Hoogovens bouwt een tweede ertskade noordwestelijk van toeleidingskanaal Geschikt voor meren van schepen tot 85.000 ton Bijverwarming „Hiroshima, mon amour voor N.V.S.H.-Velsen Amerikaanse groep doceert in Amerika bollen forceren Alphenaar L0ENDERSL00T T en D sluit in '66 twee fabrieken Nachtvoorstelling in City Matige prijzen bij grote aanvoeren Weer een slachtoffer van kolendamp Woningbouwlening Amsterdam 1951 joJr ilLcLCjnzclGL Bloembollenhandelaren voeren actie Tsjombe niet meer in Kongo-regering mm ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 5 In maart van dit jaar maakte de raad van bestuur van Hoogovens de bouw van hoogoven 6 bekend. Gelijktijdig is toen besloten een begin te te maken met de bouw van een nieuwe tweede ertskade aan de Buiten haven. Deze tweede ertskade, waarvan de bouw nu spoedig ter hand zal worden genomen, is geprojecteerd op een thans nog woeste strook grond aan de noordwestkant van het Toeleidingskanaal naar de Buitenhaven. De nieuwe kade zelf krijgt een lengte van 225 meter, voldoende als lig plaats voor één groot ertsschip. Bij de opzet is rekening gehouden met een mogelijk verdere uitbreiding tot 600 meter. Aan de oostkant van de eigenlijke ertskade wordt een soort toegangsbrug van ruim 130 meter gebouwd. flttHHHHBMMflHMMMMC ,In den droge' Weg en spoorlijn voor de kille avonden Petroleumkachels Butaangaskachels Elektrische kachels 'T JUISTE ADRES Lange Nieuwstraat 433-435 IJmuiden - Telefoon 4654 Rekening gehouden met het personeel" mm 99 De folder van de afdeling Velsen van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, waar het programma voor het komende winterseizoen in wordt aangekondigd, stelt onder meer een tweede nachtvoorstelling in het vooruitzicht, indien de filmvertoning vrijdagavond in het City theater voldoende belangstelling zou trekken. Wat dit betreft kunnen de organisa toren ruimschoots tevreden zijn, want ondanks het ongebruikelijk uur de voorstelling begon om half twaalf waren er slechts weinig plaatsen onbezet gebleven. Een andere vraag is echter, of alle bezoekers deze voor stelling wel geheel op prijs hebben gesteld, want de vertoonde film „Hiro shima, mon amour" is stellig niet vervaardigd voor een publiek, dat voornamelijk spanning of verstrooing zoekt. Vandaar dat verscheidene bezoekers de film niet geheel hebben „uitgezeten" en de zaal reeds voor het einde verlieten. Conferentie over hulp aan Zuidoost-Azië 50.000 op nr. ser. 9701 KRUISWEG 47-49 HAARLEM Op deze fotogenomen vanaf de watertoren aan de Buitenhaven, wordt aangegeven welk deel van de landstrook zal worden afgegraven en waar straks de ertsschepen langs de kade zullen meren. De nieuwe oeverlijn is vastgesteld na model onderzoekingen in het waterloop kundig laboratorium in Delft. In „Samen", het maandblad van Hoog ovens en aangesloten bedrijven, worden deze plannen nu nader ontvouwd. Aan de noordkant van het Toeleidingskanaal zal een flinke strook grond moeten verdwij nen. Maar dat zal pas aan het einde van het grote karwei gebeuren. Ertskade 2 zal namelijk „in den droge" worden ge bouwd. Eerst begint men op het be staande terrein met de aanleg van de kademuur en het maken van de daarop aansluitende damwanden en taluds. Wanneer dat alles gereed is, komen zandzuigers in actie om het water vóór de kade op diepte te brengen. Op het ter rein waar weldra met de voorbereidingen tot de bouw van ertskade 2 zal worden begonnen, zijn nu al bakens geplaatst, die de voorkant van de toekomstige kade aangeven. De betonnen kadevloer, die 26,50 meter breed wordt, zal komen te rusten op een raamwerk van balken, eveneens van ge wapend beton. Voor de ondersteuning van het geheel is staal gekozen. Aan de water kant zal de nieuwe kade worden gesteund door ronde stalen platen, gemaakt uit plaat van walserij-west. In totaal zullen er 141 palen van maximaal 31 meter leng te op een onderlinge afstand van twee meter in de grond worden geslagen. Iedere paal heeft een middellijn van 80 cm. en een wanddikte van 1,2 cm. Aan de landzijde zal de ondersteuning bestaan uit draagpalen met een stalen damwand ertussen. Om een tegenwicht te vormen voor de druk, die vanuit de landzijde op de damwand wordt uitgeoefend, wordt de kade „verankerd" door stalen trekpalen, die onder een hoek van 45 graden de grond in worden gedreven. De totale opzet van de los- en opslag installatie voor het erts uit de schepen, is thans nog in studie. Bij de ertsbrekerij-zeverij is begonnen met de aanleg van een spoorverbinding. Daarover zal 5000 ton aan stalen palen, damwanden en ander bouwmateriaal wor den aangevoerd. Ook komt er een weg naar het nieuwe bouwterrein. De komende maanden wordt de strook grond, waarop de nieuwe kade is gepro jecteerd afgegraven tot 1,5 meter boven N.A.P. In de dan ontstane sleuf komen twee verrijdbare heistellingen. De palen en damwanden gaan voor het grootste deel met behulp van waterspuit- lansen de grond in. Alleen bij het laatste stuk van ongeveer een meter wordt er echt geheid. Verwacht wordt dat men in het begin van 1966 met het heiwerk zal kunnen aan vangen. Als er een klein jaar is geheid zal het nog ongeveer een jaar duren eer ertskade 2 gereed is om grote zeeschepen te ontvangen. Aanvankelijk wordt gerekend op de ontvangst van schepen tot 85.000 ton. Het is mogelijk de havenbodem op een diepte van 16 meter beneden N.A.P. te brengen. Bij die diepte zullen schepen tot 100.000 ton draagvermogen voor de wal komen. S99M Adxiertentie De fabrieken in Delft en Oudenbosch van het (blik) emballage-concern Thomas sen en Drijver-Verblifa NV zullen in 1966 worden gesloten. Dit vernemen wij naar aanleiding van geruchten over massale ontslagverlening, die in Delft de ronde doen. Het ligt in de bedoeling de produk- tie van de twee bedrijven in de eerste helft van 1966 geleidelijk over te plaat sen naar andere fabrieken van het con cern. In Delft worden conservenblikken en spuitbussen gemaakt; de produktie van Oudenbosch bestaat uit blikemballage voor allerlei doeleinden buiten de conser- vensector, de A.G. „General Line"-produk- ten. De beide fabrieken behoren tot de produktiebedrijven van de Verenigde Blikfabrieken, die begin 1965 een fusie zijn aangegaanmet Thomassen en Drij ver. Zoals bekend heeft de directie van T en D/Verblifa onlangs de sluiting van enkele fabrieken aangekondigd. In de Delftse fabriek werken thans on geveer 200 personeeldleden. Het bedrijf in Oudenbosch is van geringere omvang. De directie legt er de nadruk op dat met de belangen van het betrokken personeel ten volle rekening zal worden gehouden. Overleg met de vakbonden en met de af delingsraden is gaande. Alle gevallen zul len individueel worden behandeld. Over de bestemming van de leegkomende fa brieksgebouwen is nog niets bekend. Op deze overzichtskaart is de toe komstige situatie bij ertskade 2 ge tekend, noordwestelijk van het Toe leidingskanaal naar de Buitenhaven. -"-—-"W-W-- '/.X' iPififlli ->i t r. a sr. H „HIROSHIMA, MON AMOUR" brengt een Japanse architect en een Franse filmactrice, beiden relatief gelukkig ge trouwd, samen in Hiroshima, waar zij een etmaal lang een snel opgekomen en „onmogelijke" liefde beleven. Beiden zijn belast met gruwelijke jeugdherinneringen hij aan de vernietiging van Hiroshi ma, zij aan de oorlogstijd in haar ge boorteplaats Nevers, waar zij als jong meisje een verhouding had met een Duit se soldaat en bij de bevrijding door wraakzuchtige buurtbewoners werd kaalgeschoren. Hun gepassioneerd sa menzijn wordt door die nachtmerrie achtige herinnering zwaar vertroebeld, zodat de onherroepelijke scheiding bijna als een bevrijding komt. Reeds in, het be gin van de film worden de beelden van het minnende paar afgewisseld met de gruwelijke indrukken, die de vrouw des middags heeft opgedaan bij een bezoek aan het atoommuseum en aan het zieken huis, waar nog altijd slachtoffers van de ramp worden verpleegd. En als vanzelf komen bij haar oorlogsherinneringen uit Nevers boven, die zich vermengen met de verschrikkingen van Hiroshima. REGISSEUR RESNAIS heeft zijn film gebaseerd op een scenario van Margué- rite Duras, een van de vertegenwoordig sters in Frankrijk van de „nouveau ro man" en in de verbeelding van dit won derlijke liefdesverhaal verplaatst hij de handeling voortdurend, snel en onver wacht, zowel ruimtelijk als in de tijd. De gebeurtenissen in Hiroshima en Nevers vloeien in elkaar over, er is geen chro nologische volgorde en geen flash-back. Heden en verleden vermengen zich, zoals ook Hiroshima en Nevers ongemerkt in elkaar overgaan. Een dergelijke wijze van filmen, die volledig met de tradities van de gebruikelijke speelfilm breekt, stelde hoge eisen aan de toeschouwer, maar wie zich wist open stellen, of lie ver gezegd in te stellen op snelle ge- dachtensprongen en abrupte overgangen, zag zijn inspanning rijkelijk beloond door onvergetelijke indrukken en ervaringen, zoals hij deze nog maar zelden in de bioscoopzaal heeft ondergaan. Groenteveiling Beverwijk Door het zachte weer waren de aanvoe ren op de groenteveiling in Beverwijk ook deze week vrij groot. De prijzen bleven over het algemeen aan de matige kant. Een massa-artikel is op het ogenblik de andijvie. Sla laat het langzamerhand af weten; de prijzen varieerden vrijdag van 4 tot 10 cent per krop. Vlotter ging de spinazie weg. Een goed artikel is de bloemkool, die royaal weg ging voor prij zen boven de 50 cent per stuk. Van een kleine prijsinzinking in het begin heeft het witlof zich volledig hersteld. De prij zen schommelden tussen de 100 en 165 cent per kilo. Tomaten liepen weer in prijs op. Er gaan nog flinke partijen voor de export uit de markt. Bij de spruiten ging de grootste belangstelling uit naar de geschoonde, die tot 146 cent per kilo noteerden. De prijzen van vrijdag waren: aard beien 60-95, andijvie 8-14, bloemkool 25- 85, sla 4-10, spinazie 12-50, bospeen 12-36, waspeen 16-32, witlof 100-165, selderij knollen 15-28, sperziebonen 100-210, snij bonen 90-150, pronkbonen 40-80, toma ten 30-84, komkommer 11-52, prei 25-35, rodekool 12-20, groene kool 20-25, sprui ten 60-146, breekpeen 10-20. De 78-jarige alleenwonende W. J. van Aalderen is dood in zijn woning in de El- boogstr. in Den Haag aangetroffen. De be jaarde man bleek door kolendampvergif tiging om het leven te zijn gekomen. Er was hem gezegd dat hij wegens werkzaamheden aan de schoorsteen niet mocht stoken, waaraan hij zich echter niet heeft gehouden. Een buurvrouw, die de bejaarde hielp bij zijn huishouding, vond hem levenloos in bed. In Leeuwarden is de alleenwonende 82-jarige mevrouw B. Wilhelm door ko lendampvergiftiging om het leven geko men. Familieleden, die haar een bezoek wilden brengen, troffen haar levenloos in een stoel aan. WASHINGTON (AFP/Reuter) De Sovjet-Unie heeft ermee ingestemd deel te nemen aan een conferentie met de Verenigde Staten en twintig andere lan den om te komen tot een nieuw program ma voor financiële hulp aan Zuidoost- Azië. De conferentie zal volgende week donderdag in Bangkok beginnen. Haar doel is een handvest op te stel len voor een Aziatische ontwikkelings bank, waaraan de Verenigde Staten twee honderd miljoen dollar wil bijdragen. De meeste Westeuropese landen, Frankrijk uitgezonderd, zullen afgevaardigden naar Bangkok sturen, waar zeker dertien Azi atische landen eveneens vertegenwoor digd zullen zijn. Bij de trekking van de percent wo- ningbouw-premielening 1951 ten laste van de gemeente Amsterdam is de premie van 50.000 gevallen op obligatie nr. 3 van se rie 9701. De premie van 10.000 viel op nr. 7 van serie 8478 en die van 5.000 op nr. 6 van serie 237, vijf obligaties lootten uit met een premie van 1.000 te weten nr. 5 van serie 416, nr. 5 van serie 1085, nr. 1 van serie 2011, nr. 1 van serie 3676 en nr. 4 van serie 3854. Een premie van 500 viel op nr. 4 en 5 van serie 2129, nr. 10 van serie 2346, nr. 3 van serie 3283, nr. 6 van serie 3367, nr. 8 van serie 214, nr. 7 van serie 4321, nr. 7 van serie 4744, nr. 1 van serie 6360, nr. 10 van serie 7944 en nr. 6 en 7 van serie 7467. Advertentie Op woensdag 20 oktober geven wij in zaal LOMMERLUST, Alkmaarse- weg 32 a, Beverwijk, een demonstra tie van de fantastische mogelijkheden van Philcorda Electronisch Orgel. U bent daar van harte welkom. Aanvang 8.30 uur. De zogenaamde „Amerikaanse groep" van de Bond van Bloembollenhandelaren vecht met alle kracht tegen de daling van de afzet in de V.S. De exporteurs op de V.S. hebben alles tegen gehad, bloemen die per vliegtuig uit de zuidelijke staten werden overgevlogen, een beschermde import van Japanse bloembollen, waar voor geen minimumprijzen werden vast gesteld en voor de Nederlandse wel. En tenslotte begonnen de Amerikaanse bloe menwinkels hun produkten steeds meer in koelkasten te bewaren. Kwamen de tul pen dan in een warme kamer dan flapten ze open en waren zo weg. Ze geven het niet op, zoeken andere wegen en zijn er nu eindelijk in geslaagd wetenschappelij ke samenwerking tot stand te brengen tussen de onderzoekers in Lisse en die van de Universiteit van Michigan. Er is vroeger al contact geweest met onderzoekers in Amerika. Prof. v. Slogte- ren en dr. Beij er hadden contacten, die eigenlijk alleen dienden ter controle van hier uitgedachte behandelingen. Zeer nut tig waren ze wel. Er is bijvoorbeeld een speciale behandeling ontwikkeld, waar door bloembollen en speciaal tulpen ook in de warmere gedeelten van de V.S. zo kunnen bloeien, dat ze aan redelijke eisen voldoen. Maar ondanks alle reclame, waarvoor eigenlijk een veel te gering bedrag be schikbaar is voor zo'n enorm continent en de wetenschappelijke contacten liep de export terug. Het Produktschap voor Sier gewassen bemoeide zich er mee en wist een marktonderzoek te organiseren. Daar uit leerden de exporteurs, dat ze andere verkoopmethoden zouden moeten gebrui ken dan de nog steeds in zwang zijnde. Er zijn zaken, die wijzigingen hebben aangebracht en inderdaad vrij opmerke lijke stijgingen van hun omzet konden re gistreren. Het zwaartepunt bij al die activiteiten lag hoofdzakelijk op de verkoop van bloembollen aan particulieren, tuintulpen dus. De verkoop aan de bloemisten, die bloemen moesten produceren, bleef con stant teruglopen. De oorzaak hiervan was wel bekend, maar toch eigenlijk nooit goed onder zocht. Men sprak over de snel uitgebloei de bloemen in de warme Amerikaanse huizen, veel mislukkingen bij de broeiers, kortom, er was geen redden aan. Een andere wereld De Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren begon zich echter steeds meer open te stellen voor advie zen van buitenaf. Bovendien kreeg hij de steun van het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek, dat onder een jonge di rectie kwam te staan. Prof. Schenk woon de kort na de aanvaarding van zijn hoge post een ontwikkelingsdag van de vereni ging van oud-leerlingen „Theorie en Prak tijk" bij, waar deskundigen op verkoopge- bied inleidingen hielden. Aan het eind van de dag verklaarde hij een andere wereld te hebben zien opengaan en zegde alle steun toe. Hij heeft met drs. A. F. G. Slootweg een reis door de V.S. gemaakt. De heren hebben een inzicht gekregen in de metho den die daar worden gevolgd bij het broei en. Er zijn nuttige contacten gelegd, die nader zijn uitgewerkt door het bestuur van deze groep van exporteurs. Van een aantal initiatieven is een van de belangrijkste eind september afgeslo ten. Er zal in de Universiteit van de staat Michigan een onderzoek worden ingesteld naar verschillende aspecten van het force ren van bloembollen onder Amerikaanse omstandigheden. Hoewel er bij nogal wat universiteiten belangstelling voor bestond moesten verschillende toch van medewer king afzien. Het project was te klein. De bloembollenmensen leggen nu honderddui zend dollar op tafel voor een onderzoek van vijf jaar. Ook afzet Intussen heeft men ook al aardig wat gegevens verzameld over de verzending met boten. De Scheepvaartcommissie van deze groep neemt al jarenlang proeven in de scheepsruimen, waar temperatuur en luchtvochtigheid worden gemeten. Is men zeker van de beste plaats, waar de kwali teit van de bollen niet achteruitgaat, en de tijd van verscheping dan zal langzamer hand alles aan elkaar gekoppeld kunnen worden. Men hoopt over enkele jaren een uitstekend produkt te kunnen propageren, want ook aan de afzet van de bloemen zal aandacht worden besteed. Heel opmerkelijk is, dat de Amerikaan se onderzoekers worden bijgestaan door een jonge Nederlander, de heer Johan van de Hoek. Hij heeft het broeiersvak geleerd in het broeiproevenbedrijf van zijn vader. Daar worden jaarlijks honder den nieuwe en oude rassen op verschil lende manieren gebroeid om het hoogste rendement uit de bollen te halen. Dus de vroegste en de beste bloemen. Vader en zoon hebben een schat aan ervaring, die nu in dienst van de wetenschap wordt gesteld. Nieuw element Mag men dan beweren, dat de her oriëntatie in het bloembollenvak traag verloopt, dit is wel een bewijs dat het vak bereid is de eens aangegeven nieuwe wegen te onderzoeken. Want in feite is dit onderzoek een welbewust gekozen on derdeel in het verkoopprogramma, name lijk te zorgen dat de afnemer goed en juist wordt ingelicht, zodat hij winst kan maken en daardoor meer zal gaan kopen. Dit is voor het bloembollenvak een nieuw element in het denken. Drie eeuwen mo nopoliepositie drukken loodzwaar op de schouders van kwekers en exporteurs. Ze moeten er onderuit komen willen ze niet verpletterd worden. Vandaar dat het vak bijna vierhonderdduizend gulden neertelt om een goede voorlichting te laten voor bereiden. Men wil het echt niet meer alle maal alléén weten en kunnen, zoals men zich dat vroeger dacht te kunnen veroor loven. LEOPOLDSTAD (Reuter) De partij van de Kongolese oud-premier Tsjombe, de Convention Nationale Congalais heeft bekendgemaakt dat zij niet zal deelnemen aan de nieuwe regering. De nieuwe pre mier, Kimba, zei direct na deze bekend making tegen verslaggevers dat zijn re gering over twee dagen gereed zal zijn. Tevoren hadden Kima, Tsjombe en drie andere leiders van de Conaco-partij drie kwartier met elkaar gesproken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5