzonder goed ligt en in de hogere registers lonkt zij naar Ella Fitzgerald, vooral in haar scatvocals. Zelf zegt ze dat haar favoriete zange ressen Sarah Vaughan en Billy Holiday zijn. Van de solisten zijn Charlie Parker, Johnny Griffin en John Coltrane „daar begin ik nu wat van te snappen" haar lief. En bassist Ray Brown natuurlijk, maar wie is niet weg van diens spel? Hennie Vonk heeft nu enige tijd flink ge studeerd met haar trio en haar optreden bij de H.J.C. was, geheel volgens de ver wachting, een succes. Het trio van de Amsterdamse zangeres won in Loos- drecht, tijdens het jaarlijkse jazzeon- cours, de derde prijs in de moderne cate gorie. „Van huis uit ben ik modern ge oriënteerd" zegt ze, maar ze spreekt met enthousiasme over haar optreden met de Dutch Swing College. Het is duidelijk dat er voor Hennie Vonk ook in dit genre veel mogelijkheden zijn. De clubavond werd besloten met enkele jamsessions, waarin de Amsterdamse trompettist Etienne Francois, pianist Daan van Gol- berdinge en slagwerker Eric Ineke goed werk lieten horen. Berry Zand Scholten Voor de tijd van het jaar waren de gehele week de aanvoeren aan de veiling Kennemerland te Beverwijk nog heel groot. Bovendien was er een ruim sorti ment. De handel had een matig verloop en zo bleven er vrijdag een 800 kisten onverkocht. Andijvie deed deze week tot 20 cent per kilo; voor de fabriek worden er grote partijen uit de markt genomen. Bloemkool ging zeer goed weg en de „zessen" haalden nog 80 cent per stuk. Er komt ook alweer kassla, waarvoor tot net onder de 20 cent per stuk werd be taald. De vrij grote aanvoer van spinazie kon niet altijd verkocht worden. Al naar ge lang van de kwaliteit werd er van 10 tot 55 cent per kilo voor betaald. Postelein raakt op; er werd tot 40 cent per kilo voor gegeven. Ook in de bonensector wordt het nu steeds minder. Er komen al partijtjes kasbonen. De sperziebonen varieerden van 70 tot 185 cent per kilo en voor de snijbonen betaalde men tot 140 cent per kilo; pronkbonen brachten het tot 80 cent per kilo. De vrij grote tomatenaanvoer had eni ge moeite om verkocht te kunnen wor den. De export-kwaliteit ging grif weg tot 60 cent per kilo. Bos- en waspeen varieerden van 12 tot 35 cent per bos en per kilo; er is nog altijd een ruim aanbod van. Prei komt er nu meer en nog voor goede prijzen kon dit winterprodukt ver kocht worden: er werd tot 35 cent per kilo betaald. Witlof varieerde van 125 tot 135 cent per kilo. Komkommers minde ren ook in aanvoer; er werd tot 46 cent per stuk gegeven. Rodekool noteerde van 8 tot 20 cent per kilo en voor de groene- kool werd tot 30 cent per kilo betaald. Uien waren prijshoudend en kwamen tot 27 cent per kilo. De winterpeen werd iets goedkoper en noteerde nu van 8 tot 16 cent per kilo. De noteringen waren: aardbeien 40-80, andijvie 8-20, spruiten 60-145, bloemkool 15-80, sla 4-17, spinazie 10-55, postelein 20-40, sperziebonen 70-185, snijbonen 70- 140, tomaten 30-60, prei 20-35, komkom mer 11-36, bospeen 12-32, waspeen 15-35, witlof 125-135, rodekool 8-20, groenekool 12-30, uien 18-27, breekpeen 8-16.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5