Nieuwe militaire organisatie in voorbereiding voor Azië Samenspel met Washington zo mogelijk nog inniger HET WEER Man liep bij gevecht in politiesabel mm mm 0 Rovers van f 900.000 uit bank in Tilburg zijn nog spoorloos Met in Rotterdam gestolen auto's naar België gevlucht N S U Onthullingen van Wilson in interview Jongen dood door schot van agent Tweede ertskade voor Hoogovens Betogingen in VS tegen Vietnamoorlog Resolutie voor VN over Rhodesië A msterdam mer overleed door steek in het hart AMRO-bank had geen alarm installatie 0000 ÉèJÉÉ GHRISTIAANSE PRINZ 50e JAARGANG NUMMER 291 ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 Nauw samenwerken Vietnam NAVO op de diplomatieke helling pagina 3 Geesink stopt er mee pagina li Droog weer H '4 Het woord is aan zaterdag en zondag MERCEDES 250 en AUDI in Overveen te zien en te rijden Spoor liep in België dood AARDGAS?" De Steenwerf" N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-LI30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. L'rnuider Courant DAGBLAD VOOR V£LS£N -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur. E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije LONDEN (AP) De Britse regering werkt plannen uit voor de oprich ting van een nieuwe militaire organisatie voor de enorme gebieden ten oosten van Suez. Zij doet dat in samenwerking met landen als de Verenig de Staten, Australië en Nieuw Zeeland. Er wordt geprobeerd een bevei ligingssysteem te ontwerpen dat alle landen in dit gebied die geen kern wapens bezitten waarborgen en bescherming biedt tegen eventuele aanvallen, of chantage, van kernmogendheden als communistisch China. Dat heeft de Britse premier, Wilson, vandaag in een interview gezegd tegen de diplomatieke correspondent van Associated Press,. Arthur L. Gavshon. Wilson liet in dat gesprek doorschemeren dat de Labour-rege- ring zich tot doel stelt het Britse kernwapenbezit te internationaliseren, niet alleen voor de verdediging van Europa, niaar ook voor de verdedi ging van die gebieden ten oosten van Suez. Hij zei ook, dat de Britse regering meent dat er meer voorrang moet wor den gegeven aan maatregelen die de ver spreiding van kernwapens tegengaan dan aan het treffen van een regeling bin nen de NAVO over de medezeggenschap van de NAVO-leden bij het eventuele ge bruik van die wapens. Wilson gaf toe dat het heel goed mo gelijk is dat Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten „het volgend jaar tot nog nauwer betrekkingen komen, omdat zij een gemeenschappelijk belang hebben bij het brengen van stabiliteit en veilig heid in de gebieden van het Oosten". Hij wilde niet ingaan op de vraag, of er tussen zijn land en de VS een „bij zondere verhouding" aan het ontstaan is. In dit verband is het van belang dat Wilson meedeelde nog dit jaar president Johnson te zullen ontmoeten, na de al gemene vergadering van de Verenigde Naties in New York. Een eventuele beëindiging van de Amerikaanse bombardementen op Noord- Vietnam en de gelijktijdige beëindiging van de infiltratie vanuit Noord-Vietnam zal, zo meent Wilson, de mogelijkheid voor het houden van vredesbesprekingen voor dit gebied bevorderen. Hij legde er de nadruk op, dat zijn re- Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving .4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Kerkdiensten 6 Beurs 9 Economisch nieuws 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Topsy10 Sport 11 Ferdinand12 Erbij1320 Beeldverhalen21 Feuilleton 21 Kunst22 Radio en tv 22 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Wolkenvelden, maar ook opkla ringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Overwegend zwakke verander lijke wind. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. gering geen voorstandster is van de vol ledige terugtrekking van de Amerikanen uit Vietnam als alternatief voor het aan knopen van onderhandelingen. „Het standpunt van Londen en Washington is dat alle buitenlandse troepen Vietnam Vrijdagavond omstreeks 10 uur is in de tuin van „Huize Driekoningen", een meisjes-internaat aan de Papeweg in Wassenaar, de 19-jarige jongeman C. van Straten uit Wassenaar door een schot uit het pistool van een po litieman dodelijk getroffen. De politie was gealarmeerd door de di rectrice van het huis, omdat enkele jon gelui probeerden via de brandtrap de slaapkamers van de meisjes te bereiken. De politie trof nog twee van een groepje van acht jongelui aan op het dak van het huis. Toen de jongens naar beneden wa ren gekomen en de agenten hen in hun patrouille-auto wilden meenemen, vlucht ten de twee jongens het bos in, dat het huis omgeeft. De politiemannen zetten de achtervolging in. Een van de agenten trok zijn pistool en loste een waarschuwings schot, dat de 19-jarige jongen dodelijk in het hoofd heeft getroffen. De commissaris van politie van Wasse naar heeft verklaard het vooralsnog een raadsel te achten waarom de politieman, die een langdurige staat van dienst heeft, in de gegeven omstandigheden gemeend heeft zijn pistool te moeten trekken. De politieman kon nog niet worden gehoord omdat hij door het gebeurde een shock opliep. Op een nu nog woeste strook grond aan de noordwestkant van het Toeleidings- kanaal naar de Buitenhaven van Hoog ovens IJmuiden begint men weldra aan de bouw van een nieuwe, tweede kade vcor het lossen van ertsschepen. Er komt een 225 meter lange kademuur, waar straks ertsschepen met een draagvermo gen van 85.000 ton zullen kunnen meren. Het zal zelfs mogelijk zijn de havenbodem op een diepte van 16 meter beneden N.A.P. te brengen. Bij die diepte zullen zelfs schepen met een draagvermogen van 100.000 ton voor de wal kunnen komen. Meer bijzonderheden over de bouw van deze nieuwe kade vindt u op pagina 5. moeten verlaten, nadat de vrede in dit land is gewaarborgd", aldus Wilson. De Britse premier sprak niet tegen dat zijn regering overweegt, of het mogelijk is Groot-Brittannië te onttrekken aan be paalde verplichtingen die het in Azië heeft. Hij zei dat „het meest volledige overleg zal worden gepleegd met de Ver enigde Staten, de Gemenebestlanden en de bondgenoten in de NAVO, alvorens hierover definitieve beslissingen worden genomen." BERKELY (Reuter-AFP) In ver scheidene Amerikaanse steden is vrijdag een campagne begonnen tegen de politiek van de Verenigde Staten in Vietnam. In New York verbrandde een dienstplichtige onder applaus van enkele honderden de monstranten voor een militair meldings bureau zijn oproep. Tegendemonstranten wierpen rotte vruchten naar hem. De grootste betoging werd in Berkeley in Californië gehouden, waar enkele dui zenden studenten op het terrein van de universiteit tegen de oorlog in Vietnam gerichte toespraken beluisterden. Later marcheerden ongeveer 10.000 zingen de betogers, die fakkels meedroegen, naar een militaire basis in de buurt van de stad. Op schilden die ze bij zich hadden stond „V.S. uit Vietnam" en „geen impe rialistische oorlogen meer." Tegendemon stranten droegen borden met leuzen als „de Viet Cong uit Californië" of „wij hou den van oDs land." NEW YORK (Reuter) De Afrikaan se en Aziatische leden van de V.N. zijn bezig aan het opstellen van een resolutie over Rhodesieë die aan de beheerschaps- commisie van de Algemene Vergadering zal worden voorgelegd. Ze willen de As semblee aan Engeland laten verzoeken er zonodig met kracht van wapenen voor te zorgen dat Rhodesië zo spoedig moge lijk onafhankelijk wordt onder Afrikaans bestuur. De Britse vertegenwoordiger bij de V.N. heeft verzocht de resolutie nog niet in te dienen. (zie ook „Achtergrond", pag 3). In de afgelopen nacht is in Amsterdam een 34-jarige dakbedekker, die met zijn twee broers aan het vechten was, op een hoofdagent van politie toegesprongen, die de vechtenden wilde scheiden. De man kreeg de punt van de door de hoofdagent vooruitgestoken sabel in de borst en zak te in elkaar. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar bleek dat hij was overleden, doordat de sabelpunt het hart had geraakt. In opdracht van de justitie stelt de rijksrecherche een onderzoek in naar het politieoptreden bij deze vechtpartij. C a rly1e De grootste cultuurwet is: laat ieder zich ontwikkelen tot datgene waar voor hij volgens zijn capaciteiten ge schapen is. Advertentie N.V. Automobielbedrijf Bloemendaalseweg hoek Zijlweg Dit is het interieur van de Am sterdam-Rotterdam-Bank in Til burg, waar gistermiddag gemasker de en gewapende rovers f 900.000. buitmaakten. Op de voorgrond de leeggehaalde kassen. Acht mannen hebben gistermiddag een overval gepleegd op de Amsterdam-Rot terdam Bank aan de Heuvelring in Til burg. Terwijl buiten twee mannen achter het stuur van een tweetal auto's achter bleven renden zes anderen gewapend met pistolen en een stengun, het gezicht be dekt door een zwarte lap, het bankge bouw binnen. In zeer korte tijd wisten zij zich, terwijl het personeel met revolvers en een stengun in bedwang werd gehou den, meester te maken van 900.000 gul den in Nederlands en vreemd geld, een stapel spaarboekjes en een aantal effec ten. Tijdens en na de overval vielen en kele schoten die echter niemand verwond den. Met beide auto's slaagden de man nen erin over de grens met België te ko men. Later werd in Turnhout een der auto's teruggevonden. De overval gebeurde op het moment dat kassiers bezig waren de kas op te maken, nadat de bank om drie uur was gesloten voor het publiek. Om tien voor half vier stormden de overvallers via de nog niet afgesloten voordeur de hal van het ge bouw binnen. Bedreigd door de pistolen en de stengun zocht het personeel dekking achter kasten en bureaus. Enkele mannen sprongen over de balie en haalden beide kassen leeg. In ijltempo werd al het geld in zakken gestort. In bliksemtempo holden de mannen toen het gebouw weer uit. Een employé gooide, om het publiek om straat te alarmeren, een asbak door een der ruiten. Dit had in zoverre uitwerking dat de voorbijgangers, die al waren opge schrikt door enkele schoten van de over vallers, de kentekennummers van de weg rijdende auto's noteerden. Het bericht van de overval kwam bij de politie binnen via een collega van een andere bank waarmede de telefoniste van de AMRO-bank juist in gesprek was. Op de kreet „Er is een overval" reageerde zij onmiddellijk door de politie bellen. De AMRO-bank had geen alarminstalla tie. Onmiddellijk rukte de politie met een groot aantal manschappen en auto's uit. Uitvalswegen werden afgesloten en de rijkspolitie en Interpol gewaarschuwd. De rovers hadden kennelijk de gehele overval goed voorbereid, want in een minimum van tijd waren zij uit de stad verdwe nen, ondanks vele opgebroken straten en wegomleggingen. De mannen zijn regelrecht naar de Bel gische grens bij Goirle gereden. Daar werden ze staande gehouden voor contro le, maar zij wisten weg te glippen. De douane kon toen niets anders doen dan de kentekennummers noteren. Naderhand kwam er een telexbericht uit Tilburg, dat de autonummers van de overvallers op gaf. Het waren dezelfde. Verificatie van de kentekennummers wees uit dat de beide auto's toebehoor den aan Rotterdammers en dat de wa gens gisternacht in Rotterdam waren ge stolen. Het is niet uitgesloten dat de overvallers buitenlanders zijn. Onder elkaar spraken zij Frans. Eén van hen gaf een snauw in het Duits tegen het bankpersoneel. De meesten waren klein van postuur, don ker van haar en gelaatskleur, vermoede lijk Marokkanen. In verband daarmede werden ook de Belgische en de Franse politie gewaarschuwd. De bank is tegen roof verzekerd. De Belgische politie heeft ontdekt dat één van de auto's nabij het plaatsje Geel In de dierentuin van de Duitse plaats Kronberg schonk olifanten moeder „Opeline" het leven aan „Africa". Het is de tweede maal dat een olifant wordt geboren in ge vangenschap. Maar nog belangrijker is dat het de eerste maal is dat de baby in leven is gebleven. Africa is reeds enige weken oud en kan zich al heel aardig redden. (Telefoto) in botsing is gekomen met een vracht auto. De bestuurder, die alleen in de wa gen zat omdat de rovers direct over da grens in de andere auto waren gestapt, sprong uit de nog rijdende wagen en stapte over in de andere auto". Hoewel de wegen door politiepatrouilles werden be waakt is de wagen bij Weelde van de rijksweg afgeslagen en via binnenwegen in de richting Kasterlee verdwenen. Enkele uren later kwam er bericht uit het plaatsje Ravels, dat een auto daar een ongeval had veroorzaakt en hard was doorgereden. De wagen met een Neder lands nummerbord had een scooterberij der aangereden, die met een gebroken sleutelbeen op de weg bleef liggen. Een getuige heeft in de wagen een aantal op eengepakte mannen zien zitten. Volgens de politie is de bende dezelfde die de laatste maanden in België een aan tal overvallen heeft gepleegd. Daarbij was ook steeds sprake van zes of zeven ge wapende en gemaskerde mannen. Advertentie n Wij spuiten uw schoorsteenka naal op maat, naadloos en hoog- geïsoleerd. Condens is dan uitgesloten. Spaarndamseweg 48 - Haarlem Tel. 53750 Lange Herenstr. 36 - 38 Haarlem Telefoon 14371 WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1