Plannen zijn na veel wikken en wegen tot stand gekomen Kabinet is dankbaar voor de critiek uit de Kamer HET W Akkoord in de Stichting over huurcompensatie van 1.25 pet Loongesprek echter falikant mislukt ERCEDES-BENZ mij maar m Nieuwe schoonheid voor u, mevrouw! PREMIER CALS IN TWEEDE KAMER: Nieuwe actie van Defence and Aid- fonds Smith wijst missie van Gemenebest van de hand CCO: „Slagers laten consument te veel betalen" Korthals weg bij Veilig Verkeer Protest tegen negerbis schop m Werkloosheidspremie verlaagd tot 0.8 pet Dr. Mosterd bondsarts KNVB Weer wormen in chocolade <iEEF chveoladed/imié 11 - mm f-' l - - L. - -m 85 ct 50e JAARGANG NUMMER 289 DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 NTS filmt aankomst van de Sint in Vlissingen Sportpark Schoonenberg TELSTAR-DUINDORP S.V. IN KRANT W eerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13, 17, 21, 28 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Buitenl. nieuws ..3, 13, 17, 19, 21 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11 Kennemer Kruimels 7 In de Vishal en op zee9 Ferdinand15 Topsy16 Radio en tv 23 Kunst23 Feuilleton25 Beeldverhalen25 Economisch nieuws 27 Scheepsberichten 27 Beurs 27 Sport 29 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina s Kans op regen Afrikaan op concilie over rassenongelijkheid Het woord is aan Indonesische aanval op Midden-Serawak - LOEMPIA'S M. KOELEMD N.V. VAN WIJK OVERVEEN TELEFOON 0 2500-11926 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJnwiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdreducteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Ondanks de critiek op verschillende onderdelen van het finan ciële beleid wil het kabinet-Cals voorlopig vasthouden aan zijn plannen. Aan het begin van zijn antwoord aan de Tweede Kamer zei minister-president Cals: „Wij zijn nog steeds van mening dat ons pakket de beste keuze is. Wij zullen proberen de Kamer met kracht van argumenten te overtuigen." Dit betekent dat de Kamer waarschijnlijk met een aantal moties zal komen om de intrekking te bereiken van de nogal aangevochten omzetbelastingen op textiel en schoenen. Premier Cals heeft vanochtend gezegd dat ook het kabinet met spanning heeft uitgezien naar het oordeel van het parle ment over zijn plannen. „Wij verheugen ons over de critiek", zei mr. Cals. „Het zou verkeerd zijn als het parlement dit ambitieuze plan zonder critische bespre king zou aanvaarden. Wij zijn met dit plan gekomen na veel wikken en wegen". Mr. Cals wilde de critiek van de Kamer op de financiële plannen van de regering niet zien als een nederlaag van net kabi net. „Het gaat om het gemene overleg tussen regering en het parlement", zei hij. Hij bleek ook de oppositie dankbaar te zijn voor haar critische instelling, al liet hij duidelijk blijken nogal wat be zwaar te hebben tegen enkele uitlatin gen van de liberale fractieleider mr Geertsema. „De stoere taal van mr. Geertsema heeft niet zoveel indruk op ons gemaakt. Woorden als „volksverlak kerij" doen twijfelen aan de eerlijkheid van de spreker", aldus mr. Cals. De premier zei het door de heer Joekes De NTS verslaat dit jaar de aankomst van St. Nicolaas op 20 november in Vlis singen. De Sint wordt buitengaats door een grote vloot begroet en betreedt bij het stand beeld van Michiel de Ruyter de Nederland se bodem. Op die plek wordt hij officieel verwelkomd door de daartoe bevoegde au toriteiten. Samen met Zwarte Piet en een reeks andere zwarte knechten trekt hij daarna Vlissingen in om er behalve naar het stadsschoon ook nog te kijken naar een folkloristische optocht. Het wordt een rechtstreekse reportage, die de wereld in gaat via Nederland I. Zaterdagmiddag 3.00 uur vriendschappelijk JEUGD 4e klas K.N.V.B). Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met in de nacht en ochtend mist en mogelijk wat motregen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. voorgestelde bezuinigingsplan niet als een stunt te beschouwen. Over de benoeming van staatssecreta rissen zei mr. Cals, dat een staatssecre taris op het departement van Binnenland se Zaken geen overbodige functie is. De suggestie als zou door de benoeming van een socialistische staatssecretaris op het departement van Buitenlandse Zaken mi nister Luns onder socialistische voogdij (Van een onzer verslaggevers) Sociale bewogenheid en gekrenkt recht vaardigheidsgevoel hebben onlangs geleid tot de stichting van een Nederlandse af deling van het „Defend and Aid" fonds. Het fonds wil helpen de noden te lenigen die zijn ontstaan door de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika. Het Nederlandse Co mité dat is samengesteld uit leden van uiteenlopende levensbeschouwelijke en politieke richtingen heeft reeds meer dan 20.000 gulden ontvangen aan giften. Ht onmiddellijke doel van het Comité is nu zo snel mogelijk 100.000 gulden in te zamelen. Men wil voorts op lange ter mijn gelden beschikbaar stellen voor de verdediging van politieke gevangenen in Zuid-Afrika en voor steun aan de fami lieleden van hen, die onder de apartheids- wetten worden vervolgd. Het Comité is lid van het Internationale fonds dat zijn hoofdzetel in Londen heeft. Het gaat de komende weken gratis fol ders verspreiden. Men kan die folders be stellen bij het secretariaat van het fonds: Marnixkade 60 huis te Amsterdam. Bij dragen kan men storten op giro 609900. Voorts verkoopt het comité een affiche met de toepasselijke tekening van de li thograaf Aart van Dobbenburgh. Deze af fiche kost twee gulden vijftig. Tevens bereidt het comité de produktie voor van een 25-cm langspeelplaat. Vele bekende Nederlandse en buiten landse artiesten verlenen hieraan hun medewerking. De prijs van deze gram mofoonplaat wordt 7,50. VATIKAANSTAD (AP) Een Afrikaan in schitterende nationale dracht,de eer ste negerleek die ooit een roomskatholiek concilie heeft toegesproken, zei gisteren voor de verzamelde prelaten van zijn kerk dat de mensen steeds ongeduldiger worden over de rassenongelijkheid. Eusebe Adjakpley, uit Togo, Afrikaans regionaal secrettaris van de internationale katholieke jeugdfederatie, sprak het con cilie toe toen dit het debat voltooide over het zendingsschema en daaraan zijn voor lopige goekeuring verleende. Adjakpley is een van de 57 roomse le ken die als waarnemers bij het concilie werden toegelaten. Van tijd tot tijd is hun toegestaan hun standpunt voor het conci lie uiteen te zetten over speciale onder werpen de leken betreffend. zijn geplaatst, wees mr. Cals van de hand. „Een dergelijke suggestie kan ik niet serieus nemen" zei hij. Het kabinet brengt materiaal bijeen in zake het vraagstuk van de departemen tale indeling, in het bijzonder wat betreft de samenwerking tussen Buitenlandse Za ken en Economische Zaken op het terrein van de Europese integratie. Naar de me ning van de minister-president zal bij de komende grondwetsherziening tevens aan de orde kunnen komen de positie van de Raad van State. Het openbaar maken van de adviezen van deze raad zal, zo zei mr. Cals, deze positie zeer ingrijpend wijzigen. SALISBURY (Reuter en AP) - Premier Ian Smith van Rhodesië zei in een televi sie-vraaggesprek dat na de kabinetszitting van gisteren geen beslissing is genomen over een eenzijdige onafhankelijkheids verklaring. Smith voelde er weinig voor het gesprek met Londen via een speciale Gemenebest-commissie weer op gang te brengen. „Vele leden van het Gemenebest zijn openlijk vijanden van Rhodesië," zei Smith. Wel verheugde het hem zijn Australi sche ambtsgenoot eventueel in Salisbury te begroeten voor besprekingen over de kwestie van een Rhodesische onafhanke lijkheid. „De prijsdalingen op de veemarkten in 1964 en 1965 zijn door de handel prak tisch niet aan de consument doorgegeven. Als gevolg daarvan bewegen de winkel prijzen zich op een onverantwoord hoog niveau." Dit staat in een onderzoek dat het Consumenten Contact Orgaan (CCO) heeft ingesteld naar het verloop van de vleesprijzen sinds 1961. Meer over dit rapport op pagina 13. Minister Den Uyl speelt met de gedach te van een margebeschikking voor het slagersbedrijf, zo vernemen wij nader, Over de hoge slagerswinsten heeft inmid dels het K.V.P.-kamerlid, mej. Kessel, aan de minister schriftelijk vragen ge steld. Mej. Kessel vraagt de bewindsman of het juist is, dat de slagers een te hoge winstmarge berekenen voor rund- en var kensvlees en of de minister als hij dat ook vindt maatregelen wil nemen. De minister zou daartoe bereid zijn, zo ver nemen wij in welingelichte kringen. Advertentie TOSTI Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl V M? -o" Edward Hoch: Niemand ter wereld behoeft te rod delen over iemand, want in de slecht ste mens is zoveel goed en in de beste mens zoveel kwaad, dat ieder commen taar overbodig is. Oud-minister Korthals treedt af als voorzitter van Veilig Verkeer. Hij heeft dat voor zijn vertrek naar de West mee gedeeld. Aan het vertrek van de heer Korthals liggen geen interne conflicten ten grondslag, zo is van de zijde van het ver bond verklaard. üe vlag van de Indonesische Com munistische Partij temidden van brandende meubels en puinhopen. Dit beeld is symbolisch voor de anti-communistische stemming die op het ogenblik in Indonesië heerst. De compensatie voor de te verwachten huurverhoging van rond de tien percent per 1 januari 1966 wordt een en een kwart percent van het loon, met een mi nimum van twee gulden per week. Dit is wat de vakcentrales gevraagd en gekre gen hebben van de landelijke werkgevers organisaties. Eensgezind hebben zij gis teren minister Veldkamp (Sociale Zaken) deze compensatiemaatregel geadviseerd, die, volgens werknemersvoorzitter A. H. Kloos „voor de belangrijkste^ categorieën huurders volledige compensatie" betekent. Het is de bedoeling dat de huurverho ging zal variëren van 0-15 percent: 0 voor zeer oude huizen, 15 voor te goedkoop ge- KOE ALA LOEMPOER (Reuter) Een woordvoerder van het Maleisische minis terie van Defensie heeft vandaag ge zegd, dat de Indonesische overvallen op Maleisisch gebied na een pauze sinds de mislukte staatsgreep in Indonesië zijn hervat. Dinsdagavond werd een door Britse mi litairen bemande basis in midden-Sera- wak door Indonesiërs aangevallen. Een Indonesiër werd gedood en twee werden gewond. De aanvallers trokken zich later over de grens terug. mm i Een groep demonstranten i testeert in New Orleans tegen et optreden van de neger-bisschop Harold R. Perry als hulpbisschop van aartsbisschop Philip M. Han- nan, die gisteren werd gewijd. De negerpriesters of negerbisschoppen". vrouw, die het bord vasthoudt, is mrs B. J. Gaillot, die enkele jaren geleden uitgesloten is van de be diening der sacramenten wegens haar strijd tegen integratie. Op het bord staat: „God erkent geen bleven goede vooroorlogse woningen en 10 percent voor de grote groep huizen van tussen 1945 en 1956. De overeenstemming over de huurcom pensatie werd in het overleg tussen werk gevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid, dat gisteravond uren duurde, niet gevolgd door een akkoord in de „zwa re" zaak van de vrijere loonvorming. Zij zijn er niet uitgekomen en zullen nu zo spoedig mogelijk met minister Veldkamp gaan praten, onder wiens verantwoorde lijkheid het loonbeleid valt. Het enige waarover men het eens is, is dat er bin nenkort geen landelijk percentage voor loonsverhoging meer moet worden vast gesteld. Werknemers willen dat de mi nister het volle gewicht van die verant woordelijkheid in het najaar op zich neemt. Ér zal in de bedrijfstakken een vrije loonvorming moeten zijn. Vindt de minister dat bepaalde loonsverhogingen een gevaar zijn voor de economie, dan zal hij zelf moeten ingrijpen. De vakcen trales willen voorts dat in de CAO's mi nimumlonen zullen staan, waarvan in de ondernemingen tot een bepaald percenta ge naar boven kan worden afgeweken. Werkgevers vinden.ook dat er een vrije loonvorming in de bedrijfstakken moet ko men, maar zij willen, als hun vertegen woordigers in de Stichting van de Arbeid bemerken dat een loonsverhoging buiten- Minister Veldkamp heeft besloten de premie voor de werkloosheidsverzekering met ingang van 1 januari '66 te verlagen van 1 pet. tot 0.8 pet. De sociale ver zekeringsraad en het bestuur van het al gemeen werkloosheidsfonds hadden de mi nister hiertoe geadviseerd. De geringe omvang van de werkloosheid gedurende een lange reeks van jaren heeft deze premieverlaging mogelijk ge maakt. Zoals bekend wordt de premie voor de werkloosheidsverzekering voor de helft betaald door het rijk. De andere helft betalen de werkgevers en de werk nemers gezamenlijk. Advertentie Voor een snelle, succesvolle schoonheids verzorging zijn de Scherk crèmes ideaal! En... voor èlk type huid is er de juiste Scherk schoonheidscrème. Tubes van 3,-en 3,85. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Gebruik ook Scherk Gezichtslotion (fla cons v.a. 2,95) en de nieuwe Scherk Gezichtsmelk (flacons ƒ4,95) voor reini ging. sporig hoog is, hierover eventueel op hun eigen initiatief, toch samen met de vak centrales een beslissing vellen. Pas in laatste instantie, vinden zij, moet de mi nister de knoop doorhakken. De standpun ten staan op dit punt scherp tegenover el kaar. De vakcentrales zeggen bij monde van de heer Kloos: „Wij wensen niet meer in de positie te worden gemanoeuvreerd waarin wij „neen" moeten zeggen tegen bepaalde overeenkomsten waarin de werk gevers in de bedrijfstakken al aan ver langens van de vakbonden hebben toege geven. Wij zijn in moeilijke gevallen wel bereid tot een gesprek, maar „neen" zeg gen, dat moet de minister van Sociale Zaken doen. Als de overheid de verant woordelijkheid niet kan dragen, kan de Stichting van de Arbeid het ook niet." Ir. J. Bosma, namens de werkgeversor ganisaties (waaronder ook die van boeren en middenstand): „Wat de vakcentrales willen gaat te ver, juist in een tijd dat er in het parlement wordt gesproken over compensaties voor allerlei lastenverzwa- rende maatregelen. Wij willen op dit ogen blik wel een beduidende stap zetten naar vrijere loonvorming, maar in de over gangsfase moeten wij de loonontwikkeling zo regelen, dat er geen gevaar kan ont staan voor de economie. Ingrijpen door de minister als enig middel is niet ge schikt om zo'n gevaar in de kiem te smo ren. Èen dergelijke rem werkt te laat." Dr. W. L. Mosterd (31 jaar), reeds als arts verbonden aan het sportcentrum te Zeist, is benoemd tot bondsarts van de KNVB en zal derhalve in de toekomst on der meer de medische verzorging van het Nederlands elftal op zich nemen. Hij volgt de heer Pannekoek op, die deze functie sinds 1956 vervulde. Dr. Mosterd, die was gekozen in de Ne derlandse afvaardiging voor de Olympi sche Spelen van 1956 in Melbourne, is nog actief waterpolospeler en maakt deel uit van het eerste team van de hoofdklas ser AZ en PC uit Amersfoort. De nieuwe bondsarts heeft sedert enkele jaren zitting in de medische commissie van de KNVB. Dr. Mosterd was een van de drie dele gatie-artsen die de Nederlandse Olympi sche ploeg naar Tokio vergezelden. Een klant heeft wormpjes aangetroffen in de chocolade, die hij bij een winkelier in Stadskanaal had gekocht. In overleg met de winkelier heeft hij de keurings dienst voor waren gewaarschuwd, die de partij chocolade heeft vernietigd. Verle den week werd in Utrecht een zelfde ge val gesignaleerd. De keuringsdienst voor waren in de pro vincie Groningen heeft meegedeeld dat het geen wormpjes zijn die in de chocolade zijn aangetroffen, maar rupsjes van de cacaomot. De keuringsdienst wordt ieder jaar met dit euvel geconfronteerd. Dit jaar spant echter de kroon door het voch tige weei. De eitjes van de cacaomot krijgen namelijk vooral bij vochtig en warm weer de beste kansen zich tot larf- jes en rupsjes te ontwikkelen. Advertentie ONZE SPECIALITEIT KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDITINWEG 19 hoek Lange Nieuw- straat - Telefoon 8402.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1