f E©UW llilillllïlJII Mevrouw Van der Wall-Duyvendak morgen één jaar „burgervader" van Geldermalsen De positie van de vrouw in het Oostbiok i I ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 Erbij PAGINA VTJF 4 J De GEMEENTE-SECRETARIS had vorig jaar gezegd: „Mevrouw, ik geloof niet dat u een jaar nodig hebt om in te werken". Dat is morgen een jaar geleden. Nu zegt diezelfde gemeente secretaris: „Ingewerkt? Ik vind van wel. Dat is mijn bescheiden mening". Hij is vol waardering over de bur gemeester van Geldermalsen: mevrouw M. van der Wall-Duyvendak uit Haar lem, een van de drie vrouwelijke burge meesters in ons land. De fotograaf vond: „Een bijzonder aardige vrouw En nog fotogeniek ook. Ze is érg aardig". Het was dan ook niet „mevrouw de burgemeester" met wie we vorige week kennismaakten, maar die gewone, aardige en joviale vrouw. Geen discriminatie door HENNY SGHOUTE Je moet wennen Energiek mmmm i m <gj tL'vi DE EERSTE BURGERES van Geldermalsen had net de melkboer geholpen. Een van de inwoners van haar ongeveer 7000 inwoners tellende gemeente. Kort daar na stapten we in haar auto. „Ik zal u wat laten zien van het dorp. Dan krijgt u er een indruk van". Ze heeft zich makkelijk aangepast in de landelijke Betuwe een grote stap van het drukke westen uit. Maar ze is al aan dit dorp gehecht als was ze er geboren. „Het is een welvarend dorp", zei ze meer dan eens. „In deze nieuwe bungalow woont de tandarts, daar zijn bouw fondswoningen en dan nog even naar de arbeiders woningen. Alles ziet er aardig uit. Dat gymnastiek lokaal is ook nieuw, daar is laatst nog een sportuit- wisseling met Haarlem geweest. En daar, rechts, wor den nog meer nieuwe woningen gebouwd. De industrie breidt zich ook uit". Links lag een prachtig, modern bejaardencentrum met maisonnettes welvarendheid. OP EEN KRUISPUNT gingen wij links af; de rijkspolitieman rechts. „Dat is de man die de meeste bekeuringen maakt", lachte ze. „Er zijn hier zes agenten". Ze reed verder langs de dijk naar de dorpskern. Tegenover de kerk lag de bibliotheek die ze een uur na ons gesprek moest openen. Ze had al gezegd dat het een gezonde gemeen te was. Die bibliotheek is er ondermeer een bewijs van. Deze kon worden in gericht omdat er een sluitende begro ting was een overschot van 12.000 en de bibliotheek stond op de priori- teitslijst. 't Heeft 6000.- gekost, die eigen bibliotheek van Geldermalsen. 't Is een gezonde gemeente, we voe ren geen wild beleid". Haar benoeming vorig jaar, de be noeming van een vrouw tot burge meester, had mevrouw Van der Wall haast met een vrouwelijke vanzelfspre kendheid opgevat. Ze zei: „Ik vind het natuurlijk helemaal niet gek dat een vrouw het ambt van burgemeester be kleedt. In feite doet het weinig ter za ke of de burgemeester een man dan wel een vrouw is". Haar mening is in het afgelopen jaar niet veranderd. Ze kon haar werk aan; vooral ook dank zij de steun van de gemeente-secreta ris en de (twee) wethouders. DE KOMST VAN „mevrouw de bur gemeester" werd een jaar geleden met de „gemengde gevoelens" tegemoet ge zien. Maar heel snel was de sfeer „enthousiast", zoals ze zegt. De zusters van de wijkvereniging stonden er nog al sceptisch tegenover, maar de Groe ne Kruis-vlag werd in alle spontaniteit uitgehangen tijdens de rondrit van me vrouw Van der Wall en haar gezin. De barrière van het platteland was door broken. De bevolking van Geldermal sen feestte en onthaalde de burgemees ter als een oud-ingezetene die na jaren weer terugkeert in de hechte dorpsge meenschap. De ambtswoning was nog niet hele maal klaar en mevrouw Van der Wall reisde van Haarlem naar Geldermal sen op en neer. Dat beviel al hoe wel noodgedwongen niet erg. „Je bent er niet helemaal bij en op de za terdagen denk je al gauw: ik zSl die receptie of dat feest vanmiddag maar laten schieten. Toen ik hier woonde nam ik in het begin alle uitno digingen voor recepties en vergaderin gen en feesten aan. Zodoende leer je veel mensen kennen. Maar het bezoe- ken-brengen aan mensen is er wel bij ingeschoten. Gewoon door tijdgebrek". „Er is hier een hechtere sfeer. Het ligt anders dan in de stad; 't is ook veel kleiner, 't Is ook prettiger, omdat het zo overzichtelijk is. Je kan ook veel meer dingen aanpakken omdat het persoonlijker in elkaar zit. De familie relaties onderandere. Als je b.v. met een pachtzaak begint blijkt dat die een neef van die is en dan weer een nicht van die, die was een tante van die". „DE MENSEN in het dorp hebben wel gezegd, toen ik kwam, dat ik het nooit zou volhouden. Maar je hebt hier onderling veel samenwerking. Boven dien zie ik alle post waardoor je met alle dingen op de hoogte raakt. Het is me in het begin een keer gebeurd dat ik iets niet wist. Het ging over pach ten wat hier nogal veel voorkomt. Ik voelde me na die eerste raadsver gadering erg ongelukkig en dacht: Dat zal me nooit meer overkomen. Op weg naar het station kwam ik een kandi daat-notaris, ook uit Haarlem, tegen en die zei me dat het nog wel even zou duren voor ik daarmee op de hoog te zou zijn. Gelukkig heb ik een grote steun aan de gemeente-secretaris. Bij voorbeeld vanmiddag, als ik die biblio theek moet openen. Hij heeft de hele geschiedenis op papier gezet. Natuur lijk lees ik niet alles voor, maar de feiten kan ik er tenminste uithalen. Zelf zou ik die niet hebben kunnen we ten". „NIET IEDEREEN zal zich in dit vak thuisvoelen. Je staat altijd in de aandacht en daar moet je tegenkunnen. Maar je moet er aan wennen. Beslis singen moet je durven nemen. Je maakt fouten, natuurlijk, maar die moet je durven toegeven. Je moet open kaart spelen, 't Moeilijke als je in een dergelijke functie solliciteert is, dat je niet weet wat je krijgt. Maar het is mij erg meegevallen". NAAST HAAR werk als burgemees ter (het besturen van de gemeente, het presideren van raadsvergaderin gen, het nemen van beslissingen, de spreekuren, het fiat geven aan, het vervullen van alle mogelijke represen tatieven plichten, het onderhouden van contacten met haar collega's van „De Kring" van achttien burgemeesters), zit mevrouw Van der Wall ook nog in landelijke organisaties zoals op sociaal maatschappelijk en politiek terrein. „Ik voel er niet voor om in alles te zitten. Ik heb liever een afgebakend terrein". En hiermee heeft ze zich zelf een beperking opgelegd om (be- stuurs-)lid te zijn van de talrijke ver enigingen en organisaties waarvan ze dat eigenlijk nog wel had kunnen zijn. IN HAARLEM was mevrouw Van der Wall, die in 1922 in Nijmegen werd geboren, in 1943 trouwde met de Haar lemse wethouder mr. Sake van der Well die in 1949 overleed, van 1959 tot haar benoeming als burgemeester, uit voerend secretaris-directeur van de Stichting voor Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk in Haarlem. Van 1954 tot 1962 was zij lid van de Haarlemse gemeenteraad; zij maakte deel uit van de P.v.d.A.-frac- tie. Ze heeft sindsdien nog verschil lende -maatschappelijke- functies be kleed. Naast haar taak als „werkende vrouw" die voor de doorsnee werken de vrouw heel wat minder werk met zich meebrengt dan voor deze burge meester, heeft ze nog een gezin. Er zijn drie kinderen: een dochter die kleuterleidster is, een zoon die in Lei den studeert en een in Driebergen. „In het begin was het voor hen erg wennen. Nu zeggen ze: we zouden best op het platteland willen wonen". t Het eerste jaar van de zesjarige ambtsperiode waarna een bur gemeester herkozen kan worden is voorbij. Mevrouw Van de Wall vat die eerste tijd die meestal de moeilijkste is samen met „ge weldig". Ze is energiek genoeg om IN WEST-EUROPA en in Amerika ligt het percentage vrouwelijke werknemers tussen de 30 en 40 procent. In de landen van 't Oostblok, de Sovjetzone van Duitsland meegerekend, zijn er bijna evenveel vrou welijke als mannelijke werk nemers, soms zelfs nog meer. In de communistische wereld heeft de vrouw dezelfde rechten als de man. Dat betekent echter ook, dat zij mannenwerk moet ver richten, bijvoorbeeld in de mij nen, in de wegenbouw en in de industrie. DE VROUW in het Oostblok heeft daarnaast evenals haar lichter werk verrichtende seksegenoot in de Westelijke wereld het huishou den te doen en de zorg voor een gezin. En dat terwijl de vrouw in het Oostblok nauwelijks over een van de tijd- en werkbesparende ap paraten en toestellen kan beschik ken, die het leven van de vrouw in de westelijke wereld kunnen ver lichten. Alles moet zij zelf doen. Veel tijd gaat verloren met het boodschappen doen, waarbij het in de rij staan nog altijd voorkomt. Ook in de communistische landen is nauwelijks huispersoneel te krij gen. En hoeveel kindercrèches en kleuterbewaarplaatsen er ook wor den gebouwd, hun aantal is nog steeds niet voldoende. De commu nistische pers staat geregeld vol klachten over gebreken in deze in stellingen alsook met kritiek op het personeel of aldaar gebezigde op voedingsmethoden. IN DE SOVJET-zone en in Tsje- cho-Slowakije heeft men de laatste jaren telkens weer getracht toe zicht op de kinderen te laten uit oefenen door wat men „grootmoe derbrigades" noemt. Tegen oprich ting daarvan wordt echter van de kant van de partijfunctionarissen nogal wat bezwaar gemaakt. Zij vinden het niet goed, dat kinderen worden overgelaten aan de invloed van oudere vrouwen, die volgens hen en zij zullen het daarin wel bij het rechte eind hebben meestal nog doordrongen zijn van „burgerlijke opvattingen en gezind heid". Zij vrezen, dat „opvoeding door de opoes" de kinderen vooral op godsdienstig en maatschappelijk gebied in de war zal brengen. ONGETWIJFELD zouden vele vrouwen in de landen van het Oost blok er de voorkeur aan geven helemaal niet buitenshuis te behoe ven werken, maar zich geheel aan de zorg voor gezin en huishouding te kunnen wijden. Niet alleen om maatschappelijke redenen, maar vooral ook om economische rede nen, wil het aldaar heersende sys teem hiervan niets weten. In lan den met een sterk ontwikkelde in dustrie zoals Tsjecho-Slowakije en ook in OoSt-Duitsland spelen de vrouwen een zeer belangrijke rol in het economische leven. In Honga rije, Polen, Bulgarije werken de meeste vrouwen in de landbouw en zijn daar onontbeerlijk. Het resul taat is echter, dat zowel in de Sov jet-zone als in Tsjecho-Slowakije en Hongarije het geboortecijfer sterk is gedaald. Het ligt voor de hand, dat vele vrouwen die zwaar werk moeten verrichten daarvan op de duur lichamelijke schade ondervin den of de kracht niet kunnen op brengen ook nog een gezin te stich ten. Verandering zou men daarin waarschijnlijk alleen kunnen bren gen door vrouwen minder zwaar en hard te laten werken. Hans Gathmann Hierboven: Burgemeester in haar kamer ten gemeen tehuize. Voor zij erin trok, heeft men er nogal wat veranderd. Er kwam nieuw meubilair, dat vrou- welijk-zakelijk aandoet, er kwamen natuurlijk bloemen en planten. Midden: Nu, net als vlak na haar benoeming, staat de telefoon niet stil: geluk wensen van vrienden en verwanten, afspraken voor interviews met daartus sendoor de gewone ambte lijke telefonades. Links: Maar weinig tijd rest mevrouw de burge meester voor wat huise lijke gezelligheid. Maar het kopje koffie 's avonds thuis laat zij zich, als het even kan, niet ontnemen. met veel zin aan de tweede fase te beginnen, ,,'t Is je werk nu een maal en ik heb goede ambtenaren achter me", zegt ze met een lach. Diezelfde lach als waarvan de foto graaf zo gecharmeerd was. Want daarachter gaat niet alleen vrien delijkheid schuil maar ook de kracht om met vrouwelijke diplo matie beslissingen te nemen. Het kan met een lach, waarom dan een „officieel" of voornaam gezicht trekken. Ze is per slot van reke ning een vrouwelijke burgemees ter. f De mannequin op deze foto draagt een zijden avonden semble. Onder het jasje, dat lang is en geïnspireerd op de ca ban, wordt een zeer diep ge décolleteerde japon gedragen. De japon zowel als het jasje zijn versierd met stiksels en gar neringen. Het geheel is uitge voerd in de kleuren wit, goud en blauw. (Creatie van Ted La- pidus; vervaardigd van Trablé).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17