Studenten in Madrid bereiden Bouw uw toehomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN 1 Industrieel afvalwater hoeft nu niet meer schadelijk te zijn Collectieve aanpak, subsidie en centralisatie bepleit nieuwe protestbetoging voor CONCLUSIE OP MACH brandstichting in ouderlijk huis Verkoop UNICEF- kaarten is begonnen H Anderhalf jaar voor Singapore nu lid van Gemenebest ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 7 ;ïil!i:ï lÉllilt Oud-katholiek pastoor J. Visser in Bern Groot probleem Dit is een personeelsadvertentie van Hoogovens om over na te denken. Hij gaat over de toekomst van staal. En over uw eigen toekomst. Staal heeft toekomst. Van staal worden bijvoorbeeld bruggen gemaakt. En er zijn steeds meer bruggen nodig om steeds meer auto's (van staal) en treinen (van staal) te laten rijden. Van staal worden schepen gemaakt en huizen en ramen en meubelen. Stofzuigers: staal. Was machines: staal. Haarden: staal. Oneindig veel apparaten en instrumenten: staal. Steeds meer en meer staal. Daarom gaat Hoogovens nu ook de 6e hoogoven bouwen: een reus, die per jaar een miljoen ton ruwijzer kan produceren om nog meer staal te maken. Meer staal dus in de toekomst en meer zekerheid in uw werk bij Hoogovens, voor smelters, walsers, elektro- monteurs, kraandrijvers, apparaatbedienden, transport en havenpersoneel en al die andere functies. Meer werk. Vast werk. Werk met toekomst. Ook vcfor u. Denkt u daar eens over na. En schrijf naar Hoogovens IJmuiden, afd. Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", Staalstraat, Velsen-Noord. W aterreiniging f ill Collectief De kosten gepromoveerd Examens Pakistaanse student is in Engeland Het is bekend dat Nederland met zijn voortschrijdende industrialisatie met gro te problemen ten aanzien van de reinheid van het water en ten aanzien van de drinkwaterwinning te maken krijgt. Met name de drinkwatervoorziening baart in ons land in de nabije toekomst grote zorgen. Binnen enkele jaren zullen wij voor een groot deel aangewezen zijn op het reservoir water in de zogenoemde op pervlaktewateren (bijvoorbeeld het IJs- selmeer) en op dit punt raken de pro blemen van waterwinning en waterver ontreiniging elkaar. Vooral voor het dichtbevolkte westen van ons land begint de zaak te spannen. De infiltratiecapaciteit van onze duinen begeeft zich langzaam maar zeker naar een maximum en reeds nu bouwt men in stallaties om het IJsselmeerwater te be nutten voor drinkwatervoorziening. Op pervlaktewateren hebben een grote zelf reinigende capaciteit, maar ook hieraan komt een eind, wanneer in kolossale hoe veelheden chemisch verontreinigd water dagelijks wordt ingevoerd, zoals dat bij voorbeeld, in het IJsselmeer, door de IJssel gebeurt. De Rijn, waarop vele Duitse en Franse chemische industrieën lozen, is de groot ste vervuiler van de Nederlandse wate ren. De vorige week spraken wij reeds over de maatregelen de het hoogheem raadschap Rijnland tegen elke vervuiler gaat nemen. Maar het kwaad dient bij de bron te worden aangepakt en die bron ligt bij de industrieën. Gelukkig worden er in onze buurlanden reeds maatregelen getroffen en met de moderne middelen kunnen we enige hoop hebben dat de ver vuiling in de nabije toekomst zal afnemen of in ieder geval niet zal toenemen. De heer Liedmeier, een van de spre kers op het Machevocongres heeft een inleiding gehouden over de reinigingsme thoden van afvalwater, waarbij hij voor al aandacht schonk aan het afgewerkte water van olieraffinaderijen. Het is thans mogelijk de olie die met het water wordt Een gevangenisstraf van anderhalf jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank tegen een 23-jarige jongeman uit Maarssen, die in juni geprobeerd had zijn ouderlijk huis in Maarssen in brand te steken. Hij had moeilijkheden met zijn ouders gehad en was op kamers gaan wonen. In de nacht was hij met een valse sleutel het ouderlijk huis binnengegaan en had in de gang brand gesticht. Hij wist, dat zijn ouders en zijn tien broers en zusters bo ven sliepen. Doordat een van de meisjes door de rook wakker werd, kon de brand tijdig worden geblust. Bij zijn aanhouding verklaarde de jon geman, het jammer te vinden dat zijn op zet was mislukt. Het was de tweede keer dat hij in de ouderlijke woning brand had gesticht. DEZE WEEK IS IN ons land de UNICEF-kaartenverkoop 1965 begonnen. Veertien kunstenaars uit negen landen ontwierpen elk 'n serie prentbriefkaarten waarvan de opbrengst bestemd is voor het Kinderfonds van de Verenigde Naties. AAN DE SERIES werkten kunstenaars mee uit onder meer Frankrijk, Italië, de Verenigde Staten, Senegal, Sovjet Unie, Spanje, Israel, Denemarken en Groot- Brittannië, onder wie de Brit Brian Wild- smith, de in 1953 overleden Fransman Raoul Dufy en de Romeinse kunstschil der-architect Paolo Tommasi. Vorig jaar werd er in Nederland bijna een miljoen kaarten verkocht, niet allen aan particulieren maar ook aan bedrij ven. Geconstateerd is niettemin dat de giften van de particulieren en de over heid in welvarende landen gestadig klei ner worden. Onder het motto „Groet een vrind en help een kind" hoopt UNICEF het miljoen nieuwjaarskaarten van vorig jaar dit jaar ver te overtroeven. De foto toont „Dieren in het Winterbos" van de Rus Orest Vereisky. Havenarbeider A taf v. r -X- (Van een onzer verslaggevers) „Met de huidige technische hulpmiddelen en de nieuwste vindingen is het mogelijk om het afvalwater van gevreesde chemische industrieën en van olieraffinaderijen zodanig te zuiveren, dat het bij lozing absoluut geen gevaar oplevert. De schadelijke stoffen kunnen nagenoeg totaal worden afgebroken." Tot deze conclusie kwam de heer G. P. Liedmeier, secretaris van de stichting Concawe tijdens een inleiding op het Machevo-congres in de Utrechtse jaarbeurs. Het Machevo-congres, vormt een onderdeel van een grote internatio nale expositie die gedurende zes da gen (van 13 tot 20 oktober) in de jaar beurs gehouden wordt. De Machevo organiseert eenmaal per drie jaar een kolossale vakbeurs voor de chemi sche, farmaceutische voedings- en genotmiddelen- en de zuivelindustrie De expositie van dit jaar wordt bege leid door een uitgebreid congres over waterverontreiniging, luchtverontrei niging, en afvalwaterzuivering. De expositie in de jaarbeurshallen geeft een duidelijk beeld van alles wat er de afgelopen jaren op het gebied van filtre ring, zuivering, ontharding en destillatie aan nieuws is bijgekomen. Mede door het belangwekkende congres is de Machevo 1965 voor de geïnteresseerden in de pro blematiek van lucht- en waterverontreini ging een belangwekkend evenement ge worden. In de afgelopen week publiceerden wij reeds enkele gegevens over deze exposi tie en noteerden wij voor u enkele uit spraken van het omvangrijke leger des kundigen dat hier zijn inleidingen houdt. Gisteren stond het congres in het teken van de waterverontreiniging en werden de problemen van de waterzuivering be sproken. afgevoerd te scheiden door zogenoemde olievangers. Dat is de eerste reiniging. De heer Liedmeier vertelde dat de se condaire reiniging het best te vergelij ken is met de primaire bezinking van het huishoudelijke afvalwater. Voor secondaire reiniging nodig ter ver wijdering van opgeloste of colloidale stof fen wordt tegenwoordig ook al veel ge bruik gemaakt van micro-biologische methoden, zoals trickle-filters, actief slibinstallaties of oxydatiesloten en -vij vers. Ook chemische en fysische metho den, zoals chemische floccuatie en lucht fiotatie zijn in gebruik. „Verbruikte che micaliën behoren op 'n afzonderlijke wijze onschadelijk te worden gemaakt of te worden verwijderd. Zij behoren in het af valwater niet thuis" aldus de heer Lied- meijer. Dr. P. G. Fohr, hoofd industriewater van de Vereniging Krachtwerktuigen zei in zijn inleiding dat het probleem van het industriële afvalwater slechts tot een op lossing gebracht kan worden door 'n aan pak van verschillende kanten. „In de be drijven kunnen de produktieprocessen vaak worden gewijzigd," aldus de heer Fohr „of kan gebruik gemaakt worden van hulpstoffen met een geringere vervui ling". De inleider bepleitte 'n collectieve aanpak door de industrieën van het ver vuilingsprobleem, daar deze werkwijze de kosten aanzienlijk zouden drukken. „Over heid en industrie dienen nauw samen te werken bij het zoeken naar doelmatige en aanvaardbare oplossing," aldus de heer Fohr. Dr. C. O. S. Schaeffer, inspecteur van de volksgezondheid en ir. H. M. J. Schel- tinga, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Afvalwaterzuivering spraken hierna over de hygiënische aspecten van de waterverontreiniging en over de (hoge) kosten van waterzuivering. De heer Scheltinga toonde zich een voor stander van meer uniformiteit in de hef fing van zuiveringslasten hetgeen hij te bereiken achtte door een wettelijk vastge steld, algemeen geldend tarief bij een vol ledig gecentraliseerd financieel beheer van alle zuiveringsinstallaties. Ook bepleitte hij een zeer actief landelijk subsidiebe leid, eventueel mei fiscale faciliteiten, voor eigen zuiveringsinstallaties voor be drijven. Vandaag buigt het congres zich over problemen van luchtverontreiniging. Aan de universiteit van Bern is vrijdag gepromoveerd tot doctor in de theologie de heer J. Visser, pastoor van de oud-katho lieke kerk in Amersfoort, op het onder werp „Kerkgeschiedenis en dogmatiek." Pastoor Visser is IJmuidenaar van ge boorte. Hij is 34 jaar oud. Na zijn studie aan het oud-katholieke seminarie in Amersfoort te hebben voltooid werd hij in 1956 tot priester gewijd door de aartsbis schop van Utrecht mgr. dr. A. Rinkel. Daarna ging hij studeren in Bern. In 1957 werd hij benoemd als pastoor in Arnhem. Sinds 1964 is de heer Visser pastoor van de oud-katholieke parochie in Amersfoort. LONDEN (AP) Singapore is als 22ste lid, tot het Britse Gemenebest toegela ten. Dat heeft Arnold Smith, de secreta risgeneraal van het Gemenebest, meege deeld. Tot de toelating werd besloten na over leg met de regeringsleiders van het Ge menebest. De toelating geschiedde op verzoek van de Maleisische regering dat Singapore als lid voorgesteld had. Singa pore is negen augustus uit de Maleisische Federatie getreden. Tilburg. Geslaagd voor het kandidaats examen economische wetenschappen A. Th. van Breugel (Haarlem) en J. G. M. Prins Noord wij kerhout (Van onze correspondent) MADRID De te verwachten ongere geldheden aan de universiteit van Ma drid protest tegen het ontslag van een aantal hoogleraren die dit voorjaar bij de grote demonstraties de zijde van de stu denten hadden gekozen hebben zich nog niet voorgedaan. Volgens geruchten hebben de studenten besloten hun actie uit te stellen tot de achttiende van deze maand. De reden hiervoor is, dat het uni versitaire jaar nog niet goed is begonnen. De organisatoren van de nieuwe manifes tatie willen kennelijk wachten tot een zo groot mogelijk aantal studenten aan wezig is. Gebruikmakend van de rustpauze in de zomervakantie in 't slepende conflict tus sen de overheid en de studenten, hebben de autoriteiten een aantal voorzorgsmaat regelen genomen om herhalingen van de strubbelingen te voorkomen. De minister van Onderwijs heeft aanvullingen afge kondigd op het reglement voor de acade mische discipline. Volgens dit reglement heeft het ministerie van Onderwijs het recht om zonder meer elke vorm van col lectieve studentendemonstraties te ver bieden en deelnemers daaraan te bestraf fen. Hieraan is thans een nieuwe preventie ve maatregel toegevoegd, waardoor het de minister mogelijk is in te grijpen voor dat er sprake is van enige organisatie in het studentenverzet. Iedere student die zijn collega's probeert aan te zetten tot openlijke acties, kan voor een tribuhaal van hoogleraren worden gebracht en van de universiteit worden verwijderd. Ook zijn er enkele andere maatregelen geno men om de toegang tot de universiteits gebouwen beter te kunnen controleren. De ontslagen hoogleraren behoorden al len tot de faculteit van de Letteren en Wijsbegeerte. Men vreest dat zich vooral in deze faculteit nieuwe onlusten zullen voordoen. Volgens een mededeling van da rector van de universiteit zullen de ont slagen hoogleraren binnenkort voor een Spaans gerechtshof moeten verschijnen. In zijn rede bij de opening van het nieuwe studiejaar heeft rector professor Guttierez Rios de kwestie van de ontsla gen hoogleraren even aangeroerd. Hij zei dat in elk geval geen uitzonderings maatregelen zijn gehanteerd. „Het lid maatschap van een academische senaat" zo zei hij, „legt verantwoordelijkheden en verplichtingen op, die men niet kan miskennen. Men zal niet schromen om op dezelfde wijze op te treden tegen een ieder die in de toekomst zal proberen de universitaire orde opnieuw te verstoren". In het dagblad ABC, de grootste krant van Madrid, heeft een van de ontslagen hoogleraren, Garcia Calvo, op dezelfde dag dat het verslag over de opening van het academische jaar verscheen, een iro nische advertentie geplaatst van de vol gende inhoud: „ex-hoogleraar aan de uni versiteit van Madrid biedt zich aan voor het geven van lessen in Latijn". De 21-jarige Pakistaanse student Mo hammed Hussain Khan, die op 21 sep tember uit een hotel in Amsterdam ver dween, is in Engeland. De Amsterdams# recherche heeft enige tijd naar hem ge zocht, maar voor haar is de zaak afge daan. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7