- ULSTER /ie^ /ant/ üöh t/e stilte Zeven graafschappen doortrokken met herinneringen aan het verleden ES -i' Wm El Éfi Wekelijks to aarlems Dagblad en k- - - v-' mmi - U', w Reportage: Jacques Levrij Foto's Aart Klein WM I jl mM I jd 3p -i Tegenstéllingen Wr.r:t-' rs'+i&kw ^r>»>K>/*f/s*~rvrr>?/f :wï;ww7iw- ^.»>^!WWW.,..vw.w.-. I im; V - v - -OfJ ««.nw»,in. «L m, - i Grillige kustlijn achter begroeide heuvels Landelijk tafereeltje in de bergen van Mourne P :W- Spel van lijn en licht, wolken en wind. NOORD-IERLAND is een leeg land. Er wonen en werken 75 mannen, vrouwen en kinderen op elk van zijn goed twintigduizend vierkante kilometers. Maar in werkelijkheid is Ulster Uladh was de naam van een oud koninkrijk dat eeuwenlang door de oorlogzuchtige clan familie van de O'Neills werd geregeerd nog veel leger dan dit getal over de bevolkingsdichtheid aangeeft. In de twee grote steden van dit zichzelf besturende deel van het Verenigd Koninkrijk de hoofdstad Belfast en het be- DIE ABSOLUTE rust ondergaat men als een weldaad op de hoge tot aan de einder reikende heidevlakten, op de groene glooiende heuvels, in de buurt van de donkere loodrecht in zee dalende rotsen, op de door de paars-groene zee bespoelde stranden, aan de oevers van de snelstromende rivieren en in de romantische glens, de naar zee hellende dalen, die sinds vele eeuwen mens en dier bescher ming bieden. De zes graafschappen van Ulster dragen namen die herinneringen op roepen aan een ver verleden. Ze zijn geladen met legende over heidense erediensten, drieste veroveraars, koe ne zeevaarders en christelijke missio narissen. DOWN, lieflijk en welvarend, de boomgaard van Ulster; ANTRIM, mannelijk, sterk gericht op de zee; LONDONDERRY, doortrokken van de roerige historie van het land en door de Ieren zelf steeds Derry genoemd, eikehout: FERMANAGH, arm, beheerst door het unieke merengebied van Enniskil- len, een paradijs voor sportvissers, een landschappelijke parel aan de kroon van Europa; TYRONE, rijk aan oudheidkundige bezienswaardigheden, in het noorden beschaduwd door het van natuurschoon overvloeiende Sperrin gebergte; ARMAGH, zetel van twee aartsbis schoppen, met een geschiedenis die ve- roemde Londonderry aan de traag stromende zilveren Fovle in het uiterste westen woont immers reeds een half miljoen van de nog geen anderhalf miljoen inwoners van Noord-Ierland. Eenzaamheid en stilte, ook op de uitste kende wegen, zijn de karakteristiekste kenmerken van dit land. Die eenzaamheid vindt men op de onafzienbare met honderden veelal onbewoonde eilandjes bezaaide, visrijke meren. Lough Meivin, beroemd om zijn zalm en forellen èn om zijn bier in Casey's pub. Ie eeuwen ouder is dan die van het christendom. HET GRONDGEBIED van Ulster omvat slechts een zesde van het eiland Ierland. In 1920 gingen de wegen van de Ierse Republiek en Noord-Ierland uit elkaar. Het overwegend protestantse noorden koos voor het lidmaatschap van het Verenigd Koninkrijk. Donegal, Monaghan en Cavan kozen voor wat nu is de Republiek. Er bestaat, nog steeds, een diepe kloof tussen deze twee Ierlanden. De gewelddaden behoren Londonderry is een stad, geladen met de historie van Ulster. Het is de tweede stad van Noord-Ierland. Na de oorlog is men begonnen, moderne arbeidershuizen te bouwen. Dat is geen weelde. In de oude bovenstad, aan de oevers van de Foyle, liggen negentiende- eeuwse krotwijken die elke beschrijving tarten, vuil, zonloos, vervallen en triest, maar toch in hun rit mische eenvormig heid een dankbaar motief voor de foto graaf. S*- <r**- ;v?., - - W /:JZ\ Nog steeds beheersen afschrikwek kende, donkere burchten de kust gebieden van Antrim, waar eens ridders tegen elkaar ten strijde trokken. echter tot het verleden. In het noorden èn het zuiden begint langzaam het be sef door te dringen dat samenwerking op velerlei gebied een dringende nood zaak is geworden in een wereld die zich nauwelijks interesseert voor de twee dracht tussen de twee Ierlanden. IN „DE Republiek" drukt de onge lukkige historie van de kolonisatie van het noorden door de protestantse Engelsen nog zwaar. Vlak na de af scheiding, in de twintiger jaren dus, was het voor een „republikein" een groot stuk zelfoverwinning om de grens van Ulster te overschrijden. Dat ge voel van onbehagen gaat verdwijnen. Maar het is voor heel wat Ieren aan beide zijden van de grens nog steeds on verteerbaar dat er twee „Ierlanden" zijn. Velen hunner steken niet onder stoelen of banken dat ze Belfast ver afschuwen en Dublin de hoofdstad vin den van geheel Ierland. De volgende anekdote windt daarom geen doekjes. In de Republiek werd eens een prijsvraag uitgeschreven. De eerste prijs was: een verblijf van een week in Belfast. De tweede prijs was: twee weken gratis vakantie in Belfast! NOORD-IERLAND is een land van tegenstellingen. Er is nauwelijks spra ke van welvaart. Toch is de bevolking er uiterst vriendelijk, steeds bereid te helpen en immer gereed voor een ge sprek. Zelf zeggen ze dat ze de groot ste „praters" van de wereld zijn. Maar ergens schuilt in de ziel van elke Ier de grote tragedie van zijn geliefd land dat miljoenen geen bestaan kan en kon bieden en dat velen van zijn beste zo nen en dochters voorgoed zag vertrek ken, naar de Verenigde Staten. Daar wonen nu meer Amerikanen van Ierse afkomst dan Ieren in de beide Ierlan den samen. Of ze trekken naar Enge land of Schotland om een bestaan op te bouwen. Ze blijven dan dichter „bij huis", keren als het enigszins kan te rug, zoals dokter Lascelles en zijn vrouw. Zijn hele leven werkte hij in de slop pen van Londen. Het kostte hem zijn gezondheid. Nu woont het oudere echt paar in een kleine cottage op een heu vel die uitziet over Strangford Lough bij Killinchy. Waarom hij terug is ge komen? Hij aarzelt even. Zijn vrouw glimlacht. Zij kweekt bloemen. „Ach", zegt hij „al die jaren in Londen heb ik verlangd naar Ierland, naar de stilte, naar het ruisen van de wind, naar de aarde doordrenkt van de historie van mijn geboorteland, die mijn historie is. Ik ben nu weer thuis. Hier zal ik ongetwijfeld de rust vinden om te schrijven over mijn belevenissen als arts in de armste wijken van de hoofd stad van het Britse imperium". Die rust is tastbaar, zodra men steden als Belfast of Londonderry verlaat en als men de grote gere nommeerde badplaatsen mijdt. Die rust mengt zich met een tastbare zeer bijzondere stilte in de heuvels. Ze spreidt zich over de meren. Ze geeft de glens hun bijzondere, bijna roerende bekoorlijkheid. Ze schept de sfeer van de onafzienbare gol vende heidevelden die hun einder vinden in de blauwe oneindigheid van de oceaan. Die rust ligt over de lege wegen, die smal zijn maar bijzonder goed verzorgd. Die rust is het erfdeel van de mensen in dit land voor wie de tijd zich in de ruimte heeft opgelost. Zij jagen en jachten niet, maar laten hun land op zich inwerken. Dat is misschien wel de verklaring voor het onloo chenbare feit dat Ieren altijd weer naar „huis" komen, altijd weer naar Ierland verlangen, ook al heb ben zij ver weg van het groene eiland een goed bestaan opge bouwd. Hun geboorteland heeft zijn stempel op hen gedrukt. Het is in hun ziel gekerfd. (Volgende week: „De volgende fa brieksschoorsteen staat in Wash ington DC".)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13