EEG-bureau onderzocht belastingdruk in de Zes moe van maagzuur? Werkgeversvoorzitter De Koster Welvaartsproces dient gesteund door industrieel klimaat Nauw overleg tussen overheid en bedrijfsleven onontbeerlijk Pu rol houdt neem natnur-grijze Houtbewerkers zeggen CAO's op Foto-bedrijfschap contra V. en D. Resultaten „Breda" blijven niet achter Kort economisch nieuws Subsidiëring van woningwetbouw gaat verkeerd" Ver. Glas denkt aan een emissie 17 DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 Wees goed voor uzelf (en uw maag) Is gratis kinderfoto's geven ongeoorloofd Bouwers tot Kamer Ismetteloos de.huid smetteloos zuiver ...Ik begrijp niet waar 't voor nodig was 99 Harry's vrouw zó op te hemelen! Ze heeft het allemaal van mij, dat die ideale shirts van Belofast katoenen poplin helemaal zichzelf strijken, hoe je ze ook wast en droogt. Als ik er niet geweest was, droeg haar man nu nog steeds van die groe zelige weet-ik-veel overhemden! Leuk hoor, aa om haar alle eer te geven. En ik dan? 99 aa Toe nou, schat, stil maar! Heb je 99 me de laatste jaren ooit horen, mopperen? Ik weet toch hoe zorgzaam je bent! JU koopt allang van die altyd gladzittende shirts van Belofast aa katoenen poplin voor me! 4 Het aandeel van de inkomstenbelasting in de totale belastinopbrengst is in Italië het laagst (24 pereent) en dat van de ver- bruikbelastingen het hoogst (66 percent). In Nederland is het net andersom, name lijk respectievelijk 55 en 40 percent. Dit blijkt uit een uitvoerig overzicht van de belastingen in de „zes" van het burau voor de statistiek van de EEG. Het bureau publiceertt de ontwikkeling van de totale belastingopbrengst in de zes EEG-landen van 1933 tot 1963. Daar uit blijkt dat de indexcijfers voor 1963 als volgt zijn (1953 100): Duitsland 221, Italië 219, Frankrijk 201, België 176, Ne derland 160 en Luxemburg 130. Op grond van deze cijfers zou men geneigd zijn, te zeggen dat de belasting in Duitsland, Italië en Frankrijk veel meer gestegen is dan in België, Nederland en Luxemburg, maar een vergelijking per hoofd van de bevolking maakt de ver schillen al minder groot. Men vindt dan in Duitsland 193, Italië 205, Frankrijk 180, België 166, Nederland 140 en Luxemburg 121. Bekijkt men de feitelijke belastingdruk per hoofd van de bevolking in een jaar bijvoorbeeld 1963, dan vindt men voor Nederland 979 gulden en voor België 15.300 franken. Gemakkelijker vergelijkbaar, nl. Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. Hl Norac is 'n NORIT produkt in dollars uitgedrukt, luiden de cijfers: 272 dollar voor Nederland, 307 dollar voor Bel gië. Italië heeft het laagste cijfer: 174 dollar, Duitsland het hoogste 399 dollar. Meteen volgen daarop Frankrijk met 388 dollar en Luxemburg met 365 dollar. Stelt men dan het lage Italiaanse cijfer op 100, krijgt men voor Nederland 156, voor België 176, voor Luxemburg 210, voor Frankrijk 223 en voor Duitsland 229, alles nog steeds per hoofd der bevolking 1963. Dichter bijeen liggen de cijfers als men de belastingopbrengst uitdrukt in percen tages van het bruto nationaal produkt. Dan komt België in 1963 op 20 percent, Italië op 21 procent, Luxemburg op 22.5 per cent, Nederland eveneens op 22.5 percent, Frankrijk op 23 percent en Duitsland op 24 percent. Tien jaar belastingdruk zo beschouwd levert voor 1963 de volgende cijfers op (1953 100): Italië 116.4, België 115.7, Frankrijk 114.3, Duitsland 102.3, Luxem burg 92.3 en Nederland 87.9. De drie houtbewerkersbonden hebben alle CAO's in de hout- en meubelsector opgezegd. De voorzitter van de Katholie ke bond van houtbewerkers, meubelma kers, behangers en aanverwante vakgeno ten „St. Anthonius van Padua" de heer J. M. de Groot, heeft aangekondigd, dat de houtbewerkersbonden niet kunnen wachten tot de besprekingen in de SER respectievelijk Stichting van de Arbeid over een vrijere loonpolitiek zijn beëin digd. Reeds thans dient van een grotere vrij heid te worden uitgegaan en daarop die nen de CAO-voorstellen te worden geba seerd, zo heeft de heer de Groot als de mening van de werknemersbonden in zijn orgaan „Het Bondsblad" laten weten. De bonden willen met de werkgevers onder meer ook praten over het principe van meerjarige contracten. De werknemers bonden voelen er wel voor, doch hun me dewerking is afhankelijk van wat in een meerjarige CAO kan worden verwezen lijkt. Van belang achten zij bijvoorbeeld of bij de start de achterstand in de uur lonen kan worden weggewerkt. Op zeer korte termijn zullen de werknemersbon den hun opvattingen aan de werkgevers kenbaar maken. Mag het Haagse warenhuis van V. en D. kinderfoto's ten geschenke geven? Het Bedrijfschap voor het Fotografisch Bedrijf vindt van niet. V. en D. beroept zich op historische rechten, waarvoor het bedrijf schap ontheffing had moeten verlenen van de verbodsbepalingen. Beide partijen heb ben voor het College van Beroep voor het Bedrijfsleven hun standpunten uiteenge zet en toegelicht. Het college zal binnen zes weken zijn oordeel geven. Mr. J. R. Voute uit Amsterdam pleitte voor V. en D. Hij hoopte dat het college het bedrijfschap zal verplichten de ge vraagde ontheffing te verstrekken. Het be sluit, waarbij het bedrijfschap dit weiger de, noemde mr. Voute niet rechtsgeldig. Mr. N. W. Brink uit Den Haag vertel de het college, dat het Bedrijfschap voor het Fotografisch Bedrijf bezwaren had tegen de gang van zaken bij V. en D in Den Haag. De kinderfoto's zijn volgens het bedrijfschap wervingsgeschenken. Zij worden door een fotograaf uit Keulen ge maakt. V. en D. stelde hier tegenover, dat de foto's gratis beschikbaar worden gesteld, opdat veel moeders met kinderen over de afdeling met speelgoed lopen. Het be lang van V. en D. is dat er veel mensen in het warenhuis rondlopen. Dat van een serie van zes kinderfoto's er één wordt weggegeven en de overige vijf kunnen worden gekocht en nabesteld, was volgens V. en D. niet de hoofdzaak. Het waren huis verdiende aan de foto's maar een paar tientjes in de maand. Daar was het V. en D. bepaald niet om te doen, aldus mr. Voute. Mr. Brink bestreed de „historische rechten" van V. en D. Vroeger werden in het warenhuis wel foto's gemaakt die gratis werden verstrekt, maar dan gold het een actie in de Sinterklaastijd, waar bij een beroepsfotograaf opdracht werd verstrekt voor het maken van een repor tage. De kinderfoto-actie was aangekon digd bij de opening van het nieuwe wa renhuis, maar daarna ging V. en D. er mee door. Het warenhuis kreeg van het ministerie van Economische Zaken onthef fing inzake de Vestigingswet voor de uit oefening van het fotografisch bedrijf. De ontheffing voor de actie werd door het bedrijfschap niet gegeven, omdat V. en D. het belang en de termijn voor de ac tie niet wilde noemen en omdat het be drijfschap in het verstrekken van gratis kinderfoto's oneerlijke concurrentie veron derstelde. Het warenhuis gaf reeds kinderfoto's ten geschenke vóór het ontheffing bij het be drijfschap vroeg. Het bedrijfschap zag hierin een overtreding en diende een klacht in bij de officier van justitie we gens overtreding van de Wet op het Ca deaustelsel, een economisch delict. De be handeling van deze zaak wacht nu op de uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Het bestuur van de N.V. Machinefabriek „Breda" voorheen Backer en Rueb ver wacht dat de resultaten over 1965 niet zullen achterblijven bij die over 1964. De fabriek beschikt over een goed gevuld» orderportefeuille. De resultaten van 1964 waren belangrijk beter dan die van 1963. Het saldo-winst voor belastingen steeg tot 1,71 min (1963: 700.200). Het dividend werd ver hoogd van acht procent tot veertien pro cent. In Den Haag wordt gevestigd een nieuw cen traal instituut voor het midden- en kleinbedrijf, waarin worden samengevoegd het Alg. Waar borgfonds voor de Middenstand, centraal orgaan voor de detailhandel. Dit met 50 percent sub sidie van de overheid, die de wens had uitge sproken dat bij een door haar te steunen ont wikkelingswerk voor de middenstand een con centratie zou plaatsvinden van de bestaande instituten. In het melkprijsjaar april 1964april 1965 heeft de melk de Nederlandse melkveehouders ge middeld 32,72 per 100 kg met 3,7 percent vet opgebracht. Dat is 1,72 meer dan de voor dat jaar geldende richtprijs. Belofast is het handelsmerk van de Deering Mil- liken Research Corporation voor zelfstrlj kende stoffen. U.S.-patent nr. 2.985.501. Belofast poplin wordt in de Benelux vervaardigd door de licen tiehouder J. F. Scholten Zn N.V. te Enschede. „Pas als alle maatschappelijke groe peringen begrip weten op te brengen voor de noodzaak van een verdere industriële ontwikkeling in ons land, ontstaat het goede klimaat, dat een onmisbare voor waarde is voor het vervullen van de grote taak: de gezamenlijke bevordering van de welvaart in Nederland. Aan de verhoging van de welvaart wordt in al onze onder nemingen voortdurend gewerkt. Wij heb ben steeds te maken met problemen, natio nale en internationale, die samenhangen met de stijging van de welvaart. Van elke 100 Nederlanders, die de kost verdienen in beroep of bedrijf, werken er 42 in de industrie. De industrie vervult dus een zeer belangrijke functie wat betreft onze welvaart". De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, de heer H. J. de Koster, sprak hierover vandaag tijdens de in Maastricht gehouden vergadering van het verbond. Hij wees er daarbij op dat naast de velen, die het goed hebben, er in ons land nog altijd mensen zijn, die reële materiële zorgen kennen. Terwijl ff De raad van bouwondernemers heeft in een nota die hij gezonden heeft aan de vaste commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening uit de Tweede Ka mer, gesteld „dat het met de subsidië ring van de woningwetbouw steeds meer de verkeerde kant op gaat". De raad meent dat er van een ernstige bevoorde ling gesproken kan worden van de over- heids (woningwet) bouw op de particu liere bouw. Hierdoor kunnen woningwetwoningen voor lagere bedragen verhuurd worden dan woningen met dezelfde bouwkosten en hetzelfde wooncomfort in de particu liere sector. De raad vindt dit zeer on juist omdat, zoals hij stelt, een belangrijk deel van de woningwetwoningen bewoond wordt door hen, die geen subsidie nodig hebben. De raad noemt dit een zaak van sociale onrechtvaardigheid en hij vraagt de commissie dan ook om maatregelen die hieraan een eind zullen maken. twee op de drie Nederlandse gezinnen een tv-toestel hebben, is er een tekort aan iets veel essentiëlers: behoorlijke woon ruimte. Welvaart is een relatief begrip, naar tijd, naar plaats en vooral naar in houd. De AO W-uitkering voor alleen staanden, in Nederland als een sociaal minimum beschouwd, bedraagt het negen voudige van het inkomen per hoofd van de bevolking,in India. Toch betekent het iets te kunnen vaststellen, dat het gemid delde inkomen in Nederland in de laatste tien jaren met 42 procent is gestegen. De heer Koster wees er in zijn jaarrede op, dat de ondernemers de grootste bij drage moeten leveren tot een goed in dustrieel klimaat. Dit door de wijze waarop zij de taak opvatten, door de vorm die zij weten te geven aan het werk en aan de samenwerking in de onderneming en door hun maatschappelijk gedrag. Het beleid van de overheid is mede bepalend voor het industriële klimaat. Nauw overleg tussen overheid en bedrijfsleven is nood zakelijk. Soms ontmoeten de industriëlen de overheid als collega-ondernemer. Het al gemeen belang kan voorzieningen eisen, waarbij niet uitsluitend naar de rentabili teit kan worden gekeken. Daarom aan vaardt het Verbond het optreden van de overheid, indien de noodzaak daartoe aan wezig is. Asl er enig punt op de agenda van de gis teren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der NV Vereenigde Glasfabrieken stond de benoeming van een directeur. Aandeelhouders hebben van de gelegenheid echter gebruik ge maakt te informeren naar de stand van zaken. Tot directeur werd benoemd bij acclamatie de heer G. Heule. Uit antwoorden op de vragen bleek dat het bedrijf de stijging van kosten groten deels heeft kunnen opvangen. Prijsstijgin gen in de toekomst acht men echter niet uitgesloten. Het bedrijf werkt samen met de Franse onderneming Souchon-Neuve- sel, welke samenwerking de directie als alleszins bevredigend karakteriseerde. In Leerdam zal een nieuwe fabriek worden gebouwd, die in de toekomst nog vergroot zal kunnen worden. De heer Jager uit Maarssen ver zamelt brillen, gewone en luxe exemplaren. Zijn doel is tienduizend brillen bij elkaar te krijgen, die hij dan naar Tanzania en Kenya wil sturen. De heer Jager heeft al 3500 brillen verzameld. boekenboekenboekenttenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl In de serie „WILDE ROZEN" (PRISMA- boeken Utrecht-Antwerpen, bestemd voor meisjes) zijn verschenen: „Mindy's moei lijkheden" van Mildred Lawrense (verta ling C. VerlindenBakx); „Kati in Ameri ka" van Astrid Lindgren (vertaling T. Vos Dahmen von Buchholz); „Suzie waagt de sprong" van Betty Cavanna (vertaling R. Leyten); „Christy is verliefd" van Carole Bolton (vertaling Otto Dicke). Bij dezelfde uitgever verschenen in de serie „KLIP PERS" voor jongens: „In de wolken van Venus" van John Vermeulen; „Overval op de snelweg" van Carl Henry Rathjen; „Te rug naar de verdwenen planeet" van An gus MacVicar; „Gevecht in de Pacific" van Robb White. De Uitgeversmaatschappij „WEST FRIESLAND" in Hoorn liet in de detective serie „WITTE RAVEN" verschijnen „De onderdrukker" van Edgar Wallace; „De grote onbekende" van dezelfde schrijver; „Goupi Roodhand" van Pierre Véry en „Gi- dion speelt hoog spel" van J. J. Marric. De auteur John Harris geeft in „Verbond met de dood" het verhaal van een Kitchener- bataljon van de tijd dat het in de zomer van 1916 vernietigd werd; T. Stam maakte de vertaling en de Uitgeversmaatschappij „West Friesland" uit Hoorn verzorgde de Nederlandse uitgave. Dezelfde uitgevers maatschappij liet verschijnen van A. M. Harris „De lange weg", 'n oorlogsherinne ring uit Korea. De N.V. Uitgeverij W. VAN HOEVE te 's-Gravenhage verzorgde in de HAAGSE MYSTERIE-reeks „Rafels aan de franje", ec.i oorspronkelijke Nederlandse detective roman van Piet Hof dorp; bij dezelfde uit geverij verscheen in de ZODIAC MYSTE RIES „In de greep van de kreeft" door B. J. Kleymens. De Uitgeversmaatschappij HOLLAND in Haarlem liet twee gedichtenbundels het licht zien en wel „Nederlandse gedachten en andere gedichten" van Jan Wit en een keuze uit de gedichten van Hans Andreus. Het bekende verhaal uit de bijbel „D« laatste dagen van Sodom en Gomorra" is door Richard Wormser beschreven en ver taald door L. Ruys; de uitgave is van d« Uitgeverij „DE GOUDVINK" te Antwerpen. „De jaloerse God" is een roman van John Braine, die vertaald werd door J. F. Klip huis en uitgegeven door A. W. SYTHOFF te Leiden. Joseph Weinberg vertelt van de ver schrikkingen uit de kampen Lemberg, Ja- nov en Auschwitz in „Doden vergieten geen tranen"; de roman werd vertaald door dra. M. G. Schenk en uitgegeven door DE BOEKERIJ N.V. te Baarn. Advertentie Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17