wonderen wetenschap /Tl 1/ EEN MICRO-ELEKTRODE IN UW HERSENS EN U BENT DE WILLOZE SLAAF VAN DE MAN-AAN-DE-KNOPPEN Wat is een geleerde ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 S*r Erbij PAGINA ZEVEN /JPf Claude Edelman „LABORATORIUM voor neuro psychologie" staat er op de deur die toe gang geeft tot een der gebouwen van de beroemde Yale-universiteit, gelegen in de vredige parken van New Haven in de V.S. Een slanke man buigt zich over het bureau van dr. José M. B. Delgado, dat vol ligt met allerlei elektronisch mate riaal. „Dokter", fluistert hij op serviele toon, „mag ik u iets toevertrouwen?" „Maar natuurlijk", antwoordt de dok ter, terwijl hij zich vertrouwelijk naar de man toebuigt. „Het is een feestdag vandaag", fluistert de man. „Omdat ik van u houd, dokter - ik houd erg veel van u de juiste localisering van de verschil lende centra en functies in het mense lijk brein. Een deel van dit speurwerk wordt verricht onder leiding van de hoogle raar dr. Alfred Fessard in diens la boratorium van het Collége de France in het Bois de Boulogne. Ik was daar op bezoek toen een luidspreker plotse ling een hevig gekras liet horen en zich scherpe golven aftekenden op het registratiescherm. „Wij ontvangen zojuist een bood schap uit een „andere wereld", ver klaart mevrouw Albe Fessard, de charmante echtgenote van de profes sor, die ook neuro-psycholoog is en een belangrijk aandeel in het onder zoek heeft. „Een zenuwcel, verborgen in het diepst van de hersenen, geeft een signaal. Enkele jaren geleden, vervolgt zij, leken de fysiologen op aardrijkskundi gen, die slechts de provincies kenden. Nu zijn wij op zoek naar de „ge meenten". Wij karteren de hersenen zo nauwkeurig dat wij kunnen gaan speuren naar de functie van één enke le hersencel van de circa twaalf mil jard die de mens bezit. Een cel die een doorsnee van amper 1/60.000 mil limeter heeft. Dit is mogelijk geworden dankzij de uitvinding van de micro-elektrode, een minuscuul zilverdraadje dat nog niet de dikte heeft van een haar. Door middel van sonden kan men dit bio- elektrische „instrument" voorzichtig op diverse plaatsen in de hersenholten implanteren. Daar registreert het dan de zeer kleine elektrische stroompjes die de hersencellen produceren. Dip stroomstoot] es variëren al naar gelang van de informaties die de zintuigen ontvangen van de buitenwereld. Ons brein is een „natuurlijke" computer die informaties verwerkt en reacties op gang zet. Door de micro-elektroden nu kunnen wij dit proces volgen. De hersenstroompj es worden langs kunst matige weg zo versterkt dat men ze bestuderen kan. Zo zullen wij het me chanisme van de emoties en de men selijke reacties leren kennen, naarma te wij verder in deze techniek voort schrijden". Maar dat is niet alles. Men kan het hele proces ook omkeren door de her sens van de proefpersoon via de zil ver-elektrode te gaan „bestoken" met elektrische prikkels overeenkomstig die ■welke de hersencellen zelf opwekken. Op die manier is men in staat, bepaal de reacties bij de proefpersonen te voorschijn te roepen en hen aldus in hun gedragingen te beïnvloeden en dat is nu precies waar dr. Delgado mee bezig is. AANVANKELIJK was men al leen in staat, micro-elektroden aan te brengen op de oppervlakte der hersenschors, waar o.m. de zintui gen „zetelen". De laatste tijd is men veel dieper doorgedrongen in de „verborgen" centra (van het z.g. diëncefalon) waarin de psychi sche reacties zich afspelen. Dr. Sem Jacobson, neurofysioloog aan de universiteit van Oslo, bracht bij katten elektroden aan op de hy pothalamus, waar de emoties „ge boren" worden. Hij slaagde erin, door elektrische prikkels bepaalde emotionele uitingen bij de proef- yrf V I ..-VI' 'V-v'V Ii'-fif- -i' vV 'V - V rV >-■'• - MEDISCHE RESEARCH is niet mogelijk zonder experimenten met levend materiaal. Als zulke proeven humaan gebeuren, en mens en dier tot heil zijn, moet men er vrede mee hebben. Maar welk heil dienen chirurgen, die hersenen van proefdieren en proefpersonen willoos maken, opdat anderen hen kunnen rondcommanderen: Sieg Heil somsDe Franse publicist Claude Edelman heeft in een reeks artikelen de „wonderen" onder de loupe genomen, diefde wetenschap op het ogenblik in laboratoria, operatie kamers en vorsingsinstituten uitdoktert. Het eerste artikel gaat hierbij. Nietig zilverdraadje bedreigt de menseliike vrijheid ven kan maken door massasuggestie via de moderne communicatiemidde len, door injecties of pillen die de vrije wil uitschakelen (hersenspoelin gen!!) of door hersenoperaties te la ten uitvoeren op al zijn onderdanen en overwonnen vijanden. De „geslaagde" experimenten van dr. Delgado en an dere wetenschapsmensen leveren het verbijsterende bewijs dat Huxley's waarschuwing geen dag te vroeg kwam. Daarbij doet het er weinig toe, of deze vorsers met de beste wil be zield zijn (zij beweren dat radio-elek trische hersenbeïnvloeding voor vele geestesziekten een weldaad zal zijn). Want als op een kwade dag de een of andere onverlaat zich van dit procédé meester zou maken, dan zijn de ge volgen niet te overzien Er is, gélukkig, ook twijfel. Twijfel met name bij vele geleèrden, of het wel mogelijk zal zijn, de mens op wat voor manier dan ook tot een willoze slaaf te maken. Het is onmogelijk, dat liefde en vriendschap aan iemand wor den opgedrongen door middel van het indrukken van een knopje, zeggen zij. Ook dr. Delgado zelf gelooft trouwens rotsvast in het voortbestaan van de vrije wil. „Mijn stimulansen vertroe belen de functies van de hersenen, maar zij „scheppen" niets. De mens zal dus nooit een robot zijn. Als ik bij mijn proefpersonen liefde of woede naar voren breng, reageert élk van hen toch overeenkomstig zijn eigen temperament. Zo heb ik onlangs een van hen „opdracht" gegeven tot ge welddadigheid. De man greep 'n presse papier en kwam dreigend op mij af. Maar voor ik een andere knop had kunnen indrukken om hem „tot ande re gedachten" te brengen, corrigeerde hij zichzelf. Hij bleef staan, zette de presse papier neer en mompelde: „Nee, nee u kan ik geen kwaad doen!" De deken van de universiteit van San Francisco echter acht het geens zins uitgesloten dat de machthebbers in deze wereld zullen trachten, de mensen aan zich te onderwerpen „langs elektronische weg". „Nu reeds bestuderen specialisten in Amerika, in Rusland en in Rood-China deze mate rie en de hemel weet, waarop dat nog eens zal uitlopen", verzucht deze hoog leraar. DWANG zou daarbij misschien niet eens nodig zijn, gezien de ervaringen opgedaan bij experimenten aan de uni versiteit van Louisiana in Amerika. Hier bleken verschillende proefperso nen dermate „verslaafd" geraakt te zijn aan de wilsbeïnvloeding -van-bui tenaf dat zij de leider van het experi ment, dr. Robert J. Heath verzochten, nog enkele micro-elektroden in hun hersenen aan te brengen, en dan bij voorkeur in de centra der lustgevoe lens flWAnAWAARftAfWIftflAWARAWWMWiflflWWA/yWWWfWWniWWIIWWifWWVfWWIMWfUWWWWWWWMWWWWWWWWW In een Amerikaanse stad, waar een grote universiteit en vele wetenschap pelijke instituten zijn gevestigd, heeft een leraar van de middelbare school onlangs enkele lessen besteed aan de taak en de betekenis van het genus „geleerde". Hij vroeg daarop aan zijn 14- tot 16-jarige leerlingen, hun opvat tingen over een „geleerde" op te schrijven. Het resultaat? Volgens som mige leerlingen zijn geleerden „men sen die werken met wetenschap.en koffiedrinken!"; ze„vinden nieuwe theorieën uit", ze zijn „slordig ge kleed" Een ander schreef dat „ze zwelgen in de grootste onzin, want ik ken geen enkele reden om een zadel- liet af te schieten". „Zonder hen (al dus een der leerlingen) zouden we geen enkele van de moderne gemak ken kennen, die we nu hebben". Vol gens een hoopvolle leerling met mati ge cijfers „hoeven ze heus geen ge nieën te zijn, ook Albert Einstein had maar een laag I.Q". Een jongen gaf als zijn mening te kennen: „Ik denk niet dat hij zó verschrikkelijk knap had hoeven te worden, dat hij elk ge zond verstand miste". Weer een ander vond dat geleerden „in alle vormen en afmetingen voorkomen", maar „ze hebben alleen belangstelling voor we tenschap, ze praten voortdurend over wetenschap, zijn verder heel vriende lijk en hebben verschrikkelijk veel ge duld!" Een van de meisjes-leerlingen vond, dat die zielige mensen in hun la boratoria „vaak nauwelijks tijd heb ben om zichzelf een beetje te verzor gen. ze zijn altijd druk bezig met experimenteren". Verschillende ande re antwoorden kwamen neer op: „Ze zijn meestal vrijgezel"; „Als ze al ge trouwd zijn hebben ze weinig kinde ren of helemaal geen"; „Maar wel koppie koppie!"; „Ze gaan bijna nooit naar bed!". Foto „World Health" dieren op te roepen, zonder dat er enige uiterlijke aanleiding tot der gelijke gevoelsuitingen bestond. De beïnvloeding van de geest was be gonnen Dr. Belgado, daarop voortbouwend, experimenteerde aanvankelijk met mensapen. Bij sommige dieren slaagde hij erin, tot twintig micro-elektroden in de hersenen te brengen, die hij er verscheidene maanden in liet zitten. De operatie die daarvoor moest geschie den was niet pijnlijk en na het ontwa ken uit de narcose bleken de dieren niet de minste last van de „Fremdkör- per" in hun hersenen te hebben. Voor het „voeden" der elektroden besloot dr. Delgado tot draadloos toe voeren van stroom. Kleine transistor ontvangers werden op de rug van de apen vastgehecht en via deze werden de elektrische hersenprïkkéls toege diend. De resultaten zijn verbazingwek kend. Drukt de onderzoeker een be paalde knop op zijn bedieningspaneel in, dan heft de aap een poot op. Het dier probeert eerst de impuls te weer staan, maar als dr. Delgado de stroomsterkte opvoert, gehoorzaamt het willoos. Dan wordt een andere knop ingedrukt de aap brult van angst alsof hij wordt aangevallen. Bij het indrukken van andere knoppen wordt hij aggressief jegens zijn soort genoten of begint hij andere apen te liefkozen Kort voor zijn dood in 1963 heeft de beroemde schrijver Aldous Huxley ge waarschuwd dat een nieuwe tiran in de toekomst de gehele mensheid tot sla- VOOR MIJ als toehoorder is het een gênant tafreeltje. Maar dr. Delgado glimlacht en zegt: „Het is niets bijzonders - deze man ge hoorzaamt alleen aan een bevel, dat ik hem zojuist gegeven heb. Hij handelt niet uit vrije wil, hij vol brengt een opdracht, hem radio grafisch gegeven via een kleine elektrode in zijn hersenen. Ik kan hem op commando laten lachen of huilen, hem woedend of vrolijk doen reageren, ja welhaast elke emotie bij hem opwekken EEN LUGUBERE grap? Ja, dat menen velen. Deze zielige gebogen fi guur is een patiënt van het New Ha ven-ziekenhuis, een van een groepje mensen, die zich vrijwillig beschik baar gesteld hebben voor de opzien barende experimenten van dr. Delga do en zijn medewerkers. Experimen ten die, in de meest letterlijke zin, de mens tot slaaf van de wetenschap ma ken. Hij toont liefde of haat, naar ge lang de dokter „beveelt" via een elek trische ontlading in zijn hersenen. Zijn „zieleleven" is een kastje met druk knoppen op het bureau van dr. Del gado. Enhij beseft het zelf niet. Hij rookt en praat heel gewoon, hij voelt het zelfs niet eens als de dokter hem een impuls geeft. Hij is een wil loos werktuig in de hand va.n zijn mees ter. Zo bont heeft zelfs Orwell het in zijn toekomstfantasie „1984" niet ge maakt. „Big Brother is watching you" dreigt nu „Big Brother is con trolling you" te worden. We zijn hier inderdaad op een ge vaarlijke weg, erkent dr. Delgado (48 jaar en van Spaanse afkomst). Maar toch geloof ik dat we moeten doorgaan er is geen andere mogelijkheid. We hebben de kernenergie gebreideld, we staan op de drempel van de interplane taire ruimtevaart. Maar de mens zelf, zijn diepste roerselen en aandriften, zijn nog vrijwel even duister als in de jaren toen Alexis Carrel zijn „l'Homme eet inconnu" schreef. Voor wij verder gaan dienen we eerst onszelf te ken nen. Maar er is toch de psychologie men hoeft toch niet „als een slager" in te grijpen in het leven zelf, met scal pel, schedelboor en hersenelektroden? Mensen als dr. Delgado zijn het daar niet mee eens. „Elders in deze ver deelde wereld, in wat men noemt het potentieel-vijandelijke kamp, is men ook druk bezig met proeven als de onze. Raken wij achter, dan bestaat het gevaar, dat „de anderen" ons op een kwade dag tot hun slaven maken, door hypnose-per-radio of op wat voor manier dan ook. En daarom moeten wij doorzetten, ondanks alle ethische bezwaren en protesten." Er zijn vele protesten geweest, uit al le kringen en milieus. Van kerken en particulieren, leken en wetenschaps mensen. Ook van artsen, zenuwspecia listen, neurochirurgen. Zij vinden dat dit te ver gaat. Andere geleerden zijn enthousiast. Dr. Carl Rogers, de bekende psychia ter van de universiteit van Wisconsin, zegt: „Wij zijn doende, ons meester te maken van een wetenschap die alles in de schaduw stelt." een kwalifi catie die men, helaas, op twee manie ren kan uitleggen. Ook de Amerikaanse regering hecht grote waarde aan de onderzoekingen van dr. Delgado. Het werk wordt b.v. financieel gesteund door de Ameri kaanse marine. Geleerden in binnen- en buitenland helpen mee bij het on derzoek o.a. door de vervaardiging van een nieuwe „hersenkaart" met een precisie van een vierde mm. voor

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19