OTTGERING euro p Grootste stijging bij chemie Onze industrie zette 8.4 pet meer om in 2e kwartaal KELTUM r HOE IS HET ONTSTAAN? Dinsdag: Kinderpostzegeldag N.V.S.H. Educatieve expositie over kernenergie in Utrecht FILMAVOND vloerkleden reinigen f2.75 Regionalisme basis voor Europese samenwerking RTN reeds meer dan 150.000 leden Puntfilet Belastingbrieven kosten Rijk 5 a 7 miljoen per jaar „Atoms at Workkomt in maart uit de VS. naar Nederland Laat nu Uw t ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 7 Voor het reinigen van TAPIJTEN' naar door U zelf gebracht en gehaald f2.50 per ntf Gritiek op discriminatie bij rechtsbijstand Dit is de lepel van het klassieke Puntjilet-bestek elegant en onafhankelijk van voorbijgaande modegrillen. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. Dit woord: FABEL Dit woord: FAN Dit woord: ELLIPS Dit woord: LUCIFER Minister Vondeling: Voeding en kleding t *2 OSRAM MX. ZFTTTTTtJ Stormloop op postzegels in Vaticaanstad Concurrentie GOEDE SEXUELE VOORLICHTING en OPVOEDING helpt u hierbij. Vragen over voorlichting van mariniers MEXICO - FOTOSAFARI AFRIKA - CEYLON en WINTERSPORTPARADIJS SEEFELD (Oostenrijk) Advertentie per m1 Haarlem Amsterdamsevaart 28-32 - Tel. 11561 Grote Houtstraat 5a - Tel. 10771 HeemstedeBinnenweg 137 Tel. 84373 Het basisprincipe van regionalisme is zelfwerkzaamheid van de streken. Nieu we organisaties als EEG, EGKS en Eura tom hebben slechts aanvullende taken, zo heeft dr. J. Linthorst Homan, Nederlands lid van de Hoge Autoriteit der EGKS, vanmiddag betoogd op een regionale con ferentie van de „Raad der Europese ge meenten" te Hasselt. Elk territoriaal gebied, elke streek zal er op den duur zelf voor moeten zorgen dat het zijn leefgemeenschap ontplooit door de wirwar van andere werkgemeen schappen, nationaal en Europees, heen, zo verklaarde hij. „Van boven af", zal men alleen de algemene omstandigheden kunnen scheppen, waarmee men „van beneden af" zijn eigen streekprofijt kan doen." In de derde week van de actie tot wer ving van leden-contribuanten heeft de nationale omroepstichting, de R.T.N., meer dan 50.000 aanmeldingen binnen ge kregen, aldus deelde de stichting gisteren mee. Het totale aantal leden heeft hier door thans de 150.000 ruim overschreden, de actie zal worden voortgezet. De deken van de Nederlandse orde van advocaten, mr. F. baron van der Feltz, heeft op de jaarvergadering te Middel burg critiek geoefend op de discriminatie die zich heden ten dage nog voordoet bij de rechtsbijstand. „Er is," zo zei hij, „geen gegronde re den aan te voeren waarom degene die voor kosteloze rechtsbijstand in aanmer king komt, niet zijn eigen raadsman zou mogen kiezen, evenals zijn economisch bevoorrechte medemens. Dat dit in feite officieel niet het geval is, moge historisch te verklaren zijn, te verdedigen is het niet. Anderzijds zou de te verlenen rechts bijstand normaal moeten worden beloond op een zelfde wijze en naar dezelfde maatstaven als thans bij de zogenoemde niet-kosteloze behandeling het geval is. Ook in dit opzicht dient elke discrimina tie te verdwijnen. Het moet de advocaat onverschillig kunnen zijn bij wie hij na afloop van de zaak zijn declaratie moet indienen." Advertentie Koninklijk* V*n Kempen Begeer-Zeist Het Latijnse werkwoord fari be tekent: spreken, vertellen en een fabula is dus een vertelsel, een verhaal, een verzinsel. In die betekenis kennen wij nog fabelachtig: ongeloofwaardig, wat men zich moeilijk kan voorstellen. Men zegt bijvoorbeeld: hij heeft een fabel achtig geheugen. In de 18de eeuw kreeg het woord fa bel een beperktere betekenis. Naar het voorbeeld van de dierfabels van Aeso- pus ging men het woord in het bijzonder bezigen voor een dierverhaal met een zedelijke strekking, een moraal. Bekend zijn de fabels van La Fontaine. Het Duits kent ook nog een werkwoord fa- bulieren dat: fantaseren betekent. Goethe zegt „die Lust zu fabulieren" van zijn moeder geërfd te hebben. In de gemeenzame spreektaal, vooral van jongeren, worden vaak woorddelen gebruikt in plaats van de gehele woor den. Men zegt dat een jongen op het gym is, later op een lab werkt bij een prof, in dienst ruzie heeft met de luit, met de bus naar de soos en naar de Varsity gaat en 's avonds zijn tof fels niet kan vinden. Tot deze woordverkortingen behoort het internationaal wordende Engelse woord fan, waaronder men verstaat: jeugdige bewonderaar van de een of Het Griekse werkwoord leipein be tekent: achterlaten. De samenstelling elleipein is: in iets achterlaten, te kort schieten, ontbreken. Van dit laatste werkwoord is ellips afgeleid, een woord dat gebruikt wordt in de taalkunde en in de wiskunde en dat in beide gevallen iets aanduidt waaraan iets ontbreekt. Onder een elliptische zin verstaat men namelijk een zin waarin geen persoons vorm voorkomt, bijvoorbeeld: Wat een lawaai om niets! In de meetkunde verstaat men onder een ellips een figuur waaraan de vol maakte ronding van de cirkel ontbreekt. Het is een der drie kegelsneden en zij gelijkt op een wat plat gedrukte cirkel. Het woord lucifer betekent: licht drager. Eigenlijk is dit de naam van de planeet Venus, wanneer die zich als morgenster, dus voor zonsopgang, aan de hemel vertoont. In Jesaja 14 12 wordt de koning van Babel „morgen- sterre, sone des dageraets" genoemd, in de Vulgaat luidt de vertaling: Lucifer. Daar men meende dat met deze koning de duivel werd bedoeld, werd Lucifer nu gebruikt als naam voor de opperste der afvallige engelen. Vondel noemt Johannes de Doper Gods morgenster, andere held, een voetballer, een film- I <™dat h« Jezus' komst aankondigt. ster, een auteur enz. Er zijn zelfs fan clubs van zulke hartstochtelijke ver eerders. Het woord is eenvoudig een deel van fanatic, ons woord fanatiek. Het Latijnse fanaticus betekent: door een godheid bezeten, dwepend. Veel veranderd is de betekenis dus niet. Omstreeks 1825 is de naam lucifer gegeven aan het toen uitgevonden vlam- houtje. Of men daarbij gedacht heeft aan de naam Lucifer of het woord op nieuw heeft gevormd uit lux (licht) en fero (dragen) is nu niet meer vast te stellen. Gedurende het eerste halfjaar heeft de Nederlandse industrie een omzetvergro- ting kunnen behalen van 8,4 percent. In totaal werd voor 2 miljard meer afge leverd dan in het overeenkomstige tijd vak van verleden jaar. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek valt te berekenen dat gedurende januari-juni voor een waarde van 25.767 miljoen werd afgeleverd tegenover verleden jaar 23.762 miljoen. De stijging van de voor export bestemde omzet is percentueel gezien groter geweest, maar absoluut bleef de stijging ten achter bij de omzet naar de binnenlandse markt. De omzet voor export bereikte een hoogte van ƒ7.776 miljoen tegen ƒ7.053 miljoen, hetgeen een stijging van 10,2 percent be tekent. De chemische industrie blijkt wat de omzetvergroting betreft het meest voor uitstrevend te zijn, waarbij het opvalt dat er een zwakke tendens in de richting De extra kosten aan administratie door het Rijk door de belastingspaarbrieven zullen jaarlijks naar schatting ongeveer vijf a zeven miljoen gulden bedragen. De kosten van een staatslening tot een zelfde bedrag zouden echter ongeveer twee mil joen gulden belopen. Dit zegt de minister van Financiën dr. Vondeling in zijn ant woord op de in het verslag van de Vaste Commissie voor Financiën uit de Tweede Kamer gestelde vragen over de Miljoenen nota. Met de voorgestelde tariefsverhoging van de benzine-accijns met één cent heeft de minister gemeend niet verder te moe ten gaan omdat deze accijns nog in 1964 niet onbelangrijk is verhoogd en omdat het wegverkeer reeds wordt getroffen door de verhoogde motorrijtuigenbelas ting en de te verhogen omzetbelasting op personenauto's. Het leek de regering voorts wenselijk bij de verdeling van de zwaardere lasten over daarvoor in aan merking komende goederen een zekere spreiding te betrachten. De benzinebelasting is geen bestem mingsbelasting en kan dus niet gedeelte lijk in het rijkswegenfonds worden ge stort zoals was gevraagd. Ook zal de ver hoging van de benzinebelasting niet leiden tot verhoging van de motorrijtuigenbelas ting voor dieselauto's. Verhoging van de wijnaccijns kan niet op korte termijn ge realiseerd worden in verband met een daarop betrekking hebbend Benelux-ver- drag. van de binnenlandse markt valt waar te nemen. De totale omzet van de snelste expanderende bedrijfstak is in het tweede kwartaal 12,2 percent groter geweest dan verleden jaar, namelijk 2.007 min. tegen 1.788 min., terwijl de voor export be stemde omzet met 11,9 percent groeide en wel van 801 min. tot 897 min. Terwijl de export verleden jaar 44,8 percent van de totale omzet uitmaakte, kwam de che mische industrie dit jaar op 44,6 percent. Een veel minder snelle groei dan bij de chemische industrie valt te constateren in de omzet van de metaalnijverheid, waar bij de scheepsbouw het totaal beeld in on gunstige zin beïnvloedt. De totale omzet van de metaalindustrie was in het twee de kwartaal maar 5,4 percent groter dan verleden jaar, maar de omzet voor export nam met 6,2 percent toe. Het aantal van de export in de totale omzet kwam daar door van 38,2 percent op 38,3 percent. Het totale omzetcijfer van de metaalindustrie was 3.676 min. tegen verleden jaar 3.490 min. Hiervan had een bedrag van 1.409 min. tegen 1.325 min. betrekking op de export. In de voedings- en genotmiddelenindus trie speelt de algemene welvaartsvergro ting een rol bij de toeneming van de om zet. In totaal werd voor een waarde van 3.866 min. afgeleverd tegen 3.465 min., hetgeen een vermeerdering was van 11,5 percent. Met eenzelfde percentage nam de omzet voor export toe (van 719 min. tot 802 min.) Het aandeel van de ex- 'i-z i' (Van een onzer verslaggeefsters) DINSDAGMORGEN 12 OKTOBER - na schooltijd - gaat de Nederlandse jeugd op pad. Met papier en potlood stappen de jongens en meisjes langs de deuren, naar de familieleden en kennis sen om Kinderpostzegels aan de man te brengen. Het is ieder jaar voor hen een sport geworden om zoveel mogelijk be stellingen te noteren. Vorig jaar werd vier miljoen gulden ten bate van het kind verkocht, dat waren postzegels en kaarten. Een respectabel bedrag; men hoopt dat de actie - 1965 - de 39ste in successie - nog een miljoen meer zal op brengen. Kinderen gaan op stap; kinderen ont werpen dit jaar voor het eerst de kinderzegels. Door het kind voor het kind. (Het kopen komt dan nog voor rekening van ouderen). De opbrengst van de kin derpostzegelactie komt sinds 1924 ten goe de aan alle tehuizen, instellingen, en or ganisaties van alle gezindten die zich bezighouden met de verpleging, verzor ging en opvoeding van kinderen die om welke reden dan ook bijzondere zorg nodig hebben. De hoofddirecteur Posterijen, de heer A. G. de Vries, bij de ont- werpertjes en -sters van de kinder postzegel 1965 V.l.n.r. Marja Ver hagen uit Stompwijk (8 jaar); Jan Winter uit De Krim (8 jaar); Mien- tje van der Beucken uit Neeritter (7 jaar); Marianne Maas uit Rijs- bergen (11 jaar); Anton van den Wekken uit Nieuwerkerk (9 jaar). Hieronder vallen alle: tehuizen voor blinden en slechtzienden; instituten voor doven en slechthorenden; tehuizen voor lichamelijk gehandicapten; gezondheids- en vakantiekolonies; tehuizen voor epi leptische kinderen; kindersanatoria; kin derziekenhuizen; asthmacentra voor kin deren; medische kleuterdagverblijven; tehuizen en organisaties voor geestelijk gehandicapte kinderen; consultatiebu reaus voor zuigelingen en kleuters; me Advertentie VATICAANSTAD (AP) Het Vaticaan heeft een van de twee postkantoren aan het St. Pieterplein tijdelijk moeten sluiten nadat een menigte een stormloop onder nomen had op de serie van vier post zegels die maandag ter gelegenheid van de reis van paus Paulus naar de V.N. uitgegeven is. Maandag is de verkoop van de speciale serie begonnen. In de loop van de week werd de toeloop zo groot dat de toon bank, waarachter nonnen de zegels stem pelden, in een der beide kantoren omver gelopen werd. Italiaanse en Vaticaanse politie moest de orde herstellen. port in de totale omzet bleef daarmede gehandhaafd op 20,7 percent. De textiel nijverheid is een van de weinige bedrijfs takken waar een omzetvermindering viel te constateren, althans wat de binnenland se markt aangaat. Bij de uitvoering van exportorders kon het been echter stijf worden gehouden, waaruit kan worden afgeleid dat de te rugloop niet aan vermindering van de concurrentiekracht van onze textielbedrij ven te wijten valt. In totaal werd door de textielindustrie voor 873 min. omge zet tegen 908 min. in het tweede kwar taal van verleden jaar. Hiervan nam de export 343 min. voor zijn rekening te gen 335 min. Ook voor de komende maanden ziet het er voor de textielindustrie weinig roos kleurig uit, afgezien nog van de nadelen, die de bedrijfstak zal ondervinden door de wederinvoering van de omzetbelasting op textiel. Terwijl in de meeste sectoren van het bedrijfsleven een verbetering van de orderportefeuille valt te constateren, was het orderbestand bij de textielindustrie aan het einde van juni kleiner dan ver leden jaar om dezelfde tijd. Advertentie Secretariaat Nederlandse M Vereniging voor Sexuele NVSH Hervorming Voorduinstraat 47 rd., Haarlem telefoon 02500-55643. Steenbokstraat 31, IJmuiden, telefoon 02550-7567. w-/'. Wi disch-opvoedkundige bureaus; tehuizen en organisaties t.b.v. de bedreigde jeugd; verenigingen voor gezinsvoogdij en patro nages. Ook wordt financiële steun ver leend aan het werk voor het kind in Suri name en de Nederlandse Antillen en de vrije jeugdvorming. Tenslotte wordt jaar lijks een bedrag gestort in het Steunfonds voor de Nederlandse Kinderbescherming. De taak om de opbrengst van de jaar lijkse actie te verdelen is in handen van het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels. Dit bestaat uit tien vertegenwoor digers van de Nederlandse Bond voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne, ver der vertegenwoordigers van de Nationale Federatie voor Kinderbescherming e.c De voorbereiding en uitvoering van de actie is in handen van de Stichting voor het Kind. Het financieren van het werk voor het kind gebeurt deels door de overheid door middel van subsidies en garanties, en particuliere organisaties. Er zijn honder den tehuizen en instellingen voor het kind. Ieder heeft zo z'n eigen wensen en be hoeften en is onmiddellijk gebaat bij het extraatje van de postzegelactie. Een be langrijk deel van de opbrengst, die op basis van het aantal verpleegdagen wordt verdeeld, vindt jaarlijks rechtstreeks zijn weg naar de kinderen. Verder wordt een deel van het geld be steed voor de bouw, verbouw en uitbrei ding van tehuizen. Het geld hiervoor brengt men zelf bijeen en samen met de overheidssubsidie kunnen plannen worden verwezenlijkt. De eerste week van deze maand nog werd aan tien tehuizen bijna ƒ900.000 uitgekeerd voor verbetering van de outillage en nieuwbouw. De Kruisver enigingen kregen ook een belangrijk deel. In de afgelopen veertien jaar bedroeg dit bijna 4.500.000. Dit ten behoeve van hun consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters. Het afgelopen jaar kregen zogenoemde menggroepen (ook kinderzorg) een paar ton uitgekeerd evenals Suriname en de Nederlandse Antillen. Dit gewest krijgt de eerste vijf jaren 150.000 per jaar af zonderlijk om het werk voor en aan kin deren op te bouwen. De koek van het afgelopen jaar is eer lijk verdeeld. De kassen waar het heen ging zijn weer vet gespekt. Ieder jaar echter is er voor het kind zoveel nodig. Het lijkt een hoop, die vier miljoen van het afgelopen jaar, maar er zijn nog tien tallen instanties die het dit jaar alleen met hun eigen geld moesten doen. Vol gend jaar misschien komen deze „gepas- seerden" aan de beurt? Als het geld uit de portemonnee via de postzegel in de centrale kas is gedeponeerd De jeugd vertrouwt in dit geval op de volwassene. UTRECHT Zes miljoen bezoekers zagen tijdens de tournee door 22 landen reeds de expositie „Atoms at Work", een instructief geheel over de vreedzame toe passing van de kernenergie. Nederland krijgt deze expositie in maart 1966 in Utrecht te zien. De Nederlandse regering in casu het ministerie van Buitenland se zaken en de vereniging voor kernener gie uit ons bedrijfsleven „Het Nederlands Atoomforum" hebben de Verenigde Staten gevraagd deze expositie ook in Nederland te tonen. De tentoonstelling is ondergebracht in een speciaal daarvoor ontworpen modem ingericht geprefabriceerd gebouw, dat on geveer 1000 vierkante meter tentoonstel lingsruimte omvat. Men krijgt een over zicht van de onderzoekingen ten behoeve van industrie, landbouw en geneeskunde. In Utrecht wordt de tentoonstelling onder gebracht in de Merwedehal van de jaar beurs. Men zal er ook Nederlandse deskundi gen aan het werk kunnen zien aan een kleine onderzoekreactor en aan een appa ratuur voor het opwekken van gamma straling. De bezoekers zullen iets kunnen zien en horen over het gebruik van kern energie, waarvoor een groep Nederlandse docenten aanwezig zal zijn. Het tweede deel van de expositie is ge wijd aan het demonstreren van de mo Op de tentoonstelling zal ook een in werking zijnde kernreactor met volledige researchuitrusting te zien zijn, bediend door Amerikaanse technici. Er zullen rondleidingen worden gehouden voor wetenschappelijke werkers, technici en gevorderde studenten. Ook komt er een gammastralingsapparatuur voor onder zoekingen op het gebied van bestralen van zaden, bloembollen, loten van plan ten en biologische en farmaceutische produkten. Waarschijnlijk zullen Amerikaanse ge leerden naar Nederland komen voor het geven van colleges in universiteiten en lezingen in ziekenhuizen. Voorts wordt in Utrecht een congres gehouden onder aus piciën van het Nederlands Atoomforum met sprekers uit de Verenigde Staten en ons land. Over de „Qua Patet Orbis"-compagnie van de mariniers, die voor „vredes operaties" bestemd is, heeft het Tweede- Kamerlid Wieldraaijer (P.v.d.A.) schrif telijk vragen gesteld. Hij wil weten of tijdens de voorlichtingslessen over Afrika de volgende uitdrukkingen zijn gebezigd: „De Afrikaan is anti-koloniaal, anti-wes- demste technieken in het wetenschappe- ters, anti-blank, anti-democratisch, anti- uji.j„ov. rvaiH- kanitalistisrhanti-christeliik". Over lijk onderwijs op het niveau van de mid delbare school. Het programma voor dit deel staat onder toezicht van het perso neel van het Oakridge Institute for Nu clear Studies. Men kan drie klassen per dag ontvangen van leerlingen van de hoogste klassen van middelbare en v.h.m.o.-scholen met hun leraren. Onder- wijsautoriteiten en technici krijgen de ge legenheid deze klassen te observeren tij dens de lessen, die worden gegeven door Nederlandse docenten die opgeleid zijn door de Atomic Energy Commission uit de Verenigde Staten. kapitalistisch, anti-christelijk". Over Zuid-Afrika zou zijn gezegd: „De positie ve zijde van de apartheid is bijzonder hoopgevend, de apartheid is zo slecht nog niet, de heftige critiek op de apartheid uit het buitenland is van elke grond ont bloot." „Vindt de minister dergelijke voorlich ting aan strijdkrachten, die eventueel ter beschikking van de VN moeten worden g« steld, niet verbijsterend?" vraagt hij. Het landmachtbataljon ter beschikking van de V.N. is 44 Pantserinfateriebrigad* „Johan Willem Friso" te Zuid-Laren. Advertentie Internationale Reisorganisatie Hotelplan N.V. en Passagekan toor „Delftwijk" hebben de eer u uit te nodigen tot bijwoning van een op DINSDAG 12 OKTOBER 1965 - AANVANG 20.00 UUR in de Bovenzaal van het Concertgebouw te Haarlem. Getoond zullen worden films over Kaarten zijn op aanvraag beschikbaar. PASSAGEKANTOOR DELFTWIJK - Marsmanplein 9, tel. 63428 HAARLEM - Agenten HOTELPLAN N.V v.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7