Nederlandse arbeidsmarkt schiet tekort Buitenlandse werknemers zijn onmisbaar voor verdere uitbreiding van Hoogovens f 5.575.- Behoren de puzzelritten binnen drie jaar tot het verleden? Extra controle op het verkeer Moeilijk jaar voor amateurtoneel Zweeds schip in nood Binnen vijf jaar moeten er ruim tweeduizend bij komen lis EEN LUXE Garage Maarschalk, T entoonstelling van figuratief werk V oorlichtingscentrum Semaphoreduin te IJmuiden gesloten Palletschip voor de K.N.S.M. Nieuwe reddingboot voor Oostmahorn DONDERDAG 14 OKTOBER 196 5 5 Semi-permanent Allerlei foefjes en listigheden geven moeilijkheden in het verkeer Imp.: Alimpo n.v., Partstraat 91a, Den Haag. 110 dealers verspreid over liet gehele land. Hoofdstraat 183 - Santpoort Telefoon 02560-8230 Op Atlantische Oceaan Begeleiding Gelijke kansen Bridgeclub De Jump gestart .<vcv*.xv.< wordt belangrijke arbeid verricht dooj de Peregrinusstichting in Beverwijk die onder meer het ontmoetingscentrum „Nuestra Casa Nostra" in gebruik heeft. Ir. Schoenmaker verwachtte dat in de toekomst het verloop van 7 percent in de personeelssterkte vrijwel geheel zal opge vangen kunnen worden door het in diensi nemen van Nederlandse arbeidskrachten Hij legde er de nadruk op dat een werk gever die buitenlanders in dienst neem' zich bewust moet zijn van zijn verant woordelijkheid. „Mocht er een omslag ko men in de conjunctuur en mocht dienten gevolge de Nederlandse arbeidsmarkt ruimer worden dan zullen de buitenlan ders niet als eersten op straat gezet mo gen worden". ...tf.X In de modern ingerichte keuken van de woonark „Casa Marina", waar een kleine 180 Italianen gehuisvest zijn worden de maaltijden verstrekt volgens het cafetariasysteem. Advertentie BMW Inspecteur A. J. Wijnstroom, hoofd af deling verkeer van de gemeentepolitie Velsen, heeft tijdens een lezing voor le den van de automobielclub „De Rijmon- ders" te IJmuiden als zijn peroonlijke mening gesteld dat alle echte puzzelrit ten met allerlei slimme foefjes en listig heden op veelal drukke kruispunten en bij voorkeur tijdens de weekeinden ver boden moeten worden. De inspecteur zei dit gisteravond in pa viljoen Schoonenberg, waar de lezing duidelijk het karakter kreeg van een praatavond, het onderling uitwisselen van meningen en opvattingen. De heer Wijnstroom wees er op dat het aantal puzzelritten de laatste jaren stormender hand is toegenomen. Het gevolg is ge weest, dat het aantal voorschriften van overheidswegen ook toenam, omdat bij deze ritten op de steeds drukkere wegen allerlei moeilijkheden ontstonden. Zoals bekend heeft de centrale politieverkeers- commissie de Ned. Politie Sportbond al gevraagd te stoppen met het organiseren van rally's. Excessen voorkomen Inspecteur Wijnstroom zei ook dat voor het houden van puzzelritten steeds iets nieuws wordt bedacht. Er was al een club in deze omgeving, die een rit helemaal in code uitzette, hetgeen er toe leidde, dat op moeilijke punten de inzittenden van zo'n tien, twintig of dertig auto's naar de juiste weg stonden te zoeken. Hij vond dat elk soort rit, dat echt het karakter heeft van een puzzelrit ge doemd is om te sterven en voorspelde, dat deze ritten binnen drie jaar niet meer gehouden mogen worden. Wil men kunnen blijven doorgaan met het houden van ritten dan zullen exces sen moeten worden voorkomen (een taak voor degenen die de ritten uitzetten) en moet er voor gezorgd worden dat de overheid geen aanmerkingen kan maken. Dat is mogelijk door geen puzzelrit, maar b.v. een kaartleesrit of grensbenade- ringsrit te houden. Men moet de deelne mers niet meer voor gezochte moeilijk heden zetten, waarbij op bepaalde punten concentraties van auto's ontstaan. Als men met het organiseren van de ritten niet heel voorzichtig is zal het over een jaar of vijf wel eens helemaal afgelopen kunnen zijn, meende inspecteur Wijn- De maandelijkse tentoonstelling van beeldende kunsten in het bedrijfsrestau rant van Hoogovens zal dit maal gewijd zijn aan het figuratieve werk van Jeanne Bieruma Oosting. Er wordt een collectie geëxposeerd, die bestaat uit litho's en lino's in kleur, aquarellen en enkele zwart-wit tekeningen. De tentoonstelling is zondag middag van 2 tot 5 uur in het bedrijfs restaurant te bezichtigen. Evenal verleden jaar zal het Voorlich tingscentrum van de Stichting Rijnmond Noordzeekanaal op het Semaphoreduin te IJmuiden gedurende de wintermaanden gesloten zijn voor individuele bezoeken, waartoe in lente en zomer de mogelijk heid bestaat op woensdagmiddag en zater dagmorgen. Deze regeling gaat in op 20 oktober. Het Voorlichtingscentrum blijft voor groepen klein of groot steeds te be zichtigen na telefonische of schriftelijke afspraak. Hiervoor kan men zich richten tot het Bureau van de Stichting, Haven gebouw, Amsterdam, tel. 020 220665. stroom. Belangrijk vond hij het dat on gevallenstatistieken van de ritten worden bijgehouden om te kunnen bewijzen, dat inderdaad veilig wordt gereden. De heer Wijnstroom attendeerde ten slotte op een aantal gevaren, die het wegverkeer in de winter bedreigen en adviseerde met klem de motorrijtuigen op essentiële punten (verlichting, remmen, banden) te laten nazien. Na de pauze hebben de aanwezige leden van „De Rijmonders" op papier nog een ritje verreden volgens het nationaal reglement voor betrouwbaarheidsritten. De uitslag van dit ritje werd: 1. J. G. Swier 150 strafpunten, 2. C. van Duiven voorde 210, 3. S. Wolthuizen 240. Tijdens een bijeenkomst van de auto mobielclub „De Rijmonders" te IJmuiden heeft inspecteur A. J. Wijnstroom, hoofd afdeling verkeer van de gemeentepolitie Velsen, gezegd dat nu het winterseizoen weer is ingevallen, extra controle zal worden uitgeoefend op het verkeer. Het zal daarbij vooral ook gaan om de verlichting, de remmen en de conditie van de banden. Deze extra controle zal niet alleen in de gemeente Velsen worden doorgevoerd, maar in onderling overleg in de gehele provincie Noord-Holland. Op gezette tijden zullen op bepaalde plaat sen voertuigen (ook fietsen en bromfiet sen) worden aangehouden om te contro leren of zij aan de eisen voldoen. Krachtig raspaard van een vermaarde stal. Prijzen vrijblijvend af Den Haag. Op de lijn Amsterdam-Kopenhagen heeft de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij een nieuw vrachtschip een palletschip in dienst genomen. Het is het 499 brt. metende m.s. „Dania" dat door de Noorse werf H&tlo is gebouwd. Bij een palletschip wordt de lading niet op de conventionele wijze in het schip geplaatst, maar door middel van vorkheftrucks, die via zijpoorten in de scheepswand naar binnen kunnen rij den. De lading dient dan wel te voren in de loodsen op de pallets gestapeld te zijn. Het voordeel bij deze schepen er is al een jaar een zusterschip in dienst is dat de belading veel sneller kan ge schieden, waardoor het schip door de tijdsbesparing in de haven meer reizen kan maken. Het daartegenover staande nadeel van een wanruimte van 20 tot 30 percent (wanruimte is de ruimte die ver loren gaat door het stapelen van de reeds opgetaste pallets) wordt door de re derijen graag aanvaard. Er wordt ge streefd naar een vorm van samenwer king met de afladers, die er toe moet lei den dat de lading reeds in de fabriek op pallets wordt geplaatst. Bovendien onder zoekt men of „wegwerp-pallets" kunnen worden gefabriceerd. De amateurtoneelverenigingen in Zuid- Kennemerland hebben weer een moeilijk jaar achter de rug, zodat zeven ensem bles in deze omgeving de strijd om het bestaan hebben opgegeven en aldus van de ledenlijst van de Nederlandse Ama teur Toneel Unie (NATU) moesten wor den afgevoerd. Ook het zalenprobleem is in verscheidene plaatsen nog altijd hoogst urgent, vooral in Zandvoort, waar op nieuw een zaal als dancing zal worden ingericht, zodat deze niet meer door ver enigingen kan worden bespeeld. Ook moet worden betreurd dat de gemeentebestu ren van Heemstede en Hiïlegom nog al tijd weigeren de toneelverenigingen een bescheiden subsidie toe te kennen, zulks in tegenstelling tot Velsen, Beverwijk, Zandvoort en Haarlem, waar wel een be vredigende regeling geldt. Het gemeente bestuur van Haarlem heeft dit jaar deze subsidie zelfs verhoogd. Deze gegevens zijn ontleend aan het jaarverslag van de heer J. G. Bisenber- ger, secretaris van de afdeling Zuid-Ken- nemerland van de NATU, dat tijdens de dinsdagavond gehouden jaarvergadering van deze afdeling in de studio van „Pos taal Genoegen" te Haarlem werd behan deld. Daarvoor had voorzitter H. H. Kra- neveld reeds gewezen op de moeilijkhe den, welke er speciaal voor de Haarlemse verenigingen zijn ontstaan, nu de directie van de stadsschouwburg heeft besloten een groot deel van de decors op te rui men. Hierdoor zullen de verenigingen ge noodzaakt worden de decors te huren, het geen het budget van de voorstellingen aanzienlijk zal verzwaren. De directie verklaarde dat een en ander op last van de brandweer is geschied, welke reden echter door de vergadering in twijfel werd getrokken, omdat de zogenaamd afge keurde decors thans zonder meer in Schagen in gebruik zijn genomen. Voorts werd besloten in november te starten met een cursus voor amateurto neelspelers, die onder leiding zal staan van de heer Gelijn Molier, toneeladviseur van de NATU. Ook zal de organisatie ter hand worden genomen van de zevende to neelwedstrijd, waarvoor als wisselbeker nog altijd de „Vrije Volk-bokaal" beschik baar is. i Nadat de heer H. Bruijn van V.Z.O.D. uit Haarlem als bestuurslid was benoemd, in de vakature van de onlangs overleden heer Bram Peper, werd nog meegedeeld dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om binnenkort in Haarlem een in ternationaal toneelfestival voor de jeugd te organiseren. Dit zal dan een beschei den navolging zijn van het festival, dat enige maanden geleden in Berlijn werd gehouden, en waaraan ook door een Haar lemse jeugdgroep werd deelgenomen. LONDEN (AP) De Zweedse tanker „Orion" heeft vannacht dringend om hulp gevraagd. Het schip vaart in een storm op de Atlantische Oceaan en loopt gevaar te zinken. De „Orion", die water maakt heeft dertig man aan boord. Als positie werd opgegeven ongeveer 480 kilometer ten zuiden van IJsland. Er komen golven voor van zes tot tien meter hoog. Zeker drie schepen snellen de tanker te hulp, het Britse fregat „Exmouth", het Britse weerschip Weather Surveyor en de kotter „Northwind" van de Amerikaanse kustwacht. Een vliegtuig van de Amerikaanse ma rine heeft het Zweedse schip waargeno men temidden van de woedende golven ten noorden van Ierland. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine deelde mee dat een C-130 Hercu les transportvliegtuig het toestel om on geveer half drie vannacht op ongeveer 450 km ten zuiden van IJsland heeft waar genomen. Er stond '"n ormachtige wind. Men verwachtte on Jrie :ui een red dingsvliegtuig van de Amerikaanse lucht macht ter plaatse Het Shackleton-red- dingsvliegtuig heeft reddingsboten aan boord. De drie wooneenheden van Hoogovens ten behoeve van buitenlandse werkkrach ten zijn semi-permanente behuizingen. „We zouden het wel aandurven voor on ze buitenlanders grote flatgebouwen neer te zetten als we maar de zekerheid hadden dat ze na verloop van tijd be woond zouden worden door Nederlanders. Maar wie zal zeggen of men er na vijf of tien jaar nog in wil?" Hoeveel kost een buitenlandse arbeider Hoogovens? Meegedeeld werd dat de be loning van buitenlanders gelijk is aan die van Nederlanders. Een leerling-vakman in de jeugdgroep (18-23 jaar) kost het bedrijf aan produktieloon, sociale kosten en gratificatie rond 10.000 per jaar. Een onderhoudsman in de dagdienst kost jaarlijks rond 13.000. Een buitenlandse arbeider in de vierploegendienst kost Hoogovens gemiddeld 16.000 per jaar dat is ongeveer 2000 meer dan een Neder landse werknemer. Een buitenlandse ar beidskracht, die in een van de woonoor den van Hoogovens onderdak is, betaalt daarvoor 30 per week aan kostgeld. Buitenlanders krijgen naast hun loon een kostgeldvergoeding van 25 in de week. In het woonpark „Eurocasa" aan de Spoorsingel in Beverwijk wonen ruim 200 Spanjaarden. Het semi- permanente gebouwencomplex telt 34 woningen, elk plaats biedend aan acht man. (Van een onzer verslaggevers) gen van woonruimte gelijke kansen. De gehuwden onder hen komen na een jaar in aanmerking voor een eigen woning". Indien de situatie op de Nederlandse arbeidsmarkt in de komende jaren niet be langrijk verbetert, zal Hoogovens-IJmuiden genoodzaakt zijn de 2000 a 2500 man extra personeel, die binnen vijf jaar voor de verdere uitbreiding van het bedrijf nodig zijn, in het buitenland te werven. Omdat de tot nu toe opgedane ervaringen met Ita liaanse en Spaanse werkkrachten bijzonder gunstig zijn ligt het voor de hand dat de benodigde versterking van het buitenlandse personeel zover mogelijk uit die landen zal worden geput. Voor de huisvesting van zijn buitenlandse werkkrachten heeft Hoogovens tot dusver ruim f 10 miljoen of 10.000 per man in drie woonoorden (het hotelschip „Arosa Sun", de woonark „Casa Marina", beide liggende in het Noordzee kanaal en het woonpark „Eurocasa" in Beverwijk) geïnvesteerd. Een buitenlandse arbeider in de vierploegendienst kost Hoogovens gemiddeld aan produktieloon, soci ale kosten en gratificaties ongeveer 16.000 per jaar, dat is 2.000 meer dan voor een Nederlandse werknemer. Ir. Schoenmaker was van oordeel dat in een opzicht voor buitenlandse werkne mers meer moet worden gedaan dan voor Nederlanders en wel op het gebied van de maatschappelijke begeleiding. Naast de diverse afdelingen van Hoog ovens die op dit terrein werkzaam zijn Dit heeft ir. W. H. Schoenmaker, lid van de Raad van Bestuur der K.N.H.S. in IJmuiden, meegedeeld op een woensdag gehouden persconferentie naar aanleiding van de ingebruikneming van de nieuwe woonark „Casa Marina" door ruim 170 Itali aanse arbeiders. Wij hebben reeds eerder over deze door de N.D.S.M. gebouwde drij vende logiesaccommodatie geschreven. Momenteel zijn bij Hoogovens-IJmuiden op het totaal van 17.000 man personeel 1049 buitenlanders in dienst, t.w. 713 Spanjaarden en 336 Italianen. Voor een kapitaalintensieve industrie met grote produktie-eenheden als Hoogovens zijn deze buitenlandse werkkrachten als het ware als redders in de nood opgetreden. De met sprongen verlopen uitbreidingen van het bedrijf met nieuwe hoogovens en walserijen hebben en zullen de vraag naar personeel dusdanig doen toenemen dat de Nederlandse arbeidsmarkt niet in staat zal zijn in die behoefte te voorzien. zaal. In jaren van capaciteitsuitbreiding is Hoogovens derhalve, volgens ir. Schoen maker, wel gedwongen een extra beroep te doen op de buitenlandse arbeids markt. Naar de mening van ir. Schoenmaker zullen deze vreemdelingen in hun werk gelijke kansen moeten hebben als hun Nederlandse collega's. Er zal naar ge streefd moeten worden de buitenlander een zo goed mogelijk onderdak te ver schaffen, al zal dat niet ten koste mogen gaan van de voor Nederlanders beschik bare woonruimte. „Bedacht dient te worden dat de buitenlanders in feite door hun arbeid de expansie van ons bedrijf mede helpen bevorderen. Bij Hoogovens krijgen de buitenlanders bij het verkrij- Zaterdagmiddag zal te Oostmahorn in dienst worden gesteld de motorredding boot „Gebr. Luden" van de KNZHRM. De „Gebrs. Luden" een zusterschip van de „Bernard van Leer", die 19 juni te Sche- veningen in dienst werd gesteld is be kostigd uit een legaat van de heer W. A. J. Luden. De „Gebr. Luden" lost de mo torreddingboot „Insulinde" af, die in de reservevloot zal worden opgenomen. De MRB „Insulinde" heeft vanaf 1927 te Oostmahorn dienst gedaan. Totaal werden 334 tochten verricht, waarbij 323 mensen behouden aan wal werden gebracht. De IJmuider bridgeclub De Jump is de wintercompetitie begonnen. De uitslagen van de eerste ronde waren: A-lijn 1. La- man-Wey 52 p. 2. Swier-Wonink 41 3. Tol-Schadé 40, 4. Drijver-Timmer 38%, 5. Hoeting-Warmerdam 37%, 6. Van den Burg-Kramer 30 B-lijn 1. Mulder-Roose 561/2, 2. Breur- van der Vis 55, 3. Bakkum-Amsing 54, 4. Boender-Kramer jr. 43% 5. Echtpaar Vlot 31. Kijkje in de recreatiezaal van „Casa Marina" waarvan door de Italiaanse bewoners een druk ge bruik wordt gemaakt. Zij beschik ken ook over een aparte televisie-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5