Niemand die het wist... „Onvindbare" McLaren sleutelde gewoon in garage Banden en het front der carrosserie zijn volkomen nieuw voor racewagens Werder Bremen en Partizan in tweede ronde Europacup Dodgers nog van wereldtitel afgehouden door de Twins Zwitserse voetbalploeg staat onder straffe discipline Zeer sterke ruiterploegen in Jumping Amsterdam Nieuwe formule 1 monoposto kan nog snellerzegt McLaren Sensatie Polen verraste de Schotten in eigen huis Jaap Edenbaan is geopend Debutant Exercitia tegen Vlubbers Spelers verblijven in het fraaie Duitse sportcentrum in Wedau Opstelling pas morgen bekend Franse renner zakte in elkaar in Mexico City DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 29 Swinkels (Telstar) in militair elftal DE TRAININGEN GAAN ZELFS IN 'T GEHEIM Opvallend Uitzending via TV van Nederland-Zwitserland is nog onzeker Hockey-interland op t.v. (Van onze sportredactie) De klok van een der kerken in het stille en door duis ternis omgeven Zandvoort had zo juist 9 troosteloze slagen gebeierd toen we hem bij toeval ontdekten. Volkomen verrast en verbaasd keek autocoureur McLaren ons ietwat on gelovig aan. Hoe is het mogelijk, moet hij gedacht hebben, dat zij my hier hebben kunnen vinden. Bij die ge dachte is het echter gebleven. Vrien delijk glimlachend veegde hy vlug, zijn smerige met zwarte motorolie bevlekte handen af aan een oud en vergaan stuk poetskatoen, en kwam snel op ons toe. De kennismaking was allerhartelijkst. Op de vraag of hy enige vragen zou willen beantwoor den zei hij: „Natuurlijk, ik maak me wel even vrij. Gaat u maar met mij mee". En daarna tot zijn Firestone- team, van wie enige leden absent waren en zich in het Badhotel aan genaam verpoosden: „Ik ben zo terug. Zorg dat alles in orde komt". Op dat moment nu realiseerden wij ons dat wij een van de eersten waren die op deze wijze met de sympathieke Nieuw- zeelander konden spreken. Dat was wel volkomen in tegenspraak met alle in om gang zijnde geruchten. Immers hij, Bruce McLaren, zou toch zijn omgeven door een sluier van geheimzinnigheid? En wie ter wereld zou zijn verblijfplaats, die uitdrukkelijk, zoals die geruchten ver meldden, was gemerkt met het predikaat „top secret" hebben durven verraden? Bruce McLaren, Chris Amon en het Fire- stone-team mochten beslist niet gestoord worden. Derhalve besloten vele Zand- voortse „Vooraanstaanden" dit gezelschap met de reeds gemelde sluier Van geheim zinnigheid te omgeven. Neen, de politie wist van niets en ook Touring Zandvoort en het VVV gaven geen krimp. Laat staan de recepties van bekende hotels. Wie schetste dan ook onze verbazing toen wij ontdekten en bemerkten dat deze wel bespraakte McLaren bepaald géén angst kende om een praatje met de tot nu toe op-afstand-gehouden-pers te houden. In tegendeel. In garage Davids vertelde hij ons tij dens het sleutelen aan zijn nieuwe 8 ci linderwagens, respectievelijk de monopos to en de two-sits-racer in de sportwagen klasse, al die dingen die hem werden ge vraagd. We mochten dan ook vrijelijk van hem de volgende zaken noteren. Bruce McLaren woont momenteel in Sua- byton, een plaatsje dicht bij Londen, in de provincie Surrey. Bruce „huist" daar met zijn vrouw Alice sinds een jaar of vijf. Pas 8 jaren zit hij in de autorensport en het dynamische hiervan bekoort hem het meeste. „Inderdaad", zegt McLaren, „toen ik op 20-jarige leeftijd begon in een fabrieksteam, vond ik dat een geweldige sensatie. Dat duurde enige jaren. Ik heb in die periode succes en tegenslag gekend. Maar het werd mij op den duur duidelijk dat ik nooit een „grote jongen" zou wor den als ik niet zelf enig initiatief zou to nen. Ik besloot daarom zelf racewagens te ontwerpen. Maar dat ging niet zo een voudig. Ik was nogal kritisch ingesteld. Daarom zijn vele ontwerpen nimmer in praktijk uitgevoerd. Zes maanden geleden echter kreeg ik (op dit moment produceerde McLaren een verlegen lachje) de inspiratie voor een geheel nieuw idee. Ik was in die tijd al enige jaren aan de bandenfabriek Firestone verbonden en het gevolg was dat ik in samenwerking met deze fabriek mijn ontwerp in prak tijk mocht gaan uitvoeren. En het resul taat waren dan die twee 3-liter wagens waarmee ik dezer dagen op het circuit heb proefgereden en dat nog zal doen tot De auto van McLaren straatje). (in een zij- Een beetje jongensachtig poseert Bruce McLaren in een bepaald niet zo „geheime" houding voor de lens van de persfotograaf. zaterdag. U hebt waarschijnlijk wel ge zien dat deze wagens zeer snel uit de wie len kunnen. Daar zijn uiteraard verschei dene oorzaken voor. Maar helaas voor u kan en mag ik daar niets over vertellen. Dat moet geheim blijven. We hebben de wagens al op alle Engelse circuits uitge probeerd en ook op verscheidene Ameri kaanse. De resultaten waren voortreffe lijk. Na Zandvoort gaan we ook nog {jp andere banen in Europa experimenteren. Op welke banen in Europa vraagt u en wat we verder nog gaan testen? Op beide vragen mag ik geen antwoord geven,'. Even was het stil in de garage waar nog steeds noest en nijver werd gesleuteld. „Maar wat betekent dan dat gat daar in het front van de carrosserie," vroegen wij hem terwijl we naar de wagen keken. McLaren die duidelijk verlegeh werd wil de het toch wel verklaren. „In dat gat wordt een plaat in schuine stand aange bracht met het doel de windweerstand te breken en de wind in een gebogen om hooggaande baan te geleiden zó, dat hij achter de wagen weer neervalt. Uit de proeven is gebleken dat de coureur geen last meer heeft van wind in het gezicht. De wagen rijdt daardoor alleen al enkele seconden sneller dan normaal." Een an der nieuwtje, dat McLaren niet wilde ver tellen maar dat ons werd bevestigd door de chef public relations van het Fire stone-concern te Amsterdam, gaat over de banden van de beide wagens. Het zijn praktisch gladde banden met een zeer verfijnd profiel. De diepte bedraagt enke le (plm. 3) millimeters. Door dit bijzon dere profiel wordt het rakingsoppervlak vergroot en de rolweerstand minder. Daardoor gaat de wagen sneller rijden. McLaren zei bij ons afscheid nog het volgende. „Ik moet nu opschieten omdat ik ben uitgenodigd voor een etentje bij Riche. Dan snel naar bed en morgen weer vroeg aan de slag. Ik denk dat we met deze wagen nog heel ver komen. Mis schien wel tot de wereldtitel." Toen was hij weg. Ergens in het stille en verlaten Zandvoort sloeg een klok 10 slagen De Duitse kampioen Werder Bremen heeft zich zonder moeite geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Duitsers zegevierden woensdag voor 12.000 toeschouwers op eigen veld met 5-0 (rust 2-0) over Apoel Nicosia, dezelf de cijfers, waarmee zij acht dagen tevo ren in Hamburg de Cyprioten versloegen. Nadat de ijverige en strijdvaardige Cy prioten het eerste half uur goed tegen stand hadden geboden, gingen zij door de knieën voor een technisch superieure te genstander. De doelpunten voor Werder Bremen werden gescoord door Danielsen (2), Ferner en Höttges, die tweemaal een strafschop benutte. Het Joegoslavische Partizan bereikte woensdag eveneens de tweede ronde. De tweede wedstrijd tussen Nantes en Par tizan, die op Franse bodem werd ge speeld, eindigde in een onbeslist: 2-2 na een ruststand van 1-1. Daar Partizan in Belgrado de eerste ontmoeting met 2-0 had gewonnen, gaan de Joegoslaven daar mee over naar de volgende ronde. CSKA Sofia heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwin naars door ook de tweede wedstrijd tegen het Ierse Limerick, die te Sofia werd ge speeld, met 2-0 te winnen na een rust stand van 0-0. De vorige week versloegen de Bulgaren Limerick op eigen terrein met 2-1. Een bijna de gehele wedstrijd sterker Liverpool heeft tegen Juventus (It.) met twee doelpunten in vijf minuten de basis gelegd voor een geslaagde opmars naar de tweede ronde. (2-0). Na 20 minuten spelen scoorde rechtsachter Chris Lawler uit een vrije schop het eerste doelpunt en vijf minuten later voerde Geoff Strong de stand op tot 2-0. Pas in de laatste twintig minuten van de wedstrijd kreeg Juventus de overhand, vooral door het voortreffe lijke spel van rechtsbinnen Del Sol. Als derde drong Honved tot de tweede ronde door. De Hongaren versloegen Ln het NEP-stadion te Boedapest Reipas Lahti (Finland) met 6-0, na bij de rust reeds een voorsprong van 2-0 te hebben gehad, de eerste wedstrijd had Honved met 10-2 gewonnen. Door een overwinning met 2-0 (rust 1-0) op Spora te Luxemburg kwam Auf- bau uit Maagdenburg eveneens in de tweede ronde, daar de Oostduitsers de eerste wedstrijd ook reeds hadden ge wonnen, namelijk met 1-0. Polen heeft woensdagavónd voor 100.000 toeschouwers in het Hampden-park te Glasgow een verrassende overwinning be haald op Schotland in een wedstrijd voor groep 8 in de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap voet bal 1966. De Polen wonnen met 2-1, na dat Schotland bij de rust nog een voor sprong had van 1-0. Het was de eerste nederlaag van de Schotten, die in mei in de uitwedstrijd tegen Polen met 1-1 ge lijk speelden. Italië leidt thans in deze groep met 5 punten uit 3 wedstrijden, op de tweede plaats gevolgd door Schotland met 5 uit 4. Daarna volgen Polen met 4 punten uit 4 wedstrijden en Finland met 2 punten uit 3 wedstrijden. Schotland en Italië komen nog tweemaal tegen elkaar uit, welke wedstrijden beslissend zullen zijn. Ook Po len is nog niet geheel kansloos. Het speelt nog in Warschau tegen Finland en in Ro me tegen Italië. Het geheime van de monoposto- racewagen van Bruce McLaren is er nu een beetje af. Duidelijk zijn in de eerste plaats de 8-cilinders te zien. Voorts komt ook het zeer ver fijnde profiel in de banden sterk naar voren. Links bovenaan ligt de bovenbouw van de carrosserie. Het Nedeilandso militaire team, dat in de voorronden van het toernooi om het internationale militaire voetbalkam pioenschap Griekenland zal ontmoeten, speelt donderdag 14 oktober in Leeuwar den een oefenwedstrijd tegen de eerste di visieclub Cambuur. Het elftal is voor de ze wedstrijd als volgt samengesteld: doel: De Bree (Elinkwijk), achter: Suur bier (Ajax), Drost (Heracles) Swinkels (Telstar), en Stolzenbach (Willem II), midden: Van Stippent (PSV) en Libregts (Feijenoord), voor: Pas (ADO), Wolbers (PSV) Houwaart (ADO) en Giesen (PSV). De World Series 1965 is nog niet be slist! Door een sensationele 5-1 zege van de Minnesota Twins is een zevende wed strijd nodig geworden. Deze zal waar schijnlijk vandaag in Bloomington ge speeld worden, al luidt het weerbericht in Minnesota zeer ongunstig: men verwacht veel regen. Dat doet niets af aan het gro te enthousiasme van de Twins-fans die hun favorieten na drie nederlagen, waar bij ze kansloos waren, in Los Angeles nu zagen winnen. De held van de wedstrijd werd werper Jim Grant die behalve door sterk werpen ook opviel door een home run die drie runs opleverde. Dat gebeurde in de zesde innings en leverde Twins een 5-0 voorsprong, want de thuisclub had in de vierde slagbeurt met 2-0 de leiding ge nomen door een homerun van Bob Alli son. De Dodgers scoorden via een home run van Ron Fairley in de zevende in nings tegen. „Gooi zo lang en zo hard mogelijk," had Twins-manager Sam Mele tegen zijn werper Jim Grant gezegd. Voor de wed strijd van gisteren was er veel te doen over de beslissing van Mele die Jim Grarit wederom op de plaat zette. Grant had immers slechts twee dagen rust ge had. En drie dagen rust is het minimum dat doorgaans in het Amerikaanse be roepshonkbal geldt. Mele had vertrouwen iy Grant en brak met deze traditie. Daar mee zette hij zijn carrière op het spel. Als het niet goed uitviel, zou hij ontsla gen kunnen worden. Maar zie, vlak voor de wedstrijd maakte de Twinsorganisatie bekend dat Sam Mele ook het volgend jaar manager zou blijven. Jim Grant bleek het vertrouwen van zijn in Los Angeles veel geplaagde coach werd zijn team daar immers niet ge degradeerd tot een troepje onhandige fi guranten? waard. Hij hield de Dodgers op vijf honkslagen die in totaal slechts één run opleverden en die ene run kwam tot stand door een homerun van Ron Fair ley in de zevende innings. Maar zelfs die homerun kon de Minnesota Twins niet ver ontrusten. Toen Fairley zijn homerun sloeg was de stand namelijk al 5-0 voor de Twins. Vanaf de eerste innings waren de Twins-hitters al bijzonder actief op het werpen van Claude Osteen die hen in Los Angeles in de derde wedstrijd van de WS 1965 voor nul had gehouden. Toch duurde het tot de vierde innings eer de Twins tot scoren kwamen: catcher Earl Battey kwam door een fout op de honken, waar na linksvelder Allison een homerun sloeg: 2-0. In de zesde innings was Osteen inmid dels van het strijdtoneel verdwenen hij was vervangen door een pinch-hitter en toen sloegen de Twins hun slag: met twee uit stal Bob Allison het tweede honk en Dodgers-werper Reed kreeg de op dracht om de volgende slagman Quilici 4w. te geven om de kans op een nul groter te maken, nu werper Jim Grant daarna aan slag kwam. Grant maakte zich echter onsterfelijk in de ogen van zijn manager en supporter?: hij sloeg een homerun en het was 5-0! Geen wonder dat Sam Mele zijn werper na het ererondje omhelsde. Jim Grant speelde daarna een gewonnen wedstrijd, ondanks die homerun van Fair ley. De Jaap Eden-kunstijsbaan in Amster dam is gisteravond open gegaan. Niet al leen liefhebbers en krabbelaars, maar ook leden van de kernploegen, zowel heren als dames, maakten van de eerste gelegenheid dit jaar om te schaatsen gebruik. Vandaag neemt de ijstraining van de herenkern ploeg op de Jaap Edenbaan een aanvang. Voor het komend weekend staan drie wedstrijden voor de landelijke basketbal competitie op het programma. Zaterdag avond (8.45 u.), ontvangt White Stars in de dameseredivisie de ploeg van Herly, een volkomen open strijd. Om 7.30 eveneens op zaterdag ontvangt Exercitia het Enschedese Vlubbers. De tandem Weiter Melis zal voor de debu tanten uit IJmuiden te sterk blijken om tot succes te komen. Op dezelfde tijd zal Typhoons starten met een zege op Tref fers. Het verdere programma luidt: donderdag: dames: 7 uur: Typhoons- HCK 2; Rapiditas-White Stars 3; 8 uur: HOC 3-White Stars 2. Heren: 8 uur: HCK-Typhoons 2; 9.15 u.: Lisse-Flamingo's 3; HOC 3-Typhoons 4. Vrijdag: dames: 7 uur: Odin-HOC 4; 8 uur: HCK-Exercitia. Heren: 7 uur: Exercitia 3-Flamingo's 4; 8 uur: HOC 2-Antilopen; 9.15 uur: Sea Devils-Harlem Cardinals; Rapiditas-Ty- phoons 3. Zaterdag: 8.45 u.: Flamingo's 2-Exerci- tia 2. In het overbevolkte, jachtende en ver vuilde Roergebied vindt men „verborgen" in Duisburgs voorstadje Wedau, een wa re oase van groen en rust. „Der West- deutsche Fussball Verband" richtte daar namelijk, als onderdeel van een gigan tisch sportcomplex, waartoe ook het sta dion van de Bundesligaclub Meidericher S.V. en de „Europese" Wedau-roeibaan behoren, zijn „Sportschuie" in. Aan alles is gedacht: van de modern geoutilleerde filmzaal tot aan de rolschaatsbaan. Maar het belangrijkste op deze, in een voor de ze streek onwezenlijk rustieke omgeving gebouwde „Schule" is voetbal. Hier ook verlenen de Duitsers gastvrijheid aan bui tenlandse ploegen. Heimuth Schoen, de Duitse bondscoach, vertelde dit alles eni ge maanden geleden aan zijn Italiaanse vriend Alfredo Foni, doctor in de econo mie, maar meer bekend als vooraan staand voetbaltrainer, die sinds anderhalf jaar het Zwitserse elftal onder zijn hoe de heeft. De door successen als voetbalprof in Italiaanse topclubs als Juventus ên A.S. Roma bekend geworden Foni (54) heeft in het verleden zijn kennis van zaken be nut door als coach zowel Inter Milaan (tweemaal landskampioen) als A.S. Roma tot grote tevredenheid te leiden. In Zwit serland verlangde men slechts één ding van hem toen hij de erfenis van Karl Rappan overnam: de rood-witte elf naar het eindtoernooi om het wereldkampioen schap in Engeland brengen. Ingedeeld met Noord-Ierland, Albanië en Nederland bleken ten slotte de beide ontmoetingen met Oranje van vitaal belang. En daar om was Foni met de suggestie van Schoen zo ingenomen. Hij slaagde, waar tot dan elke nationale coach in Zwitserland had gefaald: alle voor het nationale team in aanmerking komende spelers een week bijeen te bren gen. Wedau was voor Foni de uitgelezen plaats. Hij ontliep daarmee alle nieuws gierige Zwitsers, schiep een uitstekende gelegenheid om aan het hoogteverschil te wennen en kon een hechte band in het heterogene, drietalige gezelschap smeden. Het programma is even sober als doel treffend: zij oefenen, slapen, praten, ont spannen en concentreren zich er. In de met een wit kruis gemarkeerde rood-grijze trainingspakken vormen de Helveten in Wedau een opvallend gezel schap. De discipline is er straf. Chef de mission Willy Wyttenbach volgt de spe lers met een niet aflatende opmerkzaam heid. Niemand mag zonder zijn toestem ming de poorten van de „Schule" verla ten: winkelen vormt een uitzondering en dat gebeurt dan nog slechts „onder toe zicht". In alles blijkt, dat het de Zwitsers erns£ is met de voorbereiding. Zelfs de trainin gen gaan in 't geheim. De spelers is elk interview verboden, al weten zij zelf nog niet, wie er al of niet opgesteld zal worden. Pas morgen wordt het elftal be kend gemaakt, dat zondag in het Amster damse Olympische Stadion tegen Oranje aantreedt. De Zwitsers zullen hun huid duur verkopen, dat staat vast. Zoals een Zwitserse journalist opmerkte: „Onze jon gens spelen jarenlang geen rol op inter nationaal gebied. Maar plotseling, als het erop aankomt, zoals nu, zijn ze er. Bij bijzondere aangelegenheden hebben de Zwitsers nu eenmaal de goede eigenschap, die wij „Steigerung" noemen". Inderdaad ook in Chili 1962 was Zwitserland verras send aanwezig bij de 6 eliteploegen. Toen werden België en Zweden uitgescha keld. Zijn ditmaal Noord-Ierland en.... Nederland aan de beurt? Op de tweede dag van de z.g. „kleine Olympische Spelen", die deze week in Mexico City worden gehouden, heeft zich een incident voorgedaan. De Franse wie- Ier achtervolger Bernard Darmet zakte na een inspannend duel met de Westduit ser Alex Peschel in elkaar toen hij op weg was naar de kleedkamer. De Frans man, die de 4000 meter had afgelegd in de zeer goede tijd van 4 min. 58,6 sec., raakte slechts enkele seconden het be wustzijn kwijt en was al bijgekomen voor dat zijn teamgenoten hem zuurstof konden toedienen. Darmet kwam tot de tweede tijd van de dag. De Italiaan Pietro Guer- ra was met 4.55,7 nog sneller. De Oostduitse wielrenners Sigfrid Kohier (links) en Wolfgang Schmelzer krijgen wat extra zuur stof vóór een wedstrijd tijdens de vóór-Olympische Spelen. Al hebben de Zwitserse kranten dan meegedeeld, dat de interland voetbalwed strijd Nederland-Zwitserland via de t.v. in beide landen zal worden uitgezonden, tot op heden is dat echter nog niet zeker. Het stadion is nog lang niet uitverkocht en dit is altijd een van de voorwaarden waaraan voldaan moet worden wil men een dergelijke uitzending op het scherm brengen. Dank zij een totaal aan prijzengeld van 40.000 gulden (vorig jaar 23.000 gld) heeft Jumping Amsterdam de concurrentie strijd met Jumping Brussel glansrijk kun nen winnen. Het resultaat is, dat Amster dam op de oorspronkelijk vastgestelde da ta 22, 23 en 24 oktober in het RAI- gebouw zal draaien met een bijzonder sterk internationaal veld en dat Brussel op de valreep heeft moeten besluiten een week later de Europese elite van de springrijderij bijeen te roepen. Dit con- flictje tussen de twee organisaties bei de hadden de RAI-data voor hun con cours gereserveerd dreigde aanvanke lijk de ruiterhemel te verduisteren, maar... „we zijn nu weer goede vrien den," aldus de heer Tetzner, voorzitter van Jumping Amsterdam. Op papier is de Engelse équipe met Harvey Smith (o.a met het beroemde paard Harvester), Ted Williams, George Hobbs, Andrew Fielder en de jonge we reldkampioene der amazones, Marion Coa- kes, kwalitatief het sterkst. Maar ook Duitsland komt met een zeer sterke af vaardiging. bestaande uit de Europese kampioen Hermann Schridde, Hans Gtin- ter Winkler, Kurt Jarasinski, Alwin Schockemöhle en Gert Wiltfang, de zeer naar voren komende leerling van Schoc kemöhle. Uiteraard zullen naast ruiters uit Bel gië, Frankrijk, Zwitserland en Ierland en ook Nederland deelnemen. Internationaal zullen voor ons land uitkomen Anton Eb ben, de nationale kampioen Jan Maat huis ,Hans Brugman, Tjeerd Velstra, Gruppelaar, mej. Josje Ernst. Boven dien zijn er enkele nationale concoursen, terwijl dezer dagen ook het nationale jeugdkampioenschap springen zal worden verwerkt. De N.T.S. neemt zaterdag 23 oktober van 14.40 uur tot 15.55 uur op Nederland I een rechtstreekse Eurovisiereportage over van de hockey-interlandwedstrijd (heren) tussen Engeland en Nederland Deze wedstrijd wordt in Chelmsfprd ge speeld. Het commentaar wordt verzorgd door J. C. Kramer.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 29