Pompidou laakt „charlatans" van de EEG Nobelprijs voor geneeskunde Konrad Adenauer verliest zijn greep op Westduitse politiek Magische invloed in CDU lijkt snel te verdwijnen Zuidamerikaanse bisschoppen verwerpen brief van mgr. Koop i R ELDNI1! OWS r fl Van dag tot dag leaop FDP krijgt weer vier ministers Het celibaat in het geding <~Praatótozl gentlemen prefer |gk Op de VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 3 Leefwarmte? Tenminste iets dat nog echt is. Eigen gelederen Nieuwe periode _jacz.czjL.ies BARTELJORISSTRAAT 5 Ajoeb Khan: „Pakistan wil in vrede leven met India" Elias nin Uit het voorlopig verslag van de Kamer over de goedkeuringswet, die prinses Bea trix zal verzekeren van haar troonrechten ingeval zij met Claus von Amsberg trouwt, blijkt dat de meerderheid der Ka mer deze wet zal aanvaarden. Dat is geen nieuws, aangezien er geen enkele reden is geweest voor de verwach ting dat de wet niet zou worden aange nomen. Daarbij heeft de tamelijk over rompelend gevoerde procedure met een daarbij horende belofte van goedkeuring 'n grote rol gespeeld. Het woord „belofte" is misschien te sterk, maar in ieder geval had de meerderheid van het parlement zich dadelijk na het officieel bekend worden van prinses Beatrix' keuze vast gelegd gedurende kort maar bindend over leg tussen regering en fracties. Het is-te betreuren dat twee opeenvol gende verbintenissen van prinsessen van Oranje een wrange bijsmaak hebben ge kregen door het duidelijk ontbreken van eensgezinde instemming en vreugde in den lande. De bijsmaak van het huwelijk van prinses Irene is toevallig vandaag nog verbitterd door de bevestiging van een vermoeden, dat reeds in de dagen van haar verloving sterk leefde, ten aan zien van de betekenis die moest worden gehecht aan de voornaamste titel van Charles, namelijk die van „hertog van Madrid". Het is een kwalijke zaak wan neer een figuur als de echtgenoot van een onzer prinsessen zich uitgeeft voor iets dat hem niet past. Uit de reactie van het publiek op de verloving van prin ses Margriet is duidelijk genoeg gebleken dat titels bij ons volk minder zwaar we gen dan persoonlijkheid en karakter. De omkleding van zijn persoonlijkheidsken merk door gefingeerde waarden heeft Charles Hugues een brandmerk gegeven van niet-openhartigheid en vaagheid. Het heeft zijn weerslag op alles wat deze fi guur en zijn familie aanvoerden en be dachten om hem zwaarder te doen wegen dan hij feitelijk was. Dat is niet zozeer van belang voor onze opinie over hem en zijn familie, maar wel voor onze waar dering voor het onderscheidingsvermogen van prinses Irene. Het heeft weinig zin om Oranje-telgen te loven om de ver diensten van hun voorouders. Maar troost en verwachting kan het op- Ie eren, wanneer zij persoonlijk al op jeug diger leeftijd doen blijken dat zij als persoonlijkheid zijn uitverkoren voor hun belangrijke taak en niet alleen maar door traditie en naam zijn aangewezen. Wat prinses Beatrix betreft: Claus von Amsberg is aanvaardbaar gebleken en zal bij democratisch fiat namens ons volk worden toegelaten tot de gewichtige en moeilijke positie van prins-gemaal onzer toekomstige koningin. Het is en blijft jam mer dat haar keuze onenigheid heeft ver oorzaakt en een stroming in ons volk heeft versneld, die voorhands nog alleen maar een bezinnig op het koningschap kan worden genoemd, maar die een sterk critische inslag heeft toegevoegd aan de relaties tussen koningshuis en volk. Zowel de persoonlijkheid van prinses Beatrix als de positie van haar aanstaande echt genoot wordt daardoor sterker belast. De uitkomst zal, wanneer zij bijdraagt tot genezing van de wonde bij een minder heid van ons volk, des te bemoedigender zijn voor Oranje, nu en in de toekomst. Verrassend nieuw: super elastisch in lengte en breedte. Wat een kous! Zo'n verrukkelijk weefsel heeft U nog nooit gevoeld. Het been wordt zacht en soepel om helsd. De nylon voegt zich naar iedere beweging van de huid. De hele kous zit mooier en gladder. 3 Sterren nylons f. 2.95 en f 1.95. (Van onze correspondent) PARIJS In een „televisiepraatje aan de haard" dat de overduidelijke bedoe ling had de Fransen aan de vooravond van de verkiezingscampagne van de voor treffelijkheid van het gaullistische bewind te overtuigen, heeft premier Georges Pompidou gisteravond de Euromarkt ver geleken met een wondermiddel dat door charlatans tegen alle ziekten en kwalen wordt aangeprezen. De Franse minister-president bediende zich van deze vergelijking om zichzelf te verdedigen tegen de critiek die zijn rege ring ervan beschuldigt weinig haast te maken het contact met de vijf andere landen van de E.E.G. te herstellen. On der de huidige omstandigheden, de West- duitsë regering is nog niet geïnstalleerd en in Frankrijk zelf staan de presidents verkiezingen voor de deur, ziet Pompi dou geen mogelijkheid die besprekingen te hervatten. Hij waarschuwde speciaal de Franse industriëlen en boeren dat de E.E.G. geen toverformule bezit waardoor al hun moeilijkheden met één handomdraai zou den kunnen worden opgelost. Ze moesten zelf zorgen, zo hield hij hen voor, dat ze met hun prijzen met het buitenland kun nen concurreren. Intussen wekte de Franse premier wel de indruk te hopen, dat de eenheid in de E.E.G. te zijner tijd weer kan worden her steld. STOCKHOLM (AP). Drie Fran se professoren, Frangois Jacob, André Lwoff en Jacques Monod, hebben samen de Nobelprqs voor fysiologie en geneeskunde 1965 gekregen. De medische faculteit van het Konink lijk Caroline Instituut, dat de prijs toe kende, zei, dat het Franse trio van het „Institut Pasteur" in Parijs, de onder scheiding toegekend werd voor hun ont dekkingen over „genetische beheersing van enzymen en virus synthese". Advertentie Foto Piet Keljser M^-ouw W. Jongbloed, huisvrouw Klompweg, Nigtevecht 'En echt van jezelf. Want eigenlijk leven we in een heel wonderlijke tijd. Je draait aan een knop - en hup, er gebeurt iets. Iets wat je zelf niet hoeft te doen. A: stopt een munt in een gleuf - en hoepla, daar is een handig plastic zakje met iets wat je zelt niet hoeft klaar te maken. Alles is diepgevroren en gevitamini- seerd en geplastificeerd en geautomatiseerd. Makkelijk en onpersoonlijk. Niet dat ik het zou willen missen - daar niet van. Maar dan is het juist zo fijn om zelf nog iets echts te kunnen doen. Zoals warmte in je huis! Daarom ben ik zo blij dat wij een kolenkachel hebben. Daar zie je echt Vuur in. Van kolen - en geen namaak. Nog afgezien van de warmte, 't is heerlijk, 't Is van jezelf. Je beleeft er wat aan. Leefwarmte!' Alleen kolen geven leefwarmte (Van onze correspondent) BONN Oud-kanselier Konrad Aden auer verscheen woensdag als auteur op de Frankfortse Buchmesse. Het eerst ver schenen deel van zijn memoires werd ten doop gehouden en in de boekwinkels in de etalages gelegd. De eerste oplaag van 150.000 exemplaren is al bijna uitver kocht. In het voorwoord tot dit eerste deel dat de jaren 1945 tot 1953 beslaat schrijft Adenauer: „Ervaring kan een leidsvrouw bij het denken en handelen zijn, die door niets te vervangen is, ook niet door aangeboren intellect." Sinds de afgelopen week ziet het er naar uit dat Adenauers leidsvrouw deze „er varing die door niets te vervangen is" de oude man van Rhöndorf de rug heeft toegekeerd. Westduitse kranten schrijven openlijk over Adenauers terugtocht op het Bonner podium en zelfs over een defini tieve terugtocht uit de C.D.U., waarvan hij nog steeds voorzitter is. De crisis kwam begin deze week, toen Adenauer het nuttig vond zijn aanvallen tegen Schroder te verplaatsen naar het twijfelachtige terrein van het blad „Bild- zeitung". Adenauer is niet de enige die in opperste nood afdaalt tot het peil van „Bildzeitung". De anderen, met name bondsdagpresident Eugen Gerstenmaier, hebben daarvoor dan ook wel degelijk hun trekken thuisgekregen. Gerstenmaier er voer dit op vernietigende manier toen de zelfde minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, die nu opnieuw het kind van „Bildzeitungs"'s rekening werd, kort maar hard terugsloeg, nadat Gerstenmaier hem had aangevallen. Ook het vuur dat Adenauer dit week einde uit het Bildzeitungsbolwerk op Schroder opende, bleef niet onbeant woord. Maar het kwam ditmaal uit de eigen gelederen. Adenauer had in het in terview met het sensatieblad gesteld, dat Schroder er de schuld van was dat „de Bondsrepubliek ingesloten wordt door de Sovjet-Unie en Frankrijk," want Schroder had „de Fransen in de armen van de Russen gedreven". Als bewijzen voor zijn stelling voerde Adenauer aan de reis van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromy- ko, naar Parijs en die van de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, naar Moskou. Maar ook de aan wezigheid van de Russische maarschalk Malinovski bij Oostenrijkse manoeuvres was een symptoom, vond Adenauer. Dit laatste argument bezorgde hem werkelijk hoongelach van zelfs zijn naaste mede werkers. Toen de oud-kanselier daarna maandag morgen aan de interne besprekingen van de C.D.U.-C.S.U. over de vorming van een nieuwe regering deelnam en zijn argumen ten opnieuw ter tafel bracht, maar nu in het gezicht van Schroder zelf, bleek plot seling dat niemand meer bereid was hem bij te vallen. Ook de voorzitter van de Beierse C.S.U. en oud-minister van Defen sie, Franz Josef Strauss, die tot de kleine en trouwe aanhang van Adenauer behoort, begon plotseling te begrijpen dat hij voor zichtig moet worden met zijn politieke medestander. Als die middag de beraadslagingen worden voortgezet, verschijnt voorzitter Adenauer niet meer in de vergaderzaal. Hij blijft in zijn bureau in het gebouw van de Bondsraad en begint er een middag dutje. Sommige kranteberichten, als zou Adenauer op het punt staan naar zijn vakantieoord in Italië te vertrekken, blij ken echter niet bewaarheid te worden. Toch begon met die maandagmiddag in de historie van Bonn een nieuwe periode. Kanselier Erhard plukt de vruchten van zijn tactiek van zwijgen. De verhitte leu zen van zijn tegenstanders zonken weg. Ook minister Schroder volgt min of meer deze tactiek. Hij laat zijn tegenstanders, Adenauer en Strauss, Gutenberg en Ger stenmaier, praten en verklaringen afleg gen. Hij kiest zijn eigen moment. Adenauer die zich verloren heeft in het doolhof van de Frans-Duitse betrekkingen, en wat de rest van de wereldpolitiek aangaat aan horizonsvernauwing be gint te lijden, blijkt hier niet langer tegen opgewassen. Dinsdag negentien oktober zal Aden auer als oudste parlementslid de zetel van de voorzitter van de Bondsdag innemen om de eerste zitting van het vijfde West duitse parlement te leiden. Aan de orde Advertentie v_ L\U* .Jkm VOOK HEKENKUO.f. BONN (AP) Bondskanselier Ludwig Erhard en de andere Westduitse politie ke leiders hebben besloten dat de zetel verdeling in het nieuwe Westduitse kabi net dezelfde zal zijn als in het oude. Van de 21 portefeuilles gaan er zeven tien naar de Christen Democraten, en van deze zeventien krijgt de Beierse zuster partij er vier. De resterende vier gaan naar de Vrije Democraten. Franz Josef Strauss zou de verzekering hebben gegeven dat zijn Beierse Christensociale Unie in de Bondsdag met de C.D.U. zal blijven sa menwerken. Er waren geruchten dat Strauss zich wilde losmaken uit de C.D.U. van de dag zijn de verkiezingen van een nieuwe Bondsdagpresident en zijn plaats vervanger. Gekozen wordt zonder twijfel Eugen Gerstenmaier, die daarmee zijn hoop op de leiding van het ministerie van Buitenlandse Zaken en eventueel van de ganse regering voorlopig en waar schijnlijk voorgoed moet opgeven. Als na deze verkiezing interim-voorzitter Aden auer het podium verlaat, kan dit een be slissend moment voor West-Duitsland wor den. Wellicht gaat de hoop van heel wat politici in Bonn dan in vervulling: dat Adenauer zich nu definitief en uitsluitend aan het schrijven van het tweede en der de deel van zijn memoires zal gaan wij den. RAWALPINDI (AP) De Pakistaanse president Ajoeb Khan heeft gisteren ver klaard dat „Pakistan in vrede met India wil leven". Ajoeb gaf voor het eerst sinds de beide elkaar bestrijdende landen akkoord gin gen met een bestand van de Verenigde Naties op 23 september, commentaar op de verstandhouding tussen India en Paki stan. Maar in een rede tot gevechtstroepen aan de fronten, waarschuwde de presi dent India tegen het schenden van de be standslijn. Oe Thant heeft de regeringen van In dia en Pakistan opnieuw verzocht hun troepen terug te trekken op de stellingen die zij 5 augustus innamen, overeenkom stig het besluit van de Veiligheidsraad van 20 augustus. (Van onze correspondent) ROME. De raad van bisschoppen van Zuid-Amerika heeft zeer beslist stelling gekozen tegen de actie van de Nederland se missiebisschop, mgr. Petrus Paulus Koop. Deze had de tekst van een toe spraak die hij in het concilie wilde hou den een rede die zou handelen over het celibaat der priesters, maar welke niet zal worden uitgesproken, omdat de paus opdracht heeft gegeven dat onder werp niet in het concilie te bespreken la ten stencillen en aan alle concilievaders doen uitreiken. In die tekst zegt mgr. Koop, dat de kerk in Zuid-Amerika voor het jaar 2000 tenminste over 125.000 geestelijken moet kunnen beschikken wil zij blijven voort bestaan. Hij meent dat het er niets op aankomt, of die geestelijken al dan niet getrouwd zijn, mits zij maar het evange lie prediken. Volgens hem staat de kerk voor een keuze: óf ze staat de geeste lijken toe te huwen, waardoor de roepin gen zullen toenemen, óf men gaat voort op de oude weg en dan zal over enkele tientallen jaren de rooms-katholieke kerk in Zuid-Amerika tot het verleden behoren, omdat er geen priesters meer zijn. De bisschopsraad van Zuid-Amerika, voorgezeten door mgr. Larrain, bisschop van Tala in Chili, heeft aan de paus een telegram gezonden, luidende: „De Latijns- amerikaanse bisschopsraad sluit zich gaar ne aan bij de wens door Uwe Heiligheid kenbaar gemaakt in de brief aan zijne eminentie de kardinaal-deken van het Heilig College op twaalf oktober en drukt de dank uit voor de vestiging der tra ditionele leer van de kerk, bron van hei liging voor de geestelijken en van vrucht bare apostolische arbeid". De „Osservatore Romano", de spreek buis van het Vaticaan, had aan het ini tiatief van mgr. Koop, geen woord ver spild, maar drukte de tekst van dit tele gram met vette letters af. Dit is iets heel ongewoons, omdat de Osservatore praktisch voor elke mededeling, belang rijk of niet belangrijk, steeds hetzelfde KERKNIEUWS Geref. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Drachten (vak. J. Heij) J. Douma te Rijnsburg en J. H. v. d. Hoeven te Zwijndrecht. lettertype gebruikt. Daardoor krijgt men enigszins de indruk dat het blad het doet voorkomen, alsof het telegram een gevolg is van het initiatief van mgr. Koop. Of dat helemaal juist is moet men betwij felen. Het schijnt namelijk dat mgr. Koop zijn tekst reeds aan de concilievaders had doen toekomen nog voor de brief van de paus werd bekendgemaakt. Bèk houwef Omdat het mijn levenstaak is te uwer informatie de hele dag en een groot stuk van de nacht bovendien mijn uiterst ge voelige duimen op beide polsen van de stokoude doch onsterfelijke Vader Tijd te houden teneinde u deskundig voor te lich ten omtrent alles wat her en der, tot in de verste uithoeken der wereld ge schiedt en omdat dat alles een hele boel is, van Rhodesia tot Saigon, van Belize tot Boxmeer van moord tot brand daar om slipt er nog wel eens een belangwek kende gebeurtenis tussen uit. Ik loop mijn benen uit mijn lijf om alles voor u bij te houden en van mijn onmisbare com mentaar te voorzien en dat brengt dan mee, dat ik wel eens een mijlpaal over het hoofd zie en voorbij snel. Dit is ook het geval geweest met het schokkende feit dat Amsterdams Van Hall in het vuur van bestierlijke passie, de roep „békhouwe" door Amsterdams raads zaal heeft doen klinken. Enige tienduizenden lezers hebben mij een smeekschrift doen toekomen met de onderdanige bede om mijn oordeel ten de ze en ik zou ik niet zijn als ik daaraan geen gehoor zou schenken. Om nu maar onmiddellijk met de heer Van Hall in huis te vallen: ik billijk zijn uitroep. Nog onverveerder: ik juich haar toe. Nog rond-uiter (of ronder uit): ik vind dat veel meer mensen die uit hoofde van hun positie er recht op hebben een grote bek op te zetten veel vaker van dat recht gebruik moesten maken. Wat heeft de wereld aan dat gefemel uit een zuur-zoet mondje van: zoudt u alstu blieft uw ongeschoren kaken op elkaar willen houden? of: wat ik u, voor de goe de gang van zaken moge bidden: mengt u zich niet in de discussies van dit colle ge waarin u geen zitting hebt? Wij vernemen al veel te veel gemeen plaatsen uit officiële monden; wij kennen die suikerzoete prietpraat nu wel; wij ken nen haar zo goed, wij zijn er zo murw door geworden, dat alleen een grote bek nog indruk op ons maakt. Daarom acht ik burgemeester Van Halls kreet niet alleen ten volle toelaatbaar ik ga verder: ik juich haar toe; ik ben van oordeel dat hij kloekmoedig, barm hartig, heldhaftig de al te zachte ge luidsbarrière der ambtelijke woordkeus met een knal heeft doorbroken: „bek hou den of ik laat je bij je lurven pakken en eruit donderen." De wereld heeft langzamerhand genoeg van alle gemeenplaatsige hypocrisie. Zij wil, direct en krachtdadig, horen waar het op staat. De heer Van Hall verstaat de eisen van de tijd. Mijn hulde daarvoor. Moge zijn uitmuntend voorbeeld navol ging vinden. En mocht er onder mijn lezers iemand zijn die het niet met mij eens is, dan roep ik hem bij voorbaat toe: bek hou den en opdonderen. Advertentie L.ï.r.k.- van 2.90 af een produkt Goudstaven. Twee Brusselse dieven heb ben een slechte slag geslagen. Ze reden in een kleine blauwe auto voorbij een wisselagent die zijn kantoor in de buurt van het station heeft. Eén van de bei de mannen sprong uit de auto, sloeg met een steen de etalage aan scherven en griste een aantal goudstaven. De wis selagent schrok wel maar hij bleef er toch heel kalm onder. De staven waren namelijk van koper. Manoeuvres. Bijna 2000 manschappen uit acht NAVO-landen zullen in november op vreedzame wijze Luxemburg binnen marcheren voor een oefening. De deel nemende landen zijn de Duitse bondsre publiek, Canada, de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland en België. Vergeetachtig. De Sovjet-pers heeft er geen melding van gemaakt dat het 14 oktober een jaar geleden was dat oud premier Kroesjtsjev werd afgezet. Kernwapengebruik. De Amerikaanse re gering wil een spoedige vergadering van de ministers van Defensie van de NAVO-landen om te onderzoeken of het mogelijk is een „kleine commissie" van vier of vijf ministers te vormen die tot taak zou krijgen plannen op te stellen voor het gebruik van kernwapens in het Atlantisch Bondgenootschap. Verkeerssatelliet. De Sovjet-Unie heeft een tweede verkeerssatelliet gelan ceerd, de Molnia I. Hij is in een ellips vormige baan om de aarde gebracht. Helft. Een peiling van de publieke opinie in Groot-Brittannië leverde volgens de „Daily Mail" als resultaat op dat 49,7 percent van de kiezers op Labour zal stemmen, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Ruim 38 percent van de ondervraagden was van plan Con servatief te stemmen. Dit zou beteke nen dat bij nu gehouden algemene ver kiezingen de Britse socialisten een meerderheid van 160 a 180 zetels zou verwerven. Fraude. In Milaan is een boekhouder aan gehouden, die valse certificaten van oorsprong bij zich had. Door middel daarvan is Oosteuropese textiel van middelmatige kwaliteit als Italiaan! produkt naar andere EEG-landen uitge voerd. Wennen. Zes Franse aquanauten, die voor de Franse zuidkust drie weken op hon derd meter diepte in een duikerklok hebben geleefd, zijn weer naar de op pervlakte gekomen. Zij blijven nog drie dagen in de klok om geleidelijk aan de veranderde luchtdruk te wennen. Overleden. Dr. Paul Müller, die in 1948 de Nobelprijs voor medicijnen en phy- siologie kreeg, is in Bazel (op 67-jarige leeftijd) overleden. In 1939 vond dr. Mül ler het insectide uit, dat later onder de naam ddt wereldbekend werd. Spijt. Het Westberlijnse stadsbestuur heeft zijn spijt uitgesproken over de betoging tegen de Russische astro nauten Aleksej Leonov en Pavel Belja- jajev De auto waarin de ruimtevaar ders zaten met rode verf besmeurd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3