De tragedie VIETNAM (II) Oorlog om een verloren vrede Waar plichtsgevoel wint van het gezonde verstand het fijne £"Sli rokertj e vanj HOFNAR Kerken in Kameroen in onrust door moord op zendeling Mexicanen in de ban van vliegende schotels Deskundigen van ingenieursbureau gaan voor onderzoek naar Korea In Pleikoe hangen handgranaten als kerstartikelen aan de muur Vastgoed Nederland DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 19 Relikwie Kerkelijk nieuws Vriend Looppas uitsluitend tabak SENORITAS SPECIAL Ds. Hoekstra terug van inspectiereis „Ze bestaan' Foto's (Van onze reisredacteur) PLEIKOE. In het toilet van het militaire vliegveld van Saigon staat op een tussenschot: „Nog maar 364 dagen. Kwam hier gisteren aan. Para chutist". Meer dan welke officiële verklaring ook, vertegenwoordigt dit cynische ballpoint-krabbeltje van een Amerikaanse parachutist het poli tieke en militaire klimaat in de Zuidvietnamese republiek. Het is een kli maat waarin plichtsgevoel het wint van gezond verstand. Buiten op de startbaan zeulen tengere Vietnamese parachutisten amechtig in de ver zengende hitte met hun Amerikaanse uitrusting naar een transporttoestel. Enkelen halen het niet, zetten hun lading neer, gaan woordloos zitten. Om hen heen stijgen helikopters op, dalen verkenningsvliegtuigen, brullen straaljagers. Overal rjjden jeeps, vrachtwagens, lopen tot de tanden ge wapende Amerikaanse soldaten. Plichtsgevoel of gezond verstand? Wach tend op het vertrek naar Pleikoe met een C-123 een vliegtuig waarin een vrachtwagen zich om kan keren zegt iemand: „Iedere dag slaat iemand een bladzijde om. Staat je naam erop, dan heb je het gehad, wat je ook doet. Anders kan je nog op een extra 24 uur rekenen". In Vietnam leeft niemand zonder angst dagelijkse metgezel op weg naar een toe komst waar velen niet meer in geloven en nog minder iets van begrijpen. De beheerder van het Vastgoed Beleg gingsfonds Nederland deelt mee dat het fondsvermogen thans 30.361.818 (per 30 juni 29.552.980) bedraagt. Hiertegen over staan uit 41.451 (40.378) vastgoed participaties hetgeen neerkomt op een basiswaarde van 732,47 731,91) per vastgoed participatie. PLEIKOE LIGT hemelsbreed 219 mijl ten noorden van Saigon een vijftig kilo meter van de Cambodiaanse grens. Vlie gend over het onherbergzame landschap van ravijnen, bossen, heuvels en glinste rende rivieren, kijken de Vietnamese pa rachutisten in de C-123 uitdrukkingsloos voor zich uit. De motoren bulderen en maken het noodzakelijk alleen te zijn met eigen gedachten. Waar denken zij aan? Aan een oorlog waarvan het waarom steeds moeilijker is te definiëren? Aan de massaliteit van de Amerikaanse oorlogsmachinerie en de materiële primitiviteit van de tegenstan der, de mug die men met een hamer pro beert te doden? Verachten zij de Ameri kanen, heimelijk? Hebben zij misschien een even heimelijke bewondering voor de taaiheid van de Viet Cong? NA TWEE UUR bonkt de C-123 op de te kleine en modderige landingsbaan van Pleikoe. Er is niet veel te zien behalve het beeld dat men hier overal ziet: voort durend opstijgende en dalende toestellen, sjokkende troepen. Het is alsof deze oor log alleen bestaat uit het gegier van straaljagers, het kloppende gezoef van he likopters, en laarzen die zich in de mod der vastzuigen. In een kleine houten barak met een vloer vol modder meldt men zijn komst. Een Amerikaanse sergeant, zijn kaken malend op kauwgom, ritselt met formu lieren. In een apart vertrek van de hou ten loods zit een Vietnamees in een smet teloos wit uniform. Hij is de vertegen woordiger van „Air Vietnam". Hij zit er Advertentie RED BAND ROOSENDAAl Geref. Kerk (vrijgemaakt) Aangenomen naar Albany (Australië) J. D. Wielenga te Veenendaal. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gouda D. Biesma Jr. te Aalsmeer. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Utrecht-C. H. Ravens te Beverwijk. Domsgezinde Broederschap Beroepen te Leeuwarden (vac. Th. van Veen) G. Wassing te Dantumawoude, die dit beroep ook aannam. »d. Herv. Kerk Beroepen te Brandwijk K. Exalto te Melissant. Aangenomen naar Groningen (als jeugd pred.) D. Th. Rutgers te Diever; naar Sleen (Dr.) (toe z.) W. de Weerd, voor ganger van de Ned. Prot. Bond te Bussum. Bedankt voor Grotegast-Doezum M. J. v. Wijck te Edam; voor Huizen (vak. G. H. v. Kooten) W. H. v. Kooten te Oud-Beijer- land; voor Huizen (vak. G. Boer) H. N. v. Hensbergen te Dirksland. Ger. Kerken Beroepen te Gees (Dr.) H. J. Hasper, kand. te La Chapelle sur Aveyron (Frank rijk), te Papendrecht D. Kronemeijer te Maastricht. Ger. Gemeenten Beroepen te Lisse W. Suyker te Krab- bendijke. Ger.Kerken Beroepen te Rotterdam-I Jsselmonde (vak. M. C. Kersten) G. Meynen te Utrecht en idum (3e pred. pl.) K. Smit te Voor schoten; te Rotterdam-Kralingen (vak. J. Ytsma) A. C. Scherpenisse te Scheve- ningen; te Zuilichem-Gameren J. J. v. d, Hoek te Den Ham (O). als een relikwie uit een tijd die Vietnam nooit heeft gekend een tijd van vrede en welvaart. PLEIKOE BLIJKT uit onbegaanbare wegen te bestaan, een slordige winkel straat, boeren met puntige Chinese stro hoeden, en verder niets. Maar het was hier dat de watervlugge Vietcong op 7 februari het Amerikaanse kampement aanviel. Het kamp bestaat uit barakken, prikkeldraad, zandzakken, bunkers, wachtposten, en veel rollend materieel. Een Franse journalist zal opmerken: „Vermoedelijk staat het in de Ameri kaanse grondwet dat geen soldaat zich te voet mag verplaatsen, omdat iedereen het recht heeft niet moe te worden". Hij denkt aan Dien Bien Phoe in 1954, toen de Fransen hun laatste nederlaag leden 'in Azië. De Amerikanen denken niet aan Dien Bien Phoe. Maar waar zij wel aan denken blijft een open vraag. Een vredes-conferentie met Hanoi? En wanneer Hanoi noch van vrede, noch van conferenties wil horen zal Washington dan een verloren vrede met een oorlog zonder eind beslechten? In een van de barakken worden wij in gekwartierd in een kamer met drie dub bele bedden. Een paar soldaten slapen er in hun onderbroek. Hun geweren staan naast het hoofdkussen. Op een stoel lig gen patroongordels. In de off'ciers-bar loopt het tegen vijf uur vol. Men betaalt met net onlangs in omloop gebrachte Amerikaanse legergeld (om de zwarte markthandel in dollars tegen te gaan). Een kolonel vraagt om de leren poker beker (het Amerikaanse leger denkt aan alles) en recruteert vijf man voor een rondje. Is dit oorlog? Het onderwerp komt niet ter sprake tenzij men het aansnijdt. Een luitenant, een Philippijnse guerrilla in de laatste wereldoorlog zegt op ge dempte toon: „over zestien dagen ga ik naar huis. Neem het van mij aan: de Vietcong is er beter aan toe dan wij. Ik heb het spelletje drie jaar lang op Luzon gespeeld". GEVRAAGD OM uitleg, licht hij toe: „Wat doen wij hier? We wachten totdat we aangevallen worden. Wat doet de Viet- Cong? De Vietcong bepaalt waar en wan neer wij worden aangevallen. Een guer rilla-oorlog wordt niet gewonnen door wachten totdat erop je geschoten wordt, die wordt gewonnen door initiatief". Aan het andere eind van de bar zit een voorlichtings-officier. Vanmiddag werd hij door een collega op stang gejaagd toen hem gevraagd werd waarom er niets ge beurde waarover 'n goed stuk is te schrij ven. Zijn wenkbrauwen begonnen te tril len. Zijn ogen knipperden. „Als je soms denkt dat wij hier voor ons plezier zitten," zei hij tenslotte. „Eergisteren is mijn bes te vriend in een verkenningsvliegtuig ka pot geschoten. Zoiets gaat je niet in je kouwe kleren zitten, als je dat soms dacht". Nu, aan de bar, biedt hij zijn ver ontschuldigingen aan, maar hij voegt eraan toe dat hij het niet minder gemeend heeft. In een van de barakken zit een kapitein van de mariniers zijn geweer schoon te maken. Het is een ritueel dat iets van een godsdienstige bezigheid heeft. Ieder onder deeltje wordt met een in olie gedrenkte tandenborstel gepoetst, dan nog eens ge wreven. Hij vertelt van een tank-actie te gen de Vietcong, van zijn moeilijkheden als adviseur bij een Vietnamees leger-on- derdeel, van zijn vrouw en kinderen in Amerika, van zijn trouwe sergeant. Buiten zijn kamer waar handgranaten als kerstartikelen aan de muur hangen en een half uitgepakte hutkoffer als stoel wordt aangeboden, klinkt het rumoer van de onderofficiersclub. Korporaals en ser geanten hebben het er over hun wapenfei ten. OM TIEN VOOR half elf gaat een si rene. De bar, de kamer, de onderofficiers club stromen onmiddellijk leeg. Het is een paraatheidsoefening op het ogenblik dat men aan zijn laatste biertje, of zijn laat ste slok whiskey toe is. Niemand moppert. De lichten gaan uit. In het donker draaft men in looppas naar de bunkers. De soldaten die op bed lagen, komen slaperig naar buiten, geweer over de schouder, hun broek ophijsend. Op vijftig meter afstand branden de lichten langs de prikkeldraadomheining van het kamp. Zij worden niet gedoofd, zodat een nade rende vijand gezien en onder schot geno men kan worden, na enkele minuten komt de inspecterende majoor langs. Zwijgend zien de soldaten hem voorbij gaan. Kort daarop volgt het „alles veilig" signaal en de laatste looppas naar het nog halfvolle glas bier in de bar. Advertentie Een vreemde lading is zojuist ge arriveerd op het vliegveld van Pleikoe: zes grote waakhonden en hun Vietnamese bewaker. 1 Even later slaan vier doffe knallen door de nacht en splijten het donker open met het helle licht van fakkels die langzaam naar beneden schijnen te zweven. Ze do ven een twintig meter boven de grond. „Dat zijn de parachutisten", zegt een luitenant. „Die zitten verderop ingegra ven. Zodra ze iets horen schieten ze een fakkel af. Geef ze ongelijk". „Heil", zegt iemand anders, „Ik wou dat ik een Vietcong pistool had". Met een slappe drinkershand zet hij zijn glas aan de lippen. „Geef ze ongelijk," zegt de luitenant weer. Niemand geeft hem ongelijk. Ds. J. M. Hoekstra, Afrika-secretaris van de Raad voor de Zending der Nederlands Hervormde Kerk, heeft ons zeer geschokt het verhaal verteld van de moordpartij in Kameroen op de echtgenote van een Zwitserse predikant, mevrouw L. Mark- hoff-Thiebaud en de 27-jarige onderwij zer Richard R. Waldvogel, eveneens Zwitser van geboorte. Ds. Hoekstra, die eind september op sterke aandrang van ds. J. Kotto, secre taris-generaal van de evangelische kerk in Kameroen, ijlings per vliegtuig naar Bangangté vertrok om daar op de _>laats van de misdaad te worden geconfron teerd met het onheil dat zo plots de nog zo jonge kerken van Afrika in hun ont wikkeling greep, is nog maar net in ons land teruggekeerd. Bij het korpshoofdkwartier in Plei koe staat een Vietnamese soldaat op wacht, uitkijkend over het vlakke landschap. Aan de vlagge- mast hangt de geelrood gestreepte Vietnamese vlag. (Van onze correspondent) MEXICO Wij zijn allemaal een beetje zenuwachtig in Mexico. Er ge beuren vreemde dingen bij ons in de lucht. Op een avond in september we waren juist een wandeling aan het ma ken en keken toevallig naar de hemel, want het had de hele dag geregend, za gen we een rode ster. En plotseling, hoe wel heel traag, begon deze ster door het luchtruim te koersen. Ongeveer een half uur stonden wij daar, de trage voortgang van de rode ster volgend. Er was geen sprake van dat het een verre helikopter kon zijn, daarvoor bewoog het zich te langzaam. Het had ook maar één licht, en dit licht bleef voortdurend zichtbaar. Het was bo vendien te hoog voor een aards vehikel en een kunstmatige satelliet zou zich sneller voortbewogen hebben. Er was geen geluid hoorbaar. We konden waarnemen, dat het zich in een schokkerige koers voort bewoog, alsof het mechanisch werd bestuurd. Toen wij tenslotte om een verstijfde nek de waarneming maar opgaven en naar een taxi-parkeerplaats wandelden, bemerkten we dat iedereen op de straat Nog deze maand zullen twee deskundi gen van het Nederlands adviesbureau voor ingenieurswerken in het buitenland (Nedeco) naar Korea vertrekken om deel te nemen aan een uitgebreid onderzoek naar alle middelen van transport en een volledig investeringsplan voor verkeers- doeleinden in dat land op te stellen. De opdracht daartoe is afkomstig van de regering van Korea na overleg met de Wereldbank, die er in heeft toegestemd de kosten in vreemde valuta voor de studie, die geraamd worden op het equi valent van 417.000 dollar te betalen. De Koreaanse regering zal de kosten in de landsmunt voor haar rekening nemen tot een equivalent van 110.000 dollar. Nedeco zal in studie nemen het alge meen economisch transport, de havens en de scheepvaart, en zal daartoe samen werken met e enin Rotterdam gevestigd adviesbureau: het Nederlands econo misch instituut. Behalve Nedeco is ook een Frans ingenieursbureau bij de op dracht betrokken. De Fransen nemen voor hun rekening de verkeerswegen, spoorlijnen en de luchtvaart. Het huidige verkeersstelsel van Korea, zo merkt de Wereldbank op, is nauwelijks voldoende om te voorzien in de huidige behoeften van het Koreaanse bedrijfsle ven. De regering en de Wereldbank ach ten daarom een onderzoek van de tran sportsector noodzakelijk om vast te stellen in welke richting de benodigde aanzien lijke investeringen moeten lopen. De betrokken adviesbureaus zullen een tot in bijzonderheden uitgewerkt ver- voersinvesteringsplan voor 1967-'71 moe ten opstellen. Men verwacht, dat het on derzoek zeven maanden in beslag zal ne men. Over enige tijd zullen nog vijf deskundigen naar Korea vertrekken om het Nederlandse team van zeven adviseurs vol te maken. Vorige week kreeg Nedeco, zoals op 2 oktober is gemeld, een soortgelijke opdracht in Brazilië, voor een project dat eveneens in belangrijke mate door de wereldbank wordt gefinancierd. Voor de uitwerking van dit project vertrekken deze maand twintig Nederlandse deskundigen naar Brazilië. stond te kijken. Mensen stonden levens gevaarlijk midden op de weg, met één been in hun auto en één er buiten, om hoog te kijken. Bij nader onderzoek bleek het Mexicaanse nationale sterrekundig observatorium al een tijdlang dagelijks berichten te hebben ontvangen over waargenomen onbekende fenomenen in het luchtruim. Een Mexicaanse natuurkundige, werk zaam in dit observatorium verklaarde aan verslaggevers, dat het zijn overtui ging was dat de zogenaamde „schotels" of Ovo's (ongeïdentificeerde voorwerpen) inderdaad bestaan. „Ovo's zijn geen weer ballonnen", zo zei hij. „En uit onderzoe kingen van de Amerikaanse luchtmacht is gebleken, dat de vliegende schotels of Ovo's van een andere planeet kun nen komen." Hoe dit zij, terwijl iedereen in Mexico er over praat, publiceerden Mexicaanse dagbladen foto's, genomen door een jurist, Eric Roel, die lid is van de sterrekundige sociëteit van Mexico. Met een aan een 35 mm camera gekoppelde telescoop reflector, heeft hij een foto van een kunstmatige satelliet gemaakt, en met de zelfde film en camera heeft hij een Ovo gefotografeerd. De foto van de satelliet 5 minuten belicht toont de koers van dit vehikel als een lange rechte witte streep tegen de nachtlucht, en de sterren als korte streepjes. De foto van het ongeïdentifi ceerde voorwerp (op 19 september geno men) toont een dikke witte punt met een schokkerige korte koerslijn. De toelichting van de foto, zoals het Mexicaanse dagblad „Excelsior" die pu bliceert, luidt: „Het traject van het ob ject was zeer grillig en onprecies, met veranderingen van daling tot hoeken van 90 graden- Tevens wisselde het ongelofe lijke snelheid af met soms absolute stil stand. Het blijkt verder dat instrumenten (bijvoorbeeld radio en andere elektrische instrumenten) zodra een Ovo vrij dicht nadert onbruikbaar worden. Een sterk staaltje daarvan heeft in de hoofdstad en in het verder gelegen Cuernacava plaats gevonden. Op een dag waren de storingen van het elektriciteitsnet hier zo erg (en normaal heeft de Mexicaanse hoofdstad zelden last van een storing) dat wij bij zaklan taarn en kaarsen hebben moeten werken. De elektricitfeits-maatschappij berichtte, dat het de oorzaken waardoor in de hele stad (tot driemaal toe in vier uur tijd) het elektrische licht uitging en uit zich zelf weer aanging, niet kan verklaren. Technici onderzoeken het verschijnsel", zo werd er aan toegevoegd. „Iedere keer als het licht uitging", zo luidt een persbericht, „was op dat mo ment de lucht normaal, maar na enkele seconden verscheen een intens zilver licht waarvan het centrum verblindend was. Van lieverlee werd dat licht rood tot het verdween en daarna ging het licht weer aan Hij vertelt hoe het plan tot de dubbel® moord was opgekomen in 't brein van een onderwijzer van de christelijke mulo- school in Bangangté. Mevrouw Markhoff werd het mede-slachtoffer van de aan slag, die erop gericht was het toekomstige hoofd van de christelijke muloschool, de heer Waldvogel, uit de weg te ruimen. Ds. Hoekstra, die bij zijn „recherche werk" in nauw contact stond met de pre fect van Bangangté, vertelde dat het mede aan deze Afrikaan te danken is dat de zaak zo spoedig rond was. Mevrouw Markhoff >as de echtgenote van ds. Markhoff, docent aan de theolo gische school te Ndoungué, waaraan ook de Nederlandse zendingspredikanten dr. Stelma en dr. Postumus Meijes zijn ver bonden. De familie Markhoff was met vakantie in het koeler gelegen Bangangté. Ds. Markhoff was echter voor een bespreking twee dagen in Douala en had daarheen zijn oudste dochtertje meegenomen. Met vier andere kinderen was mevrouw Mark hoff in Bangangté achtergebleven. De heer Waldvogel, net ?en week in Kame roen, die na de vakantie de Franse direc teur van de christelijke mulo zou opvol gen, logeerde evenals mevrouw Markhoff in een van de huizen 'an het zendings station te Bangangté. Op zaterdagavond 21 augustus hoorde mevrouw Markhoff nadat zij de kinderen naar bed had gebracht, gerucht bij de deur. Toen zij ging kijken zag ze daar de haar bekende onderwijzer van de christelijke mulo Ytnia een Afrikaan met enkele jaren Europese ervaring staan met een onbekende man. Zij werd neergeschoten. De heer Waldvogel, lie de achterdeur uitliep, werd buiten gegrepen, naar de waranda gesleept, en eveneens omgebracht. Niet ver van het zendings station vond men de volgende dag zijn stoffelijk overschot. Parlementslid De prefect van Bangangté, die onmid dellijk een onderzoek liet instellen, kon na enkele dagen deze dubbele moord reeds reconstrueren. Inderdaad bleek de onder wijzer van de christelijke mulo, di« wraakgevoelens koesterde omdat hij niet tot directeur van de school zou worden benoemd, de aanstichter van de moord te zijn. Als handlangers had hij zijn toe vlucht tot enkele leden van de maquis ge nomen, terwijl ook bekend werd dat het Afrikaanse parlementslid, Nia-Tade, zij delings bij deze moordpartij betrokken was. Het moordwapen bleek zijn eigen dom te zijn. Een onderzoek heeft uitgewezen dat Yt nia een aantal van zijn collega's lera ren van de christelijke mulo over zijn plan tot moorden had ingelicht. Op Yt- nia's aandrang zouden zij zelfs bijgedra gen hebben in het bedrag (drieduizend gulden) dat de maquis als beloning zou krijgen. Uit gesprekken, die ds. Hoekstra met de plaatselijke autoriteiten heeft gevoerd, is hem wel duidelijk geworden, dat straks bij het proces enkele doodstraffen zullen worden geëist. Onzekerheid Voor de in dit deel van Kameroen wer- grote onrust en onzekerheid gebracht. De kende kerken heeft deze dubbele moord eerste reactie van de evangelische kerk van Kameroen was het besluit om de blanke zendingsarbeiders, met uitzonde ring van de beide artsen, uit het Bamile- ke-gebied terug te trekken en naar veili ger oorden over te brengen. Ook is de christelijke mulo in Bangangté tijdelijk gesloten. Ds. Hoekstra kon nog geen conclusies trekken voor de toekomst. Met dominee Kotto deelt hij echter de verwachting dat er voor de jonge kerken in Kameroen nog een goede toekomst is weggelegd. De op leiding van zendingsarbeiders voor Ka meroen gaat dan ook in „Oegstgeest" normaal door. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19