Australische universiteiten breiden zich sterk uit Aanzwellende stroom van studenten schept problemen VS ontwikkelen enorme raket Kroeglopen in Griekenland Volkscafé is en receptie „nieuwspoort van het dorp I-FREEZE coolant VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN Lecanuet kandidaat van MRP bij presidentsverkiezingen Beetsjoeanaland wordt in 1966 onafhankelijk Verzending van zeepost Tyfus-epidemie in Oost-Zwitserland Air France gaat op Schiphol vliegen BB-oefening Dustfall CHU ontraadt plannen van Vriendenkring Rusk optimistisch over Vietnam Vermiste Pakistaanse student wellicht in Engeland DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 21 Schriftelijk studeren Zeven keer zoveel Nederlanders Politiek „Kring' .h"Vv- Ga voor permanente bescherming van het koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws is voor üw auto Examens Kort nieuws w y- PÏRMANENT *OMt «0E$ïVOR(*'N VïfiOAMPT Mf£f Van onze correspondent) SYDNEY. In Australië tobt men, evenals in Nederland, met gebrek aan ruimte voor de steeds aanzwellende stroom van studenten aan de universiteiten. De Australische regering heeft daarom miljoenen ter be schikking gesteld voor uitbreiding van de universiteiten: Sydney, dat vroe ger slechts één universiteit had, heeft er nu twee. Een derde is op komst. In de staat Victoria geldt hetzelfde en in Queensland begint men aan een tweede universiteit in Brisbane. Ook Newcastle in Nieuw Zuid Wales heeft een eigen universiteit gekregen. In de hoofdsteden vormt de huisvesting van studenten een van de grootste problemen. In Sydney gaat men nu een internationaal studententehuis bouwen, waar de helft van de studenten Australiërs zullen moeten zijn en de andere helft buitenlanders. Op die wijze hoopt men de broederschap onder studenten uit verschillende landen te bevorderen. Er zijn in Australië namelijk enkele duizenden studenten uit Aziatische landen. Velen van hen studeren hier onder het Colombo- plan. Dit betekent dat de kosten voor rekening van de Australische re gering zijn. Deze „Colombo-plan"-studenten moeten na voltooiing van hun studie naar hun geboorteland terugkeren. De bedoeling is, dat zij hun ver kregen kennis wijden aan de opbouw van hun eigen land. De grote stroom van studenten in Sydney heeft er toe geleid dat voor verschillende faculteiten quota zijn ingesteld: niet alle aanvragers kun nen tot een bepaalde faculteit worden toegelaten. Ook is voor een enkele faculteit bepaald, dat men onder nor male omstandigheden de studie in de vastgestelde tijd moet voltooien en dat men uitgeschakeld wordt van verdere studie als men bijvoorbeeld in het eerste jaar faalt. EEN MOGELIJKHEID om de stroom van studenten „op te vangen" is studie „buiten de universiteit om", zoals we die in Nederland kennen (studeren onder lei ding van een repetitor zonder colleges te volgen). Maar deze mogelijkheid is in Australië uitgesloten, omdat „college lo pen" verplicht is. Het schriftelijk universitair onderwijs Is sterk verbreid. Deze schriftelijke cur sussen worden opgesteld en geleid door de universiteit van Nieuw-Engeland in Armidale (Nieuw Zuid-Wales). Van circa driehonderd studenten, die er vijftien jaar geleden gebruik van maakten, is het eantal thans gestegen tot meer dan 2500. Deze studenten, die dus onder schrifte lijke leiding van professoren en lectoren hun werk schriftelijk maken, zijn ver plicht om eens per jaar gedurende twee weken naar Armidale te komen om daar in de college-banken te gaan zitten. Die twee weken vallen in de normale zomer vakantie, wanneer de andere studenten naar huis zijn en de „schriftelijke" stu denten in Armidale onder dak kunnen worden gebracht in de „colleges". HET AANTAL studenten aan alle Australische universiteiten (er zijn er veertien) bedraagt thans 70.000, zeven keer zoveel als in 1939. Er werden in het afgelopen jaar meer dan 22.000 nieuwe studenten ingeschreven en in het komende jaar zullen er 36.000 bijkomen. Hun aan tal over tien jaar wordt geschat op 125.000. De universiteit van Sydney alleen heeft meer dan 16.000 studenten. Melbour ne heeft er 14.000. Evenals in Nederland, waar over vijf jaar een studentenbevolking van 82.000 wordt verwacht, zal in Australië jaarlijks méér geld moeten worden besteed om meer ruimte te scheppen voor dit leger van leergierigen. In zes jaar tijds (van 1954 tot 1961) heeft de Australische rege ring de uitgaven voor de universiteiten al verhoogd met tien miljoen gulden tot 320 miljoen gulden. In de drie jaar van 1964 tot 1966 be steedt de centrale overheid er niet min der dan 512 miljoen gulden aan. Boven dien wordt nog eens 120 miljoen gulden uitgetrokken voor uitbreiding van de z.g. hogere technische scholen, waaraan een staatscommissie universitaire status wil gaan verlenen. MET DE UITBREIDING van het aan tal studenten gaat gepaard de noodzaak van meer leerkrachten. Veertig percent van de onderwijskrachten aan Australi sche universiteiten komt uit het buiten land, omdat Australië zelf ze niet kan le veren. Wanneer meer afgestudeerden in Australië ter beschikking komen, zal dit percentage wel verminderen. Er openen zich voor buitenlanders on der de academici nu nog bijzondere kan sen om aan Australische universiteiten te worden benoemd. Tal van Nederlanders hebben van die gelegenheid gebruik ge maakt. In de jongste tijd is onder anderen in Sydney benoemd de heer W. Mulder, voorheen hoofd van de afdeling onderwijs van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam, evenals de heer R. C. de Jongh, docent in Zuidoostaziatische politieke wetenschappen. Voorts is dr. J. W. de Jong, voormalig hoogleraar in de boeddhologie en het Tibetaans aan de rijksuniversiteit in Leiden, nu professor aan de nationale universiteit te Canberra, waar hij hoofd is van de afdeling Indi sche en boeddhistische studiën. Dr. De Jong zei onlangs, dat de om standigheden in Australië aanzienlijk be ter zijn voor wetenschappelijke arbeid dan in Leiden. Hoe dit ook zij, de Austra lische regering spaart moeite noch kos ten om het universitaire onderwijs en het daarmee gepaard gaande wetenschappe lijke onderzoekingswerk te bevorderen. De regering beseft, dat Australië een grote achterstand heeft in te halen (pas na 1956 groeide een betere waardering van „het intellect" dat voordien sterk werd verwaarloosd). Die achterstand is al sterk ingelopen, maar met het oog op de snelle wetenschappelijke ontwikkeling in de wereld, zal Australië daarmee ook gelijke tred moeten houden. De krachtige aanpak tot uitbreiding van bestaande universiteiten en bouw van nieuwe is een bewijs van het grote be lang, dat Australië aan de oplossing van dit probleem hecht. De binnenplaats van de universiteit van Sydney met professoren in academisch toga gekleed op weg naar de collegezalen. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië heeft in principe besloten het protecto raat Beetsjoeanaland in Zuid-Afrika uiter lijk 30 september 1966 onafhankelijkheid te verlenen. Dit is bekendgemaakt door het Britse ministerie van Koloniën. Beetsjoeanaland, een uitgestrekte en voor het grootste deel uit zand bestaande hoogvlakte, heeft bijna 540.000 inwoners, waarvan ongeveer 3000 Europeanen. Engeland ging eerder akkoord met een grondwet voor dit land, die binnenlands zelfbestuur garandeert. Die grondwet werd dit jaar van kracht. In maart wer den er verkiezingen gehouden. Er werd toen een regering gevormd onder Seretse Khama. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk per post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Marco" 18/10 en ms „Rio Tunuyan" 23/10; Australië: ss „Maasdam" 17/10, ms „Rothenstein" 20/10 en ms „Iberia" 21/10; Brazilië: ms „Cap San Marco" 18/10; Canada: ms „Oernefjell" 20/10; Chili: ms „Isarstein" 17/10 en ms „Ares" 20/10; Indonesië: ms „Lycaon" 20/10; Kenya, Oeganda, Tanga njika: ms „Ferdinand de Lesseps" 17/10; Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" 20/10; Nieuw-Zeeland: ss „Maasdam" 17/10; Su riname: ms „Willemstad" 19/10; Verenigde Staten: ss „Rotterdam" 18/10 en ms „Kat- sedijk" 20/10; Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: ms „Windsor Castle" 16/10 en ms „Randfontein" 19/10. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. GENEVE (AP) In het district Etzel in oostelijk Zwitserland is tyfus uitgebro ken. De autoriteiten hebben alle reizigers in het gebied gevraagd zich onmiddellijk met een arts in verbinding te stellen als ze zich niet goed voelen. 26 kinderen zou den de ziekte hebben opgelopen, nadat ze drie weken geleden een reisje hebben gemaakt naar Etzel in het kanton Schwytz. WASHINGTON (AP) Ee"n deskundi ge van de NASA, de Amerikaanse natio nale dienst voor lucht- en ruimtevaart, heeft onthuld dat studies gemaakt worden voor de ontwikkeling van een raket met een gewicht van 36 miljoen kilo. De ra ket moet een satelliet met een gewicht van 1.350.000 kilo in een baan om de aar de kunnen brengen. (Van een speciale verslaggever) ATHENE Enige tijd geleden kreeg een café-houder in een Noordgrieks dorp het in zijn hoofd, de prijs van zijn kopjes koffie te verhogen van anderhalf tot twee drachmen, of wel van vijftien tot twintig cent. De dorpelingen namen het niet en gingen in „consumentenstaking.' Ze bleven de hele dag in het café zonder een druppel koffie te drinken. Na een paar dagen was de prijs weer anderhalve drachme. De lezer zal zich afvragen, waarom de eigenaar zijn zaak dan niet sloot na zijn klanten eruit gejaagd te hebben. Maar wie het Griekse dorp kent, weet, dat dit het einde zou zijn geweest. Niet alleen van het dorp, maar ook van de café houder. Het café is het dorp. Het hele dorpsleven speelt zich af in het café (of „magasi" het is veelal ook de enige win kel). Wie een dorp bezoekt, richt aller eerst daarheen zijn schreden. Zonder café zou het dorp als het ware onbereik baar worden voor de buitenwereld. Je kunt er, ook zonder iets te gebruiken, altijd terecht voor elke vorm van men selijk contakt. MENSELIJK contakt, dat teil zeggen: mannelijk contakt. Want vrouwen ko men niet in het café. Het contakt tussen de echtgenote die thuis is (of op de ak ker) en de man die in het café zit, ver loopt middels de kinderen. De vrouwen hebben hun sociëteit (voorzover ze er aan toekomenvoor het huis, bij de bron of in de kerk. WAT GROTERE dorpen hebben twee of meer café's. Vaak zijn zij min of meer politiek bepaald. Het ene rechts (monarchistisch, ERE-partij, Karamanlis- aanhangers), het andere centrum (libe raal, niet zo monarchistisch, Papandreoe- gezind). Nog wat grotere dorpen hebben soms ook nog een „links" café, waar zich ook meer gok-automaten bevinden en waar zich de jongeren verzamelen die nog niet naar Duitsland zijn getrokken. Vaak liggen de twee café's tegenover elkaar aan het centrale plein. Op de avond vlak voor de Griekse ver kiezingen, was ik in één van de twee ca fé's aan het pleintje van het idyllische dorpjé oud-Korinthe. Een oude man kwam 's avonds tegen tien uur het café binnen. Hij wierp een blik op de goed- bezette zaal, vervolgens naar het tegen overliggende café dat niet veel klanten trok en zei toen: „Morgen wint Papan- dreoe". Het kwam uit. Ook Athene kent talloze café's, ver lengstukken vaak van de dorpscafé's, waar de naar de hoofdstad getrokken be woners van één dorp of eiland elkaar al tijd kunnen vinden. Toch neemt hier hun aantal af. Heel wat „historische", liever gezegd, 50 a 75 jaar oude, café's zijn de laatste tijd verdwenen. Wordt een café eenmaal gesloopt, dan komt het niet meer terug, met uitzon dering van „Byzantion", het kunstenaars café, dat is afgebroken ter wille van een hotel, maar dat, onder dat nieuwe hotel, tot in al zijn oude détails zal worden her bouwd. De zwaarste klap was de sloping van „Zacharatou" een kale, uitgewoonde, u- vormige zaal aan het centraal gelegen Grondwetsplein, waar de oudere en oud gediende politici en officieren bijeenkwa men om te bespreken hoe de wereld en Griekenland er politiek voorstonden. Het werd wel de „Senaat" genoemd (Grie kenland kent geen echte eerste kamer) en er is hier heel wat Griekse historie bedreven: de val van menig kabinet werd hier uitgedacht. Het eigenlijke par- lementscafé wordt trouwens ook dezer dagen grondig gemoderniseerd. HELENI VLACHQU, de scherpzinnig redaktrice van de serieuze „Kathimeri- ni", wijdt de teruggang van het café in de Griekse hoofdstad aan de afnemende betekenis van het sociologische begrip „kring". In een cliëntele-café als „Zacha ratou" kon je altijd op een (letterlijke) kring terugvallen, je viel nooit in een leeg te. De moderne jongere wil niet meer dit steevaste. Hij wil nieuwe kennismakingen (voor al ook met de andere sexe). Hij wil het afwisselender en ongewissere leven van die „bar", het type dat nu als paddestoelen uit de Atheense (vaak onder-) grond schiet. Hij prefereert waarschijnlijk ook de wat warmere, gezelliger inrichting daarvan boven het vreugdeloze toonbeeld van ongezelligheid, dat een café meestal is, zowel in het dorp als in de stad. De Grieken zijn een buitenhuiselijk volk Het treft mij altijd weer dat zij alleen als zij buiten zitten (maar dan ook altijd) associaties oproepen met ons, overigens onvertaalbare, woord „gezellig". Maar de bars doen tenminste pogingen in deze richting. Wie echter een Grieks dorpscafé be treedt, is dit gebrek aan aankleding ove rigens gauw vergeten, dankzij de warme en belangstellende sfeer waarmee de stamgasten hem omringen. Hoe afgelegen het dorp ook is, hem zal altijd blijken dat het wereldgebeuren er niet onge merkt aan is voorbijgegaan en dat alle mannen die daar zitten niets liever wil len dan die kennis nog aanvullen. Advertentie Ikéiene glycol base V.-: AMSTERDAM (Gem. Un.) Doctoraal economie A. H. M. Cavadino (Amsterdam), doctoraal notarieel H. de Groot (id.). GRONINGEN Doctoraal Duits W. U. S. Kloeke, Leiden. Kandidaats psychologie mej. T. M. Floor Haarlem. NIJMEGEN Doctoraal Germaanse taai en letterkunde (Duits) P. J. M. Hammes, Weert. WAGENINGEN. Tot hoogleraar in de hydraulica en grondmechanica is benoemd ir. D. A. Kraijenhof van de Leur. DELFT. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen T. Doorgeest en ir. J. L. van Ingen. Het proefschrift van de heer Doorgeest was getiteld: Het dispergeren van pigmenten in lkydhars- oplossingen. Promoter was prof. dr. ir. P. M. Heertjes. Het proefschrift waarop de heer van Ingen, vliegtuigbouwkundige, promoveerde, luidde: Theoretical and ex perimental investigations of incompres sible laminar boundary layers with and without suction. Promotoren waren: de hoogleraren dr. ir. J. A. Steketee en dr. ir. H. J. van der Maas. (Van onze correspondent) PARIJS Ofschoon de officiële aan kondiging vermoedelijk pas begin volgen de week zal worden gedaan, is het sinds gisteren toch wel zeker dat ook de rootns- katholieke volksrepublikeinen van de M.R.P. bij de komende presidentsverkie zingen met een eigen kandidaat zullen uit komen. En het is even waarschijnlijk dat de 45-jarige partijvoorzitter, Senator Jean Lecanuet, zich dan persoonlijk in die nieuwe kwaliteit zal presenteren. Lecanuet zal zich met weinig geestdrift in de strijd werpen. Vermoedelijk gaat Le canuet een gewisse nederlaag tegemoet, die bijna aan een politieke zelfmoord doet denken. De M.R.P. is de partij die wel de mees te zieltjes aan de gaullisten heeft verlo ren. De leiders van de M.R.P. hebben ge durende enkele maanden de conservatieve ex-premier Antoine Pinay belegerd om hem over te halen kandidaat voor alle centrumpartijen te worden. Had Pinay aan dat verzoek voldaan, dan hadden de M.R.P.-leiders zich na de uitslag ten- Het Griekse volkscafé. minste nog kunnen spiegelen aan de ver moedelijk aanzienlijke stemmend jfers die de populaire „man-met-het-hoedje" op zijn naam zou hebben verenigd. Nu Pinay echter categorisch nee heeft gezegd is het M.R.P.-partijbestuur tot de conclusie gekomen dat de volksrepubli keinen zich in geen enkele andere kandi daat kunnen herkennen, zodat ze toch wel een eigen man in het veld zullen moeten sturen. Als een soort martelaar van zijn partij zal Lecanuet zich dan nu ook scharen in de rij der kandidaten die daarmee het cij fer vijf heeft bereikt. Een cijfer dat'min stens nog tot zes zal aangroeien, zodra ook de gaullisten eindelijk hun kandidatuur hebben ingediend. Eén van de grootste luchtvaartmaat schappijen in Europa, Air France, tevens een van de weinige die nog niet op Ne derland vlogen, heeft besloten daarin per 1 april van het volgend jaar een drasti sche wijziging aan te brengen. Vanaf die datum zal Air France nl. dagelijks twee maal een retourvlucht met een Caravelle- straaltoestel tussen het vliegveld Orly bij Parijs en Schiphol gaan uitvoeren en wel in samenwerking met de KLM. Voor de passagiers betekent het dat het aantal mogelijkheden om Parijs te bereiken weer groter wordt, aannemende dat de KLM en de Finnair die al jaren lijndiensten tussen Amsterdam en Parijs onderhouden in hun dienstregeling geen wijziging gaan brengen. De grootste concurrentie ondervindt in dit verband Finnair, die eenmaal per dag, eveneens per Caravelle, op Orly vliegt. De KLM voert dagelijks 5 retourvluchten uit, echter naar het vliegveld Le Bourget bij Parijs. Kolendampvergiftiging. De vijftigjarige K. Kuiper uit Den Haag is door kolen dampvergiftiging om het leven geko men. Arrest In zaak-Rottschafer aangehouden. De Hoge Raad der Nederlanden houdt zijn arrest in de zaak van mevrouw Co- rinne Rottschafer voor bepaalde tijd aan. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de Hoge Raad op dinsdag 19 okto ber arrest zou wijzen in deze zaak, waar bij het gaat om arbeidsbemiddeling of arbeidsbegeleiding van fotomodellen. Ongeveer duizend Nederlandse B.B.-ers zullen worden opgeroepen om deel te ne men aan een internationale fall out-oefe- ning. Het initiatief voor deze oefening is uitgegaan van Engeland. Verdere deelne mers zijn de Westeuropese nato-partners. De oefening is door Engeland vastge steld voor het weekeinde van 16 en 17 ok tober, van zaterdagochtend 9.00 uur tot zondagochtend 8.00 uur. De andere deel nemende landen hebben zich uiteraard aan deze tijd moeten aanpassen. De oefening, die de naam „Dustfall" draagt, is primair bedoeld om de vaardig heid in de internationale uitwisseling van gegevens op het gebied van kernwa penexplosies en fall out te verhogen, of op peil te houden. Ongeveer duizend Ne derlandse B.B.-ers zullen er in drie ploe gen aan deelnemen. Het tijdstip waarop de oefening zal ein digen is op uitdrukkelijk verzoek van Ne derland zodanig vastgesteld, dat de deel nemers in de gelegenheid zijn hun gods dienstplicht waar te nemen. Personen die principiële bezwaren hebben tegen arbeid op zondag kunnen, evenals in vorige ja ren, bij de zaterdagploeg worden inge deeld. Het dagelijks bestuur van de Christe- lijk-Historische Unie heeft de besturen van alle christelijk-historische kiesver enigingen in het land gewaarschuwd voor de plannen van het landelijk comité „Vriendenkring AR/CH". Bij de circulaire van de „vrienden kring" is een statuut voor lokale federa ties AR/CH gevoegd. Het dagelijks be stuur van de CHU ontraadt de kiesver enigingen met klem alleen reeds uit or ganisatorische overwegingen de vorming van zulk een federatie. Het dagelijks be stuur van de CHU zegt dat als plaatse lijk tot medewerking aan stichting van een federatie wordt overgegaan, zulks zal dienen beslist te worden, na ernstig be raad, in een speciaal bijeengeroepen ver gadering van de kiesvereniging. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk heeft de senaatscommissie voor be trekkingen met het buitenland gisteren meegedeeld dat Noord-Vietnam kennelijk niet langer de terugtrekking van Ameri kaanse troepen als absolute eis stelt voor onderhandelingen over Zuid-Vietnam. Maar Rusk zei ook dat er weinig is dat erop wijst dat Hanoi bereid is tot onder handelingen. Zijn mening dat Hanoi niet langer staat op een Amerikaanse terugtrekking als voorwaarde voor besprekingen leidt Rusk af uit het feit dat Noord-Vietnam deze voorwaarden de laatste tijd niet meer in verklaringen en radio-uitzendingen heeft genoemd. De 21-jarige Pakistaanse student Moha- med Hussain Khan, die op 21 september uit hotel Monopole te Amsterdam verdween en sindsdien spoorloos is, kan naar Engeland zijn gereisd. Hij is namelijk op het Britse consulaat- generaal in Amsterdam geweest, waar hij vertelde dat hij zijn papieren kwijt was en dat hij in Engeland studeerde en daar ook werk had. De student heeft toen een inreis visum gekregen. Hoewel de politie het waarschijnlijk acht dat Khan in Engeland is aangekomen, heeft zij dit nog niet kun nen vaststellen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 21