Amsterdam doet iets om het werk in de havens aantrekkelijker te maken Factor „arbeid" wordt nu vervangen in factor „mens Nooy Truien en jumpers voor jongens en meisjes van hjobiflette E.E.G. ""369,- H. W. DE JONGE P Brokken maken in Velser tunnel in 1966 duurder Burgerlijke stand van Velsen Financiering van woningen voor ambtenaren Zware botsing op berucht kruispunt Beroep tegen een aanschrijving ter woningverbetering Kraandrijver viel met bromfiets r 7 Japonnen - Pakjes Rokken Blouses Vesten Pullovers KRAB, Een VLOERKLEED kleedt Uw woning 0NV0LPREZENEN verlaagde prijzen OOSTWALD VAN GELDERS Olie-Gonvectors OCCASIONS in aanbouw zijnde HERENHUIZEN, ft een flinke verkoopster VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 Geen groot licht bij mist leidt tot proces-verbaal Jubileumavond IJmuider Roem Afscheid van de heer G. W. van Schreeven Chauffeur lichtte woningzoekenden op Kort nieuws Krat met bierflesjes in Velser tunnel verloren Parfumerie ADVERTEERT IN DIT BLAD Ik ben blij voor u en voor mij... GARAGE ZENITH Burgemeester Van Hall: „De overheid kan moderne havens bouwen en die uitrusten met moderne outillages; als de ondernemers en wer kers daar niet hun inspanningen op een hoog niveau aan toevoegen, dan gaat een groot deel verloren van het rendement van de overheidsinvesterin gen". De opening, gistermorgen, van een nieuw gedeelte van de Havenvakschaool in Amsterdam-noord door burgemeester Van Hall vormde de inleiding van een antwoord op de vraag, wat er gedaan is na de verschijning nu ruim twee eneenhalf jaar geleden van het opzien barend sociologsich rapport over de eer ste twee havens van Nederland. In Amsterdam en Rotterdam zo bracht het rapport aan het licht zijn onvoldoende arbeidskrachten voor de ha ven beschikbaar, omdat havenarbeid als een afwijkend soort werk wordt ervaren door de Nederlandse arbeider, die aan een typisch industrieel werkklimaat gewend is geraakt. Bovendien was er in beide ha vens een achterstand geconstateerd, niet wat de beloning en arbeidsvoorwaarden betrof, maar in het personeelsbeleid, dat de havenarbeider geen of maar heel wei nig arbeidsvreugde bezorgde. De ondernemers in haven- en vervoer bedrijven (verenigd in de Scheepvaartver eniging Noord, bij afkorting SVH) zoeken sinds mei 1963 in samenwerking met de werknemersorganisaties naar middelen om die situatie te veranderen. Zowel de voorzitter van de SVH, de heer J. A. War ning, als de voorzitter van de Nederland se Bond van Vervoerspersoneel, de heer W. Hulsker, gaf op een gisteren in het amsterdam Havengebouw gehouden pers conferentie als zijn mening, dat men in elk geval op de goede weg is. Wat in de Amsterdamse haven geschiedt is uniek: hier is niet een individueel bedrijf maar een totale bedrijfstak op zoek naar een nieuwe arbeidsmotivatie. De factor „ar beid" moet worden vervangen door de fac tor „mens". Daardoor zal dan zowel de individuele arbeidsvreugde als de collec tieve arbeidsproduktiviteit worden opge voerd. De meest urgente problemen die wer den aangesneden door de vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers (sa menwerkend in de „Commissie opvolging sociologisch onderzoek", korter COSO ge noemd) betreffen het beleid der onderne mingen, arbeidsmarkt en werving, de op leiding en de persoonlijke verzoring van de havenarbeiders, de selectie, introduktie en eerste werkinstructie van de nieuwe werknemers en de onregelmatigheid in werktijd en betaling. Het belang van een geïntegreerd perso neelsbeleid en een daarop afgestemde or ganisatiestructuur van de onderneming, het corrigeren van de verouderde voor stellingen van het havenwerk, de haven vakschool, werkkleding en veiligheids schoeisel en handschoenen (om mee te beginnen), een regelmatiger indelen van dag-, avond- en weekend-arbeid volgens vaste rouleringsschema's, het zijn alle din gen die langzaam beginnen door te drin gen bij de bedrijven. Het is een proces dat tijd vergt, maar er zijn al duidelijke veranderingen merkbaar. Waar een totale bedrijftak doordrongen is van het besef dat de beleving van de zin van het werk een menselijke en een economische component is, daar kunnen plezier in het werk en verhoging van de produktiviteit hand aan hand gaan. Havenvakschool De Havenvakschool in Amsterdam-noord die gisteren met een nieuwe vleugel werd uitgebreid, zal spoedig elders in een ge heel nieuw modern gebouw worden on dergebracht. Deze Havenvakschool, opge richt in 1960, is te vergelijken met een la gere technische school. Er zijn momenteel 42 leerlingen voor de dagschool en 62 leer lingen voor het leerlingenstelsel. Er komt een nieuwe school, voor 400 leerlingen, ten zuiden van het nieuwe bo decentrum en grenzende aan het basiska naal, nabij het toekomstige station Sloter- dijk, dat een halte zal worden van de aan te leggen Ringspoorbaan. De nieuwe school zal onder meer eigen sportzalen en sportterreinen hebben. Voor de volwassenen die havenarbeider willen worden is een nieuwe opleidings vorm gestart, die is afgestemd op die van de jongeren. Voor het verwijderen van gestrande voertuigen in de Velser tunnel moet vol gend jaar meer worden betaald dan thans het geval is. Voor het verwijderen van elk al dan niet van een zijspanwagen voorzien motorrijtuig en van elke aan hangwagen moet inplaats van 22 dertig gulden worden betaald. Het vervoeren op verzoek naar een plaats van bewaring, gelegen in de on middellijke nabijheid van de Velsertun- nel gaat bovendien voor elk al dan niet van een zijspanwagen voorzien motorrij tuig en voor elke aanhangwagen 25, inplaats van 20 nu, kosten. Daarenboven moet voor het in bewaring nemen op verzoek, van elk al dan niet van een zijspanwagen voorzien motorrij tuig en van elke aanhangwagen, per dag vijf gulden, inplaats van 1,50 nu, per dag, of gedeelte van een dag, worden betaald. Burgemeester en Wethouders van Vel gen hebben de gemeenteraad verzocht tot een desbetreffende ontwerp-verordening te besluiten. Op 27 mei 1966 komt het grootste schip dat ooit de Amsterdamse haven heeft aangedaan door de sluizen van IJmuiden. Het is de 45.000 brt. metende Canberra, het vlaggeschip van de P-O Oriënt Lines. De Canberra vertrekt op 25 mei uit Southampton voor een pinkstercruise van vier dagen. Aan boord zullen zich, naar verwacht 1.850 passagiers bevinden, voor het merendeel Engelsen. Tijdens het 38 uren durende bezoek worden ex cursies aan Rijksmuseum en Anne Frankhuis gebracht. Tevens staat een tocht door de grachten op het programma. Verder kan men uit stapjes maken naar Arnhem, Aals meer, Rotterdam, Delft en Den Haag. Uit Amsterdam gaan 120 Ne derlandse passagiers mee, voor het merendeel emigrantenouders. Al vorens Amsterdam aan te doen zal het schip Le Havre bezoeken. Het bezoek aan Amsterdam betekent de opening van een nieuwe lijn Am sterdam-Rotterdam- Australië- Nieuw-Zeeland. BEVALLEN: J. C. Vreugdenhil-Selbach, z., van Collemstraat 17 I, Haarlem; A. Vingerhoed-Blom, d„ Pleiadenplantsoen 68, IJmuiden; H. A. M. Koning-Terpstra, z., van Maerlantlaan 14, Driehuis; J. J. Janson-Coule, d., Bik en Arnoldkade 37, IJmuiden; M. A. Kroes-Oosthof, d., Stra- tingpantsoen 55 rd., Velsen-Noord; J. A. Waanders-Huitema, d., Meervlietstraat 36, Velsen-Zuid; A. Lenecke-Oudendijk, d., Tuinderstraat 89, IJmuiden-O.; E. Welting- van Leeuwen, z., IJmuiderstraatweg 55, IJmuiden-Oost. ONDERTROUWD: T. M. Letschert, van Tuyllweg 16, Velsen-Z., en H. C. M. van Schaik, van Tuyllweg 16, Velsen-Z.; W. P. Stolker, Busken Huetstraat 155, Rotter dam, en E. J. de Munk, Melklaan 5, Vel- sen-N„ t.a. IJmuiden, Galvanistraat 5;J.D. Schenk, Zomerzorglaan 2, Bloemendaal, en R. Gouda, Eyndenhoefflaan 17, Sant poort; J. F. M. Zwarter, Warmenhoven- straat 56, IJmuiden, en A. H. Kuijk, van Wassenaerstraat 18, IJmuiden-O.; H. Ebes, Hugo de Grootstraat 42, Hilversum, en L. A. Brouwer, Duinvlietstraat 37, Vel- sen-N„ t.a. Hilversum, Burgemeester Lam- booylaan 17; A. G. Venema, Trompstraat 129, IJmuiden-O., en K. J. Verschoor, Casembrootstraat 25, IJmuiden-O., t.a. Grahamstraat 90, IJmuiden; A. Vellema, Daltonstraat 5, IJmuiden, en H. van Dok- kum, Waalstraat 92, IJmuiden, t.a, IJmui den, Daltonstraat 5; J. A. Koningstein, Wa genweg 196, Haarlem, en A. R. Koning stein, Hoofdstraat 13, Santpoort, t.a. Haar lem, Zonnelaan 23; F. J. M. van Nunen, Willem de Zwijgerlaan 47, Eindhoven, en M. S. H. Wijngaarden, Middenduinerweg 42, Santpoort, t.a. Someren, Hoogertstraat 30; S. Bergen, Provincialeweg 12, Heer- hugowaard, en A. A. Langbroek, Ekster laan 2, IJmuiden-O., t.a. Heerhugowaard, Provincialeweg 12. GEHUWD: M. Riu-J. P. Dekker, Velsen-N., van Diepenstraat 40; J. W. Aalberts-T. Maagdelijn, IJmuiden, Vleetstraat 38; P. A. Polderman- A. M. Veldhuijzen, Velsen-N., Ladderstraat 127; H. Verwoerd-J. J. Bou- hof, IJmuiden, J. P. Coenstraat93; N. J. G. Vinke-D. M. F. Groot, Velsen-N., Born- straat 23; M. S. J. Overzier-G. J, M. Kuy- pers, Bloemendaal, Noorder Stationsweg 12; J. A. J. van der Schrier-L. J. P. van der Zalm, Heemstede, Res Novaplein 25; A. Castricum-U. E. Dijkstra, Velsen-N., Schulpweg 33; W. H. de Leeuw van Wee- nen-P. G. Bronsveld, Velsen-N., Ladder beekstraat 67. van: E. Dorenbosch, Pres. Krugerstraat 44, J. Prins, 86 j., weduwnaar van: A. Snijders, IJmuiden; B. Wester, 84 j., wedunaar van: G. Blom, Pancrasplantsoen 7, Velsen-N.; (-3.51); sporen 230.17 (plx. 1.04) en open- Paramaribostraat 38, Santpoort. Nieuwe generatie Amsterdamse havenwerkers op de Havenvak school. B. en W. van Velsen hebben de ge meenteraad een voorstel doen toekomen tot het vaststellen van een algemene re geling voor het verlenen van financiële medewerking aan ambtenaren bij het verwerven van een eigen woning. In de ontworpen regeling wordt moge lijk gemaakt: het van gemeentewege ver strekken van geldleningen en het garan deren van bij derden aan te gane lenin gen. Krachtens de voorgestelde regeling zou dit gelden bij a. het laten bouwen van een voor zelf- bewoning bestemde woning; het aanko pen van een dergelijke woning; b. het verbouwen van een door een ambtenaar bewoonde eigen woning. Dit laatste heeft ten doel te voorzien in de gevallen dat een woning door ver bouw aan de gezinsomstandigheden van een ambtenaar of om andere redenen moet worden aangepast. B. en W. willen de regeling van toepas sing doen zijn op gemeenteambtenaren in vaste dienst en in volledige dagbetrekking en op degenen die in vaste dienst bij het openbaar of bijzonder onderwijs in de ge meente werkzaam zijn. In geval van bij zonder onderwijs voor zoveel dat onder wijs uit overheidskassen wordt gesubsidi eerd. Dit personeel dient tenminste twin tig uren per week bij het onderwijs werk zaam te zijn. Op het zo langzamerhand berucht ge worden kruispunt Laan der Nederlanden -Hoflanderweg te Beverwijk heeft giste ren kort na de middag een zware auto botsing plaats gehad. De ene wagen, be stuurd door een inwoonster van Heems kerk, werd bij de aanrijding totaal ver nield; de andere auto liep over de gehele linkerzijde zware schade op. De inwoonster van Heemskerk reed over de Hoflanderweg in de rich ting Spoorsingel. Tegen de dame uit uit Heemskerk werd ook proces-verbaal opgemaakt omdat zij geen enkele rij bevoegdheid bezat. Er hebben zich bij de ze botsing geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De gemeentepolitie van Velsen maakte tegen 25 gemotoriseerde weggebruikers proces-verbaal op wegens het bij dichte mist niet voeren van de vereiste verlich ting (groot licht). Studentenkamers. De kameractie van de Algemene Studenten-Vereniging Amster dam heeft dit jaar 832 kamers opgele verd, d.i. 277 meer dan vorig jaar. rn m - - - .vW-visi!- '.Of- -■ v:. v:> -y. De heer A. H. Richters te Amsterdam heeft bij de raad van Velsen een beroep ingesteld tegen de aanschrijving van B en W. om de daarin omschreven werk zaamheden uit te voeren aan en ten be hoeve van de hem in eigendom toebeho rende woningen Kruidbergerweg 10 en 12 te Santpoort. De bezwaren van de heer Richters zijn gebaseerd op de omstandig heid, dat het zijns inziens bij de geringe marge welke bestaat tussen de van over heidswege vastgestelde huur en exploita tie lasten van de onderhavige woningen onbillijk is andere dan de hoogst noodza kelijke voorzieningen te eisen. B. en W. zijn van mening, dat bij aan schrijvingen tot het treffen van voorzienin gen niet de rentabiliteit van de woning doch de noodzaak van de geëiste voorzie ningen als maatstaf dient te gelden. Met de rentabiliteit wordt slechts in zoverre rekening gehouden, dat, ingeval de voor zieningen mogelijk zullen zijn, aan de aan geschrevene de keus kan worden gelaten om hetzij de geëiste voorzieningen te treffen, hetzij de bewoning te doen sta ken. In het onderhavige geval heeft het college geen aanleiding gezien deze keuze toe te staan. Aangezien de heer Richters niet aantoont, dat de in de aanschrijving genoemde voorzieningen zonder noodzaak zijn geëist, geeft het college de raad in overweging het ingestelde beroep onge grond te verklaren. De accordeonvereniging „IJmuider Roem" bestaat veertig jaar. Donderdag avond, 21 oktober, wordt in de Stads schouwburg een jubileumavond gegeven. Daarom werken mee: het jeugdorkest, het A-orkest en verder het Cocktail trio, André Meurs (met conference), The Fouryo's en Herman Teunissen aan het Lowrey-orgel. Zaterdag 23 oktober, aanvangende te 20.00 uur, zal in de bad- en zweminrichting Velserbad, Briniostraat 18, te IJmuiden, een receptie worden gehouden ter af scheid van de heer C. W. van Schreeven als directeur van het bedrijf bad-, was- en zweminrichtingen der gemeente Vel sen. Wegens oplichting van woningzoeken den heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam een jaar gevan genisstraf geëist tegen een 32-jarige chauffeur. De man, die al viermaal eer der wegens oplichtingen was veroor- maakte woningzoekenden wijs dat hij als invloedrijk man in de bouwwereld er wel voor zou kunnen zorgen, dat ze een wo ning kregen. Een waarborgsom en de huur voor één maand moesten dan wel onmiddellijk op tafel komen. De chauf feur stak het- in zijn zak en verdween om niet terug te komen. Een woningzoe kend echtpaar, dat een advertentie had geplaatst, kreeg ook bezoek van de chauf feur, die weer het verhaal vertelde over zijn grote invloed in de bouwwereld. Toen hij 300 sleutelgeld en 180 voor uitbetaalde huur vroeg, vertrouwde het echtpaar de zaak niet helemaal en waarschuwde de politie. Zilveren schaaf en hamer. De zilveren schaaf en de zilveren hamer zijn in Arnhem uitgereikt aan de winnaars van de nationale vakwedstrijd voor meubel makers en stoffeerders. De zilveren schaaf kreeg meubelmaker W. H. Wolt- ters uit Cuyk, aan de Maas, tweede werd F. N. Schoen uit Beverwijk. De zilveren hamer ging naar meubelstofferder M. Kastelijn uit Vianen, de tweede prijs kreeg J. F. de Bruin uit Culemborg. In de westbuis van de Velser tunnel werd gisteravond een krat met bierfles jes gevonden, die kennelijk uit of van een bestelwagen was gevallen. De scher ven van de flessen lagen over een af stand van dertig meter op de linkerweg helft verspreid. Het bier was her en der gestroomd. De politie heeft nog niet kunnen achterhalen wie deze krat met bierflesjes heeft verloren. In de bocht van de Hoflaan nabij de Spuisluis is vanochtend een 59-jarige kraandrijver uit IJmuiden-oost met zijn bromfiets geslipt en gevallen. De man liep een verwonding op aan het hoofd en een gekneusde rechterarm. Hij is door een ambulance van Hoogovens naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk ge bracht. vanaf 29.50 ESPRESSOAPPARAAT martEX wereldmerk voor kwaliteit' IMP.: MARTEX-HOLLAND N V. HAARLEM TEL. 0 2500 -1 02 48 iiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimniiiuiii Wij bieden u een zeer exclusieve kollektie Parfumerieën en bijouterieën Wijk a. Zeeërweg 53 IJmuiden. Tel. 5020 Voor (ook in Terlenka, Fashion Fair modellen). in Leacril Draion Wol Terlenka Helanca Bloemstraat 104-106 Telefoon 6162. De r(J der tegen KASHMIR 200 x 300 276.— 225 x 325 336.50 BESHIR 200 x 300 350.— 225 x 325 427.- KROON 200 x 300 285.— 225 x 310 333.- KROON IMPERIAL 200 x 300 320.— 225 x 310 374.— HASSAN 200 x 300 318.— 230 x 320 402.— Grote keus. Direct leverbaar. KRUISSTR. Jk 3* 11 HAARLEM. TEL11491 OLIEVERWARMING HOENSON-DEALER Alle merken moderne Ook kachels voor grote ruimten OLIE en VERWARMING Industriestraat 45-47 IJmuiden Telefoon 4461 Privé telefoon 4557. U kunt ze kopen bij: Maminette Lange Nieuwstraat 415 IJmuiden Door inruil aangeboden Luxe wagens VW 1500 S Directiewa- ?en 1964 VW 1200 met schuifdak type 1965 VW 1200 met schuifdak type 1964 VW 1200 met radio 1964 VW 1200 met schuifdak 1963 VW 1200 1963 VW 1500 Variant (Station car) 1962 VW 1200 met roldak type 1962 Daffodil 2 kleuren 1963 Morris Oxford 4 deurs 2 kleuren1962 Bestelwagens VW bestel m. ruiten 1964 VW Bestel beide zijden laaddeuren 1963 VW Bestel 1963 VW Bestel 1961 Pick Up I960 Garage Brinkmann Smedestraat 43-45 Tel. 18676 Krelage Garage Leidsevaart 10, tel. 11214 Officiële VW-dealer Ook voor Plaatschade SANTPOORT - Te koop met en zonder garage, aanleg voor c.v. aan wezig, luxe uitvoering. Prijzen v.a. f 58.250. Inl. J. BAIS, Drieh.kerkweg 100, Driehuis. Tele foon 02550 - 5686. dat een Mobylette nauwelijks of geen onder houd vraagt. Zo'n model E.E.G.? Daar hebt u geen omkijken naar. U hebt wel de lusten, maar niet de lasten van niet-trappen-comfort! Dat demonstreer ik u graag! Want ik sta er helemaal achter! een volautomatische kaptein mobylettei v/h ZWIER Bloemstraat 33 - IJmuiden - Telefoon 7601 WARTBURG personenwagens v.a. ƒ4795. BARKAS bug en bestelwagens, geh. compl. 5795. WARTBURG-dealer Fr. Naereboutstraat 24 IJmuiden Wij vragen voor onze pas geopende damesconfectiezaak aan de Kenne- merlaan liefst met enige ervaring in het vak. Aanm. persoonlijk 's avonds na 8 uur: MAISON SMITS, Velserduinplein 5, telefoon 8065.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7