Dertigduizend lijsten circuleren tegen de goedkeuringswet In Ulvenhout komt iedere dag de pro-Claus-post jEjndocfl. Consumenten betalen al twee jaar te veel voor het vlees Raad verwerpt voorstellen van de CPN Gifaanslag op Duits cabaret CH-jongeren tegen anti-huwelijk-actie Elftal inbrekers en helers ingerekend Collectie van Jean Louzac uit Voorburg CCO BEREKENT PRIJSVERLOOP Postbesteller beledigde joodse dorpsgenoot u mm t o f DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 13 (Van een onzer verslaggevers) In de woning van de lerares Frans en letterkunde drs. D. L. Eringa op de Stadhouderskade 145 te Amsterdam hebben tien dames een dagtaak in het administreren van de lusten die door het land circuleren in de „Actie anti- Claus". In de woonkamer in de Jachtlaan 15 in het Brabantse dorp Ulvenhout leest en telt opticien Joseph Duynstee, geassisteerd door zijn zestienjarige zoon, de stapels brieven en handtekeningen die de post hem dagelijks bezorgt. Die brieven zijn het resultaat van de „Actie pro-Claus". De strijd rond „het" huwelijk is daarbij niet gebleven. Pro- of anti-Claus, het is het gesprek van de dag in tal van huiskamers, kantoren en bedrijven. Een P.v.d.A.-arfdeling heeft de socialistische Kamerfractie verzocht tegen de goedkeuringswet te stemmen, de Nijmeegse deken en de voorzitter van het convent van predikanten in die stad hebben de bevolking opgeroepen de anti-Claus-actie te negeren en enquêteurs van het N.I.P.O. hebben nuchter vastgesteld dat elf percent van het Nederlandse volk tegen het huwelijk van de kroonprinses met de heer Von Amsberg is, 74 percent geen bezwaren heeft en vijftien percent hierover geen mening heeft. Maakt uw huid weer jongen houdt uw huid zo jeugdig! Liquidatie Wester Henny Schoute Het Consumenten Contact Orgaan (C.C.O.), waarin consumentenorga nisaties en vakbeweging samenwerken, heeft in zijn actie tegen de hoge vleesprijzen in Nederland thans cijfers gepubliceerd die het verschil tussen markt- en consumptieprijzen van de laatste jaren aangeven. Zoals bekend heeft minister Den Uyl onlangs gezegd dat de vleesprijzen „niet 100 percent in orde zijn", maar dat hij er moeilijk tegen kan optreden. Aan de hand van cijfermateriaal van het Centraal Bureau voor de Statis tiek en het Produktschap Vee en Vlees komt het C.C.O. tot de conclusie dat de prijsdalingen op de veemarkten in 1964 en 1965 door de handel zo goed als in het geheel niet aan de consument zijn doorgegeven. Rund- en var kensvlees zijn abnormaal duur gebleven en het C.C.O. is dan ook van me ning dat door de handel ook al houdt men rekening met normale marge verhogingen te hoge winsten worden gemaakt. -> iLü -y -C kmmkmam TFT GEPROLONGEERD HIJ EN ZIJ IN 'N monty-coat 39.50 60— HOUTJE-TOUWTJE Na de verlovingsdag van prinses Beatrix heeft het er een tijd lang naar uit gezien, dat het Nederlandse volk op wat gesput ter in de ingezonden stukken-rubrieken na zou berusten in de keuze van de hu welijkskandidaat. Maar vorige week diende zich het co mité „Verzoekschrift Staten-Generaal" aan, dat onder voorzitterschap van prof. dr. D. Wiersma uit Leiden besloot een verzoekschrift aan de Staten-generaal te verzenden, met als strekking de goedkeu ringswet inzake het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg niet tot stand te laten komen. Het comité, dat zich gesteund weet door een kleine hon derd bekende Nederlanders, meent dat Advertentie Diana Craymer - huisvrouw, moeder van twee zoons én succesrijk fotomodel. Zij is in de dertig, maar zij weet, dat zij er veel jonzer uitziet. Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. De ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat EN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van de huid cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOCIL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadigp, niet-vette crème op hals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonheid terug. Dat belooft ENDOCIL. Ook u kunt er jonger uitzien, dan u bent, Nachtcrème: pot 7,75 tube 3,95 Dagcrème: tube 3,95 Organon Laboratories Ltd. England de heer Von Amsberg voor het Neder landse volk niet aanvaardbaar is als prins-gemaal en dat de gevoelens van een belangrijk deel van het volk in ernstige mate zijn gekwetst. Het comité wil het verzoekschrift ver gezeld doen gaan van petitionnementslijs- ten en om hieraan bekendheid te geven werd aan negen dagbladen een adver tentie opgegeven. Zeven kranten weiger den die advertentie te plaatsen: de Tele graaf, de Volkskrant, De Tijd-Maasbode, de Nieuwe Rotterdamsche Courant, de Rotterdammer, het Nieuwsblad van het Noorden en de Limburgse koerier. Twee dagbladen, het Parool en het Vrije Volk, namen de tekst wel op. Gisteren is de advertentie aangeboden aan liet Algemeen Handelsblad, de Stem in Breda en het Utrechts Nieuwsblad. „Wij waren zeer verbaasd over de wei gering van de kranten", aldus de Rotter dammer F. A. van der Hoeven, directeur van de „Overseas Diplomatic and Supply Company", die namens het comité de pu bliciteit verzorgt, en hij blijft veronder stellen dat er een verzoek van hogerhand is geweest de advertentie niet te plaatsen. Minstens 300.000 Hoewel het comité slechts een klein deel vande pers bereikte, zijn de verwach tingen verre overtroffen. Tot en met van morgen waren reeds meer dan dertig duizend petitionnementslij sten verzonden. De aanvragen komen binnen per post en via de telefoon van mevrouw drs. Eringa. Aanvankelijk werd de verzending ver zorgd door vier vrijwilligsters. Dit aan tal is inmiddels opgelopen tot tien vrou wen, die zich hiervoor pro deo beschik baar hebben gesteld. Gisteren werden er vijfhonderd aanvragen voor toezending van lijsten behandeld. „Hoeveel handtekeningen er tot dusver zijn geplaatst is niet na te gaan voor de lijsten weer bij ons terugkomen", aldus de heer Van der Hoeven. „Het schijnt dat er door talloze mensen hard wordt gewerkt om zoveel mogelijk namen op hun lijst te krijgen. Daarnaast wordt er een lijst aangeboden om onze actie financieel te steunen. Wij komen veel geld tekort Dat is ook de reden dat wij de adverten tie niet aan alle kranten tegelijk hebben aangeboden. Het comité hoopt echter dat er ook bijdragen zullen worden gestort op postgiro 200219 ten name van G. V. van Bijsterveld te Rotterdam". Het comité wil zich niet uitlaten over het aantal handtekeningen dat uiteinde lijk zal worden geplaatst. „Als er op iedere lijst tien namen worden geplaatst hebben we er al driehonderdduizend maar het zullen er wel belangrijk meer worden". Er is sprake van geweest dat de goed keuringswet nog voor het einde van de ze maand aan de Staten-Generaal zou worden aangeboden. Het comité heeft zijn sluitingsdatum van de handtekenin- actie daarom bepaald op 20 oktober. Nu de wet pas begin november in zee zal gaan, zal de actie met een dag of tien worden verlengd. „Vijand vergeven" „Ik dacht zo: er moet toch iemand zijn die tegenover die handtekeningenac tie iets stelt. Daarom heb ik op eigen houtje een adres aan de Staten-Generaal gestuurd". Dat zei ons de heer Duynstee De Amsterdamse gemeenteraad heeft een voorstel van de CPN-raadsIeden A. Verheij en W. van het Schip om uit de raad een commissie ad hoe te benoemen voor hulp aan de ontslagen arbeiders van de in liquidatie zijnde Wester Suikerfa briek verworpen. De commissie had volgens de commu nistische raadsleden moeten nagaan op welke wijze de grote moeilijkheden waar mee de ontslagenen worden bedreigd kun nen worden voorkomen of tot een mini mum beperkt. De meerderheid van de raad meende, dat in deze kwestie geen taak voor de gemeenteraad lag, maar eer der voor de vakbonden en het arbeids bureau. Wethouder J. Tabak (Sociale zaken) verklaarde, dat het bij het ontslag gaat om 173 werknemers, die per 1 november zijn opgezegd. Er was voor hen een gun stige afvloeiingsregeling getroffen. Ook voor de oudste werknemers is deze rege ling zo gunstig, dat deze tot hun 65ste jaar van hun volledige loon verzekerd zijn, aldus de wethouder, die zei de in druk te hebben, dat alles gedaan is wat redelijk mogelijk is. uit Ulvenhout, een bedrijvige vijftiger, die in Breda en omgeving op velerlei ge bied actief is. Zijn adres bevat een plei dooi voor het huwelijk van prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg en de UIvenhoutse opticien beeft de Kamer leden voorgehouden: „De voormalige vij and vergeven is de grootste daad die de mensen kunnen stellen". Omdat een adres van een eenling wei nig indruk pleegt te maken heeft de heer Duynstee naarstig naar steun gezocht. ,,Ik dacht meteen aan de oranjecomité's in de diverse gemeenten. Aan de hand van telefoon- en adresboeken heb ik ge probeerd ze te vinden en op het ogen blik heb ik al meer dan driehonderd oran jeverenigingen uit het gehele land die achter mijn actie staan". Daarbij is het niet gebleven. Er ver schenen berichten in de krant over de actie en die hadden tot gevolg dat er bij iedere postbestelling vijftig a zestig brie ven worden bezorgd. In vele brieven wordt de heer Duynstee dank gebracht voor zijn initiatief, er zijn ook brieven die alleen maar handtekeningen bevatten. Het aantal brieven dat de afgelopen da gen bij hem is bezorgd is inmiddels de vierhonderd gepasseerd. De heer Duynstee voelt zich niet geroe pen om een comité op te richten. „Inte gendeel, die wet komt er toch wel door, dat is zo klaar als een klontje. Ik heb er zelfs aan gedacht om een advertentie te plaatsen waarin de mensen die tegen Claus zijn worden aangemoedigd vooral die lijsten te tekenen. Laat ze dat toch vooral doen, dan weten we straks im mers precies hoe weinig dat er in ver houding tot onze hele bevolking zijn. Als dat comité nu eens een miljoen handte keningen verzamelt, dan weet ik tenmin ste dat de rest van ons volk, op een mil joen of wat borstkinderen na, er geen be hoefte aan had om tegen Claus te age ren. Overigens trekt de heer Duynstee de waarde van het aantal namen op de pe titionnementslij sten in twijfel. „Wie zegt mij dat er geen lieden zijn die twee maal of meerdere malen hebben getekend? En is het in vele gezinnen niet zo, dat als pa tekent, moeder en de kinderen ook moeten tekenen, ook al denken zij er heel anders over dan pa? Nee, ik begin geen handtekeningenactie. Ik weet zo wel dat Claus door de meerderheid van ons volk wordt geaccepteerd. Ik heb met mijn ac tie alleen maar even willen laten horen dat er nog een ander geluid is dan dat van het comité van prof. Wiersma". BONN Op het in West-Duitsland zeer bekende artiestenechtpaar Kay en Lore Lorentz, leden van het politieke cabaret „Das Kom(m)ödchen" is gisteren een gifaanslag gepleegd. Beiden zijn onge deerd gebleven. Het echtpaar kreeg gistermorgen een anonieme brief, die ongeopend werd door gegeven aan de recherche in Dusseldorf, waar het cabaret op het ogenblik triom fen viert. In het laboratorium ontdekte men dat de brief met een zeer giftig poe der was bestrooid, dat wanneer sporen er van in de ogen komen, algehele blindheid veroorzaakt. Vermoedelijk moet de dader gezocht worden in de kringen van Sude- ten-DuitsersJ die in het cabaret dikwijls hét onderwerp van spot zijn. De brief schrijver zei dan ook dat zij die deze groep beledigen blind zullen worden. Dat de lage plannen van de onbekende niet gelukt zijn is te danken aan de arg waan die het echtpaar de laatste tijd koes tert voor alles en iedereen. De heer en mevrouw Lorentz ontvangen veel dreig brieven. Zij hebben een speciale bewa king van hun schoolgaande dochtertje. Alle brieven laten ze door de politie on derzoeken. De landelijke bestuursraad van de christelijk-historische jongerenorganisa tie heeft zich uitgesproken tegen „Elke actie tegen het huwelijk door h.k.h. prin ses Beatrix met de heer Claus von Ams berg". De raad spreekt als zijn mening uit „dat het een zaak van nationaal belang is, de eenheid van het huis van Oranje te handhaven en dat derhalve elke actie tegen het huwelijk van hare koninklijke hoogheid prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg, in het vergevorderde stadium waarin de voorbereidselen zich bevinden, onverantwoord is." Eind september zijn in Utrecht een 35-jarige koopman en een 29-jarige colle ga gearresteerd wegens een inbraak in een herenmodemagazijn waarbij kos tuums ter waarde van tienduizend gul den werden buitgemaakt. Deze arresta tie heeft geleid tot de aanhouding van een elftal zware jongens. De 35-jarige koopman blijkt namelijk niet alleen de diefstal in het herenmodemagazijn te hebben gepleegd. Hij heeft ook twee in braken in radiozaken op zijn naam staan. In de nacht van. 24 op 25 juli haalde hij samen met een 45-jarige stratenmaker en een 28-jarige Marokkaan voor 6000 uit een radiowinkel weg. Voor het ver voer van de buit naar Amsterdam zorg de een 38-jarige Utrechter, die voor dit karweitje 100 gulden kreeg. In Amster dam ontmoette het trio een 37-jarige los- werkman, die bij de vorige inbraak een grote partij herenkostuums van de 35- jarige koopman had „overgenomen", waarvan hij later een deel in verzwaar de plastic zakken in een Amsterdamse gracht liet verdwijnen. Deze man bleek ook bereid, de bandrecorders en transis torradio's te kopen. Hij nam de buit mee terug naar Utrecht en verkocht de appa raten aan een 74-jarige heler, die op zijn beurt het zaakje overdeed aan een 32- jarige inwoner van Arkel. De politie heeft daar inmiddels het grootste deel van de buit teruggevonden. De koopman zat half september weer zonder geld. Hij organiseerde daarom een nieuwe inbraak bij een zaak in elektrische apparaten, waaf hij de etalage leeghaalde, nadat hij eerst de hele winkelruit had verwijderd en in de gracht had gedeponeerd. Aange zien het vervoer van de partij scheerap- paraten en andere toestellen, totaal voor 3000, problemen opleverde, klopte hij aan bij een goede kennis, een 43-jarige caféhouder en diens compagnon, een 40- jarige kelner. Zij wilden de buit wel overnemen. De politie heeft bijna alles teruggevonden bij de caféhouder. De reeks arrestaties is daarna besloten met de aanhouding van de kelner. Dat gebeurde in Amsterdam, op aanwijzing van een Utrechtse rechercheur. Hij zag toevallig de kelner lopen en waarschuw de zijn Amsterdamse collega's, die de man inrekenden. De Voorburgse couturier Jean Lou zac heeft gisteren in het Amsterdamse Hiltonhotel zijn wintercollectie gepre senteerd. De show vormde het hoogte punt van de eerste, maandelijke bijeen komst van de American Women's Club in Den Haag. Enkele honderden Ame rikaanse dames waren bij deze lunch- bijeenkomst aanwezig. Jean Louzac is een knap ontwerper met een geheel eigen stempel. Er is nagenoeg niets in zijn collecties te vinden wat er ook maar op duidt dat het gekopieerde ideeën zijn of imitaties van deze of gene (Franse) grootheid. Hij is duide lijk favoriet bij de Amerikaanse da mes, in Amérika zelf ook, waarheen hij zijn modellen onder meer exporteert. Van een vorige collectie herinner ik me dat Jean Louzac toen adembene mende modellen had ontworpen. Zeer chique, uniek en origineel. Er waren prachtige kleurencombinaties, voor treffelijke coupes en een raffinement van de zoom tot halslijn. Wat gisteren werd getoond was weer heel anders. Het vakmanschap was aan de model len te zien. Echter het raffinement mis te de collectie. De pakjes en japonnen waren zeer eenvoudig gehouden, zon der enige opsmuk en de coupe moest het 'm doen. Hier en daar zelfs de kleurencombinatie zoals onder andere bij een prachtig, sneeuwwit pakje met daaronder een mosterdkleurige blouse en een idem voering in het jasje. Jean Louzac, die zijn vakantie in Portugal doorbracht en zich koesterend onder de zonnestralen liet inspireren, koos voor de winter zomerkleuren. In dit koude land kunnen we 's winters best wat warmte gebruiken, aldus de couturier. De avondjurken waren ook vrij een voudig. Hij gebruikte lamé, zelfs een tweedrok, bedrukte stoffen, stof met metaalgaren. Op effen modellen had hij pailletten, kralen en andere glin sterende smaakvolle garneringen geborduurd. Prachtig was de lange, Een complet van zwart nappa. De crylor bontvoering van de jas is lichtgevend. Handgebreid zijn de jumper, muts en kousen. (Boutique- model van Jean Louzac). perzikkleurige avondjas van suède. Als intermezzi werden juwelen van Schaap N.V. getoond, door een van de leden van het Scapino-ballet. Een gra cieuze manier die de verleidelijkheid van het juweel accentueerde. Een situatie, meent het Consumenten Contact Orgaan, die niet alleen in strijd is met het consumentenbelang, maar ook met dat van de Nederlandse veehouderij. Im mers, de hoge prijzen remmen de consump tie van vlees af. In een periode van ruime re aanvoer van slachtvee (zoals die voor rundvlees wordt verwacht) zal een vlotte afzet worden bemoeilijkt als de winkelprij zen van vlees kunstmatig hoog blijven. Het consumentenbureau heeft, de prijs niveaus van 1961 op 100 stellend, index- Gisteren is een protestdemonstratie gehouden bij een Schiedams bak kersbedrijf, dat niet mee wil doen aan de invoering van een bakloze dag. Personeel van andere bakkers betogen dat dit bedrijf zo de vijf daagse werkweek voor zijn perso neel niet kan invoeren. De directie van het bedrijf zegt dat de vijfdaag se werkweek voor bakkersen be zorgers bereikt kan worden door een roulatiesysteem. cijfers gegroepeerd van de gemiddelde markt-, groothandels- en winkelprijzen in de laatste jaren. Deze geven van links naar rechts te lezen het volgende beeld: Rundvlees 1962 1963 1964 1965 Veemarkt100 94 131 128 Groothandel 101 100 134 134 Men ziet hierin voor rundvlees een da ling van de marktprijs in 1963, een stijging in 1964 en wederom een daling in 1965. De groothandelsprijzen volgden die daling nauwelijks in 1963 en dit jaar in het ge heel niet. De winkelprijzen daalden wat mee in 1963, maar bleven sindsdien stijgen. Varkensvlees 1962 1963 1964 1965 Veemarkt 88 98 109 101 Groothandel 94 104 120 115 Winkel 98 102 128 125 De varkensprijzen zakten in 1962 in. Op de veemarkten een heel eind, in de groot handel minder en in de winkels nog min der. Hoewel zij in 1963 op de markt laag bleven, trokken groothandel en winkels a weer aan tot boven het niveau van 1961 De prijsverhogingen gingen in versterkt! mate door in 1964. Dit jaar is er van enig! daling sprake, die echter nog in geen ver houding is tot de beweging van de markt prijs. Advertentie 100% wol, water afstotend, winddicht in kleuren camel - marine grijs en blauw gem. alle leeftijden vanaf 6 jaar dames- en herenmaten camel vanaf 50— dit seizoen weer bij Wegens belediging van een joodse dorpsgenoot is een 55-jarige postbesteller uit Neede vanmorgen door de Zutphense politierechter conform de eis veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voor waardelijk en honderd vijf tig gulden boete. De postbesteller zei, dat hij bij de ver koop van een koe meende te zijn bedro gen. Hij had zich laten ontvallen: „Ze hadden in de oorlog nog veel meer van jullie moeten opruimen". De officier van justitie vond dit meer dan schandalig en verbaasde zich erover dat de besteller nog de moed had zich voor de rechter te durven vertonen. Om te voorkomen, dat de man man ont slag zou krijgen eiste de officier geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf, hoe wel hij vond dat dat wel op zijn plaats zou zijn geweest.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13