Heilzaam voor kleuters die in hun ontwikkeling worden bedreigd Tegenstellingen in Turkije door verkiezingen scherper JUS D'ORANGE is puur sinaasappelsap op z'n fijnst! Uitwisseling van geleerden Hoge raad houdt zich bezig met Saturne-zaak I Voorlichting aan de pers JUS D'ORANGE SINAASAPPELSAf WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 Preventie HENNY SCHOL TH Behoefte De behoefte aan deze vorm van ge zondheidszorg, aldus een publikatie van de Federatie van Medische Kleu terdagverblijven, is nog nooit weten schappelijk berekend. De ervaring wijst uit dat een stad voor zeker één promille van haar bevolking behoefte zou hebben aan de mogelijkheid tot opname in een medisch kleuterdag verblijf. Dat zou dan betekenen dat op iedere 100.000 inwoners een me disch kleuterdagverblijf met een ca paciteit van honderd kinderen zou moeten komen (er zijn anderhalf mil joen kleuters in Nederland). m*, - Socialisten voor het eerst vertegenwoordigd Van onze speciale verslaggever) ANKARA De verpletterende verkiezingsoverwinning van de con servatieve Gerechtigheidspartij houdt in Turkije de gemoederen bezig. Na een felle verkiezingsstrijd, waarin voor het eerst duidelijk de fronten ge scheiden waren in rechts en links (het laatste vertegenwoordigd door de uiterst linkse Turkse Arbeiderspartij en de progressieve vleugel van Ismeth Inönü's Republikeinse volkspartij) krijgt Turkije een rechtse regering. Politieke waarnemers in Ankara verwachten dat de politieke strijd in de komende maanden ernstig zal ver scherpen, ook al omdat voor het eerst in de geschiedenis van het land een socialistische partij in het parlement is vertegenwoordigd met twintig of meer zetels. Pessimisten voorzien al een herhaling van de gebeurtenissen van de jaren 1955-1960, toen het land onder het dictatoriale beiwnd van Menderes naar een burgeroorlog toe groeide. Overleg H. S. Examens ö£?8ET MET 3% -SUIKER Heerlijk royaal schenken uit extra voordelige gezinsfles f. 1,95 JUS DE FRUITS I Medische kleuterdagverblijven DE ZON SCHEEN DIE DAG. Alle stretchers stonden op het terras bij het medische kleuterdagverblijf. Onder de slaapzakken vandaan staken kleine kopjes. Met blond haar, donkerblond, zwart, zandkleurig of rood. Andere hoofdjes waren niet te zien. Lekker-verscholen onder de warme slaapzak waarop de milde stralen van de herfstzon vielen. Twintig bedden, dertig, misschien wel vyftig. Er waren een paar terrassen en er stonden veel bedden. Het was er stil; slechts een enkel kleutertje stoorde zich aan ons gepraat en stak de neus boven de dekens uit. Even een hand over een kortgeknipt bolletje een grijnzende toet die je dan nakijkt. Het leek hier allemaal het summum van gezondheid, tevredenheid en blijheid. Maar dan sta je abrupt stil bij het feit dat al deze kinderen met iets psychisch of fysiek te kampen hebben. En dan is deze prachtige nazomerdag niet vredig of vrolijk meer. Dan is dit gevoel op deze prachtige dag nauwelijks gerechtvaardigd. Want op al die stretchers ligt iets in de vorm van ellende. En het zijn nog maar van die kleine mensjes.De wetenschap dat die kinderen er misschien maar voor een paar maanden, misschien ook een jaar, in ieder geval tijdelijk, zijn, maakt het weer goed van deze zeldzame dag te genieten. Vijftig jaar geleden trok dr. Mol uit medische overwegingen met kinderen naar het strand. Het medisch kleuterdagverblijf is een verblijf voor de in hun ontwikkeling be dreigde kleuters van één tot zes jaar. Hun optimale ontwikkeling kan verstoord wor den door geringe weerbaarheid in hun aanleg, leeftijdsontwikkeling, het milieu en de sociale omstandigheden waaronder ze worden grootgebracht. De lichamelijke en geestelijke defecten die hiervan het gevolg zijn, zouden fataal kunnen zijn als niet tijdig wordt ingegrepen. Het be dreigd-zijn is voor de arts herkenbaar aan bepaalde verschijnselen. Aan de hand van zijn diagnose wordt opname in een medisch dagverblijf geadviseerd. De grondslag voor de medische kleuter dagverblijven werd vijftig jaar geleden gelegd toen de Haagse medicus dr. C. M. Mol met zwakke kinderen naar het strand ging om rachitis (Engelse ziekte) te voorkomen. De tweede pionier was de vrouwelijke kinderarts Christine Bader, die zich in 1904 na haar artsexamen in Arnhem vestigde en daar in 1928 het eer ste kleuterdagverblijf stichtte. Een vrucht van haar strijd voor de gezondheidszorg voor het jonge kind. (Dokter Bader over leed dit jaar mei op 87-jarige leeftijd). In de jaren dertig kreeg zij contact met dr. Jacques Louis Keyzer, die in 1933 een dagverblijf in Tilburg oprichtte. Na de tweede wereldoorlog volgden Amsterdam, Haarlem (Stichting Kleuterhuis „Mar griet" aan de Anna van Burenlaan), Lei den en Nijmegen. Rotterdam, Utrecht en Maastricht zullen het volgend jaar een dagverblijf openen en plannen voor de bouw van verblijven zijn er in Venlo, Enschede, Eindhoven en Groningen. DOKTER BADER beschreef het doel van de medische dagverblijven als „In stellingen ter voorkoming van lichamelij- Een opsomming van redenen die tot opname in een medisch kleuter dagverblijf kunnen leiden: LICHAMELIJKE: achterstand in lichamelijke ontwikkeling, recidiverende infecties exsudatieve diathese recidiverende aandoeningen der ademhalingswegen ziekte met chronisch verloop reconvalescentie lichte stoornis in het be ta egingsapparaat zintuiglijke stoornis lichte neurologische afwijking aangeboren afwijking PSYCHISCHE: gedragsafwijking ontwikkelingsachterstand observatie SOCIALE EN GEZINSFACTOREN: belastende woonsituatie idem gezinssituatie verzorgingsonvermogen neurotiserend milieu ke, geestelijke en morele invaliditeit" Psychische moeilijkheden doen zich vaak voor tijdens de prille jeugd. Tijdige con statering is daarom zo belangrijk ter voorkoming van latere stoornissen. De kleuter met gedragsstoornissen, het hulp behoevende kind, heeft een coördinerende leiding nodig om tot een gezond en nor maal kind te kunnen opgroeien. Is een kind (op advies van een arts, middels een kleuterconsultatiebureau, me- disch-opvoedkundig bureau, kinderkliniek, kinderpsychiatrische kliniek) eenmaal op genomen in een medisch kleuterdagver blijf, dan heeft het na verloop van tijd weer alle recht „normaal" in het gezin, de maatschappij te worden geplaatst. Het verblijf daar wordt omschreven als „een schakel om de ouders te helpen en te ontlasten zonder de gezinsband te ver breken." Immers het kind is er alleen overdag, krijgt er de nodige medische en pedagogische aandacht en verantwoorde voeding. Het feit dat ouders en kinderen aan het eind van de dag elkaar weer zien resulteert in een andere (h)erkennings- en omgangs-vorm. Beiden partijen maken el kaar niet de hele dag mee, tijdens welke zich de spanningen voordoen (nerveuze ouders, inwoning, scheidingen, labiele kin deren, werkende moeders, opvoeding door grootouders, flatneurose, nakomertjes etc.). De medische dagverblijven zijn niet bedoeld voor ernstig belemmerde kleu ters. Hun verzorging vraagt een andere opzet. In de medische dagverblijven wordt de kleuter verzorgd door kinderverzorgsters (de „tantes"). Er is toezicht door de kin derarts, directeur, directrice, verpleeg sters, maatschappelijk werksters, psychia ter, psycholoog en of orthopedagoog; ver der is er huishoudelijk en administratief personeel. Het kind wordt gedouched, krijgt aangepaste voeding, rust, spel, bui tenlucht. De grootte van de groepen is proefondervindelijk vastgesteld. Uit de praktijk is gebleken dat de ouders van de opgenomen kleuters het aanvankelijk niet makkelijker hebben. De eerste tijd passen de kleuters zich vrij slecht aan wat zich manifesteert in geprikkeld-zijn. Het ver werken van deze problematiek vergt van beide kanten tijd. Een leertijd, want als de kleuter zowel als de ouders het juiste klimaat hebben aangevoeld, gaat het van beide kanten spontaner waardoor een ba sis is gelegd voor herstel van het gestoor de gedrag. Tijdens de opname-periode blijven de contacten tussen ouders en de staf van het dagverblijf bestaan. Veel buitenlucht Een belangrijk onderdeel van het me disch kleuterdagverblijf is het maat schappelijk werk. De taak is het leren doorgronden van de sociale struktuur van het gezin en pogen het milieu van de kleuter in alle opzichten zo gunstig moge lijk te maken. Mede hierdoor wordt de opname-duur en het ontslag van het kind bepaald. De nazorg van het verblijf heeft een beperkte functie. De kleuter komt weer thuis met de nodige taktiek en De stichtster van het eerste medisch kleuterdagverblijf: de Arnhemse kinderarts dr. Chris tine Bader. enkele maanden daarna wordt het kind medisch gecontroleerd. jv.'# o.ivj.'x- r Het Turkse ministerie van Binnenland se Zaken gaf de volgende schatting van de samenstelling van de nieuwe Nationa le Vergadering: Rechtvaardigheidspartij: 260 of meer zetels Republikeinen: 130 tot 140 zetels Nationale Partij: 30 zetels Turkse Arbeiderspartij: 10 zetels Republikeinse Nationale Boerenpartij 2 zetels. De oude Republikeinse Volkspartij van Inönü is het kind van de rekening ge worden. Dit is des te belangrijker voor Turkije omdat in deze partij tot nu toe de progressieve krachten waren onderge bracht. Het wordt waarschijnlijk geacht dat deze partij die het op deze verkie zingen vooral van haar traditie en van de reputatie van Inönü moest hebben, zich reorganisatie onder aandrang van de progressieve groepering. De overwinning van de Gerechtigheids partij betekent voor het Westen dat Tur kije, als voorheen, een trouw bondgenoot van NAVO, Cenvo en vooral van de Ver enigde Staten zal blijven. Voor Turkije betekent het dat de ka pitalistische politiek, die geen enkele van de structureel economische problemen van het land tot nu toe heeft opgelost, voortgezet zal worden. Te verwachten is dat onder invloed van de grote oliecon cerns zoals Shell, British Petroleum en Mobil, die evenredig veel macht hebben, de consumptie-industrie verder uitge bouwd zal worden, waar onvoldoende wordt voorzien in de behoefte aan ba sis-industrieën. De werkloosheid (plusmi nus .vijf miljoen van de dertien miljoen arbeidsgeschikten) kan niet worden op gevangen, ook niet door de halfslachtige landhervorming die de Gerechtigheids partij voorstaat. Wat Cyprus betreft wordt verwacht dat de weg naar Russische steun, die Inö nü had ingeslagen, wordt verlaten. In NAVO-ver band zal naar een oplossing worden gezocht. De Gerechtigheidspartij is voorstander van overleg over Cyprus tussen de twee strijdende partijen: Grie kenland en Turkije, zoals de vice-presi dent Faroek Soekan onlangs verklaarde. „Kiekeboe" onder de slaapzak. KORT VOORDAT een kinderpost zegelactie van start gaat, neemt een aantal journalisten deel aan voorlichtingsdagen georganiseerd door het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels. Men wordt dan geconfronteerd met een van de vele facetten van 't werk (aan kinderen) waaraan de opbrengst van deze ac tie ten goede komt. Vorig jaar bij voorbeeld was het de zwakzinnigen zorg. Dit keer kregen de medische kleuterdagverblijven de aandacht. In een van deze kleuterdagverblij ven „Kleuterheil" in Goirle hebben de volgende vier inleiders gesproken over verschillende aspec ten van de medische kleuterdagver blijven in Nederland: De heer B. Hengeveld, kinderarts in Arnhem en voorzitter van de Federatie van Medische kleuterdagverblijven (on derwerp: „Wat is het medisch kleuterdagverblijf"); de heer W. L. Viersma, secretaris-penningmees ter van de Federatie (ond.: „De or ganisatie en financiering van de medische kleuterdagverblijven); mevrouw U. Tellegen-Veldstra voorzitster van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid voor de provincie Utrecht en lid van G.S. (ond.: „Uitgroei naar nieuwere voorzieningen voor kleuters"); en mevrouw prof. dr. E. C. M. Frij- ling-Schreuder, hoogleraar in de kinderpsychiatrie aan de Universi teit van Amsterdam (ond.: „Wat kan een medisch kleuterdagverblijf doen voor de kleuters en hun ouders"). Aan hun referaten hebben wij sen en ander ontleend, wat u in bij gaand artikel kunt lezen. Advertentie „Aan de bewijsconstructie ontbreekt het „objectieve" element: het bewijs dat het spel Saturne in het algemeen door de spe ler op de gok wordt gespeeld en moet worden gespeeld." Dit betoogde vanmor gen voor de Hoge Raad mr. A. Mout uit Den Haag, pleitend in de „Saturne"- zaak. Het Amsterdams gerechtshof heeft de directeur-eigenaar van het Zandvoortse badhotel, waar „Saturne" werd gespeeld, veroordeeld tot een boete van 25,-. Het hof was van oordeel dat „Saturne" een hazardspel is. In eerste aanleg was de rechtbank in Haarlem gekomen tot een vrijsprekend vonnis. Mr. Mout voerde zijn betoog vier cas satiemiddelen aan tegen het arrest van het hoofdstedelijk hof. Volgens de pleiter houdt het tenlastegelepde geen strafbaar feit in: het is een „soort verhaal'" over het „Saturne"-spel, zoals dat op een be paald moment en door bepaalde spelers beoefend werd. Het noodzakelijke element echter dat het spel in het algemeen niet zo kan wor den gespeeld dat de deelnemers op de kansbepaling een overwegende invloed kunnen uitoefenen ontbreekt in de tenlas telegging. „Bij de beantwoording van de vraag of de speler overwegende invloed kan uit oefenen op de kansbepaling bij dit spel moet niet de „luie gokker" als uitgangs punt worden genomen," zo betoogde mr. Mout, „maar de speler, die zich een ze kere geoefendheid en behendigheid eigen heeft gemaakt. Deze maatstaf moet worden aangelegd en wanneer dat gebeurt, kan „Saturne" niet als een hazardspel in de zin van de wet op de kansspelen worden aangemerkt. Volgens mr. Mout is het Amsterdamse hof ook te ver gegaan met „eigen waar nemingen". Zo is de snelheid van de schijf niet in concreto bepaald, terwijl het hof uit het snel draaien van de schijf toch bepaalde conclusies heeft getrokken. Hij bepleitte vernietiging van het be streden arrest. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Bakhoven, zal op dinsdag 9 november conclusie nemen. Utrecht. J. F. A. Schipper uit Den Haag veerd op het proefschrift: „Het plaveisel- is tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd op het proefschrift: „Het plaveisel- epitheelcarcinoom van de mondholte". Promotors waren prof. dr. W. H. Strube en prof. dr. H. de Waard. Advertentie alles'e. kan metuS^m HERO ««■atwwaarHOiiBa*** *08* am* «s» ggRWMgj MOSKOU (AP) Tussen de Britse Ko ninklijke Academie en de Russische-Aca demie van Wetenschappen is een overeen komst gesloten voor de uitwisseling van geleerden voor 't houden van lezingen en het verrichten van studies. Verder voor ziet de overeenkomst in contacten op an dere gebieden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9