De Gaulle wil NAVO vervangen door systeem van verdragen Multilaterale kernvloot is door het Pentagon begraven HET WEER w 4 Grieks schip gekapseisd China beschuldigt Indonesië van „onderzoek" in ambassade MENSENHART KLOPT ZES UUR BUITEN LICHAAM Lottgering f uw matras MORRIS Tweed- en Cameljassen Ontploffing in een Koogse fabriek Sluisdeuren voor Volkerak iets te smal Vliegtuigmaker uit Beverwijk omgekomen Nederlands elftal faalde volkomen Twee automobilisten dronken achter stuur Losgeraakte trein- delen botsten op elkaar Dhani komt naar Nederland OPHEFFINGS UITVERKOOP MAANDAG 18 OKTOBER 1965 Commissie Kans op nachtvorst Scherpe strijd c Het woord is aan A chttien lichtgewonden SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Bonneterie Modelux ANEGANG 8 BARTELJORISSTRAAT 5 50e JAARGANG NUMMER 292 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmtriden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 a 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. ÏJmuider Courant DAGBLADVOOR V L S N-IJ M U 1 D N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJ muider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) WASHINGTON. Generaal De Gaulle zou de NAVO willen ver vangen door niet-aanvals- en bij standsverdragen tussen de landen van West-Europa en de Verenigde Staten. Daarnaast zou hij voorstander zijn van een conventioneel, geïntegreerd, Westeuropees defensiesysteem. Dat systeem zou dan voldoende garanties moeten bieden, speciaal aan West- Duitsland, voor het eventuele gebruik van Franse en Britse kernwapens. Geruchten over dit Franse plan doen in de Amerikaanse hoofdstad de ronde. Ongenoemde officiële bronnen in Washington geven toe dat het Penta gon, de Amerikaanse generale staf, tezelfdertijd het omstreden plan voor een multilaterale kernvloot, heeft be graven. Er worden drie redenen genoemd voor deze realistische wijziging van het stand punt van de Verenigde Staten. Het is onmogelijk gebleken behalve West-Duitsland andere bondgenoten voor het MLF-plan enthousiast te maken. De Sovjet-Unie heeft haar medewer king aan de ontwapeningsbesprekin gen in Genève min of meer afhanke lijk gesteld van het in de ijskast zet ten van het MLF-plan. Er bestaat een plan van de Ameri kaanse minister van Defensie, McNa- mara, dat kan worden beschouwd als een alternatief voor de multilaterale kernvloot. Minister McNamara heeft voorgesteld een commissie te benoemen van vier of Bij een ontploffing in de fabrieken van Honig n.v. in Koog a. d. Zaan hebben van nacht drie arbeiders ernstige verwondin gen opgelopen. De betrokken afdeling brandde vrijwel geheel uit. Omstreeks halftwee deed zich op de eer ste verdieping van Honig-Amylo Chemie n.v. aan de Lage Dijk een stofexplosie voor, waardoor brand uitbrak. Drie op deze verdieping werkende Zaandammers J. H., G. V. en J. H. van der W., werden met ernstige brandwonden naar het ge meentelijke ziekenhuis in hun woonplaats vervoerd. De fabrieksbrandweer was, met steun van de vrijwillige brandweer van Koog, het vuur spoedig meester. De aanzienlij ke brand- en waterschade wordt door de verzekering gedekt. W eerrapporten 1, 2 Agenda voor IJmond en Haarlem 2 Uit h/it binnenland2 Vait Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Radio en tv 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee5 Beeldverhalen 6 Feuilleton6 Scheepsberichten 7 Economisch nieuws 7 Topsy 8 Sport9-13 Ferdinand 14 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog weer met enkele wolken velden. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag met vannacht plaatselijk nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. vijf ministers van Defensie van leden van de NAVO. Die commissie zou tot taak hebben de kernpolitiek en de strategie van het Atlantisch bondgenootschap te coördineren. McNamara is daarbij uitgegaan van de gedachte dat zulk een commissie tege moet kan komen aan de wens van de Europese bondgenoten van de Verenig de Staten en vooral van West-Duits land grotere medezeggenschap te krij gen over het gebruik van de kernwapens. Het is interessant dat de Amerikanen het MLF-plan, dat ze jarenlang op niet altijd even tactvolle manier door de kelen van hun bondgenoten hebben proberen te duwen, inslikken op het moment dat het hele Atlantische bondgenootschap door de recente uitlatingen van president De Gaulle op de helling is komen te staan. Het lijkt erop dat Washington thans meer dan ooit het gevoel heeft dat het in een scherpe politieke strijd met de Fran sen is gewikkeld en dat de Amerikaanse kaarten in dat spel niet zo sterk zijn als men had gedacht. Men besteedt de laatste tijd in Washing ton dan ook steeds meer aandacht aan de anti-Amerikaanse stromingen in Euro pa, voor een groot deel samenhangend met Vietnam en zulke zaken als de Ame rikaanse interventie in de Dominicaanse Republiek en het afnemen van de vrees in West-Europa voor een communistische invasie. In dit verband kan men hier en daar horen dat de Scandinavische landen meer zouden voelen voor regionale militaire samenwerking dan voor een voortzetting van de Atlantische militaire integratie in de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Washington is er niet lanter muurvast van overtuigd dat de Franse denkbeelden over het beëindigen van een positie van Europese ondergeschiktheid aan de Ver enigde Staten op een gegeven moment geen school zouden kunnen maken in Europa. Vooral, omdat zij de mogelijk heid zouden kunnen openen voor een Oost-West ontspanning in Europa, waar toe de Franse ideeën, zoals zij nu in Washington circuleren, sterke troeven zijn. Twaalf sluisdeuren in de grote weste lijke sluis, die bij Willemstad in het Vol kerak wordt gebouwd, blijken niet geheel in de sluissegmenten te passen. De deu ren, gebouwd op een Schiedamse werf, wijken per paar ongeveer twee centime ter af, zodat de rijkswaterstaat voor de opgave staat deze kieren af te dichten. Het ministerie van Verkeer en Water staat erkende vanochtend, dat de leveran cier de deuren iets te smal heeft gemaakt. „Maar", aldus het commentaar, „dat le vert voor ons geen onoverkomelijke hin dernis op, omdat de sluisdeuren nu een maal altijd met houten schotten water dicht worden gemaakt. In dit geval is de afwijking iets groter dan normaal en zullen wij dus iets meer hout moeten aan brengen. Bijzondere vertraging zal er niet het gevolg van zijn, zo nemen wij aan". De sluizen bij Willemstad zullen de grootste binnenvaartsluizen van Europa worden. Zij vormen een belangrijke scha kel in de nieuw ontworpen Schelde-Rijn- verbinding. Door klap van propeller Bij een detachement van squadron 320 van de Marine Luchtvaart Dienst, dat op het ogenblik op het vliegveld St. Mawgan in Engeland is gestationeerd voor de NA- VO-oefening Totem Pole, heeft zich in de afgelopen nacht omstreeks half twee een ongeval voorgedaan, dat aan de vliegtuig maker constabel le klasse W. A. Zweeres uit Beverwijk het leven heeft gekost. Na terugkomst van een nachtelijke oefenvlucht van een der Neptune-vliegtui gen moest de grondbemanning, waartoe het slachtoffer behoorde, de veiligheids- pinnen in het landingsgestel van het vlieg tuig aanbrengen. Tijdens deze handeling is constabel Zweeres door een nog draai ende propeller getroffen. Hij was op slag dood. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. W si De luidruchtige Zwitserse (sup porters-) garde had alle reden tot het luiden van de feestbellen. Het Nederlands elftal werd in het Olym pisch stadion door de Zwitserse voetballers bedwongen (00). Dat betekende, dat het Nederlands elf tal de pas werd afgesneden naar de wereldkampioenschappen in Enge land (tenzij er nog een wonder ge beurt). Hoe dat aan eigen onmacht te wijten was kunt u lezen op de eerste sportpagina van het bijvoeg sel „Sportief". 'm De gekapseisde Griekse vracht vaarder „Akti", omgeven door sleep- en reddingboten. Bergers staan op de zijwand van het schip. Napoleon Bonaparte: Er bestaat geen grotere immoraliteit dan een functie te veroveren die men niet kan vervullen. Het Griekse vrachtschip Akti is zondag middag in de Europoort gekapseisd nadat het schip door een felle brand was ge teisterd. In een ruim van het Griekse schip, dat met vismeel en maiskoeken was geladen, had zich zeven uur tevoren door gasont- wikkeling een ontploffing voorgedaan. De radio was defect, zodat geen noodseinen konden worden gegeven, maar doordat het schip dicht onder de wal lag, kwa men toch onmiddellijk sleepboten in ac tie. In het 2200 ton grote schip was za terdag al een begin van brand in de la ding ontstaan, maar zondag was het pas ernstig geworden door de ontploffing. Toen de Griek binnen was gebracht, begonnen vijf sleepboten met het blus- singswerk. Er leek niets te kunnen ge beuren, want het schip zat aan de grond en het blussingswerk vorderde goed. Maar het opkomende tij maakte het schip weer vrij, waarna het kapsèisde. De 26 opvarenden waren toen allang van boord gehaald. Op de Orionweg te IJmuiden is zater dagavond omstreeks halfzeven een 38-ja- rige inwoner van IJmuiden-oost met zijn auto tegen een geparkeerd staande an dere wagen aangereden. De man verloor de macht over het stuur en ramde het andere motorrijtuig. De botsing was zo hevig, dat beide auto's onherstelbaar wer den vernield. De inwoner van IJmuiden- oost bleek onder invloed van alcoholhou dende drank te verkeren. De man werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Het nader onder zoek leidde ertoe dat de politie op zoek ging naar een getuige. Daartoe werd naar Beverwijk gereden. Deze getuige zou rij den in een blauwe Peugeot. Op de Wijk en Duinerweg zagen de inzittenden van de surveillancewagen van de Velsense po litie een dergelijke wagen rijden met groot, ongedimd licht. Getracht werd deze wagen tot stilstand te brengen. Aan de ge bruikelijke stoptekens werd geen gevolg gegeven. De wagen werd ten slotte op de Creutzberglaan klemgereden. Tot verba zing van de politiemannen rolde uit de wa gen eeneens een dronken bestuurder. Het was een inwoner uit Velsen-noord. Hij werd naar het politiebureau van Bever wijk gebracht en daar ter ontnuchtering ingesloten. Beide auto's zijn naar het hoofdbureau van politie te Velsen gebracht. De rijbe wijzen van beide bestuurders zijn in be slag genomen. Achttien reizigers zijn zondagavond lichtgewond, toen twee gedeelten van één trein, die van elkaar losgeraakt waren, tegen elkaar botsten toen het voorste ge deelte afremde. Het ongeval gebeurde met een sneltrein uit Amsterdam, die 's avonds om elf uur in Amersfoort moest aankomen. Tussen Baarn en Amersfoort braken de koppelin gen tussen de voorste vier wagens en da volgende zes. Toen de machinist bij het naderen van het station Amersfoort vaart minderde, botste het achterste stuk van de trein, dat nog maar weinig van zijn snel heid had verloren, tegen het voorste deel. Zes burgers en twaalf militairen liepen door de schok letsel op. In het zieken huis in Amersfoort zijn vier van de zes burgers verbonden. Een 24-jarige inwoon ster uit Deventer en een 21-jarig meisje uit Amersfoort zijn daar opgenomen. De militairen zijn behandeld in het militaire hospitaal in Amersfoort. Twee van hen moesten er blijven. De materiële schade is gering. De spoorwegen onderzoeken thans hoe het komt dat na het afbreken van de kop pelingen de treingedeelten niet automa tisch tot stilstand zijn gekomen. Dit had bij normaal functioneren van het rem- systeem het geval moeten zijn als gevolg van het onderbreken van de luchtdruk remleiding van de trein. DJAKARTA (Reuter en ANP). China heeft vandaag Indonesische militairen ervan beschuldigd zich met geweld toegang tot de Chinese ambassade in Djakarta te hebben ver schaft. Het Chinese persbureau Nieuw China noemt het incident „bij zonder ernstig". Volgens „Nieuw China" hadden de Indonesische mili tairen het kantoor anderhalf uur onderzocht. Ze beriepen zich op or ders van de regering. Ondanks het feit dat in Indonesië nog steeds jacht gemaakt wordt op communisten is PKI-leider Aidit opgenomen in de In donesische delegatie die aan een conferentie gericht tegen buitenland se bases zal deelnemen. Aidit houdt zich sinds 1 oktober verborgen. Ook Aidits plaatsvervanger Njoto is lid van de delegatie. Luchtveldmaarschalk Omar Dhani, die een tweeslachtige rol heeft gespeeld bij de mislukte staatsgreep, zal binnenkort naar Nederland komen om te spreken over de stichting van een vliegtuigin dustrie in Indonesië. Onze reisredacteur meldt uit Djakarta: Achter president Soekarno's aankondiging dat generaal Soeharto staf-chef van het leger is geworden, gaat een interne poli tieke worsteling schuil. Deze zal in de naaste toekomst bepalen welk effect de mislukte staatsgreep op het Indonesische staatsbestek zal hebben. De voorgeschiedenis van Soeharto's be noeming is namelijk dat president Soe- karno aanvankelijk generaal Pranoto in die functie had aangesteld. Onder druk van generaal Nasoetion, minister van De fensie, ging de president er later toe over generaal Pranoto steeds iets van zijn be voegdheden te ontnemen, om hem tenslot te uit zijn functie te ontheffen. Een ander symptoom van de toenemen de invloed van het leger is dat hier en daar critiek op Soekamo de kop begint op te steken. Het dagblad „Ankatan Bersen- djata" bezigde de leus „Waar wachten wij nu nog op", doelend op president Soe karno's kans om nu de communistische partij aan banden te leggen. De meest onzichtbare man in Djakarta is de spil van de interne politieke machts strijd, generaal Nasoetion. Gisteren was ik op het hoofdkwartier van het leger, toen 'n zwaarbewapende tank de binnen- In het Wilhelmina-gasthuis te Amster dam is een groep artsen onder leiding van de cardioloog prof. dr. D. Durrer er in geslaagd een buiten het menselijk lichaam gebracht hart tot leven te wek ken en zes uren achtereen in werking te houden. Dit experiment, dat van groot belang is voor het stellen van diagnoses bij bepaal de hartafwijkingen heeft in januari van dit jaar plaatsgehad. Het is pas thans be kend geworden door de mededelingen, die prof. Durrer dit weekeinde heeft gedaan op het medisch congres in Bar Harbour (Florida). Het tot leven wekken en lange tijd ach tereen doen functioneren van het men selijk hart buiten het lichaam is behalve in Amsterdam nog nooit voorgekomen. Prof. Durrer en zijn wetenschappelijke staf van zes artsen kregen de beschikking over het hart van een op zeventigjarige leeftijd aan een hartaanval overleden man, wiens fa milie toestemming had gegeven voor de proefneming. Het experiment geschiedde in het laboratorium voor experimentele cardiologie van het Wilhelminagasthuis. De artsen verwijderden het hart uit het dode lichaam en plaatsten het in een bad met een bepaalde vloeistof, welke kunst matige voedingsstoffen voor het hart be vatte. Onmiddellijk begon het weer te kloppen. „Wij stonden perplex", aldus prof. Durrer tijdens zijn causerie op het congres. Het hart bleef vervolgens zes uren achtereen werken, zpnder dat het Advertentie E van buitenaf op mechanische of andere wijze in beweging werd gehouden. Het medische researchteam kon tij dens de proefneming waarnemingen doen die bij hartoperaties niet mogelijk zijn. Het resultaat van dit experiment is onder andere geweest dat de elektrocardiogram men, die tevoren van 'n reeks proefdieren waren gemaakt, plotseling van grote be tekenis werden. Bij deze dieren waren op zettelijk hartafwijkingen aangebracht, die bepaalde veranderingen in het cardio gram teweeg brachten. Na het geslaag de experiment bleek dat de kermis die hierbij was opgedaan, zonder meer ook van toepassing is op het menselijke hart. plaats op kwam rollen. De tank werd schuin voor een deur geparkeerd, terwijl ruim tien met machinegeweren gewapen de soldaten strategische plaatsen inna men. Vervolgens stapten vier leden van de mi litaire politie uit de tank, die als een le vende muur een vermagerde en gebogen man omringden. Deze man was generaal Nasoetion. Hij liep met een stok en zijn linkerbeen in het gips moeizaam de enke le treden op naar het gebouw. De gene raal, die op dertig september bij zijn ont vluchting in beide benen werd geschoten, brengt iedere nacht op een ander adres door, om een eventuele tweede poging tot arrestatie te ontlopen. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Kwaliteitsreinigen O O GROTE HOUTSTRAAT 5 TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 84373 WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks, wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U I Grote sortering wollen en ge breide pakjes en japonnen. Ook grote maten. l

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1