Schoenen en textiel wellicht niet duurder Deel van Kamer is ook met spaarbrievenplan niet bijster ingenomen HET WEER extrag Wilson naar koningin Wilson wil voor Rhodesië missie van Gemenebest MORRIS t matras Prinses Beatrix beledigd Scheepsbotsing op Middellandse Zee OPHEFFINGS UITVERKOOP Onderzoek gelast naar vechtpartij bij Telstar-DOS Schandaal bij Russisch topvoetbal „Volgend jaar 10 pet meer loon1 Premier Tsjombe krijgt ontslag Lamsvacht jasjes UW W. A. VERWOERD en ZONEN 50e JAARGANG NUMMER 288 WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 4P ^pÉl Zonnig Bonneterie Modelux ANEGANG 8 Nieuwe verkiezingen Opname voor programma over kinderlokkers alarmeerde vader Het woord is aan Voorzitter Chr. Boerenbond Verenigde Naties doen beroep op Londen SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN KOLEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560 6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LSEN-1) M U ID N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije J.C -sS 'Si De rijkspolitie te Beemster heeft een 25-jarige inwoner van De Rijp (N.H.) aan gehouden wegens belediging van kroon prinses Beatrix. De man, die kunstschilder is, had een beeltenis van de prinses gemaakt en die voorzien van een voor haar beledigend opschrift, waarbij ook de verloofde van de prinses betrokken was. Hij had dit achter een raam van zijn atelier geplakt. Vrijdagmorgen zal hij zich voor de poli tierechter moeten verantwoorden. Beledi ging van leden van het koninklijk huis kan gestraft worden met hoogstens vier jaar gevangenis en een boete van maxi maal 600,-. De strafbevoegdheid van de politierechter gaat tot zes maanden. LONDEN (AP) Het hoofdkwartier van de Amerikaanse vloot deelt mee, dat het vliegdekschip „Franklin D. Roose velt" vanmorgen vroeg in de Middelland se Zee in botsing is gekomen met het Franse koopvaardijschip „Charles le Bog- ne", ongeveer 160 kilometer ten zuidoos ten van Marseille. Intense belangstelling op de pu blieke tribune van de Tweede Ka mer tijdens het begrotingsdebat. (Telefoto). Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het kabinet-Cals zal de voorgenomen omzetbelasting op textiel en schoenen waarschijnlijk moeten inslikken. Oppositie en regeringspartijen hadden gisteren in de Tweede Kamer bjj het debat over de be groting 1966 geen goed woord over voor deze belas tingen, die per jaar 240 miljoen zouden moeten op leveren. Drs. Schmelzer van de K.V.P. en de heer Rool- vink (A.R.) gaven de regering de raad om de uitgaven dan maar met dit bedrag te verlagen. Drs. Nederhorst (P.v.d.A.) gaf de minister de raad om een aantal andere omzetbelastingen te verhogen en wat meer te lenen. Zowel mr. Geertsema (V.V.D.) als mr. Beernink (C.H.) verklaarde zich tegen het hele belastingplan van de regering. De regering zal morgen antwoorden. Van middag komen de financiële specialisten aan het woord. Dan zal ook blijken wat het liberale alternatief is dat gistermiddag door mr. Geertsema werd aangekondigd. Drs. Joekes zal dan de regering voorrekenen hoe de voorgestelde uitgaven met een miljard verlaagd kunnen worden. De gemeenschappelijke aanval van de Kamer op de omzetbelastingen op textiel en schoenen leidde tot de eerste en ver moedelijk enige nederlaag, die het ka binet in dit voorproefje waarschijnlijk zal oplopen. De bezwaren tegen de spaarbrie- ven het tweede veelbesproken financië le plan van het kabinet waren wat minder scherp. Drs. Schmelzer vond dat er wel bezwaren waren, maar ook voor delen. Drs. Nederhorst besteedde geen woord aan dit onderwerp. Van de rege ringsgezinde fracties heeft alleen de A.R. grote bezwaren. De heer Roolvink zei dat zijn fractie aan dit „financieel geschar rel" niet zal meedoen, een uitdrukking die in scherpte de critiek van de V.V.D. en de C.H.U. zelfs overtrof. Het debat heeft zich vooral gericht op de financiële plannen van de regering. W eerrapporten L 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee7 Radio en tv 11 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Ferdinand14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Topsy16 Sport 17 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag zonnige perioden en zwak ke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Over de andere onderwerpen werd wei nig of niets gezegd. De oppositie heeft weinig heel gelaten aan de financiële plan nen van de regering. Mr. Geertsema was in zijn critiek verreweg het felst. Met uitdrukkingen als „het wanbeleid Vonde ling", „Vondeling, de inflatie-minister" en „beleid van een ongehoorde onverant woordelijkheid" nam hij het kabinet on der vuur. Zijn grootste bezwaar was dat de regering in haar uitgavenbeleid elke norm heeft losgelaten, veel te veel ineens wil doen en niet geprobeerd heeft compen satie voor de uitgavenverhogingen te zoe ken. Ook mr. Beernink (C.H.U.) vond dat de regering had moeten kiezen en de be groting beter had moeten uitkammen. Beide sprekers kwamen tot de conclu sie dat het kabinet-Cals het beleid flink heeft omgebogen. De K.V.P. en de A.R.P. die aan deze ombuiging hebben meege werkt noemde mr. Geertsema „kame leons". Mr. Beernink meende dat de kie zers, die in 1963 op deze partijen hebben Advertentie gestemd, zich nu wel „gegrepen" zullen voelen. Politiek interessanter dan de critiek van de twee voornaamste oppositieleiders was de genuanceerde benadering van de rege ringsfracties. Deze visie zal nog wat dui delijker worden als zowel de K.V.P. als de P.v.d.A. haar financiële specialisten in het veld stuurt. Maar gisteren is al ko men vast te staan dat de socialisten de minste critiek hebben en dat men bij de K.V.P. en de A.R.P. bang is voor de ge volgen van de grote uitgavenstijging voor onze economie. Dat minister Vondeling met zijn uitdrukking „de kraan zit dicht en mag niet meer lekken" niet zo'n beste WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks, wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U Grote sortering wollen en ge breide pakjes en japonnen. Ook grote maten. De substituut-officier van Justitie te Haarlem, mr. J. J. Bredius heeft de poli tie van Velsen opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar een vechtpartij welke zondag na afloop van de voetbal wedstrijd Telstar-DOS heeft plaats gehad. Wanneer blijkt, dat er inderdaad sprake is geweest van een strafbaar feit, zal tot vervolging worden overgegaan. Zoals wij gisteren meldden heeft het be stuur van Telstar besloten dat er geen aangifte wegens mishandeling van Carlos door een speler van DOS gedaan zou worden. Bij de Velser politie is noch een aanklacht binnengekomen van Car los noch van De Vries (een andere bij de vechtpartij betrokken Telstar-speler) per soonlijk. Met grote koppen maken de Russische bladen melding van een nieuw schandaal in het nationale topvoetbal. Wegens her haalde dronkenschap zijn acht spelers uit de beide hoogste klassen van de Russische competitie voor het leven geschorst. Deze schorsingen zijn een onderdeel van een actie, die in Rusland gevoerd wordt, om een einde te maken aan de lichtzinnige leefwijze van veel prominente sportlie den. Bovendien hebben de bladen scherpe kritiek op het unfaire spel van sommige Russische voetballers. Het elftal van Dy namo Tiflis staat bijzonder slecht aange schreven. De spelers zou naar in de kranten te lezen staat, het succes naar het hoofd zijn gestegen. De internationals Sichinava, Barkaja en Meschi worden met name in deze artikelen genoemd. indruk heeft gemaakt op zijn politieke vrienden en bondgenoten werd gisteren al duidelijk, al ging geen van hen zover als mr. Beernink, die vond dat de „super-de mocraat De Gaulle" dr. Vondeling dit ge drag niet had kunnen verbeteren. Drs. Schmelzer was nogal bevreesd dat de forse uitgavenstijging onze economie zal benadelen, omdat er een opwaartse druk op de prijzen en lonen van zal uit gaan. Als de regering de omzetbelasting op schoenen en textiel laat schieten wordt niet alleen de lastenverzwaring minder maar wordt ook het economische risico kleiner, zo ongeveer was zijn redenering. Evenals drs. Nederhorst en de heer Rool vink bleek ook drs. Schmelzer van me ning dat beide omzetbelastingen vooral de armsten zullen duperen, een slechte in vloed zullen hebben op twee toch al niet zo sterke bedrijfstakken en verder vooral kwade gevolgen zullen hebben in Noord- Brabant en Twente, waar onze schoenen en textielindustrieën gevestigd zijn. „Het is een misser," was de conclusie van drs. Schmelzer. Zie verder pagina 2) LONDEN (AP) Minister-president Wilson van Groot-Brittannië is vandaag per vliegtuig uit Londen naar Balmoral in Schotland vertrokken om een bezoek te brengen aan koningin Elizabeth. Men houdt er rekening mede, dat hij haar wil voorstellen op korte termijn algemene verkiezingen uit te schrijven. Wilsons medewerkers weigeren zich uit te laten over de redenen voor het onver wachte bezoek. Maar er doet een gerucht de ronde, dat Wilson hoopt op basis van de uitslagen van recente opinie-onderzoe ken zijn wankele meerderheid van twee stemmen in het Lagerhuis te vergroten. AVRO's Televizier-reporter Fred Oster heeft zondagmiddag, toen hij in Wormer- veer voor de opnamen van een program ma als „kinderlokker" fungeerde, heel wat verwarring veroorzaakt. Zondagmid dag was een cameraploeg van de AVRO in het park te Wormerveer waar enige weken geleden een kind slachtoffer werd van een kinderlokker. Fred Oster had de rol op zich genomen te proberen of hij, ondanks deze vreselijke waarschu wing, nog kinderen mee kon krijgen. Verborgen opgestelde camera's waren constant op het tafereel gericht. Het re sultaat, dat u vanavond in het actuali teitenprogramma tussen 20.20 uur en 21.00 uur kunt zien, was verbijsterend: drie van de vier meisjes, die door Fred Oster wer den aangesproken, in leeftijd variërende tussen vijf en zeven jaar, gingen direct mee toen het woordje „pop" viel een vijfde maal kreeg een zusje van het „slachtoffertje" argwaan en waarschuw de haar. De even later gealarmeerde va7 der stapte onmiddellijk in zijn wagen om de onverlaat in de kraag te grijpen. Door zijn grote haast niet te laat in het park te arriveren, kwam hij onderweg in bot sing met een automobilist, die onwel was geworden achter zijn stuur. Hoewel beide bestuurders er goed afkwamen, was de schade vrij groot. De politie, die van de AVRO-opnamen wist, kalmeerde de boze vader, toen hem de juiste toedracht werd verteld. Deze, de heer Kramer, bleek het echter oneens te zijn met „grappen" van de AVRO en wil nu trachten de schade aan zijn wagen op de AVRO te verhalen. O. W. Holmes: De eenvoudigste van geest neemt het scherpste waar. Ir. P. J. Lardinois algemeen voor zitter van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond NCB verwacht, dat de vakcentrales bij de komende loononder handelingen zullen aandringen op een loonsverhoging van 10 percent over 1966. Dit blijkt uit uitlatingen, die de heer Lar dinois deed op een kringvergadering van de NCB in Oss. Twee percent van deze verhoging zou, naar het oordeel van de vakcentrales die volgens de NCB-voor- zitter sterk staan door het grote tekort aan arbeidskrachten gereserveerd moeten worden voor een verhoging va» de vakantietoeslag van vier tot zes per« cent per jaar. LEOPOLDSTAD (AP). De Kon golese president Joseph Kasavoeboe heeft vandaag de regering van pre mier Moise Tsjombe ontslagen. Kasavoeboe zei, dat hij het ontslag had doorgezet ondanks bezwaren van de rege ring. Hij kondigde aan dat binnen enkele uren een kabinets-informateur zou worden aangewezen. - V..-. -V w f' i v - - NEW YORK (AP). De Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties heeft gisteren een dringend beroep gedaan op Groot-Brittannië zo nodig geweld te gebruiken tegen Rhodesië als de blanke minderheid het land onafhankelijk maakt. De resolutie werd met 107 stemmen aan genomen. Frankrijk stemde blanco. Zuid-Afrika stemde tegen en Groot- Brittannië nam niet aan de stemming deel. Canada heeft besloten Rhodesië niet als onafhankelijk land te zullen erkennen. Premier Ian Smith van Rhodesië gaf in Salisbury te kennen niet van plan te zijn het land on middellijk onafhankelijk te zullen verklaren. Hij zei dat vijftig percent kans bestaat dat Rhodesië voor Kerst mis onafhankelijk wordt. Premier Wilson, zo meldt onze corre spondent in Londen, heeft gisteravond voor radio en televisie een hartstochtelijk beroep gedaan op de Rhodesische pre mier om zich te bedenken alvorens een catastrofe voor Rhodesië te ontketenen door een onwettige, eenzijdige afkondi ging van de onafhankelijkheid. Het was een magistraal en op sommige momenten zelfs ontroerend betoog. Men voelde de diepe bezorgdheid waarmee de Britse re gering de ontwikkelingen in Rhodesië ga deslaat. Wilson kondigde een nieuw initiatief aan in de vorm van een voorstel een missie van Gemenebest-premiers en pre sidenten naar een oplossing te laten zoe ken. „Het Britse imperium is omgezet in een modern en onafhankelijk Gemenebest, de grootste op rassensamenwerking berus tende associatie ter wereld. Al zijn er fouten gemaakt en is er soms sprake van onderdrukking en willekeur". „Premier Smith is teruggegaan naar zijn land met een toorts in zijn hand die heel Afrika in brand kan steken. Met de ze nachtmerrie leef ik op het moment", aldus Wilson. Met deze rede die iedere Brit bewust maakte van de ernst der situatie is Wil son zo goed als zeker erin geslaagd het verwijt te ontzenuwen dat hij alleen maar zijn heil zou willen zoeken in uiterst ris kante, economische sancties die een con structieve oplossing alleen maar in de weg staan. Wilson heeft waarschijnlijk te vens de conservatieven die vandaag hun jaarlijkse conferentie beginnen, sterker aan zich gebonden. Er valt sinds de mislukking van de be sprekingen met premier Ian Smith name lijk een begin van tweedracht bij de To ries waar te nemen zodat de conserva tieve rechtervleugel zich wat sancties be treft van de regering blijkt te willen los maken, aangemoedigd door de vroegere minister van Koloniën en Dominions, lord Salisbury die als extreem rechtse figuur in de partijpolitiek geïsoleerd werd sinds MacMillan in 1960 een progressieve koers verandering in Afrika bepleitte in zijn moedige redevoering te Kaapstad. .'ij. Een lid van de extremistische Ku Klux Klan valt een negerfotograaf aan tijdens de gisteren gehouden demonstraties van rassenstrijders in het Amerikaanse Crawfordville. (Telefoto). Advertentie Barteljorisstraat, Haarlem, tel. 15332, Leidsestraat (bij Koningsplein). Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon (47 jaar Rijksleverancier) 4420

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1