Centrum" met „Recht op moord Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! osao IN DE VISHAL EN OP ZEE NZH begint volgende week met enquête onder busreizigers Beantwoording van belang voor toekomstig vervoer Oudste inwoner van Velsen-N. kreeg daverende serenade A. R. de BOERjBaaaajn Kunstkring Voor Allen Deel van Zeeweg word herstraat Programma voor carillonconcert Etalagedieven spoedig gepakt Prijzen voor de inzenders Auto over de kop in Velser tunnel BlackDecker VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 4 99 99 Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onzs wekelijkse contactavonden: AMSTERDAM: Eikemaandag avond in het N.Z.H.-haltekan- toorMarnixstraat/Elandsgracht (Tramlijnen 7,10 en 17).Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Naam: Adres: Woonplaats: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE De meest verkochte 8 mm boormachine met ZILVER-zegels Met ingang van de volgende week zullen gedurende een aantal dagen in de autobussen van de Noord- en Zuidhollandse Vervoermaatschappij en- quêtekaarten worden uitgedeeld aan de passagiers. Deze kaarten bevatten een aantal vragen, waarop de NZH graag de ant woorden wil ontvangen, teneinde een duidelijke indruk te krijgen van wat er leeft aan verlangens, mededelingen en tips onder de reizigers; maar ook om zich een beeld te verschaffen omtrent de reisbewegingen van de reizi gers, zodat dit alles in het directiebeleid kan worden ingepast. Daarom ook dat de directie van deze Haarlemse busonderneming een beroep doet op de burgerij die van de buslijnen gebruik maakt, om toch vooral de antwoordkaarten terug te sturen. Met verloting Drie dagen Half Haarlem vol auto's Kerkplein van één kwartje zal Velsen ƒ11.700 aan opknappen kosten Bezoek en geschenken voor 96-jarige J. Wiers CONSTANT - verlovingsringen DE HOUDERS van abonnement B van de kunstkring „Voor Allen" heb ben donderdag wat meer geluk gehad dan een week geleden hun voor gangers, want nu werd hun door de toneelgroep „Centrum" in de Velsen- se Stadsschouwburg tenminste een avondvullend stuk geboden. Het was Yves Jamiaque's „La queue du dia- ble", in de Nederlandse vertaling van Walter Kous „Recht op moord" ge noemd, een komedie in vier bedrij ven. Een niet geheel juiste omschrij ving. omdat het meer een cocktail is geworden van satire, klucht en mo raliteit. DE SCHRIJVER IS VOOR dit stuk overigens van een bijzonder originele ge dachte uitgegaan, namelijk of een jonge man, die volmaakt onschuldig tien jaar van zijn leven in de gevangenis heeft door gebracht, na zijn ontslag het recht bezit de moord te plegen, waar hij nu als het ware vooruit voor heeft betaald. Jeröme Lahutte, de bibliothecaris van een kleine Franse provincieplaats meent van wel, omdat hij van een dergelijke justitionele dwaling het slachtoffer is geweest. Bij zijn terugkeer uit de cel veroorzaakt hij onder de inwoners van Beliefontaine dan ook een enorme paniek, omdat hij lako- niek aankondigt de rekening binnenkort te zullen vereffenen. Alleen zoekt Jerome nog een slachtoffer, waarvoor hij dan de grootste plaatselijke schurk heeft be stemd. DE DORPELINGEN slaat de schrik in de benen, want niemand onder hen is uiteraard geheel zonder zonden en zij ver zuimen dan ook niet elkaar onmiddellijk wederzijds te beschuldigen van diefstal, chantage, eerroof en andere vergrijpen, in de hoop aldus hun eigen delicten te kun nen verdoezelen. Tenslotte meent Jerome de grootste boef te hebben gevonden, in de persoon van de meedogenloze finan cier Birgasse, maar als hij zich dan bij hem vervoegd om de vooruitbetaalde moord ten uitvoer te brengen, moet hij van Birgasse vernemen dat iemand in het dorp altijd heeft geweten dat Jeröme on schuldig was. Deze mededeling redt hem het leven, want Jeröme veroordeelt nu de man ter dood die hem zonder meer naar de gevangenis liet vertrekken. De gluipe rige caféhouder Cabouche, die nu alle re den heeft Jeromes wraak te duchten, ver moordt dan op zijn beurt de man die door Jeröme werd gespaard, in de stellige overtuiging dat de bibliothecaris toch weer als de dader zal worden gearres teerd. DIT ORIGINELE GEGEVEN heeft de auteur twee bijzonder amusante bedrij ven opgeleverd, maar na de pauze ver strikte hij zich helaas in een te grote do sis moraliteit, waardoor Jeröme en Bir- ggsse in een volkomen onlogische situatie werden geplaatst. Welke wending door het vrij rommelige vierde bedrijf niet meer kon worden gered. Dit neemt niet weg dat het stuk door de leden van „Centrum" met een bewonderenswaardige vaart voor het voetlicht werd gebracht, welk tempo mede mogelijk was omdat de acteurs se dert de première al weer een maand de tijd hebben gehad om op elkaar inge speeld te raken. Waarlijk kostelijke to- .Vs, V ,<V. 1 - Cv--,' -i - j - Ton van Duinhoven, Broes Hart man en Piet Romer in „Recht op moord", dat donderdagavond door Centrum in de Velsense Stads schouwburg werd opgevoerd. De helft hlijft open voor het verkeer Het wegdek van de Zeeweg tusspn Wil- lemsheekweg en Plein 1945 te IJmuiden, dat reeds enige tijd aanleiding geeft tot klachten ongelijkheid en hinderlijke plassenvorming bij regen zal worden herstraat. De werkzaamheden, die maan dag beginnen, zullen zo worden uitge voerd, dat beurtelings een weghelft on derhanden wordt genomen en de andere open blijft voor het verkeer. Gedurende de ongeveer drie weken, die het werk zal duren, moeten de verkeers stromen van en naar Plein 1945 en Lange Nieuwstraat over één weghelft worden geleid. Op dit drukke punt zal hierdoor een moeilijke verkeerssituatie ontstaan, die bijzondere maatregelen noodzakelijk maakt. Waarschuwingsborden zullen de weggebruikers van te voren op de hoog te brengen van dit „werk in uitvoering". Ter plaatse zullen verkeerslichten zorgen voor een ordelijke afvloeiing van beide verkeersstromen. De voetgangers dienen er rekening mee te houden, dat de twee zebrapaden bij Plein 1945 tijdens de werkzaamheden niet zullen kunnen wor den gebruikt. Tijdens zijn wekelijkse bespeling van het carillon in de stadhuistoren van Vel- sen zal stadsbeiaardier Hein de Ligt za terdagmiddag van vier tot vijf uur het volgende programma ten gehore brengen: 1. Preludium in g (Jef. Denijn)., 2. a. Toen de Hertig Jan kwam varen (Fl. van de Putt), b. Daar vaart een man op zee (volksliedje), c. Wie wil er mee naar Wieringen varen, (volksliedje), 3. Suite voor beiaard, 1. voorspel II. volkslied, III. ballade IV. Vlaamse dans (Staf Nees) 4. a. Skotse Trije, b. Driekusman, c. Hor lepijp, (Nederlandse volksdansen), 5. Kleine Suite. 1. Preambulum II. Siciliano, III. Aria IV. Sarabande V. Toccata (Leen 't Hart), fi. a. Pack up your troubles, b. Auld lang syne, c. Londonderry air (En gelse volksliedjes), 7. Improvisatie (Hein Advertentie 12.03 Uit de etalage van een juwelierszaak in Eindhoven zijn gistermorgen vroeg kostbare armbanden en ringen, waarvan de gezamenlijke waarde ongeveer 18.000 bedraagt, gestolen. Nog geen drie uur later zijn de daders door de rijkspolitie gearresteerd op de autoweg tussen Utrecht en Amsterdam. De vrouw van de eigenaar, die boven de juwelierszaak woont, werd 's morgens om zes uur opgeschrikt door glasgerin kel. Toen ze uit het raam keek zag ze een man in een auto stappen, waarna de wagen snel wegreed. Het hekwek voor het etalageraam was vernield en de eta lageruit was stukgeslagen. De gemeentepolitie van Eindhoven riep de hulp in van de rijkspolitie, die haar verkeersgroepen alarmeerde. Een van deze groepen slaagde er om kwart voor negen in, ondanks de dichte mist, tussen Utrecht en Amsterdam de auto op te sporen en de dieven aan te houden Het waren drie Eindhovenaren, 30, 28 en 23 jaar oud. In de auto werd een deel van de buit teruggevonden. neeltjes zijn hier het gevolg van gweest; vooral in het tweede bedrijf door Ton van Duinhoven, Piet Römer en Broes Hart man, wier typeringen en samenspel door elke toneelliefhebber met intens genoegen werden bekeken. Heel goed was ook Wim van den Heuvel als de schuchtere Jeröme, die zijn geforceerde moed aan de omstan digheden ontleent, waarbij verder nog amusante bijdragen werden geleverd door Karin Haage, Rudy Musters, Egbert van Paridon, Ellen de Thouars en Dries Krijn. Het publiek heeft zich over hen allen kos telijk geamuseerd en wilde dit aan het slot wel weten ook. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 491 Donderdag werden in IJmuiden 3450 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 605 kisten tong en trabot, 1 heilbot, 460 schol, 12 schar, 1130 haring, 110 ma kreel, 780 schelvis, 160 wijting, 260 kabel jauw en gul, 5 haai en 17 diverse. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: gr. tong 7,10-6,53, grm. tong 7,14-6.96, kim. tong 6,78-6,59, kl. tong I 3,37-3,21, kl. tong II 2,04-1,88, tarbot I 4,70-4,40. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 148- 116 Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 70-59, kim. schol en kl. schol I 66-54, kl. schol II 48-29, schar 43-31, kleine haai 32-27, verse haring 33-12,50, makreel 38- 19,60, gr. schelvis 73, grm. schelvis 68, kim. schelvis 57, kl. schelvis I 46-43, kl. schel vis II 40-15, wijting 29-10, gr. gul 57-43, mid. gul 45-39, kl. gul 34-27. Te IJmuiden werden donderdag de vol gende besommingen, in guldens gemaakt: KW 161-5.585, KW 212-12.485, IJM 154- 11.355, IJM 4-7.175. Aanvoer van vrijdag Te IJmuiden zijn vrijdagmorgen aange voerd, doo*- 50 vaartuigen, 7170 kisten vis, 44000 kilogram tong en 560 stijve kabel jauwen. Bij de aanvoer waren: 2150 kis ten schelvis, 180 wijting, 160 gul en kabel jauw, 200 kleine gullen. 1650 haring, 980 kleine kisten haring, 1050 makreel, 52 kleine kisten makreel, 800 schol, 30 tarbot en 150 varia. Nog verwacht werden 500 kisten spanharing en 50 kisten sprot. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: heilbot 6-4.40, tarbot 5.60-4.90, grote tong 7.06-6.94, groot middel tong 7.23-7.10, kleinmiddel tong 6.67-6.53, tong en 3.17-2.96, tong twee 1.80- 1.64. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 128- 84, middel kabeljauw 134-92. Per tien stuks: grote kabeljauw 98-65, middel kabeljauw 64-42. Per 50 kilogram: grote schelvis 65, grootmiddel schelvis 42-32, kleinmiddel schelvis 38-23, schelvis een 40-21, schelvis twee 29-15, kabeljauw 'n 51-40, kabeljauw twee 43-36, kabeljauw drie 30-15, grote en middel schol 76-64, kleinmiddel en schol een 72-60, schol twee 51-40, schol drie 39- 31, schar 29-20, haai 31-22, gestripte wij ting 22-15, dichte wijting 14-10, haring 31- 19.20, makreel 31-17.40, tarbot 232-159, griet 138-112, tongschar 98-72, rode poon twee 37-26. Scheveningen De aanvoer te Schevingen bestond he denmorgen uit: 50 kisten schelvis, 80 wijting, 100 gul en kabeljauw. 500 haring, 300 makreel, 250 schol en 15.000 kilogram tong. Deze enquête van de NZH sluit aan op het verkeersonderzoek dat de gemeente Haarlem heeft gehouden en waar het in dat geval er om ging onder andere de diverse verkeersstromen in Haarlem te onderscheiden. Het busvervoer maakt daarvan deel uit, reden waarom de di rectie van deze Haarlemse busonderne ming haar medewerking toezegde. Zij laat nu een enquête houden onder de „onbekende" reizigers. En wel onder het motto „Van je klant kun je nooit genoeg weten". Immers is het belangrijk te weten, wel ke lijndiensten het meest ingebruik zijn; waarom zij dat zijn; waarom men van de bussen gebruik maakt; wat er zoal verbeterd kan worden om aan de wen sen van het reizend publiek tegemoet te komen. Mits dat natuurlijk redelijke eisen zijn. Van importantie is daarbij ook de leef tijd van de reizigers, want bejaarden hebben andere wensen, dan de jongeren; voort wenst men ook te weten of het. me rendeel dames, dan wel heren zijn, die per autobus reizen. Dat alles kan van invloed zijn op de ontwikkeling van de autobus zelve, als van het busvervoer in de toekomst. Daarom dus deze enquête, die men schriftelijk met korte antwoorden kan invullen. Reden waarom dit schriftelijk moet geschieden is, dat in de bus wel vragen eenvoudig gesteld kunnen worden, maar het opscnrijven van de antwoor den in de rijdende autobus niet zo een voudig is. De NZH wil de beantwoording en het opsturen van de kaarten stimuleren, door er een verloting aan te verbinden. Door middel van een cijfersysteem op de kaar ten en op het stukje dat in het hoekje van de kaarten is gedrukt, kan men na derhand tien maandabonnementen op het stadsnet (waarde elk 13,50) en hon derd dagkaarten op het gehele net (waarde elk 4) tussen de inzenders ver loten. De kaarten zullen op de stadslijnen door werkstudenten worden rondgedeeld. Elke lijn staat op de kaarten vermeld, zodat men bij de NZH terstond weet uit welke wijk de antwoorden binnenkomen. Bovendien is voor het interlokale ver keer een aparte regeling getroffen. Rond om Haarlem namelijk op de uitvalswegen zijn zes punten, waar de studenten staan. Daar stopt elke NZH-bus heel even om de studenten de gelegenheid te geven de kaarten onder de passagiers uit te delen. Degenen, die overstappen in een andere bus dit dus weer voor de stadslijnen kopen geen nieuw kaartje. Zij krijgen dus geen tweede kaart. Bo vendien heeft men om doublures en fou ten te voorkomen voor de ritten heen en terug apart gekleurde kaarten in omloop. De dagen waarop de enquête gehou den wordt zijn voor het lokale verkeer dinsdag 19 oktober en donderdag 21 ok tober. Voor het interlokale net op dins dag 26 oktober. En dan telkens tussen kwart voor één 's middags en kwart voor zeven 's avonds. Wie deze drie da gen per bus reist en dus de kans heeft drie kaarten te ontvangen wordt nadruk kelijk verzocht ook alle drie de kaarten in te vullen en op te zenden. Zij kun nen zonder frankering zo op de brieven bus worden gedaan. Eerst wanneer alles binnen is, zal men de conclusies kunnen gaan trekken uit de binnengekomen antwoorden. En ook dat is een tijdrovend werk, wil men echt al les eruit halen, wat er uit te halen is. Datzelfde geldt voor het verkeerson derzoek van de gemeente Haarlem. Daar zijn 42.000 enquêteformulieren binnenge komen met een veelvoud daarvan aan aankomende en vertrekkende personen. Dat is nog lang niet alles verwerkt. Het is daarom onmogelijk te zeggen, wanneer het publiek de resultaten daar van kan zien. Deze resultaten zijn overigens van al lerlei factoren afhankelijk, als het toene mende autobezit en de gang van zaken op dat ogenblik. Overigens is het auto bezit mede bepalend voor het structuur plan van de gemeente Haarlem. Vooral als men bedenkt, dat jaarlijks het aan tal autobezitters sterk toeneemt. Dage lijks komen er zo'n 20.000 werknemers Haarlem binnenrijden. Wanneer nu een ieder met een auto kwam en daarbij gerekend moet worden op een parkeer ruimte per auto van gemiddeld 25 vier kante meter, dan zou half Haarlem vol met auto's staan. Daarvoor een oplossing te vinden is schier ondenkbaar. En toch is de tijd niet ver, dat men met dergelijke factoren ern stig rekening dient te houden. En om tot een juiste oplossing te ko men daarvoor is een samenspel tussen gemeente en autobusonderneming zeer stellig noodzakelijk. Niet alleen een sa menspel, maar ook een samenwerking op het morele zowel als op het materiële vlak. De eerste schrede op dat pad is gezet, nu de NZH haar medewerking ver leent aan dit verkeersonderzoek, dat zo bijzonder belangrijk is voor de toekom stige ontwikkeling van de Spaarnestad Haarlem. De gemeente Velsen zal voor de sym= bolische koopsom van een kwartje van de kerkvoogdij der hervormde gemeente Velsen (Engelmunduskerk) het Kerkplein en het daarop uitkomende pad naar de Meervlietstraat te Velsen-Zuid aankopen, Een en ander beslaat een oppervlakte van 1650 vierkante meter. Het verwijderen va vuil en het verharden van het pad moe ten met de hand geschieden, want een auto en mechanische middelen kunnen er niet bij komen. De raad moet nog nader beslissen over de kostbare consequenties van dit „koopje." Ongedacht heeft de oudste inwoner van Velsen-Noord, opa J. Wiers, wonende Wijkerstraatweg 302, die geen kinderen heeft en slechts enkele verdere familie leden bezit, donderdag ter gelegenheid van zijn zesennegentigste verjaardag een prachtige feestdag beleefd. Dit was mogelijk doordat een aantal vrienden van de oude, maar zeker nog vitale heer Wiers, die de krant overdag nog zonder bril leest, onder aanvoering van de heer K. Luyting en met mede werking van de „beste buurtjes" voor de feestelijke entourage hadden gezorgd. De heer Luyting had onder andere ge zorgd, dat de jarige en zijn vrienden en relaties het niet zonder gebak hoefden te stellen. De goede buren en vrienden maakten er een aangename en prettige dag van door meer en langer dan nor maal bij opa Wiers te verwijlen en een gezellige babbel met hem te maken. Want dat is met de hoogbejaarde zeer wel mogelijk, hoewel hij enigszins hard horend is. Over vroeger raakt hij niet uitgepraat. Maar ondanks zijn hoge ouderdom is hij een mens van deze tijd, die ook de dikwijls oproerige jeugd be grijpt. Uiteraard bleef de belangstelling niet alleen bij een vriendelijk bezoek maar werden ook vele geschenken waar onder een flink aantal rokertjes, aange dragen. Opa Wiers moest dit feest in zijn oude woning, die hij al meer dan veertig jaar bewoont, doch binnenkort gaat verlaten omdat de sloper er op wacht, donderdag avond tegen zeven uur even verlaten om, beschermd door een wollen das en getooid met hoed, op de stoep van zijn achteringang en omringd door buren en kennissen, een serenade in ontvangst te nemen. Geheel buiten zijn weten kwam de jeugddrumband Schulpen-Meerweiden opa Wiers met een klinkende serenade fêteren, waarvan hij toch wel onder de indruk was, dat dit hem op zijn hoge leeftijd nog mocht gebeuren. Al gauw deinde hij gezellig mee op de muziek van tamboers en trompetters, die allen gedurende twintig minuten onder leiding van de heer L. van Dijk, hun uiterste best deden het zo mooi mogelijk te doen. Deze spontane geste vond evenzeer bij de omstanders grote waardering, temeer om dat de heer M. J. Marcus en mevrouw Van Hoof namens de drumband naast de hartelijke gelukwensen ook nog sigaren en een drankje aanboden. Opa Wiers, die vorig jaar nog flinke wandelingen maakte maar het nu wat kalmer aan doet, vooral nu de herfst gaat meespreken, is geboren in de con treien van Winkel (NHj, vanwaar hij zich als boer en tuinder eerst in Beverwijk aan de Groenelaan vestigde, doch ruim veertig jaar geleden naar „Wijkeroog" kwam om daar gedurende al deze jaren hetzelfde huis te blijven bewonen, samen met zijn echtgenote, die hij zeven jaar geleden moest missen. Tot heel hoge ouderdom heeft opa Wiers nog getuind, maar de laatste jaren kon dat niet lan ger, hoewel zijn vitaliteit hem nooit rust geeft. Hij maakte van karton een ma quette van zijn huis, dat hij nu spoedig gaat verlaten om een goede verzorging te vinden bij de familie Henneman in Bever wijk, die jarenlang de patates-frites- kraam naast zijn woning exploiteerde doch daarmee, ook al door het uitbrei dingsplan, moest ophouden. Het zal opa Wiers zeker spijten on danks de enorme verkeersdrukte rond zijn woning bij de overweg en het snij- punt Velser traverse-Wijkerstraatweg - zijn vertrouwde omgeving te moeten ver= laten, maar hij heeft begrip voor de si tuatie. Zelf zegt hij ervan, dat hij zijn oude, vertrouwde woning nog zal over leven. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 In de westbuis van de Velser tunnel moest gistermiddag een 24-jarige inwo- ner van IJmuiden-oost, die met een per sonenauto op de linkerrijbaan reed, plot= seling remmen en uitwijken voor een an dere wagen. Deze wagen bevond zich in de file op de recht.erweghelft en ging on verwacht naar links. Eerstgenoemde wa gen raakte de stoeprand en sloeg over de kop. De auto werd vrij el onherstelbaar beschadigd. ionoooooooorofOotNooooooooooooooooooooooorrvyY WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4