IN DE VISHAL EN OP ZEE Verolme sluit Noorse werf ■Pi** Sivy Er zijn vrouwent die 50t- of méér betalen voor een exklusieve bloese. Maar waarom eigenlijk? t HÉ ■I Stichting Schouwburg en Concertgebouw Duurder water in Haarlem Prinses Margriet wordt zuster Margriet Bijna 70 percent voor De Gaulle WëÊëè^ O illiii lllitl it*:. 9 DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 Haarlemse raad besloot tot (Stadsschouwburg). Drie episodes uit het leven van een Rolls-Royce, Engelands statussymbool nummer één, zijn in „De gele Rolls-Royce", een film van Anthony Asquith samengebundeld en behalve dat Terence Ratti- gan, die het oorspronkelijk scenario schreef, de onverwoestbaarheid van deze topprestatie van de Engelse auto-industrie aantoont, vestigt hij boven dien de aandacht op het merkwaardige feit, dat dit speciale exemplaar invi terend blijkt te werken op verliefden met overspelige bedoelingen. Frans opinie-onderzoek Amsterdams raadslid informeert naar de OS van 1972 %Ê$^Ê8iiÈÊMÊÊm IftilIilM - v: «air. v v* iëil x' Kashmir-crêpe met Florentijns-kantgarnering. Maten 38 t/m 44. 29,75. Er zijn vrouwen, die graag f. 50,- of meer betalen voor een exklusieve bloese. Alsof iets heel bijzonders beslist duur moet zijn. Weten zij dan niet, dat iets heel bijzonders bij Voss veel en veel minder kost? Acht dagen lang toont Voss U alle (alle!) bloeses, jumpers, twinsets, rokken en pan talons tezamen. In alle prijsklassen iets aparts. Zoekt u iets van allure? Of zomaar iets vlots, iets leuks? 't Is er. De Haarlemse gemeenteraad heeft gis termiddag met 35 tegen 2 stemmen beslo ten tot het in leven roepen van de „Stich ting Stadsschouwburg en Concertgebouw Haarlem". De directeur, mr. C. P. Lohr, ls, zoals we hebben bericht, reeds door burgemeester en wethouders benoemd. Uit vrijwel alle fracties werd deze gang van zaken onhoffelijk genoemd tegenover het nog te benoemen stichtingsbestuur. De wethouder van kunstzaken, de heer Geluk, erkende dat het college formeel on juist heeft gehandeld, maar wees op het nog grotere tijdverlies dat zou zijn ont staan als de raad eerst het besluit over de nieuwe beheersvorm had moeten ne men en als pas daarna de directeursbe noeming aan de orde was gekomen. De voorganger van de heer Lohr, de heer Deinum, overleed in juli van vorig jaar. Op de oproep van het gemeentebe stuur reflecteerden 153 sollicitanten, on der wie de heer Lohr als hekkesluiter. Met zijn benoeming heeft Haarlem na ruim veertien maanden weer een direc teur van Schouwburg en Concertgebouw. De stichtingsvorm heeft onder meer het voordeel dat de burgerij meer dan in het geval van een zuiver gemeentelijke ex ploitatie bij de gang van zaken rondom de beide kunsthuizen betrokken is. De prijs voor het water in Haarlem zal met ingang van de eerste wateropneming na 30 november van dit jaar verhoogd worden van 37 tot 40 cent per kubieke meter. Met ingang van deze datum zal het vastrecht, dat op dit moment 8.40 bedraagt, 12,- gaan bedragen. Hoertoe heeft de Haarlemse gemeente raad woensdagavond besloten met 21 stemmen voor en 16 tegen. De leden van de P.v.d.A. met uit zondering van de drie wethouders de PSP en de CPN verklaarden zich tegen de verhoging van het vastrecht. Prinses Margriet zal maandag zuster Margriet heten, zodra zij als leerling-ver pleegster haar werk en opleiding begint in het protestants christelijk ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amstersfoort. Negen maanden zal zij deze opleiding volgen en intussen ook praktisch werkzaam zijn. Zij zal apart les krijgen van twee zeer be kende, onlangs gepensioneerde Amers- foortse artsen, dr. F. F. Insinger (chi rurg) en dr. A. Brester (internist). Zuster Margriet zal een eigen kamer tje in het ziekenhuis krijgen om er tij dens de rusturen te verblijven. Zij zal niet 's nachts in het ziekenhuis zijn. Waar schijnlijk zal de prinses in de bovenste verdieping van het ziekenhuis te werk worden gesteld: bedden opmaken, het wassen van niet ernstige patiënten en fruit schoonmaken, het werk van iedere leerling-verpleegster. Haar verlovingsring zal zij moeten afdoen tijdens haar werk, zoals de regels van het ziekenhuis voor schrijven. Verolme heeft een overeenkomst ge sloten om de werf van het concern in Sarpsborg, Noorwegen, te verkopen aan Globe Shipping Ltd in Oslo. De overeen komst heeft geleid tot grote bezorgdheid onder de bevolking van Sarpsborg, een plaatsje van 14.000 inwoners, omdat dit zal betekenen dat 200 man zonder werk komen. De nieuwe eigenaar zal de werk plaatsen van de werf gebruiken voor de produktie van radiatoren voor centrale verwarmingsinstallaties. De Noor die het bedrijf in Sarpsborg zal leiden voor Globe Shipping, verklaarde ten aanzien van de berichten dat Verolme 20 miljoen voor de werf vraagt: „de on derhandelingen over de prijs zijn nog aan de gang, maar iedereen die de werf heeft gezien weet dat de genoemde prijs niet meer dan fictief is en geen enkel verband houdt met de werkelijkheid". De verkoop van de Noorse werf door Verolme was op 6 oktober reeds bekend in Oslo. Het nieuws leidde onmiddellijk tot onrust onder de werknemers, die als hun mening gaven dat het voor hen veel beter zou zijn geweest als Verolme de werf had verkocht aan een scheepsbouw end erneming. De onderneming die de radiatoren zal maken is een Deens-Noorse maatschappij, waarin de Deense industrieel G. A. L. Thorsen veertig procent der aandelen heeft. De verwachte produktie van de radiatoren zal 35.000 ton per jaar zijn, waarvan het grootste deel voor uitvoer. Tijdens de eerste onderhandelingsfase zei de bedrijfsleider van de werf (Sarps borg Mekaniske Verksted) C. J. W. de Vries: „de werf was verouderd toen Ver olme hem kocht in 1959. Het plan was toen een scheepswerf te bouwen voor caseo's tot 100.000 ton". PARIJS (AFP) Op grond van een peiling van het Franse instituut voor opinie-onderzoek zal generaal De Gaulle 68 percent van de stemmen krijgen vooral die van de vrouwen bij de presi dentsverkiezingen. Drieëntwintig percent van de onder vraagden heeft zich uitgesproken voor Frangois Mitterrand, de kandidaat van links, zeven percent voor Tixier-Vignan- cour, de rechtse kandidaat. Vierenzestig percent van de ondervraag den zei tevreden te zijn over de politiek van generaal De Gaulle, 23 percent is niet tevreden en 13 percent had geen mening. Het onderzoek werd eind september ge daan. IN DE EERSTE episode die zich in Engeland afspeelt, wordt de gloednieuwe Rolls-Royce, een verjaarsgeschenk van de markies van Frinton (Rex Harrison) aan zijn vrouw (Jeanne Moreau) door deze laatste gebruikt om er haar min naar (Edmond Purdom) te ontmoeten in een teder rendez-vous en dat nog wel tijdens de races van Ascot. De bedrogen echtgenoot, die de ontrouw van zijn vrouw ontdekt, verkoopt de wagen onmid dellijk en 60.000 km. verder zien we dan dezelfde auto in Italië dienst doen voor een amoureuze ontmoeting tussen Mae Jenkins, het liefje van een Amerikaanse gangster (Shirley McLaine) en een Ita liaanse fotograaf (Alain Delon) terwijl haar vriend (George C. Scott) een paar dagen afwezig is om enige „zaken" in Amerika te regelen. En tenslotte, we zijn inmiddels in 1941 beland, wordt de nu vuil-gele Rolls-Royce gebruikt om er Joego-Slavische partisanen mee te veroe- ren en er een liefdesnacht in te beleven met de leider van het verzet (Omar Sharif). HET UITGANGSPUNT van Asquith's film, namelijk een opzienbarende auto tot centraal element in een film te ma ken, biedt uiteraard vele mogelijkheden waar „De gele Rolls-Royce" dankbaar van heeft geprofiteerd, zonder nochtans alle kansen geheel te benutten. Zo is het bijvoorbeeld jammer dat de door Terence Rattigan bedachte intriges wat al te ge forceerd en onwerkelijk aandoen en wei nig meehelpen om de eenmaal opgewek te belangstelling gaande te houden. Voor al het Joegoslavische intermezzo is dan ook bijna ridicuul van valse romantiek. ZOALS ECHTER van Asquith viel te verwachten heeft hij toch een verzorgde film afgeleverd met fraaie toeristische beelden en een perfecte rolbezetting, welke met haar geschitter van interna tionale sterren een amusante avond ga randeert. De film draait tot en met zon dagavond, zondagmiddag even onderbro ken om de beroemde cowboy Roy Ro gers in „Han.ds across the border" perfecte staaltjes van zijn kunnen te la ten geven. (City) Door de grote belangstelling welke ook in IJmuiden voor James Bond in „Goldfinger" aan de dag werd gelegd, kon de directie van dit theater niet aan prolongeren ontkomen. Dus Geheimagent 007 nogmaals tot en met woensdag. Al leen zondagmiddag wordt „Gordon, de zwarte piraat" vertoond, een ouderwets- pittige piratenfilm met zeeslagen en vestinggevechten, die het publiek niet al leen binnenleidt in balzalen en kelderge welven, maar het ook getuige doet zijn romantische vrijages in tropische won- dertuinen. DONDERDAGAVOND VOLGT dan weer een reprise van „Rilling" waarbij zelfs bij mensen met stalen zenuwen meermalen de koude rillingen over -de rug zullen lopen als zij getuige zijn van alles, wat in deze Amerikaanse thriller gebeurt. Daarover willen wij vanzelf sprekend niets verklappen, want dan zou den de vele sensationele verrassingen, waar deze enerverende geschiedenis vol van is, geen verrassingen meer zijn voor het geval de lezers de moed kunnen op brengen de film te gaan zien. NAVERTELLEN ZOU trouwens bijzon der moeilijk zijn, want de intrige is zo vol met knappe verwikkelingen en de ontknoping zo volkomen anders als men zou vermoeden, dat daarvoor een ko lom van deze pagina nauwelijks voldoen de zou zijn. Geen woord dus over de in houd. Wel lof voor het voortreffelijk ca merawerk en het uitstekend spel van de hoofdfiguren Susan Strasberg, Ronald Le wis en Ann Todd. Beverwijk (Luxor). De Amerikaanse oorlogsfilm „Vernietigingscommando Bikini" herin nert het publiek er tot en met zaterdag nog eens aan dat „Bikini" ook de naam is van een eilandje in de Stille Zuidzee, waar zich voor de Amerikanen de be langrijkste gevechtshandelingen uit de laatste wereldoorlog hebben afgespeeld. Anthony Carras verfilmde van de vele militaire acties, die in dit gebied hebben plaatsgehad, de uitvoering van het plan om een gezonken Amerikaanse onder zeeër te vernietigen, teneinde te voor komen dat de Japanners bepaalde rïidar- instrumenten in handen zouden krijgen. Onder het oog van de vijand wordt dit levensgevaarlijke werkje door een spe ciaal vernietigingscommando van de marine uitgevoerd, nadat tevoren allerlei schier bovenmenselijke moeilijkheden moesten worden overwonnen. Tab Hun- ter, Frankie Avalon en Gary Crosby zijn onder meer van de partij in deze span nende oorlogsherinnering. NADAT ZONDAGMIDDAG „De over val op de woudexpres" uitvoerig uit de doeken is gedaan, volgen tot en met woensdag de vertoningen van „De zwar te tulp", waarvoor het de routinier Chris tian Jaque best was toevertrouwd een avontuurlijke kostuumfilm in elkaar te zetten, waar men zich zonder inspanning en met stijgende vreugde aan kan over geven. Van de roman van Alexander Du mas, die aan de vooravond van de Franse revolutie is gesitueerd, heeft de nu ruim zestigjarige Franse regisseur een genietelijk mengsel van spanning en humor gemaakt, waarin Alain Delon met veel verve een dubbelrol voor zijn reke ning neemt, Akim Tamiroff een schilder achtige schurk verbeeldt en vooral Virna Lisi voor het vrouwelijk schoon in de film zorgt. Zodat het grote superpanora- madoek tijdens de vertoning van „La tu- lipe noire" geen ogenblik zonder de een of andere attractie blijft. (W.B.-theater) In „Waar revolvers re geren" welke film hier zondagmiddag op het witte doek wordt gebracht, worden Wendell Corey en Macdonald Carey ge combineerd als de gebroeders Jesse en Frank James, die gedurende de Ameri kaanse Burgeroorlog de staat Missouri terroriseerden. Daarvoor heeft dan vrij dag en zaterdag in de vorm van „Bloed en zwarte sporen" al een andere wes tern gedraaid, waarna dit weekprogram- ma dan zondag en maandag weer met de oorlogsfilm „Helden sterven jong" wordt afgesloten. (Kennemer theater) „Moeder, wat een broeder!" van Jerry Lewis is niet een aaneenschakeling van dolle kolder, omdat deze klucht een goed uitgekiende film blijkt te zijn, waarin de kolder, satire, romantiek en sentiment vakkundig zijn gemengd. In deze „The disorderly order ly" dwaalt Jerry Lewis rond als een zie kenbroeder, omdat een neurose hem ver hinderde arts te worden. Daardoor trekt hij zich alle pijnen van zijn patiënten in zulk een mate aan, dat hij ze zelf ook gaat voelen. Bij de uitgebreide beschrij vingen van de ziektegevallen staat broe der Jerry dan ook mede in elkaar te krimpen achter de rolstoel. MAAR DANKZIJ DE liefde wordt hij tenslotte genezen. Doch voor het zover is rent, springt en kruipt hij in allerlei ra re situaties rond, onderwijl aandeelhou- Woensdag werden te IJmuiden 8685 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer wa ren: 223 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 380 schol, 20 schar, 12 haai, 1920 haring, 410 makreel, 1610 schelvis, 400 wijting, 365 kabeljauw en gul, 12 poon, 3320 kool- vis en 12 diversen. wijting 20-15 gr. gul 62-42, mid. gul. 50-42, kl. gul 35-20, poontjes 52-22, kl. haai 39-33 kl. koolvis zw. 29-18, kl. koolvis wit 18-25. Te IJmuiden werden woensdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: Kw. 221-8165, Kw. 166-8260, Kw. 171- 19530. Het Amsterdamse raadslid L. Matte- man (P.v.d.A.) heeft B. en W. van de hoofdstad schriftelijk gevraagd of het aan het college bekend is dat nu reeds aan melding bij het internationaal Olympisch Comité mogelijk is voor de organisatie van de in 1972 te houden Olympische Spe len en of het bereid is te overwegen de Olympische zomerspelen 1972 in Amster dam te laten houden. De heer Matteman wil voorts weten of B. en W. in verband daarmee willen overwegen op korte ter mijn te laten onderzoeken welke voorzie ningen er in Nederland en in het bijzonder in Amsterdam moeten worden getroffen om te kunnen voldoen aan de eisen die het comité stelt aan landen en steden die deze zomerspelen organiseren en zich te wenden tot de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk om zich te verzekeren van de medewerking der regering bij de voorbereiding en de finan ciering van de Olympische Zomerspelen 1972 in Amsterdam. Hoezeer het optimistische initiatief van het vragenstellende gemeenteraadslid ook kan worden toegejuicht, het moet toch als praktisch onmogelijk worden be schouwd dat Olympische zomerspelen in hun huidige omvang in een Nederlandse stad zullen kunnen worden gehouden. De Olympische Spelen, die zich in 1928 in Amsterdam afspeelden, hebben 3,3 mil joen gulden gekost. De noodzakelijke nieuwbouw van stadions, zwembaden en sporthallen zou thans alleen al het tien voudige van dit bedrag vergen. Daarbij komen dan nog ontbeerlijke voorzieningen als wegen en viaducten, de bouw van ho tels, van een Olympisch dorp. De kosten rekening van de Olympische Spelen van 1964 in Tokio, waarin ook deze investe ringen waren opgenomen, overschrijdt het miljard... Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4.20, gr. tong 6.96-6.82, grm. tong 7.26-7.13 kim. tong 6.64-6.48, kl. tong I 3.49-3.33, kl. tong II 2.51-2.30, tarbot I 4.80-4.40. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 172- 100, gr. koolvis zw. 140-120, gr. koolvis wit 108-84. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 75-58, kim. schol en kl. schol I 65-56, kl. schol II 48-31, schar 22-16, verse haring 38-25, makreel 46-22, gr. schelvis 67-64, grm. schelvis 53-49, kim. schelvis 44-33, kl. schelvis I 31-29, kl. schelvis II 20-10, ders en directeuren van het ziekenhuis menige veeg uit de pan kunnen incasse ren. Zij willen namelijk zoveel mogelijk geestelijk gestoorde tv-artiesten opnemen vanwege het geld. „Geen geld, geen bed" is de regel van de directeur, die als straf voor deze mentaliteit aan het slot met brancard en al in zee ploft. Zij die van lachen houden kunnen dus tot en met maandag in dit theater terecht. HET AFWISSELEND weekprogramma voor dit theater vermeldt voorts voor de voorstelling van zaterdagnacht de vrolij ke Franse film „Minnespel", met voor zondagmiddag het sensatieverhaal „Ont snapping uit Zahrain". Tenslotte dinsdag en woensdag „Het verdachte huis van madame Polly", het openhartige ver haal over Polly Adler, de „madam" uit een huis van plezier, welke film precies geeft wat door de titel wordt gesugge reerd. Achttien vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden .aangevoerd: 2772 kisten vis, 20.000 kg. tong en 150 stuks stijve kabeljauw. Hieronder bevonden zich 810 kisten schelvis, 150 wijting, 210 gul en kabeljauw, 210 haring, 490 kleine kistjes haring, 105 makreel, 112 kleine kistjes makreel 550 schol, 15 tarbot en 120 varia. Prijzen per kilogram: tarbot 4,70- 4,40, grote tong 7,10-6,53 groot mid del tong 7,14-6,96, klein middel tong 6,78- 6,59, tong een 3,37-3,21, tong twee 2,04-1,88. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 1,48- 1.16, 148-116, middel kabeljauw 148-116. Per 50 kilogram: grote schelvis 73, groot middel schelvis 68, klein middel schelvis 57-53, schelvis een 46-43, schelvis twee 40-15, kabeljauw een 57-43, kabeljauw twee 45-39, kabeljauw drie 34-22, grote en middel schelvis 70-59, kleine schelvis en schelvis een 66-54, schelvis twee 48-39, schelvis drie 40-29, schar 43-31, haai 32- 27, wijting gestript 29-15, wijting dicht 20-10, haring 33-12,50, makreel 38-19,60, tarbot 260-146, griet 150-112, rode poon twee 35-27, tongschar 98-69. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond hedenmorgen uit 80 kisten wijting, 110 gul en kabeljauw, 100 haring, 50 makreel, 300 schol en 20.000 kg. tong. Katwijk Te Katwijk was de aanvoer hedenmor gen als volgt: KW 39 141 kantjes, KW 49-62 en de KW 171-395. De prijzen wa ren: volle haring 65-76, steurharing 52,10- 53,90, ijle haring 53,90-54,90. V. Hebt u een bank- of girorekening? Maak 't u dan gemakkelijk! Informeer bij Voss naar de mogelijk heid om te kopen op rekening via een Voss-Creditcard. Het paspoort voor makkelijk en modern kopen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9