•schietlenis van een HOLLANDS DORP Een huwelijksdrama in de 16de eeuw i m Columbus contra de Noormannen Spanje woedend over landkaart van Yale: „Boosaardige politieke stunt" Ongelukje in Parijs Heer Gerrit Asseedelft boette op Assumburg voor een jeugdzonde, maar hij verloochende noch zijn „zondeddnd", noch diens valse^muntende moeder Waterkuur Dubieuze landkaart ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 Erbij PAGINA DRIE HET SLOT ASSUMBURG te Heemskerk, thans gedeeltelijk in gebruik als jeugdherberg en voor het overige in (trage) restauratie, dateert in zijn huidige vorm voor een groot deel uit het jaar 1546. Reeds in de tweede helft van de dertiende eeuw stond op die plaats een huis of hoeve, genaamd Wil- Iiaems woninghe van Velsen. In 1328 verkocht de eigenaar, Jan van Rietwijk, deze hoeve aan Bartout,. heer van Assendelft. Hij en zijn nakomelingen zouden er enige eeuwen lang hun verblijf hebben. DE BELANGRIJKSTE bewoner van Assumburg is wel Gerrit van Assendelft geweest. Reeds in 1529 hij was toen 42 jaar werd de ze Gerrit op grond van zijn „ge- leertheyt, discretie, wijsheyt ende experiëntie" door Karei V benoemd tot „Eerste Raad", een der hoogste functies in de Lage Landen. De heer van Assendelft vond de toen nog bescheiden behuizing te weinig representatief en besloot van As sumburg een hem en zijn nazaten waardige residentie te maken. Aan bouwmateriaal had hij geen gebrek. In de onmiddellijke nabijheid van Assumburg bevond zich de ruïne van het eertijds onneembaar ge achte kasteel Haarlem, als een der vele bolwerken opgericht in de tijd dat Kennemerland zich verdedigde tegen de herhaalde aanvallen van de Friezen. Het was tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten met nog zeventien andere kastelen door de Kabeljauwen verwoest. TOEN HET HUIS Assumburg in vol le pracht gereed was, kreeg heer Ger rit het land. Waarom had hij het niet gebouwd op de puinen van het oude „Haarlem"?! Op die oude Erve, op die vaste muyrachtige ende puyn- achtige Grondt-bouselen, opdat alsoo de glorie ende heerligheyt des geslachts door de geheuchenisse des outheyts soude altijts bekent blijven". Maar gedane zaken nemen geen keer. Het oude „Haarlem" verviel steeds meer en de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek heeft de aller laatste met gras bedekte resten enige jaren geleden opgemeten alvorens ze voorgoed onder nieuw te bouwen wo ningen in de vergetelheid zouden gera ken. Ook in het leven van Gerrit van As sendelft zelf was iets dat geen keer kon nemen waarbij moet worden ge zegd, dat hij er ook geen pogingen toe gedaan heeft. Hij was alleronge lukkigst getrouwd. Gerrit was in 1487 geboren en als heel jonge man werd hij, zoals in die tijd bij de aanzien lijken gebruikelijk was, ter voltooiing zijner opvoeding naar het buitenland gezonden om zich bij een universiteit te laten inschrijven. Ons land bezat Slot Assumburg naar een tekening anno 1647 van R. Rogtman (British Museum, Londen). m toen nog geen universiteit pas later zou Willem de Zwijger aan Leiden de eerste hogeschool schenken. De keuze viel op Parijs. Gerrit bleek de weelde van de vrijheid niet te kunnen dragen en er gebeurden ongelukken. Hij ont moette een meisje uit een wijnhuis, waar een „jager" uithing. Ze stond la ter bekend onder de naam Catherine de Chasseur. Op een kwade dag werd het tweetal door de vader van het meisje betrapt in een uiterst compro mittante situatie. De waard van „De Jager" zag nu een kans, zijn dochter te binden aan een man van geld en aanzien en hij eiste van Gerrit, dat hij haar zou trouwen. Als hij alles had kunnen voorzien, zou hij zich wel tweemaal bedacht heb ben. Onze Gerrit, nog geen twintig jaar oud, verklaarde waarschijnlijk on middellijk, dat dit altijd in zijn bedoe ling had gelegen, dat hij er „niet aan dacht Catherine in de steek en in on eer te laten enz. enz.; kortom hij trouwde haar. MAAR TOEN hij naar Holland terug moest keren probeerde Gerrit zijn vrouw, die notabene een kind moest krijgen, in Parijs achter te laten. Dit lukte hem niet. Catherine reisde hem achterna en toen Gerrit haar noch op Assumburg, noch in zijn huis te 's Gra- venhage wilde ontvangen, beviel zij in een herberg van een zoon, die Nicolaas genoemd werd. Gerrit dacht er geen moment aan, de wettigheid van dit kind te ontkennen. Hij beloofde, het een opvoeding naar zijn stand te zul len geven, maar de moeder, die was hem te ordinair.Hij liet haar met kind en al voor de deur staan. Cathe rine liet zich dit niet aanleunen en zij begon tegen de jonge vader een proce dure, die zij na jaren geharrewar won. Gerrit moest moeder en kind bij zich in huis nemen. Opnieuw werd er over en weer gepraat en ten slotte liet Ca therine zich overhalen, genoegen te nemen met een royaal jaargeld en een geriefelijke eigen woning, aan de „Nijeuwer Straete" te Den Haag. INMIDDELS overleed Gerrits moe der, die hem een rijke erfenis achter liet. Wanneer hij in Den Haag moest verblijven in zijn kwaliteit van presi dent van het Hof, bewoonde hij een groot huis aan het Westeinde, dicht bij de St. Jacobskerk, waar zijn familie een eigen zijkapel had. Catherine wil de daarbij niet achterblijven en om ringde zich met de luxe, waarop zij als echtgenote van zo'n belangrijk man meende aanspraak te kunnen maken. Maar de kosten van die afzonderlijke „hof"-houding aan de Nieuwstraat wer den op geen stukken na gedekt door het bedrag, dat Gerrit haar gaf en toen hij niet van zins bleek haar ali mentatie belangrijk te verhogen deed Catherine hem een nieuw proces aan. Zij eiste, dat alle vorige overeenkom sten betreffende haar onderhoud zou den worden vernietigd. Over hun zoon Nicolaas moest 'n voogd worden aan gesteld en Gerrit moest haar het vier de deel van al zijn goederen in eigen- dom afstaan. In verband met de posi tie van de heer van Assendelft werd het proces gevoerd voor de Grote Raad te Mechelen. NA VEEL rekken en trekken eindig de de procedure met een akkoord: Ca therine kreeg het huis in de Nieuw straat te Den Haag in eigendom en een aanzienlijk groter jaarlijkse uitke ring. De kosten van de opvoeding van de kleine Nicolaas zouden geheel door de vader gedragen worden. CATHERINE nam hier genoegen mee en trok haar eis in. Maar zij scheen heel moeilijk de te ring naar de nering te kunnen, zetten. Ze liet een eigen huiskapelaan uit Frankrijk komen, Mathurin Alys ge naamd, alsook twee kameniers, Hugu- ette en Robine, en een page, Ambroise. Dat kostte veel geld, vooral omdat de kapelaan prijs bleek te stellen op een heel prettig leventje. 9D De situatie in het huis aan de Nieuw straat werd moeilijk, maar Catherine begreep, dat ze niet weer bij haar man om geld behoefde aan te kloppen. Goe de raad was duurtotdat zij zich haar oude vrienden in Parijs herinner de. Er waren er een paar bij, die haar voorgoed uit de nood zouden kunnen helpen, als ze wilden. En de heren wil den wel. Het waren valse munters, vak lieden in hun soort. De aard van hun bedrijf bracht evenwel mee, dat zij op gezette tijden van domicilie moesten veranderen. En Den Haag was veilig ver van Parijs verwijderd. Catherine verschafte de beide gezellen het ma teriaal, dat ze nodig hadden en een ruimte waar ze rustig en onbespied konden werken. De kapelaan hielp in zijn vrije tijd gretig een handje mee. Voor de verspreiding van het valse geld zorgden Catherine en de rest van het gezin. Het is echter nooit bewezen dat de kameniers en de page wisten, dat aan het geld, dat ze voor hun in kopen meekregen een luchtje zat. Het was blijkbaar zo goed nagemaakt, dat Catherine het door bemiddeling van lombardiers (geldwisselaars) kon laten verspreiden tot in Delft en Haarlem toe. PAS IN FEBRUARI 1541 werd het misdrijf ontdekt. Catherine werd met haar „dienstwijff" Huguette en haar huiskapelaan Mathurin in de Voorpoort van het Hof van Holland ingesloten. Op 9 april viel het vonnis. De kameniers en de page werden niet gestraft, maar wel over de grens gezet als ongewens te vreemdelingen. De valse munters en de kapelaan werden na op de pijnbank tot bekentenis te zijn gebracht, in het publiek onthoofd. Catherina zelf ontliep de pijnbank doordat ze tijdig had bekend. Maar omdat ze het middelpunt geweest was van het complot werd zij veroordeeld „mitten Brande", tot de brandstapel. Op voorspraak van haar echtgenoot werd zij door de landvoogdes Maria in zoverre begenadigd, dat het vonnis niet in het openbaar zou worden ten uitvoer gebracht en niet op de brand stapel, maar „mitten zwaarde ofte an derzins". Het zou „anderszins" wor den. NADAT ZE twee dagen en twee nachten biddend had doorgebracht in gezelschap van twee dominicanerpries ters, werd zij aan de beul Jan Sy- brandts overgeleverd. Die bond haar vast op een bok, wrong een trechter tussen haar tanden en goot zolang wa- ter in haar lichaam tot zij stierf. Voor haar man was het een uiterst pijnlijke tragedie. Hij had haar exe cutie niet kunnen verhinderen, zijn fa milie voorkwam dat hij Catherina's li chaam in de kapel der Assendelfts liet bijzetten. Het uiterste wat hij berei ken kon was, dat zij tenminste in gewijde aarde werd begraven. Catherine's goederen werden ver- (Van onze correspondent) MADRID In Spanje is men hevig verbolgen over de publikaties van de zogenaamde „dramatische kaart van Yale", de door de Amerikaanse universiteit van die naam gepubliceerde wereldkaart uit 1448, die zou be wijzen dat Amerika niet door Columbus zou zijn ontdekt, maar door de Noormannen Bjarni en Leif Erricson. Spanje wil de historische juistheid van deze kaart, die nu door Yale zou zijn bewezen, niet direct aantasten, maar vindt het moment waarop zij is gepubliceerd „uiterst provocerend en een aantasting voor de positie en goede naam van Spanje in de beide Amerika's". De universiteit van Yale heelt deze kaart namelijk aan de publiciteit vrijgegeven aan de vooravond ZwaBI" OD de 1X1332 van de zogenaamde Columbus-Day, of de „Dia de la Hispanidad", de twaalfde oktober, waarop de gehele Spaans-sprekende wereld het feit herdenkt dat Columbus in 1492 voet aan wal in de nieuwe wereld zette. periode opkomende cartografie zich voortdurend met de afmetingen van de aarde bezighield. Niets bewijst dat die kaart, die ter gelegenheid van het Con cilie van Bazel in de eerste helft van de vijftiende eeuw moet zijn gemaakt, niet is samengesteld uit alle gegevens die in die periode over de omvang van de aardbol bekend waren. Voorts valt men in Spanje de stelling aan, dat het kleine stukje Amerika dat op de kaart van Yale voorkomt, inderdaad het hui dige Canada zou zijn met de mondingen aan de Hudson en St. Lawrence-rivier. Het kan evengoed het eiland Baffin zijn dat zich inderdaad ongeveer op dezelfde hoogte bevindt. Niets wijst erop dat de Noormannen op het vaste land van Amerika zijn geland en er iets van hun cultuur hebben achterge laten. „DEZE KAART moet het schot in de roos zijn van een lang voorbereide en zorgvuldig geplande oorlogszuchtige actie om de glorie van de ontdekking van Amerika van de Genovees Chris- tofer Columbus, in dienst van de Spaanse koningin, te verpulveren," schrijft het invloedrijke Madrileense dagblad „A.B.C." De krant gaat voort: „Wij zijn aan zulke acties wel gewend, want het is herhaaldelijk gebleken dat verschillende politici en geleerden in Noord-Amerika het niet kunnen ver kroppen dat het de Spanjaarden zijn geweest die de stoot tot de hedendaag se ontwikkeling van het Amerikaanse continent hebben gegeven." OOK ANDERE dagbladen zien in de püblikatie van deze kaart een „louter politieke stunt". Zij zijn eensgezind in hun commentaar. „Iieder schoolkind in Spanje weet," zo schrijven zij, „dat vóór Columbus zijn tocht over de At lantische Oceaan volbracht, inciden teel Noormannen en mogelijk ook Spaanse en Portugese zeelieden per ongeluk iets van de Nieuwe Wereld hadden gezien. Maar een feit blijft dat de enigen die werkelijk als kolonisato ren van deze werelddelen zijn opgetre den, die het reële belang van de ont dekking hebben ingezien, de Span jaarden zijn geweest en dit schijnt de wereld nog steeds met jaloezie te ver vullen." NAAST DEZE felle kritiek wordt een poging ondernomen om de belang rijkheid van de kaart van Yale teniet te doen. „Het gaat hier om een kaart die betrekking zou hebben op een tocht van Leif Erricson rond het jaar 1000. De kaart is opgesteld of gecopieerd in 1440, dat is precies evenveel later als er nu tussen de reis van Columbus en de dag van vandaag ligt", zo luidt het officiële Spaanse commentaar. Na een zo lange periode mag men gerust aan de identiteit van de ervaringen van Leif Erricson twijfelen, die in zijn da gen nog geen enkele notie van catogra- fie had, niet eens wist wat een sex tant was en zeker niets van maten, af standen of breedtegraden afwist. In de 15de eeuw, vele jaren voor Columbus zijn eerste reis ondernam, hebben er vele kaarten bestaan omdat de in die DEZE ZAAK ligt de Spanjaarden zwaar op de maag. In Noord-Amerika, waar de Italiaanse kolonie nog altijd groter is dan de Spaanse, is om poli tieke redenen dikwijls meer aan de Italiaanse afkomst van Columbus dan aan zijn Spaanse zending vastgehou den. Senatoren en gouverneurs hechten nu eenmaal meer waarde aan het gro tere aantal „Italiaanse" stemmen dan aan het geringere aantal „Spaanse". Daarom heeft Columbus-Day in de VS tot voor kort een overwegend Italiaans karakter gehad, zeer tot ongenoegen van de Spanjaarden. Door een doeltref fende campagne die vanuit het Spaan se paviljoen op de wereldtentoonstel ling in New York is ondernomen, is Spanje erin geslaagd iets meer waar dering voor het Spaanse aspect in de zending van Columbus te krijgen. Op dat moment is nu de universiteit van Yale met zijn kaart komen aan dragen die bewijst dat bijna 500 jaar voor Columbus de Noormannen Ameri ka al hadden ontdekt. „Waarom heb ben die Noormannen hun ontdekking dan al die tijd verzwegen?", vraagt „A.B.C." zich af. „Het is immers waan zin om te proberen het belang van deze Spaanse zending in Noord- en Zuid- Amerika te ontkennen. Er wordt toch immers geen Noors of Zweeds in Mid den- en Zuid-Amerika gesproken?" Slot Assumburg (luchtfoto KLM-Aerocarto) beurd verklaard ten behoeve van Zij ne Keizerlijke Majesteit. De schatkist wilde eerst nog beslag leggen op de helft der bezittingen van haar echt genoot, maar deze kon zich beroepen op het in 1532 met haar gesloten con tract, waarin zij afstand deed van de rechten op alle goederen, die haar in de overeenkomst niet waren toebedeeld Intussen kon Zijne Keizerlijke Maje steit dubbel en dwars tevreden zijn met wat hem van Catherine zelf in z'n han den viel: een grote hoeveelheid mate riaal, (vlas) gemunt en ongemunt goud en zilver en vele kostbare voorwer pen, die zij zich dankzij haar finan ciële manipulaties had kunnen aan schaffen. Bovendien had zij niet te versmaden geldsommen bij particulie ren uitstaan. De ongelukkige zoon Cok van Gerrit van Assendelft en Catherine, Nicolaas, die 't grootste deel van zijn jeugd in de omgeving van zijn vader had doorge bracht, omhelsde de geestelijke stand. Niet „vrijwillig", doch „gewillig", een verschil dat er op neer kwam, dat vader Gerrit hem de pen op de neus gezet had en hem te verstaan had gege ven, dat hij uit „penitentie" voor de schanddaden zijner moeder het pries terkleed maar had aan te trekken, daar hij dit anders in de toekomst wel aan zijn beurs zou merken. Nicolaas zag geen andere uitweg dan zich de lagere wijdingen tot aan het diaco naat te laten toedienen. Tot priester gewijd is hij nooit, wat niet verhinder de, dat zijn vader hem een benoe ming bezorgde tot Proost van Arnhem en later tot pastoor der kerk van Overschie. Deze laatste functie liet No- colaas uitoefenen door een werkelijk priester, een „vice cureyt". Na de dood van zijn vader hing Nicolaas ijlings zijn habijt aan de kapstok, eis te hij als erfgenaam de goederen van zijn vader op en trad hij in het huwe lijk. GERRIT van Assendelft moet een moeilijke man geweest zijn, die een voortdurende strijd voerde met zijn ge weten, heen en weer geslingerd werd tussen wat hij als rechtvaardig mens zijn plicht achtte tegenover zijn wetti ge echtgenote en zijn afkeer, mis schien wel haat jegens haar. Hij heeft nooit pogingen gedaan, het in jeugdige onbezonnenheid met Catherine gesloten huwelijk nietig verklaard te krijgen, maar hij heeft haar ook nooit bij zich willen ontvangen. Hij heeft zijn best gedaan, de haar opgelegde straf ver zacht te krijgen, maar haar zoon dwong hij de geestelijke stand in om te voorkomen, dat nazaten van de „waardsdochter" de schande van zijn huis zouden verlengen. Hij had zich die moeite kunnen sparen. Het in strijd met zijn wens door Nicolaas gesloten huwelijk bracht geen kinderen voort. Mr. H. J. M. Tonino CATHARINA schijnt haar echtgenoot zelfs nu nog niet met rust te willen laten. Zy spookt! Na het persklaar maken van dit verhaal ver nam ik, dat ze bij nacht en ontij ronddwaalt in de voor malige woning van Gerrit van Assendelft aan het Westeinde te Den Haag, thans de Engelse ambas sade. Gerrit kan er geen last meer van hebben en de En gelsen op hun eiland zijn wat spoken betreft wel het een en ander gewoon. Ze kan er dus beter mee op houden. H. T.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15